Veenendaals dagblad Waarschijnlijk door ontploffing Buiten Harriman: Thieu dwarsboomt vrede morgen gebakken spek In rivierengebied grote schade door hoog water Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Touwtje springen niet Pat Verdrag over kernproject j in Almelo ondertekend VORST EN SNEEUW Plannen voor wildreservaat bij, Lelvstad Stakingsverbod aan spoorwegen in V.S. Bruikbaarheid van a.t.b. valt nog tegen Israël weeft Libanon waarschuwing Politie-inval peel liol in s te W oudenber*» „Met C.H.U. en k.V.P. samen verder POLY SELECT matras TOULON/PARIJS De Franse onderzeeboot „Eury dice" is gisteren met 57 op varenden met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid bij Kaap Camarat aan de Cóte d' Ivoire vergaan. Dit is meegedeeld door het ministerie van Defensie in Parijs, nadat schepen die aan een opsporingsactie deel namen een olievlek hadden waargenomen en ook be kend was geworden, dat om streeks 13 uur een explosie was geregistreerd. Vooruitzicht Twee maanden voor kunstvervalsinc Waddenzee- commissie aan het werk FellIpaar met auto verongeluk! Een goed stuk vlees hoort erbij kropsla of rauwe andijvie met Serveren met gebakken aardappelen of friten. Nieuwe chef voor luchtmachtstaf Healy wil strategie NAVO aanpassen Biesheuvel (ARP): Tijdelijk neerslag Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 5 MAART I970 44e JAARGANG no. 54 l Franse duikboot met 57 man vergaan De ..Eurydice" was gisteren om 5.00 uur uit Saint Tropez vertrokken voor oefeningen met een onderzeebootbe- strijdingsvliegtuig. Het vliegtuig had omstreeks 7.00 uur voor het laatst ra diocontact met de onderzeeboot en de vliegers sloegen alarm, toen de „Eury dice" om 10.00 uur in de omgeving \an Toulon niet boven water kwam. De Franse marine begon een uitge breide opsporingsactie waaraan sche pen en vliegtuigen deelnamen. De „Eurydice", of S-644, behoorde tot de „Daphne" klasse met een waterver plaatsing boven water van 850 ton en onder water van 1040 ton. Met inbegrip van de „Eurydice" beschikte de Franse marine over zeven van deze schepen, terwijl er nog twee in aanbouw zijn. Een tiende oorlogsbodem van dezelf de klasse, do „Minerve", verdween op 27 januari 1968 in het westen van de Middellandse Zee, waarbij 52 marine mannen omkwamen. De „Eurydice" had een bovenwater snelheid van 10 en onder water van 16 knopen en was uitgerust met twaalf torpedobuizen. De schepen van de „Daphne"-klasse zijn bestemd voor on- derzeebootbestrijding, voornamelijk te gen kernonderzeeboten. De „Eurydice" liep in juni 1962 van stapel en werd in september 1964 in dienst gesteld. In Franse marinekringen had men niet direct een verklaring voor het feit dat zich aan boord van de vergane on derzeeboot 57 opvarenden bevonden in plaats van de gebruikelijke 6 officieren en 39 minderen. Men veronderstelt dat het contact met de ..Eurydice" verloren ging, toen de oorlogsbodem op een diepte van 600 700 meter was. T et er deze maand op, dat de u spechten zich merkbaar begin nen te roeren; op een weke och tend, die naar sproeiregen smaakt, hinnikt de groener, roept met lach end ,,klie-ah" de mefisto van het stille woud, de zwarte specht en roert een enkele bonte de trommel. De kauwtjes verschijnen op de broedplaatsen van het oude seizoen, om eens poolshoogte te nemen en met intervallen herhalen zij zulke bezoekjes; maar vóór april in 't bos het gebladerte ontplooit, arriveren ze kakelen, zwatelend en fladde rend voorgoed en is het met de rust gedaan. Een aangename pro gnose voor het terugtrekken van de winter schenken ons voorts de lijs ters. De merel stak al van wal met zijn gedragen preludium, dat even goed in het stadstuintje of het plantsoen klinkt. Helemaal buitenaf steekt de grote of mistellijster hem met zijn ontstuimige voordracht