Veenendaals dagblad Christientje mag niet blijven Buiten Grond in Pozzuoli stijgt centimeter per dag Ongewone formatie Luns en Cruijff Geen nieuwe DAF- vestiging in wel uitbreiding Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TELEFOON WERD EEN PLAAG TOP AUTOWAS SERVICE Aanval Israël op Jordanië Slachtoffer was dader zingende dolfijnen... DE AUTOSHOP Oorzaak brand [NED. AFVAARDIGING NAAR LONDEN in bejaardenhuis voor a een raadsel HL Mits gebied verder vrij blijft: VIENTIANE - „Wij aanvaarden dat de Noordvietnaniezen de Ho Tsji Minh-weg gebruiken, op voorwaarde dat hun troepen uit de van meer belang zijnde gebieden van Laos worden teruggetrokken", heeft premier Soevanna Phoe- ma van Laos vanochtend op een persconferentie in Vien tiane verklaard. Hij zei dat de weg in een verlaten gebied ligt en dat het ge bruik ervan, Laos geen materiële schade berokkent. „Maar wij willen niet. dat de Noordvietnamezen onze steden en dorpen benaderen NEERGESCHOTEN BEZORGD Mijnheer de Uil DOLFINARIUM VTB n.v. Arabieren in Wenen gearresteerd NU Doodgravers in New ork staken door Mini-gebakjes MAISON KRAMER KentU rTravertine Romano Opklaringen Sue. voor redactie en administratie: JPrtns Bernhardlaan 28, Veenendaal, tfelef. 08385-10550 (adm), 10757 en JO055 (red Giro 1321600. Itosse nummers 0,25; Abonnement 4 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 6 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 55 Laos geeft Ho-weg vrij tot doorvoer wapens De prins zei geen buitenlandse troe pen op Laotiaans gebied te zullen toela ten om de Noordvietnamezen te bestrij den. Wel wil hij meer wapens en vuur kracht hebben „om minstens de gelijke van de vijand te worden". Over Chinese activiteiten in zijn land zweeg hij. Eenheden Pathet Lao-troepen zijn gesignaleerd ongeveei negen kilometer van de luchthaven van Vientiane. Ver moed w.ordt dat zij misschien een aan val zullen doen op de luchthaven. Vol gens welingelichte bronnen heeft men de grootste groep Pathet Lao-militairen gezien woensdag ongeveer 14 kilometer ten noorden van Vientiane, tijdens een gevecht met regeringstroepen. Vientia-. ne is praktisch geïsoleerd en zeer moeilijk over de weg te bereiken. Intussen is bekendgemaakt dat een vliegtuig van het type T 28 van de Lao- tlaanse luchtmacht op 24 februari is neergeschoten, toen het boven een weg vloog die door Chinese ingenieurs in het noordwesten van Laos wordt aan gelegd. Het toestel zou zijn neergehaald door luchtafweergeschut van de Chine zen in de buurt. De piloot wordt ver mist. Volgens welingelichte bronnen viel het vliegtuig de weg niet aan, maar was het op een verkenningsvlucht. De weg, die bij de Chinese grens be gint en naar Pak Berin de buurt van de Thailandse grens loopt, zal in het begin van volgende maand klaar zijn. Aan de weg in Noordwest-Laos wer ken ongeveer zesduizend Chinezen on der bescherming van twee Chinese ba taljons luchtdoelartillerie. Toen China in 1962 met het wegen project begon, gebeurde dat met forme le instemming van de Laotiaanse rege ring. Sindsdien is de verhouding met de communistische buurlanden echter heel wat slechter geworden. De weg loopt W/ie in een behoorlijk bos met zwadr oud loofhout woont of daarheen zijn schreden richt kan haast elke ochtend of avond, ja zelfs in de nacht, een joelende stem horen, uitlopend in een glasdun draadje. Het gekraai zwiert over het struikgewas, door de bomen en over de kaalslagen als een zangeri ge, haast lieflijke melodie. Zij wordt voortgebracht door de bosuil, die in 't geheel niet tot de zldzame figuren van onze bossen behoort. Zijn Kleine Nachtmusik klinkt mij aangenaam in de oreiM al ver neem ik het maar op bed, cat geen wonder heten mag. Wel is de occa- rino-achtige voordracht sterk van I het weer afhankelijk: vorst, sneeuw, Ieen kwakkelige atmosfeer of scher pe vrieswind remmen hepr af en daarom ontbrak deze winter mijn- heer de uil vaker op het appèl, dein zijn naamgenoot op het t.v.