Veenendaals dagblad Buiten Snelle hulp voor hartpatiënten Thant roept V-raad bijeen over de kwestie-Rhodesië Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Pessimistisch interview met B.B.C. Loonoverleg in landbouw zit weer vast Coen probeert „droog van Oostberlijns voetbalveld te komen Drenkeling uit koude Noordzee stierf kort na redding Rolling Stones mogen niet in Concertgebouw optreden Gevangenis in om te sparen Beving doet stad ontruimen Minder validen gedupeerd door brand na inbraak Vakbond geeft uitkering uit werkgeverspol L. B. Johnson in ziekenhuis Explosie in liet arsenaal van La Paz Studentenrellen in Nanterre LONDEN In een vraaggesprek voor de B.B.C.'-tele visie heeft koning Hoessein van Jordanië (anders steeds een gematigd en verstandig spreker) gezegd dat hij ten aanzien van een vredesregeling voor het Midden-Oosten pessimistisch was gesteld. „Ik begin werkelijk wanhopig te raken en wij hebben nu nog maar een ding over, namelijk ons zo goed mogelijk voor te bereiden op wat in onze ogen een zeer ernstige be dreiging vormt van ons bestaan en van onze zaak". Toen men hem vroeg wanneer hij daeht dat er in het Midden-Oosten opnieuw oorlog zou kunnen ontstaan, ant woordde de koning: „volgens mij bestaat er een grote mogeli jkheid dat het nog dit jaar zou kunnen zijn". ERNSTIG Natuur in maart i BINNENKORT PROEVEN IN UTRECHT EN NIJMEGEN Kastekort in België bij verz. mij. ItEM AU LTS DUURDER Matroos bekneld op oorlogsbodem Hecht sen leiden in Guatemala Vannacht lichte vorst \P*f. voor looaotM m administrate. Print Bomhardlaan 28, Voenendaal, Ttitf. 08385-10550 (adm 10757 tn 10055 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 3 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 52 Hoessein verwacht nog dit jaar oorlog De 34-jarige monarch verweet de VS dat dit land zich afzijdig houdt ten aanzien van de resolutie van de Veilig heidsraad van november 1967, waarin van Israël werd geëist de die zomer veroverde gebieden te verlaten. Maar door Israël op alle mogelijke manieren en voornamelijk met wapens te steu nen, vormde Amerika het grootste ob stakel dat de uitvoering van de ge noemde resolutie in de weg stond. Hij betitelde de recente vredesvoor stellen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, als „buitengewoon vaag". Jordanië had de voorstellen dan ook naast zich neerge legd. Het werd hiertoe aangemoedigd door de felle Israëlische reactie en het feit dat de VS kort daarop Israël weer meer oorlogstuig was gaan sturen. Wat betreft de berichten dat Jorda nië wapens zal gaan krijgen van de Sovjet-Unie liet de koning doorscheme ren, dat zijn land een tekort heeft aan bepaalde wapens en voornamelijk artil lerie en luchtdoelgeschut. „Ik zou een en ander veel liever uit het westen ont vangen, maar als er problemen zijn, dan zal ik niet aarzelen het materiaal ergens anders vandaan te laten komen". Enkele Jordaanse steden zijn komen te liggen binnen het bereik van 730-mm geschut dat in 1967 door de Israëli's op de Egyptenaren en Syriërs buit is ge maakt. Maar Jordanië beschikt niet over de juiste wapens om terug te kun nen slaan. „Wij hadden een bataljon uitgerust met Amerikaanse Long Tom stukken met een kaliber van 155 mm, maar in 1967 gingen veel van deze vuurmonden verloren en wij hebben de voorraad niet met nieuw Amerikaans materiaal kunnen aanvullen", aldus de koning. Volgens een hooggeplaatste Israëli sche officier wordt de situatie langs de Israëlische grens met Libanon „vrij ernstig" wegens de toeneming van Ara bische sabotagedaden in dat gebied. Sinds half februari zijn 23 inciden ten gemeld langs de 79 kilometer lange grens, waaronder het opblazen van ge bouwen en pijpleidingen. Bij iedere aanslag waren Arabische saboteurs Is raëlisch grondgebied binnengedrongen. Een Israëlische militaire rechtbank in Nabloes heeft maandag de 23-jarige Arabier Mohamed Ahmed Ali Nazall tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van het gooien van granaten, bewapende infiltratie in Israël en het lidmaatschap van een ver boden