Aanpak „Financiën wordt hoffelijker IEDERE BRIEF WORDT DIRECT BEANTWOORD Ontevreden Friese boeren willen mars naar Den Haag Bolletje Terug van weggelopen Pensionhouder zet 43 Turken op straat om tvanbewoning KOM MU l OPHALEN „Regeling voor reine Rijn is niet af te dwingen'' Ook de gasten hebben klachten Toon fietst zich na ziekte weer met zoon Ambtenaren gaan zich duidelijker en minder ambtelijk uitdrukken 11 „Laat Koningin gerust bezoek brengen aan Duitsland BESLISSING OVER LENTE- VAKANTIE BIJ SCHOLEN ZELE Voor recreatie kredieten met staatsgarantie Kamercommissie heeft over de „ombudsman" andere ideeën Victoria dicht in Arnhem VADER GEEFT SLECHTE VRIENDIN" DE SCHULD Jullie maken er hier een pan van!" fit Russische vraagt asiel Noodtoestand bij onderwijs in Rotterdam Doodvonnissen in Seoel Baard geofferd i om Feyenoord i te kunnen zien ONLEESBAAR Parkeerfaciliteiten voor de Haagse huisartsen MEERDERHEID IN NEDERLAND MEENT BESLUITELOOS VEREENVOUDIGING Minister Bakker: GEEN STRAF UITPRATEN MEISJES WÉL Jaar voor poging auto als dodelijk wapen te gebruiken Kamer waardeert „sniartegelcP na overlijden van werknemers Handelsavondschool gaat verdwijnen i PRETVOGEL NO. 1 DONDERDAG 5 MAART 1970 Oij het ministerie van financiën wordt als proef iedere binnen gekomen brief met een ontvangstbe vestiging beantwoord. Voorlopig gebeurt dit alleen als het in de brief aangesneden probleem niet binnen veertien dagen kan worden opgelost. Het ministerie hoopt hiermee meer service aan het publiek te geven en ook te voorko men, dat ongerustheid ontstaat over de behandeling van de brieven. Als de proef slaagt, zegt staatsse cretaris Grapperhaus. zullen ook de inspecties van de belastingen een ontvangstbevestiging gaan sturen. Het is niet uitgesloten, dat andere ministeries de gedachte van de staatssecretaris zullen overnemen. Het ministerie van financiën is met de proef begonnen als uitvloei sel van een onderzoek, waaruit was gebleken, dat een groot aantal for mulieren van de belastingdienst aan modernisering toe was. In het ge bruiken van eenvoudige woorden, kortere zinnen en minder dwingende tekst ziet de staatssecretaris moge lijkheden om overheid en publiek dichter bij elkaar te brengen. DEN HAAG Staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus (Financiën) is er van overtuigd dat de bijna vierduizend verschillende formulieren, die door zijn ambtenaren worden gehanteerd, best wat hoffelijker eh duidelijker kunnen. Toen twee jaar geleden het Tweede-Kamerlid mr. F. Portheine (VVD) in schriftelijke vragen een voorbeeld gaf hoe ambtelijk sommige brieven en for mulieren wel waren, stelde de staatssecretaris onmiddellijk een werkgroep in. Uitgangspunt was publiek en over heid dichter bij elkaar te brengen en daardoor de schriftelijke communicatie te verbeteren. De oude vormen aanpas sen aan de moderne tijd, zonder in de tekst verloren te laten gaan, dat bij het niet nakomen van verplichtingen straf sancties niet kunnen uitblijven. „Ik ben verkoper van belastingen en moet er dus voor zorgen dat de weer stand tegen betalen zo veel als mogelijk is wordt weggenomen", zegt dr. Grap perhaus. Zijn werkgroep bestudeerde nauw keurig de soms verouderde formulieren (gezamenlijk gewicht 250 kilo. Een aan tal is aangepast en nog talrijke zullen volgen. „Spectaculair zijn de vernieuwingen meestal niet, maar wel zijn er brieven leesbaar en begrijpelijk door gewor den", weet de staatssecretaris zeker. Als voorbeeld laat hij een gedrukte brief van de inspectie der directe belastingen zien, die in het verleden begon met een volzin van negen regels. „Dat was eigenlijk een onleesbare zin, die veel belastingplichtigen ontzettend prikte. Het opleggen van een verplich ting mag dan juridisch