Bijdrage plantsoenen niet met kosten te vergelijken H. Koekoek: 't Draait uit op revolutie D'66 met tam-tam op Markt Huurders betalen dubbele aanleg Crisis in bestuur van R.M.C. Verkeers- cursisten geslaagd Voor coalitie geen steun meer van SGP Kandidatenlijst gereed: AR-V eenendaal bracht inspraak in de praktijk Politieke informatie voor jeugd VAD 40 jaar in Veenendaal Engelenburg en Vijverplan willen opening van zaken door Patrimonium 's Bouwvereniging Binding Rechts van diefstal beschuldigd Woningtekort valt (nog) mee Rode Kruis Rhenen reikt Landsteinerpeniiingen uit Collecte voor GMF Bidstond voor het gewas Geen meerderheid PvdA en CHU in nieuwe raad? Opbrengst „Voor het Kind" dit jaar hoger VEILING RESTEREN VALLEI? Belt Geheim interkerkelijke samenwerking: geen theorie. Rectificatie Vanavond jaarvergadering v;;,o"; 11079 DINSDAG 3 MAART 1970 DE KLOMP/VEENENDAAL Boerenpartijleider H. Koekoek heeft gisteravond een waarschuwend geluid laten horen niet betrekking tot de poli tieke toekomst van Nederland. „Als de PPR, D'66. Nieuw Links en de CPN nog iets verder opklimmen gaat onze democratie eraan. Dat draait uit op revolutie'', zei hij in restaurant De H. KOEKOEK te gronde VEENENDAAL Ten onrechte is met een publikatie over de woning situatie in Veenendaal (in De Vallei van donderdag 26 februari) de indruk ge wekt, dat het reële woningtekort in Veenendaal bijna duizend zou zijn. Het aantal woningzoekenden was op 31 december 1969 weliswaar 932, doch van dit aantal beschikken slechts 316 helemaal niet over een woning. In de overige gevallen is meestal sprake van personen, die andere woonruimte zoe ken. Het reële woningtekort in Vee nendaal is in totaal echter 522 in tegen stelling tot 1968 toen dit 512 bedroeg. Op grond van de cijfers, die de afge lopen jaren hebben opgeleverd, is men tot de conclusie gekomen, dat voor de komende jaren rekening moet worden gehouden met een reële woningbe hoefte van tenminste 500 per jaar. Verder mag niet onvermeld blijven dat naast de bouw van eengezinswonin gen dit jaar begonnen wordt met de bouw van 336 premiewoningen. In ver band met de bouwplannen wordt voor de komende jaren een afneming van het aantal woningzoekenden verwacht. VEENENDAAL De Veenendaalse afdeling van D'66 presenteert zich vrij dagavond in het kader van haar verkie zingscampagne aan het koopavond-pu bliek op de Markt. Men voert propa ganda met enig tam-tam. door enkele leden van Provinciale Staten achter een spreekgestoelte op een vrachtwagen speeches te laten houden, en het pu bliek uit te nodigen voor een kop kof fie in De Korenbeurs. De actie, die waarschijnlijk op 14 maart wordt herhaald, wordt na het ge deelte in de buitenlucht, voortgezet in een van de zaken van De Korenbeurs. Opnieuw komen daar de staten-leden aan het woord, evenals de Veenendaalse D'66-ers J. A. Koot, J. C. Visser, Thoomes drs. Coïni en Ten Kley. van wie de laatste drie lijsttrekkers zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen. Vermoedelijk zal dan ook het verkie- tlngsprogramma worden bekendge maakt. De organisatoren staan het tij dens de toespraken toe dat het publiek interrumpeert. De staten-leden die op de Markt en in De Korenbeurs te be luisteren zijn: A. A. Manten (Utrecht), mevr. C. S. M. Draaisma-Paulus (Bun- nik), J. Kat (Amersfoort), A. C. van Raab-Van Canstein (Bilthoven). Klomp, waar zijn partij een openbare vergadering belegde. Hij waarschuwde zijn gehoor dat de kiezers mogelijk de laatste kans hebben om het getij te keren. Een verhoging