nanciele notities Concessies vertragen oplossing vraagstuk MINI IS GOED; MAXI IS GOED BEURSBODEM NU STEVIGER Paragon gaat naar Drachten Fusie in de melkindustrie Pleidooi verbetering structuur Nederlandse levensmiddelensector Koopjes balen op de New- yorkse Beurs PUBLIEK BIJ BELEGGINGEN BETREKKEN GOODYEAR OVERSCHRIJDT 3 MILJARD Kritiek Fries-Groningsche op woningbeleid Hoog-Catharijne uniek projekt VOOR BURGER LUCHTVAART In Europa in zwakke positie TAB GAAT IN NEDERLAND PRODUCEREN OPRICHTING DISTRIBUTIE. CENTRUM Waterhoogten Kareltje Knetter en de blauwgerotte kiel PILOOT STORM TEKKO TAKS Nieuw Baukinitiatief CONCESSIES Computer-forniulieren Dure verzekeringen Computer-meubilair Concentratie uitgeverijen Pagina 2 MAANDAG 9 MAART 1970 117 „Hoe voel je je?" „Op dit eigenste ogenblik gewel dig". „Is dat niet een beetje te sterk uit gedrukt?" „Nee. ik voel me werkelijk gewel dig. Veel beter dan .goed'." „Geen rillingen, .ieen nare smaak in je mond, of zoiets?" „Nee!" De fles. de naald en de transfusie vormden een taak, die hen ve rbom ii gemeenschappelijke bezorgdheid om iemana van wie ze over :gens he* erna? los stonden; iemand, die ze samei probeerden te behandelen en te gene zen. „En buiten dit, eigenste ogenblik „Buiten dit eigenste ogenblik?" Hel was al heerlijk, hier maar gewo., t< liggen, elkaar minutenlang in de ogen te kijken, nu ze dat zr i - ge. tensbezwaar konden doen. nu het nM nodig was, weg te kijken. „Ac. meestal voel ik me beroerd". „Beroerd? Hoezo" Ze vroeg het deelnemend, bezorgd, als een vriend.' Maar... ze verdiende, de klap. En Oleg voelde dat dit het moment was om haar die toe te die nen. Hoe zacht haar heldere, licht- «bruine ogen ook waren, ze zou hem niet ontlopen. „M'n moreel, daarmee is het be roerd. Beroerd, omdat ik weet, dat ik een heel hoge prns voor mün lever betaal en dat zelfs jij ja, jij bij het proces betrokken bent en me be duvelt". „Ik?" Wanneer ogen eindeloos in elkaar verzonken zijn. krijgen ze een heel nieuwe eigenschap. Ze zien dingen, die in vluchtige blikken nooit aan het licht komen. Het is, alsof ze hun be schermende, gekleurde netvlies kwijt raken. Woordloos, onstuitbaar komt de waarheid eruit spatten, ren, dat die injecties noodzakelijk wa ren en dat ik het fijne ervan niet zou begrijpen? Waarom zou ik het niet begrijpen? Het is hormoontherapie. Wat valt daaraan te begrijpen?" Het was natuurlijk niet eerlijk; het was niet eerlijk, die hulpeloze bruine ogen zo onverhoeds aan te vallen, maar het was de enige manier om de vraag werkelijk te stellen. Er ver schoot iets in haar ogen; ze was vol komen ondersteboven. En dr. Gangart (nee, het was dr. Gangart niet, het was Vega), wende haar ogen af. Zoals je vóór de laatste, verplette rende nederlaag een compagnie solda ten van het slagveld terugtrekt. Ze keek naar de fles. maar wat viel daaraan te zien, nu de bloedtoevoer was stopgezet? Ze keek naar de lucht bellen, maar die stegen ook niet meer op. Toen draaide ze de schroef weer los. Dadelijk verscher, de bellen. Het werd trouwens toch tijd om ver der ie gaan. Haar vingers streken langs de gum- m het appa ist en de naald. Het leek, of ze alle obstakels Jit de slang wilden heipen wrijven. Ze duwde nog een pluk watten onder de punt, om te zorgen, dat de slang niet doorknikte. Hij zag haar met leu- .opias oezig. Ze .ai.i ej eeta reep af en plakte de naaldpunt aan zijn >rm v«... .Ow»i mislang tussen zijn vingers door, de «/u.