noodzakelijk zijn, met enige moeite kan zoiets ook vriendelijk worden gezegd". In de nieuwe brief is de lange zin door een paar korte vervangen, staat in plaats van dagtekening het normale woord datum en wordt ook netjes het LEEUWARDEN Meer dan twee duizend boeren hebben gisteren tijdens de voorjaarsvergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw gevraagd een landelijke actie te ontketenen. Zij wilden dat het hoofdbestuur een dag bepaalt waarop de boeren naar Den Haag zullen optrekken. Reden is de grote ontevredenheid. ..Er heerst zorg en onbehagen bij veel Friese boeren omdat ernstig wordt ge- DEN HAAG De ruim tweehonderd Haagse huisartsen krijgen voortaan geen bon meer als zij hun auto fout parkeren. Als zij het bordje „Arts maakt visite" voor de autoruit zetten, zal de politie de auto ongemoeid laten, al staat hij dub bel geparkeerd. Alleen als de auto het verkeer ernstig belemmert, zal de arts worden gevraagd de auto even weg te halen. AMSTERDAM Een opinie-onderzoek heeft uitgewezen dat de meerderheid van de Nederlandse bevolking het er mee eens is, dat koningin Juliana te zij ner tijd een staatsiebezoek aan West- Duitsland brengt. Een landelijk gespreide steekproef onder bijna negenhonderd Nederlanders wees uit dat 61 procent zo'n bezoek een goed idee vindt. Zeven procent Is tegen, 31 procent kan het niet schelen en één procent heeft geen oordeel. Onder de oudere Nederlanders blijken iets meer weerstanden tegen zo'n bezoek te zijn. President Heinemann van West- Duitsland heeft vorig jaar een staatsie- bezoek aan ons land gebracht. Het onderzoek is verricht door het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (Nipo). twijfeld aan het voortbestaan van hun bedrijven. De voortdurend stijgende uitgaven zijn de oorzaak, dat een groot deel van de goede ondernemers het ver trouwen verliest in de toekomst van de landbouw" zei de voorzitter ir. G. J. A. Bouma. Door betere methoden en machines is het aanbod sneller gestegen dan de vraag. Ir. Bouma waarschuwde dat wanneer wordt agelaten tijdig maatre gelen te nemen, moeilijkheden niet uit kunnen blijven. Hij drong o.m. aan op snelle hulp en fiscale faciliteiten. De voorzitter van het landbouwschap, ir. C. S. Knotterus, trok van leer tegen het Europese landbouwbeleid. „De poli tieke besluiteloosheid van de EEG-re- geringen heeft zich ook deze week weer gemanifesteerd. Dit begint de boe ren de keel uit te hangen. Het afwente len van het probleem van de overschot ten via prijsverlagingen op de rug van de boeren is onaanvaardbaar." DEN HAAG De scholen in Neder land moeten zelf beslissen of zij de pe riode van 30 april tot 11 mei, waarin veel vrije dagen vallen, willen gebrui ken voor een korte voorjaarsvakantie. Vrijgeven kan niet zo maar. De scho len zijn gebonden aan roosters, waarin het aantal vrije dagen precies is vastge legd. Sommige scholen hebben een extra voorjaarsvakantie al vantevoren in het rooster ingepast. Hiervoor zijn van de kerstvakantie en van de paasvakantie een paar dagen afgenomen. Veel scholen beseffen deze mogelijk heid pas nu. Zij kunnen alsnog de paas vakantie of pinkstervakantie bekorten. Ook kunnen zij de zomervakantie later laten ingaan. Het Tweede Kamerlid La ban (PvdA) heeft schriftelijk aan de staatssecreta ris van onderwijs en wetenschappen gevraagd deze speciale schoolvakantie aan te passen aan de ontwikkeling in het bedrijfsleven. Hier zijn in sommige diensten en bedrijven regelingen ge troffen om de werknemers in die pe riode vrijaf te kunnen geven. ADVERTENTIE DR. GRAPPERHAUS Verkoper van belastingen telefoonnummer genoemd voor hel krijgen van informatie. Ongetwijfeld komt ook het aangifte biljet aan de beurt. Twee jaar geleden is dat al vereenvoudigd en ieder jaar