Veenendaals dagblad Kans op gesprek Midden-Oosten Buiten Grieks-nationalisten doen aanslag op Makarios Rob Mi It on overleden Soep wordt niet zo goedkoop gegeten... Slecht weer over oostgrens Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Schaap met i voor drie prinsjes Ford Genk werkt weer Republiek in Londen Bestuur sluit Kunstacademie ..Artibus'* het zilveren bevrijdingstientje 1970 VERDUBBELDE ZENDKRACHT MAAKT RADIO NORDSEE NOG HINDERLIJKER Polen geeft W.-Duitsland waarschuwing Zeven doden in Dolomieten Man verwondt twee mensen en steekt hond dood Verliezen V.S. in Laos Aanhoudend winters NEW ORk Ou Thant, de secretaris-generaal van de V.W, heeft de Zweedse diplomaat Gunner Jarring, zijn bijzondere bemiddelaar voor het Midden-Oosten, voor overleg naar New York ontboden. Eekhoorn HOOFDPUNTEN PRESIDENT VAN CYPRUS ONGEDEERD ZIEKENHUIS DOLOMIETEN eïnïjLi eranderins: Bur. voor redactie an administratie: Print Bernhardlaan 28, Vaenendaal, TeJaf. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Losae nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ f 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei" opgericht in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 9 MAART 1970 - 44e JAARGANG no. 57 mitttimiimiitiiiiiimmiiiiiiitiHMiHiiiiiimitiMiimitmiiHitini, THANT WIL JARRING'1» NAAR NEW YORK Kort voor de bekendmaking had Oe Thant gezegd dat in New York een algemeen gevoel van optimisme heerste na de jongste besprekingen van de afgevaardigden van de vier grote mogendheden, In de Franse ambassade. BRUSSEL Aan de laatste grote wilde staking in België is zondag een •inde gekomen, toen de meerderheid van de arbeiders van de Ford-fabrie ken in Genk besloot heden het werk te hervatten. De staking bij Ford heeft 40 dagen geduurd. De arbeiders hebben genoegen genomen inet minder loonsverhoging dan zij aanvankelijk hebben geëist. Bij Ford-Genk werken 8000 arbei ders. LONDEN Het „Londeneiland", een schiereiland in de Theems te genover Greenwich, heeft zich zon dag tc middernacht uitgeroepen tot een onafhankelijke republiek. De 10.000 inwoners zijn tot deze stap overgegaan, omdat zij vinden dat het bestuur van Groot-Londen waar zij onder vallen, onvoldoende hun be langen behartigt. President van de nieuwe republiek is het 37-jarige gemeenteraadslid Ted Jones. Onder zich heeft hij twee eerste ministers - de binnen vaartschipper John Westfallen en de bootwerker Raymond Paget. Aange zien er nog geen grondwet is opge steld, is de taakverdeling tussen de twee premiers nog niet geregeld. Ook is nog geen minister van Bui tenlandse Zaken. De „rebellen" hebben in zoverre •ucces met hun actie geboekt, dat zij van de Britse regering een toezeg ging hebben gekregen, dat hun grie ven zullen worden onderzocht. Deze toezegging was gericht aan de ..onafhankelijke gemeenteraad van Isle of Dogs". Een postzegelverza melaar in Amerika, heeft de leiders van de nieuwe republiek gevraagd, hem de eerste postzegels van hun staat toe te zenden. Het schiereiland dankt zijn naam aan het feit, dat koning Eduard III daar hokken voor zijn honden had laten bouwen. 'T'of dusver heeft de wetgever zich nooit met de eekhoorn bemoeid. Terwijl hem het lot van mollen en kikvorsen ter harte ging, bleef het leven van de grappige pluimstaart vrij van Haagse inmenging en ik moet zeggen, dat hij zich in 't alge meen goed wist te redden, want als vijand kent hij niemand dan de mens, de boommarter en de havik, waarbij alleen de eerste hier en daar meetelt, want haviken zijn er nauwelijks meer en de marter is een zeldzame figuur. Of de mens er nog veel achterheen zit, geloof ik niet, want dit dier heeft als bontle verancier weinig betekenis, zulks in tegenstelling tot het tamme ko nijn, van wie het haar wordt ge bruikt om vele betere soorten (b.v. seal-electric en biberette) bedrieg lijk te imiteren. Naarmate de be werking van pels en bont voort- schreed, bezon men zich meer op onze eekhoorn, maar omdat zijn naam weinig aantrekkelijk, „te ge- f woon", is, noemt men hem „feh" d.i. de Siberische naam. Het vel wordt geverfd en er ontstaat een bontsoort, geschikt voor chique, lichte mantels. Men spreekt dan deftig van zobel-feh, waarvan de eerste helft is, wat het voorstelt (z.g. sabel) en de tweede wat het werkelijk is, dus: eekhoorn, m.a.w. sabelkleurig-geverfde eekhoorn en de dure, sterke bovenkant voor de betere klasse mantels heet fehrug; de zachtere, aan slijtage onderhevi ge onderzijde: fehbuik. Thans is het van 1 februari tot 1 augustus verboden ons gezellige bosaapje in een z.g. Schoontijd te schieten. Het komt veel minder in ons land voor dan eertijds, al ge loof ik, dat dit in de eerste plaats te wijten is aan infectie en epidemie door virussen en bacteriën, dus niet aan vervolging door de mens. Van het laatste had hij vroeger stellig méér te lijden en toch zaten er toen in de Gelderse bossen eekhoorntjes bij de vleet. 9-3-70 A. B. WIGMAN Oe Thant wilde geen nadere bijzon derheden doen, maar gaf te kennen dat de Grote Vier enige vooruitgang hebben geboekt bij hun pogingen tot het opstel len van een vredesformule. Naar verluidde zouden de vier mo gendheden bijna overeenstemming heb- l?en bereikt over drie hoofdpunten Israëlische terugtrekking uit het gebied dat in de juni-oorlog van 1967 is bezet; gegarandeerde vrijheid van scheepvaart voor Israëlische schepen in het Suezkanaal en de Golf van Akaba. de legering van een strijdmacht van de UNO. Een Israëlische- commando-groep heeft het afgelopen weekeinde een ac tie uitgevoerd op Libanees grondgebied. Daarbij werden vijf huizen opgeblazen, die Arabische gueirrilla-strijders be woonden. Israël heeft gedreigd met nieuwe acties indien de guerrilla-activi teiten vanuit Libanon niet worden ge staakt. UTRECHT De academie voor beel dende kunsten Artibus in Utrecht is ni.i.v. heden door het bestuur voor on bepaalde tijd gesloten, omdat volgens de voorzitter van de academie, ondanks de getoonde bereidwilligheid van het bestuur om tot democratisering en her structurering van het onderwijs binnen de wet te komen, een aantal leerlingen de normale gang van hel onderwijs blijft verstoren. De sluiting betreft zowel de dag- als de avondschool, doch het bestuur zal maatregelen nemen om de eindexamens zoveel mogelijk doorgang te doen vin den. De leerlingen van Artibus zullen op korte termijn een ruimte proberen te vinden waar, zolang hun school geslo ten blijft/ door gastdocenten en even tueel ook de docenten van „Artibus" die met hem solidair zijn, lessen zullen worden gegeven. In een „onjuiste" reactie op de sluiting van de academie, noemen de leerlingen de mededeling van het bestuur, dat een groep leerlin gen het onderwijs onmogelijk tracht te maken, pertinent onjuist voor iedereen, zo zeggen zij was het mogelijk om on derwijs te volgen, alleen werd donder dag j.L door de leerlingen een half uur van de lestijd gebruikt om te vergade ren over de statuten die 't bestuur hun had toegezonden. Deze vergadering re sulteerde in een demonstratieve ver branding van deze statuten* buiten de lestijden. Het zijn dus niet de leerlin gen, maar het is het bestuur dat het on derwijs onmogelijk maakt, aldus de leerlingen Ten aanzien van de democratiserings- voorstellen van het bestuur, zoals die vastgelegd zijn In de gewraakte statu ten, wordt opgemerkt, dat het bestuur zich niet houdt aan zijn eigen afspraak, tijdens een eerder gehouden docenten vergadering gedaan, waarbij toegezegd werd dat het zou gaan werken op basis van de in opdracht van de leerlingen opgestelde conceptstatuten. De statuten, waar het bestuur