Kantongerecht Wageningen Ex-kok snijdt zich in de vingers door schikking van f 30.- bot te weigeren „Die boete kan ik van mijn zakgeld nooit betalen ,7.30T:: 10550 v:;.3™; 11079 PvdA - Kesteren werkt aan 'n nieuw gezicht Vrije tijd offer ik graag op WAM 9ddn we heen? I Is maar dat u het weet.. e&itijfyezeyd Edei •veense import is zo kwaad niet... Beëdigd makelaar Inbraak na telefoontjes Weer veel hardrijders bekeurd Televisie defect Wij komen direct! M.T.S TELEF. 08370-2838 Belt u dan avan a.u.b. BROMMERS VEERTIG WEERSPANNIG FAMILIE AANGEHOUDEN K. E. Voskuil: Welzijn is belangrijker dan welvaart AANTAL LEDEN VIJE ZETELS WELZIJN ZATERDAG 7 MAART 1970 (Van onze rechtbankverslaggever) WAGENINGEN Een uit België afkomstige en in Bennekom gastvrijheid genietende ex-kok heeft zich vrijdagmorgen bij de Wageningse kantonrechter lelijk in de vingers gesneden. Op een zebra in Wageningen had hij als bestuur der van een personenauto de overstekende voetgangers in ernstige moeilijk heden gebracht, maar de via het proces-verbaal gevorderde schikking van 30,wenste hij niet te betalen. Officier van justitie J. H. C. Pieters eiste 75,boete („Het schikkingsbedrag is onbegrijpelijk laag, meneer de kan tonrechter") en mr. A. C. van den Brand vonniste conform, hoewel hij een ho gere boete in petto had, want de ex-kok M. v. B. had een levensgevaarlijke overtreding begaan. Het Wageningse kantongerecht mag zich verheugen in een toenemende pu blieke belangstelling. Niet alleen komt het regelmatig voor dat verschillende schoolklassen de zittingen bijwonen, maar ook zoals vrijdagmorgen bij voorbeeld nemen „verdachten" wei- eens een belangrijk deel van hun fami lie mee. Deze drukte bevordert niet be paald de verstaanbaarheid van het ge sproken woord, maar ook daarin zal op korte termijn worden voorzien. Er komt namelijk een geluidsinstallatie. Ex-kok Van B. uit Bennekom was speciaal naar het gerecht gekomen om te vertellen waarom als hij de schik king van 30,- niet betaald had. „Kijk", zei hij, „ik ben afkomstig uit de Belgische gemeente Torn en woon sinds een jaar of zes in een pension in Ben nekom voor 7,50 per persoon per dag. Van sociale zaken krijg ik iedere week 33,- zakgeld en daarvan kan ik na tuurlijk niet een boete van 30,- beta len". Kantonrechter mr. Van de Brand wilde wel iets meer weten over de rol van sociale zaken. „Nou", antwoordde Van B. al het geld dat ik verdien bij voorbeeld als kok in de NBM-restau- ratie komt in handen van sociale za ken en daarvan krijg ik 33,- zakgeld per week. De heer Van den Brand vond het best, maar zo dacht hij niet ter zake de verkeersovertreding van de Belg. Een zebra in de buurt van de Stads brink was bijna het toneel geworden van een slachtpartij onder voetgangers. De kok moest daar vorig jaar wachten voor het rode stoplicht (en dan mogen de voetgangers oversteken), toen een fietser hem als bestuurder van een personenauto een teken had gegeven dat hij er wel voorlangs kon. Er nader de achter de fietser een bromfietser. Dat was het ergste niet overigens. De kok trok op juist toen een van de men sen zich via een veilige methode naar de overzijde wilden begeven. Men voor Vaanandaal 'i Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanan 3328 Nwa Vaanandaalsawag I59 deinsde door het optreden van Van B. verschrikt terug. Mr. Van den Brand vond het levensgevaarlijk. „Wat hebben de voetgangers aan een zebra als ze toch dood gereden worden?" zo vroeg hij zich af. Officier van Justitie mr. Pieters viel vooral over het lage schikkingsbedrag van 30,-. Hij vond het onbegrijpelijk dat