Over de grenzen Gesprek in O.-Berlijn vlot niet erg ZWARE SNEEUW IN OOST EN ZUID-EUROPA Niet laten slingeren! shell auto- vakanliereizen Trambotsing in Brussel LAGERHUISLID VOOR DE RECHTBANK Zware brandin Parijs rrico ZWARE SLAG VOOR MAFIA IN NEW YORK Labour-lid: oppositie maakt dronkemansherrie Weg? RUSSIN VROEG ASIEL Ha fijn... een borrel van floryn! ACHTERSTRAAT LUST 6 WEER SPION IN W.-DUITSLAND Roel v. Duyn met Kabouterpartij In verkiezingen Fusie in Britse luchtvaart Blad verboden in Praag Reeks arrestaties 1 GROOT TUMULT IN LAGERHUIS Weer arrestaties in Athene KOMST VAN BRANDT KNELPUNT MAANDAG WEER HERVATTING? Geen celstraf meer in Belgisch leger Geheime gegevens verstrekt Evangelische politiek- vooruitstrevende politiek A.R.P.-Evangellsche Volkspartij dm nietvergeten-. Fricoeten KRAP VRiJüAö 6 MAART 1970 A Raya Kiselnikova, secretaresse op de Russische ambassade in Mexico, vertelde tijdens een pers conferentie, dat Sovjet-diplomaten in Zuid-Amerika een dubbelrol ver vullen: diplomaat en spion. In fe bruari werd haar politiek asiel in Mexico verleend. Na de persconfe rentie ging Raya terug naar haar schuilplaats. BONN/BERLIJN Bij de besprekingen fussen Bonn en Oost-Berlijn die een voorbereiding moeten vormen op 't komende inter-Duitse topgesprek tussen Willy Brandt en Willi Stoph, zijn donderdag enige moeilijkheden naar voren gekomen. Dit deelde regeringswoordvoerder Conrad Ahlers donderdagavond mee, toen de Westduitse delegatie vanuit Oost-Berlijn in het westelijk stadsdeel aan kwam. „Over enkele vraagstukken is overeenstemming bereikt, maar over andere tech nische kwesties zijn nog vele meningsverschillen blijven bestaan", zei Ahlers. Nadat bekend was geworden, dat zo wel Bonn als Oost-Berlijn zich donder dag bereid hadden verklaard, maandag de besprekingen weer voort te zetten, voegde Ahlers hier nog aan toe: „En nu maar afwachten of maandag het ge sprek inderdaad zinvol kan worden voortgezet". Het Oostduitse persbureau ADN deel de mee, dat de leider van de delegatie van de DDR, Gerhard Schüssler, de Westduitse onderhandelaars had uitge nodigd maandag weer naar Oost-Ber lijn te komen. De Westduitse delegatie leider Ulrich Sahm verklaarde hierop, dat zijn regering de melding van ADN over de uitnodiging voor maandag zou „bekijken". Toen Westduitse delegatieleider Ulrich Sahm na afloop van de middagzitting gisteren terugkeerde naar West-Berlijn, verklaarde hij aan de muur tegenover de pers, dat hij geen inlichtingen over het gesprek kon verschaffen, voordat hij zijn regering had ingelicht. Op de vraag of hij heden weer naar het oostelijk stadsdeel zou gaan, ant woordde hij: „Nee, wij gaan voor het weekeinde naar huis". Hieruit werd onmiddellijk de conclu sie getrokken dat de besprekingen of wel in een beslissend stadium waren gekomen, of waren vastgelopen. Een zegsman achtte het laatste waarschijn lijker. Waarnemers hadden de indruk, dat LONDEN Boven Engeland en Frankrijk is het weer donderdag opge klaard, maar krachtige sneuuwstormen woedden in Midden-Europa van de gro te steden in Tsjecho-Slowakije tot aan de Oostenrijkse Alpen. De sneeuwstormen van woensdag wa ren in Engeland de ernstigste sinds ze ven jaren. In Parijs was donderdag de ■ituatie weer normaal nadat woensdag de stad getroffen was door de zwaarste sneeuwstormen van deze winter. De Oostenrijkse regering heeft tever geefs militairen ingeschakeld om de wegen rondom Wenen sneeuwvrij te maken. Op veel plaatsen in het land zijn wegen en bergpassen nog versperd. In Praag sneeuwde het reeds voor de vierde achtereenvolgende dag. Er is