organisatie. DEN HELDER Een uur lang heeft de 31-jarige Joh. van der Heide uil Leeuwarden, een bemanningslid van het booreiland Penrod 58, gisteren in het ijskoude water van de Noordzee ver geefs voor zijn leven gevochten. De man overleed toen hij aan boord was gebracht van de jager Limburg van de Koninklijke Marine. Waarschijnlijk door de harde wind was hij van het booreiland geslagen, dat vijftig kilometer ten noordwesten van Texel naar olie en gas zoekt. Na het alarm gingen een helikopter van de Marineluchtvaartdienst en een hef- schroefvliegtuig van de KLM naar hem op zoek. De helikopter van de Marine diri geerde een bevoorradingsschip naar de drenkeling. Uitgeput en bevangen door de kou werd hij voor medische hulp overgebracht naar de jager. De Lim burg heeft het lichaam meegenomen naar Den Helder. -r een schoner kleur in de prille S J voorjaarstijd dan die van het j bloeiende m o s onder het strakke clair-de-lune blauw van de lucht. In lichtend-oranje plakkaten straalt het in de lage zon, die onder de berken heenschiet en al naar de hoek van haar val wordt de tonali teit anders: zachter of gepronon ceerder. Overal moet men in de loop van de lentemaand verdacht wezen op die Polytrichum-tapijtjes. waarvan de sporendoosjes prach tig contrasteren in hun singlow, maïsgeel en champagne met het malachiet van de ondergrond. Over al wil het mos onze schrale gron den liefdevol bekleden, doch maar dl te vaak lopen wij er achteloos aan voorbij, zonder een waarderend oog te laten glijden over de fraaie antheridiën-bekertjes der manne lijke exemplaren, want bij deze planten spreekt men van manne lijke en vrouwelijke organen; an- theros bloeiend, waarbij we van zelf denken aan de anthera, d.w.z. de hehnknoppen bij de gewone bloemen. Een oude botanicus, de Oostenrijkse schoolmeester E. A. Roszmüszler, evenknie van onze Beinink, Heimans, Thijsse en Gar- jeanne schreef eens begeesterd: ..De mosbloemetjes zijn de schoon ste die de natuur in den winter heeft. Zij blijven het echter ook naast de trotsche bloemen van den zomer: slechts wil hare schoonheid gezocht zijn en gezochte schoon heid is steeds aantrekkelijker dan die, welke zichzelf opdringt." Ik zou niet willen beweren, dat het bloeiende mos zich hinderlijk op de voorgrond stelt, maar toch valt het reeds in februari door zijn kleurig vertoon als van lijsterbessen sterk op en kan een bos- of heidehoek kaalslag of greppelrand zeldzaam mooi decoreren. 3 maart 1970 A B. WIGMAN AMSTERDAM De raad van be stuur van het Amsterdamse Concertge bouw durft een optreden van de be roemde Engelse popgroep The Rolling Stones in deze zaal niet aan. Daarom geven de Stones op 8 mei twee concerten achter elkaar in het Haagse Congrescentrum en op 10 mei twee in de Rotterdamse Doelen. Organisator Paul Acket is zeer te leurgesteld over dit besluit. „Het Con gresgebouw wil niet, omdat men bang is voor rellen en voor brand. Nou, de tijd van rellen is al lang voorbij, en brand komt er echt niet". De heer J. Rösner, chef commerciële afdeling van de N.V. Concertgebouw: „Inderdaad, we hebben nu eens nee ge zegd. Zo'n gebouw als het onze is vre selijk kwetsbaar, en er wordt vooral tijdens de nachtconcerten vreselijk veel gerookt. Bovendien, al diéi dingen die er de laatste tijd over de Rolling Stones in de krant hebben gestaan"... MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de 71-jarige schilder J. S. uit Vlagtwedde, conform de eis wegens oplichting veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De man had ongedekte giroscheques uitgegeven om hierdoor in de gevangenis te komen en in die tijd zijn AOW-uitkeringen te kunnen oppotten. Hij had op een jaar gehoopt en vond vier maanden te wei nig. Coen Moulijn oefende gister middag in het slootje springen op het terrein van Vorwarts in Oost-Berlijn, waar Feijenoord mor genmiddag moet aantreden. Oost- duitse militairen te velde trachtten het veld weer enigszins bespeelbaar te maken. Maandenlang heeft het in Oost- Berlijn gevrorenmaar gisteren stond het kwik twee graden boven