voor zo'n grove verkeersovertreding zo'n lage schikking was voorgesteld. Zijn eis was 75,- boete. Vonnis idem. Het overtreden van de maximumsnel heid door berijders van bromfietsers be gint het kantongerecht de keel uit te hangen. De Oosterbeekse kantoorbedien de had op Tussenweg 51 km per uur ge reden, zo had de politie geconstateerd, in de bebouwde kom. Dat is 21 km te hard. „Op een pittige snelheid, volgt een pittige straf; daarover is in de pers meermalen geschreven en daarom heb ik de eer te vorderen f 70,- boete of ze ven dagen hechtenis", zei mr. Pieters. Mr. Van den rand maakte er f 100,- van. De aangehouden zaak tegen de jeug dige dame W. van L. uit Rhenen heeft vrijdagmorgen zijn beslag gekregen met een veroordeling tot 40,- boete. Wil- helmina was ook nu weer het vaste voornemen naar Wageningen gekomen om alles eens haarfijn uit de doeken te doen. Als chauffeuse van een perso nenauto had ze tijdens het spitsuur een poging gedaan linksaf te slaan en ken nelijk is die handeling ongelukkig uit gevoerd, want achterop komend en te gemoetkomend verkeer had vreemde capriolen moeten maken om botsingen te voorkomen. Twee wachtmeesters van de politie hadden van een en ander goede nota genomen en de dame aange houden. Hoewel ter zitting bleek dat er niets onregelmatige gebeurd was na die aanhouding, was dit indertijd toch de aanleiding geweest om de zaak aan te houden. Wilhelmina zei „uitgemaakt" te zijn voor nozem en ook zou de agent gezegd hebben: „Ze vreten je in Wage ningen niet op". Bovendien waren er wat vermeende moeilijkheden ge weest bij de controle van het rijbewijs. De beide wachtmeesters bevestigden dat de chauffeuse zich weerspannig had gedragen, maar ze zei: „Er was niets aan de hand; ik heb goed opgelet en niemand van de weggebruikers ge hinderd. De ruiten waren ook niet be slagen. Wel vind ik dat de agent on vriendelijk tegen me deed, want toen ik het rijbewijs niet snel genoeg toonde, zei hij: wil je het nog laten zien of niet?" „Zo is het niet gegaan", zei de oudste wachtmeester. „Ze wilde niet naar Wa geningen, naar het kantongerecht en. toen heb ik gezegd, dat ze dat gerust, kon doen. want je wordt hier niet opge vreten. Ze was echter zeer verontwaar digd dat ze een bekeuring kreeg en wil de het rijbewijs niet geven". Wilhelmi na: „Dat is niet eerlijk; ik had de ruiten ook schoon gemaakt. Jullie met z'n tweeën „kunnen" natuurlijk wel tegen mij alleen". Agent: Ik heb in mijn 25- jarige loopbaan als politieman nog nooit een dame meegemaakt die zo vervelend is. Nee, zo'n dame heb ik nog nooit ge had. Ik heb haar niet beledigd". Ook zijn collega vond dat de juffrouw wat vervelend gedaan had. „Ze was bepaald opstandig", zei hij. Ja en dat was ze ook nu nog wel. Er is haar als dame groot onrecht aan ge daan en dat moest naar haar optre den te oordelen even uit de wereld geholpen worden. De officier vond dat er niets onregelmatigs gebeurd was en achte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen; zij heeft het ver keer ernstig gehinderd. Eis 50,- of vijf dagen. Vonnis f 40,- of vier dagen. Mevr. Van W. uit Wageningen had voor de zitting waarin zij op dat mo ment een hoofdrol zou spelen drie fa milieleden meegebracht. De zaak ging tegen A. v.d. K. uit Opheusden, die met een Irachtwagen op de prof. Van Uvenweg via een slippartij de auto va» mevrouw in de berm had gedrukt en daarbij ernstig had beschadigd. Deze verdachte was niet ter zitting versche nen en daarom mocht mevr. Van W. de korte toedracht voordragen. Wegens ge brek aan controle eiste de officier 100,- boete en daarmee