JONGEREN EN PARTIJEN LIETEN VERSTEK GAAN Politieke voorlichting jeugd werd 'n flop Scheep j eswolharmonie gaf 'n geslaagd concert Tamme reactie op politiek tam-tam Mevrouw beledigde in winkel slagersknecht Excelsior vraagt gemeente meer financiële steun JUBILARISSEN (4) GEHULDIGD Arrestaties na serie inbraken D. Meijer be graven; belano stelling was groot COCKTAIL TRIO HOOGTEPUNT VAN PERSONEELSAVOND O '66 IN DE KOU Honderd gulden boete UITVOERING 'IV SUCCES ATS is weer kerngezond Confectiefabriek Van Schuppen hield feestavond voor personeel Andere sfeer James Last MOEILIJK PRATEN DREMPELVREES MAANDAG 9 MAART 1970 RHENEN Het tot de gemeenteraad van Rhenen gerichte initiatief van D*66 in Rhenen om de politieke groeperingen in de gemeente een kans te geven jonge kiezers te ontmoeten (of omgekeerd) heeft volledig schipbreuk geleden. De oproep van de diverse Rhenense partijen aan alle jongeren van 18 tot 25 jaar en vooral degenen, die dit jaar voor het eerst mogen kiezen, om vrijdag avond in hotel De Stichtse Oever bijeen te komen, is niet beantwoord geworden. VEENENDAAL Helaas niet in een ruime sporthal, maar wel in een be nauwd Verenigingsgebouw daverden de trommels en schetterden de trompetten, terwijl tientallen fleurige meisjes op sierlijke wijze als majoretten de zaal ver overden door weef een prachtig stuk show weg te geven, ter inleiding van de jaarlijkse personeelsavond van de Scheepjeswolfabrieken. Een avond waarop het talrijke publiek kon luisteren naar een zorgvuldig opgebouwd programma, waarmee hel Harmonie-orkest o.l.v. de heer H. W. A. C. Warnas startte via de mars Treviso. Marsmuziek gaat er altijd' wel in en zal dus „beroepshalve" een heel grote plaats innemen in het studieprogram van dit corps. Daarom is het des te jammer dat met name in deze mars Treviso en ook verder op de avond soms zo rauw en slordig werd gespeeld, 't Kwam er allemaal wel vlot maar niet „fijn" en verzorgd uit. Schoonheids foutjes. zogezegd. Overigens was er daarnaast genoeg muzikaal te genieten. Bijvoorbeeld bij de suite „In den Ba- rock" van A. den Arend, waarin een beeld wordt gegeven van de 16e en 17e-eeuwse muziek. Elk van de vijf delen toont de luiste raar een muzikale vorm van compone ren in die tijd. Een Handelachtig eerste deel, een menuet (oude Franse dans) die helaas wat onzuiver klonk, een fris Can zona. een meeslepend Tambourin, waarin de tamboerijn een grote rol speelde en tot slot een feesteijke Fan fare. Het vormde een mooi onderdeel van dit concert, en sloot ook beter aan bij de mogelijkheden van een harmo- nie-orkest dan de vorig jaar gespeelde Parelvissers-potpourri. Heel anders van sfeer was „Indian Summer". Dit nummer is zuiver pro grammamuziek, wat zoveel inhoudt als beschrijvende klanken van toestanden in een bepaalde situatie. Hier betrof het een beeld te geven van het Idianen- leven in de zomer. Waar een componist al niet op komt... De Alia Marcia van Joh. Wichers was een werkelijk subliem gebracht afslui ting van het klassieke gedeelte. Hier hoorden we het orkest in zijn volle, oude glorie. Het populaire gedeelte nam ons mee naar verschillende landen met hun muziekvormen. Allereerste Ameri ka, waarvandaan de spirituals naar ons overwaaiden. H. L. Walters componeerde zijn spiri tual Rhapsody voor orkest en piano. Deze combinatie deed interessant aan, alleen moet de pianist (in dit geval de heer P. v. Vlaanderen) dan wel die no ten aanslaan die genoteerd staan. Van uit Amerika naar Israël met de Battle song: „Yerushalaim". Over 't algemeen goed vertolkt, op wat onzuiverheden na. Lapland was vertegenwoordigd