Veenendaals dagblad Buiten DRQSTE STl IDENTEN VOCHTEN MET DE POLITIE Opkomstplicht van de baan lekker lui Sen Trefferxtr Twee agenten in Doetincliein fel gemolesteerd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PROGNOSE VAN CENTRAAL PLANBUREA U: j Feijenoord in Berlijn bij de muur Premier geeft uitleg over verspreking Nominale loon- en prijsstijging geringer dan in 1969" Tielse veer wellicht vanavond in de vaart POMPIDOU TERUG Spoorwegstaking dreigt in de V.S. OOK SENAAT AKKOORD MET AFSCHAFFING Wapenroof uit Edese kazerne opgelost Weinig wind Dode hij cafébrand KERSENBONBONS zijn Nederlandse kersenbonbons. Omdat er Droste op staat. Een verschil dat u moet proeven. Mos-2 Op universiteit Nanterre: (tol ver na middernacht) OP VERZOEK VAN KAMER Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 pk. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 4 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 53 „In 1970 met loon er 3,2% op vooruit" DEN HAAG De verhoging van het reëel beschikbare, loon zal in 1970 aanmerkelijk groter zijn dan vorig jaar, zo voorspelt het Centraal Planbureau in zijn centraal eco nomisch plan 1970. Het planbureau becijfert de toene ming van het reëel vrij besteedbare loon voor het lopende jaar op 3,2%, vergeleken met 0.7% voor 1969. Dit betreft dan het loon van een gehuwde werknemer met twee kinderen en met een inkomen juist beneden de laagste premiegrens der sociale verzekeringen. In grote lijnen behelst de macro- prognose voor 1970 een ontwikkeling, die gekenmerkt wordt door een in ver gelijking met 1969 geringere nominale loon- en prijsstijging. Op zichzelf blijft de prijsstijging evenwel nog aan de hoge kant. hetgeen voor een deel het gevolg is van de inflatoire ontwikke ling in het buitenland. Niet alleen het reëel beschikbare loon, ook de volu mestijging van de particuliere con sumptie zal dit jaar aanmerkelijk gro ter zijn dan verleden jaar. De produktie bereikt dc grenzen der capaciteit en neemt dus in stijgingstem po af. Dc arbeidsmarkt is krap. De be talingsbalans op lopende rekening laat wederom geen overschot zien. niette genstaande een geringe vergroting van het volume der autonome binnenlandse bestedingen en een terugkeer van de voorraadvorming tot een normaal peil. In dc sfeer der overheidsfinanciën ligt een niet onaanzienlijke relatieve ver mindering van het financieringstekort binnen het bereik der mogelijkheden. Vergelijkt men dit beeld met de pro gnose volgens de macro-economische verkenning 1970, gepubliceerd in sep tember j.l., dan zijn de afwijkingen in grote lijnen betrekkelijk gering, maar niettemin systematisch in hun nega tieve invloed op de lopende rekening van de betalingsbalans. Weliswaar is nu gerekend met een iets grotere uitbrei ding van de wereldhandel, maar de ruilvoet komt ongunstiger uit, ten dele els gevolg van de revaluatie van de Duitse mark. KLEINE VERSCHILLEN Dc voorspelde binnenlandse prijsstij ging is nu iets groter; de nominale loonstijging ook. De verschillen zijn evenwel klein; zij bedragen in deze sfeer niet meer dan 0,5 a 1 pet. Onder deze omstandigheden nemen het reële loon en het volume van de consumptie enigszins sterker toe. De volumestijging van de investerin gen van het bedrijfsleven is eveneens naar boven herzien. Een en ander leidt tot een ongunstiger voorspelling voor de lopende rekening van de betalings balans. Of de vermindering van de nominale loon- en prijsstijging na 1970 kan wor den voortgezet blijft nog een vraag. Kon in de macro-economische verken ning met betrekking tot 1971 worden geconcludeerd, dal van een verschui ving van de inflatieproblematiek van 1970 naar 1971 geen sprake was, deze conclusie is thans iets minder gerecht vaardigd. Een becijfering van de gevol gen van mogelijke autonome prijsver hogingen en volledige indexering van de lonen aan de