kon de kan tonrechter vrede hebben en veroordeel de Van d. K. overeenkomstig. De Wageningse tekenaar M. J. H. zal in het vervolg de bevroren ruiten van zijn auto wel gaan schoonmaken, alvo rens hij deelnemer aan het verkeer wordt, want deze nalatigheid leverde hem vrijdagmorgen een boete op van 100,-. Via een klein kijkgaatje had hij nauwelijks het verkeer op een kruising van de Prof. Van Uvenweg kunnen waarnemen en daarom was het ook niet verwonderlijk dat hij verzuimde voor rang te geven. Door de botsing had hij een verwonding opgelopen die veel op een lichte hersenschudding leek. Mr. Van den Brand noemde een en ander levensgevaarlijk en accentueerde dat met vermelde straf (overeenkomstig de eis). J. P. een vertegenwoordiger uit Ede was dankbaar dat hij vrijdag morgen in levende lijve voor de kan tonrechter mocht verschijnen, want door de handelingen die zich op de Rijksweg onder Renswoude hadden af gespeeld, kon hij net zo goed naar de eeuwigheid zijn verhuisd. „Ik ben dan ook gekomen, meneer de kantonrech ter", zei hij, „omdat ik mij absoluut en absoluut onschuldig voel. Ik was op de bewuste dag bezig aan een inhaalpoging gangetje zo'n 80 km per uur toen er plotseling uit een kleine, in file, voor mij rijdende groep auto's eentje uit schiet. Ik kon niet meer remmen die waren overigens picobello in orde zo bleek uit een technisch onderzoek want ik schrok mij kapot". Ja, en toen was de onvermijdelijke botsing gevolgd. „Ik rijd niet voor mijn plezier op de weg, want tenslotte heb ik ook een vrouw en kindertjes". Uit het verhaal en de verklaring van de inzittende/be stuurder van de andere auto bleek wel dat er iets abnormaals gebeurd is en dat was voor mr. Pieters aanleiding om te verzoeken de zaak aan te houden. Hij wilde eerst de rechterlijke uitspraak afwachten van het proefballonnetje dat hij heeft opgelaten inzake het links passeren van links voorgesorteerde voertuigen, indien er rechts geen ruimte is. KESTEREN De Partij van de Arbeid, afdeling Kesteren-Opheusden, werkt aan een nieuw gezicht. Openheid, duidelijkheid ën inspraak wil men in de praktijk daadwerkelijk gaan toepassen. Kortom, de PvdA in de gemeente Kesteren gaat de kiezer meer direct bij de gemeentepolitiek betrekken. Er worden spreekuren gehouden waar leden en geïnteresseer den. maar ook politiek andersdenkenden, hun ideeën, problemen en kri tiek kunnen spuien. Andere activiteiten van de PvdA-afdeling zijn met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen nog in voor bereiding. Nieuwe motor in het PvdA-bestuur is de heer K. E. Voskuil (30), sinds kort belast met de public relations. Veel van de nieuwe ideeën, die de PvdA in Kesteren en Opheusden nieuw leven moeten inblazen, zijn van hem af komstig. Bijna vijf jaar geleden ves tigde de heer Voskuil^ zich met zijn gezin vanuit Renkum in Opheusden. Een jaar geleden werd hij lid van de partij, waarvoor hij zich onmiddellijk intensief zou gaan inzetten. Er volg den meer functies, zoals het voorzit terschap van de oudercommissie, ver bonden aan de vorig jaar geopende openbare „Jan Lighthartschool". De heer Voskuil, die in 't dagelijks leven is belast met het maken van compu terberekeningen voor de scheepvaart industrie, was plotseling zeer nauw betrokken bij de Kesterense samen leving. „Eén van de conclusies, die ik na een jaar kan trekken, is dat mijn functies bijna alle vrije tijd opeisen. Nog be langrijker is evenwel de conclusie, dat ik me met steeds meer plezier voor een verbetering van de gemeen telijke samenleving inzet. Mij vrije tijd offer ik daar graag voor op". Het