^ere. an e hur.u. Ais haken staken ze in de lucht. Daarna hield de slang .;>chztw op zijn plaats. Vega hoefde hem niet meer vast te houden, o. naast ne. te blijven staan, of hem in de ogen te kijken. Met een strak gezich. haar v u. hoofd gefronst, verstelde ze iets waardoor de bellenstroom toenam. „Zo gaat het goed", zei ze. „Als je maar stil ligt". En ze liep weg. Ze verdween niet helemaal van het toneel, ze verliet allei de hoek, waar hii het gezicht op had. Hij moes', heel stil liggen. Daardoor beperkte zijn uitzicht zich lol de - ndaurd van het instrument, de fles bruin bloed, de glanzende bellen, de bovenranden van de zonbeschenen ramen, de weerkaat sing van de in zessen verdeelde ruiten- in de matglazen ballon van de lamp en het hele plafond met de bleke, glimmende zonlichtvlek. Vega was er niet meer. Zijn vraag leek hem te zijn ontglipt, als ten voorwerp, dat achteloos, on handig, van hand tot hand gaat. En zij had hem niet opgeraapt. Het was aan hem, Oleg, erop door te borduren. Omhoogstarend naar het plafond begon hij traag hardop te denken. „Als mijn leven helemaal verloren is, als een gevoel in mijn botten me eraan herinnert, dat ik een eeuwige gevangene, oen voorgoed ver oordeelde ben, als het lot me geen be ter vooruitzicht kan bieden, ik niets anders meer hoef te verwachten, dan met opzet en kunstmatig aan mijn eind te worden geholpen waarom zou ik dan nog moeite doen, dat leven te sparen?" Vega hoorde alles, al was ze achter de schermen. Misschien ook maar be ter, op die manier ging het praten ge makkelijker. „Eerst werd m'n eigen leven me af genomen, nu ontzeggen ze me zelfs het recht... mezelx voort te zetten. Een verminkte willen ze van me ma ten, een verminkte van het ergste soort. Wie heeft dan nog wat aan me, lan een c':ig. dat ie' -* ^s»»*mbartighc'd.. Vega zr i"*e plek op h®l p' *i 'e-k hij b ?:>nv?n te treicken aan de randen. Dan was het, alsof hii rimpelde in een from, alsof ook hij nadacht, maar het niet kon vatten. De vrolijke, doorschijnende bellen bleven borrelen. Het neil van het bloed in de fles daalde. Een kwart er van was al ov rgeheve'd. vrouwen bloed, het bloed van „Yaroslavtseva, r-ang" Een meis c? Een oude dame? Een s'udente? Of een marktkoop vrouw? „Ja, barmhartigheid..." Een schitterend initiatief Wanneer is een chirurg (geen nieu we, eentje met ervaring) zenuwachtig? Niet onder het opereren. Tijdens een operatie werkt hij eerlijk en open Hij wéét wat hij doet, dat het zijn taak is. slechts te verwijderen wa 'orwHdei moet worden en zo radicaal mogelijk, opdat, er later geen spijt hoef te zijn om halve maatregelen. Zeker, soms 'reden er onverwacht complicaties op Een bloedstuwing bijvoorbeeld en misschien herinnert hi.i zich dan, hoe Rutherford stierf terwijl hij aan een hernia werd. geholpen. Maar gewoon lijk begint de nervositeit van de chi rurg na de operatie, als de tempera tuur van de patiënt om de een of an dere reden niet wil zakken, of i maag opgezet blijft en opnieuw moet worden geopend, niet met. een mes, maar in gedachten, om te zien wat er is gebeurd, om het te doorgronden en in orde te maken. Als de tijd je dreigt te ontglippen, moet je hem bij de staart grijpen. Om die reden liep Lev Leonidovich gewoonlijk vóór de vflf- minuten-conferentie bij zijn post operatieve gevallen binnen, alleen maar om even poolshoogte te nemen. Zoals doorgaans voor een operatiedag, zouden