nu meekomt, aldus de leerlingen, wijken op fundamentele punten af. NICOSIA De president van Cy prus, aartsbisschop Makarios (57), heeft zondagavond in een radio- en televi sie-uitzending gezegd, dat hij hoopt dat God de mannen, die hem hadden aan gevallen zal vergeven. Diezelfde ochtend was een helikop ter, die Makarios van zijn paleis in Ni cosia, ergens heenbracht, van oen dak af onder machinegeweervuur genomen. Makarios zelf werd niet gewond. De aartsbisschop liet uitkomen ln zijn toespraak dat de aanval door Griekse Cyprioten was uitgevoerd. „Ik heb in de afgelopen 20 jaar het Grieks-Cyprioti sche volk gediend, en ik zal dat blijven doen, ook als mijn leven wordt be dreigd", zei de aartsbisschop en hij voegde eraan toe dat hij in dienst van het volk zou wensen te sterven. Tenslotte sprak hij een gebed uit voor de Griekse piloot van de helikop ter, die gewond was geraakt maar erin was geslaagd de machine aan de grond te zetten en het leven van de aartsbis schop te redden. De president-aartsbisschop bleef on gedeerd. De piloot van de helikopter werd getroffen door schoten in buik en maag. Zijn toestand was gisteravond kritiek. De zwaar gewonde piloot slaagde er niettemin in het toestel veilig aan de grond te zetten. Makarios, zelf ook bé- spat met bloed, hielp hem in een auto. Per helikopter onderweg naar een herdenkingsdienst, is president Ma karios ontsnapt aan een aanslag, die echter wel zijn piloot ernstig verwond de. De piloot wist echter de helikopter aan de grond te zetten, zodat Makarios ongedeerd bleef. Op de foto: omringd door veiligheidsagenten en politie verlaat president Makarios de helikopter. die hem naar een ziekenhuis bracht. De aanslag werd gepleegd enkele ogenblikken nadat de helikopter, waar in Makarios de enige passagier was, achter het presidentiële paleis in Nico sia was opgestegen. De daders namen vanaf het dak van een nabijgelegen school het toestel met automatische wapens onder vuur. Zij vluchtten. Op het. dak van de school trof de politie een machinegeweer en twee geweren aan. Later op de dag ar resteerde de politie vier mannen. Meer arrestaties werden verwacht. Na de mislukte moordaanslag is zon dagavond te Nicosia in een officieel communiqué bekendgemaakt, dat de politie huiszoeking heeft gedaan in de woning van de oud-minister van Bin nenlandse Zaken Polvcarpos Georgad- jis. Twee niet-geregistreerde vuurwa pens alsmede een hoeveelheid munitie voor machinepistolen werden gevonden. In het communiqué werd hieraan toe gevoegd, dat de politie vier Griekse Cy prioten heeft aangehouden een hun ner is de eigenaar van de auto, die ge bruikt is voor de vlucht van de daders van de aanslag op Makarios. Volgens de politie wordt nog gezocht naar zeven andere mannen. ARNHEM De G8-jarige acteur Rob Milton is zondagmiddag, vlak voor het begin van de kindervoorstelling „Baron Swiebertje" in Arnhem, onverwacht overleden. Rob Milton kreeg in de jaren dertig en ook na de oorlog bekendheid als acteur in toneelstukken van het lich tere genre. 'Ü8& se-**** De drie zoons van prins Claus hebben zaterdag een levend stuk j speelgoed gekregeneen schaap i met drie lammeren. Prins Claus i kreeg deze geschenken voor zijn zoons Alexander. Friso en Constan- tijn tijdens een bezoek aan Giessen, waar hij een sporthal opende, waar- j S voor dei bevolking van Andel, Gies- j sen en' Rijswijk {Noord Brabant) een ton had geofferd. Er was zelfs 136.000 gulden inge- zameld. De resterende 36 mille zijn bestemd voor een brug in Roean- da. Rechts op de foto burgemeester 5 Scholten van Giessen. ïiiiiMiiiiiMiiiiiiMiiiimiiiiiiinimifiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiMiiiiiiiii VLISS1NGEN Het loodswezen in Vllssingen kan nog steeds geen gebruik maken van zijn vaste golflengte voor het radiocontact