Ajax stuurt klacht naar UEFA over schoeisel van Carl Zeiss Jena Ook Feijenoord zal Romeijn straffen Oostduitse kranten: Zege Vorwarts verdiend' Jan Bols slaagde niet in recordpoging Den Bosch ijshockey- kampioen Verdonck twee duels buitenspel tijdelijk hele literfles Uitslagen in Inzeil Tim Wood wereld kampioen kunstrijden Sneeuw was spelbreker m Bordeaux en MSV Duisburg in financiële moeilijkheden Okker in halve finale te Londen tegen Riessen Royal Club Tonic de pittige tonic HOEWEL FEIJENOORD TOCH FAVORIET IS Deelnemers Vijf- landenwedstri j d WK ijshockey Arthur Ashe in Hampton favoriet Willemll/Gazelle in Parijs-Nice Bekerontmoeting Feijenoord- GVAV 12 maart C.Z.J.-Ajax Roesink in finale Celtic en Rangers voor strafcommissie Verbazing Rapport opgemaakt AL VAKER MET VOLDOETSDE SPORT IN 'T KORT Persstemmen AFWEZIGEN GEEN GROOTSE DINGEN VRIJDAG 6 MAART 1970 sp orl DEN BOSCH Door een overwin ning op eigen terrein tegen Tilburg is Den Bosch donderdagavond nationaal ijshockeykampioen geworden. Den Bosch zegevierde met 8-2 (2-2, 2-0, 4-0). 2500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Na afloop reikte de voorzitter van de ijshockey bond, de heer Schweers de kampioenscoupe aan Den Bosch uit. Hiermee is een eind gekomen aan de dertien jaar durende nationale ijs hockey hegemonie van HIJS „Hokij" uit Den Haag. Met de wedstrijd Tilburg— HIJS „Hokij" nog te spelen is de stand in de nationale competitie: 1. Den Bosch 6 6 0 0 2. Tilburg 5 3 0 2 3. Den Haag 5 10 5 4. Smoke Eaters 6 10 5 12 35-12 6 27—37 2 22-26 2 22-31 LAKELAND De Nederlandse golf- speler Martin Roesink heeft zich tij dens een internationaal open toernooi in Lakeiand geplaatst voor de finale ronden. Na twee ronden staat hij op de gedeelde negende plaats met een totaal van 142 slagen, twee onder par. Het klassement wordt aangevoerd door de Amerikaan Bob Stone met 137 slagen zeven onder par. Roesink gebruikte in de eerste en tweede rondgang resp. 70 en 72 slagen, Stone 69 en 68 slagen. NIJMEGEN De strafcommissie van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond (KNVB) heeft Lambert Ver donck van NEC voor twee wedstrijden geschorst. Verdonck had In een vriendschappe lijke ontmoeting met AGOVV een te genstander opzettelijk getrapt. BORDEAUX De Franse voetbal club Bordeaux, die in de eerste divisie uitkomt, verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Afgelopen zondag wer den de Girondijnen door de 2de divi sieclub Nice uit de bekercompetitie ge wipt, wat op de begroting niet was voorzien. Voorzitter Henri Martin: „We rekenden op een goed bekerseizoen. Dat zou veel problemen opgelost hebben". Girondins de Bordeaux heeft geen kans meer op het landskampioenschap, om dat voor het vierde jaar in successie St. Etienne met grote voorsprong de rang lijst aanvoert. „Het lot van de club is in handen van de supporters", aldus Mar tin. Ook de positie vand e Duitse Bundes- liga-vereniging MSV Duisburg is alles behalve rooskleurig. De club heeft een schuld van ruim 800.000 gulden, waarin de achterstand in het betalen van de stadionhuur niet is opgenomen. De pas gekozen voorzitter, Wilhelm Tiefen- bach, vertrouwt er evenwel op, even tueel met hulp van industriële zijde, het bestuur binnenkort een sluitende be groting te kunnen voorleggen. LONDEN In de eerste ronde van het internationale tennistoernooi voor beroepsspelers in de Albert Hall te Londen heeft Tom Okker gewonnen van de Zuidafrikaan Ray Moore. De setstanden waren 64, 86. Okker stelde zich daarna kandidaat voor de hoofdprijs, die door het siga rettenmerk Rothmans beschikbaar wordt gesteld. De Nederlander baande zich een weg naar de halve finales via een overwinning met 6-3, 6-2 over de Zuidafrikaan Drysdale. De Egyptenaar Ismaël en Shafei, die i de openingsron de van woensdag wereldkampioen Rod Laver versloeg, reikte niet opnieuw tot dezeilfde superbe vorm en werd versla gen door de Amerikaan Earl Buchholz: 2-6. 