van de kiesdrempel zou de kleinere partijen in de toekomst kunnen uitslui ten van volksvertegenwoordigende li chamen. Koekoek riep dan ook op nu het nog kan op de Boerenpartij te stemmen. De partijvoorzitter schetste de toe komst zoals die eruit zou zien bij de in voering van de kiesdrempel van 2 pro cent door te stellen: „Dan krijg je één grote linkse partij en één grote rechtse partij. Alles gaat dan veel slechter, en Nederland gaat financieel te gronde". Veertig belangstellenden waren er getuige van hoe de heer Koekoek zijn betoog begon met een veeg uit de pan voor de streekpers, die hij verweet te weinig aandacht aan de Boerenpartij te besteden, in tegenstelling tot het afgescheiden „Binding Rechts". Later op de avond werd een poging gedaan een conflict uit te vechten tussen de plaatselijke afdeling van de Boerenpar tij en datzelfde Binding Rechts. De af delingsvoorzitter verweet een in de zaal aanwezige vertegenwoordiger van deze groepering bij de afscheiding te hebben gemanipuleerd met een ledenlijst, en „.de boekhouding van de afdeling te hebben gestolen Partijvoorzitter Koekoek liet in zijn toespraak geen spaan heel van het be leid van 't Edese gemeentebestuur. Aan de hand van incidentele gebeurtenissen betitelde hij het achtereenvolgens als oneerlijk, onoprecht, slecht en heel on deskundig. In dit verband merkte hij op dat „iedereen in Ede wethouder kan worden". De grote partijen verweet hij het algemene belang niet te dienen, heel anders dan de fractie van de Boe renpartij in Ede, die met zes man op een na de grootste is. Ook het beleid op provinciaal niveau hekelde hij, wij zend op „geldsmijterij", waardoor toe nemende concurrentie in de hand wordt gewerkt, en de werkloosheid groter wordt. „Dat bedoel ik er maar mee...", aldus de heer Koekoek. VTEENENDAAL De bewoners van de wijken „Engelenburg" en „Vijver- plan" betalen aan Patrinionium's Bouwvereniging een wekelijkse bijdrage voor aanleg en onderhoud van de plantsoenen, die In geen enkel opzicht te vergelijken is niet de werkelijke kosten daarvan. Dat stellen de besturen van de beide gemeenschappen in een brief, waarvan afschriften zijn gezonden aan de leden van de gemeenteraad, en aan burgemeester en wethouders. Een van de grieven is dat berékeningen hebben uitgewezen, dat de huurders in 17 jaar een bedrag bijeen brengen, gelijk aan twee maal de aanlegkosten van het gehele plantsoen. Dit is o.m. afgeleid uit het bedrag dat Patrinionium's Bouwvereni ging meent als noodzakelijke reserve te moeten beschouwen voor tussentijdse vernieuwingen. Drs. Hardeman, adviseur van de wijkgemeensohap „De Engelenburg" stelde een onderzoek in naar de rede lijkheid van de verlangde bijdrage die sinds oktober 1968 f2.per huurder per week is. Opgemerkt wordt aller eerst dat het niet mogelijk is een ge fundeerd oordeel te geven over het be drag, dat Patrimonium heeft opgegeven als voorlopige annuïteit voor rente en aflossing van aanlegkosten 14.220,76). Men is indertijd namelijk niet op de hoogte gesteld van het juiste bedrag van de aanneemsom. De besturen spre ken dan ook als hun mening uit, dat een dergelijk werk in het openbaar dient te worden aanbesteed. Ook de door de bouwvereniging bere kende onderhoudskosten voorzien de besturen van vraagtekens, mede omdat daarin ook al onderhoudskosten zijn opgenomen voor 7500 heesters die nog geplant moeten worden. De meeste vraagtekens plaatst men evenwel bij de post „reservering tus sentijdse vernieuwingen" 19.093,32). Geconstateerd wordt dat Patrimonium