Handtekeningenactie moet schoolparlement torpederen „Ondemocratisch en gewoon belachelijk''' Klacht wegens belediging tegen BP-voorzitter Veel variatie in collectie van fa. Hein van Schuppen: Wethouder A. v. d. Bogert en raadslid M. Lub be uitgetreden Tuniekpak verdringt super-mini 1 Nassi- of Bamischotel f 3,50 Petit Restaurant Maison Kramer Verdeeldheid bij Ier aren Beleid niet aanvaardbaar" TERZAKE Dag en nacht tanken aa> Aineraweiï Pasteltinten en marineblauw blijven in vooral voor oudere vrouw Vice-voorzitter Binding Rechts na beschuldiging van diefstal LACHEN URLPPEL GEBREK GEKOZEN BEWEGING EKQLf.TE rj Lang Holthaus DONDERDAG 5 MAART 1970 ONRUST OP CHR. LYCEUM (Van onze Veenendaalse redactie) VEENENDAAL - De landelijke vice-voorzitter van Binding Rechts, Teunis Boers, heelt vandaag een klacht ingediend bij de Edese politie tegen de voorzitter van de Boeren Par tij in Ede, Jan de Koning in Lunteren. De Koning beschuldigde Boers er maandagavond op een B.P.-vergade- ring in De Klomp van de boekhouding van de partij te hebben gestolen, en de ledenlijst van de Boeren Partij te heb ben ontvreemd of overgeschreven om hem voor Binding Rechts te gebrui ken. De heer Boers, die maandagavond fel persoonlijk werd aangevallen voelt zich beledigd, en aangetast in eer en goede naani. „8ot nu toe werden de beschuldi gingen alleen aan het adres van Bin ding Rechts als partij geuit, en dan zit je een beetje moeilijk", zegt hij, „maar nu ze mij persoonlijk in het openbaar van diefstal beschuldigen neem ik hert niet langer". De heer Boers vormt in de raad van Ede de eenmansfractie van Binding Rechts, en is een van de zes statenleden in Gelderland. In juni 1968, na het BP- royement van Joh. v.d. Brake en E. J. Harmsen was hij een der belangrijke promotors van Binding Rechts. Hij werkte o.a. mee aan de „resolutie-Kla- renbeek", waarna hij in september van dat,,jaar door de Boeren Partij werd ge royeerd. „De Koning gaat af op wat Koekoek hem, vertelt heeft", zegt Boers. Ik kan de beschuldigingen zonder meer neer leggen. Het is niet waar dat ik de le denlijst van de Boeren Partij in Ede heb overgeschreven. In werkelijkheid heeft de huidige voorzitter van Binding Rechts in Ede J. Roodbeen, (ex-BP-se- cretaris) een een lijst samengesteld, aan de hand waarvan liefhebbers voor een jongerenparlement werden gepolst". TEUNIS BOERS beledigd ADVERTENTIE MET SATÉ f 6,25 Natuurlijk weer bij Meenemen Nassi Goreng 500 g 1,75 Bami Goreng 500 g 1,75 Portie Saté 2,75 VEENENDAAL Op het Christelijk Lyceum in Veenendaal blijken de me ningen over het nut van een schoolparlement zeer verdeeld te zijn. Het nog niet eens in zijn definitieve gedaante bestaande vertegenwoordigende lichaam staat nu al bloot aan ongezouten kritiek, en de discussie binnen de scholen gemeenschap is in alle hevigheid op gang gekomen. Aanleiding is een circulai re van vijfdeklasser Jaap Pilon, die alle leerlingen hebben ontvangen, en waarin het „parlement" „beslist ondemocratisch en gewoonweg belachelijk" wordt genoemd. Ook in het lerarenkorps heerst nog duidelijke verdeeldheid met betrekking tot het schoolparlement. Rector drs. J. I. Carsouw is niet alleen een over tuigd voorstander, maar ook een van de animators van de instelling ervan. De verschillen van opvatting onder de leraren manifesteren zich duidelijk, ook tijdens de fesuren. Sommigen heb ben zelfs zitting in het voorlopige par lement, maar ook is bekend dat een der opponenten p.m. in een klas heeft gebeden voor afzwakking van de ..Revolutionaire krachten", na een dis cussie over de