nul. Daaraan ontleenden vele Oost- berlijners hun grond voor de opti mistische gedachte: Vorwdrts- Feijenoord gaat door. Met houwelen en spaden draven de wakkere soldaten door het Wal ter Ulbrichtstadion. vele kubieke meters sneeuw en ijs wegsjouwend. Maar toch. scheidsrechter Jones zal, als hij laat spelen in deze een denpoel, een krasse beslissing nemen. Intussen begint de stroom van Ne derlanders richting Oost-Berlijn op gang te komen. Het Oostduitse staatsbureau heeft ontkend, dat de toewijzing van entreekaarten ge koppeld is aan de eis ten minste een keer in een Oostberlijns hotel te overnachten. Men zie ook de sportpagina. UTRECHT Over enkele weken be ginnen in Utrecht en Nijmegen experi menten met het gebruik van hartren- wagens. Zij kunnen veel sneller dan vroeger hulp bieden aan mensen die door een hartaanval zijn getroffen. Doordat hartspecialisten voorzien van alle gewenste apparatuur de pa tiënten in een zeer vroeg stadium kun nen onderzoeken, zullen zij meer te we ten komen over de eerste verschijnselen van het hartinfact. In Utrecht en Nijmegen wordt een hartrenwagen gezien als het voorpor taal van de hartbewakingsafdeling Een Italiaanse vrouw draagt een matras uit haar huis, nadat de autori teiten besloten hadden ongeveer 6.000 inwoners van een oude wijk tn de Italiaanse havenstad Pozzuoli te evacueren. Maandagochtend was een lichte trillingzvan de aarde waargenomen. De bodem onder de ca. 70.000 inwoners van Pozzuoli is dë afgelopen zeven maanden door een langzame aardbeving ongeveer 70 centimeter omhoog geduwd. Het bericht van de evacuatie heeft in de stad grote opwinding veroorzaakt. Politie. 200 legervoertuigen en 50 bussen zijn aangevoerd om de bewoners tijdelijk "over te brengen naar een pas gebouwd psychiatrisch ziekenhuis met 1000 bedden, even buiten Napels. van een ziekenhuis. Zonder een derge lijke afdeling heeft een hartrenwagen weinig zin. Door het gebruik van een goed inge richte en door specialisten bemande hartrenwagen. kan de behandeling van een patiënt al op de plaats, waar hij de aanval kreeg, en tijdens het vervoer beginnen. Dit is van het grootste belang, omdat zeventig procent van de doden door een hartinfact binnen vier uur overlijdt en zeventig procent daarvan binnen een uur. Men zie ook ons bericht „Veel meer levens redden met hartbewakingsdien- sten". IJMUIDEN De sociale werkplaats „Het Seepaerdt" in IJ muiden is gisteren uitgebrand. De schade bedraagt onge veer één miljoen gulden. Een 22-jarige IJmuidenaar is aangehouden. Iiij had attributen in zijn bezit, die uit het ge bouw afkomstig waren. Bovendien had hij al van de brand gesproken voordat die ontdekt was. Ook was een ruit inge slagen. Voor ongeveer honderd minder valide arbeidskrachten moet nu een nieuwe sociale werkplaats komen. DEN HAAG De besprekingen in het Landbouwschap over het loonadvies, dat als basis dient voor de onderhan delingen over de regionale landbouw- c.a.o.'s 1970-1971, zijn gisteren opnieuw afgebroken. Ook in januari was het overleg al vastgelopen. c UTRECHT Ongeveer 2000 werkne mers in de sigarenindustrie, die lid zijn van de katholieke bond voor de agra rische voedings- en genotmiddelenbe- dryven, krygen in 1971 een vakbonds- premie uitgekeerd van f 25. De uitkering komt uit een fonds, dat wordt gevormd door een jaarlijkse bij drage van de werkgevers van drie kwart procent van de loonsom van elke georganiseerde werknemer. In geld uit gedrukt komt deze werkgeversbijdrage voor 1970 neer op zes tientjes. In andere bedrijfstakken moet de vakbeweging om een tientje vechten. De uitkeringen zullen waarschijnlijk na 1971 elk jaar worden gedaan. NEW YORK Secretaris-generaal Thant heeft maandag de leden van de Veiligheidsraad verzocht in spoedvergadering bijeen te komen, om zich te beraden over acties na de proclamatie tot republiek van het door een kleine blanke minderheid geregeerde Rhodesië. Ook de Afrikaanse groep van 40 V.N.