opnieuw wordt gekeken of er meer moet veranderen. De staatssecretaris is een warm voorstander van de verkorte aangifte. Als hij zijn zin krijgt, ontvangt iedere belastingplichtige in de toekomst twee aangiftebiljetten, waar tussen hij kan kiezen: Een voor het nauwkeurige overzicht van inkomsten en uitgaven, zoals het bestaande biljet, of één waar op alleen de onderdelen van het bruto- inkomen behoeven te worden aangege ven. De belastingdienst zou dan zelf volgens vaste percentages de verschil lende aftrekposten berekenen. „Ik hoop er mee te bereiken, maar dan moet nog een wetswijziging volgen, dat het aantal aanslagregelende ambte naren sterk kan verminderen. Vereen voudiging betekent dat er meer gebruik kan worden gemaakt van de computer", zegt de staatssecretaris. DEN HAAG „Het zou een goede zaak zijn, als wij konden komen tot een internationaal beheerslichaam voor het stroomgebied van de Rijn, dat over de landsgrenzen heen met verordeningen ervoor zou kunnen zorgen, dat de Rijn weer zo schoon werd als vroeger." Deze illusie schetste minister Bakker gisteren voor de Tweede Kamer tijdens het debat over de waterhuishouding in ons land, dat als laagstliggend gebied het meeste belang heeft bij schoon wa ter. Internationale regelingen zijn ech ter voorlopig niet af te dwingen. In de Raad van Europa moeten de geesten rijp worden gemaakt en er kan ook van diplomatieke stappen enige pressie uitgaan. Drs. Bakker wilde ech ter de internationale commissie ter be scherming van de Rijn tegen veront reiniging niet met deze problemen be lasten. Over de afsluiting van de Ooster- schelde, waarover in de KVP-fractie blijkbaar anders wordt gedacht, wilde de minister geen enkele twijfel laten bestaan. Dit werk moet zo spoedig mo gelijk worden voltooid. DEN HAAG Met ingang van van daag kunnen kredieten met staatsga rantie worden verstrekt voor de bouw, uitbreiding of modernisering van kam peerterreinen, jachthavens, zwembaden en toeristische attracties. Staatssecretaris Van Son (Economi sche Zaken) heeft de gisteren in de Staatscourant gepubliceerde beschik king ondertekend. Tot dusver konden alleen kredieten met staatsgarantie aan hotel- en bunga- lowbedrijven worden verstrekt. Vanaf augustus 1969 is al een speciale garan tieregeling van kracht voor grote hotel- bedrijven (meer dan 200 kamers) in ste den of gebieden met een tekort aan ho telaccommodatie. DEN HAAG De vaste Tweede Ka mercommissie, die zich met het vraag stuk van de ombudsman bezig houdt, is niet tevreden over de ideeën, die de mi nisters Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie) over de ombudsman in hun nota hebben vastgelegd. Zij ziet wel een reële behoefte aan een aanvullende klachtmogelijkheid, naast de commissie voor de verzoek schriften uit de Tweede Kamer. Maar zo'n mogelijkheid moet diepgaand wor den bestudeerd. ARNHEM Opnieuw is in Arnhem een restaurant gesloten. Victoria heeft de deuren dichtgedaan omdat de lasten te hoog werden. De zaak bestond acht tien jaar. 55 ROTTERDAM De inmiddels veertien jaar geworden Regina Nooyen is na vijf maanden weer thuis. Haar vader haalde haar gisternacht op uit een zusterklooster in Parijs. Daarmee kwam een einde aan de epanische speurtocht van haar ouders en aan de avonturen van Regina. Op 16 oktober liep het meisje sa men met een vriendinnetje van huis weg. Waarom? Regina geeft geen ant woord op die vraag. Zij schokschoudert wat. Haar vader zegt: „Zij stond onder invloed van een slechte vriendin". Het vriendinnetje werd enkele dagen later in Amsterdam aangehouden. Van Regina was geen spoor te ontdekken. Samen met een jongen uit Amsterdam, die zij voor die tijd nog nooit had ge zien, was zij naar Parijs gelift. Zij durfde toen niet meer naar huis terug