naar de kroon en de zanglijster pre senteert zich ook tot een vroege de butant, vooral indien de negen zo merse dagen, die maart naar al oude plattelandswijsheid moet brengen, ons reeds in 't begin der maand, toevallen. Omgekeerd wordt al die uitbundigheid door ruwe maartse buien niet zelden afge remd. We zoeken in de krant naar het berichtje van 't eerste kievits ei en merken dat het noordse ge vogelte, zoals ganzen en vreemde eenden, ons gaan verlaten. Sla ook een oog op het kleine grut, de ho ningbijen op daphne en muurbloem, de hommels, mieren, kikkers en kevers, ontwakend uit hun verdo ving. De boer zaait het zomerkoren uit en in de dorpse hofjes vertrouwt men het zaad van spinazie, snij- en kropsla, radijs en worteltjes aan de gulle aarde toe. Zo verkeert ieder een in hoop, verwachting en uit zicht, nu we februari maar weer goed en wel achter de rug hebben. 5 maart '70 A. B. WIGMAN A Een archieffoto van de Franse duikboot ,,Eurydyce" waarvan men aanneemt dat zij tijdens een duik proef in de Middellandse Zee vergaan is. WASHINGTON Het Amerikaanse Congres heeft woensdagavond op het laatste moment een door de vier vak bonden van de spoorwegen uitgeroepen algemene staking verhinderd. Zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardig den keurde een resolutie goed, waarin vanaf vandaag voor een periode van 37 dagen een stakingsverbod is vastge steld. De resolutie is onmiddellijk naar het Witte Huis gestuurd ter onderteke ning door president Nixon. De Amerikaanse president had eerder het congres voorgesteld de vakbonden en de werknemers een oplossing op te dringen door een wetsontwerp goed te keuren dat de monteurs, elektriciens, ketelmakers en plaatwerkers een loons verhoging van 68 dollarcent per uur toe zou staan. Het Congres weigerde echter het voorstel van de president te volgen. In de plaats daarvan wil het via de nu aangenomen resolutie de 128 spoorweg maatschappijen en de vier vakbonden nogmaals enige tijd geven om een op lossing te vinden bij de al 16 maanden durende onderhandelingen. LELYSTAD De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders zoekt op het ogen blik, in overleg met dr. Jacohi van Ar- tis, naar een geschikt terrein in de om geving van Lelystad voor een te stich ten natuurgebied annex wildreservaat. De gedachten gaan uit naar een ge bied, waar de in een Europees-Neder lands klimaat levende dieren vrij rond kunnen lopen. Het zal daarbij vooral gaan om kuddedieren als elanden, bi sons en rendieren en vele vogelsoorten. Voorlopig zullen in ht reservaat geen wilde dieren worden ondergabracht, in de toekomst misschien wel. Het reservaat zal voor iedereen toe gankelijk zijn. De rijksdienst, die met een „relatief grote voortvarendheid" aan de verwezenlijking van dit plan zal gaan werken, is van mening, dat het gebied recreatief en toeristisch gezien zeer aantrekkelijk zal worden. PRINCETON (New Jersey) Averell Harriman, het vroegere hoofd van de Amerikaanse delegatie naar de Parijse vredesbesprekingen, heeft verklaard, dat president Ngoejen Van Thieu, her haalde malen de onderhandelingen ge dwarsboomd heeft. Harriman, die sprak voor de Woodrow Wilson-faculleit voor openbare en in ternationale zaken van Princeton uni versiteit, zei dat Theu het volk van Zuid-Vietnani niet vertegenwoordigt en dat zijn bewind iedereen die een rege- DEN HAAG De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer is niet van zins de Spoorweg ongevallenraad te vragen een open baar onderzoek in te stellen naar het ongeluk met de D-trein uit Parijs, op 7 februari tussen Lage Zwaluwe en Dor drecht. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden De Beer en Koning (beiden VVD), die erom hadden gevraagd. Het onderzoek naar de juiste toe dracht en de oorzaken van het ongeluk zullen de Spoorwegen tegen de helft van deze maand afsluiten. Daarna zal de spoorwegongevallenraad zich bera den over de vraag of een openbaar on derzoek noodzakelijk is. Het ongeluk had voorkomen kunnen worden indien in de spoorbaan 'en in het materieel een systeem van automa tische treinbeïnvloeding (ATB) aanwezig was geweest. O AMSTERDAM I)e 24-jarige schil- derijenrestaurateur Willem K., is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot twee maanden en een boete van vier honderd gulden wegens kunstverval sing. K. werd ervan beschuldigd een 17e- eeuws oud-Hollands schilderij te heb ben gemaakt en dit valselijk te hebben gesigneerd met „J. van Son - 1661". De 26-jarige barkeeper Pierre S. uit Am sterdam, die geprobeerd had het schil derij te verkopen, kreeg twee maanden en een boete van tweehonderd gulden. Het schilderij werd verbeurd verklaard. ling door onderhandelingen of een coa litieregering voorsti.it, de mond snoert. Thieu dwarsboomt, de onderhande lingen herhaalde malen, ornaat hij geen waardering kon opbrengen voor hun verloop. „Onze beste onderhandelingen werden achter gesloten deuren gevoerd, maar Thieu zei gewoonweg, dat hij niet in het geheim wilde spreken en daarom was het onmogelijk vorderingen te ma ken". „Toen wij begonnen te onderhande len", aldus Harriman. ..was het ons eer ste doel om de strijd in te krimpen om tot een wapenstilstand te komen, maar de regering-Thieu wilde de druk hand haven en deed dat dan ook lange tijd". Harriman. zei verder, dat de Zuidviet- namese president de oorlog wil winnen en wil dat de Amerikaanse troepen voor hem blijven vechten om hem in het zadel te houden. Dit is echter niet de wens van de Zuidvietnamese volk, aldus Harriman. Want dat volk heeft in de verkiezingen die door Thieu werden gewonnen, in overweldigende meerderheid gestemd op vredeskandidaten. „Uit niets blijkt, dat Thieu het volk vertegenwoordigt. Hij is een minder heidsheerser en zijn bewind snoert ie dereen de mond, die een vrede door on derhandelingen of een coalitieregering wil", zei Harriman. Hij zei te geloven, dat de oplossing in Vietnam ligt in een regeling door on derhandelingen en dat het Vietnamese volk toch nog de eigen problemen zelf zal moeten oplossen indien een dergelij ke oplossing mogelijk is. TEL AVIV Israël heeft via enkele Westelijke ambassadeurs een waar- schuwing tot Libanon gericht, zo meldt de Israëlische pers onder grote koppen. Minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban had de Amerikaanse ambassadeur Barbour gezegd, dat de toestand aan de Israëlisch-Libanese grens „ondraaglijk" was geworden. Er waren de afgelopen drie weken volgens hem meer dan 25 sabotage- en terreurdaden bedreven. De minister had volgens de kranten voorts opgemerkt, dat zijn regering de Libanese autoriteiten verantwoordelijk stelde voor die aanslagen en de nodige maatregelen zou nemen, wanneer Liba non er geen einde aan maakte. De am bassadeurs van Engeland en Frankrijk zouden boodschappen van gelijke aard hebben ontvangen. De Israëlischè vertegenwoordiger bij de VN Joseph Tekoah heeft ook secre taris-generaal Thant dringend verzocht de Libanese regering ervan te overtui gen dat een einde moet worden ge maakt aan „de agressiedaden die vanaf Libanees grondgebied tegen Israël wor den ondernomen". De Libanese minister-president Ra- schid Karami en de minister van Bui tenlandse Zaken Nassim Mad Siadalani hebben in een interview met het West- auitse persbureau DPA verklaard, zeer bezorgd te zijn over een mogelijke Is raëlische aanval op Libanon. DEN HAAG In de Trèèève-zaal in Den Haag is gisteren door minister Bakker de Waddenzeecommissie geïn stalleerd. De commissie heeft de taak te bekij ken of er een eventuele gehele of ge deeltelijke indijking van de Waddenzee