„Nota oefenterreinen heeft achterhaalde uitgangspunten „GEBREK AAN VISIE OP BEHOUD LEEFMILIEU" Haringvliet- sluis model voor Duitsers Met bakfietsen contra „blik-constipatie" Chr. werkgevers voorzien door KVP-program slechts geringe stijging besteedbaar inkomen Veel meer levens te redden met hart- bewakingsdiensten Winter 70 bij koudste tien SHO W IN NIEUW JAARBEURSGEBOUW Felle kritiek van natuurbeschermers en Stichting Recreatie j Schoner door onderwijs vernieuwing G.S. soepeler bij benoeming van derde wethouder Drs. Vermeer en mr. Wijnperle kandidaten van PvdA voor GS 1 Klandestiene jeneverstokerij in grensgebied Capelle wellicht samen met Alexanderstad Dem. Appel wil praten met Nieuw Links Met dezelfde kosten van één harttransplantatie Esso betaalt aantal prijzen maanr ace-actie niet uit Aan opzet van Maastrichtse med. faculteit wordt gewerkt MILIEU-ONDERZOEK Soepeler houding ten aanzien van gemengd kamperen Meer Nederlandse toeristen naar Groot-Brittannië Vrouw met fiets kanaal in D GELIJKE MOTEN VLUG HELPEN VIER MINUTEN Genie keert terug uit Tunesië LATE LENTE DINSDAG 3 MAART 1970 DEN HAAG De nota over de situering van nieuwe terreinen voor militaire doeleinden van minister ir. W. F. Schut en staatssecretaris J. C. E. Haex maakt, wat de al gemeen-planologische aspecten betreft, de indruk op achterhaalde uitgangspunten te berusten. Dit komt in het bijzonder tot uiting bij vergelijking van de begin 1966 door het ministerie van Defensie geformuleerde wensen met de eind 1969 door de regering gepubliceerde keuze. Op geen enkele wijze wordt de verschuiving van de opvattingen over het onttrekken aan de agrarische produk- tie van landbouwgronden weerspiegeld. Integendeel, de regering heeft de op korte termijn goedkoopste oplossing gekozen en daarmee blijk gegeven van een gebrek aan visie op hetgeen voor een optimaal leefmilieu in Neder land noodzakelijk is. Het behoud van de schaarse na tuurgebieden, die ons nog resten, is een dringende nood zaak; het gaat om een onvervangbaar biologisch en re creatief potentieel. Dit wordt gezegd in een door de Stichting Recreatie en de Contactcom missie voor natuur- en landschapsbe scherming samengesteld advies, dat niet alleen aan genoemde bewindslieden, maar ook aan de leden van de Tweede Kamer is aangeboden. Beide instellingen stellen voor op korte termijn een bodemkundige en landbouw-economische inventarisatie te doen verrichten van gronden, die uit oogpunt van efficiënte landbouwpro- duktie uit de cultuur kunnen worden genomen. Op grond van militaire, pla nologische, natuur-wetenschappelijke en recreatieve criteria zal een her nieuwde keuze moeten worden gedaan, l T)e onderwijsvernieuwing schrijdt geruisloos voort. De leerlingen van de r.-k. L.T.S. in Almelo hoe- ven het nieuwe schooljaar niet meer in overall te verschijnen. Het technisch onderwijs is zo ver- nieuwd, dat de overalls na een hele week schoolgaan nog kraakhelder zijn, ,,Dan maar thuislaten," be- sliste de directie. 1» ,r ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn vzn plan aan ge meenten met tenminste 17.500 inwoners de benoeming van een derde wethouder zonder meer goed te gaan keuren. Tot dusver waren G.S. slechts bereid een derde wethouder toe te staan aan ge meenten met 20.000 inwoners of min der wanneer het inwonertal van zo'n gemeente de 20.000 dicht was genaderd en daarnaast de taak van het dage lijks bestuur van die gemeente aan zienlijk zwaarder en omvangrijker was dan die van eenzelfde bestuur met een zelfde aantal wethouders in een gemeen te van ongeveer gelijke grootte. ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De partij van de Arbeid in Gelderland heeft als kandidaten voor een zetel in het nieuwe college van Gedeputeerde Staten drs. A. R. Vermeer en mr. S. J. Wijnperle aangewezen. De heer Vermeer is al enkele jaren lid van het college van Gedeputeerde Staten; hij is ook lid van de Eerste Ka mer; bij de komend eStatenverkiezin- gen fungeert hij als lijstaanvoerder. De heer Wijnperle is nu voorzitter van de PvdA-fractie in Provinciale Staten; hij is ook wethouder van Tiel maar heeft kort geleden de wens te kennen gegeven niet op de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen te komen. Gedeputeerde dr. H. J. van Eek heeft ciale Staten kandidaat gesteld, zich niet meer voor de nieuwe Provin- Zoals wij al meldden zijn de overige kandidaten voor het college van GS: mej. mr. J. M. C. van Driel en H. J. A. Verberk (KVP), mr. O. W. A. baron van Verschuer (CHU) en H. W. van den Brink (ARP). De kandidaturen kunnen pas formeel gesteld worden als de nieuwe Provinciale Staten geïnstalleerd zijn. Ten slotte kan nog gemeld worden dat D'66 -Gelderland mr. F. Plate en jhr. mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babbe- rich - onder bepaalde voorwaarden - als kandidaat-gedeputeerden aangewe zen heeft. die recht doet wedervaren aan de uit gangspunten van het nationale ruimte lijke beleid. Het advies beziet ook de milieuhygië nische kanten van de zaak en conclu deert o.m., dat de bestemmingsverande ring van grond slechts mag worden toe gelaten na voorafgaand onderzoek naar de gevolgen voor de milieuhygiëne. Voor 1973 dienen minstens 400 milieu onderzoekers werkzaam te zijn voor be houd van de leefruimte. Bij deze conclusie wordt aangete kend: „Op dit moment kan een aantal volledig gekwalificeerde vegetatiekun- digen geen passende baan vinden en moeten zij noodgedwongen andersoortig werk accepteren. Verder wordt opge merkt, dat geen natuurkundig gebied of open ruimten met aanzienlijke po tentiële biologische buffercapaciteit voor tankoefenterrein mag worden be stemd, ongeacht de operationele capaci teit. Wijzende op de recreatieve aspecten, zegt het advies, dat voorzien is van bij lagen met cijfermateriaal, dat in 1958 in ons land per inwoner 420 m aan DEN HELDER Ongehuwde Jongens en meisjes boven de 21 jaar mogen als de raad van Den Helder het voorstel van burgemeester en wethouders daar toe goedkeurt op de kampeerterrei nen 's nachts by elkaar in één slaap- ruimte verbiyven. Ook de exploitanten hebben er geen bezwaar tegen dat ongehuwden van bo ven 21 's nachts bij elkaar in één tent of caravan slapen. De commissie van advies en behande ling van bezwaarschriften van de Ne derlandse Kampeerkaartencentrale vindt dat noch de ANWB, noch de com missie zelf bevoegd is normen te stellen ten aanzien van het gemengd kampe ren. Regels hiervoor moeten worden overgelaten aan de gemeente, vindt de commissie. DEN HAAG Het aantal Nederlan ders, dat vorig jaar een bezoek aan Groot-Brittannië bracht, is met 16 pro cent tot 295.000 gestegen, aldus heeft de British Tourist Authority bekend ge maakt. In totaal brachten vorig jaar 3.846.000 buitenlanders een bezoek aan het Ver enigd Koninkrijk, 837.000 of wel 24 procent meer dan in 1964. Hieronder waren meer dan 1.145.000 Amerikanen. bos, heide en woeste grond beschikbaar was, maar dat dit cijfer vorig jaar ge daald was tot 350 vierkante meter. Al leen al het handhaven van dit areaal aan bos, heide en woeste grond per in woner eist in de komende tien jaar een uitbreiding van dit areaal met zeker 60.000 ha. HELLEVOETSLUIS Met de kolos sale spulsluis circa een kilometer breed in het Haringvliet als voor beeld wordt nu op kleinere schaal zo'n werk uitgevoerd in de monding van de rivier de Eider in de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein. De Duitse spuisluis krijgt vijf door- stroomopeningen met een gezamenlijke breedte van tweehonderd meter. Een merkwaardig verschil met de situatie in het Haringvliet is dat een verkeersweg wordt gemaakt dwars door de holle, driehoekige betonnen balken over de sluis. In ons land wordt een weg ge maakt bovenop de zogenaamde nabla- liggers. Drs. J. Bakker, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft gisteren het offi ciële startteken gegeven voor de afslui ting van het Rak van Scheelhoek, de 1300 meter brede geul tussen de spui sluis en de kust van Voorne. Dit ge beurt met behulp van een kabelbaan, waarlangs tien gondels blokken beton in het water laten vallen. De minister ging aan boord van een gondel die tot ongeveer het midden