is ook de heer Voskuil, die voor zijn partij de spreekuren zal gaan verzorgen. „Iedere maandag kunnen de mensen tussen acht en negen uur .s avonds bij mij thuis terecht, ter wijl iedere laatste dinsdag van de maand nog een discussiemogelijkheid is in hotel „De Zwaan". Laat de men sen nu niet de indruk krijgen, dat ik denk de wijsheid in pacht te hebben. Het tegendeel is waar. Ik stel me juist voor ontzaglijk veel te kunnen ADVERTENTIE Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 u. VEENENDAAL De heer W. G. Schoeman uit Veenëndaal is donderdag j.l. bij de Arrondissementsrechtbank in Arnhem beëdigd tot makelaar. De make laardij van de heer Schoeman is geves tigd in de nieuwe kantoorflat aan de Raadhuisstraat. VEENENDAAL Donderdagnacht is Ingebroken bij de fam. v. K. aan de Bergweg. De vrouw des huizes was 's middags vier maal opgebeld, maar wanneer zij de hoorn opnam werd geen woord gezegd aan de andere kant en werd de verbinding verbroken. De inbraak moet tussen twaalf uur en half een zijn gebeurd. De woonka mer werd grondig doorzocht, maar ver moedelijk zijn alleen giro-kascheques meegenomen. VEENENDAAL Woensdag en don derdag bekeurde de Veenendaalse poli tie in totaal 36 verkeersdeelnemers die de maximum-snelheid overschreden. In twee gevallen werd proces-verbaal op gemaakt wegens voorrangsfouten. De politie let ook de komende week nog extra scherp op de naleving van snel heids- en voorrangsbepalingen. VEENENDAAL Bioscoop: Luxor theater: geen voorstellingen. UTRECHT Stadsschouwburg Za. 7 maart 20 u.: Zuidelijk Toneel Globe met „Mahagonny", songspiel van Kurt Weil en Bertold Brecht, m.m.v. Jenny Arean, Femke Boersma e.a. Zo. 8 maart 20 u.: de Hoofdstad Operette met „Die Zirkusprinzessin" van Kal man, m.m.v. Leo de Beer, Herman Valsner e.a. THEATER K en W, Mariaplaats (do. 12 maart) 20 u. Toneelgroep Studio met „Hunka Hunka '69" van Driver, Hester Apolinar, m.m.v. Edda Ba- rends, Hidde Maas e.a. Kasieno (Paardenveld)za. 7 mrt. 20 u. Het Documentair Aktueel Thea- "ter met „Het buitensporige seksue le genie van Markies De Sade". CABARET Vr. 6 en za. 7 maart Muzevalcabaret: (Nieuwe Kamp): 20 u. „Dagboek van twee gekken", met Annemarie Konincks, Hennie Oliemuller, Herman Berkien en John de Groot, piano. MUZIEK Domtoren, za. 7 mrt.: beiaardbespe ling door Chris Bos. Tivoli (Lepelenburg): ma. 9 mrt. 20.15 u. USO o.l.v. Paul Hupperts. Soliste: Vera Beths, werken van Rossini, Saint-Saëns, Ravel e.a. BIOSCOPEN CAMERA, (Oudegracht) dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur; zo. 14.15. 16.30. 18.45 en 21.00 uur: „48 uur van liefde", 18 jr., in kl. CITY, (Voorstraat) dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur; zo.: 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur: „Topaz", 14 jr., in kl. FILMAC, (Vredenburg) za. en zo. 14.30 en 16.30 uur: „Kara Ben Nemsi", a.l., in kl. OLYMPIA. (Amsterdamsestr.w.) da. 18.45 en 21 uur; wo. tevens 14.30 uur; zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur; do./zo.: „Rio Hondo", 14 jr., in kl.; ma./wo.: „Onteerd en gescal peerd", 14 jr. in kl. PALACE. (Vredenburg 29) dag. 12.30, 14.30, 16.30, 18.45 en 21.00 uur (van 12.30 tot plm. 18.30 uur doorlo pend): „Kom maar wijfje", 18 jr., in kl. REMBRANDT, (Oudegracht) dag. 14.30, 18.45 en 21.15 uur; zo. 13.30. 16.00, 18.45 en 21.15 uur. „The Ita lian Job", a.l. in kl. SCALA, (Potterstraat) dag. en zo. 14.30, 18.45 en 21.15'uur: „Casino Royale", 14 jr., in kl. zo. 10.30 uur: „Die Fledermaus", a.l. in kl. STUDIO, (Oudegracht), dag. 14.45, 19.00 en 21.15 uur; zo. 