Regen van atletiekrecords bij open indoortitelstrijd Wilman van den Berg dichtbij wereld record op 60 meter Brabham won Grand Prix van Zuid-Afrika Ajax uitbreiden Van Praag: „Johan Cruyff blijft veel liever bij Ajax" Wim van den Brink winnaar besneeuwde motocross MCC Loenen Okker en Riessen wonnen dubbelspel PSV benutte tegen Sparta kansen niet Jong Oranje morgen tegen Luxemburg FONDS VOOR BEHOUD VAN SPELERS Jan Keizer heer en meester bij halve liters Kodokan Dojo veroverde club kampioenschap Koek schakelde Greabner uit Duyndam start in leiderstrui Roemenië wereldkampioen zaalhandbal ZUSJE SPECTACULAIR OVERTUIGEND Tennis NIEUWE PROFGROEP IN DE VERSfATEN 9 MAANDAG 9 MAART 1970 GRONINGEN De Nederlandse indoor-atletiek heeft toekomst. De open nationale titelstrijd, die zaterdag en zondag in de Martinihal in Groningen werd gehouden, heeft dat bewezen. Dertig officieuze Nederlandse records wer den verbeterd of geëvenaard. Op de houten baan van 160 meter, werden zelfs enkele prestaties van Europees niveau geleverd. In de eerste plaats was dat op de 60 meter dames, waar Wilma van den Berg met 7.2 seconden het uit 1962 daterende wereldrecord van de Russin Tatjana Tsjelkanova tot op 0,1 seconde benaderde. Toch werd de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie juist door de goede presta ties weer geconfronteerd met een probleem. Vorige week woensdag sloot de in schrijving voor de eerste officiële Europese indoorkampioenschappen, die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehouden. De KNAU schreef daarvoor twee atleten, Wilma van den Berg (60 meter en Ilja Keizer (800 meter) in. Wilma van den Berg had voldaan aan de limiet, welke de unie voor uitzending gesteld had, maar Ilja Keizer niet. Dezelfde Ilja Keizer werd zaterdagavond in een tactisch gelopen race door Tilly van der Made verslagen. Het ontlokte de felle Leimuidense na afloop de uitspraak„De KNAU heeft met twee maten gemeten. Goed, ik had niet aan de limiet voldaan, maar Ilja ook niet Nu heb ik haar toch verslagen, maar zjj gaat naar Wenen**. JOHANNESBURG De oudste was ook de snelste. De 44-jarige Autraliër Jack Brabham won zaterdag op het vier kilometer lange parcours van Kyalami Bij Johannesburg de Grote Prjjs van Zuid-Afrika en daarmee de eerste van de dertien ritten, die meetellen voor het wereldkampioenschap coureurs 1970. Brabham was met zijn eigen bouwwa- gen in 1.49.34.6 precies 8.1 seconden sneller dan de Nieuwzcelander Denis Hulme met een McLaren Ford. Wereld kampioen Jackie Stewart (Schotland) werd met de nieuwe March Ford in 1.49.51.7 derde. Jack Brabham, de wereldkampioen van 1966, behaalde in Johannesburg de veertiende Grand Prix-overwinning uit zijn loopbaan. Hij vestigde tijdens een dramatische wedstrijd over 88 ronden (320 km) bij een temperatuur van 38 graden Celcius met 179.763 km/uur een nieuw baanrecord. In de eerste fase van de wedstrijd leek titelverdediger Jackie Stewart de beste kansen op de overwinning te heb ben. Hij had een duidelijke voorsprong toen Jack Brabham en Denis Hulme de achtervolging begonnen. Na de helft van de afstand nam tenslotte de Aus traliër de leiding over voor Hulme en Stewart. In deze volgorde kwam geen verandering meer. Ex-wereldkampioen Graham Hill vierde een grandioze comeback. De Brit, die vijf maanden geleden in de Verenigde Staten beide benen brak en voor het eerst weer met zijn Lotus-race wagen aan een Grote Prijs