uitgaat van een levensduur van 10 a 15 jaar voor de grasmat. Deskundigen hebben de gemeenschappen echter ver zekerd dat de levensduur op 20 jaar kan worden gesteld. Een voorbeeld is het gras in het Franse Gat, dat na 20 jaar nog in uitstekende conditie ver keert. Voorts wordt de aandacht geves tigd op het feit dat het gras in de beide wijken van eerste kwaliteit is, en zelfs berekend op gebruik voor sportdoelein- den (terwijl het overigens niet is toege staan zich ter plaatse op het gras te be vinden). Resumerend constateren de besturen belangrijke verschillen van opvatting: „Aangezien alle informaties bevestigen dat alle noodzakelijke tussentijdse ver nieuwingen, anders dan door vandalis me nodig, in de jaarlijkse onderhouds kosten begrepen zijn, komt het onze be sturen voor dat een bedrag van 19.093,32 per jaar veel te hoog, zo niet totaal overbodig is. Als we de gemid delde levensduur van de grasmat (20 jaar) en van de rozestruiken (15 jaar) stellen op 17 jaar (en dat is wel het mi nimum) en we zetten het jaarlijks gere serveerde bedrag van 19.093 uit tegen een rente van 7 pet, (dit geld is immers pas over 17 jaar nodig) dan is er, bij een jaarlijkse renteberekening, na 17 RHENEN Tijdens de jaarvergadering van het Rode Kruis, afdeling Rhenen, die vanavond in hotel „De StichUe Oever" plaatsvindt, wordt aan 32 personen een Landsteinerpenning uitgereikt voor vijf of meer malen bloed geven. Een persoon krijgt de verzilverde speld voor 25 maal bloed afstaan. Aangenomen wordt dat de bestuursverkiezing geen mutaties zal opleveren. De heer B. Drost is aftredend, doch herkiesbaar. De Landsteinerpenningen worden uit gereikt aan de volgende personen: Voor 5 x bloedgeven (Landsteiner pen ning in brons met oorkonde): J. Blankestijn, W. H. Bouman-van Bre da. mej. W. v.d. Bijl, C. Drumpt, W. C. Janssen, Ochten, C. Kap, R. J. L. Kap- petijn, W. Krootsma, W. Looijen, F. Magauer, P. W. F. Randshuizen. G. Schalk, J. Vermeer, Opheusden, U. Zijl stra, Eist (U.) Voor 10 x bloedgeven (Verzilv. speld): J. v.d. Berg, Eist (U), W. N. Bos, W. van Horn. K. M. van Hees, mevr. H. van In- gen-Hommersom, P. de Jong, mej. N. R. Kat. A. H. van Mierlo, mevr. W. v.d. Peppel-Hasselaar, J. v.d. Pol, H. Pos thumus, W. Stevens. RHENEN De Rhenense Midden stands Centrale heeft te kampen met een bestuurscrisis. De voorzitter van de vereniging, de heer A. J. Bovenschen, zou aanvankelijk aftreden op de van avond te houden jaarlijkse algemene ledenvergadering. Maar in verband met ziekte van de penningmeester en de pas benoemde secretaris is hij bereid gevon den voorlopig aan te blijven om de ver eniging met de eierzoekwedstrijd voor de deur niet in moeilijkheden brengen. Door het aftreden van de heer J. Drost zal een nieuw bestuurslid moeten worden gekozen. De bestuursleden K. Drost en C. Mol Jr. zijn periodiek af tredend maar herkiesbaar. Op de agen da staan verder de halvedagsluiting, de eierzoekwedstrijd. het aankopen van een feestverlichting en de invoering van een algemeen RMC-zegeU Voor 15 x bloedgeven (Verzilv. speld): W. E. Nagel, mevr. P. van Nieuwame- rongen-v.d. Bovenkamp. Voor 20 x bloedgeven (Landsteiner-pla- quette met naam (inscriptie) en oorkon de): G. D. W. Baars. W. de Greef, mevr. H. H. Otting-van Mastrigt. 