Veenendaals dagblad Buiten POZZUOLI WORDT DODE STAD A. Boon: werkweek dit jaar nog naar 42,5 uur fr Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Komst van Brandt naar West-Berlijn voor deel Politburo onaanvaardbaar D'66 maakt nu nog geen keuze In Tiel zes clandestiene zenders opgespoord Nixon wil een neutraal Laos Koningin in Canada Ongeluk met kabelbaan over het Haring vb et Nog weinig zachter HISWA STAAT WEER VOOR DE DEUR Bur «e meester van Alkmaar zal worden vervolgd Zware brand op scheepswerf SCHRIJFT RRIEF AAN DRIE MINISTERS Vice-voorzitter N.V.V. Verlies K.V.P. en winst D'66 Licht in moord te Zaandam Mr. Van Mierlo BONN - De Westduitse regeringswoordvoerder Conrad Ahlers heeft gezegd, dat tenminste een deel van de Oost- duitse leiders er kennelijk de voorkeur aan geeft, de voorgestelde conferentie tussen Willy Brandt en Willi Stoph niet te laten doorgaan. In een interview voor de radio zei Ahlers, dat hij sceptisch gestemd is over de kansen dat bij de voorbereidende be sprekingen voor die topconferentie volgende week maan dag in Oost-Berlijn nog vooruitgang zal worden geboekt. Hij zei dat de regering in Bonn niet zal toegeven aan de Oostduitse eis, dat Brandt bij zijn komst naar Oost-Berlijn niet via West-Berlijn zal reizen. Uil in de lente G OVERDRIJVEN VERGAAND Een Siamese tweeling overleden Brief aan Moskou en Londen Schone contra ..gewone" benzine Uitlaatgassen Goede vangst van douane Zevenaar Bij stemming nu Gramofoonplaat met doopliederen Disconto verhoogd in Duitsland en Italië Stookolie duurder jfaief. voor redactie en administratie: Bernhardlaan 28, Veenendaal, 08385-10550 (adm.), 10757 en (red.), Giro 1321600. &toe9e nummer» 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 7 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 56 Bonn buigt niet voor eisen van Oostduitsers AMSTERDAM Indien D'66 op dit moment een congres zou houden, zou er inderdaad geen reden zijn om te kie zen tussen do PvdA en de VVD, zo heeft de fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, in Amsterdam verklaard. Mr. Van Mierlo reageerde op een op merking van de liberale fractieleider mr. W. J. Geertsema, die hem had verweten, reeds nu kl in feite te zeggen, dat D'66 geen keus zal maken. In antwoord op een vraag uit de zaal had mr. Van Mier lo nl. verklaard, dat D'66, door nu een keuze voor socialisme of liberalisme te doen, zyn uitgangspunt ontrouw zou worden. „Ik weiger de term „midden tussen -ocialisme en liberalisme" te aanvaar den, want aanvaarding betekent erken ning van deze twee polen". Aan het eind van het debat stond het voor mr. Geertsema vast, dat D'66 geen keus zal doen. Mr. Van Mierlo ant woordde hierop, dat D'66 zich voor de komende Kamerverkiezingen expliciet en duidelijk zal uitspreken, op basis van de dan voorhanden zijnde gegevens, over de vraag of zij aan een regering zal deelnemen, zo ja met vyie en onder welke voorwaarden, waarover dan niet meer kan worden onderhandeld. Mr. Geertsema hield het er van de ue aanvang op, dat D'66 zonder een stembus-akkoord van belang (mogelijk met de PPR) de algemene verkiezingen v an volgend jaar zal ingaan. Het feit dat het congres dat hierover moet beslissen zo laat, d.w.z. omstreeks de jaarwisse ling, is gepland, duidt reeds aan dat men er geen rekening mee houdt dat een keus moet worden gemaakt, zo meende hij. Mr. Van Mierlo had verklaard, dat een stembusakkoord met de VVD en de confessionele partijen voor de verkie zingen geen reële