door het bijzonder bekende en geliefde me lodietje van dezelfde naam. Echt amu sementsmuziek, en dus ook door dit or kest op „amusante" wijze gebracht. Tenslotte kon ook James Last niet ontbreken, en het werd een grandioos slot, waarbij het majorettencorps werd gepromoveerd tot achtergrondkoor in de drie Nederlandse liedjes, die Last zo voortreffelijk bewerkte. Van mij had den ze nog wel even door mogen gaan. Al met al dus een geslaagd optreden van dit orkest, waarover werd meege deeld in het openingswoord, dat er een groeiend ledental is. Voor het majoret tencorps is zelfs een wachtlijst. Fijn dat wat dit betreft bij Scheepjeswol al les wél aan boord is. Na de pauze werd het roer volledig omgegooid. De zaal koerste duidelijk en trefzeker af op een grandioos feest. De opbouw van dit programma-onderdeel zat voortreffelijk in elkaar. We noe men de vlotte conferencier Henk Buk man die samen met een onbekende dame (waarom geen naam genoemd?) VEENENDAAL Een uurlang pre senteerde de jonge Veenendaalse afde ling van D'66 zich vrijdagavondopde ling van D'66 zich vrijdagavond op de Markt, in het kader van haar propa gandacampagne voor d'e verkiezingen van Provinciale Staten 18 maart. Een aantal adspirant-statenleden gaf acte de présence, door D'66 met behulp van een geluidinstallatie aan te prijzen^ ter wijl op de Hoofdstraat o.a. de Veenen daalse lijstrekkers folders ronddeelden. Gedurende dit buitengebeuren wer den voorbijgangers uitgenodigd later op de avond op kosten van de partij een kop koffie te komen gebruiken en om te luisteren naar of te discussiëren met de staten-kandidaten. Buiten stond D'66 letterlijk in de kou, en figuurlijk leek het daar ook wel een beetje op. Selchts een enkeling bleef geïnteresseerd staan luisteren, naar de woorden in de buitenlucht. Lijsttrekker drs. L. L. Coïni vond ech ter dat de zaken goed verliepen. In De Korenbeurs verwelkomde hij een (klein) handjevol belangstellenden, die in discussie traden met o.a. de heren A. A. Manten uit Utrecht. Deze zette uiteen wat D'66 voor de inwoners van de provincie Utrecht wil bereiken na de komende verkiezingen. Op 14 maart gaat D'66 in Veenendaal opnieuw de straat op, hopend op een wat minder tamme reactie op hun ver- kiezings-tam-tam. Op de foto: adspi- rant staten-lid A. A. Manten achter de microfoon. een aantal zorgde. humorvolle schetsjes ver- Het duo Las Allegros bleek een trio te zijn maar goed, lawaai kwam er wel uit. Ronnie Tober bracht met veel ge raffineerde show zijn nummers en toonde duidelijk zijn beroepsmatige op treden. Het kwam niet helemaal over zoals we gehoopt hadden. Een onaange kondigd stel trampolinespringers gaf een perfecte show. volledig met af en toe wat missers en brekende trampoli- neriemen. Geen nood, gauw repareren, want de aanwezige vaart in het pro gramma mocht er niet onder lijden. En dat was dan ook niet het geval. Als klapstuk het Cocktail Trio dat veel en veel te kort optrad. Net ben je goed op gang en dan verdwijnen ze. Misschien ook wel de opzet want op een hoogtepunt kun je het beste ermee stoppen. En een hoogtepunt was dit op treden wel. Mensen, wat een schwung zit er in d'ie lui. Een inslaand slot van dit Grand Gala du Scheepjeswol... JAN HESSELS MULDER. LEERSUM De 56-jarige mevrouw L. P. h.xl eigenlijk voor de Utrechtse politierechter, mr. J. F. J. de Kort, moe ten verschijnen, maar zij verbleef in Spanje en dus moest in haar afwezig heid recht over haar worden gesproken. De uit Leersum afkomstige mevrouw- zou op de 24ste september vorig jaar in een slagerswinkel in haar woonplaats de vijftigjarige