deelnam, lag aanvankelijk in twaalfde positie, maar werkt zich zover naar voren, dat hij uiteindelijk op de zesde plaats be slag legde. Tot de uitvallers behoorden prominente coureurs als de Belg Jackie Ickx (Ferrari), de Brit John Surtees (McLaren) en de Nieuwzeelander Bruce McLaren (eigen bouw). Uitslag: 1. Brabham (Aus) met Brab ham, 328 km (80 ronden) in 1 u. 49 min. 34,6 sec., gemiddelde snelheid 179.763 km/u.; 2. Denis Hulme (NZe) met McLaren 1.49.42,7; 3. Jackie Stewart (GBr) met March 1.49.51,7; 4. Jean Pier re Beltoise (Fr) met Matra-Simca 1.50.47,7; 5. John Miles (GBr) met Lotus op een ronde; 6. Graham Hill (GBr) met Lotus op een ronde; 7. Henri Pescarolo met Matra-Simca op 2 ronden; 8. John Love (Rho) met Lotus op 2 ronden. AMSTERDAM Ajax maakt een bescheiden begin met de uitbreiding van de accommodatie in de Water graafsmeer. De noodtribunes aan de beide lange zijden van het veld zullen de komende weken worden vervangen door een permanente voorziening door de bestaande zittribunes tot de grond toe door te trekken. Daardoor komt Ajax op een winst van 1500 plaatsen, zodat er dan ruim 26.000 toeschouwers aanwezig kunnen zijn. Overigens heeft Ajax in de „ijskast", nog altijd de plannen liggen om de staantribunes uit te breiden en te overkappen. „Maar om dat te realiseren moeten we nog zeker éénmaal, en misschien zelfs wel twee keer, kampioen worden", aldus voorzit ter Jaap van Praag. De lichtinstallatie bij Ajax komt er wellicht op korte termijn nu de KNVB ernaar streeft, dat alle verenigingen in de eredivisie een eigen installatie heb ben. Dinsdagochtend worden vertegen woordigers van de bond en technici van Philips in de Watergraafsmeer ver wacht om de situatie in ogenschouw te nemen. Zoals bekend had Ajax zelf al het voornemen om èen lichtinstallatie aan te schaffen. Men verwacht echter nu door bemiddeling van de KNVB goedkoper uit te zijn. ZEIST In het elftal van Jong Oranje, dat dinsdagavond op het veld van PSV te Eindhoven tegen Luxem burg speelt, is Jan Klijnjan (Sparta) aangewezen als vervanger van Willy Brokamp. -De Maastrichtenaar, die in het Nederlands elftal debuteerde in de wedstrijd Israël Nederland, heeft wegens ziekte moeten afzeggen. Jong Oranje is als volgt samengesteld: Doel: Schrijvers (FC Twente); achter: Drost (FC Twente), Strik (PSV), Mans veld (ADO) en Mellaard (NEC); mid den: Boskamp (Holland Sport) en Van Iersel (FC Twente); voor: Brouwers (NAC), Van der Kuylen (PSV), Klijnjan (Sparta) en Pahlplatz (FC Twente). Strik is aanvoerder. De wisselspelers zijn: Ruiter (Volendam), Schneider (Go Ahead). Van der Veen (Sparta), Veen- stra (PSV) en Bonfrère (MW). Terugtrekking van Ilja Keizer, die vorige week al het bericht van de af vaardiging had ontvangen, was onmo gelijk. Ook toevoeging van Tilly van der Made aan het mini-ploegje was niet te realiseren omdat de reglementen van de Europese titelstrijd voorschrijven dat elk land pas meer dan een atlete of atleet mag melden, wanneer zij of hij met de eerst gekozene bij de twintig hoogst geklasseerde Europeanen op het betreffende nummer staat. En zo hoog stond Tilly van der Made voor 1969 niet genoteerd. Toch bestaat er nog een mo gelijkheid dat de ploeg groter wordt. De KNAU wil de komende dagen nog stap pen ondernemen bij de Weense organi satoren om te bereiken dat Mieke Sterk, die de 60 meter horden won in de nieuwe recordtijd van 8.4 seconden en daarmee voldeed aan de KNAU-eis (8.5), alsnog mag deelnemen. In dat ge val echter ook weer een probleem om dat Miep van Beek (ADA), de jeugdige vijfkampster, die in september op het laatste moment de afvaardiging naar de Europese titelstrijd in Athene miste, evenals Tilly van der Made op haar nummer niet tot de twintig besten be hoort. Behalve Wilma van den Berg, die op de 60 meter ongenaakbaar was, vestigde haar 17-jarige zusje Riet de aan dacht op zich. De kleine maar zeer snelle Udense is een atlete met een on gelofelijke aanleg voor de sprint.Zowel in de serie als finale liep zij een tijd van 7.4 seconden. Zij declasseerde daar mee niet alleen haar tegenstandsters maar verbeterde ook het nationale re cord, dat met 7.7 seconden sedert 1964 op naam van Willy Kok en Lidy Vonk stond, met 0.3 seconden. Ook bij het verspringen meisjes was Rietje van den Berg veel te sterk voor haar-leeftijdge noten. Met een sprong van 5.69 bleef zij slechts twee centimeter onder haar ei gen nationale record. Twee titels waren er ook voor Tilly van der Made. Na haar overwinning op de 800 meter, waar zij anderhalve ron de voor de finish Ilja Keizer van de leiding verdrong en op de laatste me ters de slotaanval van haar tegenstand ster bekwaam opving, legde de Leimui dense ook beslag op de 500 meter-titel. Slachtoffer van Tilly's wil om te win nen was hier Stans Brehm. De Amster damse, die na enkele verloren seizoenen weer terug wil komen, bleek in de laat ste veertig meter niet opgewassen tegen de eindsprint van Tilly van der Made. Bijzonder spectaculair was de finale van de 60 meter horden bij de dames. Met Mieke Sterk, Miep van Beek en de titelhoudster van 1969, Trudy Ruth, die zaterdags in de finale van de 60 meter vlak wegens twee valse starts werd uit gesloten, hadden zich drie vrijwel ge lijkwaardige loopsters geplaatst. Trudy Ruth viel na een slechte start, veroor zaakt door problemen met de startblok ken, al snel terug maar de clubgenoten Mieke Sterk en Miep van Beek vochten tot op de streep zij aan zij. De finish- foto moest de beslissing brengen. Mieke Sterk, die in de ochtenduren haar Ne derlandse record al van 8.7 op 8.5 se conden had gebracht, werd eerste maar in tijd was er geen verschil. De elektro nische tijdwaarneming registreerde voor beiden 8.4 seconden. HERETS Bij de heren was de verspringfinale van zaterdag het boeiendste nummer, dat in dé laatste sprong werd beslist. De Belg Philippe Houssiaux leidde op dat moment met 7,45 m voor de twee Nederlanders Jan Drent en Hans van Enkhuizen, die beiden tot 7.33 m waren gekomen. Van Enkhuizen, die als eerste aan zijn laatste poging begon, kwam tot 7,36 m, waarmee hij zijn nationale re cord opnieuw scherper stelde. Jan Drent, die als junior een maal precies zeven meter had gesprongen, verhoogde de spanning door 7,50 m, een nieuw na tionaal record op te laten meten. Toch kreeg Drent niet het goud. Houssiaux overtrof de Rotterdammer namelijk nog met. acht centimeter. Bepaald jam mer was het dat 't zand in de landings- bak bijna 15 cm lager lag dan voor geschreven, waardoor aan de waarde van de prestaties enige afbreuk werd gedaan. Hans van Enkhuizen veroverde toch een titel door de 60 meter horden te winnen in 8.1 seconden, een nieuw re cord. Ook hier werd Jan Drent tweede op slechts 0.1 seconde. Peter Dellensen, de kampioen van 1969, bezette de derde plaats. Bram Wassenaar veroverde zijn tweede nationale titel binnen een week. Vorige week