moet komen. Er zijn vier werkgroepen ingesteld, die respectievelijk de technische kant van de zaak, de betekenis van het be staande gebied, het gebruik van het ge wonnen land en de waardebepaling van de voor- en nadelen zullen onderzoe ken. De commissie staat onder voorzit terschap van prof. dr. ir. J. P. Mazure, oud-voorzitter van de Eerste Kamer. A De 5-jarige Toby Mooney mag met niemand minder touwtje springen dan mevrouw Pat Nixon (links) tij dens een bezoek aan een sportcen trum. De echtgenote van de Ameri kaanse president, die niet zoveel in de openbaarheid treedt, maakt een rondreis door vijf staten om zich op de hoogte te stellen van vrijwillige voorzieningen voor studenten. ZEVENBERGEN Woensdagochtend is op Rijksweg 16 in Zevenbergsche Hoek (gemeente Zevenbergen) op de rijbaan Breda-Rotterdam een Eindho- vens echtpaar met zijn personenauto verongelukt. De slachtoffers zijn de 56-jarige D. C. Caminada, bestuurder van de auto. en de 44-jarige W. W. Ca minada-Vredenbregt. ADVERTENTIE IMIlUNUIIIIIIIlIHNItltlllltHlllllMUMU Publicatie van,de Stichting Voorlichtingsbureau Vtees, Vleeswaren en Vleesconserven TIEL. De schade die het waler in het Gelders rivierengebied heeft aangericht, loopt in de vele tienduizenden guldens. Nu langzamerhand hel water weer binnen de zomerdijken komt, kunnen de vernielingen, die het water heeft aangericht, geïnventariseerd worden. De Bommelerwaard komt er in dit opzicht het slechtst af. Vooral daar waar het water de buitendijkse huizen binnendrong, is veel schade aan huis raad ontstaan. De steenfabrieken moe ten veelal hun toevoerwegen herstellen, waarvan grote gedeelten door het water zijn weggeslagen. De fabrieken werden verder gecon fronteerd met hoge onkosten, doordat er dag en nacht moest worden gepompt. Het Café-restaurant „Het Veerhuis" in Wamel heeft wellicht de grootste waterschade opgelopen. Het interieur van dit hotel is zodanig door het water aangetast, dat, de eigenaar de schade op ten minste 20.000 gulden schat. DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van generaal- majoor G. van der Wolf (53) tot bevel hebber der luchtstrijdkrachten, chef van de luchtmachtstaf. Generaal-majoor Van der Wolf, die thans commandant van het commando luchtverdediging is, zal met ingang van 16 juni a.s. luitenant-generaal A. B. Wolff als bevelhebber der luchtstrijd krachten opvolgen. Deze verlaat 1 sep tember de dienst met eervol ontslag; hij wordt voorzitter van het stichtingsbe stuur van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling. UTRECHT De rijkspolitie heeft woensdagavond laat een inval gedaan in een speelhol in hotel „Bellcvue" in Woudenberg, waar ongeveer twintig Duitsers aan de roulettetafel werden aangetroffen. Enkele honderden gul dens aan geld en fiches werden in be slag genomen. Drie Duitsers, de croupier, de voorzit ter van de speelclub en een vrouw die geld uitbetaalde, moesten de nacht in de cel doorbrengen. Zij zouden vandaag nader aan de tand worden gevoeld. De overige Duitsers konden naar huis te rugkeren nadat proces-verbaal was op gemaakt. De illegale speelclub was een volko men Duitse aangelegenheid. Het was de politie bekend geworden, dat gere geld bussen vol Duitsers naar „Belle- vvue" kwamen om illegaal het roulette spel te beoefenen. De spelers en speelsters waren af komstig uit allerlei plaatsen in West- Duitsland. De hoteleigenaar had een schuur in de tuin van zijn hotel aan de Duitsers ter beschikking gesteld en zorg de voor de consumpties. In Almelo Is gisteren het verdrag tussen Engeland, West-Duitsland en Nederland voor de produktie van verrijkt uranium getekend. In Alme lo wordt een van de twee fabrieken gebouwd, waar verrijkt uranium wordt geproduceerd door middel van het ultracentrifugesysteem. De tweede