Gesprek in O.-Berlijn en Moskou loopt nog niet vlot V.S.-troepen moeten in Europa blijven Swissair-toestel door een helse machine getroffen kleur- bekennen tussen ri vel l;i en rivella Ontdek een ons: nieuwe wereld aan uw wand! Gescher Kemper Laatste eer voor vermoorde Israëli's Tom Mix Gin Laatste poging van Moro Sahm vloog naar Londen Engeland wenst rebellen in Rhodesië te isoleren Levenslang voor Arabier Kreiskv formateur in Oostenrijk Brandt en Wilson eens: ACHTERSTRAAT LUST 6 Congres beslist in Guatemala geen paspoort kreeg Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten JOHNSON NIET ERG ZIEK r h-fi Westmoreland wil troepen laten in W.-Europa EIS Een beleid, dat vertrouwen wekt A.R.P.-Evangelische Volkspartij Swissair hervat dienst op Israël BEWIJS GEVONDEN VAN ARABISCHE SCHULD iiliyd RIVELLA thuis, op t w gezondheid! IS li GEEN EERBIED de ideale"ticM in longdrinks met frisdrank of vruchtensap ook puur de borrel voor moderne mensen Bij ons vindt u de wandkast die ook in üw wereld past. Bij ons vindt u de verbazingwekkende mogelijkheden van de Nieuwe Formule 70. En om thuis rustig te kiezen: neem de vierkleurenfolder gratis mee. Welkom. Arnhem Ketelstraat. U kunt parkeren bij Parking-House, Oude Stationsstraat. Vrijdagsavonds tot 9 uur geopend WOENSDAG 4 MAART 1970 ADVERTENTIE BONN Morgen norden in Oost-Berlijn de voorbesprekingen tussen West en Üost-Duitsland voortgezet, die maandag zijn begonnen. De Westduitse delegatieleider, Sahin, vloog gisteravond naar Londen om Bondskanselier Brandt op de hoogte te houden van de stand der besprekingen. NEW JORK Engeland heeft dins- dag voorgesteld dat de Veiligheidsraad van de VN het besluit van Rhodesië zich tot republiek uit te roepen, veroor deelt. Aan alle leden van de VN zou moeten worden gevraagd het illegale bewind niet te erkennen. De Veiligheidsraad was voor vanmid dag bijeengeroepen, maar binnen een uur na de aankondiging werd deze on gedaan gemaakt. Boeroendi, een van de drie Afrikaanse leden van de raad, wenst meer tijd voor overleg. Vermoedelijk komt de raad 1111 vrijdag bijeen. Een commissie van de ministerraad van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft een beroep op alle landen die banden met Rhodesië onder houden, gedaan om deze betrekkingen te verbreken. Dit pleidooi is voorgelegd aarf*£re politieke commissie van de 41 leden tellende organisatie die in de Ethiopische hoofdstad bijeen is. De vijf opstellers van het voorstel Alge rije, Ethiopië, Kenia. Mauretanië en Zambia veroordelen Engeland, omdat het geweigerd heeft met geweld een einde te maken aan de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van het blan ke minderheidsbewind in Rhodesië. De politieke commissie heeft inmid dels de ontwerp-resolutie aanvaard. Het voorstel moet nu nog worden goedge keurd door de plenaire vergadeinrg van de OAE. WASHINGTON Als tegenhanger van een aantal leden van het Congres, dat tegenover de senaatscommissie voor de strijdkrachten het snelle besnoeien van het Amerikaanse „garnizoen" in Europa had bepleit, is door generaal William Westmoreland het woord ge voerd. De chef van de staf van het leger verklaarde dat als men de Amerikaanse eenheden die in West-Duitsland gele gerd zijn belangrijk gaat inkrimpen, de veiligheid der gealieerden in Europa hierdoor aan het wankelen kan worden gebracht. ..Volgens mij is de stabiliteit en de veiligheid die de troepen van de NAVO West-Europa over de afgelopen 20 jaar hebben gebracht, een ruimschootse rechtvaardiging van onze bijdrage", al dus de generaal. „Wij zouden dat evenwicht niet moe ten verstoren door eenzijde terugtrek king, hoe verleidelijk dat ook moge zijn". Het totale aantal Amerikaanse mili tairen in West-Duitsland bedraagt thans 200.000 en Westmoreland en an