zondag eindigde de talent volle Amsterdammer, die vorig jaar door ziekte werd geplaagd, als eerste in het nationaal kampioenschap veldloop over vijf kilometer en in Groningen verwees hij het stokoude 1500 meter in- doorrecord van Wim Slijkhuis (3.54.7 uit 1949) naar de geschiedenis. Wassenaar zegevierde in een duel met de Belg Van Manshove en de Groninger Kamp uit eindelijk toch nog duidelijk in 3 minu ten en 51.3 seconden. Kamp pakte een dag later de 3000 meter-titel voor favo riet Van Engeland in 8.23.2, ook een na tionaal record. Van niveau was het polsstokhoog springen van Bert Krijnen. De baardige Hilversummer, die zich steeds beter ontwikkelt op dit moeilijke nummer, ging gemakkelijk over alle hoogten tot en met 4,50 meter, waarmee hij zijn ei gen nationale record opnieuw met vijf centimeter verbeterde. De 4.60 meter bleek hem dit keer echter nog te mach tig. De Surinamer Eddy Monsels ont troonde Piet Tamminga als nationaal kampioen op de 60 meter. De Hagenaar moest ditmaal genoegen nemen met de derde plaats achter Coen Jansen. Voor Monsels en Jansen werd 6.7 seconden afgedrukt, Tamminga finishte 0.1 sec later. Opvallend werk leverde b-junior Frank Nusse, die vier titels veroverde: 60 m horden (8,3) polsstokhoog (3,80), hoogspringen (1,87 m) en 60 m (7.2). AMSTERDAM „Ik kan met de hand op het hart verzekeren, dat Johan Cruyff liever vandaag nog een nieuw contract met Ajax zou tekenen, desnoods voor acht jaar", zei Ajax-voorzitter Jaap van Praag zaterdag op een in Amsterdam gehou den persconferentie, die was bedoeld om de publiciteitsmedia in te lichten over een voorgenomen bezoek van twee directeuren en trainer Vic Buckingham van de FC Barcelona. Maar terwijl de conferentie aan de gang was, kreeg Van Praag via Johan Cruyff te horen, dat de Spaanse delegatie van het gesprek had afgezien, omdat men van Ajax niets gehoord zou hebben op de brief, die de FC Barcelona naar Amsterdam had gestuurd. In die brief hadden de Spanjaarden gesuggereerd zaterdagmiddag om één uur op Schiphol aan te komen en dan op de luchthaven over een eventuele transfer van Cruijff te praten met de Ajax-bestuurders. Ajax had een tele gram teruggestuurd met de boodschap dat men wel wilde praten, maar dan om twee uur in de eigen bestuurskamer van het stadion in de Watergraafsmeer. De mededeling, dat een en ander niet doorging en de reden waarom, was voor Van Praag aanleiding te zeggen, dat hij niet erg veel vertrouwen stelt in Buc kingham. Overigens verwacht het Ajax-bestuur nu, dat de heren woens dag bij de wedstrijd Ajax-Carl Zeiss Jena zullen komen, zodat er donderdag gepraat kan worden. Behalve over Cruijff zou er ook ge sproken worden over een datum voor de door de Spanjaarden voorgestelde wedstrijd Barcelona - Ajax, waarvoor Ajax een bedrag van honderdduizend gulden zal ontvangen. „We hadden ons al akkoord verklaard met het spelen van een dergelijke vriendschappelijke wedstrijd in dezelfde brief, waarin wij enige tijd geleden aan Barcelona duide lijk hebben gemaakt, dat het geen zin heeft te praten over een transfer van Cruijff zolang de grenzen van Spanje voor buitenlandse voetballers gesloten zijn", aldus Van Praag. Hij vervolgde: „Wanneer die heren vanmiddag met een cheque op tafel zouden zijn gekomen, dan hadden we die beslist niet aangenomen. Want ver onderstel, dat je het wel zou doen en Spanje zou dichtblijven, dan hadden ze Cruijff zo over kunnen doen aan