Kamper firma fabriceer! kunstnieren Inflatoire ontwikkeling in buitenland verwacht Grote kraak volgens klassieke methode Rijkspostspaarbank rentetot 7% EVINRUDE Meisje van 14 speelde sluw spel met Pa rij se instanties „Ho - geen risico bij overwegen Bolletje Sigaretten- smokkelzaak van keiharde organisatie Werkloosheid op laag peil ZUID-HOLLAND WIL BETERE WONINGBOUW Arrestatie na abortus met dodelijk gevolg Bouwjaar zeer slecht begonnen Rotterdams kind zwierf bijna half jaar J Actie voor veiliger verkeer P.T.T. sommeert stadspost op tc houden Ludieke lijst: Stem louter kabouter Antilliaanse premier ving in Den Haag bot Echtpaar Cols naar Japan vertrokken iKotGjtptoevvc/ Voorlopig alleen voor buitenland PROGNOSE VAN CENTRAAL PLANBUREAU VOOR KWART MILJOEN GULDEN AAN SIERADEN BUITGEMAAKT WONINGBOUW 15 kansen méér om door ondiep water te komen metde9V2 pk NAMAAK-SPAANS EN GEBARENTAAL de beste hekken komen uit Best' B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. TRIEST RECORD 99 WOENSDAG 4 MAART 1970 KAMPEN De firma Hoogstraat in Kampen gaat kunstnieren fabrice ren. Dat zal gebeuren in nauwe samen werking met de Amerikaanse fabri kant van kunstnieren Drake Wil- lock. Waarschijnlijk zullen dit jaar vijftig kunstnieren worden gemaakt. Zij zullen alle naar het buitenland worden uitgevoerd. Opdrachten uit het binnenland kunnen nog niet worden aangenomen. De directie wil op het fabrieksterrein een torenflat laten bouwen als oefen centrum voor nierpatiënten, die in aan merking komen voor behandeling met een „thuisnier". De ziekenhuizen zou den op die manier van een tijdrovende taak kunnen worden verlost. In nauwe samenwerking met het Wil- helminagasthuis in Amsterdam, heeft het bedrijf ook een hartstimulator ge bouwd. Hiermee zou het mogelijk zijn het aantal slachtoffers van hartinfarc ten drastisch te beperken. Aan de ont wikkeling van de stimulator is vier jaar gewerkt. Er zijn er nu drie in de maak. Er zal een toenemende vraag naar ar beid' zijn en de werkloosheid komt op een laag peil, nl. op 50.000 55.000 per sonen. Het beschikbare arbeidsaanbod zal nog verminderd worden door de toenemende pendel naar Duitsland, nog versterkt door de revaluatie van de mark. De stijgingen van de produktie en produktiviteit belopen in 1970 voor het bedrijfsleven als geheel resp. 5 en 4 pet., hetgeen minder is dan de 5,5 en 4,5 pet. van 1969. Daartegenover neemt het particuliere consumptievolume sterker toe, nl. van 3,5 naar 5,5 pet. LEIDEN Gewiekste inbrekers heb ben uit een juwelierszaak aan de Bree- straat in Leiden voor een kwart miljoen aan sieraden meegenomen. De daders zijn zeer vakkundig te werk gegaan, waarschijnlijk geïnspi reerd door de film „Rififi in Parijs". Via een leegstaand pand en een dak goot kwamen zij terecht in een kan tooropleidingsinstituut, dat boven de winkel is gevestigd. Op de eerste verdieping hakten zij ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en.drogisten DEN HAAG Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland wil bouwplan nen, die het woonmilieu verbeteren, door financiële steun stimuleren. Het college van Gedeputeerde Staten wil vier architecten projecten van vijf honderd tot duizend woningen van be tere kwaliteit laten uitwerken. Een werkgroep zal nagaan of de wooneisen, die worden ontwikkeld, ook betaalbaar zijn. De nog niet aangewezen archi tecten moeten zich zowel met de wo ning als met de woonomgeving bezig houden. Voor financiële steun zal voor dit jaar vijftigduizend gulden beschikbaar zijn. Volgend jaar kan 75.000 gulden worden uitgetrokken. (Vervolg van pagina 1) Het Centraal Planbureau verwacht, dat de problematiek van de loon- en prijs- inflatie niet alleen dit jaar maar ook daarna zal blijven bestaan en dit zal voor een niet onbelangrijk deel het gevolg zijn van de inflatoire ontwikkelingen, die in het buitenland zijn te verwachten. De invoerprijzen zullen met vier procent stijgen, maar ook de prijzen van de concurrerende uitvoer zullen omhoog gaan, vermoedelijk met bijna vier procent. Deze