de gewone rondjes lang duren en hij kon niet nogmaals anderhalf uur verdwijnen, zonder te weten wat er met zijn maagpatiënt aan de hand was en hoe Dyoma het maakte. Hij bekeek het maaggeval; daarmee ging het redelijk geod. Hij zei de ver- verpleegster, wat ze hem te drinken mocht geven, en hoeveel. Toen stapte hij de volgende kamer binnen, een heel kleintje, voor maar twee mensen, can Dyoma op te zoeken. De andere patiënt in de kamer was al aan de beterende hand en zou wor den ontslagen, maar Dyoma lag op zijn rug, de dekens tot zijn borst op getrokken, en hij zag nog erg grauw. Met een onrustige, gespannen blik staarde hij naar het plafond. Hij spande alle spieren rondom zijn ogen in, alsof daar ergens in de hoogte een minuscuul dingetje zat, dat hij (vilde zien, maar niet kon ontdekken. (wordt vervolgd) illffliliU» 4369. Piloot Storm lag achteloos teneer op de slaapbank, maar het duurde niet lang of hij hoorde Rona's stem, die hem van verweg scheen toe te spreken. Zij vertelde de geschiedenis van volkeren en machten, hem en zijn ras en zelfs de huidige bewo ners van Valeron, geheel onbekend. Mensen, die in een ver verleden de planeet, bewoonden. In een kaleidosco- pische opeenvolging trok de sage van hun evolutie aan Arend Voorbij; hij was volkomen receptief gelijk een dorstige plant die de eerste regendroppels opvangt. Het was eigenlijk bijzonder interessant, omdat hij zich vaag verwant voelde met dat volk en dat gevoel groeide, naarmate Rona's relaas vorderde. Hij zag dui delijk wat zij hem wilde tonen: beeldschone mensen, haar familie, haar eigen ervaringen in een ver verle den. Als een onzichtbare, doch allesziende geest zweef de hi.i langs, over en door Rona's leven en hij zag din gen, die een minder bereisde toeschouwer stellig de haren te berge hadden doên rijzen ras ïii 35. Maar natuurlijk kwamen zij er wel midden in te zitten, want de dreigend zwarte slurf van de tyfoon kwam recht op hen aan. Eers^ kwam er alleen maar een hevige deining, maar weldra waren de golven al zo hoog als een huis. En de beide vrienden vroegen zich dan ook met kloppende harten af, of het scheep je, dat weliswaar zeewaardig way, hierop wel bere kend zou zijn. Het geweld der elementen was over weldigend en de beide v. énsgezellen moesten met hun tweeën aan de helmstok hangen om het bootje met de kop op de golven te houden. Dan. als door een he vige windstoot werd het vaartuigje krachtig zijwaarts geduwd en opgenomen door het razend kolkende wa ter van de windhoos. Tekko en Terry keken elkaar eens mismoedig aan en sloten de ogen. Ieder ogenblik verwachten zij tot wrakhout te pletter geslagen te zul len worden. En geen wonder. De enorme waterzuil van de tyfoon die schroefvormig omhoog ging was nu zo dichtbij dat zij hem met de hand hadden kunnen aan raken. AMSTERDAM Het bestuur van de Fi Irsch-Groningsche Hypotheekbank wil het dienst -pakket op het gebied van vast goed ve breiden. Men zich v-ji in beleggings maatschappijen objecten met hoge be- ieggingskwalitëit in te brengen en dan te gelegener tijd de aandelen van deze beleggingsmaatschappijen voor het pu bliek verkrijgbaar te stellen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969, waarin de bank voor 171 mil joen bruto aan hypothecaire leningen heeft verstrekt. De baten zijn gestegen van 67,2 tot 72,9 miljoen: de netto winst liep op van 10 tof 11,3 mil joen. Voorgesteld wordt een dividend van 