dere hoge officieren beschouwen dat als het minimaal toelaatbare. ADVERTENTIE Het gesprek in Oost-Berlijn dat dient ter voorbereiding van Brandts ontmoeting met de Oostduitse premier Stoph verloopt moeizaam. Toch re kent men op een uiteindelijk compro mis. De sfeer bij deze voorbesprekingen wordt „hoffelijk en zakelijk" genoemd. De Oostduitsers hebben aangedrongen op groot ceremonieel zoals een erewacht een gezamenlijke lunch van Brandt en Stoph, en wellicht een beleefdheidsbe zoek van Brandt aan Ulbricht. De Westduitsers willen dat alles gaarne vermijden, maar zullen ander zijds Brandts bezoek aan Oost-Berlijn daarop niet laten stranden. In Moskou heeft de Westduitse staatssecretaris Bahr gisteren voor de zesde maal langdurig met de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Gro- myko, gesproken. Daarmee zette hij de oriënterende besprekingen voort over uitwisseling van non-agressieverklarin- gen en een algemene verbetering van de verstandhouding tussen de twee lan den. Kort geleden is Bahr ook drie weken in de Russische hoofdstad geweest, waar hij vijfmaal sprak met Gromyko en eenmaal met premier Kosygin. Ondanks hun vriendelijke gestes gaven de Russen geen duimbreed prijs van hun eis, dat West-Duitsland zich defi nitief moet neerleggen bij de huidige GAZA In de strook van Gaza is dinsdag een 26-jarige Arabische guerril laleider tot levenslange gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. Een Is raëlische krijgsraad achtte hem o.a. schuldig aan het doden van een dorps hoofd die hij van collaboratie met de Israëlische autoriteiten verdacht. De verdachte was bij een razzia op 16 oktober jl. opgepakt Andere punten van de tenlastelegging waren een ba- zoeka-aanslag op een Israëlisch mili tair voertuig, een poging tot moord op een plaatselijke politieman en het smokkelen van twee bootladingen wa pens, explosieven en manschappen uit Libanon naar de strook van Gaza. toestand in Europa. Barh zoekt nu naar een compromis, dat aanvaardbaar is voor de Bondsrepubliek. Men verwacht dat het overleg nog lang zal duren. Over het streven van Bonn naar be tere betrekkingen met de Sovjet-Unie en de communistische landen in Oost- Europa zei Brandt: „Ik geloof dat dit een belangrijke dienst is die wij Europa kunnen bewij zen. Wij zullen doen wat in ons vermo gen ligt om te verzekeren dat niemand reden zal hebben Duitsland te betichten van het verstoren van de vrede... Het is in het belang van heel Europa dat onze betrekkingen met de landen van Oost- Europa genormaliseerd worden". Brandt noemde in dit verband het West-Duitse aanbod te komen tot ver dragen waarbij van gebruik van geweld wordt afgezien. Dit kan volgens hem het beginpunt zijn voor een parallel proces van verdergaande Europese inte gratie op economisch gebied en verster king van de politieke samenwerking tussen de landen van het oude conti nent. J WENEN President Franz Jonas van Oostenrijk heeft dinsdagmorgen de voorzitter van de socialistische partij, dr. Bruno Kreisky, belast met de vor ming van een nieuwe regering. Kort te voren had kanselier Josef Klaus het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Volgens de meeste waarnemers, zal Kreisky op grond van de uitslag van de verkiezingen van zondag geen één-par tij-regering kunnen vormen. Waar schijnlijk zal de „grote coalitie" van so cialisten en christen-democraten terug keren. Jonas verzocht Kreisky verder onder handelingen te beginnen met de volks partij. Hij voegde hieraan toe dat het in een ieders belang is een nieuwe rege ring zo snel mogelijk te vormen. Hij verklaarde dat dit zo mogelijk moest gebeuren voor het begin van de Ameri kaans-Russische besprekingen over de beperking van strategische wapens op 16 april in Wenen. LONDEN Van welingelichte diplo matieke