laatste prognose is onder meer gebaseerd op: de geraamde stijging van de loonsom per werknemer, die volgens de bestaande meerjarige contracten en de tot dusver afgesloten nieuwe CAO's op 8 pet. uitkomt, sociale lasten en inci dentele loonbeweging daaronder be grepen; de verwachte prijsstijging van de gezinsconsumptie, die 4 pet. bedraagt, en; de werking van de belastingpro gressie, met daartegenover de drukver- laging uit hoofde van de inflatiecor rectie op de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting. Het planbureau voorspelt thans een stijging van het volume der investe ringen in vaste activa van het bedrijfs leven met 6 pet., hetgeen 2 pet. meer is dan in de macro-economische verken ning 1970 werd voorspeld. Deze progno se steun mede op een enquête bij het bedrijfsleven. Bü de overige, meer autonome inves teringen is ten aanzien van woning bouw een herstel te verwachten na de inzinking in 1969, terw\jl de investe ringen door de overheid' in volume nau welijks wijziging ondergaan, onder in vloed van dezelfde factoren als vorig jaar. Daaronder is begrepen de prijs stijging, die voor deze investeringen, evenals voor die in woningen, 6 pet. be draagt, en de prijsstijging van de con sumptie dus niet onbelangrijk over treft. Onder deze omstandigheden leggen de binnenlandse bestedingen in 1970 qua volume niet een zodanig beslag op de produktiecapaciteit dat een verdere vergroting van de uitvoer overeenkom stig de stijging van de wereldhandel il lusoir zou zijn. Weliswaar past bij een dergelijke conclusie de nodige reserve, omdat capaciteitsramingen verre van eenvoudig zijn, zeker wanneer tevens arbeidsduurverkortingen plaats vinden, maar een uitvoervergroting van ruim 10 pet. in volume lijkt niettemin mogelijk. De toeneming van de goedereninvoer blijft in 1970 belangrijk beneden die van de goederenuitvoer (7,5 tegen 11 pet.). Hier ligt een duidelijk verband met de voorraadvorming, die immers in 1969 aan de hoge kant was en nu gerin ger wordt. Daaruit, en uit de beperkte stijging vooral van de autonome beste dingen, zou een verbetering van het saldo op de lopende rekening van de daar een gat in de vloer en vingen het puin op met een paraplu. Toen het gat groot genoeg was hebben zij zich on gehinderd door de alarminstallatie via gordijnen van het instituut in de winkel laten zakken. Daar lagen ringen, horloges, armban den en colliers voor het grijpen. De eigenares van de juwelierszaak, mevrouw Driessen: „Ik had het wel verwacht. Drie weken geleden is hier naast ingebroken, maar toen werd er niets vermist. Toen hebben ze waar schijnlijk de mogelijkheden voor deze roof, die maandag is ontdekt, bekeken". DEN HAAG De 56-jarige contro- Ieuse M. L. E. H.-van M. uit Den Haag is in de vrouwengevangenis in Rotter dam opgesloten wegens het plegen van abortus. De vrouw kwam ruim een jaar geleden op vrije voeten na voor de der de keer voor een soortgelijk misdrijf te zijn veroordeeld. Zij heeft bekend de 22-jarige prostituée H. de V. uit Den Haag zondag 22 februari te hebben „behandeld". Deze vrouw overleed in de nacht van 24 op 25 februari in haar woning aan de Doubletstraat in Den Haag. Sectie wees uit, dat de dood van de prostituée was veroorzaakt door bloe dingen en infectie. Uit de verhoren heeft de politie opgemaakt, dat de vrouw vier a vijf maanden zwanger was. De politie heeft eveneens proces-ver- baal opgemaakt tegen de 58-jarige vrouw M. J. M.-W, die ook in de wo ning aan de Doubletstraat woonde, we gens uitlokking van of medeplichtig heid aan abortus. Ze bekende het adres van de aborteuse aan de jonge vrouw te hebben verstrekt en met haar te zijn meegegaan naar de aborteuse. De prostituée werd toen ook verge zeld door haar vriend, de 44-jarige zie kendrager H. P. K. Voor de behande ling zou 150,- zijn betaald. De vriend is spoorloos, sedert hij na de „operatie", toen zich complicaties voordeden, weg ging om een dokter te bellen. VLISSINGEN Arrestaties in de op zienbarende sigarettensmokkelaffaire, die zaterdagavond bij het Zeeuwse plaatsje