prijzen laat zien, dat het gevaar van een versterkte loon- en prijsstijging in 1971 niet denkbeeldig is. MATIGING Daar slaat evenwel tegenover dat een gunstig prijsverloop gedurende dit jaar tot matiging van dc loonstijging in 1971 kan bijdragen en dat op iets langere termijn gezien wellicht een geringere prijsstijging van de invoer mag worden verwacht. Behoeft onderdeze omstandigheden de visie -omtren V ja- en prijsbewe ging in 1971 niet al te pessimistisch te zijn. actueel blijft tevens de betalings- balansproblematiek, het evenwicht dus tussen middelen en nationale bestedin gen, temeer nu de macro-economische verkenning van 1970 in dit opzicht via geringe, maar systematische wijzingen moest worden herzien. Men zie verder elders in dit num mer. ROERMOND De afgelopen nacht is het café „Het Tumke" aan het Wil- helminaplein in Roermond uitgebrand. Een persoon verloor hierbij het leven. Het slachtoffer is de 57-jarige eige naar P. Timmermans. Hij kwam door rookverstikking om het leven. De brand was ontstaan in de afdeling frituurbakkerij en heeft een schade aangericht van circa f 100.000,-. De spelers van Feijenoord heb- ben gistermiddag een bezoek S J gebracht aan de Berlijnse Muur. Op de foto ziet u v.l.n.r. Lazeroms, J Vrauwdeunt, KNVB-bestuurder J Zon, Van Duivenbodeeen begelei- j der, Burgwal, Pieters Graafland, i Haag. Treytel, Couwenberg en S Moulijn. 5 3BiEsra ADVERTENTIE in elegante cadeau- en n P presenteer verpakking 3,35 \ile kunnen van het weinig in tel zijnde mos reeds genieten, wan neer de lente nog in een ver verwij derd verschiet ligt en wekenlang kan het zijn monopolie haast onbe streden behouden, want behalve het gouden gobelin van de hazelaars en de bronzen elzen hebben we dan geen bloeisel in het veld, dat zich zo royaal presenteert. Soms gelukt het, de genoemde drie in combina tie te zien en dan krijgt een ont vankelijk mens al een echt voor- jaarsgevoel, wanneer zon en sfeer aan de behaaglijkheid meewerken. Ook een soort die niet bloeit, aan schouw ik met genoegen, want het is een zijdeachtigflesgroen mos, dat welig en fris op oude boom stammen zijn kussens legt. Mollig bolwerkt het in vettig minggroen op liggende en staande stammen, een diep-glimmend koloriet met keur- zarne glanzing in het soepele licht van de maartse zon. Op zo'n veld je met veteranen, waar een eeuw en langer geleden de baanbrekers van het latere dorp zich in armelij ke hutten vestigden, valt in lente maand licht nog wat anders te be leven dan mos op de bodem en mos op de schors. Gaarne wisselt het zwarte wild uit de ruigten van het nabije bos naar de beukenlaan of de reeds lang verlaten akkertjes en passeert daarbij de hulsten, die ver wijzen naar oude bewoning. Koper wieken en spreeuwen plunderen er in de herfst de hoge prunussen, de boomkruiper laat zijn naaldfijne strofe vernemen, reeën wisselen door Jan Aaltensland en de zon krinkelt kransen van goud op het mos tegen stam en tak veel niet genoeg. 4 maart '70 A. B. WIGMAN ipr Een beeld van de rellen in Nan-1 terre, waar de politie slag lever de met de studenten. Op deze campus PARIJS —Studenten van de univer- I de politie bulldozers had ingeschakeld siteit van Nanterre hebben gistermid- om de versperringen uit de weg te dag na de gevechten van 's morgens ruimen. een barricade in brand gestoken, nadatDe studenten hebben vervolgens een tweede barricade opgericht. De 400 reeds aanwezige politieman nen hebben daarop versterking gekre gen van speciale troepen met lange wa penstokken en schilden. De studenten droegen helmen en een zakdoek voor de mond. Zij hadden zich met stoelpoten bewapend. Vanaf dc daken van de gebouwen bekogelden zij de politie met stoelen, stenen, ,en tafels. De politie voerde charges uit en de faculteit der rechten werd met traangasbommen bestookt. Het honderdtal studenten, dat zich op daken