Diplomatiek antwoord over ontwikkelingssamenwerking: Structuur- jplan weer vertraagd Waardering voor werk van dr. Van den Burg Kinderen worden ingeënt Kinderbescherming toe aan herziening van structuur r M. G. H. Hendriks in scriptie B. en W. laten mogelijkheden nog open Melldfoer 2 maal geramd Damuitslagen van V.D.C. Watersnood A.N.W.B. morgen op de Markt Oni tuinbou G. Mulder in kampioenschap libre-klein Fusies zijn noodzakelijk Merino's speelt liehtwedstrijd Biljarten Directeur Gezondheidsdienst voor dieren nam afscheid dacht ik Z& Observatie Rechter WOENSDAG 4 MAART 1970 AFWACHTENDE HOUDING VEENENDAAL De gemeente raad wordt dan morgenavond wel uitgenodigd' vast een krediet van bijna twintig mille beschikbaar te stellen voor de dekking van presen- tatiekosten van het gemeentelijke structuurplan, maar wanneer dat geld gebruikt gAat worden is nog de vraag. Zeker is dat het plan in april het openbare levenslicht niet te zien zal krijgen. Reden daarvan is, dat som mige onderdelen inmiddels door de tijd en de feiten zijn achterhaald, en dat er 't een en ander moet worden gewijzigd. Gestreefd wordt nu naar publikatie in juni of juli, maar de kans dat het pas september of okto ber wordt is bijna even groot. Dan zou het uitdraaien op bijna een jaar vertraging, want in de begroting voor 1970 werd gesuggereerd dat het plan al in november 1969 tegemoet kon worden gezien. Welke onderdelen van 't plan nu precies door de feiten zijn achter haald wil de gemeente niet meede len, omdat dan zou worden vooruit gelopen op de definitieve publikatie. Deze misschien toch wel gerecht vaardigde geheimzinnigheid werkt steeds hogere verwachtingen in de hand. in antwoord aan Lusaka VEENENDAAL Na lang wikken en wegen hebben burgemeester en wet houders van Neenendaal geantwoord op de brief die burgemeester P. Bode half januari ontving van zijn ambtgenoot van de Zambiaanse hoofdstad Lusa ka, in verband met het plan van drie Veenendalers om met die Afrikaanse stad een ontwikkelingssamenwerking tot stand te brengen. De toon van de brief is uiterst vriendelijk, maar laat blijken dat B. en W. zich ondanks de brief uit Lusaka bepaald niet rechtstreeks bij de zaak betrokken voelen. Het college bericht de Afrikaanse burgemeester dat van zijn kant de plannen van de initia tiefnemers niet zullen worden doorkruist. RENSWOUDE De nationale kam pioenschappen Libre-Klein 3e klasse zullen dit jaar georganiseerd worden door het gewest Limburg. De wedstrij den die gespeeld worden op vrijdag, za terdag en zondag 6, 7 en 8 maart wor den gehouden in Café-Restaurant „Het wapen van Heerlen" aan de Sarolea- straat 3 in Heerlen. Onder de acht deel nemers bevindt zich de Renswoudenaar G. Mulders die zich via districts- en ge westelijke kampioenschappen geplaatst heeft. De volgende kandidaten zullen elkaar bestrijden om de landstitel. J. Zwarthoed, gemiddelde 3.56, vereniging BV DES, plaats Velkenswaard; H. Rood 3.41, BV NBC, Nibbixwoud (NH); A. v. d. Laan, 3.35, BV Delfzijl, Delfzijl; P. Kuipers, 3.35, BV Sportrust, Sassen- heim; J. Lochtman 3.33, BV Weyerse- Boys, Kerkrade; H. Rietman, 3.27, BV Centrum, Hengelo; G. Mulders, 3.26, BV De Zwaan, Renswoude; F. Faassen, 2.93, BV KOT, Zeelst. De wedstrijden vangen aan: vrijdag 6 maart 19.00 uur; zaterdag 7 maart 14.00 uur; zondag 8 maart 13.30 uur. LIENDEN In de laatst gehouden bestuursvergadering van de afdeling Lienden van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen werden de bestuuurs- functies als volgt verdeeld: voorzitster Mevr. Meijer-Bannier, tweede voorzit ster Mevr. Van Ommeren-de Jongh, se cretaresse Mevr. Van