-scherm. Een zachte, luwig-lauwe gesteld- 1 heid, zelfs al valt die in januari, brengt de vogel weldra op gang en I nauwelijks wenkt lentemaand, of de 1 verliefde glissando's slieren reeds I met het invallen der schemering 1 door het hout en duren de hele 1 nacht voort. Vooral indien er op flu- welen wiek onhoorbaar een partner 1 uit de zwarte klompen der sparre- l toppen glijdt, wint het bruiloftsspel aan levendigheid en wanneer de dieren heel dichtbij zijn, kan wor den vernomen, hoe ze in extase de vleugels boven de rug klappend te gen elkaar slaan. Als spooksels be wegen zich de schorsgrauwe vogels met de grote kijkers en de dikke kop boven de boswegen en langs de brandsingels, strijken op brede wie ken over kapvlakte en wildakker of zweven als gevederde geesten bo ven het bouwland van het dorp. Het meest wordt inderdaad de vroege lente verkondigd door de bosuil. 6 maart '70 A. B. WIGMAN slechts 32 km van de grens met Thai land. De Thais slaan de werkzaamhe den met zorg gade. Is de weg klaar, dan kunnen voertuigen vanuit de Chinese provincie Joennan of Noord-Vietnam de Mekong in een dag bereiken. Noordvietnamese troepen hebben, naar donderdag bekend werd, twee da gen geleden een kleine regeringspost in de heuvels ten noordoosten van 't stra tegische knooppunt Sa la Phoekhoen on der de voet gelopen. De post werd ver dedigd door twee bataljons regerings troepen - circa 800 man. Over verlie zen is niets bekend. Het was naar men aanneemt het laat ste regeringsbolwerk voor het punt waar weg nr. 7 uitkomt op weg nr. 13, de hoofdweg tussen de hoofdstad Vien tiane en de koninklijke residentie Loeang Prabang. In Vientiane is ook nog bekendgemaakt, dat begin februari een Noordvietnamese generaal is ge sneuveld tijdens een tegenaanval van regeringstroepen nadat een vijandelijke eenheid had gepoogd de stad Paksane aan de rivier de Mekon binnen te drin gen. Prins Soevanna Phoema zei niet te weten, of de Verenigde Staten hun bombardementen op de Ho-Tsji Minh- weg zullen staken. Deze route is de be langrijkste aanvoerweg van Hanoi naar 't gevechtsterrein in Zuid-Vietnam. „De Amerikanen zullen daar zelf over be slissen", aldus de prins. Hij vond de val van de Vlakte der Kruiken niet zo tra gisch. omdat het een terugkeer was naar de toestand van vijf jaar geleden toen de Noordvietnamezen voor de eer ste maal de vlakte in hun bezit kregen. DEN HAAG Het verzoek om een verblijfsvergunning voor het Belgische pleegkind Christientje zal worden af- j gewezen. Dit hoorde de pleegmoeder van het meisje, de Eindhoven- se mevrouw Van Dinter. toen zij gisteren op het ministe rie van Justitie in Den Haag de loco-secretaris-generaal mr. Fontein bijna zestienduizend adhesiebetuigingen over handigde. Zjj deed dat samen met twee broers, die deel uitmaken van het „Actiecomité Christientje". Er zal echter niet onmiddellijk tot uitzetting van het kind als ongewenste vreemdelinge worden overgegaan. Me vrouw Van Dinter liet zich gisteren uitleggen hoe zij bij de minister van Justitie in beroep kan gaan. De kwestie rondom Christientje kwam aan het rollen toen het gezin Van Dinter zich vanuit Nuenen in Eindhoven liet inschrijven. Daar bleek dat er voor het pleegkind geen Nederlandse papieren waren, terwijl ook de raad voor de kinderbescherming zich er mee ging bemoeien. BELFELD De familie Creugers te Belfeld aan de Limburgse Maas hoopt, nu het schutten der schepen is hervat verstoken te blijven van de vele honderden telefoontjes, zoals ze die de afgelopen weken kreeg. Verze keringsinspecteur Creugers bezit na melijk het voormalige telefoonnum mer van de schutsluit in Belfeld. Sinds oktober 1968 is het gezin Creu gers meer dan tweeduizend maal ge beld om scheepvaartinlichtingen; het is in de huidige stremmingsperiode een complete verschrikking geweest.