ge brek aan zout en veel straten zijn onbe gaanbaar. Overal staan gestrande auto's in de sneeuw. In het Tatragebergte woedden sneeuwstormen van 90 km per ADVERTENTIE Pak die Shell auto-vakan- tiereizen-catalogus nü en kies uw reis. Nog een be perkt aantal plaatsen in het hoogseizoen voor Spanje, Italië, Duitsland, Oostenrijk of Zwitserland. Stuur met een uw reserveringskaart! WTIW?i BRUSSEL De Belgische minister van Landsverdediging, Segers, heeft in de kamercommissie voor Defensie be vestigd dat het zijn bedoeling is de cel straf in het leger af te schaffen. Hij bereidt een bijzonder tuchtreglement voar waarin in deze afschaffing wordt voorzien. Vraag is nog of er in afwachting van dit reglement een bijzondere wetgeven de maatregel getroffen mo^J, worden om de celstraf al eerder te laten ver dwijnen. De kamercommissie zal die mogelijkheid gaan onderzoeken. uur. Het treinverkeer moest hier wor den onderbroken. Er zijn veel lawines gemeld. In Liberec reden maar drie van de 13 trams. In Italië sneeuwde het van noord tot zuid en lagen de temperaturen rond het vriespunt. Ook in Duitsland, Noorwegen, Dene marken en Zwitserland sneeuwde het, maar hier ontstonden geen chaotische toestanden. In Spanje tenslotte scheen de zon en was het heerlijk voorjaarsweer. men het met name nog niet eens is over de wijze waarop Brandt naar Oost-Ber lijn zou moeten komen. Zo zouden de Oostduitsers liever niet hebben, dat Brandt als hjj verkiest per auto te rei zen, via West-Berlijn zou komen. Zij zouden daarentegen geen bezwaar heb ben, als Brandt per vliegtuig naar het westelijk stadsdeel reist en dan naar het oosten kwam. Dit zou echter inhouden dat Brandt met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht zou moeten reizen, als hij geen inbreuk wilde maken op de steeds gevolgde procedure. Oost-Duitsland zou hieruit kunnen putten voor zijn stand punt, dat Oost-Berlijn de hoofdstad van Oost-Duitsland is, terwijl door de Westerse geallieerden wordt betwist, dat het oostelijk stadsdeel een geïnte greerd onderdeel van de DDR is. Een ander knelpunt zouden de voor zieningen voor de pers zijn. Brandt wil naar verluidt volledige vrijheid van toegang voor de westerse pers. Voor de Oostduitsers zou nog het pro bleem bestaan, dat mogelijk vele Oost- berlijners Brandt bij aankortist zouden verwelkomen. BRUSSEL In Brussel heeft don derdagavond een tram die door zijn remmen schoot drie andere trams ge ramd. Bij deze botsing, die een vrij gro te ravage veroorzaakte, werden 45 trampassagiers gewond, waarvan er veertig in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Deskundigen van het parket stellen een gerechtelijk onder zoek in. De tram, waarvan de remmen niet werkten, kwam de Brusselse Kruidtuin laan afrijden en reed op de kruising met de Ginnestestraat in op de andere trams die voor een verkeerslicht wacht ten. Doordat het ongeval juist in het druk ke Brusselse spitsuur gebeurde, kostte het veel moeite de ambulancewagens ter plaatse te krijgen. Gemotoriseerde politie moest voor de ziekenauto's een weg banen. LONDEN Voor een rechtbank in Londen is donderdag de voorbehande ling begonnen van de zaak tegen het 68-jarige socialistische parlementslid William James Owen, dat wordt be schuldigd van het doorgeven van Britse staatsgeheimen aan „een buitenlandse mogendheid". Volgens de openbare aanklager, Ed ward Cussen, zou Owen de afgelopen acht jaar, geheime gegevens hebben verschaft aan functionarissen van de Tsjechoslowaakse ambassade in Lon den. Door zijn lidmaatschap van de be grotingscommissie van het Lagerhuis, waaronder