mogelijkheid was. Als wij nu geen keus doen, is dat omdat eT niets te kiezen valt. Waarom zouden wij moeten vertrouwen, dat de confessionele partijen en de VVD na 1971 datgene zul len doen waartoe zij thans reeds de macht hebben? Overigens verklaarde mr. Van Mierlo, in antwoord op vragen, persoonlijk iets meer te velen voor de PvdA, ook met Nieuw Links, dan voor de VVD. „De voorstellen die door de PvdA in de Ka mer worden gelanceerd, zijn beter dan die van de VVD. De mentaliteit is meer op vernieuwing gericht". een andere vogel is er in de soms nog winterse lente zo tij- I I dig bij als de bosuil en geen ver- I kondigt in bos en park, oud kerkhof l en boomrijk dorp zo vroeg de komst I van het voorjaar. Wel horen we op 1 zachte dagen hoe de drukke boom- 1 klever, die we vele maanden op het I voer zagen, zijn fluit stemt en haar I net zo lang laat weerklinken, tot er 1 een genote in het hoogstammig beu- 1 kenbos antwoord geeft, wel begint het volk der mezen roep- en lok stemmen te wijzigen en probeert een voorbarige boekvink of hij t nog kan, gelijk ook de huismussen anders zitten te „praten" dan in de vorst-en sneeuwperiode het ech te lentegevoel proeft ge veeleer uit 't gegiechel, gejodel en gegalm van de bosuil, wanneer hij in exaltatie door de duistere kruinen spookt en zijn geluk niet schijnt óp te kunnen. Wie 's nachts wakker ligt, of laat f ran een verjaardagspartijtje komt. breekt zich dan wel het hoofd over het ver-hoorbare richtingloze ,,hoe- oe, hoe. hoehoehoe", maar de echte buitenvriend weet wel van wanten. Niet iedereen onderscheidt nochtans aan 't geluid de bos-, de rans-, steen- en kerkuil, die overigens uitgezonderd laatstgenoemde wat later in het voorjaar optreden. Daarenboven bewoont de kerk- of torenuil een geheel ander milieu, zij het, dat hij somwijlen het bos niet versmaadt. Ik weet van een paar, dat een duiventil tegen een dennen- rand btrok. Behalve mijnheer de uil met zijn voordracht, zijn er ook ettelijke andere tekenen, welke aan de wederkomst van de goede tijd herinneren en die we'veel makke lijker en normaler op klaarlichte dag kunnen zien en horen. Weinigen lopen nu eenmaal 's nachts in het bos. die er niet van doen hebben. Brandt zelf zei later nog te hopen, dat Oost-Berlijn toegeeft.Hij wilde dat het gesprek doorgaat. „Wij staan op het standpunt dat de kanselier, zo goed als ieder ander, het recht heeft naar Oost en West-Berlijn te gaan, dat onder be stuur van de vier mogendheden staat." H(j zei dat de Oostduitse eis, die neer komt op een voorgeschreven route voor de kanselier, „ongebruikelijk is in inter nationale betrekkingen en aah het ab surde grenst." Ahlers zei, dat het' moeilijk was te zeggen wat het resultaat zou zijn van de besprekingen die maandag in Oost- Berlijn worden hervat. Hij zei verder, dat de Oostduitse de legatie van de reisroute van Brandt een centrale kwestie had gemaakt, ondanks een „redelijk tegenvoorstel" van de Westduitse delegatie. Wat dit tegenvoorstel inhield, zei Ahlers niet, maar men gelooft hier dat de Westduitsers hebben voorgesteld dat Brandt direct naar Oost-Berlijn zal rei zen maar op de terugweg West-Berltfn zal aandoen. Volgens Ahlers overdreven de Oost duitsers hun eisen, omdat zy een excuus willen hebben voor het intrekken van de uitnodiging aan kanselier Brandt. „Men zou de indruk krijgen dat min stens een deel van het politburo de hele show wil afgelasten en nu dit wil aan- aanwenden als excuus," aldus de offi ciële Westduitse