slagersbedicnde A. C. van de Klift hebben uitgemaakt voor een oplichter en zwendelaar. De bediende was er wel en hij kon dus politierechter en officier vertellen, wat er op die dag was gebeurd en wal er zich in het verleden had afgespeeld. Want, zo zei de heer Van de Klift, diè mevrouw was al vaak lastig, geweest. „Altijd waren er moeilijkheden met haar. Dan weer waren er aanmerkingen omdat een bepaalde vleessoort er niet was, dan weer deugde het vlees niet, dan weer zou de kwaliteit niet goed zijn, enfin, er was altijd wel wat aan te merken", zo getuigde de slagersbedien- de. Op die 24ste september had zij kalfs vlees willen hebben. Dat was op dat moment niet voorradig. De mevrouw werd toen erg boos en onaardig. Ook in dit geval weer waar klanten bijstonden. De heer Van de Klift „nam" het dan ook niet, toen zij hem begon uit te schelden en uitmaakte voor oplichter en zwendelaar. „Je bezwendelt de boel hier", zou de mevrouw in haar woede hebben gezegd. honderd gulden, subs, tien dagen. „Z< tuig is nogal erg rap in de mond" de ge- slagersbediende, die er werk" van had gemaakt, omdat hij zich beledigd achtte en omdat hij al zo vaak last met haar had gehad. De officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg, kwalificeerde de gewraak te opmerkingen als een „eenvoudige be lediging", zoals in het betrokken wets artikel staat vermeld. De verklaringen, door getuige afgelegd leken hem vol doende voor het bewijs. De mevrouw had namelijk tijdens ondervraging door de politie ontkend de beledigende op merkingen te hebben uitgesproken. Maar de officier geloofde, dat zij wel een en ander had gezegd, dat' voor de heer Van de Klift duidelijk beledigend was. „Het is extra onaangenaam", meende mr. Wüstenberg, „als die bele digingen worden geuit in het bijzijn van klanten". Hij eiste tegen verdachte een geld boete van 150,- subs, vijftien dagen. In zijn vonnis overwoog de politierech ter, dat hij de belediging bewezen acht te en dat die belediging, omdat die was geuit in de slagerwinkel in aanwezig heid van klanten, daardoor een „tintje" van openbaarheid kreeg. Overigens vond mr. De Kort de boete wat aan de hoge kant; hij deed er één derde vanaf en veroordeelde de Leer- sumse mevrouw tot een geldboete van Het aantal afgevaardigden van de Rhenense groeperingen bedroeg vijf tien en het aantal jongeren dat was op gekomen bedroeg zes(!). Naast de vertegenwoordigers van D'66 waren van de gevestigde politieke par tijen in de Grebbestad aanwezig de exponenten van de CHU, de PvdA en de ARP. De afgevaardigden van De Vrije Partij, de Boerenpartij, de SGP en de VVD lieten verstek gaan. Dat hield in dat slechts de helft of 50% aanwezig was. De verwachting bestond dat er wel ruim tweehonderd jongeren zouden ko men opdagen. De CHUTafgevaardigde J. van Donselaar kenschetste de hele zaak als een „flop". Hoewel de ARP- afgevaardigde H. Griffioen erop aan drong de bijeenkomst op te schorten en opnieuw te organiseren, kreeg hij geen bijval en even over acht werden de dis cussies geopend door de jeugdleider van de instuif de heer Veenbrink. aan wie was verzocht als neutraal voorzitter deze avond te leiden. Aanvankelijk liepen de discussies uit op „gehakketak" tussen de politieke fi guren, in een later stadium werd méér met de jeugd gesproken over politieke zaken, alhoewel het minst over ge meentepolitiek. Bijzonder duidelijk werd op deze avond, dat de jongeren voor zover aanwezig van de politieke zaak nog maar heel weinig begrepen. Daarvan waren zij zelf overtuigd, hetgeen bleek uit het verzoek de jeugd in kennis te RHENEN „De