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur: „If...", 18 jr. VREEBURG, (Vredenburg 8) dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur; zo. 14.15. 16.30, 18.45 en 21.00 uur: „Petulia", 18 jr., in kl' N A CHT VOORSTELLINGEN CAMERA, za. 23.15 uur: „Teorema", 18 jr., in kl. PAL ACE, za. 23.30 uur: Western Cy clus: „Limonade Joe", 18 jr. STUDIO, za. 23.45 uur: Crime-serie: „De aanranding". 18 jr., in kl. VREEBURG, za. 23.15 uur: „Spion- nendans", 18 jr., in kl. ARNHEM Stadsschouwburg Za. t.m. ma. 7-9 mrt. 20 u. Gelders Opera- en Operettege zelschap met „Die Fledermaus" van Johann Strauss. Begeleiding: Utrechts Studenten Orkest o.l.v. Wim van der Mee. Regie: Jan Baesjou. Do. 12 maart 20 u. Nederlands Dans Theater met „Twelve dances" van Scott Dou glas. Muziek G. F. Handel; „Em brace tiger and return to moun tain" van Glen Tetley, muz. Mor ton Subotnick; „Brandenburg" van Charles Czarny, muz. J. S. Bach; „Essay in de stilte" van Hans van Manen. Theater aan de Rijn (Rijnstraat), 'zo. 8, 15, en 22 maart: 20.30 u. Speciaal Programma „Speel mee" met Liselot Beek mei jer, Wik Jongsma eq Carol Linssen. MUSIS SACRUM Di. 10 maart 20 u. pianorecital door Robert Casa- désus, Beethovenprogramma. Wo. 11 maart 20 u. (Poledium aan dr. C. Lelyweg): optreden van „Shocking Blue". BIOSCOPEN REMBRANDT, (Velperplein) aan vangstijden 2.00 en 7.30 uur: „Hel lo Dolly!", a.l. LUXOR. (Willemsplein) aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 uur: „Griezel festival"; za. en zo. „De schaduw van de kat". 14 jr.; ma. en di.: „Frankenstein", 18 jr.; wo.: „De Vogels" (Hitchcock), 18 jr.; za. 23.30 uur: „Politiepost Reeper- bahn", 18 jr. SASKIA, (Looierstraat) aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 uur, a.l.: „The Party". PAL ACE, (Bakkerstraat) aanvangs tijden 2.30, 6.45 en 9 uur: t/m za. Brigitte Skai - Bella Neri: „Meisjes in extase", 18 jr. Zo. t/m wo. „Zoek een plaats om te sterven", 14 jr. STUDIO A, (Langewal) aanvangstij den 6.45 en 9 uur: „Midnight cow boy", 18 jr.; za., zo. en wo. 2.30 uur: „Sebastiaan vindt een vader", a.l. leren tijdens gesprekken met inwo ners. Alleen daardoor geloof ik op de hoogte te raken van de problemen, die er in de gemeente bestaan". Kort nadat de heer Voskuil was toe getreden tot de PvdA in de gemeente Kesteren werd gestart met een leden werfactie. Het resultaat bleef niet Uit. Zo bedroeg op 1 april 1969 het aantal leden nog slechts 23, terwijl dit inmiddels reeds 63 is. De komende weken wordt het werven van nieuwe leden nog meer kracht bijgezet. Zegt de heer Voskuil: „Ik verwacht, dat over enkele maanden ons ledenaantal de honderd zal hebben overschreden. Een totaal aantal leden van 200 is in een gemeente als Kesteren zeker haalbaar". Op de voorlopige kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing staat de heer Voskuil op de vierde (een ver kiesbare) plaats. De heren R. de Jongh, Th. J. B. Haan en H. C. de Gier bezetten de eerste drie plaatsen op de lijst. Verder ziet de kandidatenlijst er als volgt uit: 5. L. v. d. Nol. 6. R. Vink, 7. D. v.d. Berg, 8. G. v.d. Wardt, 9. mevrouw J. C. J. van Neer bos-Van Tintelen, 10. G. Schuurman, 11. M. Bello, 12. J. van Neerbos. 