woordvoerder. Zijn scepticisme ten aanzien van het doorgaan van de ontmoeting baseerde Ahlers op het feit dat de Oostduitse eisen vrijdagmorgen in „Neues Deutsch- land" het officiële Oostduitse partijblad, z(jn gepubliceerd. Tot het tijdstip van die publikatie zou het grootste deel van het politburo „de intentie en de vaste wil" hebben gehad de ontmoeting tussen beide regerings leiders doorgang te doen vinden. „Nu ben ik daar niet meer zeker van," zei Ahlers. „De kanselier en de (Westduit se) regering zouden het betreuren in dien de pogingen tot verbetering van het begrip zouden stranden." Brandt en Stoph zijn verleden maand schriftelijk in principe overeengekomen in Oost-Berlijn voor besprekingen te zul len samenkomen. De details zouden wor den geregeld door hoge functionarissen, die maandag in Oost-Berlijn bijeen zyn gekomen. De kwestie of Brandt al dan niet naar of via West-Berlijn gaat, heeft ver gaande politieke consequenties. Volgens de communisten vormt West- 7 maart '70 A. B. Wigman MIlIHHMWIIMIMIIIWWIUt Berlyn een aparte politieke eenheid, die valt onder verantwoordelijkheid van de grote vier, de overwinnaars uit de twee de wereldoorlog. De westelijke geallieerden stellen dat heel Berlijn ook de oostelyke sector onder verantwoordelijkheid van de vier geallieerden valt. West Berlijn heeft vele bestuurlijke banden met West-Duitsland. In de Bondsdag zitten afgevaardigden van West-Berlijn zij het dat zij geen stemrecht hebben. Als Brandt de door Oost-Duitsland gestelde voorwaarden zou accepteren, zou hij daarmee een precedent scheppen wat betreft Oostduitse zeggenschap over het gaan en komen van Westduitse po litici naar West-Berlijn. Daardoor zou de Oostduitse stelling dat West-Duits land geen rechten bezit in West-Berlijn worden gesteund. TIEL Ambtenaren van de bijzon dere radiodienst van de PTT hebben gisteren in samenwerking met de ge meentepolitie van Tiel zes clandestiene zenders opgespoord en in beslag geno men. Het betrof hier de zenders „Hotel Kilo" van de 18-jarige schilder H. L. K., „Bravo 9" van de 25-jarige elektriciën P. K., „Mike Lima" van de 18-jarige winkelbediende G. J. K., „Oscar Bravo" van de 21-jarige metaalbewerker W. H. M., „Indian Tango" van de 28-jarige be roepsmilitair N. V. Z. en „Charly Tan go" van de 26-jarige plasticbewerker B. J. de W., allen wonende in Tiel. Tegen alle betrokkenen werd proces-verbaal opgemaakt. O ST. LOUIS Penny Durbin, een van de maandag in Decatur (Illinois) gebo ren Siamese tweeling, is vrijdag overle den na een operatie, waarbij de twee meisjes, die van borst tot buik aan el kaar gegroeid waren, werden geschei den. KEY BISCAYNE President Nixon heeft gisteren boodschappen gezonden aan Engeland en de Sovjet- Unie waarin hij verzoekt om hun hulp bij het herstellen van de neutraliteit van Laos. Hij beschuldigde Noord-Vietnam er van dat dat land een indrukwekkend aantal strijdkrachten had samengebracht in het dunbevolkte Laos, dat aan Viet nam grenst. Nixon richtte zijn verzoek tot de beide landen in een lange verklaring waarin hij voor de eerste keer toegaf dat de Amerikaanse luchtmacht gevechtsvluch- ten uitvoert ter ondersteuning van de Laotiaanse regeringstroepen. De verklaring is een antwoord op krachtige druk van het Congres om de geheimzinnigheid rond de Amerikaanse verwikkeling in Laos weg te nemen. Rusland en Engeland zijn beide mede ondertekenaren van het akkoord van Ge- nève dat Laos neutraal verklaart. Luchtopname van het stadje