aangelegenheid. In zijn circulaire maakt Jaap Pilon overwegend bezwaren tegen het huidi ge „schoolparlement" als instituut: „Het grootste bezwaar heb ik tegen die „kin deren" die met het grote woord demo cratie schermen, terwijl zij nauwelijks beseffen wat het woord democratie in houdt", schrijft hij. „Waar gaat het schoolparlement zich mee bezig hou den? Hopelijk alleen met zaken waar men met zijn verstand bij kan, maar hoogstwaarschijnlijk met aangelegen heden waarmee men niets te maken heeft (hier gebruikt hij overigens een veel krassere uitdrukking). „Waarom hebben alleen leerlingen en leraren zit ting in dit parlement? Waarom geen afgevaardigden van het schoolbestuur, van de leiding der school, van de ou ders, mensen die toch óók betrokken zijn bij het schoolleven?", vraagt hij zich af. Zo'it parlement als we nu hebben is gewoonweg belachelijk en is beslist on democratisch. Er z$n zelfs stemmen op gegaan onder de leerlingen om mede te beslissen bij de aanstelling van leraren. Om je kapot te lachen!!". Explosie slaat 'n wig in Leersums Belang LEERSUM Wethouder A. van de Bogert en het raadslid M. Lubbe zijn uit de groepering „Leersums Belang" gestapt. Zij kunnen zich niet langer met het beleid van hun partijbestuur verenigen. De beslissing van beide heren werd gisteravond tijdens de raadsvergadering in Leersum door wethouder Van de Bogert in een officiële verkiaribg bekend gemaakt. Zowel de wethouder als het raadslid zullen tot het einde van de zittingsperiode hun zetels blijven be zetten als onafhankelijken. Alhoewel de ontploffing van ..Leersums Belang" niet geheel on verwacht komt, had de verklaring van wethouder Van de Bogert het effect van een donderslag bij hel dere hemel. De letterlijke tekst van de verklaring luidt als volgt: „Mede namens de heer M. Lubbe deel ik mee, dat wij ons niet langer kunnen verenigen met het beleid, dat door „Leersums Belang" wordt gevoerd. Wij zullen de groepering in de ge meenteraad dan ook niet langer vertegenwoordigen. Na ampel be raad hebben wij echter wel beslo ten als onafhankelijken onze plicht in de gemeenteraad tegenover de bevolking en de gemeente te zullen blijven vervullen." Wethouder Van de Bogert las de verklaring staande voor. De geruchtmakende brief van de heer W. van Harten, die onlangs heeft geleid tot een kort geding tussen schrij ver en burgemeester s' Jacob des Bou- verie heeft de scheuring in Leersums Belang versneld. De heer Van Harten, die zowel het college als de burgemees ter beschuldigde van oneervolle prak tijken, verloor het kort geding dat door de burgemeester tegen hem was aange spannen. Ook de beschuldigingen ge richt tegen het college bleken gister avond na een verklaring van wet houder drs. A. G. W. Schapenk kant noch wal te hebben geraakt. „Omdat de heer Van Harten be stuurslid is van Leersums Belang was zijn brief eigenlijk voor ons de druppel die de emmer heeft doen overlopen", verklaarde de heer M. Lubbe na afloop van de raadsvergadering. Overigens schijnt een belangrijk deel van de kri tiek gericht te zijn tegen wethouder A. van de Bogert. „Enkele maanden gelé den heeft het bestuur van Leersums Belang mijn aftreden als wethouder geëist. Ik heb vervolgens schriftelijk om de motieven en grieven gevraagd, maar daarop heb ik nimmer antwoord gehad. Het bestuur heeft ook geen overleg gepleegd met de fractie", aldus de heer Van de Bogert. De heer M. Lubbe heeft veel kritiek op het bestuursbeleid bij Leersums Belang. Hij zegt: De leiding deugt niet. Er wordt maar wat geklungeld. Om een voorbeeld te noemen: het huishoudelijk