- Dagelijks minimaal tien tot vijftig telefoontjes van Rijkswaterstaat, van schippers en particulieren,- van be drijven en instanties. Telefoontjes uit Nijmegen en Rotter dam, uit Antwerpen en Duisburg en uit alle dankbare plaatsen, waar men belangstelling had voor de stand van de Maas. ADVERTENTIE in bet Dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen-sta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Dage lijks (ook zondags) om 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Tel. 03410 2569 O WENEN Vier Egyptenaren, een Jordaniër en een Syriër, die niet in het bezit waren van identiteitspapieren, zijn woensdagavond door de politie van Wenen gearresteerd. Zij zullen waar schijnlijk worden uitgewezen. Dit is meegedeeld door het Oostenrijkse mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Deze maatregel is het gevolg van een scherper toezicht op onderdanen van Arabische landen na de mislukte aan slag op een toestel van de „Austrian Airways". Volgens „El Fatah" heeft de Weense politie in verband met deze aanslag on geveer 250 Arabiren ondervraagd. POZZUOLI i De uittocht uit Poz zuoli, de voorstad van Napels waar de grond langzaam stijgt en een vulka nische uitbarsting wordt gevreesd, duurt voort. Maar ook in de buurt van andere plaatsjes aan zee worden de mensen angstig en zijn honderden gezinnen uit aangrenzende streken naar het binnenland vertrokken. In totaal zouden er uit Pozzuoli en naaste omgeving van de 70.000 men sen die daar wonen, al meer dan de helft zijn geëvacueerd of vrijwillig heengegaan. Dit staat tenminste in de kranten. Volgens de plaatselijke over heid, zouden er omstreeks 15.000 zijn vertrokken. In de naburige kustplaatsjes Bacoli en Baia Nwas het de laatste dagen war mer voor de tijd van het jaar dan ge woonlijk. De temperatuur van de zwavelbronnen van Baja steeg van 45 tot 55 graden. Van vissers kan men verhalen horen over veel dode vis in hun netten, het geen het gevolg zou zijn van gassen die uit de zeebodem naar boven ko men. Duikers geloven hier niet in, de oorzaak moet iets anders zijn, zeggen zij. Vis sen zijn zeer gevoelig voor vreemde „luchtjes" onder water en dan maken zij wel dat zij heenkomen. De bodem van Pozzuoli was in de laat ste zeven maanden een kleine meter naar boven gekomen, en ook in Baia was iets dergelijks waargenomen. ADVERTENTIE AUTOWASSERETTE en parkeer plaats achter de zaak Kerkewijk 29, Veenendaal tel. (08385) 10646 De deskundigen vermoeden dat zich een onderaards kratermeer aan het vor men is hetgeen vroeger of later tot een vulkanische uitbarsting kan lei den. Het stijgen der grond gaat voort, elke dag, met ongeveer een centime ter. TEL AVIV Israëlische troepen zijn Jordanië binnengetrokken, om een Ara bische guerrillabasis op de oostelijke oever van de Dode Zee aan te vallen, aldus het oppperbevel in Tel Aviv. Drie Arabieren werden gedood en drie anderen gevangen genomen. Aan Isrëli- sche zijde vielen geen verliezen, aldus een militaire woordvoerder. Tot de buit van de overvallers be hoorden zeven rubberboten met buiten boordmotor, waarmee terroristen de Dode Zee over staken voor aanvallen op de heuvels bij Hebron, zes „Katjoes- ia" raketlanceerinrichtingen, raketten, machinegeweren, sabotagemateriaal, munitie en medicijnen. Nabij Hebron werd op 23 januari bij een overval van commando's een Ame rikaanse toeriste gedood. In het Israëlisch militair communiqué werd niet de preciese plaats van de aanval aangegeven, evenmin hoe de aanval werd uitgevoerd. De laatste maal dat de Israëli's een actie in Jordanië uitvoerden was in ja nuari. Deze was gericht tegen guerrilla bases ten zuiden van de Dode Zee. Tasser Arafat,' voorzitter van het uit voeren comité van de organisatie voor de bevrijding van Palestina en leider van de verzetsbeweging Al Fatah, zal zich binnenkort naar Peking begeven. Dit meldt het Libanese blad „Al Nahar". Arafat zal vergezeld worden door een belangrijke delegatie van het Palestijn se verzet. Vier scholen in Gaza zijn een staking begonnen uit protest tegen de