10-8, 11-9. Martin Riessen liet zijn verrassende overwinning op de nummer twee, Tony Roche, gevolgd gaan door een zege op de Brit Mark Cox: 25-27, 8-6, 7-5. Deze partij duurde drie uur en veertig minu ten. In de halve finales van vandaag komt Okker tegen zijn vriend en dub belspelpartner Riessen, terwijl Rosewall speelt tegen de Amerikaan Buchholz. Robewall schakelde de Zuidslaviër Nik- ki Pilic met 10-8 en 9-7 uit. GLASGOW Alle spelers van Celtic en Glasgow Rangers zullen voor de strafcommissie van de Schotse voetbal bond moeten verschijnen naar aanlei ding van de moeilijkheden, die zich on langs hebben voorgedaan tijdens de wedstrijd tussen de beide clubs. De bond heeft deze ongewone maatregel genomen omdat de incidenten bij de ontmoeting tussen de twee toonaange vende Schotse clubs ditmaal talrijker en heviger waren dan ooit. Linksbinnen McDonald van de Rangers werd uit het veld gestuurd en drie andere spelers werden door de scheidsrechter opge schreven, onder wie de beide aanvoer ders McNeil (Celtic) en Greig (Ran gers). Als gevolg van het harde spel de den zich onder het toch al licht ont vlambare publiek bloedige botsingen voor, waarbij verscheidene gewonden vielen. De politie zag zich voorts ge noodzaakt vele arrestaties te verrichten. Ook de managers van Celtic en Glas gow Rangers, Stein en Waddell, zullen zich moeten verantwoorden, evenals scheidsrechter Warton. AMSTERDAM Ajax stuurt een klacht naar de Europese Voetbalunie (UEFA) over het schoeisel, dat verschillende spelers van Carl Zeiss Jena tij dens de wedstrijd voor de Jaarbeurs beker tegen Ajax gedragen hebben. Deze spelers droegen onder hun schoenen afgezaagde aluminiumdop- pen, die veel weg hadden van „spikes" die onder atletiekschoenen zitten. Ajax-trainer Michels onthulde giste ren, dat de spelers van de Oostduitse ploeg na controle dopr de scheidsrech ter razendsnel hun schoenen moeten hebben verwisseld en direct in het veld stapten met schoenen, die weliswaar verboden zijn op een voetbalveld, maar in dit geval ook de enige schoenen wa ren, die enige kans boden overeind te blijven staan. En dat gebeurde ook. Terwijl de Aja- cieden woensdagmiddag in Jena als ke gels omver gleden op de gladde „gras"mat bleven de spelers van Carl Zeiss Jena stenig overeind. Als de Am sterdammers meters doorgleden na een rush stonden de Oostduitsers al lang weer stil. „Het verbaasde ons wel", aldus Mi chels, „maar we wisten de oorzaak na tuurlijk niet. Daar kwamen we eigen lijk door een toeval achter. Want toen Wim Suurbier met een blessure gehol pen moest worden, stonden er op zijn been geen afdrukken van gewone nop pen maar van de spikes. Pucke, de man, die Suurbier geraakt had was direct na zijn overtreding naar de kleedkamer gerend. Hij voelde nattigheid." „Ik heb", aldus Michels, „nog ge tracht hem tegen te houden, maar dit is me niet gelukt. Na afloop heeft scheids rechter Fransescon overigens toch nog de schoenen weten te vinden. Hij heeft rapport opgemaakt over deze affaire." „We hebben niet streng genoeg gelet op het schoeisel en daardoor is het een