Feij- enoord. Wij willen pas over definitieve zaken praten op 1 juli, wanneer de transferperiode is begonnen". Tot zolang dus ook heeft een initia tief van bouwer F. van der Meijden de tijd om van de grond af te komen. Een initiatief, dat in de eerste plaats is be doeld om Johan Cruijff voor Ajax in het vaderlandse voetbal te behouden, maar dat daarnaast ook aan andere spelers van Ajax bepaalde zekerheden zal bieden in geval van bijvoorbeeld voortijdige beëindiging van de voetbal loopbaan. Binnenkort zal daartoe een stichting in het leven worden geroepen, waarin men met een minimum-bijdrage van vijfentwintig gulden deelgenoot kan worden. „Ik verwacht, dat er duizenden mensen zullen zijn, die willen mee doen en van wie velen beduidend meer dan die vijfentwintig gulden zullen stor ten", aldus Van Praag. Uit die stichting zal men Cruijff op zijn dertigste jaar een bepaald bedrag (gesproken wordt van f 750.000 belas tingvrij) kunnen garanderen, wanneer hij maar bij Ajax zou willen blijven. „Wij hebben echter nadrukkelijk de voorwaarde gesteld, dat ook de andere spelers van Ajax van de stichting moe ten kunne profiteren. Ajax staat en valt niet met Cruijff. Het zou een grote onge rustheid onder de andere spelers teweeg hebben kunnen brengen, wanneer de zaak alleen om Cruijff, die overigens wel blij met het initiatief is, zou zijn begon nen", zo zei de heer Van Praag. Ook door Ajax De stichting, die mogelijk (pok door Ajax financieel gesteund zal worden (bijvoorbeeld uit de opbrengst van vriendschappelijke wedstrijden) zou los staan van de voetbalclub, maar niets kunnen ondernemen buiten het bestuur van Ajax om. Daarom zal penning meester Henk Timman zitting nemen in het stichtingsbestuur. Deze zei het te betreuren, dat het blijkbaar nodig is een dergelijke stichting in het leven te roepen. „Wanneer Cruijff voor Spanje een groot bedrag waard is, dan moet hij dat natuurlijk ook voor ons zijn. Maar uit de normale middelen, uit de hier geldende toegangsprijzen, kunnen we de salarissen, die blijkbaar in het buiten land betaald worden, niet opbrengen", aldus de heer Timman. Jaap van Praag tenslotte zei ver heugd te zijn, dat het in ons land moge lijk is een fonds in het leven te roepen om een of meer spelers voor ons voetbal te behouden. „Wij zijn overi gens niet de enigen, die met dit euvel kampen. Sparta komt er straks precies zo voor te staan met Jan van Beveren Wim van den Brink wordt hier als eerste door sportcommissaris Bruil uit Doetinchem afgevlagd. LOENEN De eerste de beste motocross van dit seizoen heeft in de 250 cc- juniorenklasse een overwinning opgeleverd voor Wim van den Brink uit Hars kamp. Op het besneeuwde en bijzonder zwaree circuit De Vrijenberg van MCC Loenen eiste de nationale kampioen in de 50 cc-seniorenklasse in de tweede manche de zege voor zich op, terwijl hij in de eerste serie de tweede plaats bezette. „Het is meteen al raak", aldus de door de modder zwaar getekende Wim van den Brink. „Dat je direct de eerste cross wint is een belangrijke zaak. De jongens worden dan meteen al een beetje bang voor je. Ik kon dat in de tweede manche merken; toen gingen de achterblijvers al voor je aan de kant". Wim van den Brink, die ons twee we ken geleden vertelde, dat hij dit seizoen aast op de titel in deze klasse, heeft op de vlot georganiseerde 13e cross van de MCC „Loenen" een mooie stap op de goede weg gezet. En hoe! Al in de eer ste manche