ook de uitgaven voor De fensie vallen, kon Owen over deze in lichtingen beschikken. Als een van de Tsjechoslowaken noemde de openbare aanklager, Robert Husak, die werkte op de commerciële afdeling van de ambas sade, maar in werkelijkheid plaatsver vangend hoofd van de Tsjechoslo waakse inlichtingendienst in Londen zou zijn. Later zouden Owens contacten via Husaks opvolger Josef Calina heb ben gelopen, verklaarde Edward Cussen. Owen is sinds zijn arrestatie in ja nuari in voorarrest. Hij ontkent schul dig te zijn aan het ten laste gelegde. De rechtbank hoorde donderdag achter ge sloten deuren minstens zes getuigen. Volgens een Engelse wet over de straf rechtpleging van 1967, mag de Britse pers geen verslagen over de voorbehan deling publiceren. Deze wet is bedoeld om te voorkomen dat toekomstige jury's bevooroordeeld worden door de getuigenverklaringen die tijdens de voorbehandeling voor een lagere rechtbank worden afgelegd. De beklaagden kunnen om opheffing van het publikatieverbod verzoeken, maar Owen heeft dit niet gedaan. Tijdens ëen huiszoeking op 14 januari ontkende Owen eerst dat hij geheime gegevens aan de Tsjechoslowaken had verschaft, maar later gaf hij toe, dat hij hen uit het geheugen geheime in formaties had gegeven. De beraadslagingen van de begro- ADVERTENTIE tingscommissie worden in zogenaamde „blauwboeken" gepubliceerd, waarin de geheime gegevens worden weggelaten. De Tsjechoslowaken zouden Owen heb ben verzocht, de blanco gedeelten van de blauwboeken in te vullen. Owen zou hebben verklaard, dat hij zijn mede werking niet kon beëindigen, omdat de Tsjechoslowaken dan de politie of zijn vrouw zouden inlichten, aldus de open baar aanklager. In het huis van het parlementslid is ongeveer 5000 gulden aangetroffen, die hij van de Tsechoslo- waken zou hebben ontvangen voor zijn spionageactiviteiten. MÜNCHEN In West-Duitsland is gisteren weer een spionagegeval bekend geworden. De Westduitse strijdkrachten lieten in München weten, dat de 37-jarige adju dant-onderofficier Hugo Preissler ont maskerd is als agent van Oost-Duits land. Preissler, die al op 19 januari werd gearresteerd, zou door zijn in Oost- Duitsland wonende broer overgehaald zijn, voor de Oostduitse regering te spioneren. Naar men zegt staat deze zaak op zichzelf en is er geen verband tussen de arrestatie van Preissler en die van twee vrouwen en een man, die deze week werden gevat onder verdenking van het toespelen van geheime inlich tingen aan de Oostduitsers. ADVERTENTIE FRICO. KAAS MET EEN GROTE K Een brand in een Parijse schoe nenwinkel heeft drie mensen het leven gekost. Op de foto: een beeld van de brand en de bluswerkzaamhe den. LONDEN Donderdagavond-laat is te Londen bekendgeworden, dat de grootste der twee Britse staatslucht vaartmaatschappijen BOAC (British Overseas Airways Corporation) van plan is de BUA (British United Air ways) over te nemen. De BUA is de grootste Britse, en vermoedelijk ook Europese, particuliere luchtvaartmaat schappij. Als de BOAC en de BUA samengaan, ontstaat een bijzonder machtige organi satie. De BOAC is al een van de grootste luchtvaartmaatschappijen ter wereld. De British United heeft 3250 mensen in dienst en een luchtvloot van 20 straal- machines, waarmee vast diensten wor den onderhouden op steden in Europa, Afrika en Zuid-Amerika. De omzet van de BUA wordt dit jaar geschat op meer dan 20 miljoen pond. Het voorstel tot fusioneren zou ge daan zijn door de BUA. PRAAG Het Tsjechoslowaakse bu reau voor pers en voorlichting heeft het tijdschrift „Divadelni Noviny", or gaan van de bond van