reglement van de groepring wordt bfj herhaling met handen en voeten getre den. Ter illustratie: op 5 februari vond een ledenvergadering plaats waar de groslijst is samengesteld voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Het was mogelijk om tot en met 4 februari kandidaten te stellen. Tot onze grote verbazing kon zonder overleg 19 fe bruari ook de heer H. .Slijkhuis (nu raadslid voor de VVD in Leersum) nog op de groslijst worden geplaatst". „Eigenlijk is er de laatste jaren spra ke van een ernstig gebrekaan communi catie tussen 't bestuur en de fractie. Er was nooit overleg. Dat heeft het optre den van Leersums Belang naar buiten ernstig geschaad. Er ontstond langza merhand te veel verschil tussen Leer sums Belang en het werkelijke gemeen tebelang", vult wethouder Van de Bo gert zijn fractiegenoot Lubbe aan. Ook de fractieleider van Leersums Belang en tevens bestuurlid van die groepering, dr. J. C. Delle, wordt door zijn twee uitgetreden partijgenoten fel bekritiseerd. „De heer Dell heeft tot drie maanden geleden nooit het initiatief genomen voor een fractiever gadering", zegt de heer Van de Bogert. Overigens was dr. Dell gisteravond niet tijdens de raadsvergadering aanwezig. Hij woonde in Oost-BerlijfU-de voetbal wedstrijd FC Vorwarts-Feyenoord bij. De heer Lubbe keert na beëindiging van deze zittingsperiode niet meer in de gemeenteraad terug. De heer Van de Bogert wilde gisteravond nog niet be kend maken of hij dit voorbeeld zal volgen. Rector Carsouw, met wiens medewe ten en toestemming de circulaire onder de leerlingen is verspreid, en die Jaap Pilon als „mijn vriend" betitelt is hel in zoverre met hem eens, dat hij ook het vaste voornemen heeft om alle ge noemde belanghebbenden in het paYle- ment vertegenwoordigd te krijgen. „Eigenljjk is het nog geen parle ment". zegt hij, „ik beschouw hel mo menteel meer als een contactgroep. Ik wil niet dat het beschouwd gaat worden als een zoethoudertje. Ik wil op deze school nog iets goeds tot stand brengen. Als ik weg ben komt er misschien een autoritaire figuur, en dan moet er een lichaam zijn dat op zijn taak berekend is.." Een der voornaamste punten van kri- tek die Jaap Pilon heeft., geuit betreft het al of niet democratisch*zijn van het parlement in zijn huidige vorm. „Ik ben vijftien klassen langs geweest met de vraag: ..Wie weet hoe het parlement is gekozen?", en slechts 9 leerlingen wis ten er een antwoord op". Intussen orga niseerde de activist ook een handteke ningenactie in de school, waarcoor hij contact heeft gehad met 303 leerlingen, ongeveer de helft van de hele schoolbe volking. 188 daarvan verklaarden zich geheel of gedeeltelijk voor zijn stand punten, die ook betrekking hebben op het functioneren van de schoolvereni ging „Eldorado". Volgens Jaap Pilon is de verkiezing van de „parlementsleden" niet demo cratisch in zijn werk gegaan. Hij ver wijt de initiatiefnemers de zaak niet duidelijk genoeg te hebben aangekon digd. Hij wil nu dan ook, dat het huidi ge parlement wordt vervangen („geher structureerd") door een contactgroep. Hierin moet per klas één leerling als vertegenwoordiger fitting nemen. De hele scholengemeenschap zou voorts door middel van een stembus een zestal leraren-leden moeten kiezen. „In het parlement zit nu een groep met een heel grote mond, die zeker niet als vertegenwoordiging van de hele school kan worden beschouwd" stelt hij. „Ze zijn het allemaal met elkaar eens, en bepalen nu onder elkaar waar aan de rest zich moet houden." Pilon suggereert verder dat, zodra alle leer lingen om hun