164 (v.j. 133) per volgestort aandeel van 1.000. NEW YORK De Goodyear Tire and Rubber Company (VS) is de eerste rubbermaatschappij die in 1969 meer dan 3 miljard dollar heeft omgezet. Het omzetcijfer bedraagt 3.215.333.620 dol lar, aldus Goodyear president Russell DeYoung. Dit is 9,9 procent'hoge. dan de 2.925.744,887 dollar in 1968. Ook de winst vertoonde een record hoogte: 158.201.942 dollar of 6,7 procent beter dan de 148.262.340 dollar In 1968. Voor investeringen besteedde de maatschappij in 1969 293.307.653 dollar: het hoogste bedrag dat ooit door Good year voor dit doel werd uitgetrokken. In 1968 werd hiervoor 234.510.511 be steed. AMSTERDAM Bankierskantoor Mendes Gans N.V. stelt voor over het boekjaar 1969 een dividend te declare ren van tien pet evenals over 1968. Het jaarverslag verschijnt op 13 maart. DEN HAAG De waterhoogten van hedenmorgen Konstanz 322 -3; Rheinfelden 248 -1; Straatsburg 286 -14; Plittersdorf 437 -20; Maxau 490 -28; Plochingen 156 -3; Mannheim 388 -23; Steinbach 195 -1; Mainz 387 -11; Bingen 288 -13; Kaub 328 -21; Trier 412 +7; Koblenz. 351 -25; Keulen 375 -25; Ruhrort 582 -28; Lobith 1237 -27; Nijmegen 1029 -25; Arnhem 997 -23; Eefde IJssel 620 -18; Deventer 506 -17. Monsüh 3458 -16: Borgharen 4083 -65; Belfeld 1341 -33; Grave beneden de sluis 600 -24. AMSTERDAM De totale baten van de Fries-Groningsche Hypotheekbank over het boekjaar 1969 bedragen f 72,9 miljoen tegen 67,2 miljoen In 1968. Na aftrek van interest opgenomen gelden, algemene kosten en afschrijvingen resteert een netto winst van >11,3 miljoen (vorig jaar 10 miljoen). Voorgesteld wordt het dividend per volgestort aandeel van 1000.te bepalen op 164,(vorig jaar t 138.-). De raad van bestuur merkt op, dat in het komende jaar nog geen sprake zal z(jn van een werkelijk bestedingsevemvicht, daar men dit tracht te bereiken door het terugdringen van de particuliere investeringen door middel van kredietrestricties en door het beperken van de gemeentelijke investeringen door middel van cen trale financiering. Hoewel het begrote financieringste kort van het rijk naai beneden is ge bracht, is dit in feite nog te hoog. Voor een goede functionering van de kapi taalmarkt zal dit tekort verder moeten verminderen. Dit kan het beste geschie den door de groei van de overheidsuit gaven in te perken. Door de verstoring van de kapitaalmarkt wordt de particu liere bouwactiviteit geschaad. De raad van bestuur is niettemin te vreden dat een bruto produktie aan hy pothecaire leningen van 171 min is behaald. Over het woningbouwbeleid wordt opgemerkt: „Het doet vreemd aan, dat voortdurend met klem wordt gepleit voor opheffing van de woningnood, maar dat men juist op het gebied van de volkshuisvesting steeds meer bereid is concessies te doen die de oplossing van dit vraagstuk vertragen". De raad van bestuur heeft hierbij het oog op het uitstel van de wettelijke huurver hoging. „De huurverhogingen hebben niet alleen tot doel de doorstroming en daardoor de opheffing van de woning nood te versnellen doch tevens de be leggers te animeren in de woningnood te blijven investeren. Voor dit laatste is vertrouwen op lange termijn in het wo ningbeleid van de regering echter een eerste vereiste. Indien wettelijk vastge stelde maatregelen zo gemakkelijk wor- Paragon in Amsterdam, behorende tot het internationale Lamson Paragon Moorconcern, zal een gedeelte van de produktie (cassablocs