ging hij bijzonder fel van start. Kwam ook als eerste door. Een hele tijd is de renner uit Harskamp op kop gebleven, tot dat Rozendaal uit Gieterveen hem voorbij streefde. Van den Brink: „Ik kreeg last van de sneeuw. Op een gegeven moment zag ik praktisch niets meer. En toen werd ik een beetje voorzichtig. Die Rozendaal heb ik niet meer kunnen pakken. In ie der geval was die tweede plaats voor mij". In de tweede manche ging het nog beter met de Harskamper, die zoals ge woonlijk de hele familie aan de kant had staan om hem en zijn broer Bertus aan te moedigen. Weliswaar kwam hij na de eerste ronde als achtste door, met Streppel uit Eerbeek aan de leiding, maar in de zesde ronde was Wim er, door bijzonder scherp te rijden, in ge slaagd de kop o^er te nemen om die niet meer af te staan. „In de tweede manche was er geen vuiltje meer aan de lucht. Ik was aan de sneeuw gewend en toen ging het lekker", aldus de triomfator, voor wie dit circuit met zijn vele bulten een kolfje naar de hand was. De halve-literklasse is geheel en al een aangelegenheid geworden voor Jan Keizer uit 's Heerenberg. Beide man ches bracht hij op overtuigende wijze op zijn naam. In de eerste manche had hij van het begin aan de leiding, hoewel Wiebe Plötz en Stef van der Sluis, die verleden week in de interlandwedstrijd Nederland-België als de best geplaatste Nederlander uit de bus kwam, hem het vuur na aan de schenen gelegd hebben. Jan Keizer bleef echter in dit be sneeuwde geweld overeind. In de 2de manche was het al niet anders. In het begin deed Jan Roessink uit Diepen- heim nog wel verwoede pogingen om de 26-jarige renner bij te benen, maar hij moest toch spoedig inzien, dat het een onbegonnen zaak was. Tegen de kracht van Jan Keizer was niemand opgewas sen. Jan Keizer was na afloop uiter- LONDEN Tom Okker en Marty Riessen zijn gezamenlijk bijna 9.000 gulden rijker geworden als winnaars A De winnaars van het dubbelspel in Londen, de Amerikaan Marty Ries sen (links en onze landgenoot Tom Ok ker. van het heren-dubbelspel van een in ternationaal toernooi op overdekte ba nen in Londen. Okker en Riessen heb ben bijna drie uur op de baan gestaan tegen de Australiërs Laver en Owen Davidson. 6-3, 13-11, 9-11, 2-6, 7-5. Okker en Riessen wonnen de eerste twee sets vrij gemakkelijk van de niet ingespeelde Australische combinatie. Davidson, die leraar is op de banen van de All-England club, nam de plaats in van Roy Emerson, die zich wegens een blessure had moeten terugtrekken. In de tweede set echter hervond Laver ge leidelijk de vorm, die hij de hele week al had gezocht. Zijn backhand werd weer een zeker scorende slag en daar mee legde hij herhaaldelijk een te zwa re druk op het Nederlands-Amerikaan se paar. In de vijfde de beslissende set kregen Laver en Davidson twee wed- strijdpunten op de stand 5-4. Laver miste de eerste met een line-drive, die uitvloog. Okker redde de tweede Marty Riessen won zaterdagavond ook de eindstrijd van het heren-enkel spel en daarmee een prijs van 19.000 gulden. Hij versloeg in de finale Ken Rosewall met 6-4 en 6-2. De wedstrijd leiding had besloten de laatste partij in het heren-enkelspel te spelen om twee gewonnen sets, gezien de lengte van het heren-dubbelspel, dat Riessen eerder Swift Roermond heeft in Oss de beslissingswedstrijd tegen nilee met 8-5 gewonnen en is daarmee Nederlands kampioen dameszaalhandbal geworden. aard tevreden met zijn succes in Loe