kunstenaars bij radio en theater, een voorlopug ver schijningsverbod opgelegd. Het blad heeft „systematisch artikelen gepubli ceerd die schadelijk zijn voor de bin nenlandse politiek van Tsjecho-Slowa kije," zo werd officieel meegedeeld. Het blad heeft kritiek geleverd op be paalde artikelen in Rude Pravo en op een besluit van de Slowaakse minister van Cultuur. NEW YORK De Amerikaanse fe derale recherche heeft meegedeeld, dat zij elf mannen heeft gearresteerd op beschuldiging van afperserij en georga niseerd gokken. Vier van de elf zijn politiefunctionarissen van de staat New York, één is een bekend Mafia-leider, ADVERTENTIE Naast de voortreffelijke ARKS beschuit van 43 ct per rol nu ook [ARKS roomboterbeschuit van 46 ct per rol V \00 000100 0000000. 5 LONDEN Tegen het einde van J het debat over de defensie-politiek 5 van de Britse regering in het Lager- S huis van gisteren is het tot groot stampij gekomen. Kort voordat de oppositie een mo tie indiende tegen het beleid der re gering zei de socialist James Wellbe- loved letterlijk: teerbeminde tot de voorzitter: „Gezien de dronkemans herrie hier zou ik u willen verzoe ken, de bars van het Lagerhuis vooraan twee uur vóór de slotrede - 5 voeringen te willen doen sluiten". 5 Er ontstond hierop onder de oppo- 5 sitie, de conservatieven, een gewei - 5 dige opschudding zoals men die in 5 het Lagerhuis niet had meegemaakt sinds de dagen van de Suez-crisis, ia 1956. Er werd luid geroepen, dat Well- 5 beloved zijn opmerking moest in- J trekken, dat „in het Lagerhuis dron- kenschap heerste", i Waarop deze zei: „Als ik met mijn 5 woorden de indruk heb gevestigd dat een groot aantal leden van de S oppositie verkeert in een staat die ik J dronkenschap noem, dan trek ik ze niet terug". 5 De oppositie was buiten zichzelf. 3 Hun leider, Edward Heath, zei (vol- gens ooggetuigen was hij woest van 5 kwaadheid) dat het meer dan schan- 5 de was, dat Wellbeloved leden van het Lagerhuis ervan beschuldigde 5 dronken te zijn, hetgeen bovendien 3 absoluut niet waar was. 5 De herrie vormde een climax op 3 het defensiedebat, waarbij het over het algemeen toegegaan. bijzonder heet was De oppositieleider, Heath, eiste van de aanvoerder der socialistische fractie, dat deze Wellbeloved zijn woorden moest laten terugnemen. Deze deed zijn best. Vergoelijkend zei hij dat men, laat op de avond en na uren van vinnige debatten wel eens dingen zegt die men eigenlijk voor zich had moeten houden. Hierop greep de voorzitter van het huis in eiëdeze gaf Wellbeloved be vel zijn opmerking te herroepen, of de zaal te verlaten. Na enig heen en weergepraat, en dit alles temidden van luid en boos geroep van de oppositie, ging Well beloved door de knieën. „Ik trek mijn beschuldiging dat zich hier in het Lagerhuis dronkenschap voordoet, terug", zei hij. Waarmee de rust, zij het aanvan kelijk schoorvoetend, terugkeerde. Het Lagerhuis heeft daarop met een krappe meerderheid de defen siepolitiek van de Labourregering goedgekeurd. Een motie van de con servatieve oppositie, waarin de rege ring een verzwakking van de defen sie werd verweten, werd door het parlement verworpen. Het debat, dat twee dagen heeft geduurd, eindigde in een langdurig tumult toen minister van Defensie Healy de conservatieven herhaalde lijk voorhield, dat hun politiek de '0000000000000000000t herinvoering van de diensplicht zou betekenen. De conservatieven ver weten de minister, dat hij uit deze beschuldiging verkiezingsmunt wilde slaan. Bijna veertig Labour-parlements- leden onthielden zich van steun aan de defensiepolitiek van hun