Sneeuwchaos in Engeland en Frankrijk 700 Britse mijnwerkers urenlang opgesloten MAATREGELEN TEGEN DE LUCHTTERREUR Bliks katers! shell auto- vakaniiereizen Mihajlof op vrije voeten fi vrijdag ^2aterdap,i maart maart J Rechter 20 jaar verrader Springer voor gerecht Tijdelijk: 6-literpak goud-Vleesbouillon van voor 1.88. 3-literpak goud-Vleesbouillon van LfóT voor 98 ct. Maggi goud-Vleesbouillon met de meest pure vleeskracht V00RJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS KRATERMEER ONDER POZZUOLI Pompidou toont zich tevreden Effectenzwendel in de V.S. j Bestelbon Geen afluisteren Europese gebouwen? Brandt terug in FRANKRIJK Stroomrantsoenering in Zweden Interpellatie over be jaardenhu izen GEDWONGEN Bonn Smakelijk eten is ook smaakvol eten, vindt Maggi. Vandaar dat gebaar van die gezellige soepkommen en soepterrine van origineel Proven- saals aardewerk. Hoe voordelig aan dat Provengaalse aarde werk te komen? Simpel! Tegen inlevering van 1 voorzijde van het 6-literpak of twee voorzijden van het 3-literpak plus bijbetaling van 6.75 (voor de terrine) of 6.25 (voor 3 kommen) tafelt u al op zijn Frans! Kwestie van even neven staande bon invullen of een bestelformulier bij uw winkelier vragen. Om u een handje te helpen is Maggi goud- Vleesbouillon bovendien tijdelijk in prijs verlaagd! Zo geeft Maggi goud-Vleesbouillon u èn iets om in uw soep te doen èn iets om uw soep in te doen. DONDERDAG 5 MAART 1970 ADVERTENTIE KONINKUJK^f I 1 NEDERLANDSE JAARBEURS 1 U 1 1 UTRECHT 9 - 18 uur geëindigd 9 -18 uur geëindigd 9-18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 9-18 uur 9 - 18 uur 9 - 18 uur Voordelige reis-toegangbiljettén op de stations verkrijgbaar/Beatrixgebouv CroeselaanterreinMarijkehal, Julianahal. Bernhardhal en Irenehal v: Jaarbeursplein SPIONAGE IN BONN ZEER ERNSTIG De Westduitse persmagnaat Axel Springer is woensdagochtend eindelijk verschenen in de Westberlijnse rechtszaal, waar nog eens gesproken wordt over de ongeregeldheden tegen het Springer-concern in april 1968. Springer was al tweemaal gedagvaard, doch niet verschenen, waarvoor hij met boetes werd gestraft. Springer werd gedagvaard op verzoek van de verdachte, de 34-jarige linkse advocaat Horst Mahler, die er van wordt beschuldigd de raddraaier bij de ongeregeldheden te zijn geweest. Deze onlusten ontstonden toen Westberlijnse studenten massaal protesteerden tegen de aanslag op hun linkse leider Rudi Dutschke. De verdediging van Mahler heeft gesteld, dat Springer via zijn bladen stelsel matig het psychologische klimaat had geschapen, waarin de onlusten konden ontstaan. Op de bewuste dag zou hij zelfs voor de rellen op een redactie vergadering met nadruk hebben gezegd, dat Mahler wel betrokken zou zijn bij eventuele demonstraties. CANTERBURY De 700 Britse mijnwerkers die in drie mijnen In Kent gedurende 18 uren 1.000 meter onder de grond zaten en niet naar boven konden komen, omdat de stroom was uitgeval len en de liften niet meer werkten, zijn weer vrij. Britse militairen waren in allerlijl. stormen en sneeuwjacht trotserend,met noodgeneratoren naar het gebied gegaan en toen men de apparatuur vroeg „aan de praat kreeg", was het leed snel gele den. Minister-president Wilson heeft zich van uur tot uur over de toestand laten inlichten. Ofschoon er niet veel gevaar te duchten was geweest de mannen hadden beneden genoeg lucht en voed sel speelde het geheel zich af in zulk uitzonderlijk slecht winterweer dat de hulpactie hierdoor zwaar werd belem merd en de bevrijding pas laat op gang kon komen. Een