vervelende affaire geworden. Het leek er nu voor de buitenwereld op dat we in actie kwamen tegen het schoeisel omdat we al met 30 achter stonden. Maar dat is beslist niet waar. Als zich eerder zo'n toeval had voorgedaan waardoor duidelijk werd dat er op ver boden schoeisel gespeeld werd, hadden we de scheidsrechter, die niet streng genoeg is geweest, natuurlijk eerder la ten optreden". „Ach, het is een vervelende affaire waar verder niets meer aan is te doen," ADVERTENTIE QGr •^52/ aldus de Ajax-trainer. Michels zag overigens nog wel kansen voor zijn ploeg tijdens de return-wed strijd. „Er i6, dank zij dat doelpunt van Vasovic, nog van alles mogelijk, ook al is Carl Zeiss Jena een erg goede ploeg." ROTTERDAM Piet Romeijn, verde diger van Feijenoord. die woensdag in de wedstrijd voor de Europese beker voor landskampioenen tegen Vorwarts in Oost-Berlijn door scheidsrechter Jo nes van het veld werd gestuurd, zal ook door zijn club worden gestraft. Het staat vast, dat Romeijn na zijn grove overtreding tegen de Oostduitser Piepenburg door de Europese Voetbal unie voor de returnwedstrijd op 18 maart in R'dam tegen Vorwarts zal wor den geschorst. Feijenoords manager Guus Brox: „Ook wij zullen hem straf fen. Hoe, dat weten wij nog niet. Ik moet het met trainer Happel daarover nog hebben". Bij Feijenoord is men zeer ontstemd over de zware overtreding, die Romeijn tegenover Piepenburg beging. Brox: „Zoiets mag niet gebeuren, dit kan niet. Romeijn dupeert er zijn elftal mee, want hij mag nu straks in de thuiswed strijd tegen Vorwarts niet meespelen. Wat kopen wij daar nou voor?" Waarschijnlijk zal vandaag worden beslist, welke stappen Feijenoord tegen zijn verdediger zal ondernemen: of het een geldboete wordt, een schorsing voor één of meer competitiewedstrijden of een combinatie daarvan. Gisteren heb ben Brox en Happel een gesprek met Romeijn gehad. Feijenoords achterspeler over het ge beurde in Oost-Berlijn: „Ik weet, dat ik niet goed heb gehandeld; ik had dit nooit mogen doen. Maar wat wil je? Voor rust had ik het met Piepenburg, evenals Wim Jansen, al aan de stok ge had. Na de rust zei ik iets tegen hem en toen ging hij op mijn tenen staan. Toen werd ik wild en gaf hem een hengst in de maagstreek. Het is nu eenmaal ge beurd maar ik heb er wel spijt van." Piet Romeijn werd als zestienjarige hij speelde toen voor SW voor de eerste keer van het veld gestuurd. Dat was tijdens een wedstrijd van het Ne derlands jeugdelftal tegen België. Hij mocht daarna twee jaar lang niet voor vertegenwoordigende teams uitkomen. Bovendien werd hij door SVV voor acht wedstrijden geschorst. In de competitiewedstrijd van Feij enoord tegen DOS in Rotterdam kon hij tegen arbiter Schalks zijn mond niet houden. Het gevolg was, dat hij voor drie wedstrijden werd geschorst. De kwestie met scheidsrechter Van Lieve ontvangst voor Piet Romeyn ondanks minder lief optreden. Gemert tijdens de ontmoeting, FC Twente Feijenoord ligt velen rrog vers in het geheugen. Romeijn schold Van Gemert uit en dat kostte hem toen een geldboete. Romeijn: „Ik begrijp me zelf niet. Buiten het veld ben ik de rust zelve. In het veld echter als er iets gebeurt ben ik ineens heel anders. Misschien wel te impulsief." OOST-BERLIJN In de meeste Oostduitse ochtendbladen was de berichtgeving over het Europa-Cupduel tussen Vorwërts en Feijenoord gisteren uiterst sum mier. De kranten, die wél uitvoerig op de wedstrijd ingingen, waren het over een paar dingen roerend eens. Vorwarts had een heroïsche strjjd