25 x bloedgeven (Verzilverde speld): W. van Leeuwen. jaar een bedrag gereserveerd van 630.049,- (afrondingsverschillen voor behouden). Dit betekent dat in 17 jaar door de huurders een bedrag bijeenge bracht wordt gelijk aan twee maal de aanlegkosten van het gehele plantsoen (gras, rozen, heesters en bomen)". De besturen verzoeken PB tenslotte op korte termijn te bevorderen dat de gehele opbouw van de huurdersbijdrage opnieuw en zorgvuldig wordt bekeken, in nauw overleg met de huurders zelf of met hun besturen. Bovendien wordt aangedrongen op een door Patrimo niums Bouwvereniging te houden open bare bijeenkomst van alle huurders, waarop algehele opening van zaken wordt gegeven. VEENENDAAL In de week van 22 tot en met 28 maart wordt in Rhenen, Achterberg en Eist een collecte gehou den, waarvan de opbrengst is bestemd voor de Gezamenlijke Militaire Fond sen. Evenals in voorgaande jaren wordt de collecte in de gemeente Rhenen ook dit jaar weer gehouden door zowel mi litair als burgerpersoneel van het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel. Giften kunnen bovendien worden ge stort op postgiro 460388 t.n.v. de pen ningmeester der Gezamenlijke Militaire Fondsen in Amsterdam. SCIIERPENZEEL êln restaurant „De Hertog van Gelre" reikte burge meester J. Hcij gisteravond de certifica ten uit aan zeventien geslaagden van de cursus die de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer orga niseerde. Aanwezig waren voorts de consul van het verbond, de heer Van Vollenhoven, en de opperwachtmeester der Rijkspolitie Hietbrink, de cursuslei der. Voordat burgemeester Heij de certi ficaten met bijbehorende sleutel-speld jes uitreikte sprak hij zijn waardering uit voor het werk van Veilig Verkeer. „Ook al kent men de verkeersregels, men moet toch altijd leren dame of heer in het verkeer te zijn", zei hij. Na de uitreiking sprak ook de consul een woord van dank, waarna een der ge slaagden, de heer G. Aarsen cursuslei der Hietbrink een tegoedbon overhan digde. De geslaagden zijn: G. Aarsen, J. Aar sen, mevr. v. d. Brink-v. d. Haar, mej. J. P. N. de Geijs, mevr. A. G. v. d. Geijs- Blanken, mej. J. v. d. Haar, mevr. E. Hardeman-van Harn, H. Jonker, mevr. G. v. Loenen-Donselaar, J. Termaten, mevr. J. C. Martijn-v. d. Wetering (de enige met 0 fouten), mevr. A. P. v. d. Peut-v. Asselt, H. Robbersen, H. Veld huizen, J. v.d. Vliert, mevr. E. v.d. We tering en mevr. v.d. Wijs-Vermeulen. Op de foto: Burgemeester Heij wenst een der geslaagden, mevr. v.d. Peut, ge luk. u d» n.b. voor Veenendaal ,7.30 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 m. Voor Rhenen 3328 Nwo Veenendaalteweg 159 SCHERPENZEEL Woensdag is er Bidstond voor het gewas. In de Scher- penzeelse kerken is de dienst op de vol gende tijden: Ned. Herv. Kerk: 7.30 u. ds. G. H. van Kooten; Geref. Kerk: 7.30 u. ds. J. P. Bos. OHENEN De SGP zal in de nieu- we gemeenteraad de coalitie PvdA en CHU niet meer steunen. Dat deelde gisteravond de heer G. J. Ver- woert, fractievoorzitter van de Staat kundig Gereformeerde Partij mee. Dit houdt in dat beide partijen, die samen zeven zetels hebben van de vijftien, naar een andere „b&ndgenoot" zullen moeten uitzien, willen zij onbeschadigd in het nieuwe college terugkeren'. In feite betekent dit het einde van de huidige samenstelling van het college van B. en W. met als wethouders, mr. J. Deen (PvdA) en T. v. Lienden (CHU). Intussen is hekend, dat een vertegen woordiger van D'66 contact heeft opge nomen met onder andere de Vrije Par tij, met het voorstel lïij de komende ge meenteraadsverkiezingen uit te komen VEENENDAAL De ledenvergadering van de AR P-kiesvereniging heeft gisteravond in De Korenbeurs de definitieve kandidatenlijst vastgesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen. Lijsttrekker