te gaan, omdat zij bang was straf te zullen krijgen. Maar van straf was er gisteren in huize Nooyen geen sprake „Eerst maar een paar maanden vakantie", zegt vader Nooyen zuchtend. Onbewogen, af en toe vreemd la chend, vertelt Regina hoe zij in Parijs in contact kwam met andere .Neder landse jongelui, nadat haar Amster damse vriend haar onder de Eifeltoren in de steek had gelaten. Samen met haar nieuwe kennissen lifte zij naar Spanje en vervolgens weer terug naar Parijs. Daar werd zij door de politie in een bar aangehouden, omdat zij geen geld en papieren had. Maar Regina wilde niet naar huis. Daarom weigerde zij haar nationaliteit bekend te maken. Daarom ook voerde zij een komedie op, die zij tot het laatst volhield. Zij dreef de Parijse politie mannen tot wanhoop. In afwachting van verdere informaties, werd zij in een zusterklooster geplaatst. Er moet nog veel worden uitgepraat tussen Regina en haar ouders, die nog steeds niet weten waarom hun dochter is weggelopen. Vader en moeder Nooyen zijn op het ogenblik alleen nog maar opgelucht. „Haal je hand voor je mond weg als je praat", zegt moeder Nooyen bits tegen haar dochter, die al leen met „ja" en „nee" haar antwoor den mompelt. Er komen tientallen bloemstukken en telefonische felicita ties binnen. Want Regina is terug van weggelopen. NIJMEGEN Op de stoep voor ..Het wapen van Berg en Dal", een riante villa aan de Oude Kleefsebaan in Berg en Dal onder'Nijmegen, staan op 23 maart 43 Turkse gastarbeiders. Ze worden er uit gegooid, heeft pen sionhouder C. Westra meegedeeld. „Jullie maken er een pan van", is de motivering. „De huisregels zijn er niet voor niets". De Turken zijn het daar helemaal niet mee eens. Ze beschuldigen de heer Westra er van hen als winstobject te zien. De chaos, waarin de pensionka mers verkeren, is volgens hen al van ouder datum. „Toen we kamen was het hier al een vieze boel. Twee slechte we's voor vijftig man, geen afvalman- den op de kamers, geen schoonmaak dienst. De Nederlanders denken, dat wij onderontwikkelde mensen zijn, met wie ze maar alles kunnen uithalen wat ze willen. We moeten met z'n allen op één kamer zonder enig comfort bij elkaar hokken en niemand, die zich verder om ons bekommert". De voornaamste klachten van pen sionbaas Westra betreffen het koken op de kamers;. Verder zijn er veel ver nielingen aangericht. „Ze trappen gaten in de douchechel en zetrekken de vloer bedekking kapot", zo vertelt hij. „En ze maken vreselijk veel lawaai. De Spaan- Vader en moeder Nooyen hebben dochter Regina weer bij zich. Maar er zal nog veel moeten worden uitgepraat. In gezelschap van zijn zoon Maurice fietst Toon Hermans zich in zijn huis te Maastricht op een home-trainer naar een volledig herstel. Op 29 april a.s. zal hij in Breda zijn Neder landse tournee darten. Na zijn ongontsteking zal Toon volgende oeek weer in Bel gië optreden. se meisjes aan de andere kant worden er wakker van". De meisjes zijn een ander punt van wrijving tussen de heer Westra en zijn Oriëntaalse gasten. „Zij hebben wél een recreatiezaal en een tv van het bedrijf, wij hebben niets. Toen we om een tv vroegen, zei de heer Westra, dat we die dan maar zelf moesten kopen", aldus de gastarbeiders. Ze zijn verontwaar digd over het verbod op de kamers te koken. „We moeten toch iets warm kunnen maken, als we midden in de nacht van de ploegendienst terug ko men". i De pensionhouder ziet daar geen re delijk verlangen in. Hij heeft vertegen woordigers Van de beide bedrijven, waar de mannen werken, laten komen om in ogenschouw te nemen wat een rommel het is. „Zw waren het met me eens", aldus de heer Westra. De zaak heeft voor de Turken nog een onaangename kant: ze raken hun huurtoelage van de fabriek kwijt. „Als er niets aan gedaan wordt, gaan we op de stoep van het stadhuis een protest staking houden", is hun laatste woord. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de achttienjarige R. de M. veroordeeld tot een jaar met aftrek wegens poging tot doodslag. De M. was vorig jaar in Amsterdam met zijn auto ingereden op de 25-jarige tegelzetter H. de Oude en de evenoude serveerster Loes Hendriksen. De tegel zetter brak beide onderbenen en de ser veerster haar linkerbeen. MEXICO De Russische Ra ja Kisel- nikova, die werkzaam was geweest als secretaresse op de handelsafdeling van de Sovjet-ambassade in Mexico, heeft in Mexico politiek asiel gevraagd en dit gekregen. Op een persconferentie heeft de 30- jarige vrouw, die een jaar geleden naar Mexico was overgeplaatst, gezegd dat alle Sovjetdiplomaten in Zuid-Amerika een dubbele rol vervullen: die van ambtenaar van de buitenlandse dienst en die van spion. Zij zei over aanwijzingen, alhoewel niet over positieve bewijzen, te be schikken „dat de Sovjet-Unie recht streeks betrokken was geweest bij de studenten-opstahd in Mexico-stad van 1968". Het jaar van de Olympische Spe len aldaar. DEN HAAG Een wettelijke rege ling voor de uitkering van een soort smartegeld heeft gisteren in de Tweede Kamer algemene waardering gekregen. Het was een voorstel van de KVP'ers Boot en Van Scha ik om werkgevers te verplichten na het overlijden van een werknemer twee maanden loon uit te betalen aan de weduwe en minderjarige kinderen, voor zover dit althans niet in een cao is geregeld. Op voorstel van de ar afgevaardigde mej. Van Leeuwen is besloten daarvan „nagelaten betrekkingen" te maken, zo dat bijvoorbeeld ook een broer of zus ter, met wie de overledene samenwoon de, ervoor in aanmerking komt. De Tweede Kamer zou er vandaag over stemmen. ROTTERDAM „Er dreigt een ab solute noodtoestand in 't openbaar ba sisonderwijs in Rotterdam", zegt de Al gemene Bond van Onderwijzend Perso neel in een telegram aan de ministeri Veringa (Onderwijs) en Den Toom (De fensie) en aan de Eerste en Tweede Kamer. Die noodtoestand zal ontstaan als 66 onderwijzers geen vrijstelling van mili taire dienst krijgen. DEN HAAG De handelsavondscho len zullen 1 augustus 1975 ophouden te bestaan. Ze kunnen niet worden omge zet in een schooltype van de mammoet wet. De scholen met driejarige cursus be ginnen in het schooljaar 1972 - 1973 voor het laatst met een eerste klas, de vijfjarige cursussen in het schooljaar 1970 - 1971. SEOEL Een hof van beroep in Zuid-Korea heeft woensdag drie we gens spionage opgelegde doodstraffen bevestigd. De in Engeland gestudeerd hebbende No-Soe Pak werd schuldig bevonden aan het leiden van een voor Noord-Korea werkende groep van Brit se en Japanse spionnen. Ook zou hij het voormalige parle mentslid Kioe-Nam Kim voor dit werk hebben aangetrokken. Beiden zijn in november vorig jaar ter dood veroor deeld. De doodstraf voor de fotograaf Moen-Joen lm werd omgezet in levens lange gevangenisstraf. De in mei vorig jaar wegens spionage tot levenslang veroordeeld® Hoei-Byoeng Kim werd wegens gebrek aan bewijs vrijgespro- - ken. De vrouw van Pak, die in novem ber tot zeven jaar was veroordeeld, is tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie jaar veroordeeld. J f Ttu baard staat niet op uw pas- j foto. Die baard moet er dus laf." Dat kregen enkele Briellena- j ren vorige week te horen toen zij j om een visum verzochten om de (door Feijenoord verloren) wed-1 strijd tegen Vorwarts-Berlin te kun- j nen bijwonen. De Briellenaren droe- j gen de baard om .levensecht" te j kunnen deelnemen aan de 1-april- festiviteiten. De voetbalenthousiasten kozen eieren voor hun baard. Het was af- I scheren geblazen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 15