van het sluitgat reed. Met een druk op een knop liet hij de vier speciaal voor deze gelegenheid oranje geverfde kubussen de vrijheid. Op deze manier smeet hij niet alleen viermaal twee- eneenhalve ton beton, maar ook vier keer vijftig gulden in het water. Nog een dikke honderdduizend blok ken volgen dezelfde weg. VEENDAM In Veendam is maan dagmiddag de 56-jarige mevr. E. Eisin- ga uit Rooden door verdrinking om 'iet leven gekomen. De vrouw was op on verklaarbare wijze met haar fiets in het water van het Boven Oosterdiep te recht gekomen. De autorijschoolhouder P. J. Kuipers, die juist bezig was zijn auto te wassen, hoorde een plons en zag de wielrijdster in het water verdwijnen. Hij bedacht zich geen moment en sprong de vrouw na. De man werd echter spoedig door de koude bevangen en moest door om standers worden gered. De politie te Veendam heeft kort daarna de wielrijdster op het droge ge bracht. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Tijdens een inval in een bar in Heerlen heeft de politie vijf jongens en drie minderjarige meisjes gearresteerd. Ze worden ervan verdacht betrokken te zijn bij een handel in verdovende mid delen. e werkgroep „De lastige Amsterdammer" heeft gisteren tijdens het spitsuur weer een bakfietsoptocht door de stad gehouden. Tot tweemaal toe kwam het tot vechtpartijen met automobilisten, die zich in hun rijblik niet snel genoeg konden verplaatsen. Het doel van „De lastige Amsterdammer" aandacht vestigen op de verkeerschaos in de hoofdstad werd weer ruimschoots bereikt. Want zes bakfietsen in een file die met de snelheid van dikke olie door het centrum kruipt, baren nog altijd opzien. Het pamflet: „Met de bakfiets nemen wij net zoveel plaats in als een kleine auto, maar wij verspreiden geen gifgassen, wij toeteren niet, rijden geen kinderen van de sokken en knetteren er niet op los." Prinses Beatrix heeft maandag middag in Utrecht het nieuwe naar haar genoemde expositie- en vergadergebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs geopend. i Na de opening werd een grote show gegeven. Na afloop werden Sylves- ter Campbell (gedeeltelijk zicht- 5 baar) en Olga de Haas voorgesteld J aan het prinselijk paar. TERNEUZEN In het Zeeuwsch- Vlaamse grensgebied is de politie een speuractie begonnen naar de herkomst van lege naar jenever ruikende jerry cans uit een in België verongelukte Mercedes met Nederlands kenteken. De jerrycans zijn van een type dat meestal door clandestiene stokerijen wordt gebruikt. Volgens de douane be staat de kans dat de stokerij zich bevindt in de Zeeuws-Belgische of Brabants- Belgische grensstreek. De auto probeerde via een niet offi ciële grensovergang bij Sas van Gent Nederland binnen te komen. De chauf feur negeerde een stopteken van de douane en reed door. Onmiddellijk werd een achtervolging ingezet. Met grote snelheid raasde de Mercedes langs de officiële grenspost België weer binnen. Tijdens de achtervolging in België vloog de smokkelauto bij Aspenede uit de bocht en ravde 'n boerderij. De wa gen werd totaal vernield. De inzitten den wisten de ontkomen. CAPELLE ad. IJSSEL Naar het oordeel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dient zo mogelijk op kor te termijn een gemeente te worden ge vormd, voornamelijk bestaande uit de huidige gemeenten Capella a.d. IJssel, een deel van Rotterdam (Alexander stad) en een stuk van Zevenhuizen. Dit plan correspondeert met de wen sen van Capelle a.d. IJssel. Het bete kent een afwijzing van het Rotterdam se standpunt. Een min of meer ver heugde burgermeester J. van Dijk van Capelle maakte dit maandagavond na afloop van de raadsvergadering be kend. AMSTERDAM Een delegatie van de groep Democratisch Appèl uit de Party van de Arbeid heeft zich bereid verklaard binnenkort met de top van Nieuws Links te gaan praten. Dat ge beurt dan aannemende dat Nieuw Links daarmee akkoord gaat onder leiding van het partijbestuur van de PvdA. Het initiatief tot een dergelijke ont moeting deed het partijbestuur in een bijeenkomst met afgevaardigden van Democratisch Appèl in Amsterdam. Die