Wissenkerke werd ontdekt, zijn volgens het ministerie van Financiën voorlopig niet te verwachten. Aangenomen wordt, dat de sigaret tensmokkel het werk is van een groots opgezette, keiharde organisatie. De douanerecherche in Vlissingen is er wel achter gekomen wie de eigenaars zijn van de viskotter en de vrachtwa gen, waarin de vier miljoen sigaretten werden gevonden. Zij zijn echter niet gearresteerd. De viskotter is enkele jaren geleden in Tholen verkocht. Het kenteken van de vrachtwagen staat op naam van ie mand uit Breda. Of de partij smokkelsigaretten in de viskotter en de vrachtwagen iets met elkaar te maken hebben, staat niet vast. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. betalingsbalans volgen, ware het niet dat de ruilvoet nogmaals verslechtert, de kapitaalopbrengstenbalans terugloopt en de ontwikkelingshulp wederom gro tere bedragen vergt. De lopende rekening van de beta lingsbalans vertoont daardoor opnieuw geen overschot. Daarmede zijn voor raadvorming en lopende rekening sa men in 1970 duidelijk lager dan in 1969. Het trekt de aandacht, zo zegt de prognose van het planbureau verder o.a., dat de druk van belastingen en so ciale lasten samen in 1970 niet minder dan 45 pet. van het nationale inkomen bedraagt. Marginaal is dit percentage nog opvallender: van 1969 op 1970 be loopt de stijging van de belastingen plus sociale lasten zelfs 60 pet. van de toeneming van het nationaal inkomen, of 55 pet. wanneer voor de tegenvallen de belastingopbrengsten in 1969 wordt gecorrigeerd. ADVERTENTIE DEN HAAG De woningbouw is dit jaar bijzonder slecht begonnen. Volgens de definitieve cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is in januari met de bouw van 7682 woningen begon nen (in januari '69 11.202) en kwamen 6025 woningen klaar (in '69 8.163). PARIJS Regina Nooljen (14) is weer thuis. Zij is gisteren door haar vader opgehaald bij de Parijse kin derrechter en mee teruggenomen naar Rotterdam, waar ze op 16 okto ber van huis wegliep, samen met haar dertienjarige vriendin Gerda, die enkele dagen later in Amsterdam werd teruggevonden. Nonnen hadden zich in Parijs over haar ontfermd. Eigenlijk had Regina Nooijen al half november thuis kunnen zijn. Zij heeft het aan haar simuleren te danken., dat het 3 maart is gewor den. Na twee dagen in Den Haag en drie dagen in Amsterdam te hebben gezworven, was zij met een vriendje naar Parijs vertrokken. Kort na haar aankomst daar raakte ze hem kwijt. Regina werd pas op 17 november door de Parijse zedenpolitie op Pi- galle aangehouden. Zij bezat geen enkel identiteitsbewijs en sprak niets anders dan een soort namaak- Spaans. Zij maakte de politie duidelijk, dat zij via Parijs naar Spanje was ge gaan én nu weer terug was. Tever geefs trachtten de inspecteurs te weten te komen, wie zij was en wel ke nationaliteit ze bezat. Daarom werd ze voor de kinderrechter ge leid, die niets beter wist te doen dan haar onder te brengen in een tehuis voor zwerfkinderen dat nonnen te Chéville-Larue, ten zuiden van Pa rijs, bezitten. De nonnen lazen het opsporingsbe richt, dat in een van de Franse kranten verscheen en belden de po litie op. Deze waarschuwde het Ne derlands consulaat-generaal in Pa rijs. Nog wilde Regina Nooijen zich niet gewonnen geven. Zij deed alsof zij de Nederlandse consulaire amb tenaar niet verstond en bleef zich In gebarentaal verweren. De ambtenaar slaagde er echter door een foefje In haar wat cijfertjes op papier te la ten zetten. Toen bleek dat zij de 5, de 6 en de 8 maakt, zoals dit alleen nog in Nederland gebeurt. Ook een deelsommet je loste zij op typisch Nederlandse wijze op. Toen bestond er geen twijfel meer. Het consulaat-generaal waar schuwde de Rotterdamse politie, waarop de vader meteen naar Parijs reisde. Een overgelukkige mevrouw Nooijen: „Gistermorgen heb ik met mijn man en met Regientje via de telefoon gesproken. Heel eventjes maar. Ze huilde. Ze was op van de zenuwen. Mijn man was ook heel blij. Het eerste wat hij zei was: Het is Regientje. Ze is terecht. Tot dat moment