met schepen op de Westersehehie, omdat deze gestoord wordt door de piratenzender Radio Nordsee International. Tot. nu toe heeft de zender op halve kracht gewerkt. Deze week wordt de zendkracht van Radio Nordsee Interna tional verdubbeld. De verbindingen tussen het loodswe zen en de schepen op de Westerschelde lopen, zolang de storing duurt, via de radiofrequentie van een ander district. O WARSCHAU De Poolse minister van Buitelandse Handel, Burakiewicz. heeft in een vraaggesprek met het blad Zycie Warszawa West-Duitsland ge waarschuwd, als tegenprestatie voor economische gunsten, geen politieke concessies te verwachten. Bepaalde Westduitse politici schijnen te proberen, de politieke besprekingen in verband te brengen met. de afzonderlijk daarvan gehouden economische onderhandelin gen tussen Bonn en Warschau, zei hij. De minister vond het voorts onjuist, dat in de Westduitse pers geschreven is dat de Westduitse kredieten voor Polen be langrijk zijn. I/en prijzenoorlog op het gebied van de droge soepen is voorlopig niet te J verwachten. Honig. Maggi, California en Royco grypen de handschoen niet op, die hun door Cosmonda Voedingsmiddelen, die de Knorr-soepen op de markt brengt, is toegeworpen. Cosmonda heeft de vastgestelde verkoopprijzen vervangen door adviesprijzen aan de winkeliers. Deze hebben daardoor de mogelijkheid om ten koste van hun eigenwinstmarge Knorr-soepen voordeliger te gaan verkopen. In de handel is men ontstemd over de plotselinge maatregel van Cosmonda, omdat er vooraf geen overleg is geweest. Naast hun grote merken hebben deze fabrikanten ook minder bekende soorten, dfe veelal goedkoper zijn en waarvoor prijsafspraken niet gelden. Met deze goedkopere soepmerken ver- wocht men de aanval van Knorr te kunnen weerstaan. WARSCHAU7HAMBURG Tijdens het weekeinde heelt het in Polen hevig gesneeuwd, waardoor een verkeers chaos is ontstaan. Vooral Neder-Silezië en de streek rond Poznan hebben het hard te verduren gekregen. Verscheide ne treinen zijn daar in sneeusyfieuvels blijven steken. Tegen de duizend auto busdiensten vielen uit. In Oost-Duitsland waar het de hele week al steeds weer sneeuwt, zijn tien duizenden mensen, ook Sovjetrussische soldaten, aan het sneeuwruimen gezet. In Oost-Berlijn stonden zondag nog 126 goederentreinen die niet korfden ver trekken. Volgens de kranten hebben de kolen- en brandstofvoorziening met moeilijkheden te kampen. Het verkeer ondervindt op een aantal hoofdwegen nog veel hinder Ondanks de nieuwe sneeuwval van zondag verloopt het verkeer in West- Duitsland aanmerkelijk vlotter. Alleen op de wegen naar de wintersportgebie den gaat het met een slakkengang. Op de 1.500 meter hoge Feldberg in het Zwarte Woud lag de sneeuw zondag vier meter hoog, iets wat in tachtig jaar niet meer was voorgekomen. Aan de kanten van de wegen in het Zwarte Woud torenen sneeuwmassa's tot zeven meter hoog op. In Beieren, waar de laatste dagen veel dorpen var. de buitenwereld waren afgesneden, waren rondag de meeste straten weer begaanbaar. In het westen van de Bondsrepubliek viel zondag opnieuw 15 cm. sneeuw Noord-Duitsland had bovendien nog last van dichte mist, hier en daar met een zicht van slechts tien tot veertig nieter. DEN HAAG De 47-jarige Hage naar P. P. heeft ralerdagavond in een logement in Den Haag de veertigjarige logementshoudster en een dertigjarige gast met een dolkmes gewond en de hond van de vrouw doodgestoken. De man, die onder invloed was, kreeg onenigheid met de logementshoudster, toen zij hem zei, dat hij naar bed moest. Er oritstond een schermutseling, waarbij de hond de man aanviel. Met een dolkmes stak P. de hond -dood. Daarop stak P. een gast in de rechter bil. De logementshoudster werd in de borst gestoken, waarbij een long ge raakt werd. WASHINGTON