bijeenkomst was vooral bedoeld om el kanders standpunt beter te leren ken nen. Het gesprek verliep vriendschap pelijk en in goede harmonie. Democratisch Appèl legde opnieuw zijn bezwaren tegen de veld winnende Nieuw-Links-mentaliteit op tafel. Het partijbestuur stelde daartegenover, dat Nieuw Links moet worden gezien als een uitloper van een wereldbeweging met weliswaar gevaarlijke, maar ook waardevolle kanten. De PvdA kan die beweging niet omzeilen. DEN HAAG Als het ontwerp-kernprogramma van de KVP onderdeel van het regeringsbeleid zou worden, kan in de komende kabinetsperiode het werkeiyk besteedbare inkomen jaariyks met slechts één procent stUgen. Deze berekening heeft het Nederlands Christeiyk Werkgeversverbond gemaakt naar aanleiding van de publikatie van dit kernprogramma. Het advies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) gaat uit van een ver betering van het besteedbaar inkomen in 1970 met ongeveer 2,8 procent. Het kabinet-De Jong heeft in de laatste Miljoenennota rekening gehouden met een stijging van het inkomen met 2,5 procent. De christelijke werkgevers hebben wel waardering voor het kernprogram ma van de KVP. Zij bestrijden echter, dat de zeven miljard gulden, die in de komende kabinetsperiode zou moeten worden verkregen door een belasting verhoging van een half procent, vol doende zou zijn om alle verlangens van het kernprogramma te verwezenlijken. De christelijke werkgevers vinden het verstandig dat prof. Steenkamp en zijn commissie de belastingverhoging van een half procent in twee gelijke moten hebben verdeeld over een verhoging van directe en indirecte belasting. De vraag is natuurlijk wel, aldus de chris telijke werkgevers, of de leden van de KVP bereid zijn dit offer te brengen. UTRECHT De afgelopen weken hebben achttien cardiologen uit Europa in Moskou gestudeerd op de vraag hoe groot het nut en de eventuele noodzaak van hartrenwagens z(jn. Van Nederlandse zyde is er aan deelgenomen door dr. C. L. C. van Nleuwen- huizen uit Utrecht en dr. J. Th. Vonk uit Nymegen. De conferentie is in Rusland gehou den, omdat de Sovjet Unie vergevor derd is op het gebied van het ambulan ce-wezen. De artsen gaan er in de regel niet naar de zieken, maar de patiënten worden er naar de poliklinieken ge bracht die dag en nacht zijn geopend. In Moskou is ook de belangrijke vraag behandeld of de inrichting van kostbare hartrenwagens in financieel opzicht verantwoord is. („Want ieder budget heeft zijn grenzen"). „Met andere woorden", zei ons dr. Van Nieuwenhuizen, „alle nieuwe mo gelijkheden hebben geen zin indien er geen geld voor beschikbaar is". „Wij hebben ons afgevraagd of het gerechtvaardigd is honderdduizend gul dens te besteden aan één harttransplan tatie. Met eenzelfde bedrag zouden wij zeer veel levens kunnen redden door bijvoorbeeld hartbewakingsafdelinger in ziekenhuizen". Van alle doden tengevolge van hart ziekten sterft een derde door hart-on- regelmatigheden. Zij zijn te behandelen als medische hulp heel snel mogelijk is. Een derde van de overlijdende hart patiënten sterft door het uitvallen van een groot stuk van de hartspier als ge volg van een verstopping in de krans slagaderen. Bij een dergelijke hartshock gaat de pompfunctie van het hart ver loren. En ten slotte overlijdt een derde aan een geleidelijk minder wordende en op den duur onvoldoénde werkzaamheid van het hart. Dr. Van Nieuwenhuizen: „We kunnen dus veel levens redden. Maar: hoe snel we er ook bij zijn, toch bezwijkt een aantal mensen aan een acute hartdood. We kunnen nu eenmaal maar vier mi nuten in leven blijven als het hart niet meer functioneert. Daarom overwegen wij de mogelijk heid meer mensen (EHBO'ers bijvoor beeld) zodanig op te leiden, dat zij uit wendige hartmassage kunnen toepas sen". DEN HAAG Esso Nederland N.V. .eeft besloten 140 deelnemers aan de maanraceactie geen prys uit te betalen. In totaal scheelt dat deze oliemaat schappij ruim vijftigduizend gulden op een prijzentotaal van vijf ton. Esso heeft een aantal van de ingezon den maankaartjes, waarop maantjes moesten worden