van de bevrijde mijnwerkers zei - „de stemming beneden was opperbest en er werd gezongen en lol getrapt, maar ik persoonlijk had aardig de ze nuwen. Het was tenslotte pikkedonker en je hoorde overal water binnenstro men, waar niets tegen kon worden ge daan omdat de pompen niet werkten omdat er geen stroom was". Een groot aantal familieleden was bijeen op de drie terreinen; de meesten hunner hadden daar vele uren wach tend doorgebracht. Ofschoon er onder deze wachtenden geen paniek heerste was men vanzelfsprekend buitengewoon opgelucht, toen de liften en de pompen en de lichten weer begonnen te werken en de eerste bevrijden tevoorschijn kwam. De meeste mannen zaten in de mijn van Snowdon, 432. In Tilmanstone wa ren het er 216 en de overigen in Bettes- hanger. O BRUSSEL De Belgische minister van PTT-zaken, Anseele, heeft in Brussel gezegd, niets af te weten van het eventueel gebruik van afluisterap paratuur in de gebouwen van de Euro pese Gemeenschappen in Brussel. Hij zei dat in antwoord op mondelinge vra gen van het Belgische socialistische parlementslid Glinne. De Belgische overheid heeft in deze zaak geen zeg genschap en ze heeft niet het recht zich te mengen in Europese zaken, aldus het ministeriële antwoord. De Belgische PTT heeft wel normaal kabels gelegd naar Berlaymont (waar de Europese gebouwen zich bevinden), maar ze behoeft niet na te gaan of er afluisterapparatuur is geplaatst. Bij mijn weten bevindt zich in de Europese gebouwen alleen een normale telefoon centrale, aldus minister Anseele, die de volksvertegenwoordiger verder nog verzekerde dat afluisterapparatuur in België, ook bij de overheidsdiensten, verboden is. POZZUOLE De „langzame aard beving" in Pozzuoli, een voorstad van Napels, gaat voort. Reeds 13.000 mensen hebben het bedreigde gebied, waarvan de bodem in de afgelopen zeven maan den haast een meter omhoog is geko men, moeten verlaten. Dit slaat vooral op de wijk Terra, een van de armste van Pozzuoli. Er heeft zich in dit gebied in de af gelopen 24 uur geen aardschok of beving voorgedaan, maar de evacuatie gaat voort, omdat de autoriteiten geen risico wensen te nemen. Vele van de geëvacueerden blijven in de buurt, anderen gaan verder het land in, maar er zijn ook mensen onder die naar familie in het buitenland gaan in Frankrijk, West-Duitsland en Neder land. Volgens de deskundigen is het moge lijk dat zich op het ogenblik onder Poz-- zuoli een kratermeer vormt hetgeen op den duur tot een eruptie zou kunnen lei den, het ontstaan van een nieuwe kra ter dus. Een groot aantal vulcanologen, geologen, biologen, oceanografen en andere deskundigen is thans te Pozzuoli bijeen om de toestand te bestuderen en te bespreken. De meningen over wat zou kunnen gaan komen lopen uiteen. Maar de meest gehoorde theorie is, dat het kra termeer zal gaan openbarsten als een gezwel, hetgeen zal worden ingeleid door een serie schokken die allengs heviger worden. LONDEN Zuid- en Midden-Enge- land beleefden gisteren de ergste chaos van deze winter, door urenlange sneeuwstormen. Ontelbare wegen en spoorlijnen wa ren onberijdbaar en hele streken zaten zonder elektrische stroom. Dover was gisteravond volkomen ge ïsoleerd doordat geen enkele weg meer berijdbaar was. Vliegvelden werden gesloten, sport wedstrijden afgelast, bedrijven lagen stil of werkten met een magere bezet ting, Als gevolg van ongekend zware sneeuwval groeide gistermiddag in Noord-Frankrijk een noodtoestand. De Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget ADVERTENTIE Wat een kater als u te laat zou