was het tenslotte nog maar onzeker of zij het was", aldus me vrouw Nooijen. UTRECHT Onder het motto „Ho - geen risico", is het Verbond voor Veilig Verkeer gisteren, in samenwer king met de Nederlandse Spoorwegen, een grootscheepse actie begonnen met het doel het verkeersgedrag van de weggebruikers op spoorwegovergangen te verbeteren. Duizenden kleurige affi ches, voorzien van het actiemotto, zul len bij de 2250 openbare beveiligde en niet beveiligde overwegen in den lande de weggebruiker tot voorzichtigheid Tevens worden twee televisie-spots in totaal 22 keer door de NOS uitgezonden. Het ene filmpje waarschuwt de kijker hoe het met hem kan vergaan als hij „toch nog eventjes vlug wil overste ken". Er wordt een geënsceneerde bot sing op een overweg in getoond, waar- VEENDAM Op de Kielsterachterweg in Veendam heeft een ernstig ongeluk met een ziekentransportauto dinsdagmiddag het leven geëist van de 83-jarige J. Borg- held en zijn 77-jarige echtgenote uit Musselkanaal. Zwaar gewond werden hun dorpsgenoten de 65-jarige H. Huizing, diens 67-jarige echtgenote en de chauf feur, de 40-jarige J. Kamminga uit Nieuw-Buinen. De ziekentransportauto kwam van Groningen. De beide vrouwen waren voor onderzoek naar een ziekenhuis verwezen; de mannen begeleidden hun echtgenotes. Tijdens een dichte sneeuw bui is de auto vermoedelijk in een slip geraakt en tegen een boom gereden. De foto toont het autowrak. De politie van Veendam heeft twee banden van de auto in beslag genomen; ze bleken glad te zijn. MILSBEEK Een frontale botsing op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Milsbeek heeft gisteravond eveneens het leven gekost aan twee mensen. In de ene auto, waarin vier personen geze ten waren, werd de 42-jarige M. Zeiten uit Boxmeer vrijwel op slag gedood. Zijn 40-jarige echtgenote W. Selten-La- mer werd levensgevaarlijk gewond. In de andere auto, met vijf inzittenden werd de 65-jarige mevrouw Tak-Jans- sen uit Malden zo ernstig gewond dat zij bij aankomst in het ziekenhuis van Nijmegen overleed. Ook de overige zes betrokkenen liepen verwondingen op. DEN BOSCH Te Vught zijn dins dagochtend de 19-jarige bestuurder van een bestelauto H. van Eyndhoven uit Vught en zijn naast hem zittend 13-ja- rige broertje om het leven gekomen. De bestelauto werd bij het oprijden van de Boxtelseweg gegrepen door een tankau to. HOOGEZAND Op Rijksweg-42 te Westerbroek (gemeente Hoogezand- Sappermeer) is dinsdagavond de 73-ja- rige H. Weemhof toen hij de snelweg overliep door een auto aangereden en op slag gedood. De man was met zijn vrouw bij kinderen op bezoek geweest. Hijzelf was per auto teruggebracht, terwijl zijn vrouw per fiets terugreed. OUDE-TONGE Dinsdagmorgen is de 37-jarige C. van Prooijen uit Vlissin gen om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto op de provinciale weg in Oude-Tonge als gevolg van de gladheid was geslipt en frontaal tegen een auto bus was gebotst. Bij Bleiswijk veronge lukte de 29-jarige J. J. van Vliet uit Hazerwoude door een soortgelijke bot- sing. ADVERTENTIE DEN HAAG Directeur-generaal H. Reinoud van de PTT heeft particuliere stadspostbestellers per aangetekende brief gesommeerd vóór 1 april met hun activiteiten te staken. De heer Reinoud wil vóór 10 maart weten of zij aan zijn verzoek zullen voldoen. De directeur-generaal wijst de stads postbestellers op de veroordeling van de heer Schalekamp in Leeuwarden, die geruime tijd een particuliere postdienst heeft gehad. bij een trein met een vaart van 80 km op een overigens lege auto dreunt. De andere spot introduceert het actie thema op een meer humoristische wijze. Zes verkeersambassadrices van het ver bond en vier NS-hostesses zullen in de omgeving van overwegen, in wegres taurants, stations en treinen alle weg gebruikers met folders, rebussen en stickers „bewerken". In de folder wordt een aantal vuistregels gegeven voor een veilig verkeersgedrag op en bij overwegen. Onder de goede inzen ders van de rebus worden onder meer enkele verzorgde treinreizen uitgeloofd. Op een