gestreden, de verdediging van Feijenoord had bikkelhard gespeeld en de overwinning met 1-0 was een veel te schrale beloning voor al het werk, dat de spelers van Vorwarts hadden verzet. Vooral de Berliner Zeitung wond zich erg op over de manier, waarop de poti ge Rotterdammers de kameraden van Vorwarts hadden afgestopt. „Feijen oord", zo constateerde het blad kribbig, „wist zich vaak alleen maar ten koste van zeer zware overtredingen staande te houden. Tegen de vele zeer onspor tieve acties van sommige spelers had de, overigens onpartijdige, scheidsrech ter Jones wel iets strenger kunnen op treden". De krant kwalificeerde Feijenoord als een zeer sterke tegenstander. „Maar", zo voegde ze er triomfantelijk aan toe, „zoals iedereen hoopte kwamen de Rotterdammers niet in hun spel en dat pleit voor de kracht van Vorwarts. Vorwarts heeft de wedstrijd voor een groot deel beheerst en afgaande op het spelverloop had het een overwinning met tenminste twee doelpunten verschil verdiend. Tegen de door Hamann voor treffelijk georganiseerde defensie heb ben de Nederlanders vrijwel geen kans gehad op een doelpunt". Het blad Neues Deutschland noemde DEN HAAG Aan de vijflanden- schaatswedstrijd, die dit weekeinde in Inzeil wordt gehouden, wordt deelgeno men door de volgende rijders: Nederland: Allroundklasse: Verkerk, Schenk en Bols; sprintklasse: Bazen, Palsma en Nottet. Noorwegen: Allroundklasse: Thomas sen, Förnaess en Guttormsen; sprint klasse: Eriksen, Lindt en Tveter. Zweden: Allroundklasse: Claesson, Hö- glin en Sandler; printklasse: Börjes, Holmgren en König. Finland: Allroundklasse: Koskinen, Hietala en Halinen; sprintklasse: Han- ninen, Linkovesi en Hujanen. West-Duitsland: Allroundklasse: Zim- mermann, Edwin Keiler en Hasieber; sprintklasse: Erhard Keiler, Lichten- stern en Helmut Kraus. BOEKAREST Het wereldkam pioenschap IJshockey in de B-groep is donderdag in Boekarest zijn laatste dag ingegaan. Uitslagen: Zuidslavië-Japan 8-2 (6-1, 2-0, 0-1); Verenigde Staten-Zwitserland 12-3 (2-1, 6-1, 4-1); West-Duitsland- Noorwegen 3-0 (0-0, 3-0, 0-0). De eindstand ziet er als volgt uit: 1. Verenigde Staten 2. West-Duitsland 3. Noorwegen 4. Zuidslavië 5. Japan 6. Zwitserland 7. Roemenië 8. Bulgarije 7 7 0 0 14 70-11 7 6 0 1 12 34-13 7 3 2 2 8 26-28 7 3 13 7 3 13 7 2 0 5 7 2 0 5 7 0 0 7 7 31 33 7 30-23 4 22-31 4 21-38 0 10-67 het optreden van Piet Romeijn tegen over Piepenburg „een buitengewoon onsportieve daad" en vatte de twee mi nuten, waarin het doelpunt viel en Ro meijn werd weggestuurd, als volgt sa men: „Die 120 seconden gaven de hele dramatiek van deze Europa-Cupwed strijd weer: de kansen,'die Vorwarts door zijn slagvaardige en. snelle spel creëerde en de hardheid, waarmee Feij enoord onze ploeg uit zijn ritme pro beerde te halen". De krant prees „de voorbeeldige in stelling van onze kampioenen". „Het enige wat men Vorwërts zou kunnen verwijten", oordeelde zij mild „is, dat het niet voldoende heeft gepro fiteerd van de mogelijkheden in het laatste kwartier. In die fase heeft het een overwinning van 2—0 verspeeld. Hoe geweldig Vorwarts zich ook heeft ingezet, Feijenoord is en blijft daardoor toch de grote favoriet". Een mening, die werd gedeeld door het blad Junge Welt, dat en passant op bouwend vaststelde dat het veld in Ber lijn na de spoedbehandeling met zaag sel en zand „perfect in orde was". Ook Junge Welt wijdde enkele sombere ali nea's aan die enerverende slotfase, waarin Vorwarts had moeten toeslaan. „Want", aldus Junge Welt. „dat doel punt was voor de zenuwen van de Ne derlanders klaarblijkelijk te veel. Ro meijn sloeg Piepenburg tenminste zon der meer knock out. Maar het ontbrak Vorwarts aan schoten uit de tweede lijn, waardoor doelpunten uitbleven. In ieder geval is de ploeg sinds de wed strijden tegen Rode Ster duidelijk voor uitgegaan". 