fabriek komt in Ca- penhurst in Engeland. Het hoofd kantoor van het bedrijf wordt in West-Duitsland gevestigd. De drie landen staan in principe positief tegenover toetreding van België en Italië, die belangstelling hebben getoond, tot het ultracentri- fugeproject. De produktie in de beide fabrie ken komt in 1972 op gang met 350 ton verrijkt uranium. De capaciteit van de fabriek in Almelo is gericht op een jaarproduktie van 600 ton. Op de foto ziet u links minister Scheel van West-Duitsland, in ge sprek met minister Luns en een van de medewerkers, die hielp het ge compliceerde verdrag op te stellen. LONDEN I)e Britse minister van Defensie, Denis Healy, heeft in het La gerhuis gezegd, dat de NAVO, als de strijdkrachten van de organisatie be langrijk mochten worden ingekrompen, zal moeten overgaan tot het uitwerken van een nieuwe nucleaire strategie. HILVERSUM „In onze tijd past niet meer een gescheiden optreden van al degenen, die vanuit dezelfde evange lische uitgangspunten politiek bedrij- van. Dat betekent heel concreet, dat de AR-Partij al het mogelijke wenst te doen om de samenwerking met CHU en KVP ook landelijk bij de Kamerverkie zingen van 1971 tc laten slagen". Aldus mr. B. W. Biesheuvel, de voor zitter van de AR-fractie in de Tweede Kamer, tijdens een televisie-uitzending gisteravond. In deze uitzending wees hij erop, dat zowel de ARP, als de CHU en KVP zich thans in eigen kring beraden over de politieke wensen voor 1971- 1975. „Aan de voorbereiding van een gezamenlijk programma wordt even eens gewerkt", aldus de AR-fractie- voorzitter, die daaraan toevoegde, dat niets er op wijst, dat dit niet zdl slagen. „Het moet trouwens slagen", zo merkte hij op. In zijn uiteenzetting kwam mr. Bies heuvel tot de conclusie, dat hoezeer de komende staten-verkiezingen ook landelijke aspecten hebben de lands- politiek er niet de boventoon in mag voeren. Immers zo zei hij: de verkiezin gen van deze maand zijn provinciale verkiezingen en het zittende kabinet komt er niet aan te pas. Hij hekelde het feit, dat er deson danks mensen zijn, die de neiging ver tonen deze provinciale verkiezingen vooral en in de eerste plaats te bekij ken door een landelijk politieke bril. Mr. Biesheuvel noemde als voorbeeld het optreden van de PvdA-voormannen Den Uyl en Vondeling, de „propagan disten van de oppositie, die met hup politieke bril op grimmig door onze elf provincies trekken, alsof ze elf kabi netten-De Jong aan het bestrijden zijn." (Van onze weerkundige \medewerker) jy^aart blijft op de winterse toer. Het blijft 's nachts vriezen en van het oosten uit is er sneeuw op komst, voornamelijk na vandaag. I Tussen een zeer krachtig hoge- drukgebied boven Rusland (1060 millibaar) en een actieve depres sie in de buurt van Hongarije (985 mb) heeft zich een oostelijke tot noordoostelijke luchtstroming ontwikkeld. Hierin trekt een warm- tefront mee, dat momenteel in Duitsland en Denemarken op uit gebreide schaal sneeuwval veroor zaakt. Deze gang van zaken vloeit voort uit de aanwezigheid van war me Middellandse-Zeelucht, die he laas alleen in de hogere niveaus opereert. Het ziet er naar uit, dat het koude weer ook zaterdag nog zal aanhouden. Zuid-Engeland werd gisteren ge troffen door een blizzard, die 10 tot 20 cm sneeuw bracht. In Essex beleefde men het slechtste weer van S de laatste twintig jaar. Weersverwachting van het KNMI, van donderdagavond tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk neerslag, meest in de vorm van sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen west en noord. Minder koude nacht. Ongeveer dezelf de middagtempcraturen als vandaag. Morgen: zon op: 07.16: onder 18.28. Maan op: 06.56; onder 16.52. ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gunt

De Vallei | 1970 | | pagina 1