en registerformu- lieren) overbrengen naar de nieuwe vestiging in Drachten. In Amsterdam zal men zich toeleggen op de fabricage van computerformulieren. Verwacht wordt dat er mettertijd 100 mensen bij Paragon in Drachten werkzaam zullen zijn. den gewijzigd komt dit het vertrouwen niet ten goede. Het bestuur acht het verheugend dat de vennootschap deelneemt in het plan Hoog-Catharijne te Utrecht. „Door sa menspel van overheid, aannemer, fi nancier en exploitant/gebruiker wordt hier een project gerealiseerd in een orde van grootte als in ons land nog zelden als een totaliteit is geproduceerd. Het belang van deze vorm van ontwik keling is, dat door déze aanpak objec ten. die op zichzelf niet direct winstge vend zijn maar wel onmisbaar voor de toekomstige behoefte, in de totaliteit kunnen worden verwerkt. Hierdoor wordt de toekomstwaarde van het ge hele project op langere termijn gezien beter gewaarborgd". WASHINGTON De Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart heeft een voorstel van twee luchtvaartmaat schappijen goedgekeurd voor een ver hoging van de verzekering van de kort geleden in gebruik genomen zogenaam de jumbo jets voor de supersone ma chines van de toekomst. De raad had een overeenkomst on derschreven tussen de Eastern Air Li nes. de Trans World Airlines en een Zwitserse maatschappij, de Société Pré paratoir Pour Air Transport Insurance S.A. •Deze Zwitserse maatschappij was speciaal opgericht om, in eigen land, twee verzekeringsmaatschappijen te stichten die het eigendom zullen zijn van luchtvaartmaatschappijen, nl. de Air Transport Insurance S.A. en de Air Transport Guaranty S.A. Aan deze twee maatschappijen kan worden deelgenomen door alle lucht vaartmaatschappijen die van hun rege ring toestemming hebben om hun be drijf uit te oefenen en door alle char termaatschappijen die geheel of ten dele het eigendom zijn van die „offi ciële" luchtvaartmaatschappijen. Het aanvangskapitaal van de twee nieuwe Zwitserse maatschappijen zal 26 miljoen dollar bedragen. ZAANDAM Melkcentrale Velsen- Zaanstreek te Velsen is een 100 dochteronderneming van de Coöperatie ve Melkcentrale CMC te Den Haag ge worden. De CMC bezat reeds de helft van het geplaatste kapitaal, dat 1,2 mil joen gulden bedraagt. Welk bedrag met de verwerving van de andere heil1 is gemoeid, is niet bekendgemaakt. Bij Melkcentrale Velsen-Zaanstreek, die fabrieken heeft in Velsen, Assendelft en Oostzaan, werken totaal 280 mensen. In de bedrijfsvoering en de samenstel ling van de directie komen geen veran deringen. Wanneer alles goed gaat in het be drijfsleven stijgen de koersen van de aandelen. Worden de vooruitzichten slechter, dan zakken ze. Een Ameri kaanse beleggingsfirma heeft echter ontdekt dat de schommelingen van de koersen ook verband hebben met de lengte van damesrokken. Het klopt al tientallen jaren: zodra de rokken korter werden gingen de aandelenkoersen omhoog; werden de rokken langer dan daalden ook de koersen. Wij vermelden dit nu omdat in de damesmode op het ogenblik de strijd tussen mini en maxi in volle gang is. En blijkens de laatste modeshow ziet het er naar uit dat de lange rokken het gaan winnen. Dit lezen wij in de gids van het CNV. ROOSENDAAL Directeur W. Neutelings van de Liga Fabrieken in Roosen daal heeft t(jdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het bedrijf een pleidooi gehouden voor verbetering van de structuur van de