500 meter: 1. Keller (WD1.) 39.30 seconden; 2. König (Zwe.) 39.60; 3. Börjes (Zwe.) 39.75; 4. Haenninen (Fin.) 40.33; 5. Holmgren (Zwe.) 40.46; 6. Lichtenstern (WDl) 40.72; 7. Bazen (Ned.) 40.81; 8. Bols (Ned.) 40.83; 9. Stiansen (Nw.J 40.91; 10. Höglin (Zwe.) 40.95; 14. Nottet (Ned.) 41.41; 16. Verheuyen 41.85; 18. Palsma 41.75; 25. Van Dijk 42.13. 1000 meter: 1. Stiansen (Nw.) 1.20.7; 2. Eriksen (Nw.) 1.21.0; 3. König (Zwe.) 1.21.8; 4. Lind (Nw.) 1.22.0; 5. Nottet (Ned.) 1.22.5; 6. Höglin (Zwe.) 1.22.6; 7. Zimmermann (WDl.) 1.22.9; 8. Hujanen (Fin.) en Bör jes (Zwe.) 1.24.0; 10. Haenninen (Fin.) 1.25.3; 11. Palsma (Ned.) 1.25.4. 3000 meter: 1. Bols (Ned.) en Guttormsen (Nw.) 4.18.9; 3. Tveter (Nw.) 4.19.9; 4. Ver- heyen (Ned.) 4.24.1; 5. Van Dijk (Ned.) 4.24.2; 6. Henriksen (Nw.) 4.26.6; 7. Sandler (Zwe.) 4.29.8; 8. Koskinen (Fin.) 4.31.1; 9. Hietala (Fin.) 4.31.2; 10. Naito (Japan) 4.33.4; 16. Bazen (Ned.) 4.41.0, HAMPTON Tijdens het toernooi om de Amerikaanse indoor-tennis-kam- pioenschappen in Hampton hebben zich donderdag weinig verrassingen voorge daan. De geplaatste spelers hadhaafden zich, met uitzondering van de Roemeen Ion Tirac, die in drie sets zijn meerdere moest erkennen in de Tsjech Jan Ku- kal: 6—4, 5—7 en 7—5. Arthur Ashe tfereikte de derde ronde doordat zijn tegenstander Tom Edlef- sen zich wegens ziekte in de derde set terugtrok. Beide spelers hadden toen een set op hun naam gebracht. De belangrijkste uitslagen van de tweede ronde zijn: Nastase (Roem.) McManus (VS) 61, 57, 64; Franu- lovic (ZS1) Paul (Fra) 6—4, 6—0; Koch (Bra) Buding (WDl) 3—6, 6—1 6—1; Richey (VS) Curtis (GBt) 6—4, 6—2; Smith (VS) Gorman (VS) 6—8, 10—8, 7—5. De wielerploeg van Willem II Gazelle, die tot 15 maart deelneemt aan de etap pewedstrijd Parijs Nice, is als volgt sa mengesteld: Ottenbros, Van der Vleu ten, Van Katwijk, Dolman, Pijnen, Van Looy, Seis en Van Loo. Rini Wagtmans kan wegens een knieblessure niet star ten. Na Parijs-Nice reist de ploeg naar Milaan voor de klassieker Milaan-San Remo. De Australiër Roy Emerson krijgt zaterdag in Sydney de kans 10.000 dol lar rijker te worden. Maandag versloeg „Emo" hi Lós Angeles zijn landgenoot Ken Rosewall met 75, 46, 75, 64, waardoor hij aan het einde van de week uitkomt tegen de Spanjaard An dres Gimeno. Ook met de zege in Los Angeles toucheerde Emerson 10.000 dol lar (ongeveer 36.000 gulden). In een lo kaal proftoernooi versloeg de Ameri kaan Dennis Ralston Wimbledonwin- naar Rod Laver met 75, 46, 61. Ralston verdiende hiermee 3000 dollar. DEN HAAG De KNVB heeft de bekerontmoeting uit de tweede ronde tussen Feijenoord en GVAV, die op 12 februari na zestien minuten wegens hevige sneeuwval moest worden ge staakt, opnieuw vastgesteld voor 12 maart. De wedstrijd wordt 's avonds in het Feyenoordstadion gespeeld. jena De Oostduitse dagbladen zijn het erover eens, dat Carl Zeiss Jena de Nederlandse Europa-Cup fina list Ajax in de ontmoeting voor de Jaarbeursbeker volkomen overrompeld heeft. De wijze waarop de Amsterdam mers in de tweede helft terugkwamen, heeft echter de vreugde over de over winning aanzienlijk getemperd. Neues Deutschland: „Jena speelde voor rust een bijzonder