verschanste, gooide de traangas- bommen echter voor een groot deel weer terug naar de agenten. In de hal van de faculteit moest een eerste-hulp- post worden ingericht voor de talrijke studenten, die last van het traangas hadden gekregen. Een groot aantal stu denten. sloeg de gevechten tussen politie en de activisten gade. De gevechten duurden voort, ook na het invallen van de duisternis, tot ver na middernacht. Tientallen charges van de politie macht, die zeker 1000 man telde, brach ten geen beslissing. Tenslotte werd een bulldozer ingeschakeld om de barrica den te slechten. Daar de politie de gebouwen niet bin nentrok werd de strijd niet beslist. Meer dan 20 agenten werden ondanks hun helmen en schilden gewond. Ook onder de studenten zouden vele gewon den zijn, van wie twee door het ont ploffen van traansgasgranaten. Later heeft de politie de mensa van de- universiteit omsingeld waar zich een 500 tal studenten had verschanst. Traansgasgranaten vlogen door de ra men naar binnen en het gas dreef de studenten naar buiten waar zij werden gearresteerd. Dit maakte de weerstand van de honderden anderen die zich in andere gebouwen hadden verschanst niet minder. De docenten van Nanterre hebben de colleges van heden afgelast uit protest tegen het verschijnen van de politie op de campus. Gezien de toestand van de collegezalen zou er van lesgeven waar schijnlijk toch niet veel zijn gekomen. De meeste ramen zijn gebroken, en het meubilair is of vernield of ligt voor het grootste deel buiten of is gébruikt voor barricaden. Tegen middernacht had de politie macht, versterkt met een nieuwe op- roerbrigade die is uitgerust met lange knuppels en plastic schilden, het groot ste deel van georganiseerd verzet ge broken. Hier en daar achtervolgde zij nog groepjes jongelui. TIEL Vanmiddag om twaalf uur was het Tielse-veer nog niet in de vaart. De veerdienst verwacht, dat dit wellicht tegen de avond wel het geval zal zijn, ook al was daaromtrent vanmorgen nog weinig zekerheid. De Veerweg aan de Wamelse kant staat nog steeds onder water, terwijl het water niet zo snel zakt, als men had verwacht. WASHINGTON President Nixon heeft het Congres gevraagd te voorko men dat het spoorwegverkeer heden om 24 uur stil komt te liggen, door een wetsontwerp goed te keuren, dat de monteurs, elektriciëns, ketelmakers en plaatswerkers een loonsverhoging van 68 cent per uur toestaat. De vakbonden hebben met deze verhoging ingestemd. Maar in het wetsontwerp staat ook, dat de werkgevers in bepaalde gevallen van het personeel kunnen eisen dat het werk doet, dat strikt genomen niet tot zijn taak behoort en het is juist op deze clausule dat het overleg tussen werkge vers en vakbonden is vastgelopen. DEN HAAG Het staat vast dat de kiezers niet langer verplicht zijn naar de stembus te gaan. Dit geldt al voor de Statenverkiezingen van 18 maart. De Eerste Kamer heeft gisteren de afschaffing van de opkomstphcht goedgekeurd. De Senaat heeft er weinig tijd en woorden aan besteed. Verrassend was. dat niemand zelfs liet aantekenen, dat hij tegen was. De twee CHU-senatoren, die nog be zwaren hadden, waren misschien over tuigd door minister Beernink (Binnen landse Zaken). Enige communistische tegenstanders maakten een gebaar van „laat maar" op de vraag van voorzitter mr. De Niet wat zij wilden. De WD- fractie stemde in haar geheel voor. (In de Tweede Kamer stemde de VVD ver deeld). Minister Beernink vond het een inte ressante gedachte van de liberaal dr. Van Vliet om naar gelang van het aan tal wegblijvers enkele zetels onbezet te laten. Hij zou eens laten nagaan hoe dat in andere landen zit. Hij beloofde verder bekend te maken, dat men niet meer behoefde op te komen. Aan het feit dat de oproepkaarten nog melding zullen maken van de ver plichting, tilde hij niet zo zwaar. De ge meenten zullen zich wel redden, aldus