aangestreept, door een Amerikaans laboratorium laten onder zoeken. Daar bleek, dat kaartjes met een chemisch middel waren bewerkt. DEN HAAG Na een verblijf van drie maanden in Tunesië, keert de Ge- nieconstructiecompagnie die werd inge zet om de gevolgen van de watersnood in Tunesië te bestrijden, in ons land te rug. Donderdag en vrijdag worden telkens tachtig militairen op Schiphol ver wacht. Half maart komen nog dertig militairen thuis. (van onze weerkundige medewerken TAe winter van 1969-'70 heeft zich bij de tien koudste winters van deze eeuw geschaard. Het seizoen neemt met een koudegetal van -139, berekend voor De Bilt, de tiend* plaats in. De rangschikking is als volgt: 1. Winter 1947 (-343), 2. Winter 1963 (-337), 3. Winter 1942 (-332), 4. Winter 1940 (-295), 5. winter 1929 (-227), 6. Winter 1956 (-223), 7. Winter 1917 (-162), 8. Winter 1941 (-157). 9. Winter 1922 (-146) en 10. winter 1970 (-139). Het koudegetal volgens Hellmann wordt verkregen door optelling van alle gemiddelde etmaal-temperatuur waarden beneden nul. Deze grootheid geeft wel een indruk van de produk- tie aan kou, maar zegt niets over het karakter van de winter, dus over het al of niet streng zijn van de winter. Qua karakter is het afgelopen seizoen, behalve langdurig en lastig in ons land niet streng geweest. In totaal op slechts 8 dagen daalde het kwik in De Bilt beneden -10 graden C (viermaal in december, tweemaal in januari en tweemaal in februari). In de winter van 1963 gebeurde dit 24 maal. Op zes dagen kwam de temperatuur toen on der -15 graden C. De winter van 1969-'70 slaagde er door zijn lange adem in zich op te werken tot het grensgebied tussen koude en strenge winters. De vorst was bij lan ge na niet pittig en hard genoeg om bruikbaar Elfstedenijs op te leveren. Ook in winter nummer 9 (1922), die qua lengte en gematigdheid van de vorst wel wat op het huidige seizoen leek, kwam het zover niet. Bij de strenge winters 1 tot en met 8 kon de ijsma- rathon wel verreden worden. Terwijl in ons land ditmaal voor zover bekend geen lagere temperaturen dan -14 tot -15 zijn waargenomen, werden uit de DDR in december minima van -25 tot -31 gemeld. De winter is daar trouwens wel degelijk streng ge weest: volgens krantebefichten de koudste sedert 1898. Curieus is, dat Potsdam nu al ruim ne- gentig(!) dagen achtereen een gesloten sneeuwdek heeft gehad. Het vorige record: 72 dagen in de winter van '29 ligt al radicaal aan scherven. Voorzichtige vooruitblik. De sterke verijzing van de Oostzee en de nog steeds onder Russische hoge- drukgebieden geconserveerde vries kou in Scandinavië Kiruna medio vorige week nog -28 graden geeft ten aanzien van het weer in de ko mende voor j aars weken te denken. De kans is groot, dat er herhaaldelijk kou-invallen uit noord tot noordoost zullen blijven komen, die de voor- jaarstemperatuur zullen drukken, de koude, maar niet strenge winter van 1922 brak pas in mei de lente door. Ook de er op volgende zomer toonde nog een terugslag, met in juli te De Bilt geen enkele zomerse dag en pas in augustus weer een vleugje warmte. Als troost zou kunnen gelden, dat geen enkele winter precies op een vorige lijkt. MAASTRIGT. Minister Veringa (Onderwijs) heeft gisteren op het stad huis in Maastricht de commissie te* voorbereiding van de achtste medische faculteit geïnstalleerd. Over een half jaar zal de commissie de hoofdlijnen voor de achtste medi sche faculteit als aanzet voor 'n rijks universiteit aangeven. Begin 1971 zul len een globaal plan en een kostenra ming gereed moeten zijn. Dr. J. Tans is voorzitter van de com missie. Hij zal zijn Kamerlidmaatschap (PvdA) te zijner tijd neerleggen. Vice- voorzitter is dr. A. Rottier, president directeur van de Staatsmijnen. De com missie bestaat verder uit: prof. dr. A. Querido en dr. H. Hulsmans, respectie velijk hoogleraar en lector aan de ze vende medische faculteit te Rotterdam, ir. C. Doets van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de heer G. Heiligers, lid v/in Gedeputeerde Staten van Limburg. 3I1N31H3AQV

De Vallei | 1970 | | pagina 9