Gelegenheid en reclametactiek maken de winkeldief Korte rokken zijn taboe bij Holtbaus Om t leven van een hartpatiënt VANAVOND Tom Poes beweging MORGEN KhCHERCHEUR BAANTJER: Behandel deze zaken niet als misdrijven maar als overtredingen Politie betrapt meer mannen dan vrouwen Luisteren en kijken naar Melanie programmaos GERINGE INTERESSE WIN KELPERSONEEL DRAAGT BIJ TOT ZONDER BETALEN VERDWIJNEN Fotowerken IJdelheid Interesse Jïierwarmers" MARTEN TOONDER STRIP DONDERDAG S MAAM AMSTERDAM \Vinkeldie\eRges die op grote schaal en in bendevorni opereren zoals het trio waarvan de arrestatie deze week werd gemeld zijn een hoge uitzondering. Het overgrote deel van de mannelijke en vrouwelijke winkeldieven dat wordt gegrepen, zijn „impulsdieven", men sen die in een opwelling stelen. De Amsterdamse rechercheur A. C. Baantjes (46) baseert die mening op een ongekend grote ervaring. Hij werkt al vijftien jaar bij de recherche >an het Amsterdamse bureau War moesstraat, die de diefstallen uit de grote Amsterdamse warenhuizen krijgt te behandelen. Samen met zijn collega R. A. van Dijk (31) van hetzelfde bureau heeft hij er een studie van gemaakt die in het komende nummer van het Alge meen Politieblad wordt gepubliceerd „Als je vraagt: Waarom heb je ge stolen, hoor.je bijna nooit dat men het nodig had'. We hebben bijvoorbeeld een man hier gehad die bij huiszoeking dat doen wij bij iedereen die op winkeldiefstal is betrapt driehon derd paar in winkels gestolen sokken bleek te hebben. „Een ander bleek vijfduizend boe ken te hebben gestolen, allemaal boe ken over luchtvaart en de Tweed< Wereldoorlog, waaronder grote, moei lijk te verbergen fotowerken. We zijn dagen aan het sorteren geweest, maar gelukkig wist die man nog precies waar hq wat had gestolen". Hoofdagent AC. Baantjer is al 25 jaar bij de Amsterdamse politie, waarvan de laatste vijftien als rechercheur op het bureau Warmoesstraat, dat behalve de „warme" huurt ook de grote waren huizen omvat. Hij kwam zoveel in contact met winkeldiefstal, dat hij er samen met zijn collega R. van Dijk een studie van maakte. Het aantal diefstallen door „klanten" in winkels of aan markt kramen dat aan de politie bekend wordt, stijgt snel. In 1953 noteerde het Centraal Bu reau voor de Statistiek er 1475. In 1968 was dit aantal meer dan ze ven keer zo groot: 10.319 gevallen. De tussenliggende jaren geven ook een regelmatige stijging te zien (1958:3.206 gevallen. 1963: 6.202). De twee rechercheurs die in Am sterdam een onderzoek uitvoerden, ontdekten dat het aantal mannen dat voor winkeldiefstal wordt ge grepen, het aantal betrapte winkel dievegges is gaan overtreffen. Dat komt volgens hen niet alleen door dat mannen vèel meer dan vroeger boodschappen zijn gaan doen, maar ook omdat zij onhandiger, minder geraffineerd dan vrouwen te werk gaan. De rechercheurs ge loven niet dat mannen in werke lijkheid meer in winkels stelen. Dat blijft echter gissen net zoals men nooit weet in hoeverre de stij ging van het aantal ontdekte ge vallen moet worden toegeschreven aan strengere controle (televisie camera's). dat deze blijft toenemen, zolang de verkoopmethodes zich blijven ontwik kelen in de richting van het verleiden, van het scheppen van behoeften. Het is volgens rechercheur Baantjer iverigens nog geen tien procent dat thuis veel meer gestolen goed blijkt te hebben. Recidive, dus herhaling van het stelen nadat men er één keer voor is gegrepen, komt volgens het onder zoek dat hij met zijn collega heef! uitgevoerd, in nog geen vier procen' van de gevallen voor. Die recidivister vijn de dieven die systematisch tc werk gaan, die met extra grote tasser Ie stad ingaan of samen met een var, hun kinderen opereren. De „gewone" winkeldief steelt soms uit een soort ziekelijke behoefte. Daarbij moet niet zozeer aan klepto manen worden gedacht maar bijvoor beeld aap zwangere vrouwen of vrou wen die In onmin met hun man leven. aie op een