zijde te Londen verluidt dat de Westduitse kanselier, Brandt, en de Britse minister-president, Wilson, het erover eens zijn, dat de veiligheid van het geallieerde West-Europa in gevaar zou worden gebracht als de Verenigde Staten hun troepen in Europa gaan in krimpen en een deel van hun strategi- ADVERTENTIF ZURICH Swissair heeft aangekon digd het vracht- en postvervoer naar Israël met ingang van 5 maart te zullen hervatten. Op die datum worden nieuwe „tech nische en operationele" veiligheids maatregelen van kracht. Vracht voor Tel Aviv zal slechts van maandag tot en met vrijdag 's morgens van 8.00 tot 10.00 uur worden aange nomen. Na het neerstorten van het Swissair vliegtuig op 21 februari was het vracht en postvervoer naar Israël door Swissair stopgezet. GUATEMALA Kolonel Carlos Arana Osorio, de 51 jaar oude kandi daat van de rechtse groeperingen in Guatemala, is als eerste geëindigd in de Guatemalteekse presidentsverkiezingen. Hij heeft echter niet de voorgeschreven absolute meerderheid gekregen. Het congres zal nu de nieuwe presi dent kiezen. Het zal een keuze moeten doen uit Arana en Mario Fuentes Pie- ruccini van de aan de macht zijnde re volutiepartij. Arana kreeg 234.625 stemmen tegen Fuentes Pieruccini 194.798 en Jorge Lu cas Caballeros van de christen-demo cratische partij 116.865. Krachtens de grondwet is de absolute meerderheid, die Arana nodig heeft, de helft van de stemmen plus een. In het congres van 54 leden heeft de partij van Fuentes Pierruccini de meer derheid. Fuentes heeft verleden week echter verklaard, dat hij het president schap zou weigeren indien hij als twee de eindigde. Verwacht wordt dat het congres de tweede verkiezing in een maand zal houden sche bewapening terugtrekken. Dat West-Duitsland en Groot- Brittannië het ten aanzien van dit en andere punten zeer eens waren, wordt door waarnemers in Londen gezien als een historische toenadering van de twee landen, die deze eeuw tweemaal met el kaar in oorlog zijn geweest. Bondskanselier Brandt genoot van daag de unieke eer de leden van het Britse parlement, van het Lager en het Hogerhuis, gezamenlijk te mogen toe spreken. Dit gebeurde in de vermaarde koninklijke galerij van het parle mentsgebouw. Wilson en Brandt hebben hun tweede bespreking gevoerd van de drie die er op het programma staan. Zij waren twee en een half uur bijeen. Tot de onderwerpen die werden be sproken behoorden samenwerking op technologisch gebied, bij militaire zowel als civiele projecten, het gezamenlijk ontwerpen en bouwen van een ge vechtsvliegtuig, zulks te beginnen om streeks het midden van de jaren '70, de crisis in het Midden-Oosten. Wilson en Brandt waren het erover eens dat men straf moet optreden tegen terreuraanvallen op vliegtuigen en bur gers in hun respectieve landen. Bij het behandelen door Wilson en Brandt van de gezamenlijke verdediging van Europa, was ook de Britse minister van Defensie, Healy, aanwezig, die rap porteerde dat er in het Amerikaanse Congres druk is uitgeoefend opdat de sterkte van de Amerikaanse troepen in West-Europa wordt verminderd. Dit „garnizoen" bestaat nu uit 316.000 man. Healy was van mening dat de In krimping ervan zou gaan beginnen om streeks de helft van 1971, en dat men ermee zou doorgaan in de komende ja ren, als zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen. Healy was van oordeel dat de con ventionele strijdmacht van de NAVO thans sterk genoeg is, om een aanval van „gemiddelde kracht" uit het oosten het hoofd te kunnen bieden. Maar als de VS-troepen zouden terugtrekken, dan zou de positie van de NAVO in ge vaar komen. Zowel Groot-Brittanië als West- Duitsland is voornemens om meer voor de eigen verdediging te gaan doen. Zo zal de zesde Britse brigade naar het Rijnleger terugkeren. West-Duitsland