goede partij voetbal en deklasseerde de Nederlandse gasten volkomen. In de tweede helft ging de draad van het spel ech ter verloren. Het elftal was niet meer tot de allergrootste inspanning in staat. Ajax kwam steeds meer in het beeld, het ging in de aanval met snelle directe combinaties en werd ook in de achter ste rijen zekerder. Daardoor kwam de ere-treffer van de opgerukte Vasovic niet als een verrassing". Berliner Zeitung: „In de verdediging klopte het concept van Jena om Werner aan de gevaarlijke Cruyff en Strempel aan Keizer te koppelen bijzonder goed. Daarmee waren de prominentste aan vallers vanaf het begin lamgelegd, wat natuurlijk van beslissende invloed was op het spel-ritme van de gasten. Na de pauze heeft de Ajax-verdediging zich beter op het spel van Jena ingesteld, te meer daar vermoeidheidsverschijnselen bij de Duitsers merkbaar werden. Zo viel in de tweede helft toch nog de ere-treffer voor de Nederlanders, die hun voor de return-wedstrijd nog enige hoop geeft". Sportecho: „Nagenoeg moeiteloos be heerste de FC Carl Zeiss het terrein en de tegenstander. Opvallende punten: het schitterende aanpassingsvermogen, de consequente tactische opzet en de zekerheid waarmee de spelers opereer den. De onzekere Ajax-defensie kreeg geen kans zich op de verwarrende aan valsmanoeuvres in te stellen. Na de 50ste minuut echter speelde Jena echter niet meer zo vol elan en doelgericht". LJUBLJANA Evenals vorig jaar in Colorado Springs is Tim Wood donder dagavond in Ljubljana uitgeroepen tot de sterkste kunstrijder ter wereld. De na de verplichte figuren nog op de tweede plaats staande 21-jarige Ameri kaan verdrong de Europese kampioen Andrej Nepala met duidelijk verschil. Wood's elegante kür, waarin een drievoudige toeloop en de drievoudige salchow waren verwerkt, gaf de jury aanleiding tot zeer hoge cijfers. De drie dames: de Hongaarse Leces, de Ameri kaanse Graham en de Engelse Philipps gaven hem zelfs de hoogste absolute waardering: een zes. Met uitzondering van tweemaal een 5.8 kreeg Wood voor de rest alleen maar vijf komma negens. Andrej Nepala, die onmiddellijk voor Wood het ijs betrad, riskeerde alles. Ook hij sprong een driedubbele sal chow, bij zijn drievoudige toeloop kwam hij echter enigszins ongelukkig neer. Desondanks kwam hij aanzienlijk beter voor de dag, dan vier weken gele den in Leningrad. Zijn beste notering was viermaal 5.9. De Oostduitser Gün- ter Zöller viel op door de krachtige wij ze van rijden. Daarmee behield hij de derde plaats, die hij reeds na de ver plichte figuren bezette. Vervolg einduitslag: 4. Patrick Pera (Fr) 2682.7 pnt; 5. John Misha Petkevich (VS) 2672.2; 6. Serge Sjetveroekjin (Rusl) 2645.1; 7. Serge Volkov (Rusl) 2556.2; 8. Kenneth Shel ley (VS) 2534.0; 9. Haig Oundjian (GB) 2527.3. Na drie figuren staat de Oostenrijkse Beatrix Schuba bij de dames op de eer ste plaats. Zij wordt op ruim tien pun ten gevolgd door de titelverdedigster, de Oostduitse Gabrielle Seyfert. Na drie figuren is de stand: 1. Beatrix Schuba (Oost) 535.1 pnt; 2. Gabrielle Seyfert (O.Dld) 524.6; 3. Zsuz- sa Almassy (Hong) 500.0; 4. Julie Hol mes (VS) 498.7; 5. Patricia Dodd (GB) 488.1; 6. Janet Lynn (VS) 487.1 INZELL De jachtvergunningen zijn uitgereikt. De jacht op wereldrecords is geopend. Donderdagmiddag werden op Inzells befaamde „rutschbaan" de eerste schuchtere pogingen gedaan om 's werelds toptijden nog scherper te stellen, maar het bleef vooralsnog bij proberen. Want de natuur keerde zich tegen de verme tele