13. C. M. ter Beek en 14. D. J. de Kruiff. De heer Voskuil heeft hoge verwach tingen van de komende gemeente raadsverkiezingen. „Ik ben geen pes simist. Daarom verwacht ik voor de PvdA 5 zetels (nu 4 red.). De zetel uit breiding moet mogelijk zijn gezien het in de laatste jaren zo sterk toege nomen aantal nieuw ingezetenen. In VEENENDAAL Men staat er gelukkig niet al te vaak bij stil, maar er is ontzettend veel verboden. Plaatselijk is dat allemaal vastge legd in de Algemene Politie Veror dening, waarin systematisch geru briceerd staat opgetekend wat be slist niet mag. Onder het motto ,,'t Is maar dat u het weet" laten we onze lezers incidenteel kennismaken met de A'oorschriften die de plaatselijke overheid hanteert ter bescherming van de samenleving, tegen zichzelf en tegen derden. Sommige verboden z(jn tamelijk vanzelfsprekend, ge noegzaam bekend en aanvaardbaar. Toch blijft het aardig dan kennis te nemen van de heerlijke terminologie in de APV: waterdicht, droog, taai, maar bovenal duidelijk, als aanvul ling vaak op de artikelen van het Wetboek van Strafrecht. We moeten èrgens een begin ma ken met een keus uit de papierwin- kei. Laat ons beginnen met de „be- strijding der onzedelijkheid". Dan hebben we dat maar gehad: „Het is verboden zich op of zicht baar vanaf voor het publiek toegan kelijke plaatsen in een gezelschap van een persoon van het andere ge slacht op te houden op een voor de eerbaarheid aanstotelijke wijze". „Het is verboden zich op of zicht baar vanaf voor het publiek toegan kelijke plaatsen ongekleed, onbe hoorlijk gekleed of anders dan als deelnemer aan een geoorloofde optocht of vertoning vermomd of onkenbaar gemaakt op te houden". „Het is verboden in de bebouwde kom in het openbaar buiten water plaatsen en privaten te verrichten datgene, waarvoor die inrichtingen bestemd zijn". „Het is de eigenaren .houders en geleiders van mannelijke en vrou welijke vee verboden bedoeld vee op of zichtbaar vanaf voor het publiek toegankelijke plaatsen te doen dek ken. Onder dekken wordt hier ver staan: het bespringen van een vrou welijk dier door een mannelijk". Op dezelfde wijze is het verboden dieren te doden en/of te slachten. „Het is, zonder vergunning van B. en W. verboden Het verstrekken van nachtlogies als bedrijf uit te oefe nen. (Dit geldt niet voor hotels, loge menten, pensions en andere inrich tingen die zijn ingeschreven bij het Bedrijfschap hotel-restaurant-café)". „Personen die zich in het openbaar in kennelijke staat van dronken schap bevinden kunnen door de poli tie van daar verwijderd en naar hun woning geleid', of op andere wijze in veiligheid gebracht worden"/ Onder het hoofd Openbare Zede lijkheid bovendien dit: „Het is verboden aan kinderen be neden de leeftijd van 15 jaren ta bak, sigaren of sigaretten in het openbaar te verkopen. Het is aan anderen dan aan de ouders, voogden of verzorgers verboden aan kinde ren beneden de leeftijd van 15 jaren tabak, sigaren of sigaretten in het openbaar ten geschenke te geven of op enige andere wijze te verstrek ken. Het is aan kinderen beneden de leeftijd van 15 jaren verboden in het openbaar tabak, sigaren of siga retten te roken, of bij zich te heb ben". En: Het is verboden uit winstbejag de waarzeggerij uit te oefenen, 't Is maar dat u het weet... 001010111111111111011111101110111100111001000000001 'mr Kesteren zijn nu eenmaal maar twee mogelijkheden: zwart of wit". In de groepering Gemeente Belangen ziet de heer Voskuil geen concurrent, waarvoor gevreesd moet worden. „Die partij heeft in de afgelopen zit tingsperiode haar ruiten dacht ik wel ingegooid. Denk maar aan de affaire T. van de Pol, nota bene de lijsttrek ker, die kort na de verkiezingen al uit de partij werd gestoten. Dat spontane gedoe bij Gemeente Belangen is na tuurlijk wel leuk, maar er wordt ver geten dat het om ruim 7000 mensen gaat. Gemeente Belangen is boven dien een aangelegenheid voor alleen het dorp Kesteren, althans die indruk is de laatste tijd sterk gewekt," aldus