rege ring. Dit deed de meerderheid van Labour slinken tot 21 toen het tot stemming kwam over een conserva- tieve motie van afkeuring. Deze 5 werd met 251 tegen 230 stemmen verworpen. De linkse afgevaardig- den rebelleerden uit protest tegen de steun van de Labourregering aan de politieke beleidslijnen van de NAVO ten aanzien van het gebruik van tactische kernwapens. '00000000f de 64-jarige Nicholas Ratteni. De gok- organisatie hield zich bezig met onwet tige praktijken bij het wedden op het gebied van sport en paardenrennen in New York en de voorsteden Westches ter en Rockland. Het hoofd van het plaatselijke kan toor van de FBI, John Malone, zei dat er geld, betaalde vakanties in Porto Rico, auto's en andere zaken zijn ge schonken, om bescherming voor de be klaagden te verkrijgen. De elf mannen zullen zo spoedig mogelijk worden be recht. Wanneer zij schuldig worden be vonden kunnen zij worden veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, eventueel met nog eens een boete van 10.000 dol lar daarbij. Intussen is aan de georganiseerde on derwereld van New York en New Jer sey een zware slag toegebracht, met de veroordeling van vijf Mafia-leiders. On der degenen die achter slot en grendel gezet zijn bevinden zich twee bazen van de beruchte familie Vito-Genovese, een van de machtige vertakkingen van het federalistische onderwereldsyndicaat in de VS. Cosa-Nostra-baas Angelo Decarlo viel in handen van de justitie omdat hij als „financiële haai" een verzekeringsma kelaar had geruïneerd. De 67-jaar oude Decarlo, is onlangs, samen met een compagnon, tot twaalf jaar gevangenis straf en 20.000 dollar boete veroordeeld wegens afpersing en woeker. In Tren ton, de hoofdstad van New Jersey, is Gerardo „Jerry" Catina, die vermoede lijk het nieuwe opperhoofd is van de groep Vito-Genovese, wegens minach ting van het hof voor onbepaalde tijd gevangen gezet. Hij had geweigerd ver klaringen af te leggen voor een staats*- commissie over het optreden van de on derwereld in New Jersey. In New York zijn „gentleman John" Masiello en zijn zoon John wegens om koperij tot vijf en drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zij hadden door corruptie een transportcontract voor postzendingen in handen willen krijgen. Tegelijkertijd heeft de FBI een aan klacht ingediend tegen negen personen, die gestolen en vervalste waardepapie ren voor een bedrag van 1,8 miljoen dollar zouden hebben gesmokkeld. Een van deze beklaagden zou de baas van de kansspelen in Westchester zijn. Al is aan de Mafia in New NYork en New Jersey met deze vijf veroordelin gen een zware slag toegebracht, de rug- gegraat van de Mafia is er volgens sceptici nog niet mee gebroken. ATHENE Zeven personen, onder wie twee vrouwen, zijn in de afgelopen dagen in Athene gearresteerd wegens het illegaal in hun bezit hebben van vuurwapens en explosieven. Onder de vijf mannen zijn twee me dewerkers van het Atheense dagblad „To Vima" dat als anti-kolonelsbewind wordt beschouwd. Volgens een nog niet bevestigd be richt, heeft de politie in een buitenwijk van dé Griekse hoofdstad een vracht wagen aangehouden die met wapens en explosieven was geladen. De chauffeur werd in hechtenis genomen. TYe Amerikaanse strijdkrachten, die waarschijnlijk in de komende anderhalf jaar verminderd zullen worden, leveren nu ongeveer eentien- de van de drie miljoen man die de oostelijke grens van de NAVO moe ten beschermen. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Turkije hebben alle een grotere strijdmacht in Europa dan de VS. De omvang van de Britse strijdmacht is ongeveer gelijk aan de Amerikaanse. Tegenover de 3 miljoen man van de NAVO. staan ongeveer 4,5 miljoen Sovjet- en Oosteuropese militairen, zo blijkt uit het jongste Britse witboek over de Defensie. De Amerikanen worden echter be schouwd als de sleutel tot de verdedi ging van Europa. Zij zijn beter bewa pend dan hun bondgenoten en zij vormen het bewijs, dat de VS zich daadwerkelijk bekommeren om de veiligheid van de oude wereld. Last but not least, heeft president Nixon de uiteindelijke zeggenschap over het gebruik van 7.000 tactische kernwa pens die in Europa zijn opgesteld, dat eerder de Ur zijn 314.000 man van het Ameri- kaanse leger, marine en lucht macht. De overige 13 gewapende bondgenoten van de NAVO hebben in het gebied ongeveer 2,7 miljoen man. In dit cijfer zijn begrepen de ruim 500.000 Franse militairen, die presi dent De Gaulle uit het militaire bond genootschap heeft gehaald. lAe regering-Nixon heeft gezegd,, dat de Amerikaanse militaire macht tot het midden van 1971 zal worden gehandhaafd. Senator Mike Mans- field, de democratische fractievoor zitter in de senaat zou willen zien, dat de Amerikaanse troepen eerder worden teruggetrokken. De Westeuropese regeringen verzetten zich tegen terugtrekken van de Ame rikaanse troepen. Denis Healy, de Britse minister van Defensie, heeft gewaarschuwd, dat terugtrekking er toe zou leiden, dat eerder kernwapens gebruikt zullen moeten worden om een Sovjet-aanval tot staan te bren gen. De politieke tegenstanders van Bonds kanselier Brandt verwijten hem, dat hij terugtrekking van de Amerikaan se troepen in de hand heeft gewerkt. Terugtrekking zou waarschijnlijk tot DENIS HEALY verzet een verdere vermindering van de Westeuropese defensie-inspanning leiden. jT^efensiedeskundigen zyn van oor deel dat het oostblok reeds veel sterker conventionele troepen dan het Westen heeft meer manschappen veel meer frontlijntroepen, meer geoefende reserves, en zeker in het begin een overwicht aan vliegtuigen en tanks. Volgens Healy zou de NAVO het bij een grootscheepse Sovjet-aanval met con ventionele aanvallen, het slechts een paar dagen kunnen volhouden zonder haar toevlucht te moeten nemen tot kernwapens. Amerikaanse functionarissen vinden dat hij overdreven pessimistisch is en dat de Westelijke geallieerden ver scheidene weken stand zouden kun nen houden, maar niemand spreekt over maanden. TAe opbouw van de NAVO-strjjd- krachten is: van de 314.000 Amerikanen in West-Europa zijn 195.000 landstrijdkrachten prak tisch alle in West-Duitsland. Bij een vermindering zullen deze hoofdzake lijk moeten komen van de vijf en een- half Amerikaanse divisie en de 76.000 man van de Amerikaanse luchtmacht ook hoofdzakelijk in West-Duits land. In het gebied heeft de Amerikaanse marine 36.000 man, hoofdzakelijk op de zesde vloot in de Middellandse Zee. De sterkte van de andere NAVO-strijd- krachten in Europa is: Frankrijk 503.000; Turkije 483.000; West-Duits land 465.000; Italië 420.000; Groot Brittannië 315.000; Griekenland 159.000; Nederland 124.000; België 102.000; Portugal 60.000 Noorwegen 38.000 Canada 24.000 en Luxemburg 560. Deze cijfers zijn hoofdzakelijk afkom stig van het instituut voor strategi sche studies in Londen, welke door de NAVO-functionarissen zelf gebruikt worden voor hun niet-geheime werk. Men ziet dat West-Europa flink in de beurs zal moeten tasten en over mensenmateriaal moeten beschikken om de Amerikanen te vervangen. Niet zo leuk misschien, maar onvermij delijk en gezien de loop der historie, wel noodzakelijk. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 9