is* de huidige wethouder E. C. Diepe- veen, gevolgd door H. van Manen en voorzitter drs. H. Hiensch, wiens ver kiezing op deze derde plaats als een verrassing werd beschouwd. Voorzitter Hiensch sprak aan het be gin van de vergadering zijn tevreden heid uit over het feit dat 110 van de 220 leden in totaal in eerste instantie de groslijst hadden bepaald. Het bestuur stel<j£ ip februari een alfabetische lijst samen "van twintig personen, die naar de leden werd verzonden. Deze moet- ten de lijst voorzien van een rangorde retourneren. Gisteravond werd de aldus verkregen groslijst na een stemming over de eerste zes kandidaten, in haar geheel overgenomen. Het bestuur achtte het een verheu gend verschijnsel dat deze „inspraak procedure" bij de leden veel weerklank had gevonden, nadat de besprekingen met de CHU op een dood spoor waren geraakt. Ook werd de aandacht geves tigd op het feit dat de ARP een inter kerkelijke partij wil zijn, hetgeen, ook blijkt uit de kandidatenlijst. De verkiezing van drs. Hiensch als derde op de lijst was een verrassing. Het bestuur meende dat het een accep tabele vervulling was van de vacature die is ontstaan doordat ds. Van Enk (nu raadslid) zich niet herkiesbaar stelde. De kandidatenlijst ziet er in z'n geheel als. volgt uit: L E. C. Diepeveen (Chr. Geref.). 2. H. van Manen (Herv.), 3. drs. H. Hiensch (Geref.). 4. B. J. Vrieling .(Chr. Geref.) 5. A. (Ropr (Herv.), 6. G. Berentschot (Geref.), 7. H. A. Bosch, 8. W. van Braak, 9. W. F. de Vries, 10. J. C. van Hunnik, 11. H. A. P. Boers, 12. Sj. de Jong, 13. K. van Ginkel, 14. .C N. Hardeman, 15. J .van Doorn, en 16. G. Valkenburg. Veilingsvereeniging „Kestcren en om streken. Kesteren, 2 maart 1970. D.d. 2 maart 1970 waren de prijzen als volgt: Goudreinette: I 65-75: 33-36 II 65-75: 30-34 I 75-85: 43-47 II 75-85: 38-40 I 85-95: 47-51 II 85-95: 40-43. Cox's Or. Pippin: I 60-65: 30-37 I 65-70: 53-58 I 70-75: 63-76 I 75-85: 79-89. Lombarts Calville: II 60-70: 19-20 II 70-80: 24-30. Zoete Present: I 60-70: 68 I 70-80: 82. Dijkmanszoet: I 60-65: 63 I 65-70: 79. Jonathan I 60-70: 26-30 I 70-80: 34-42. Rode Goudreinette: I 75-85: 50-53. Laxton's Superb! II 65-70: 20-21 II 70-75: 27 II 75-80: 35. Conference: I 55-65: 56-58 I 65-75: 68-77. Blanke doordraai: f 11,30 per 100 kg. Jonathan doordraai: f 9,30 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg., tenzij anders is vermeld. DRS. H. HIENSCH verrassing met één lijst, die een combinatie zou moeten zijn van PvdA, D'66, de vroege re vertegenwoordiger van de KVP. de heer v. d. Voort en een afgevaardigde van de Vrije Partij. De juiste volgorde zou ook al bepaald zijn, namelijk 1. PvdA, 2. D'66, 3. v. d. Voort en 4. afgevaardigde van de Vrije Partij. Gisteravond zou de D'66 verte genwoordiger uitsluitsel halen bij het bestuur van de Vrije Partij. De bewuste afgevaardigde zou handelen op verzoek van het bestuur van de PvdA. De heer H. L. Veenstra. voorzitter van de afdeling ven de PvdA, wenste op desbetreffende vragen geen com mentaar te geven. RHENEN In hotel „De Stichtse Oever" wordt vrijdag om acht uur een bijeenkomst belegd op initiatief van D'66 onder het motto dat de jonge kie zers de gelegenheid krijgen elkaar daar te ontmoeten. Diverse Rhenense politie ke partijen (met uitzondering van de VVD) nodigen daartoe alle jongeren van 18 tot 25 jaar uit om de bijeen komst bij te wonen. Het programma voor deze avond is in onderling overleg tussen politieke par tijen vastgesteld en ziet er als volgt uit: 1. opening door de