de heer Voskuil, die zich denkt iq te gaan zetten voor o.a. de realisering van het zwembad, een sportfederatie in Opheusden en een verbetering van het welzijn in de gehele gemeente. Overigens weet hij zich daarbij ge steund door zijn partij. „Welvaart is een verouderd begrip. Het gaat tegenwoordig om het wel zijn. Daaraan is ook in de gemeente Kesteren nog veel te doen. Zo wordt er bijvoorbeeld nog steeds gejuicht als er weer een sluitende begroting is. Dat vind ik walgelijk. Zo'n slui tende begroting is alleen maar een te ken van beperkingen om de zaak in evenwicht te houden. We moeten niet bang zijn voor een tekort als dat maar in het belang van de hele ge meente is", aldus de heer Voskuil tenslotte. Met veel belangstelling heb ik in uw blad op 26 februari de interviews gele zen welke één uwer verslaggevers had met de Ederveense raadsleden J. v. Ginkel (SGP) en G. Hardeman (CHU). Wat de eerste betreft mag in plaats van belangstelling ook nog grenzeloze verbazing gelezen worden. Dit slaat dan op het feit dat het anno 1970 nog voorkomt dat notabene ge meentebestuurders een als door het geachte raadslid v. Ginkel weergegeven mening hebben, terwijl op andere plaatsen ook gekozen bestuurders bezig zijn om van gans Europa één land te maken. Immers, als" dit raadslid nu al bezwa ren heeft tegen de kwaad brengende mensen van buiten die zich in dat dorp vestigen, wat altijd nog op een uitzon dering na Nederlanders zijn, wat dan straks als iedere Europeaan vrijer uit zal zwermen en ook in Ederveen te recht kan komen? Na lezing komt het mij voor'dat juist in eigen SGP-kring de mening van de heer Van Ginkel het hardst aan zal ko men. In de eerste plaats omdat hij duide lijk laat blijken dat enig vertrouwen in de jeugd hem ten enen male ontbreekt. Zijn stelling dat van de door importbe volking geopperde nieuwe ideeën de jeugd alleen de slechte, vasthoudt, slaat immers ook op de SGP-jongeren. Het lijkt ondergetekende niet zo aan lokkelijk om op iemand te stemmen als jongere, die min of meer zegt de jeugd ter plaatse niet voor vol aan te zien, wat ondergetekende uiteraard niet met hem eens is, integendeel de me ning heeft, dat daar een aantal vooruit strevende en in het maatschappelijk ge beuren geïnterresseerde jongeren van allerlei richting voor een deel al aan wezig is, en voor een ander deel in op komst is. In de tweede plaats: wat zullen de echte Ederveners die door huwelijk met iemand van buiten ons (ja, goed gelezen ONS) dorp, wel moeten denken, nu blijkt dat zij naar de mening van dit raadslid meegeholpen hebben aan de import, welke deze „het grote kwaad" noemt? Kiezers van andere groeperingen zul len zich daar niet veel van aantrekken, doch echte SGP-ers zal dit toch wel tot nadenken gebracht hebben. Zal de heer v. Ginkel hun stem nog wel op prijs stellen??? Trouwens, vergeet het geachte raads lid niet dat, als het onderwijs in ons dorp zo goed is, wat ondergetekende vooralsnog bereid is aan te nemen, dat dan ook zonder importbevolking de op vattingen en levenswijze van het dorp anders geworden zouden zijn? Goed onderwijs immers, is modern en maakt gébruik van de moderne commu nicatiemiddelen, (doch zelfs zonder dat) geeft degenen die dat onderwijs geno ten de kennis en de mogelijkheid om alle problemen verder te doorgronden dan voorheen. Welqu, dit zal leiden tot andere op lossingen en andere manieren van wo nen, werken en vrijetijdsbesteding, sa- menvatténd een andere stijl van leven. Schrijver dezes komt het voor dat de mening over de importbevolking die nieuwe ideeën brengt, waaruit alleen maar