Poz- zuoli, waarvan het oude gedeelte bedreigd wordt door aardbewegingen (achteraan links). Ongeveer de helft van alle inwoners van Pozzuoli is thans geëvacueerd in verband met het dreigende gevaar. Zij zullen niet meer mogen terug keren. Voor deze mensen zal elders een nieuwe woonwijk worden gebouwd en deze gaat de overheid acht mil jard lire (12.8 miljoen dollar) kosten. Van alle winkels in Pozzuoli is thans 80 procent gesloten. Oorspronkelijk was bepaald dat alleen de inwoners van de armenwijk Terra en enkele straten in de buurt moesten vertrek ken, maar de langzame vlucht is ge volgd door vele anderen en de stad begint nu op een spookstad te lijken. O ALKMAK/-L j egen burgemeester mr. II. .1. W.vtema van Alkmaar wordt een straf vervolging ingesteld omdat hjj onder invloed van drank zou hebben ge reden. Het onderzoek door de Alkmaarse ge meentepolitie en een rechercheur van de rijkspolitie doet, aldus de officier van justitie mr. J. Wiarda, sterk vermoeden, dat de burgemeester inderdaad art. 26 van de Wegenverkeerswet heeft over treden. Mr. Wytema is thans met va kantie in het buitenland. RIDDERKERK Op de scheepswerf De Groot en Van Vliet te Slikkerveer (gem. Ridderkerk) heeft gisteravond een brand gewoed, die volgens een van de directeuren van de scheepswerf voor rond een miljoen gulden schade heeft aangericht. Door de brand is o.m. vr(j aanzienlyke vertraging ontstaan in de afbouw van de Noorse tanker „Ruhi- cea". De brand die vermoedelijk ontstaan is in de keuken van de kantine in een der bedrijfsgebouwen, sloeg over naar de kantine en de bedrijfskantoren. Deze ruimten brandden geheel uit. Een verf- opslagplaats en een houtopslagplaats liepen zware brand- en waterschade op. Het vuur werd bestreden door de Ridderkerkse brandweer met assistentie van die van Rotterdam. Om kwart over een was het vuur bedwongen, waarna men nog enige tijd met de nablussing bezig was. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Bij de bestrijding van het vuur. waar aan 35 brandweerlieden deelnamen, werd een Ridderkerkse brandweerman zodanig gewond, dat hij voor onderzoek naar een ziekenhuis moest. De eerste jachten in de RAI-hal, waar 13 maart de Hiswa-tentoonstelling wordt geopend. (Van een onzer redacteuren» EDE Het Gelderse Statenlid II. Al berts (CHU), tevens wethouder van Ede, heeft er in een brief nan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Verkeer en Waterstaat en Justitie met grote klem op aangedrongen, maatrege len te treffen u aardoor in de naaste toe komst alleen aan maatschappijen die de zg. schone benzine verkopen benzine pompvergunningen afgegeven worden. De heer Alberts vreest dat bij achter wege blijven van zo'n maatregel binnen enkele jaren al een marktstrijd zal ont staan tussen maatschappijen die schone, benzine verkopen en bedrijven die de ge bruikelijke autobrandstof leveren. „Daar mee zou de volksgezondheid bepaald niet gediend zijn want dit zou betekenen dat hier slechts het commerciële element relevant zou zijn." In een weekbladartikel is deze week gewezen op het feit dat benzinemaat schappijen nü al vrijwel in staat zijn om de schone benzine te leveren: het is slechts een kwestie van tijd, om spoedig tot de normale verkoop van deze benzine over te gaan. De schone benzine produ ceert de helft minder schadelijke uitlaat gassen en juist deze uitlaatgassen zijn zo gevaarlijk voor de volksgezondheid; daarom zou in het vergunningensysteem een voorziening moeten komen waardoor de schone benzine direct snel naar de voorgrond kan rukken. In afwachting van een definitieve regeling zou er een tijdelijke beperking van het aantal uit te geven vergunnin gen kunnen plaats hebben, vindt de heer Alberts die daarvan géén nadeli ge gevolgen verwacht omdat de be staande benzinepompen z.i. voldoende in staat zijn om in de behoefte te voor zien. In de Verenigde Staten is de concur rentiestrijd al hevig aan de gang; geluk kig is de ontwikkeling dó.