persconferentie in Amster dam, waar de nieuwe actie werd gelan ceerd, maakte de chef van de afdeling Verkeerskruisingen van de NS, ir. P. H. J. Claassen, bekend, dat vorig jaar b(j in totaal 167 botsingen op overwegen 80 doden vielen, een triest record. Er wa ren 101 ongevallen met letsel. In 1968 waren er „slechts" 50 doden te betreuren, terwijl er toen in totaal 16 botsingen meer waren (183). Het doden- gemiddelde per botsing lag dus vorig jaar erg hoog. In februari 1969 b.v. kwamen op de lijn Gouda-Woerden bij Hekendorp zeven inzittenden van een busje om het leven. Doordat de ruiten waren beslagen had de chauffeur de trein niet zien aankomen. Bij enkele andere ongelukken vielen er vier of vijf doden tegelijk. Sedert 1960 schommelt het jaarlijkse dodencijfer tussen de 39 en 67. Vanaf 1955 tot 1 januari .1970 waren er op overwegen 739 doden te betreuren. Ter vergelijking: jaarlijks eist het verkeer in ons land ongeveer 3000 slachtoffers. AMSTERDAM „Amsterdam ka- bouterstad" heet de lijst, waarmee pro vo-raadslid Roel van Dutfn mee gaat doen aan de raadsverkiezingen in de hoofdstad. Aanvankelijk was bij de opheffing van provo besloten niet meer aan ver kiezingen deel te nemen. Op de voorlo pige kabouterlijst staan ook ASVA- voorzitter Johan Middendorp en Luud Schimmelpennink, oud-provoraadslid. Ook de raadskabouters zijn voornemens om het jaar af te treden. Van Duijn verwacht dat ook in andere grote steden als Rotterdam, Haarlem en Den Haag gelijkgestemde groeperingen aan de raadsverkiezingen gaan mee doen. Hoofdleus van de nieuwe partij: „stem louter kabouter". ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft de 26-jarige A. van V., die vorig jaar september in Rotterdam een volledig invalide sigarenwinkelier overviel en beroofde, veroordeeld tot twee jaar met aftrek. De 25-jarige stratenmaker P. van D., die als tipgever had gefungeerd, kreeg negen maanden waarvan drie voor waardelijk. Van V. had de slapende winkelier een mes op de keel gezet en gedreigd hem te zullen doodsteken als hij hem geen geld gaf. ADVERTENTIE DEN HAAG De missie van de An tilliaanse premier Petronia in ons land is mislukt. De minister-president heeft in Den Haag gepleit voor meer „techni sche" hulp aan de Antillen. Deze soort bijstand zou in het bijzon der de hulp bij het handhaven van rust en orde in de Antillen betreffen. Deze mislukking is met name te wij ten aan het feit, dat de Antilliaanse premier er niet in geslaagd is de Neder landse regering concrete voorstellen voor te leggen inzake de ontwikkelings hulp in het algemeen. Op de Antillen worden intussen in grijpende wijzigingen verwacht in het gehele regeringsbestel. SCHIPHOL „Wij zijn twee jaar te laat begonnen met de voorbereidingen en de bouw van ons paviljoen. Dat kwam doordat de regering de beslissing of Nederland zou deelnemen aan de Expo'70 te lang heeft opgeschoven", al dus mr. J. M. L. Th. Cals, commissa ris-generaal van de Stichting Expo'70, dinsdagmiddag op Schiphol bij zijn ver trek naar Osaka. De Japanners hebben in het afgelo pen jaar echter extra hard gewerkt, waardoor het Nederlandse paviljoen toch in december is opgeleverd. „Door allerlei interne moeilijkheden, die eerst geregeld moesten worden, kan ik pas vandaag naar Japan gaan om de laatste hand te leggen aan de organisa tie. Alles is gereed voor de opening, op de projectie van de film van cineast Jan Vrijman na", zo vervolgde mr. Cals. Op 35 grote projectieschermen, die over het gehele paviljoen verspreid staan opgesteld, zal deze film te zien zijn. Het synchroon lopen van de film op al die doeken blijkt technisqh erg moei lijk te zijn. De heer Cals wordt vergezeld door zijn echtgenote, die voor de eerste maal naar Japan gaat. Op de Expo zal ze fungeren als gastvrouw bij diverse of ficiële ontvangsten. In Japan zal mr. Cals nog vele voor bereidingen moeten treffen voor het bezoek van officiële vertegenwoordi gers uit binnen- en buitenland. Prins Bernhard zal 1 april de Nederlahdse dag openen. ADVERTENTIE V.°^e

De Vallei | 1970 | | pagina 15