arrestatie van een schoolmeisje (14). Zij werd gis teravond aangehouden tijdens een on derzoek naar de daders van een gra naataanslag, waarbij woensdag een Is raëlische soldaat werd gedood en een andere gewond. I UTRECHT De oorzaak van de brand in het bejaardenhuis in Drieber gen, die in de nacht van 12 op 13 janua ri zeven mensenlevens eiste, zal altijd een raadsel blijven. Uit het in opdracht van de officier van Justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, ingestelde onderzoek is in ie der geval niet gebleken, daf sprake is geweést van een strafbaar feit en dus grove schuld. Wat de stellige oorzaak betreft tast men in het duister, hoewel er vermoe-* dens zijn. Zo acht mr. Overbeek het, na kennisneming van de resultaten van het ingestelde onderzoek, mogelijk, dat op een kamer in het bejaardenhuis een lampje is omgevallen, waardoor kort sluiting is ontstaan. De elektriciteitsdraden zouden in dat geval bijvoorbeeld in aanraking kunnen zijn gekomen met beddegoed, waardoor brand kan zijn aan NEW YORK De leiders van de vakvereniging van doodgravers hebben besloten een noodwet van de staat New York, die ten doel heeft een einde aan een loongeschil te maken, te negeren. Een functionaris van de vakvereni ging zei, dat de leiders liever de gevan genis zouden ingaan, dan zich aan de nieuwe wet te onderwerpen. De doodgravers staken al zeven we ken en daardoor wordt vrijwel niemand meer begraven alleen de Orthodoxe Joden kunnen hun eigen doden nog be graven, omdat volgens hun godsdiensti ge wetten doden binnen de 24 uur ter aarde besteld moeten worden. Door de staking van de 1700 doodgra vers, die werken op 26 begraafplaatsen in de stad New York, wachtèn thans in totaal 4.411 lijken op hun begrafenis. Zij liggen opgebaard in diepvriespak huizen en tijdelijke morgues. De vakvereniging wil via een nieuw arbeidscontract met een looptijd van twee jaar. komen tot een verhoging van de weeklonen met 60 dollar. De be graafplaatsen bieden 16 dollar in een periode van 3 jaar. ADVERTENTIE De echtparen Luns en Cruyff 5 zijn gisteren naar Londen ge- vlogen om daar aan te zitten aan j het diner, aangeboden door Mada- 5 me Tussaud. het bekende Londen- se wassenbeeldenkabinet, dat reeds 5 beschikt over een pop van minister S Luns en er een hoopt te kunnen maken van Johan Cruyff. Op de foto: de minister in gesprek met S de voetbalster en diens vrouw Dan- ny. i '0*00000000000000 00 0 0 m m m mmmrnmammmmm rnmmmmmmm 00000 m It/Tinister Luns en voetballer Johan Cruyff hebben gisteravond bij Ma- dame Tussaud in Londen aangezeten aan een diner waarmee men 'het tweehonderdjarig bestaan van haar wassenbeeldenmuseum vierde. DEN IIAAG De persberichten, vol gens welke DAF een nieuwe vestiging in België overweegt, zijn niet juist. Wel bestaan er plannen om de bestaande vestiging in het Belgische Oevel uit te breiden. Dit schrijft minister mr. R. J. Nclisscn van Economische Zaken in antwoord op de schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden van der Mei (CHU) en Wieringa (PvdA). De uitbreiding in België is noodzake lijk om de toelevering voor de zich sterk uitbreidende vrachtwagenproduk- tie in Eindhoven te verzekeren. Verder zullen, zowel in de fabriek te Eindho ven voor vrachtwagens als in die Born voor personenwagens, omvangrijke uit breidingen plaatsvinden. Verscheidende malen is de mogelijk heid van een nieuwe DAF-vestiging in een der stimulerings- of herstructure ringsgebieden tijdens besprekingen tqs- sen DAF en vertegenwoordigers van minister Nelissen en van minister Rool- vink (Soc. Zaken) ter sprake geweest. Daarbij is gebleken, dat DAF thans uitbreiding van de produktie, die men voor de naaste toekomst heeft gepland om klemmende redenen van bedrijfs economische en bedrijfsorganisatorische aard wil realiseren in de plaatseh, waar reeds een DAF-bedrijf gevestigd is. t.w. in Born en Eindhoven en in Oevel (België) Overigens wijst minister Nelissen