zal hieraan financieel medewerken, en wel door het betalen van een bedrag ineens groot 13 miljoen mark. De zesde brigade, sterk 5.000 man, keert de ko mende herfst naar West-Duitsland te rug. Het gesprek tussen Brandt en Wilson werd gehouden in de ambtswoning van de Britse premier, in „number 10 Dow ning Street". De slachtoffers van de bomaan slap op het Swissair lijntoestel naar Tel Aviv zijn begraven. Op de foto staan de kisten met de stoffelijke resten van de slachtoffers, opgebaard in het Binyanei Haoma Auditorium te Jerusalem. ROME President Saragat van Ita lië heeft ex-premier Aldo Moro ver zocht, te trachten een uitweg te zoeken uit de politieke crisis in het land, zon der zijn toevlucht te moeten nemen tot vervroegde verkiezingen. De president heeft Moro. die in het afgetreden minderheidskabinet van Mariano Rumor, minister van Buiten landse Zaken was, niet formeel tot for mateur aangewezen. Moro was premier van de eerste coa litieregering van katholieken, socialis ten en republikeinen, die in 1963 aan het bewind kwam. Rumor was op 12 februari tot formateur benoemd, maar gaf de opdracht afgelopen zaterdag te rug, omdat hij de geschillen tussen de oude coalitiegenoten niet kon overbrug gen. Slaagt Moro niet, dan zal Saragat waarschijnlijk het parlement ontbinden en een waarnemend premier benoemen die nieuwe nationale verkiezingen moet uitschrijven. Zoals het nu staat, lijkt dit laatste het meest waarschijnlijk. De christen-democraten zijn bereid elke regering te steunen die berust op de partijen van centrum-liks. Maar de kleine republikemse partij heeft aange kondigd dat zij niet meer aan een coali tiekabinet zal deelnemen. De linkse so cialisten en democratisch socialisten hebben laten weten dat zij niet langer een minderheidskabinet van Chris ten-democraten zoals het op 7 fe bruari afgetreden kabinet Rumor zullen steunen in het parlement. De twee socialistische partijen wen sen een degelijk coalitie-kabinet, maar weigeren hun tegengestelde eisen op te geven. Püór-natuurlijke Rivella voor iedereen die niet alleen een „Frisdrank" wil, maar een échte frisse drank! Zonder kleurstoffen en conserveermiddelen, lékker omdat het zo zuiver is! U mag kleur bekennen: Rood etiket: voor de liefhebbci van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. BELGRADO Gisteren heelt de Joegoslavische regering het paspoort van Milovan Djilas, oud-vice-president van Joegoslavië ingetrokken. Djilas zou donderdag een bezoek gaan brengen aan de Verenigde Staten. Djilas, die op de laatste dag van 1966 uit de gevangenis werd ontslagen na een straf van acht jaar hij kreeg amnestie van president Tito heeft in 1968 Groot Brittannië en de VS bezocht. Hij bleef evenwel kritisch ten aan zien van het regime in zijn land en ging door met het schrijven van artikelen over het socialisme en het communis me. Op 20 oktober van verleden jaar stond er een artikel van zijn hand in de (internationale) „Herald Tribune". Die krant mocht toen in Joegoslavië niet worden verspreid. Het betrokken artikel ging over „Nieuw Links" en de kop haw ge luid: „Het ideaal is oud, de ideologie niet te verwezenlijken". ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warintesensatie of irritatie van de huid Ie veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig i-» de pijn te verlichten. ALGESAL hi i alle apoth. en drog. SAN ANTONIO Oud-president Johnson van de Verenigde Stalen, die gisteren met pijn in de borst in het zie kenhuis van San Antonio in Texas werd opgenomen, ondervindt enig onge rief als gevolg van verkalking van df slagaders, maar hij blijft vooruitgaan Dit hebben de artsen vandaag meege deeld. ADVERTENTIE ZURICH Deskundigen die het on derzoek leiden naar de oorzaak van de ontploffing in het Zwitserse