plaatselijke overheid steunt ons wel met subsidie, maar we vragen ons afis die subsidie voldoende", aldus de heer Rijkse. voorzitter van de gymnastiekvereniging Excelsior-Achterberg in zijn openingswoord bij ge legenheid van de indooruitvoering in het verenigingsgebouw Irene in Rhenen. afgelopen zaterdagavond. „Een vereniging als de onze moet al leen rondkomen met contributie van de leden en wat donateursgelden. Wanneer we uitvoeringen geven kost dat meestal geld. Er zijn verschillende soorten van gymnastiek. Men turnt uit recreatief oogpunt, er zijn leden die daarnaast wedstrijdturnen en er is nog het keur werk. Willen we met talent en dat is er bij „Excelsior" aan keurwedstrij- den deelnemen, dan is daarvoor een training nodig van ongeveer drie uur per groep per week en dat kost veel geld, teveel om het te kunnen bekosti gen. Daarom zou ik een dringend be roep willen doen op burgemeester en wethouders om de turnsport méér fi nanciële armslag te geven door de sub sidie te verhogen". De heer Rijkse deelde mee dat de vereniging eindelijk weer eens een be schermheer heeft in de persoon van de heer F. H. van Schuppen, wonende te Rhenen. directeur van de Ritmeester Sigarenfabrieken. De heer1 Rijkse me moreerde dat na de dood van wijlen de heer J. A. Leccius de Ridder, die vanaf de oprichting van de vereniging als be schermheer optrad vele jaren naar een opvólger was gezocht. Hij was blij de heer Van Schuppen bereid te hebben gevonden en sprak de hoop uit op zijn steun en medewerking te mogen reke nen. Helaas was de nieuwe bescherm heer wegens ziekte verhinderd de uit voering bij te wonen. Dat was ook het geval met het college van burgemeester en wethouders, dat uitstedig bleek te zijn. Op het laatste moment had echter de burgemeester zich nog vrij kunnen maken. Hij kwam „Irene" binnen toen het eerste nummer van het programma juist was begonnen. Ook wethouder mr. J. Deen, pas terug uit Brussel, gaf blijk van belangstelling door in de pauze te arriveren. Voorzitter Rijkse legde uit waarom het oog op gebouw „Irene" was geval len voor een uitvoering. „We hebben al tweemaal een openluchtuitvoering niet door kunnen laten gaan vanwege slech te weersomstandigheden. Hoewel het volgens de voorzitter een hele gok was helemaa. naar Rhenen te gaan om daar te demonstreren, mét hel oog yp het publiek, mocht hij toch niet ontevreden zijn. De grote zaal van „Irene" was be hoorlijk bezet, en wel zodanig dat waarschijnlijk het grootste deel van de kosten eruit komt. Nadat de vereniging was opgemar cheerd mét het verenigingsvaandel, waaraan zeer veel prijzen hingen, werd tijdens het spelen van hel bondslied van het KNGV de vaandelgroet ge bracht, waarna met het uitgebreide programma een aanvang kon worden gemaakt. Voor de pauze waren het acht num mers, voornamelijk kleuterturnen met als afwisseling twee dansjes door acht meisjes en brug ongelijk, uitgevoerd door twaalf adspirant-dames. De kleu ters werkten veroverend op de trampo line, de jongens hadden de lange mat goed onder de knie, vooral de spectacu laire sprong aan het slot lokte een da verend applaus uit bij de zaal. Ook de bank-oefeningen van de kleuters en laagbrug van de meisjes sloegen in. Na de pauze genoot de zaal van spec taculair trampolinespringen en voerden de dames en de heren negen numnjers uit, respectievelijk een vrije oefening van de dames, laagbrug van de adspi- rant heren, evenwichtsbalk en paard voltige door dames en heren, lange mat van de adspirant dames, burg-ongelijk door de dames, lange mat heren, lengte- kast adspirant heren, hoogbrug heren en zwaai- en