zijn. Blader uw Shell auto-vakantiereizen- catalogus nü door en kies uw reis. Nog een beperkt aantal plaatsen in het hoog seizoen in Spanje, Italië, Duitsland, Oostenrijk of Zwitserland. Stuur meteen uw reserveringskaart! WTD-370 moesten worden gesloten, omdat men de sneeuw er niet meer aankon. Op Orly maakte de laatste Boeing die binnenkwam een schuiver en kwam aan het einde van de landingsbaan onwrikbaar vast te zitten in de modder. Daarop werden alle toestellen doorge stuurd naar Rome. Alle autosnelwegen en tal van rijks wegen raakten geblokkeerd door glij dende vrachtwagens. De westelijke au toweg van Parijs naar Rouaan was over vijftig kilometer gesloten. Duizenden automobilisten lieten hun wagens in de steek en probeerden te voet naar huis te komen. STOCKHOLM De Zweedse autori teiten hebben bekendgemaakt, dat de elektrische stroom waarschijnlijk van midden maart af minstens twee weken lang gerantsoeneerd zal moeten worden. De campagne voor stroombesparing in verband met de voor het jaargetijde buitengewoon lage temperaturen, heeft niet het gewenste resultaat gehad. Pas als de sneeuw gaat smelten, kunnen de waterbekkens van de krachtcentrales weer genoeg water krijgen. In Zweden dreigt elektriciteit schaars te worden. Dit hangt samen met de toe nemende vraag naar stroom en het feit dat er niet voldoende krachtcentrales zijn die voor uitbreiding vatbaar zijn. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid Egas heeft gisteren van de Kamer toestemming gekregen om minister Schut (Volkshuisvesting) en staatssecretaris Van de Poel (Maat schappelijk Werk) te interpelleren over de afremming van de bouw van be jaardentehuizen. Een datum voor de in terpellatie moet nog worden vastge steld. KARLSRUHE De Westduitse rechter dr. Heinrich Wiedemann heeft bijna 20 jaar lang voor het Oostduitse ministerie voor de „staatsveiligheid" gewerkt. Dit heeft de procureur-gene raal van het Opperste Gerechtshof in West-Duitsland in Karlsruhe woens dag meegedeeld. Volgens de openbaar aanklager, Ludwig Martin, houdt de ze spionagezaak verband met de ar restatie van Irene Schultz, de secreta resse van de Westduitse minister van Wetenschappen Hans Leussink. In zijn laatste functie was Wiedemann werkzaam als voorzitter van de ar rondissementsrechtbank in Bielefeld in Noordrijnland-Westfalen. Wiedemann is in arrest. Na de arrestatie van Irene Schultz is in West-Duitsland een stroom van spe culaties losgekomen. Volgens deskundi gen van de Westduitse veiligheids dienst, is met de arrestaties een goede vangst gedaan. Ook een 42-jarige ambtenares, Liane Lindner, uit Keulen is in verband met deze spionage-zaak gearresteerd. Liane Lindner blijkt in feite sinds 1961 de leiding van het drietal te heb ben gehad. In dat jaar reisde zij via Zwitserland naar West-Duitsland, na in Oost-Duitsland een spionage-opleiding te hebben gevolgd. In haar kamer in Keulen zijn twee geheime verslagen van het kabinetsberaad van 5 en 18 fe bruari gevonden. Het Westduitse kabinet vergaderde op deze data over het antwoord van Brandt op de brief van de Oostduitse premier Stoph, waarin deze besprekin gen voowtwde, over de universiteiten en over d« nagestreefde rechtstreekse vliegverbinding tussen Frankfort en Moskou. Liane Lindner zou tijdens theaterbezoeken belangrijke inlichtin gen en documenten van Wiedemann en Schultz hebben ontvangen, die zij door gaf aan Oost-Berlijn. Bij haar arrestatie zei Liane Lindner, dat zij „in het belang van de vrede had gewerkt". Zij werd op 26 februari, te gelijkertijd met de 80-jarige Wiede