ó.r dat de schone benzine, die duurder is dan de ge wone, meer verkocht wordt dan die ge wone; dit gebeurt mede onder druk van de publieke opinie. „Natuurlijk is dit gunstig, maar toch zou ik in ieder geval willen voorkomen dat op dit gebied een marktstrijd zou ontstaan, vandaar die brief aan de mi nisters", aldus de heer "Alberts in dit pleidooi voor een schoner milieu. MONTREAL Koningin Juliana is vrijdag voor een strikt persoonlijk be zoek te Montreal aangekomen, waar zij haar dochter, prinses Christina, die in Montreal muziek studeert, bezoekt. De Koningin, die alleen reisde, zal tien dagen in Canada blijven. Zij werd op het vliegveld door haar dochter en een aantal officiële persoon lijkheden verwelkomd. De 25-jarige prinses Christina studeert sinds oktober 1968 zang op de Ecole Musique de Vincent Dindy in de Mon treal se buitenwijk Outremont. ZEVENAAR Douaneambtenaren in Zevenaar hebben vrijdagmiddag een goede vangst gedaan. Na een achtervol ging wisten zij een Duitse personenauto die kort tevoren de grens was gepas seerd in Zevenaar klem te rijden. De auto bleek gestolen in Dusseldorp. De bestuurder bleek verder in het bezit te zijn van een viertal paspoorten met ver schillende namen, benzineboekjes, bankcheques, diverse kostuums en een ontslagbewijs van een gevangenis op naam. Men kon ondanks verscheidene pogin gen de juiste identiteit van de man niet achterhalen. Hij bleek nl. alle handteke ningen op de in zijn bezit aangetroffen paperassen zuiver na te kunnen maken. In de auto werden voorts enkele ra dio's en een magnetofoon aangetroffen ter waarde van omstreeks DM 2000. AMSTERDAM Vrywel het hele Nederlandse bedrijfsleven zal dit jaar een werkweek hebben van 421/> uur. Bovendien zal binnen twee jaar de vierde vakantieweek worden ingevoerd als de arbeidsonderhandelingen in dit tempo doorgaan. Minder snel verloopt de aanpassing van de vakantietoeslag, maar toch is een ontwikkeling naar de 8 procent merkbaar. Op de hoofdbestuursvergadering van het NVV werd dit gezegd door de heer A. Boon (vice-voorzitter NW) in een overzicht van de c.a.o.-onderhandelin- gen tot nu toe. Ongeveer een miljoen werknemers (bijna de helft van het totaal) heeft nu een nieuwe c.a.o. Voor ongeveer 600.000 werknemers is het een langlopend con tract, voor de overigen werd dit na 1 januari vastgelegd. De stijging van loonniveau is nu 6 procent, aldus de heer De Boon. BUSSUM Een opinie-onderzoek, eind februari gehouden door het NIPO, geeft een verlies aan van zes zetels voor de KVP en een winst van elf voor D'66. Andere resultaten: P.v.d.A. onveranderd, V.V.D. plus een, A.R.P. min twee, C.H.U. onveranderd. De P.v.d.A. zou als er eind februari voor de Tweede Kamer zou zijn gestemd volgens dit NIPO-onderzoek de groot ste partij zijn met 37 zetels, gevolgd door de K.V.P. met 33 en V.V.D. en D'66 met ieder 18. De nieuwe Politieke Partij Radikalen zou vier zetels verove ren. Als grote verliezer komt bij dit onder zoek uit de bus de Boeren Partij, die van zeven naar twee zetels zou dalen. De nieuwe partij Binding Rechts zou een zetel kunnen verwerven. Het NIPO-onderzoek heeft zich ook bezig gehouden met de onderlinge ver schuivingen. Zo wint de P.v.d.A jonge K.V.P.