kwaad voortkomt ingegeven is door angst, angst voor verandering van als norm aangenomen vroeger heersen de gewoonten en opvattingen, angst ook dat de eigen mening (die ondergeteken de overigens respecteert) door andere meningen verdrongen za.l worden of onhoudbaar zal blijken te zijn. Ergens in de wereld bouwde uit die zelfde angst iemand een muur dwars door een grote stad, op de lange duur zal blijken dat zelfs door en over di» muur meningen en invloeden van bui tenaf onafwendbaar zijn. De stelling dat de autochtone bevol king een afkeer zou hebben van het bestemmingsplan is dacht ik onjuist. Op de gemeentelijke praatavond daarover was iedereen enthousiast en hoopte op spoedige realisering, (zie de pers daar over na). Verder is schrijver dezes gebleken dat gelukkig de heer Van Ginkel zelf wel openstaat voor invloeden en ideeën van. geïmporteerde inwoners, het was n.l. op de eerder genoemde praatavond dat ondergetekende B. en W. voorstelde een zebrapad bij de Herv. School aan te leggen, thans blijkt het SGP raadslid dit te hebben overgenomen. (Hetgeen ik toejuich). Op dezelfde praatavond heeft onder- get. gesteld dat de burgers in ons dorp recht hebben op beter openbaar ver voer, alleen al omdat zij als belasting betaler, in de gelegenheid gesteld moe ten worden om van de ook met hun geld gefinancierde gemeentelijke voorzieningen en evenementen, meer gebruik te maken (bijv. sporthal, straks Reehorst, zwambad enz. enz.) Op dit punt nu, blijkt de heer Harde man volkomen dezelfde mening als on- derget. te hebben. Het is daarom waar schijnlijk begrijpelijk dat hij bijzonder dankbaar is er in geslaagd te zijn op één avond twee raadsleden een bruik baar idee verschaft te hebben. Jammer alleen dat zij ter plaatse hun instem ming niet betuigden. Dat had het nuttig effect vergroot. Wanneer op de woningbouwopmer- king van het SGP-raadslid niet inge gaan wordt, wat de aandachtige lezer zal opvallen, dat omdat zij elkaar zo tegen spreken, dat weerlegging geen zin heeft. Anders ligt het met de mening van de heer Hardeman, waar hij stelt dat de gemeente grond moet aankopen, voor woningwet en particuliere bouw. Dat kan schr. dezes dat met hem eens zijn. Op welke manier echter wordt deze grond later aan de particulier ter be schikking gesteld, tegen kostprijs, tegen de waarde of in erfpacht? Dat is na melijk voor het financiële beleid zo wel als voor de kiezers een belangrijke zaak. Het valt op, dat het geachte raadslid Hardeman wel een opmerking in posi tieve zin maakt over de Veenendaal se Midden tand. Onderget. lijkt het echter toe dat het goed is om te stellen dat gezien de oppervlakte van het dorp, in Ederveen toch een actieve, modern gesorteerde en goed service verlenende middenstand aanwezig is, die zeker niet ongenoemd had moeten blijven, sommi gen hebben zelfs een streekcliëntele Wat onderget. bij beide raadsleden opvalt is hun enigszins belegen mening, te veel schermen met rust en tevreden heid, terwijl toch ook in Ederveen nog vele zaken beter kunnen, andere initia tieven mogelijk zijn, kortom ook voor de politieke partijen op gemeentelijk gebied nogal wat werk te verzetten is. Voor de duidelijkheid, onderget. is kandidaat, raadslid voor de PvdA, doch al het hiervoorgaande dient als een per soonlijke mening gelezen te worden. Mochten er na lezing inwoners zijn diet hetzij over de PvdA, hetzij over de politiek in het algemeen, hetzij over dit artikeltje eens willen praten, onderget. is daartoe ten allen tijde bereid. W. Roelofsen Azaleastr. 5 Ederveen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3