mening is gevraagd door middel van een enquête, eventueel tot de oprichting van een „parlement" kan worden besloten, dat dan ook de echte kenmerken ervan draagt. Drs. Carsouw intussen zegt hel toe te juichen dat op zjjn school wat leven In de brouwerij is gekomen. „Het is goed dat ze in beweging zijn. Ik sta niet ach ter de mensen die alleen maar naar een soort niemandsland tenderen, naar de chaos. Maar ik heb bijzonder veel ver trouwen in de jonge mensen. Ik lach om die actie van Jaap Pilon, een bevrij dende lach wel te verstaan. Actie en reactie, dat moeten we hebben." In dezelfde circulaire spuide Jaap Pi lon ook zijn grieven tegen de leerlin genvereniging „Eldorado". Hij kritiseert o.a. de geringe afwisseling in de schaars georganiseerde evenementen en het gebrek aan belangstelling voor de sport. „Het is niet mijn bedoeling het be stuur van Eldorado af te kraken", zegt hij, „maar ik wil domweg verandering brengen in de passieve houding van de leerlingen zelf. Tonen zij geen interesse op de diverse gebieden, dan stel ik voor desnoods het Eldorado-bestuur op te heffen, omdat het dan toch weinig zin heeft." VEENENDAAL Bij het benzine station van B.P. aan de Cuneraweg kan de automobilist sinds kort dag en nacht voor benzine terecht. Er staat een in stallatie waarin 's avonds en 's nachts geldstukken en bankbiljetten kunnen worden gedeponeerd, in ruil voor een evenredige hoeveelheid motorbrandstof. Volgens exploitant Vredendaal wordt de installatie door een computer bestuurd. Voor veel automobilisten is de 24-uurs pomp een welkome verschijning in een omgeving waar dergelijke service tot dusver tot de zeldzaamheden behoorde. Jaap Pilon wil veranderingen, en eigenlijk een terugkeer tot de sfeer op school zoals die enkele jaren geleden was, met meer medeleven van de kant van de scholieren. Jaap weet er alles van, want hij bezoekt het lyceum al acht jaar. Het beste systeem om de leerlingen weer actief te krijgen vindt hij: een paar maal per jaar een enquête houden, zodat de wensen kenbaar wor den gemaakt. Hoofdmoot van de kritiek en van de discussie blijft echter de kwestie van het schoolparlement. Sommige ou ders die de circulaire onder ogen kregen hebben zich weliswaar geërgerd aan sommige daarin gebruikte termen, maar dat is volgens Jaap in wezen slechts bijzaak. Wat dat betreft is hij het ook eens met rector Carsouw: ,,'t Is goed dat er bewèging is.." Damuitslagen AMERONGEN In de onderlinge damcompetitie te Amerongen zijn de volgende partijen gespeeld: Faber Maris 0-2; v. d. Berg Veldhuizen 0-2; v. d. Kolk A. v. d. Grift 0-2; v. Ewijk de Groot sr. 2-0; G. v. Zomeren Derksen 0-2; E. v. d. Grift v. d. Kolk 0-2; v. Loon Re- bergen 1-1; VV. v. d. Grift Maris 0-2; Putman v. Loon 0-2; M. v. d. Grift Visser 2-0; v. Ewijk Derksen 1-1; Veldhuizen Faber 0-2; Maris E. v. d. Grift 1-1; Faber Visser 0-2: v. Loon Veldhuizen 1-1; A. v. d. Grift G. v. Zomeren 2-0; M. v. d. Grift A. Kleinveld 2-0; v. Dam W. v. d. Grift 0-2; v. d. Berg de Groot sr. 2- 0; de Groot sr. M. Kleinveld 2-0; Re- bergen v. Viegen 1-1. ALLES IS MODE (Door Gerda Later) VEENENDAAL Woensdag vond in holel „La Montagne" de voorjaarsshow van de firma Hein van Schuppen plaats. Het is al on geveer vijfentwintig jaar traditie dat de firma Van Schuppen twee maal per jaar haar collectie aan het pu bliek laat zien. Ditmaal gebeurde het door vijf mannequins en me vrouw Ton Eenhoorn gaf het com mentaar. Veel dames en een paar heren waren naar „La Montagne" gekomen om de zeer gevarieerde collectie te zien. Andere jaren lieten de shows een