of andere manier om aan lacht schreeuwen. Bij die groep horen ook de middelbare scholieren die een slecht rapport hebben maar wel eens wen zullen bewijzen handiger te zijr. lan die „stomme" verkopers en con- roleurs van het warenhuis. Rechercheur Baantjer gelooft niet dat het bij de bestaande verkoopme thodes mogelijk is de winkeldiefstal werkelijk terug te dringen. „Ik geloof De reclamemensen mikken op onbe hagen, ijdelheid. sex imitatiegeluk. Die zelfde verleiding die mensen tot kopen beweegt, brengt hen ook tot diefstal". Als een typisch voorbeeld van een gekweekte behoefte („een mens mag toch ook wel eens wat") ziet hij de blikjes krab die hij zo vaak tegen komt onder de buit van diefstallen in supermarkten. Volgens de twee rechercheurs die er een studie van hebben gemaakt is een belangrijke reden voor een toeneming van de winkeldiefstallen dat het over de toonbank (de barrière die moest worden genomen) verkopen steeds meer verdwijnt. In warenhuizen en supermarkten pakt de klant de goede ren zelf. Dit systeem brengt de koper al tot het „wegnemen". Alleen het aan de kassa gaan betalen vormt nog de scheiding van het „wederrechtelijk toeëigenen". Men heeft de goederen al in bezit, maar moet alleen nog de ..formaliteit" van het betalen verrich- ""en, Korte rokken zqn verdwenen uit de collectie van Holthaus. Hij gebruikt rok- lengtes die net de knie bedekken of lang zijn tot de enkels. Alsof die rokken nog niet lang genoeg z|jn wordt het sluike, rechte silhouet geaccentueerd door kleine, smalle bovenpandjes en verhoogde tailles. Zelfs pantalons krijgen verhoogde tailles. Er worden soms korte geborduurde jasjes bij gedragen en lange sjaals. Het successtuk uit de collectie is de simpele chemisier-japon tot net over de knie. De vier onderste knopen van de rok worden niet gesloten en zo blijft er nog heel wat beenwerk te tonen, voor wie dat wil. Behalve dit sportieve type japon zijn er veel imprimé-modellen met plissé- of plooirokken, doorgaans hooggesloten en voorzien van een dasje uit hetzelfde materiaal. Een enkele keer ook met een V-hals. Er worden donkere, blazer-achtige jasjes bij gedragen of mouwloze hessen die zijn afgezet met reptielleer. Reptiel komt geregeld als garnering en als ceintuur, terug. Het ziet er naar uit dat zo'n strookje dierehuid hier en daar eenzelfde signaal van modebe wustheid gaat worden als schakelcei- tuurs, Chanel-kettingen en lange In- dia-sjaals de vorige seizoenen waren. Er blijven voorlopig pantalons en lange tunieken bestaan. Ze worden door Holthaus gecombineerd met mini- of maxi-mantels van dezelfde zijden be drukte stof. Donkere pantalons gaan vergezeld van witte jersey blouses en lange rechte mantels. De mantels zijn dikwijls geïnspireerd door de cardigan of het vest, 'meestal zijn zij echter van het sportieve trench coattype met een verhoogde taille. Hoedenmaker Peter Voorn zorgde ten slotte voor de opmerkelijkste vondst van de dag, door tussen de champagne- drinkende dames een handvol zilver geld van de vaste vloerbedekking op te rapen. R.M. Grote hoeden met een rechte rand waren gisteren in Amsterdam te zien bij de modeshow van Dick Holt haus. Ze waren gemaakt door Peter Voorn. Gezien de vaak geringe interesse bij het verkopend personeel vinden de twee Amsterdamse rechercheurs het niet verwonderlijk dat er mensen zijn die deze lastige „formaliteit" maar overslaan. Bovendien speelt nog mee dat men er veel minder gauw toe komt de win kelier op de hoek die ze kennen, te bestelen, dan een onpersoonlijk iets als een warenhuis. „Ze kunnen het best missen", „ze houden er met hun prijzen al rekening mee", redeneert de warenhuisdief bewust of onbewust. Deze motieven begrijpen, betekent voor de rechercheurs het zonder meer willen vergeven van de winkeldieven. Wel vinden zij dat het algemene dief stalartikel uit ons Wetboek van Strafrecht ook al wordt de maxi mumstraf uit dit artikel (vier jaar) hiervoor