springoefeningen van de dames. „Excelsior" beschikt over sterke dames en herenploegen. Over de hele lijn werd er uitstekend gewerkt onder de bekwame leiding van mej. ,J. v. d. Haar en de heer P. van In- gen. De Achterbergse vereniging kan op een geslaagde uitvoering terugzien. Vooral de vlotte en geruisloze afwer king van het uitgebreide programma was opvallend goed. stellen van de partij-programma's. „Wij kunnen heel moeilijk praten en vragen stellen", was het oordeel van één van de aanwezige jongeren, „als we niet eens weten wat u allemaal wilt en voorstaat". Tussen de partij-afgevaardigden en de jongeren bestond verschil van me ning over het „protest". De ouderen, bij monde van de CHU-voorzitter H. Mo- ret, trachtten duidelijk te maken, dat men méér succes zou boeken met acties binnen de politieke groeperingen dan met protestdemonstraties op straat, waar men alleen maar geconfronteerd wordt met de knuppel van de politie. De organisatoren kregen van de zes jeugdige opgekomen kiezers het zachte verwijt te horen, dat zij gefaald had den in de propaganda voor deze bijeen komst of dat deze althans verkeerd was gericht. Van de kant van de oude ren werd er grote spijt over uitgedrukt, dat bij gemeenteraadsvergaderingen ge middeld niet meer dan ongeveer vijf bezoekers de tribune bevolken. En dan zij het meestal nog ouderen. TIEL Samenwerking tussen de rijks- en gemeentepolitie te Tiel heeft zaterdag geleid tot de arrestatie van de gebrs. D. en A. van L. uit Tiel resp. 28 en 25 jaar en de 22-jarige J. W. S. uit Vianen. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor een zestiental inbraken die vorige week maandag werden gepleegd in het rivierengebied. De -verdachten hebben een aantal inbraken reeds be kend. Bij enkele huiszoekingen werd ruim 3100 gulden gevonden waarvan zij de herkomst niet konden verklaren. Het onderzoek duurt nog voort. SCHERPENZEEL Vrijdagavond hield de Scfierpenzeelsë toneelvereni ging ATS een ledenvergadering in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. De presidente mevrouw Louwers had de leiding. Na verschillende jaren met moeite in stand te zijn gebleven is ATS thans weer een bloeiende vereniging gewor den, die uit een goed arsenaal van spe lers kan putten. Uitvoerig werd gespro ken over de uitvoering die men gaat geven voor de muziekvereniging Ceaci- lia. Ook werden onderhandelingen ge voerd in Ederveen om daar ook het zelfde stuk te spelen. Op de vorige vergadering hadden als bestuurslid afscheid genomen mevrouw Schipper-Hoefakker en de heren A. Berkhof en E. Hoefakker. Deze kregen nu als blijk van waardering een bloe- mentje aangeboden. Ook mevrouw Hoefakker-Mol en de heren T. van Schoonhoven en E. Hoef akker leden van het eerste uur kregen een kleine surprise omdat ATS 20 jaar bestaat. Er werden plannen be sproken om te komen tot het meedoen met de optocht op 5 mei. Er werd ver der nog een huishoudelijk reglement vastgesteld. Na de vergadering bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Ook het bezwaar, dat men niet vol doende zou worden voorgelicht over de plaatselijke politieke zaak werd van de hand gewezen. Niet alleen publiceert de pers vóór de vergaderingen de belang rijkste zaken die aan de orde komen, maar bovendien is men in de gelegen heid in de openbare leeszaal kennis te nemen van alle stukken die op de raadsvergaderingen betrekking hebben. Van de zijde van de jeugd vond men de tijd van terinzagelegging weliswaar te kort, waar tegenover werd gesteld dat de leden van de raad de stukken ook pas een kleine week vóór de vergade ring krijgen