levensmiddelenindustrie. Hjj drong aan op een snelle bevordering van rationalisatie en specialisatie en een grote openheid bjj overleg en het maken van afspraken, een zo min mogelijke buroeratische opzet van het EEG-verband, een uitbreiding van deze economische gemeenschap en een harmonisatie van de wa- renwetgeving. Ook meende hy dat meer geld voor research beschikbaar moet komen. „Een betere structuur van de levensmiddelenindustrie is tevens in het be lang van de landbouw, die ervan afhankelijk is en voor de toekomst zal dit nog meer gelden", zo zei de heer Neutelings. Hij noemde de plaats van de Neder landse levensmiddelenindustrie in Europa een zwakke. Dit door het grote aantal branches en produkten, door het vaak familiale karak ter van de bedrijven en het hamer-aambeeld effect, d.w.z. de prijspolitiek van de regering enerzijds en de landbouwpolitiek anderzijds. „De winstmarges zijn hier door dermate klein dat de financiering of zelf-financiering in het gedrang komt en er een achterstand in resarch en technische ontwikkeling ontstaat ten opzichte van het buitenland. Juist door de genoemde factoren worden de Nederlandse ondernemingen steeds afhankelijker en blijft het buitenland ons voor", aldus de heer Neutelings. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij ging in zijn toespraak kort in op de woorden van de Liga-directeur. Hij liet merken het deels eens te zijn met de kritische kanttekening ten aanzien van 't werken in EEG-verband. Aan het slot van zijn rede deed de minister mededeling van de benoeming van de heer Neutelings tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. 153 „Wat kijken jullie gek?" zei Neef Teunis. „Kennen jullie Simon Duynkerck soms? Dat lijkt me bijna niet mogelijk, want dit heerschap is zeker al wel drie eeuwen tot zijn voorvaderen verzameld". „Dat weten \ye", zei smidje Verholen. „Maar toch weten we precies wie Simon Duynkerck is geweest. Wij zijn juist om hèm in dit diepe water afgedaald Maar wat ik nu wel eens graag zou willen weten, ls het volgende: hoe kon Simon Duynkerck hier nu op bezoek komen? Driehonderd jaar geleden waren er toch nog geen zuurstofmaskertjes met slangetjes en io?" „Kom nou malle!" riep Neef Teunis. „Wie zegt nou, dat je hier een zuurstofapparaat nodig hebt? Neem mij nou 'es bij de kop. Heb ik soms een slurf aan mijn neus? Draag ik soms een zuurstofci linder op de rug? Welnee! En toch haal ik heel rus tig adem. Als ik gewoon uitadem komen er mooie belletjes op een rijtje..., en als ik een bescheiden en vorstelijk boertje laat, dan komt er een grote bel, die klinkt als een klok. Kijk, zo!" De schalkse vorst gaf een kleine demonstratie van een konink lijk boertje en zei wijsgerig: „Een mens kan alles doen. Hij moet alleen weten waar, wanneer en hoe". Smidje Verholen had met verbazing naar deze vertoning gekeken en zei nu: „Met uw welnemen, Sire, maar hoe gaat dat nu precies? Uitademen is gemakkelijk genoeg. Dat kan iedereen. Maar hoe ademt u in?" „Ik haal de benodigde zuurstof uit het water", verklaarde Neef Teunis. „Het is héél gemakkelijk, als je eenmaal weet hoe het gaat. Je moet er natuurlijk wel een tijdje op oefenen, maar dan komt er plotseling een moment, dat je zegt: jongens, let op ik kan het!" „Ik wou, dat ik het óók kon", zei de smid jaloers. „Onze zuurstofcilin ders gaan maar een uur of drie mee. Ze zullen dus wel bijna leeg zijn en dan moeten we noodgedwon gen weer naar boven toe". „Daar komt niks van in", zei Neef Teunis .