verkeers- toestel op 21 februari hebben meege deeld, bewijzen te hebben gevonden dat een helse machine tot ontploffing is gebracht met behulp van een hoogte meter van Japanse makeljj. De bom was verborgen geweest in het bagage ruim van de verongelukte Convair Co- ronado. De hoogtemeter maakte geen deel uit van het instrumententarium van het vliegtuig. Door Duitse deskundigen was reeds vastgesteld, dat een dergelijke appara tuur was gebruikt bij de ontploffing, op dezelfde dag, in de Caravelle van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij. Dit liep goed af. Er werd een gat in de romp geslagen maar de machine kon veilig te Frankfort landen. De helse machine in Frankfort was verborgen in een postpakketje dat door een Arabier werd afgegeven. De Coronado stortte neer bij het Zwitserse dorp Würlingen. Iedereen aan boord, 47 mensen in totaal, kwam om het leven. De genoemde Japanse hoogtemeter was een eenvoudig apparaat dat men overal kan kopen hetgeen als regel ge schiedt door chauffeurs die willen zien „hoe hoog ze zitten". De Zwitserse Coronado is uiteenge spat in ongeveer een miljoen stukken, waarvan thans 90 procent is geborgen. Het terrein van de ramp wordt onder zocht door 800 personen die zoeken tot een diepte van zeven meter. Deze vondst versterkt de veronderstelling, dat het toestel een aan een hoogtemeter gekoppelde bom aan boord had. Premier Golda Meir van Israël heeft gezegd, dat de 47 mensen die tien dagen geleden omkwamen toen een voor Is raël bestemd vliegtuig na de start uit Zürich neerstortte, „slachtoffer waren van een geweld, dat grenzen noch eer bied voor menselijk leven kent". De Is raëlische premier hield een herdenkings toespraak ter gelegenheid van de be grafenis van 20 van hen, 15 Israëliërs en vijf mensen van wie de nabestaan den om begrafenis in Israël hadden verzocht. „Zij en anderen Joden en niet-Jo- den vielen omdat hun enige misdaad een reis naar Israël was", aldus mevr. Meir, die vroeg om doelmatige maatre gelen door alle landen, luchtvaartmaat- ADVERTENTIE Eindelijk is er... Om"lang"te drinken i on „i schappijen, vliegersverenigingen, ten einde luchtterreur onmogelijk te ma ken. Militaire voertuigen beladen met kransen, leidden de rouwstoet naar het kerkhof van Jeruzalïm. De Balpa, het verbond van Britse verkeersvliegers, heeft meegedeeld op 11 maart op de vergadering (te Londen) van de internationale bond van ver keersvliegers, te zullen voorstellen, dat alle luchtvaartmaatschappijen het Mid den-Oosten moeten boycotten Bij de internationale bond, de Ifalpa, zijn 51 nationale organisaties aangeslo ten. De Britse piloten wensen nog niet over te gaan tot een eigen boycot van het Midden-Oosten, omdat dit zou kun nen leiden tot represailles van Arabi sche zijde en het verrichten van sabota gedaden. Maar als de hele wereld mee doet, zo redeneert men, dan kan hierte gen weinig worden uitgericht. De Britse pilotenvereniging heeft wel een oproep gericht tot de eigen regering om de veiligheidsmaatregelen in het ei gen land te verscherpen. Voorts heeft het grootste Britse vak verbond, de Transport and General Workers Union, de regering opgeroepen, een internationale vergadering bijeen te roepen in verband met het kapen en het saboteren van burgervliegtuigen. Britse luchtvaartdeskundigen nemen op het ogenblik deel aan een te Parijs gehouden conferentie van 25 Europese landen, waar men ook beraadslaagt over deze twee punten. Op die vergadering, die ook heden nog voortduurt, zijn nog geen bepaalde besluiten genomen over wat men wenst te gaan doen ter verhoging van de vei ligheid in de burgerluchtvaart. LaJla_ 't Is geen pot en t is geen spuit. Er komt mayonaise uit. 't is geen fles en 't is geen bus. 't Is de nieuwe Remla flus

De Vallei | 1970 | | pagina 5