mann en de 51-jarige Irene Schultz, op het station van Bonn aangehouden, na dat zij gezamenlijk een toneeluitvoering hadden bezocht. Mej. Lindner had toen twee geheime documenten bij zich. In de woning van Irene Schultz werden codelijsten. vervalste paspoorten en een foto-uitrusting voor spionagedoeleinden gevonden. De secretaresse van Leussink zou tijdens een bezoek aan Oost-Berlijn, in gezelschap van Wiedemann, gedwongen zijn voor de DDR te spioneren. Zij is daarna werkzaam geweest op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en la ter op het ministerie voor Wetenschap pen. Voor haar spionage-activiteit zou zij maandelijks 400 mark en premies voor bijzondere prestaties hebben ont vangen, aldus de procureur-generaal. Wiedeman zou inlichtingen hebben verstrekt, die dienen voor werving van nieuwe spionnen. Hij werd in 1946 door het Britse militair bewind belast met de opbouw van het ministerie van Justitie in de deelstaat Noordrijnland-Westfa len. Volgens Martin kende hij Irene Schultz. Hij zou haar in contact hebben gebracht met de Oostduitse veiligheids dienst en haar later bij haar spionage- activiteiten hebben gesteund. Lapge tijd zou Wiedemann maande lijks een spionage-honorarium van 3000 mark hebben ontvangen. Volgens de openbaar aanklager, is dit een top-sala- ris, waaruit het gewicht van deze spio nagezaak blijkt. Het belang van de arrestatie kan ook worden afgeleid uit het feit dat Oost- Berlijn direct een West-Berlijnse advo caat opdracht heeft gegeven de verde diging van de twee vrouwen op zich te nemen „een bijzonder ongebruikelijke stap". PARIJS President Pompidou heeft in zijn verslag aan het kabinet over zijn bezoek aan Amerika gezegd, dat de weg open is voor alle soorten samen werking tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten. Hij prees het „bijzondere karakter" van het welkom dat hem door president Nixon was bereid en legde de nadruk op de persoonlijke be trekkingen tussen hem en de Ameri kaanse president. Volgens regerings woordvoerder Leo Hamon, had de presi dent zijn waardering geuit voor de bij zondere rol van Frankrijk in wereld- aa ngel egenheden. De Franse president wees met nadruk op de moeilijkheden in de Verenigde Staten als gevolg van de rol van de dol lar als reservewaarde. Hij zei ook dat de Amerikaanse leiders alles doen om te ontkomen aan het risico van waarde vermindering van de dollar. Pompidou gaf geen commentaar op de pro-Israëlische betogingen in Chica go en New York, maar minister van Buitenlandse Zaken Schumann noemde de betogingen het „werk van zeer klei ne minderheden". Verscheidene Joodse delegaties die door Pompidou waren ontvangen, had den zich zeer gematigd getoond en veel Joden hadden niet aan de demonstraties deelgenomen. Vooral het onverwachte bezoek van Nixon aan Pompidou in New York. was door de Franse leiders zeer op prijs gesteld. BELGRADO De Joegoslavische schrijver dr. Mihajlo Mihajlof is giste ren uit de gevangenis ontslagen, nadat hij drie en een half jaar had vastgeze ten. Hij werd indertijd gearresteerd om dat hij „vijandige propaganda" had verspreid en omdat hij in Joegoslavië verboden artikelen in het buitenland had laten publiceren. De schrijver was voldaan over zijn verblijf in de gevangenis, sinds hij een jaar geleden van de strafinrichting te Pozarevac naar Sremska Mitrovica was overgebracht. Hij kon lezen en schrij ven en hoefde geen lichamelijke arbeid te verrichten. Tot de spullen die hij uit de gevange nis had meegenomen behoorde een klei ne schrijfmachine en een stapeltje boe