mr. Beernink. Hij dacht aan aanplak borden. PARIJS - Vanmorgen om 6 minu ten over 2 is de Franse president. Ge orges Pompidou, na zijn acht dagen staatsiebezoek aan de Verenigde Sta ten te Parijs teruggekeerd. Hij en mevrouw Pompidou maak ten de terugreis in een Douglas DC-8 van de Franse luchtmacht. Ter begroe ting op het vliegveld waren minister president Chaban-Delmas en alle leden van het kabinet aanwezig. De president stak een korte verkla ring af alvorens zich naar zijn gereed staande auto te begeven. „Ik zou het Franse volk willen laten weten dat ik over het eind van mijn bezoek aan Amerika net zo tevreden ben als over het begin ervan", zei hij. „Wat wij ge daan hebben was goed voor de Frans- Amerkaanse betrekkingen en dus ook voor de zaak van de vrede." Een onbekend persoon had gistermid dag het Waldorf-Astoria-hotel in New York opgebeld, met de mededeling dat tussen de bagage van de Franse presi dent Pompidou een bom was geplaatst. De politie stelde onmiddellijk, met be hulp van röntgenapparaten, een onder zoek in dat echter niets opleverde. Ook in het speciale vliegtuig van de Franse luchtmacht werd niets gevonden. Toen het vliegtuig met Pompidou het Amerikaanse luchtruim verliet, heeft de Franse president zijn Amerikaanse ambtgenoot Nixon telegrafisch bedankt voor de hartelijke ontvangst in Wash ington en voor het feit dat Nixon speciaal naar New York is gekomen. Pompidou legde uit waarom hij een voor maandag in New York vastgestel de bijeenkomst met Joodse leiders had afgezegd. De dag werd gekenmerkt door anti-Franse demonstraties geleld door joden die verbolgen zijn over de Franse vliegtuigleveranties aan Libië. ADVERTENTIE van de A-faculteiten begon drie jaar geleden ook de Parijse studentenop stand DEN HAAG Premier De Jong zou vanmiddag of zal anders morgenmid dag in de Tweede Kamer een toelich ting geven op zijn uitlatingen in Roer mond als zou het bouwbeleid van mi nister Schut falen. De Tweede Kamer aanvaardde giste ren een voorstel van drs. J. M. Aarden (groep-Aarden), om de premier te vra gen een nadere verklaring te geven om trent zijn uitspraken over dit beleid. Slechts één afgevaardigde, drs. H. A. C. M. Nootenboom, vroeg aante kening geacht te worden tegen het ver zoek van drs. Aarden te hebben ge stemd. Zoals bekend, heeft de premier vrij dag na afloop van het kabinetsberaad verklaard zich te hebben versproken. Hij bedoelde wel vertrouwen te hebben in het woningbouwbeleid van minister Schut, maar teleurgesteld te zijn over de produktie. De woordvoerders van de regerings partijen verklaarden in het algemeen geen behoefte te hebben aan de komst van de premier in de Kamer, maar zich er niet tegen te zullen verzetten indien anderen dit wel wilden. De fractieleider van de VVD, mr. W. J. Geertsema, sprak de hoop uit, dat het niet de gewoonte wordt om minis ters met een taperecorder op vergade ringen af te luisteren en vervolgens het gesprokene in de Kamer ter sprake te brengen. „OPGEBLAZEN" Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66) sprak van „een opgeblazen zaak". Hij had „niet verschrikkelijk veel bewon dering" voor de methode-V:an den Doel, om eerst een krantebcricht te gebrui ken, dat iets anders was dan het woor delijk gesprokene, en vervolgens met een handje op de proppen te komen. Hoewel er „een duidelijke rel" was ont staan, zag hij de premier toch graag in de Kamer komen. De fractieleider van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, meende dat sprake was van „een volgehouden verspreking". Zelfs indien men „beleid" overal ver vangt door „produktie" komt men er niet uit. Drs. W. K. N. Schmelzer, de fractie leider van de KVP, daarentegen, meen de dat geen twijfel kon bestaan over de strekking van de woorden van de pre mier: vertrouwen in het beleid, teleur stelling over de produktie. De uitspraak na het