Ommeren-van Dijk, 2e secretaresse Mevr. Van Zet- ten-van Pruissen, penningmeesteres Mej. Van Kalkeren, 2e penningmeeste res Mevr. Budding-Kleiberg en alge meen adjunct Mevr. Verbeek-van Lut- terveld. De brief van Lusaka's burgemeester F. Chirwa gedateerd 12 januari suggereerde dat het ontwikkelings plan van de heren Th. Tuinstra, K. Harteveld en G. Brink om Lusaka tot Veenendaals zusterstad te maken, al de ondubbelzinnige instemming en mede werking van het gemeentebestuur had. Hij werd geschreven na een gesprek met de Nederlandse dominee P. J. Dil, de contactman van het driemanschap in Zambia. Deze wees burgemeester Chir wa er o.m. op dat het contact tussen beide steden meer praktisch dan theo retisch zou moeten zijn, hetgeen de heer Chirwa in zijn brief bevestigde, in die zin dat het een suggestie van burge meester Bode zou zijn geweest. Het antwoord van B. en W. laat daar van uiteraard verder niets blijken. De diplomatieke toon ervan garandeert af wijzing noch volledige medewerking, en laat allerlei mogelijkheden open. Het college neemt vooralsnog een afwach tende houding aan. De tekst van de brief luidt als volgt: Hoogedelachtbare heer Gaarne zeggen wij u dank voor uw brief van 12 januari 1970, reference FC/JUO, gericht aan de heer P. Bode, burgemeester van Veenendaal en voor zitter van ons college van burgemeester en wethouders. Wij willen om te beginnen onze erkentelijkheid uitspreken voor de zeer sympathieke toon waarin deze brief is geschreven. Over het plan om te komen tot een uitwisseling tussen uw stad en onze ge- SCHERPENZEEL Dinsdagmorgen was de melkhandelaar V. druk bezig zijn klanten te bedienen toen zijn aan hanger werd aangereden. De schade was gering en werd onderling geregeld. Toen kwam echter W. v. d. B. uit Wou denberg aanrijden en deze zag vermoe delijk te laat een tegenligger en vloog op zijn beurt met een geduchte klap op de aanhanger. Nu was het goed raak. De luxe auto was zwaar beschadigd en is vermoedelijk total-loss. De schade aan de wagen van de melkboer was niet zo groot, maar wel aan de inhoud. ARNHEM Eigenlijk is dr. W. B. van den Burg al sinds eergisteren geen directeur meer van de Stichting Ge zondheidsdienst voor dieren in Gelder land. Gisteren nam hij echter officieel afscheid als directeur van deze stich ting. In het Provinciehuis te Arnhem werd de scheidende directeur door een aantal sprekers uit allerlei geledingen die in de stichting samenwerken toege sproken. Voorzitter van de stichting, de heer T. Bosch, bood de heer Van den Burg VEENENDAAL Deze week werd in gebouw het „TREFPUNT" de onderlin ge competitie voort gezet met 6 partij en. Nico Valkenburg kwam uit tegen zijn vader Bram Valkenburg. Na een boeiend duel besliste de zoon de partij in zijn voordeel. Kampioen H. v.d. Brandhof werd 4 punten rijker door achtereenvolgens D. van Leeuwen en H. Verhoef te verslaan. H. Verhoef ver loor later op de avond ook nog van W. de Kleuver. Het nieuwe lid D. Scholte blijkt een sterke aanwinst te zijn. Hij behaalde zijn 4e overwinning en wel op J. Roks, die door jarenlange ervaring toch wel weet hoe men dammen moet. Tenslotte werd de partij tussen D. Bouman en A. Keyman in een gelijke stand afgebro ken. een nieuwe auto aan omdat volgens zijn zeggen de oude te oud was voor de slo per. Prof. Mol die de scheidende direc teur namens diverse overheidsinstantie^ toesprak wist te vertellen dat de heer Van den Burg eigenlijk een beetje een autoritair man was. Een kwalijke zaak in deze tijd van democratisering. Dat dit nooit tot moeilijkheden heeft geleid was te danken aan het psygologisch in zicht van hem. Verder