nen. „Ik heb niet al te veel risico's wil len nemen op dit circuit. Er is weinig ruimte om uit te wijken en ik wil dit seizoen nog langer mee. Als er renners waren geweest, die met meer risico's eerste hadden willen worden, dan had ik ze laten gaan. Ik had er weinig zin in om op zo'n circuit als een dolle rond te rijden. Bovendien reed ik voor het eerst op m'n nieuwe Husqvarna en dat bracht nog wél eens schakel-problemen met zich mee. Voor de rest ben ik dik tevreden. Ik ben nog heel". J. H. Poorte uit Nijverdal bracht met veel machtsvertoon beide series in de 50 cc-seniorenklasse op zijn naam. Anton Gebben uit Rouveen, die verleden jaar achter kampioen Wim van den Brink de tweede plaats bezette, klasseerde zich in de algemene rangschikking als tweede. De eindstanden waren: 50 cc senioren: 1. J. H. Poorte (Nij verdal); 2. A. Gebben (Rouveen); 3. G. Dijkstra (Hellendoorn)4. De Haan; 5. K. de Jong (Bleiswijk); 6. E. Janssen (Arnhem); 7. J. Wernink (Hellendoorn); H. Bergsma (Almen); 9. R. Koning (De Meern); 10. H. Hanekamp (Apel doorn). 250 cc junioren: 1. W. van den Brink (Harskamp); 2. H. Roessink (Diepen- heim); 3. W. Rozendaal (Gieterveen); 4. DELFT De Kodokan Dojo uit Utrecht heeft zaterdagavond in de sporthal te Delft het Nederlands club kampioenschap judo veroverd. De Ko dokan Dojo versloeg in de eindstrijd Guan Lin uit Den Haag met 32. De resultaten van de finales waren: Kodokan Dojo-Guan Lin. Lichtgewicht: Kooy verl. op besl. van Akkermans; half middengewicht: Van der Molen verl. op ippon van Schnei der; middengewicht: J. Snijders wint met waza ari van Van der Lubbe; half- zwaargewicht: Eugster wint op ippon van Dotinga; zwaargewicht: P. Snijders wint op besl. van De Graaf. HAMPTON De Braziliaan Thomas Koch zorgde zondag voor een grote ver rassing tijdens het internationale ten nistoernooi in de Amerikaanse plaats Hampton door in de halve finales de Amerikaan Clark Graebner uit te scha kelen. De setstanden waren 4-6, 10-8, 4-6, 6-3 en 6-3. In de eindstrijd ontmoet Koch de Amerikaan Stan Smith, num mer één van de Verenigde Staten, die zijn landgenoot Clif Richey in drie sets (6-3, 6-3 en 6-3) versloeg. Stan Smith en Arthur Ashe plaatsten zich voor de finale herendubbelspel door een zege op Koch en Plötz (WD1): 6-3, 6-1. Smith en Ashe spelen in de fi nale tegen het Roemeense Davis-Cup- duo Ion Tiriac en Ilie Nastase, die Fillol en Buding (Chili/WDl) met 6-1 en 6-2 versloegen. PARIJS Leo Duyndam start van daag in de leiderstrui van het acht da gen durende wielerevenement Parijs- Nicé (1360 kilometer). Nadat Caballero, de ploeg van Duyn dam, als snelste een vier kilometer lan ge ploegenachtervolging op de baan van Vincennes had afgelegd, reden de leden van de Nederlandse ploeg een indivi duele tijdrit over een kilometer. Duyn dam toonde zich hierin de rapste: 1.16.9. Richard Buckaki' werd in 1.19.8 tweede voor nationaal kampioen Jaak Frijters (1.20.2). In de ploegenachtervolging legde de ploeg van Willem II/Gazelle beslag op de vijfde plaats achter Sonolor Lejeu- ne, Salvarani en Germanvox. De uitslag van de ploegenachtervol ging: 1. Cabalerro (Ned.) 14 kilometer in 4.58.8; 2. Sonolor Lejeune (Fra) 5.00.7; 3. Salavarani (Ita) 5.06.6; 4. German Vox (Ita) 5.07.2; 5. Willem II/Gazelle (Ned) 5.07.7; 6. Flandria-Mars (Belg/Ned) 5.09.8. J. van Beek (Soest); 5. Berchus; 6. P. Beumer (Velp); 7. G. Heusinkveld (Varsseveld)8. Th. Streppel (Eerbeek); 9. J. Klumper (Apeldoorn); 10. R. Spee (Apeldoorn). 