kabinetsberaad was slechts „een bevestiging van de vermoedens, die ie der onbevooroordeeld lezer heeft". DOETINCHEM - „Ze hebben ?e dood willen maken". Deze woorden van hoofdinspecteur G. Oosterhof, korpschef van de Doetinchemse ge meentepolitie, slaan op de toestand van twee van zijn assistenten, die in de afgelopen nacht zwaar zijn mishandeld door onbekenden. De misdadigers naar wier identiteit inmiddels een groot scheeps onderzoek is geopend, vlucht ten vervolgens met de patrouillewagen van de beide politiemannen. De hoofd agenten B. Wissink (39) en F. Kruisel- brink (27) zijn ter verpleging opgeno men in het St. Josephziekenhuis. Ze zijn zo ernstig toegetakeld, dat de po gingen om hen te horen over het ge beurde op moeilijkheden stuitten. Beide hoofdagenten hebben een her senschudding en hoofdwonden opgelo pen, terwijl bij de heer Wissink boven dien een arm uit de kom werd gedraaid. Uit dc gegevens waarover de politie be schikt, heeft zij het volgende kunnen reconstrueren:) De agenten W'issink en Kruiselbrink reden vannacht omstreeks één uur mgj hun patrouille-auto over de Fabrieksstraat op het industrieter rein Hamburgerbroek in de richting Havenstraat. Op een gegeven ogenblik zagen zij drie a vier mannen lopen die, na de ontdekking dat zij door een poli tiewagen achterop werden gereden, zich over een brakstuk terrein uit de voeten maakten. Daarmee wekten zij de argwaan van de politie. De patrouillewagen stopte en een van de agenten stapte uit om pools hoogte te nemen. Zijn collega bleef in de auto zitten. Toen de agent bij de on bekende mannen aankwam, werd hij door dezen aangevallen. Door de over macht moest hij het onderspit delven. Dc andere agent, die niet durfde te schieten uit angst z(jn collega te raken, kwam gewapend inct de gum mistok te hulp. Het bleef echter een ongelijk strijd waarin de agenten zware klappen moesten incasseren die o.m. met een bandelichter werden toege bracht. Een van de agenten die kennelijk toch zijn pistool te voorschijn had ge haald, erd dit wapen ontfutseld. Na dat de politie-agenten tegen de grond waren gewerkt en daar bewusteloos bleven liggen, gingen de onbekende mannen er met de patrouille-auto van door. Later werd deze auto bij café Dimmendal aan de Terborgseweg terug gevonden. Een van de agenten begaf zich nadat hij enigszins bij zijn positieven was ge komen. naar de woning van de familie Bongers om het bureau van het gebeur de in kennis te stellen. Bij het onderzoek in deze zaak heett de Doetinchemse politie assistentie ge kregen van de onderafdeling opspo ringbijstand van het Ministerie van Justitie in Den Haag. Bij een onderzoek op de plaats van de vechtpartij zijn verschillende voorwerpen gevonden, waaronder het pistool dat een der agen ten uit de handen werd gerukt. Ook zijn voorwerpen aangetroffen die kennelijke toebehoren aan de ge zochte mannen. Het lijkt wel vast te staan dat men hier te doen heeft met inbrekers. In elk geval is in de afgelo pen nacht op het Hamburgerbroek in gebroken bij de familie Demri. Of daarbij iets werd gestolen heeft men nog niet kunen vaststellen. EDE Een van de verdachte van de in februari gepleegde overval op de Boerenleenbank in Best heeft bekend schuldig te zjjn aan een inbraak in de wapenkamer van een kazerne in Ede. Daarbij werden drie Uzi-pistoolmi trailleurs en drie pistolen buit gemaakt. De verdachte is E. M. uit Best. Ook zijn broer F. M. blijkt aan de in braak te hebben meegedaan. Gisteren is nog een derde verdachte van de in braak, R. G. uit Deurne, aangehouden. Ook hij heeft bekend. Weersverwachting van het K.N.M.I. van woensdagavond tot donderdagavond op gemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele sneeuw- en hagelbuien. Over het algemeen zwakke wind. Vannacht lich te en hier en daar matige vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1