heer- Veenbrink, jeugdleider van de instuif Bella Vista: 2. informatie over doel en verloop van de avond; 3. politieke informatie in wisselende groepen door vertegenwoordigers van plaatselijke politieke groeperingen. Na de pauze wordt het zogenaamde „Rollenspel" uitgevoerd o.l.v. de heer Bethune, waarbij de aanwezigen zelf actief kunnen, mogen en moeten wor den. VEENENDAAL In de gemeente Veenendaal hebben 16 scholen meege daan aan de verkoop van zegels en kaarten ten bate van de actie „Voor Het Kind". De totale opbrengst was f 17.815.50 (ln 1968 f 15.546; in 1967 f 15.224). De opbrengst van de scholen afzon derlijk is als volgt: Pr. Beatrixschool f 990,50 (f 740,50) Gr. v. Prinstererschool f 1107,50; Chr. Nat. School I f 1572 (1370,50); Herv. School Mavo II f 2056,50 (2173); Joh. Calvijn- school f 744 (598,50); Kon. Jul.school L.O. f 1019 (1376,50); Kon. Jul.school Mavo f 597 (1028); Rehobothschool f 1331,50 (1229,50); Jul. v. Stolbergschool f 1803,50 (1438); Patrimoniumschool f 1987,50 (1776,50); kt. Salvatorschool f 1286.50 (1365,50); Dr. Heksterschool f 172 (406). Chr. Nat. School II f 1016,50 (822,50); Chr. Nat. School III f 552.50 (411); Chr. Lyceum f 970.50; Ichtusschool Mavo f 608,50 (810). De cijfers tussen haakjes zijn die van de actie 1968. Aan de loketten én door de stand in het postkantoor, alsmede door het co mité werd voor f 8430,- aan Kinderpost zegels verkocht. (Verleden jaar voor f 7845,-). De toeslag van deze zegels bedroeg ruim f 2760,-. Bovendien werd er voor bijna f 2100,- aan kaarten ver kocht. Aan giften werd f 160,- ontvan gen. V VEENENDAAL In gebouw Eltheto viert de Nederlandse Christen Vrouwen Bond van Veenendaal donderdag z(jn veertigjarig jubileum. De in tweeën (noord en zuid) gesplitste afdeling werd tien jaar later opgericht dan de landelijke bond, en telt in totaal nu ruim 350 leden. „De NCVB was in 1930 al interkerke lijk, en is dat nu nog", aldus het bestuur. „Dit is misschien wel beschamend voor de mannen in Nederland, want nog altijd is er geen Ned. Chr. Mannenbond. W(j Christenvrouwen theoretiseren niet. Voor ons komt het aan op de levenspraktijk", zo beantwoordt men de vraag, wat toch het geheim is van die interkerkelijke sa menwerking. Het doel van de NCVB is nog altijd voorlichten op velerlei gebied: religieus, sociaal, staatkundig en internationaal. Op bijeenkomsten komen onderwerpen aan de orde als (in het verleden) Geloof en karakter, Verantwoorde gezinsvor ming, Taak en plaats van de koningin in ons staatsbestel en het negervraag- stuk. Telkens weer stelt men zichzelf de vraag: „Hoe moeten wij er als christe nen tegenover staan, hoe moet onze houding zijn?", uitgaande van de stel ling dat Christus' Koningschap alom moet worden erkend en dat de oplos sing van problemen moet worden ge zocht bij het licht van Zijn woord, zoals in de statuten staat. Bij de oprichting in 1930 werd me vrouw Engel-Bakker de eerste presi dente en ze bleef dat twintig jaar. Ze werd gedurende acht jaar opgevolgd door mevr. Van Leeuwen-Koning, die de hamer overdroeg aan mevr. I. Bos- Dikken. Tijdens haar presidentschap kwam in 1967 de splitsing tot stand. In Veenendaal-noord werd ze opgevolgd door mevr. G. Mooibroek-Geerts en in zuid door mevr. M. L. Visscher-Plaat- zer. In de beide besturen vertegenwoor digt een achttal dames van de plaat selijke kerken. De feestelijke viering van het jubi leum begint donderdag om half acht in Eltheto. Vanaf half zeven recipiëren de besturen in de kleine zaal.

De Vallei | 1970 | | pagina 5