natuurlijk nooit gehanteerd te zwaar is geworden voor de ge wone winkeldiefstal. Zolang winkel diefstal als een misdrijf wordt be schouwd, betekent het voor de dader buiten de straf die hij krijgt een strafblad, met alle gevolgen daarvan bij sollicitaties bijvoorbeeld. „Zou het niet eenvoudiger zijn, en vooral rechtvaardiger, om de simpele winkeldiefstal als een overtreding te zien en als zodanig te behandelen", vragen de twee rechercheurs daarom. ..Men kan de evolutie in de verkoop technieken niet omkeren. Bezoekers van warenhuizen en supermarkten zullen steeds meer aan verleidingen worden blootgesteld. Het is daarom tijd dat voor de winkeldiefstallen an dere normen gaan gelden". „Dood ol' levend" is dc titel \an een NOS-radiodocunicntaire. die Maarten Nederhorst in het Ned. Herv. Diakonessenziekenhuis in Meppel heeft gemaakt over het ge bruik van hartbewakingsappara- tuur. Het programma wordt mor genmiddag van 14.30 tot 15.00 uw via Hilversum I uitgezonden. Elet Meppeler ziekenhuis is een van de vele ziekenhuizen, die be schikken over hartbewakingsappara- tuur. Zodra de toestand van een met deze apparatuur verbonden hartpa tiënt kritiek wordt, gaat de alarmbel en komen artsen, verpleegsters, ver plegers en soms ook ander personeel in actie. Iedereen, die in het Meppe ler ziekenhuis werkt, zowel de direc teur-geneesheer als de telefoniste, weet wat hem of haar te doen staat, als de bewakingsapparatuur alarm slaat. Daartoe volgt ieder lid van het personeel een speciale cursus, waar in onder meer mond-op-mond-be- Vanavond komt Melanie op het scherm. I het Tros-programma via Nederland 1 dat kleur wordt uitgezonden en dat vijfentwinti minuten zal duren. Minuten die voor veler, zullen omvliegen want nergens is dit Ameri kaanse zangeresje zo populair als juist in Ne derland. Het Grand Gala van vorige week verloor zelfs iets van zijn glans omdat Mela nie niet kon komen ze moest toen de laat ste hand leggen aan haar derde langspeelplaat „Candles in the rain" en daarvoor was haar aanwezigheid in New York vereist. Maar dinsdag kwam ze dan aan op Schiphoi en gisteren en vandaag was ze in de studio voor de televisieopnamen. Een klein, wat mollig meisje, net 23 jaar. met glanzend don ker haar rondom een olijk rond gezicht. Me lanie Ann Safka heet ze eigenlijk haar voorouders kwamen uit de Oekraine. Net als trouwens die van haar echtgenoot-tevens-ma- nager Peter Schekeryk. Veel praten doet ze niet en als ze praat is het zo zachtjes dat ze nauwelijks te verstaan is. Maar als ze een maal op het podium staat valt al die wat kin derlijke verlegenheid van haar af en zingt ze met een hartstochtelijk stemgeluid dat velen in verrukking brengt. De velen, die die vijfentwintig minuten te kort vinden kunnen in het komende weekend nog aan hun trekken komen: ze treedt name lijk, helemaal in haar eentje, op in de grote concerthallen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Voor-haar is dat niets bijzonders: de afgelopen weken heeft ze op dezelfde manier een serie universiteitsconcerten afge werkt. Waarom ze juist in Nederland zo populair is? Ze weet het zelf niet omgekeerd meent ze het als ze zegt dat Nederland haar favorie te land is. Het lijkt op Amerika maar de at mosfeer is anders... ja. beter. De mensen zijn hier zo open. En echtgenoot Peter voegt er zacht aan toe:en het doet me hier denken aan Georgia!" ademingren -hartmassage worden ge leerd. De documentaire geeft een beeld van de° mariiei", waarop hartpatiën ten, die anders ten dode zijn opge schreven, door de bewakingsappara tuur en de op het alarm volgende actie tot leven worden gebracht. Maarten Nederhorst registreerde hoe zo'n actie verloopt en wat er omgaat in de ménsen, die deze actie uitvoe ren. Medewerkenden aan de documen taire zijn onder anderen een 60-jarige man, die is genezen van een hartin farct, dr. K. C. van Beusekom, di- t-ecteur-geneesheer van het Meppe ler ziekenhuis, de internisten dr. O. Cohen, dr. J. W. Gülcher en dr. M. F. Korver en de ziekenhuispredikan' ds. F. de Boer. Jammer, dat men dit uur gekozer heeft, waarop niet zo heel veel men sen kunnen luisteren. Het is een on derwerp dat juist nu veler belang stelling heeft en verdient. TELEVISIE NEDERLAND I 18.45 NOS Kleur: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS Journaal. 