500 cc senioren: 1. J. Keizer ('s Hee renberg); 2. W. Plötz (Nw. Dordrecht); 3. J. Hoefman (Doetinchem); 4. J. Roes sink (Diepenheim) 5. J. van Beek (Zei- hem); 6. S. van der Sluis (Arnhem); 7. H. van Hoegee (Tienhoven); 8. H. Was- sink (Doetinchem); 9. J. Eggens (Wes- terbork); 10. J. Veis (Westendorp). PARIJS Roemenië heeft zondag in Parijs voor de derde keer de wereldtitel zaalhandbal veroverd. De Roemenen versloegen in de finale, na twee ver lengingen, Oost-Duitsland met 13-12. (4-5, 10-10, 11-11). De eindstand luidt: 1. Roemenië; 2. Oost-Duitsland; 3. Zuid-Slavië; 4. Dene marken; 5. West-Duitsland; 6. Zweden; 7. Tsjecho-Slowakije; 8. Hongarije; 9. Rusland; 10. Japan; 11. IJsland; 12. Frankrijk. EIDHOVEN PSV heeft op een besneeuwd veld, waarop de lijnen nau welijks zichtbaar waren, de punten ge deeld met Sparta en dat was minder, dan waarop de Eindhovense ploeg had gerekend. Trainer Kurt Lindcr toonde zich na afloop niet bijster voldaan over het missen van zoveel kansen en over het feit, dat Klijnjan ongehinderd de gelijkmaker langs Doesburg had kun nen koppen. PSV is de gehele wedstrijd sterker geweest, maar ondanks alle snelle rus hes van Schmidt Hansen, de schoten van Van der Kuylen en de steeds ver oprukkende verdediger Blatter, kwam het doel van Sparta nauwelijks in ge vaar. Dit is in de eerste plaats te dan ken aan Jan van Beveren, die weer in grote vorm stak, maar was ook een ge volg van de geringe variatie in de voor zetten, waardoor Eykenbroek en Ter Horst het zelden moeilijk kregen. In de 39e minuut was een Spartaan se dekkingsfout er de oorzaak van, dat PSV aan de leiding kwam. Na een in gooi van Bjerre kopte Mares de bal door naar de volkomen vrij staande Van der Kuylen, die op enkele meters afstand Van Beveren geen kans gaf. Aanvankelijk leek het erop, dat de thuisclub in de tweede helft de Rotter dammers zou overspelen, maar het ver rassende tegendoelpunt van Klijnjan redde de wedstrijd voor Sparta. De Rotterdammers kregen in de slotfase zelfs de beste kansen. PSV: Doesburg; Van den Dungen, Strik, Radovic' en Blatter; Bjerre en Van Stippent; Schmidt Hansen, Mares, Van der Kuylen en Veenstra (Ressel). Sparta: Van Beveren; Walbeek, Ter Horst, Eykenbroek en Bentzon; Van der Veen en De Quant; Klijnjan, Kowalik, Venneker en Kristensen. Scheidsrechter Schalks, toeschouwers 90Ó0. HAMPTON 'In Hampton (VS) is zondag een nieuwe proftennisgroep op gericht, die zich Vereniging van Onaf hankelijke Tennisprofs noemt. De nieuwe vereniging wil spelers aantrek ken, die op het ogenblik niet bij een van de bestaande groepen zijn aange sloten. Het idee een nieuwe profgroep te vor men ontstond vorige maand in Phila delphia, toen de internationale tennis spelers vereniging (ITPA) er niet in slaagde de wensen van de onafhanke- lijken tegenover tennispromotors van open toernooien in te willigen. Jim MacManus, woordvoerder van de onafhankelijke spelers, verklaarde: „De aan profgroepen verbonden spelers hebben iemand om voorwaarden voor hen te bespreken". De Amerikaan ver volgde: „Wij willen nu voor het eerst ook onze stem laten horen". Kandidaten voor de nieuwe profver- niging zijn de Amerikanen Stan Smith, Arthur Ashe, Cliff Richey, Clark Graebner en Bob Lutz, Manuel Santana (Spa), de Braziliaan Thomas Koch en vrijwel elke toplennisser, die niet tot de twee topgroepen behoort.

De Vallei | 1970 | | pagina 9