toegezonden en v dat deze tijdslimiet voor de raadsleden voldoen de was gebleken om zich in de materie te verdiepen en ervóór vergaderingen met de fracties over te houden. Toen één van de aanwezige wethou der de jeugd erop attent maakte, dat men te allen tijde het gemeentehuis kan binnenstappen om daar voorlichting te krijgen, vragen te stellen en ideeën te lanceren, bleek dat de jongeren daar voor in grote mate drempelvrees heb ben. Het bezwaar van de jeugd, dat zij zo moeilijk vat kon krijgen op de poli tiek, werd in die zin weerlegd dat men dat heel gemakkelijk kan krijgen, mits men zich aansluit bij een politieke par tij en de vergaderingen bezoekt. „Dan is het zelfs mogelijk", aldus een van de politieke afgevaardigden, „dat u straks een hele nieuwe gemeenteraad kunt kiezen". Dit kon tevens worden beschouwd als antwoord op de kritiek van de jongeren, dat men over het ge heel genomen de raad van Rhenen veel te oud vond, en geen aansluiting geeft bij de jeugd. RHENEN Onder grote belangstel ling werd vrijdagmiddag liet stoffelijk overschot van de heer I). Meijer, in le ven hoofdcommies-A, chef van de af deling bevolking, burgerlijke stand, mi litaire zaken en verkiezingen, alsmede nog tot voor kort van huisvesting, op de algemene begraafplaats aan de Achter- bergsestraatweg ter aarde besteld. De begrafenisplechtigheid begon met een uitvaartdienst in het gebouw Ire ne", bijgewoond door burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal en wet houder T. van Lienden, alsmede het ge meenteraadslid de heer G. J. Verwoert. Ook verschillende collega's van de ont slapene woonden de dienst bij. Op weg naar de begraafplaats hield de begrafenisstoet enkele ogenblikken stil voor het gemeentehuis, waar alle blinden voor de ramen waren gesloten. Ir) de aula op de begraafplaats sprak de burgemeester een kort afscheids woord, waarin hij de heer Meij er memoreerde als een dienstvaardig ambtenaar en een hooggeacht collega, die altijd goed gehumeurd en nooit iets teveel was. De burgemeester sprak te vens in zijn kwaliteit van Watergraaf van het Waterschap „Grebbe", waarvan de heer Meijer vele jaren penningmees ter was. Ds. N. Kooreman. die in „Irene" de rouwdienst had geleid, sprak een dank woord voor hetgeen de overledene had betekend voor de Hervormde Gemeente van Rhenen en voor het bestuur van het rusthuis. Aan de groeve dankte de schoonzoon van de heer Meijer voor de betoonde belangstelling. VEENENDAAL Confectiefabriek Van Schuppen aan de Vijgendam hul digde vrijdag vier werknemers die hun jubileum vierden. Het waren vier he ren. die met ruim 20 anderen een dui delijke minderheid vormden van het personeel, waarvan de overige 100 le den van het vrouwelijke geslacht zijn. Twee jubilarissen, de heren D. A. Knevel (afd.-chef) en J. van Dijk wer ken 20 jaar bij Van Schuppen, en de heren C. Slotboom en G. Septer 12 1/2 jaar. Allen werken op de snij-afdeling van het bedrijf. Voor het eerst huldigde Van Schup pen enkele mannelijke werknemers. De onderneming in zijn huidige opzet be staat sinds kort na de oorlog. De huldiging vond plaats in zaal Spaan aan de Sparrenlaan, waar met een een personeelsfeest met bingo en dansen werd gevierd. Directeur H. van Schuppen sprak de jubilarissen toe en overhandigde hun enveloppes met in houd, evenals een vertegenwoordiger van de personeelsvereniging. Voor de dames was er een bloemetje. O Op de foto: de jubilarissen op hun afdeling' in de fabriek: C. Slotboom. D. A. Knevel, G. Septer en J. van Dijk. Uiterst rechts directeur Van Schuppen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3