19.04 Tros Kleur: JAM: muzikale show voor de jeugd. 19.31 Kleur: De grtrouwde vrijgezel: De jfchijnceremonie, serie. 20.00 NOS Journaal. 20.20 TROS-Toto. 20.40 Melanie - Amerikaans zange resje. 21.05 Kleur: Een ideale echtgenoot, TV-spel. 22.50 NOS Journaal. 22.55-23.20 Teleac: Bij leven en wel zijn - les 8 (herh.). NEDERLAND II 18.45 NOS Kleur: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS Journaal. 19.04 NOS Scala: informatief pro gramma. 19.30 Van gewest tot gewest. 20.00 NOS Journaal. De broekrok wordt ook in midi-lengte gebruikt en van dc minirok ziet men alleen in de avondkleding iets door schemeren bij maxi-japonnen, die tot de navel opgeknoopt blijven. De mannequins van Holthaus dragen kleine gehaakte „eierwarmers" op het hoofd of grote hoeden met een rechte rand gemaakt door Peter Voorn. De lichte kousebenen zijn in lakschoenen met metaalkleurige hakken gestoken. In het oor draagt men goudkleurige knop- jes. Wat vond meneer Alwin Eberlé, de mode-coördinator van het Nederlands instituut voor de damesmode, van de collectie? „Heel, heel mooi maar nogal dames achtig", zegt hij voorzichtig. 6840: Heer Bommel was zo vervuld van verdrietige gedachten, dat hij Tom Poes pas opmerkte toen die vlak bij hem was. „Gelukkig dat ik u vind!" zei Tom Poes. „Kom gauw mee. heer Ollie. Ik heb iets ontdekt waardoor we misschien iets kunnen doen!" „Te laat, jonge vriend", mompelde heer Bommel moedeloos. „Ik heb gedaan wat ik kon. Eenzaam en verlaten heb ik de stabs bevochten, totdat ik door dc jonge Rep in het moeras gegooid werd. Daar heb ik een list verzonnen. Ik heb gezegd, dal ik zal le verzinnen over dc derde groeistoot, als je begrijpt wat ik bedoel. En dat terwijl jij... Ja. wat heb jij eigenlijk gedaan?" „Ik heb iets gevonden", herhaalde Tom Poes. „Kom mee, dan zal ik u laten zien dat één kant van dat starsapmeer aan de zee grenst". Heer Ollie volgde hem met tegenzin, terwijl hij zijn schouders ophaalde. „Wat hebben we daar nu aan", sprak hij bitter. „Terwijl jij naar de zee keek, is de professor met dat starsap bespoten. Op ccn draagbaar is hij weggedragen. ach, het was vreselijk om te zien. Wie weet wat er nu met hem zal gebeuren!? Wat een gemis voor de wetenschap!" Er was echter nog niet veel met pro fessor Prlwytzkofski gebeurd. Hij zat met verdraaide ogen op ccn houten bank in de kamer waarheen hij gedragen was en mompelde in zijn baard. „Welk ener gemis voor de weten schap", prevelde hij met dikke tong. ..Mijner mobieler geest is door bedoving stabiel gemaakt geworden. Het is schrik kelijk om nu niet studeren te kunnen wat zich met der volmaan in mijner metabo- lismoes voltrekken gaat...". 20.20 VPRO Kleur: TV-portret van de schilder Carel Willink. 20.40 The Cocoanuts film uit 1929. 21.50 Muziek voor Vietnam: gev. muz. progr. ten bate van het Medisch Comité Vietnam: 22.20 CVK/IKOR Kleur: Wie nu het christelijk geloof verwerpt is een verloren mens, rep. discussieavond ih Cambridge. 22.50-22.55 NOS Journaal. DUITSLAND I (Regionaal prt>gr NDR: 18.00 Hob- by-proèr. 18.30 Act. 18.45 Kleur: Zandmannetje. 18.55 Regionale kro niek. 19.26 Kleur: Ein Jahr ohne Sonntag, TV-film. 19.59 Program- maoverz. WDR: 8.20-8.45. 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 Kleur: Gefahrlicher Alltag, TV-se- rie. 18.30 Kleur: Voor de kleuters. 18.40 Act. en nws. 19.25 Kleur: Das grosse Gleichgewicht, TV-film). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Hier bin ich. mein Vater, TV-film. 21.55 Kleur: Reportage Wereldkampioen schappen kunstrijden op de schaats. 