schaatselite. Inzeil, bijkens verzonken in een me ters hoog pak, lijdt nog steeds onder de sneeuwplaag. Juist toen Jan Bols in de laatste rit van de dag trachtte op de toch al niet sneeuwvrije baan zijn eigen wereldrecord op de 3000 meter (4.16,4) te verbeteren, verdichtte de vlokkenre- gen zich. Iedereen had zich opgeworpen als baanveger, om de recordpoging van de Hoogevener zoveel mogelijk kans van slagen te geven. Peter Nottet, Kees Broekman, zelfs de door zijn „anti- vriesjas" haast incognito optredende Kees Verkerk, die verkozen had niet te rijden, hanteerde de schuiver om het snel pakkende witsel weer zo vlug als doenlijk was van het ijs te schrappen. Met nog drie ronden te rijden lag Bols gelijk met het wereldrecord, maar daarna volgde de terugslag. Uiteindelijk finishte Bols in 4.18,9 dezelfde tijd die Per Willy Guttormsen in het derde paar had gereden. Kees Verkerk was niet de enige, die zich „verdekt" opstelde. Ook Ard Schenk en Dag Fornaess waren bij de wedstrijden afwezig. Schenk bleek er, na 28 uur zonder slaap in verband met de terugkeer uit West Allis, nog niet veel zin in te hebben, hoewel de Noord hollander wel talloze oefenrondjes draaide. Jan Bazen, die toch dezelfde handicap moest overwinnen, waagde zich wel op de ijspiste. De Zevenhuize- naar („dat tijdsverschil met Amerika speelt mie nog parten") was op de 500 meter de snelste Nederlander met 40,81 seconden (zevende), 0,02 sec. voor Bols. Erhard Keiler bewees weer eens dat „zijn" Inzeil, veertien dagen geleden nog door 7000 toeschouwers omzoomd bij het wereldkampioenschap speedway op Jjs, hem het liefste is. Na enkele minder goede resultaten in het recente verleden flitste hij naar 39,30 sec., een dit seizoen door de ex-wereldrecord houder nog niet verwezenlijkte tijd. De Zweedse topsprinters Ove König (39,60) en Hasse Börjes (39,75) bleven eveneens onder de veertig-secondengrens. Voor de 1000 meter bleek onder deze omstandigheden weinig belangstelling te bestaan. Svein Erik Stiansen kwam in de eerste rit tot de beste verrichting: 1.20.7. Zijn landgenoot en officieel nog met 1.19.5. wereldrecordhouder, Ivan Eriksen (Valeri Moeratov reed in Alma Ata een dubieuze 1.19.25) moest 0.3 sec, prijsgeven. Peter Nottet finishte 1.22.5, waarmee hij vijfde werd. in Ook op de 3 km konden de paar hon derd toeschouwers geen grootse dingen verwachten. Naast Jan Bols en Per Willy Guttormsen (4.18.9) kon nog een rijder onder de 4.20.0 blijven: Björn Tveter, die dit seizoen op de langere afstanden duidelijk krachtiger is ge worden, trok zich in het slotpaar zo aan Jan Bols op dat hij uitkwam op een verdienstelijke 4.19.9. Daarna volgden de ontspannen rijdende Eddy Verheyen en Jappie van Dijk. De Deventer onder wijzer die op de sprint met 41.5 slechts 0.1 sec. van zijn persoonlijk record ver wijderd bleef, repte zich naar 4.24.1. Van Dijk had 0.1 sec. meer nodig. In het komende weekeinde is de re- cordjacht in een vijflandenwestrijd omgedoopt. De nationale ploegen van Noorwegen, Zweden, Nederland, Fin land én West-Duitsland, gesplitst in een all-round- en sprintersklasse, zullen on der het toeziend „oog" van de aan de baan grenzende 1600 meter Falken- stein-berg strijden om de landseer en de Henniger-Karamalz-Wanderpreis. Voorlopig staat het weerbericht: sneeuw en nog eens sneeuw serieuze recordpogingen in de weg. Het ziet er dus naar uit dat het 33e wereldrecord, dat op de Inzellbaan gevestigd zal wor den, nog even op zich zal laten wach ten.

De Vallei | 1970 | | pagina 15