niets dan waar dering voor het werk dat de gezond heidszorg voor dieren in de afgelopen jaren had gedaan. De heer Lokhorst die namens de pro vinciale raad voor bedrijfsontwikkeling sprak memoreerde nog even de moeilij ke tijd die men in de oprichtingsfase had. Vooral op de Noord-Veluwe was het nog wel eens moeilijk. Eens op een bijeenkomst had men op dewijze waarop de Hoekse en Kabeljauwse twisten waren uitgevochten, dr. Van den Burg duidelijk willen maken dat men het niet met hem eens was. De heer Kloosterbroek sprak namens de gezamenlijke Gelderse zuivelindus trie. Met alle waardering die men voor het wérk van de stichting had, had men ook wel eens stevig op deze dienst gekankerd. „Want na de bestrijding van TBC onder het vee zal hij wel weer wat nieuws uitvinden". (Inderdaad, abortus bang en mond en klauwzeer bestrij ding) De heer Bouw voerde het woord na mens de Gelderse veeartsen. Namens hen kon hij de heer Van den Burg een kleuren t.v. aanbieden. Iets wat de heer Van den Burg eigenlijk een te groot ca deau vond, hoewel hij wist dat het de veeartsen de laatste jaren bepaald niet slecht was gegaan. meente kunnen wij u het volgende me dedelen. Het idee om tot een uitwisseling van gegevens met andere volken te komen is in Nederland over het algemeen zeer levendig. Wij weten over het geheel ge nomen maar zeer weinig van de men sen die buiten onze gezichtskring leven. Dat geeft ons dikwijls een onvolledige, soms zelfs totaal onjuiste kijk op het wel en wee van andere volken, niette genstaande het feit dat wij gezegend zijn met communicatiemiddelen die ons in (gesproken) woord en (bewegend) beeld op de hoogte houden van toestan den die op de gehele wereld en sinds kort zelfs daarbuiten heersen. Echter, ondanks de veelheid van in formatie krijgen wij slechts een zeer oppervlakkige indruk van hetgeen zich buiten Nederland en in groter ver band: buiten Europa afspeelt. In de publiciteit komen in hoofdzaak de bij zonderheden die zich ergens in de we reld voordoen. In dit kader past het idee van een drietal jonge inwoners dezer gemeente om te trachten te komen tot de vorming van een comité, samengesteld uit een aantal burgers van Veenendaal, welk comité betrekkingen zou moeten aan knopen met een stad in een van de jonge irt opkomst zijnde landen. Naar wij be grepen hebben, zijn deze drie personen in contact gekomen met ds. Dil die u inmiddels van hun idee op de hoogte heeft gesteld. Dit comité zal, naar onze mening, al lereerst hebben te onderzoeken of van een daadwerkelijke uitwisseling, op di verse terreinen van het maatschappe lijk leven tussen Lusaka en Veenendaal sprake kan zijn. Te uwer informatie moge dienen dat Veenendaal een door- snee-provicieplaats is van bijna 30.000 inwoners met eèn overwegend indus trieel karakter. Wij menen, dat wij van onze kant de plannen van de drie heren niet mogen doorkruisen. In eerste instantie zal moeten worden gewacht tot het comité is gevormd. Uiteraard zult u op de hoogte worden gebracht van alle verdere ontwikkelin gen. Om u de gelegenheid te geven dit ook van uw zijde te doen, volgen hieronder de namen en adressen van de initiatief nemers, de heren G. Brink, Schijvers- park 155 (tevens correspondentie adres); K. Hartevelt, Schrijverspark 51 II en Th. Tuinstra, Gladiolenstraat 66, allen te Veenendaal (Nederland). Tenslotte zeggen wij u dank voor de gevoelens van genegenheid die u ons en de inwoners van Veenendaal namens uw mede-raadsleden én de burgers van Lusaka hebt toegeschreven. Met genoegen doen wij dit wederke rig vanuit Veenendaal: een hartelijke groet en gevoelens van hoogachting van de burgerij en in het bijzonder van het gemeentebestuur van Veenen daal: P. Bode, burgemeester D. van Manen, secretaris. VEENENDAAL Vandaag is een begin gemaakt met het herinenten te gen DTP (difterie, tetanus en polio) van kinderen, geboren in de jaren 1961 en 1966. A.s. woensdag 11 maart van 2 tot 5 uur worden in het Groene Kruis-ge- bouw deze herinentingen voortgezet. Voor zover kon worden nagegaan is aan alle in aanmerking komende kinderen van gemeentewege een oproep gezon den. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt men verzocht dit mee te delen op de afdeling bevolking, raadhuis. De inenting van de kinderen geboren in 1966 is kosteloos. Voor de kinderen ge boren in 1961 wordt een bijdrage van één gulden gevraagd. De inentingen worden gegeven door de plaatselijke huisartsen. De administratie wordt ver zorgd door de afdeling bevolking der gemeente-secretarie. VEENENDAAL'De kinderbescherming in Nederland Ls hard loe aan een grondige structuurherziening. Langer uitstel zal niet bijdragen tot de gewenste oplossing. Elk falen van nu zal straks in veelvoud terugvallen op de gehele gemeenschap. Dit is een van de conclusies van de Veenen- daler M. G. H. Hendriks, maatschappelijk werker in Kamp Overberg, in zijn onlangs voltooide sociaal-pedagogische studie „Knelpunten in de hulpverlening", waarin opvoedinsmogelijkheden en -onmogelijkheden de Nederlandse kinderbescherming onder de loep worden genomen. ln het kader van de structuurher- ziening acht de heer Hendriks op grote schaal fusies noodzakelijk tüssen voogdij- en gezins voogdij - verenigingen ten aanzien van in richtingen. waarbij zgn. verple- gingsgemeenschappen binnen een bepaalde regio kunnen worden ge vormd. De heer Hendriks is, met het oog op de verzuiling der sa menleving. niet optimistisch dal een en ander op korte termijn zijn beslag zal krijgen. De gewenste vernieuwing voltrekt zich momen teel volgens hem met een slakken gang. In zijn lijvige werkstuk belicht Hendriks o.a. de kinderbescherming in sociaal-pedagogisch perspectief (met name ook de verantwoordelijk heid van de samenleving), de kin derbescherming als hulpverlenende instantie, de uithuisplaatsing en het observatiewezen, en de gezinsvoog dij. De heer Hendriks vestigt de aan dacht op een al algemeen waar neembare tendens binnen de kinder bescherming om tot herziening van structuren te komen. „Er is in de loop der jaren een indrukwekkend apparaat opgebouwd door allerlei v Het is op 5 maart precies 115 jaar ge leden dat zich aan Veenendaal een ver schrikkelijke ramp voltrok. Het uitvoe rige artikel van Adriaan P. de Kleuver geeft van deze ramp een juist beeld. Op 5 maart 1955 vond het honderdjarig herdenken plaats en werd schuin tegen over het Bejaardencentrum de Engelen- burgh een herinneringszuiltje geplaatst dat aangeeft hoe hoog toen het water in Veenendaal stond. Nu vele bewoners van de Gelderse Vallei dezer dagen hebben gezien wat een watermassa stond aan de Grebbe, bij Wageningen, bij het veer tussen Eist en Ingen waar de veerwegen over stroomd waren, etc., etc., is het wel goed nog eens te memoreren welk een ramp Veenendaal in 1855 trof. Op za terdag 28 februari was al enige was te bespeuren op het waterpeil bij Wage ningen: 10.40 m. +NAP. In 1855 bij de doorbraak tussen Wageningen en de Grebbe ongeveer 11.04 m. Toen was het bar winterweer met ijsgang. Wat een leed is toen geleden. Nu was het weer rustig, maar het had ook anders ge kund. Als wij dat hoge peil van nu in acht nemen zou bij een dijkdoorbraak op de Kerkewijk ongeveer 2 m. water komen te staan. De hoogte van de her denkingszuil is 2,70 m. Er wordt wel eens gemurmureerd over de verschuldigde waterschapslas ten, maar het is toch wel goed te besef fen dat die Grebbedijk er niet voor niets ligt. Het zou een schade van mil joenen worden als 't nijvere Veenen daal onder water kwam te staan. En wat een leed dan weer! De normale afwatering van de Vallei is omstreeks. 