er op, dat de staat niet rechtstreeks deel neemt in DAF en dan ook geen verte genwoordiger in de raad van commissa rissen van de NV heeft, via wie de mi nister bij het nemen van besluiten door de raad wordt betrokken. Wel neemt de NV Nederlandse Staatsmijnen met een minderheidsbelang (25 pet) deel in DAF, De heer Wierenga had namelijk ge vraagd of de minister via zijh verte genwoordiger in de raad van commissa rissen van de DAF had ingestemd 'met de uitbreidingsplannen. ADVERTENTIE Travertino Romano is één van de zeer vele marmer-soorten die wij importeren voor onze: marmeren salontafels in vele uitvoeringen, soorten en prachtige kleuren enlaag in prijst Kom eens gezellig kijken bij ^marble KM ■shop Ut kjbdx hUc bdhw BAKKERSTRAAT 66. Minister Luns en Johan Cruyff behoorden tot de weinigen die geen avondkostuum droegen. Mevrouw Cruyff droeg een modern zwart broekpak. Tot de genodigden behoorden on der meer dc weduwe van Sir Win ston Churchill en admiraal Mount- batten. Over het algemeen waren de aan wezigen gestreeld door de kunde van. de „beeldhouwers", rechtstreekse nazaten van mevrouw Tussaud, een Zwitserse, die in de 18e eeuw in Pa rijs begon met het maken van do denmaskers in was van de slachtof fer van de Franse revolutie, die on der de guillotine waren gevallen. Minister Luns, die met zijn echt genote twee meter van het wassen beeld zat, dat twee jaar geleden van hem werd vervaardigd, zei: „Ik zie wat bleekjes en er lijkt een enigszins dwaze uitdrukking op mijn gezicht te liggen, maar ik ben erg ijdel." Met zijn jonge vrouw, was Johan Cruyff gistermiddag in Schiphols ontvangstkamer voorgesteld aan de minister en mevrouw Luns. Op zijn gebruikelijke hoffelijke wijze kuste de bewindsman dc hoog blonde Dan ny Cruyff de slanke hand. „Wat ik niet begrijp", zei mevrouw Luns tegen Cruyff. „is dat u naar Spanje gaat. Hoe kan Nederland nu zijn beste voetballer zomaar laten vertrekken?" Johan legde uit, dat hij als prof voetballer een riskant beroep heeft, dat maar een paar jaar kan worden „Ik moet proberen in die paar jaar uitgeoefend. voldoende geld te verdienen om la ter nog een behoorlijk bestaan te hebben en ik loop voortdurend de kans, dat ik een been breek en daar mee mijn carrière beëindig." „Het zelfde geldt voor mij", zie minister Luns prompt. „Politiek en voetbal hebben blijkbaar veel ge meen. Ik kan door één stem teVeel in de oppositie naar huis worden ge stuurd. In het vliegtuig kunnen we bver het risico misschien van elkaar nog wat leren." Met lange passen beende de minis ter vervolgens met zijn vrouw en het echtpaar Cruyff naar de pier op Schiphol. „Ik begin het dribbelen al aardig te leren", merkte hij onder weg op. 00000000000000000000*90000000**1 '000000000000m00*mmm0mmi ROME De dader van een sensatio nele roofoverval, die dinsdag op een juwelier in het centrum van Rome werd gepleegd, is ontmaskerd: de be roofde winkelier had de overval geënsceneerd. De politie had hem gekneveld aange troffen, de handen met telefoondra den achter de rug gebonden en met opgezwollen gezicht. Hij vertelde dat twee gemaskerde en gewapende ban dieten hem hadden overvallen en een buit van ongeveer een miljoen gld hadden meegenomen. De politie verscheen echter spoedig aan zijn ziekenhuisbed, nadat gebleken was dat de man ongeveer 2.5 miljoen aan schulden had en een frauduleus bankroet op zijn naam had staan. Daarop bekende de juwelier, dat hij zichzelf had vastgebonden en zijn hoofd tegen de muur had geslagen. Met de gesimuleerde overval hoopte hij voorlopig uit de moeilijkheden te komen door het geld van de verzeke ring op te strijken. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Flinke opklaringen, maar ook tijdelijk sneeuw- of hagelbuien. Overwegend matige wind uit zuidwest tot noordwest. Vannacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. Morgen: Zon op: 07.14; onder: 18.30. Maan op: 07.10: onder: 18.25.

De Vallei | 1970 | | pagina 1