22.55 Journ., commentaar en weer ber. 23.15 Reportage wereldkam pioenschappen zaalhandbal te Lyon en Bordeaux. 0.15 Journaal. DUITSLAND II. 18.05 Act. en muz. 18.40 Ich und Paris, TV-film. 19.10 Künstler GmbH. TV-.spel. 19.45 Nws., act. en weerber. 20.15 Kleur: Muzikale re vue. Aansluitend: Nws. in het kort. 21.45 Informatie en meningen uit het economische leven. 22.30 Nws., weerber. en wintersportweerber TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Culturele kroniek. 11.20 Nanga Parbat 1953, Duitse documen taire film. 12.50 Internationaal pers overzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen. 17.2' Filmreportage. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 16.00 (KI). Rep. intern, skiflugwo che. 16.55 Unser Mond. serie. 17.25 Weerber. wintersp. 17.30 Nws. er weerber. 17.35 Sportprogr. RADIO HILVERSUM I AVRO; 7.00 Nws. 7.11 Ochtengym nastlek. 7.20 Lichte grammofoon- muz. (8.00 Nws.; 8.11 Radiojourn., 8.30-8.33 De groenteman). NOS: 9.00 Internationaal'spectrum: mod. kooi en orkestwerken (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.30 Komt vrienden in het ronde: progr. rondom het volkslied: Italië 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Blik op de we reld: informatief progr. over pro blemen van Europese integratie Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitz. voor de landbouw. NOS: 12.40 Ste reo: Lichte grammofoonmuz. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Voor de mid denstand. 13.25 Stereo: Mod. orkest- muz. (gr). NOS: 14.30 Dood of le vend: klankbeeld. 15.00 Stereo: As pecten van de kamermuz.: klass. muz. 15.45 Toerismo: toeristische in formatie uit binnen- en buitenland VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: geva rieerd progr. (16.00 Nws.; 17.55 Me dedelingen; 18.00 Nws. 18.20 Uitzen ding van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie; 19.30 Nws.). VARA: 21.00 Stereo: Radio kamer- ork. met solisten: mod. en klassieke muz. 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Prettig week end: licht gevarieerd platenprogr 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Over weging; 8.00-8.10 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Stereo: Aubade: mod. muz. (gr.) 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.54 Bericht Vastenactie. 11.55 Mededelingen. 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee. gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act. 13.00- 13.05 Raden maar....) 14.05 Schoolra dio. 14.30 Stereo: licht orkest. TROS: 14.45 Concert a la Carte: verzoekpla- tenprogr. 16.00 Nws. 16.03 Disco-dri- ve-in: De showbusiness op de korrel genomen. 17.15 Sportkompas. 17.45 Act. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: mod. muz. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Veel ge vraagde gewijde muz. (gr.)-stereo. 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse internationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 19.50 Neder landse volksliedjes. 20.05 Hervormd wordt hervormd: vragen en ant woorden rond de Algemen Kerkver gadering van de Ned. Herv. Kerk. 20.10 Op het weekend af: licht pla tenprogr. 2L27 De prater, hoorspel. TROS: 22.00 Stereo: Opname5 lellen vanaf nu!!: lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Tsjies plies: amusements- progr. 23.15 Stereo: Toontje later licht muziekprogr. 23.45 Act. 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM III. VARA: 9.00 Nws. 9.02 De Edd> 3ecker Show. (10.00 Nws.) NOS: 11.00 Nws. 11.03 De Felix Meurders ;how. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Top- 30. (13.00 Nws.) TROS: 14.00 Nws 14.03 Iene Miene Muze: nws. over underground en westcoast music. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziek Boe tiek. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02 Radiojourn. 17.05-18.00 Zingende Bougie: gevarieerd platenprogram- ma voor automobilisten.

De Vallei | 1970 | | pagina 7