1950 een stuk verbeterd door de aanleg van het Valleikanaal (voormalige grift, etc.) in de richting van de Eem. Want vrijwel iedere win ter stond een groot deel van de zuidelij ke Vallei blank. Je kon schaatsen rijden op „de vlakken" aan de Kerkewijk naar de „Rooie deur" en de „Groene velden" en verder. De straten van de wijken Engelenburg en Schrijverspark zouden grotendeels onder water staan. De Grebbedijk wordt regelmatig ge controleerd. Er zijn grote werken langs de rivieren gaande om de waterkerin gen te verhogen en te verbeteren, maar verhoging van de Grebbedijk bleek nog niet 'nodig. Wel wat versteviging hier en daar. De, Hoge Raad van Adel keur de de zinspreuk onder het door de heer Adriaan P, de Kleuver ontworpen wa pen van het Dijkschap Grebbedijk niet goed omdat dit heraldisch niet verant woord was volgens de heren. Het luidde „Immer wakende". Maar deze waak zaamheid wordt door de bestuurderen van het Dijkschap wel serieus in acht genomen. Oud-Dijkgraaf van D. Sandbrink het Dijkschap Grebbedijk VEENENDAAL Op de markt in Veenendaal staat morgen van 10 tot 4 uur een groot mobiel ANWB-kan- toor. De ANWB is op 2 maart begon nen met een tournee met tien van deze mobiele kantoren door Neder land. Alleen plaatsen waar geen per manent kantoor is gevestigd, worden bezocht. De mobiele kantoren wor den mede ingeschakeld omdat de na derende zomervakantie een uitge breide voorbereiding en tijdige re servering vraagt. Men kan er terecht voor alle facetten van de ANWB- dienstverlening. Verkrijgbaar zijn o.a. hulpverleningsdocumenten, reis routes en verzekeringen. Ook kan in beperkte mate worden geboekt. Het kantoor is voortaan elke donderdag in Veenendaal. VEENENDAAL Abusievelijk meldde De Vallei deze week dat Meri no s' in 't weekeinde een wedstrijd speelde tegen DTS, met een 0-0-uitslag. De uitslag is juist, maar de wedstrijd ging tussen SKV en DTS. Merino's komt wel donderdagavond in actie in Beneden-Leeuwen, waar een liehtwed strijd wordt gespeeld tegen Leones. in instanties die zich met het belang van 't kind in de ruimste zin van hei woord bezighouden. Het is echter een log apparaat ge worden. Het nuttige rendement er van in het directe proces van hulp verlening staat niet in verhouding tot de mogelijkheden. Door de veel heid van werkverbanden groeide het gevaar van langs elkaar heen wer ken aan de ene kant. en overlappin gen aan de andere kant", zo schrijft hij. Ruime aandacht besteedt de heer Hendriks aan het observatiewezen: ..De observatie van het kind is niet een op zichzelf staande gebeurtenis, maar een gevolg op een proces van hulpverlening, dat bij het uitspreken (door de kinderrechter) van de onder toezichtstelling is begonnen, en ho pelijk de aanloop zal worden tot een doelbewuste voortzetting van die hulpverlening". Door middel van interne observa tie wordt getracht inzicht te krijgen, welke factoren van invloed zijn ge weest op de moeilijkheden rondom het kind. Vervolgens wordt gepro beerd een advies- en behan delingsplan op te stellen, aangepast aan de mogelijkheden. „Wenselijkheden en mogelijkhe den blijken vaak niet met elkaar in overeenstemming te kunnen worden gebracht. Enerzijds omdat er niet voldoende alternatieve oplossingen zijn om het kind buiten het gezin die hulp en