vrij eenzijdig modebeeld zien. Dit jaar is alles zo verschillend, dat moeilijk gezegd kan worden, wat nu precies in de mode is. Alles is in dc mode. De vrouw van 1970 kan alles dragen en zal toch volgens de laat ste mode gekleed zijn. Een aantal jaren geleden werd de mini gelanceerd en de eerste tijd ga ven de dames slechts schoorvoetend gehoor aan deze nieuwe gril van de modemeesters, en dan ook alleen maar in de grote steden. Sinds de vorige zomer is echter de mini niet meer uit het modebeeld weg te den ken. Wanneer een jurk of een rok kort is. dan is hij boven de knie. Hoeveel boven de knie hangt meestal nog wel af van de leeftijd van de dames, vobr wie het desbe treffende kledingstuk is gemaakt. Opvallend bij de show van Hein van Schuppen was, dat er geen super mini-rokken werden getoond. Daar voor in de plaats heeft men immers de tuniekpakken gekregen. Er werden erg mooie tuniekpak ken getoond. Bijvoorbeeld een beige linnen pak met een ceintuur om het middel. Of een wollen geheel in bleu, eveneens met ceiptuur. De broeken lopen van onder wijd uit. Zo ook bij de jump-suit, een broek- pak uit een stuk, dat in de grote ste den al erg veel 'gedragen wordt. Naast de korte rokken en de broe ken ziet men nu ook langere rokken dragen. Deze winter waren het voor al jassen tot aan de grond. Voor de zomer denken de mode-ontwerpers ook aan de midi. Dat is de <um of de jas, die in lengte tussen de mini en de maxi staat. Mensen, die zich de laatste jaren nogal aan de korte rok geërgerd hebben, zullen blij op gekeken hebben, toen de eerste teke nen van de langere rok te zien kwa men. Uit Engeland komen de modellen in zigeunerstijl, die oorspronkelijk afkomstig zijn van de hippies. Hel merk, dat deze mode vooral lanceert, is Shubette uit Londen. Op de show was daarvan een lange jurk in tricol tricel te zien in een w ild patroon en vrolijke kleuren. Verder een lange jurk met pofmouwen, ruches en bandgarnering. De Amerikaanse Betty Barclay brengt de meer geklede toiletjes. Het materiaal, dat zij daarvoor veel ge bruikt, is trivira georgette en jersey tricot. Er was op de show een beel dig japonnetje van het eerstgenoem de materiaal te zien met een ver hoogde taille en in de kleuren wit met lila en zachtblauw. De min of meer doorzichtige kanten jurken doen het deze'zomer ook nog. Vaak Midi-mantel in tweed met een vistramgarnering, kleur bruin, zwart, beige. Bleu wollen broekpak van Bobby Brooks. zijn ze nu voorzien van franje langs de zijkant van de lange mouw of langs de zoom van de rok. In tegenstelling tot de kleding voor de hippe jonge vrouw ziet de mode voor de oudere dames er heel eenvoudig uit. Veel pasteltinten worden ervoor gebruikt en soms marine. Het materiaal is vaak jer sey, of linnen, zuiver wollen kamga- ren en diolen jacquard. Het merk Del Mod brengt er veel variaties in. Van Dick Holthaus was er veel op de show te zien. Het is plezierig dat deze couturier niet meer alleen maar voor de veel geld uitgevende grote stadse is. Hij Iaat vlotte japonnen zien, soms voorzien van een leuke metalen ceintuur op dc rug. De japonnen, die met. een mantel gecombineerd worden, zijn weer in. Er worden vaak hoeden bij gedragen met een brede rand. De firma Van Schuppen liet erg mooie complets zien. Een modeshow eindigt altijd met het tonen van een bruidstoilet. Ditmaal werden het er twee uit de speciale bruidsboetiek van de firma Van Schuppen. Tonny Spaan bege leidde de show op de piano. Leuke tricot japon in verschil lende felle kleuren. Midi-jurk in zigeunermotief.

De Vallei | 1970 | | pagina 3