liet Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat tenminste 27 Amerikanen zijn gesneuveld of worden vermist als gevolg van vijandelijke ac ties in Laos. Slechts één van de slacht offers viel hij een operatie te land. Men verwacht dat de „duiven" in het Congres, opnieuw de waarschuwing zullen laten horen, dat de Amerikaanse operaties in Laos tot een tweede Viet nam kunnen leiden. De leider van de democratische meerderheid in de Se naat, Mike Mansfield, zei zondag, dat president Nixon in zijn verklaring over Laos, niet een volledig beeld van de operaties in dat land heeft gegeven. Mansfield voegde hieraan toe, dat dé onafhankelijkheid van Laos niet het le ven van Amerikanen waard is. Twee personen sstyn dit weekend om het leven gekomen in de enorme sneeuwmassa's die in de afgelopen da gen in Tsjecho-Slowakije zijn gevallen. Acht jonge arbeiders werden op een weg in de Hoge Talra door een lawine getroffen. Een kwam om het leven en een andere werd gewond. De overige zes werden niet gewond. Op 200 meter afstand van een chalet op de krkonose berg in Noord-Bohe- men werd een dode man aangetroffen hij had tevergeefs geprobeerd het chalet tev bereiken. Zijn lijk werd ge vonden doordat de punten van zijn ski's boven de diepe sneeuw uitstaken. Dit waren rle eerste doden van een week bijzonder streng winterweer. Op de secundaire wegen en de op de kleine spoorbanen is alle verkeer nog onmogelijk. In Praag werd zondag sneeuw ge- .ruimd door het leger en leden van de Lenin-jeugd. De pers en radio hebben kritiek geleverd op de bevolking die de oproepen om vrijwillig sneeuw te gaan ruimen volkomen negeert. Op de spoorlijnen in Moravië wordt sneeuw geruimd door het TsjechosJo- waakse leger en de Russische bezettings troepen. In de Dolomieten is bij het. Brits» Meer door een lawine een peloton Ita liaanse bergtroepen bedolven. Zeven soldaten zijn omgekomen, minsters acht gewond. Eerder was bekend gemaakt dat slechts enkele soldaten waren gewond door de neerstortende sneeuwmassa. Helikopters hebben reddingsploegen en politiehonden naar de plaats van het ongeluk gevlogen. De militairen hielden oefeningen op 2200 meter hoogte in de bergen rond het meer, toen de lawine omlaagstortte. (Van onze weerkundige medewerker) Ook de Veluwe heeft z'n deel ge had van een Belgische randstoring die naar West-Duitsland trok. De sneeuw werd. in Apeldoorn gepeild op maximaal elf centimeter. De temperatuur liep zaterdag op tot 5 graden C., waardoor een deel van de sneeuw wegsmolt, maar zondag kwam er weer wat bij. Een groot deel van West-, Mid den- en Noord-Europa blijft onder invloed van kleine, tot op grote hoogte met koude lucht gevulde de pressies. Deze doen de kans op sneeuw aanhouden. De ervaring heeft geleerd, dat een dergelijke weerstoestand met rondzwervende koudeputtenhet dagen, soms we ken achtereen kan uithouden. De temperatuur blijft aan de lage kant met in de nacht en ochtend lichte, waar het langdurig opklaart matige vorst. Vannacht werd -8 graden C. gemeten in Maastricht en Oostma- hom. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond: Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Morgen: Zon op: 07.07 u„ onder 18.35 u. Maan op: 07.48 u., onder: 22.49 u. ADVERTENTIE De periode waarin zilveren tienguldenstukken - uitsluitend in 1970 geslagen ter herinnering aan de bevrijding - kunnen worden besteld, is verlengd tot en met maandag 16 maart. Deze bevrijdingstientjes (waarmee men gewoon kan betalen) kunnen worden besteld bij post kantoren, banken, spaarbanken, de Am sterdamse gemeentegiro en grenswisselkantoren Bij al deze instellingen zijn speciale bestel- k aart en gratis verkrijg baar. Men kan elk gewenst aantal munten op één kaart bestellen. Aflevering van de munten vanaf 20 april.

De Vallei | 1970 | | pagina 1