„Jullie blijven gezellig een beetje hier". Hij klapte enige malen klotsend in zijn handen en riep: „Aquamarijntje...!" Uit de verte antwoordde een zilveren stemmetje, dat riep: „Ja wel, sire..." En zie, daar kwam een allerliefst zeemeerminnetje aanzwemmen, dat gekleed was in een modern truitje. HEEMSTEDE Het Amerikaanse concern TAB Products Company (ge specialiseerd in onder andere computer- meubilair) heeft besloten het Europese hoofdkantoor in Nederland te vestigen, terwijl ook de produktie van de artike len in ons land zal plaatsvinden voor de gehele Europese markt en het Midden Oosten. Tot dusver werden de produkten van TAB (totale omzet 70 miljoen) uitslui tend in de Verenigde Staten gefabri ceerd en via agenten in Europa op de markt gebracht. TAB Products Company is in Ameri ka een van de grootste leveranciers van meubilair voor computer- en ponskaart- installaties, en kettingformulieren ver werkende machines. Het Europese hoofdkantoor in Neder land wordt gevestigd in Heemstede. Het centraal magazijn, dat alle landen in Europa en het Midden Oosten zal gaan bevoorraden, komt in de gemeente Waddinxveen. Met vier Nederlandse fabrieken zijn contracten afgesloten voor het in Jicentie vervaardigen van de TAB-produkten, zodat import uit de Verenigde Staten niet meer nodig zal zijn, zodra de produktie op gang is ge komen. AMSTERDAM Een aantal uitge vers heeft besloten, in samenwerking met Proost en Brandt NV, een uitge vers-distributiecentrum op te richten. De naam van dit bedrijf zal zijn „UDC Uitgeversdistributiecentrum NV". Het zal gevestigd worden in een voor dit doel nieuw gebouwd pand in De Meern bij Utrecht, de centrale administratie in Amsterdam. Dit initiatief berust op de overweging dat algemene werkzaamheden, die bij alle uitgevers gelijk zijn, door combina tie efficiënter verricht kunnen worden. Tot de oprichters behoren de Arbei derspers te Amsterdam, Kluwer te De venter (voor de uitgeverijen: Oosthoek, L. J. Veen en Zomer en Keuning), J. M. Meulenhoff en Meulenhoff Nederland te Amsterdam. De voorbereidende werkzaamheden zijn zo ver gevorderd, dat bovengenoemde uitgevers in de loop van de komende maanden hun boeken via dit distributiecentrum gaan leveren. Verwacht wordt, dat in een later sta dium ook andere uitgevers zich zullen aansluiten. Zoals het een jaar geleden ge bruikelijk was voor aantrekkelij ke beleggingen zijn oog op Japan te richten, zo wordt het nu ge bruikelijk steeds meer rekening te houden met aantrekkelijke be leggingsmogelijkheden in Wall Street. Allerwegen is men ge neigd vrijkomende middelen te benutten voor de aankoop van sterk gedaalde Amerikaanse aan delen maar de weerstand dit op grote schaal te doen is echter ook allerwegen nog groot. Beide verschijnselen zijn be grijpelijk. Japan staat vergele ken met ruim een jaar geleden torenhoog. Wall Street daarente gen zeer laag, althans uitgaande van een jaar geleden. Toen koer ste de beurs op een tegen de 1000 liggend niveau van de index ran industriewaarden, nu rond de 760. Een val dus van 25 procent. Maar talrijke en niet eens erg speculatieve waarden zijn zélfs meer dan gehalveerd. Dat steeds meer banken, beleggingsmaat schappijen en particulieren hier door in beweging komen en het koersbeloop van Wall Street nu dagelijks met grote belangstel ling volgen is dus niet vreemd. Dat er nog weerstand