begeleiding te geven die voor hem speciaal noodzakelijk is, anderzijds omdat de ouders lang niet altijd bereid zijn om hun verdere medewerking hieraan te verlenen. Wil het observatiewezen niet aan zijn doel voorbijschieten, dan is be zinning, studie en "meer samenwer king met de onderscheiden discipli nes noodzakelijk", aldus de heer Hendriks, die voorts stelt dat ook de techniek van het observeren voor M. G. H. HENDRIKS verbetering vatbaar is: er moet meer aan „fellowup" worden gedaan, kritische bezinning is nodig ten aan zien van adviezen en rapporten, en de wachttijd van de pupil na de ob servatie moet zoveel mogelijk wor den bekort. Dat betekent dat de kin derrechter sneller tot een beslissing zal moeten komen. De kinderbescherming beschouwt de heer Hendriks als een der institu ties die op eigen wijze proberen in houd te geven aan het begrip „ver antwoordelijkheid van de samenle ving". Speciale aaiylacht wijdt hij voorts aan de rol van de kinderrech ter in dit verband, die hij op het juridische vlak zeer groot noemt. „Toch is hij als gevolg van de ont stane veranderingen in de samenle ving niet altijd bij machte wer kelijk doeltreffend in te grijpen", stelt Hendriks, ..^n de wereld van dt kinderbescherming gaan steeds meer stemmen op om de rol van de kin derrechter een andere inhoud te ge ven. De kinderwetgeving in juli 1965 voor 't laatst vernieuwd en aangepast is opnieuw aan herzie ning toe..." Een mogelijkheid om het kind goed te kunnen helpen is aller eerst door na te gaan waar de knel punten liggen en hoe deze zijn ont staan. aldus de heer Hendriks in zijn scriptie, waaraan hij een jaar heeft gewerkt, en die in diverse kringen al enige weerklank heeft gevonden. De lente nadert! Spoedig zullen wij de lenteboden weer kunnen bewonde ren. De sneeuwklokjes wagen hun kop jes in de lucht te steken. Ik zag het bloemphe al in de bloei staan, vele sneeuwklokjes staan op het punt om de nieuwe lente in te luiden. De sneeuw- roem staat te pronken, kou, regen- of sneeuwbuien deert hem niet. De kro kussen doorboren de aardlaag, nog even geduld en ook deze lenteboden zullen een liefelijke tegenstelling vormen van fris leven tegenover het doodse om ons heen. De voorjaarsboden zijn steeds op tijd. De knoppen van de ribes- en for sythiastruiken zwellen reeds en binnen kort zullen ook zij aan het lentefeest deelnemen en wéér staan we dan voor een nieuwe kringloop. Binnenkort zullen ook enkele bomen hun bloemen de nog allesbehalve te vertrouwen lucht inzenden. Het zijn de karakteristieke voorjaarverkondigers kornoelje, iepen, enkele wilgensoorten de elzen, de hazelaar, etc. Bij zacht weer kan men van tulpen, hyacinten en narcissen de helft van de bedekking verwijderen, veertien dagen daarna verwijderen we de andere helft. Laat in ieder geval de bollen nooit te lang onder 't winterdek zitten, dan rek ken de neuzen te lang. Hyacinten kun nen daar in geen geval tegen, want dan kunnen straks de bloemstengels de zware bloemtrossen niet dragen, ze knikken dan bij een regenbui zo om. waartegen dan weinig of niets te doen is. Diverse vaste planten, die niet win terhard zijn, o.a. vuurpijlen, anemone- soorten, anchua's, etc. moeten bij open weer losgedekt worden. De planten krijgen het onder het winterdek nu gauw te warm, waardoor ze te vroeg tot ontwikkeling komen. Bij een eventuele nachtvorst zouden de jonge scheutjes bevriezen omdat zulke onder het dek ontwikkelde scheutjes niet tegen koude bestand zijn. Haal het winterdek dus gauw weg! Plant de leliebollen in de schaduw van heesters of vaste planten, zodat ze met de voet in de schaduw en met het hoofd