-kiezers, maar verliest ze aan D'66. Vele ex-K.V.P.-stemmers weten nog niet wat ze moeten doen. De tendens is echter naar links, onder meer naar de P.P.R. De winst van D'66 komt uit alle richtingen, van de nieuwe kiezers zou 76 pet. D'66 stemmen. DEN HAAG Prinses Beatrix, prins Claus en prinses Margriet hebben op kasteel „Drakensteyn" als eersten een exemplaar ontvangen van de grammo foonplaat, die gemaakt is van de doop liederen. die door een kinderkoor zijn gezongen bij de doop van prins Johan Friso en bij de doop van de prinsen Constantijn en Bernhard in de Domkerk te Utrecht. De heer J. J. M. Haslinghuis, direc teur van een platenmaatschappij bood de plaat aan de beide prinsessen en de prins aan. De opbrengst komt ten goe de aan het kinderfonds van de Verenig de Naties, Unicef. He», officiële bankdisconto in West- Duitsland is verhoogd van 6 tot 7\i pro cent. Het niveau van zes procent heeft gegolden sinds september 1969. De Italiaanse minister van financiën heeft bekendgemaakt, dat het bankdis conto met onmiddellijke ingang is ver hoogd van 5 tot 5V4 procent. ARNHEM De tot nu toe onopge loste moord op de 55-jarige Duitse bankbediende Ernst d'Alqin op 23 ok tober 1969 in Zaandam, is na de t.v.«- uitzending „Actezeichen XY ungelöst" op het Duitse tweede net mogelijk in een definitief stadium gekomen. Na de uitzending kon presentator Eduard Zimmermann meedelen, dat er onder de ruim 100 tips die zijn binnengeko men, er twee zijn die zonder meer een ..heet spoor" betekenen. Een Duitse po litiepost kent een jongeman die zeer sterk beantwoordt aan wat de si mulatiefilm van de dader liet zien en ook een van de gestolen voorwerpen moet zijn achterhaald. De Duitse poli tie'denkt binnen enkele dagen te weten of de bedoelde jongeman inderdaad de dader is. d'Alqin werd in oktober vermoord door een 18- tot 25-jarige Duitse jongen die hij in Amsterdam had ontmoet. In het huis van vrienden in Zaandam werd hij neergeslagen en gewurgd. O HELLEVOETSLUIS Gistermiddag is één der cabines van de kabelbaan over het Haringvliet neergestort. Eén persoon moest met verwondingen naar een ziekenhuis worden vervoerd, twee personen kwamen er af met lichte schrammen. De cabine stortte neer ter hoogte van de draaischijf aan de Voornse kant van het Haringvliet. Het achttien ton we gende gevaarte kwam neer on het land. De cabine maakte een val van acht k tien meter. De kabelbaan wordt gebruikt voor het vervoer van 2Vt ton wegende be tonblokken waarvan er 110.000 in het Haringvliet moeten worden gedepo neerd om het gedeelte te dempen waar nieuwe spuisluizen komen. ROTTERDAM De prijzen van zwa re stookolie worden vandaag verhoogd met 2,80 per duizend liter/kilogram. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal dit weekeind nog niet zo veel verschillen te zien ge ven ten opzichte van de afgelopen dagen. Het blijft vrij koud met 's nachts aanhoudend kans op lich te vorst. Het is mogelijk dat het kwik zondag een paar graden winst zal boeken bij wat meer zonneschijn en een zwakker geworden wind uit het westen tot noordwesten. Een hogedrukgebied van Portugal tot Groenland blijft de Oceaande pressie blokkeren. Daardoor is de kans op uitgebreide neerslag dit weekeind klein en blijft het waar schijnlijk bij een sneeuwbui.

De Vallei | 1970 | | pagina 1