-delegaties heeft maandag de nieuwe proclamatie van een republiek in Rhodesië veroordeeld en de eerste voorberei dingen getroffen voor een zitting van de Veiligheidsraad ter bespreking van de kwestie. „De Afrikaanse groep verwacht dat geen enkele regering deze zoge naamde republiek zal erkennen", aldus werd verklaard in een communiqué na een vergadering achter gesloten deuren. AUSTIN, (Texas) Oud-president Johnson (61) is vandaag in het zieken huis te San Antonio in Texas opgeno men om grondig te worden onderzocht, speciaal zijn hart. Een van zijn mede werkers heeft verklaard, dat de berich ten dat Johnson kortgeleden een hart aanval heeft gehad, niet juist zijn. Het betreft hier een onderzoek in verband met „een kleine afwijking". Hij is per helikopter in het ziekenhuis gearri veerd. In 1955, toen Lyndon Johnson leidei was van de democratische fractie in de Senaat, had hij wel een hartaanval ge had, een ernstige. Op 27 februari jongstleden had hij pijn in de borst. Zateraag, de 28ste, werd hij door een specialist op zijn boerderij onderzocht, en deze. dr. Hurst, stelde toen de „kleine afwijking" vast. LA PAZ ln het arsenaal van de Boliviaanse strijdkrachten in La Paz, zijn maandagmiddag bij een reeks ex plosies zeker drie militairen om het le ven gekomen en dertig gewond. De ex plosies. die na twee uur nog aanhielden, veroorzaakten paniek in de Boliviaanse hoofdstad waar duizenden mensen de vlucht namen. Binnen een straal varr 300 meier van het arsenaal is de bevol king geëvacueerd. Generaal Alfredo Ovando, de presi dent van de republiek, kreeg geen toe stemming de gevarenzone te bezoeken. Hij heeft in het militaire hoofdkwar tier de leiding van de opruimings- en reddingswerkzaamheden op zich geno men, La Paz is verstoken van elektrici teit. PARIJS Aan de juridische en de letterkundige faculteit in de Parijse voorstad Nanterre is het maandagmid dag tot heftige botsingen gekomen tus sen studenten en de politie, nadat eer der op de dag studenten onderling slaags waren geweest. De politie die 's morgens al op hef terrein was ver schenen, maakte gebruik van traangas maar moest, toen zij de faculteitsge bouwen binnen wilde dringen, wijken voor een regen van stenen en meubi lair. „Smerissen weg van de campus", zo scandeerden de studenten, onder wie zeker drie gewonden zijn gevallen. Er zijn talrijke ruiten gesneuveld. De onlusten waren begonnen toen linkse studenten een barricade be stormden, die „rechtsen" voor een colle gezaal hadden opgeworpen om een exa men te verhinderen. Er werd met ste nen gegooid, waarop de politie tussen beiden kwam. Vervolgens belegerden de studenten de deken van .faculteit, Ver- .dier, óm hem te vragen de aanwezig heid van politiemannen op de campus te verklaren. Na een nieuwe inval van de politie in de faculteitsgebouwen, waar zich 400 studenten hadden verschanst die tafels en stoelen uit de ramen wierpen, keerde omstreeks kwart voor acht 's avonds de rust weer. BRUSSEL 15.000 Belgische verze kerden zullen waarschijnlijk de premie en de dekking voor hun autoverzeke ring verliezen doordat de Brusselse maatschappij (NAVIS) waar ze hun ri sico hadden ondergebracht, ir. financië le moeilijkheden is gekomen. De Amerikaanse beheerder van het bedrijf is aangehouden. De kantoren van de maatschappij zijn verzegeld. De maatschappij was geen lid van de Bel gische beroepsvereniging van verzeke ringsondernemingen. De maatschappij die vorig jaar nog haar kapitaal vergrootte to4 één en driekwart miljoen gulden, zou nu een kastekort hebben van ruim een miljoen gulden. Verscheidene andere maat schappijen hebben verklaard bereid te zijn de polissen over te nemen indien er een officieel faillissement wordt uitge sproken. Het Brusselse bedrijf dat zich specialiseerde in autoverzekeringen, werkte met -uitzonderlijk lage premies. AMSTERDAM Renault Nederland heeft de prijzen van haar modellen met 70 tot 318 gulden verhoogd. De Re nault 4 luxe kost thans 4725. De Re nault 6 kost nu 5875, de Renault 10 f 6095. de Renault 16 8897 en de Re nault 16 TS 10.320. Diplomatieke zegslieden verwachten, dat de Afrikanen de raad deze week bijeen zullen laten komen of een reso