ken dat met een touw bijeen werd ge houden. Mihajlof zei in geen geval van plan te zijn Zuid-Slavië te verlaten. Hij vond het een proefterrein voor wereld problemen en conflicten. WASHINGTON De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft bekend gemaakt. dat zij een grote bende heeft opgerold die handelde in gestolen ef fecten, en dat ze een vermoedelijk tot de Mafia behorende verdachte heeft gearresteerd. Volgens voorlopige schat tingen is met de totale zwendel (waar bij ook gestolen regeringseffecten wa ren) een bedrag gemoeid van 7 miljoen gulden. Aangezien de meeste effecten niet zijn geregistreerd en volledig vrij kun nen worden verhandeld, zijn ze voor een dief even waardevol als baar geld. In Wall Street,- het financiële district van New York, maakt men zich de laatste jaren steeds meer bezorgd, over de toeneming van de effectendiefstallen en de veiligheidsmaatregelen die daar tegen worden genomen. KEULEN De openbare aanklager heeft dinsdag in het tweede Sachsen- hausenproces voor de rechtbank van Keulen levenslang geëist tegen alle acht beklaagden. De acht voormalige SS'ers zijn beschuldigd van moord en poging tot moord op gevangenen in het con centratiekamp Sachsenhausen. BONN Bondskanselier Brandt is gisteravond van zijn officieel bezoek aan Groot-Brittannië, dat drie dagen heeft geduurd, in Bonn teruggekeerd. Hij zei tot journalisten, dat alle ge sprekken te Londen waren gehouden in een „gemakkelijke en prettige atmo sfeer" en dat men overeenstemming had bereikt op tal van punten met be trekking tot de „oostelijke" en „weste lijke" politiek. Heden zal de Bondskanselier zijn ka binet over de besprekingen te Londen op de hoogte stellen. PARIJS Negentien Europese lan den, waaronder Nederland, hebben be sloten de terreur in de lucht tegen te gaan. Ze hebben hiertoe eenstemmig maat regelen genomen: 9 Ze zullen elkaar blijvend op de hoog te houden van de veiligheidsmaatre gelen, die zij genomen hebben om paal en perk ,te stellen aan de aanslagen op vliegtuigen. Daardoor stellen zij elkaar in staat de veiligheidsmaatregelen op elkaar af te stemmen, zodat er in ver schillende landen wel aanvullende, maar geen overbodige maatregelen ge nomen zullen worden. 9 Zij zullen op elke luchthaven een veiligheidscommissie instellené Deze commissie dient te worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de luchtha ven, de daar gevestigde luchtvaartmaat schappij, politie, douane, PTT, bevrach ters, vliegers en andere organisaties, die rechtstreeks bij het luchtverkeer be trokken zijn. 9 Tenslotte zullen de 19 landen in mei of juni een wereldconferentie van de internationale organisatie van de Bur gerluchtvaart bijeenroepen. Dan zullen verderstrekkende maatregelen genomen moeten worden. Met Maggi goud-Vleesbouillon komt u voordelig aan dat charmante Provencaalse aardewerk j Hierbij stuur ik u: aantal voorzijden 3-literpak voorzijden 6-Jiterpak Wilt u mij toezenden: Provencaalse terrines k f 6.75 per stuk sets a 3 stuks Provencaalse soepkommen k f 625 per set totaal Het bovengenoemde bedrag werd op datum overgeschreven/gestort op postkantoor door (s.v.p. in bloklettcrs) NAAM ADRES WOONPLAATS i PROVINCIE Stuur de voorzijden van de verpakkingen met de bestelbon geheel ingevuld in een gesloten envelop aan: „BETER KOKEN" ANTWOORDNUMMER 553 HAARLEM U hoeft geen postzegels te plakken indien u op deze wijze adresseert. Gireer gelijk op postgiro 181326. t.n.v. „Beter Koken", Haarlem, het op het bestelformulier berekende bedrag. I I I I I I .J

De Vallei | 1970 | | pagina 6