bestaat om zich massaal op ,,Ameri- kaantjeste storten, zal ook nie mand bevreemden. Wall Street is niet voor niets zo gezakt. Waarop men is vooruitgelopen vrees voor een recessie begint zich nu pas op duidelijke wijze te ma nifesteren. De verwachting dat het nog erger wordt en daardoor de New Yorkse beurs nog wel eens verder door kon zakken, is dan ook niet ongegrond. Derhalve ook de kans dat men nog wel eens goedkoper terecht kan lijkt niet uitgesloten. Men kan echter niet het onder ste uit de kan halen. Daarbij komt dat veel aandelen niet eens zo erg veel meer kunnen verlie zen om bij de nulwaarde te be landen. Chrysler bijvoorbeeld komt van rond 60 en noteert nu rond 25. Er kan niet nog eens 35 afgaan, ook al werkt het con cern thans met verlies. Zo zijn er veel meer gevallen op te noemen. Ergens ligt het keerpunt. Maar voor dat duidelijk is bevindt de koers zich al weer op een dusda nig niveau dat aankoop niet aan trekkelijk meer is. Bovendien heeft Wall Streel in februari rond de 750 een opmer kelijke weerstand aan de dag ge legd. Zeker, de bedrijfsontwikke ling zal voorlopig nog niet veel verbetering kunnen opleveren. Zij kan eerder nog slechter wor den. Maar de kans op kredietver ruiming en rentedaling wordt met de dag groter. Het begro tingsoverschot is meer theorie dan werkelijkheid, terwijl de oor logseconomie zeker dit jaar nog voor een flinke conjuncturele doorstroming zal zorgdragen. De kans op een zware koersval als gevolg van de recessie lijkt dan ook niet groot. Als ieder het over een jaar weer heeft over de om mekeer, het economische herstel, dan is het al weer te laat om op Wall Street koopjes te halen. De Amsterdamse effectenbeurs 4 is de laaste paar weken duidelijk anders gestemd dan sedert het begin van het jaar. De stemming van terughoudendheid, zonder in teresse en animo, is veranderd in die van meer durf, meer onder nemingsgezindheid en meer opti misme. Verschillende factoren liggen daaraan ten grondslag. In de eer ste plaats de drastische omme keer in Wall Street. Dagen, ja weken van aanhoudende koers- druk werden vervangen door da gen met voortdurende koersver- beteringen. De index van de New Yorkse beurs is hierdoor in korte tijd van 740 tot dicht tegen de 500 opgelopen. Een dergelijke kli maatsverandering heeft hier te lande op het beurslenen nog al tijd een belangrijke invloed. Bij aanhoudende koersdalingen daar ginds rijst hier al gauw het ang stige gevoel, dat er economisch op wereldniveau wat naars aan de hand kan zijn. Maar goed, die stemming is dus voorbij en Amsterdam is, voorlopig althans, van een nare druk bevrijd. Daarbij werd de on dergrond hier automatisch al ver sterkt door het naderende divi dend- en jaarverslagenseizoen, dat over enkele weken met een grote stroom belangrijke berich ten zal losbarsten. Gezien de ont wikkeling in het afgelopen jaar behoeft men zich om de teneur van die berichten niet al te onge rust te maken. Diverse aange kondigde dividendverhogingen wijzen daar al op. Voorts is na een maandje van betrekkelijke rust ook de fusiera ge weer losgebarsten. Op de beurs bevindt zich al geruime tijd een omvangrijke serie fusiekan didaten, die steeds onmiddellijk weer in het geweer komt, zodra zich een aantrekkelijke fusie heeft aangediend. De hierdoor op tredende, vaak zelfs forse koers- verbeteringen fungeren dan als aanstichters van een hausse el ders.

De Vallei | 1970 | | pagina 2