lutie zullen indienen, waarin een beroep op de regeringen wordt gedaan om een dergelijke erkenning niet te verlenen en dat die resolutie met algemene stem men zal worden aanvaard. Een VN-woordvoerder verklaarde, dat de secretaris-generaal een oproep tot de leden van de raad heeft gericht bijeen te komen, zonder gebruik te ma ken van artikel 99 van het VN-hand- vest, dat hem het recht geeft de raad bijeen te roepen. Hij achtte dit niet noodzakelijk, omdat er al overleg gaan de was om tot een spoedzitting te ko men. Gevraagd naar commentaar van Thant op de proclamatie van de repu bliek Rhodesië zei de woordvoerder; „De secretaris-generaal betreurt na tuurlijk de ontwikkeling. In overeen stemming met de resoluties van de al gemene vergadering en de Veiligheids raad over Rhodesië is hij van mening, dat de Veiligheidsraad met spoed bijeen dient te komen om te overwegen welke stappen in het licht van deze jongste ontwikkeling genomen zouden moeten worden". -De enige maal dat het artikel 99 werd gehanteerd was toen Dag Ham- marskjöld in 1960 een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gelastte in verband met het uitbreken van gevechten in Kongo. De raad vergaderde de laatste maal over Rhodesië op 24 juni vorig jaar op verzoek van de Afrikaans-Aziatische leden van de Verenigde Naties. Hij slaagde er toen niet in overeenstem ming te bereiken over een ontwerp-re- solutie, waarin Groot-Brittannië werd aangespoord de afscheiding van zijn kolonie met geweld ongedaan te maken. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de VS hun consulaat in Rhodesië zul len handhaven, in afwachting van een onderzoek naar de nieuwe status van het land. Zuid-Afrika en Portugal zullen on danks hun nauwe banden met Rhodesië, de nieuwe republiek niet formeél er kennen. aldus bericht de Bulawayo Chronicle, het op een na grootste dag blad van Rhodesië. Naast de Ver. Staten hebben nog 12 landen consulaire vertegenwoordigers in Rhodesië, waaronder Nederland. Voor Nederland is deze ontwikkeling nog geen aanleiding de consulaire ban den te verbreken. Het ministerie kan niet voorzien wat de verdere ontwikke lingen in Rhodesië zijn, aldus een woordvoerder gisteravond. Het Neder landse consulaat blijft open om de be langen van de enkele honderden Neder landers in dat land te behartigen. DEN HAAG Gistermiddag is aan boord van het fregat Hr. Ms. „Isaak Sweers", dat oefent in Noorse wateren, de matroos der eerste klasse K. Loon stra uit Drachten by richtoefeningen van het zich aan boord hevindende tien-cenlimeter-kanon om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde, doordat ma troos Loonstra, staande op het draai ende gedeelte van het kanon, met de capuchon van zijn pooljekker aan een vast gedeelte bleef haken, waardoor hij dodelijk beklemd raakte. De man was 23 jaar. gehuwd en vader van een dochtertje. Hr. Ms. „Isaak Sweers" is onmiddel lijk naar de Noorse haven Harstad op- gestoomd, waar het stoffelijk overschot aan wal is gebracht. GUATEMALA Aan de hand van de tot nu binnengekomen resultaten van de presidentverkiezingen gaat het er op lijken, dal kolonel Carlos Osorio, een oud-guerrillastrijder 'die kandidaat is van de rechtse politieke groeperingen in het land, op weg is naar een over winning. Maandagmiddag had hij 161.723 stem men verzameld. Mario Fuentes Pierue- cini, de kan.didaat van de aan de macht zijnde revolutionaire partij 132.461, en Jorge Lucas Caballeros van de chris ten-democraten 89.720 stemmen. Toen kolonel Osorio vandaag zijn op wachting maakte bij de diverse kanto ren van zijn medestanders, d£.ed hij dit in een oude gepantserde Cadillac. Hij had ook een lijfwacht bij zich. mannen in burger die met machinepistolen wa ren gewapend. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Opklaringen, maar ook enkele sneeuw en hagelbuien en in de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Vannacht over wegend lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 07.20: onder: 18.24. Maan op: 06.11: onder: 13.41.

De Vallei | 1970 | | pagina 1