in de zon staan. Dan is de stand plaats juist zoals de Lelie dat wenst. Wanneer de zon op de voet van de plan ten schijnt, is dat funest en gaan ze verloren. Lelies treft men over het algemeen maar weinig in tuinen aan. Dat komt omdat men er weinig succes mee heeft, hetgeen toch meestal eigen schuld is. In de eerste plaats moet ik zeggen, plant de goede soorten. Lilium auratum (goudbandlelie) is een heel mooie lilium regale of de konink lijke lereie is eveneens iets moois en zeer fraai is de lilium tigrinum of cie tijgerlelie. Op kalkrijke grond groeien de lelies niet, ze zijn kalkschuw en heb ben dus een hekel aan kalk in de grond. Laat de lelies rustig op hun plek staan, ze verdragen geen verplanting, ze wor den dan ziek en tenslotte bloeien ze dan niet meer. De grond moet goed losge werkt worden en flink bemest. Denk er om lelies vormen zowel boven de bol als onder bol wortels. Plant de bollen 12-15 cm diep en meng onder de bol oude mest door de grond en boven de bol eveneens. Oude koemest is prima, is daar moeilijk aan te komen dan kan men heel goed een zakje gedroogde koemest kopen De echte liefhebber wil vroegtijdig over eenjarige bloemplantjes beschikken en vindt er een genoegen in deze zelf te kweken. Wie geen kweekbak of -kas heeft zaait de bloemzaden binnenshuis, hetzij in zaadpannen of kistjes uit. Sal via's, ageratum, asters, godeta's, leeu wenbekken, nemesia, phlox drummondi, etc etc. kan men heel goed zelf kwe ken, een fijne vrijetijdsbesteding. Welk een genoegen om straks zelfgekweekte plantjes uit te planten. Bestel alvast enkele soorten bloemzaden, volgende week zal ik precies vertellen hoe men in dezen handelen moet om succes te hebben. Het vroege voorjaar is een goede tijd om kamerplanten, die dat nodig hebben, te verpotten. Heeft men planten een maal in een flinke pot staan, dan kan men deze ook zonder te verpotten op kracht houden door deze extra te bemesten, ook kan men de bovengrond uit de pot verwijderen en weer met goede bloemaarde bijvullen. Is verpot ten noodzakelijk en is er een nieuwe pot nodig, dan deze een tijdje in het water leggen opdat de potwand zich dan goed vol water kan zuigen. Denk vooral om het volgende. Onder in de pot legt men een potschef met de bolle kant naar boven op het afvoergaatje. Dit gaatje zit er niet voor niets in, het dient om het overtolligewater weg te laten vloeien. Raakt dit gaatje verstopt door de grond, dan verzuurt de grond en daar kan geen plan tegen. Antwoord aan mej. C. J. v.d. V.: een Abutilon is toch heus niet zo moeilijk in de kweek. Het is ,een gemakkelijke plant, die vrijwel het gehele jaar kan doorbloeien. Uw plant is zeer hoog op gegroeid en u vraagt wat of u daar aan kunt doen? U kunt de abutilon nu ge rust flink insnoeien, tegelijkertijd kan dan verpot worden. Gebruik er de be kende bloemisterij grond voor, cje pot grond stevig aandrukken en vergeet niet dat onder in de pot een scherf komt. De jonge toppen die u terug snoeit, kunt u als stekken gebruiken. Jonge scheuten van ongeveer 10 cm lengte vormen vrij gemakkelijk wortels in een potje met zanderige grond. Is de jonge stek aan de groei, dan enige ma len de top er uit nemen, de plant zal zich dan mooi vertakken en een meer gedrongen groeiwijze verkrijgen. De plant kan zomer en winter volle zon hebben, op het heetst van de dag een weinig beschermen. U moet de hypecustrum (amaryllis) na de bloei wekelijks bemesten, opdat de bol weer krachtig wordt en krachten kan reserveren voor de volgende bloei. Liefhebbers doe er uw voordeel mee! E. J. Grijsen-Rhenen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3