Minister Luns in New York: Ned. Consulaat in Rhodesië waarschijnlijk ook dicht Consul V.S. vertrekt uit Salisbury Weer spion uit DDR gepakt ORKEST SPEELDE NIET IN KOU Jarring hervat zijn bemiddeling Contra revolutie dreigt op nieuwe republiekHondeneiland Aanslag Over de grenzen Ook vrouwen in guerrilla-groepen INNOVATION HERBOUWD Toekomsttrein 240 kin per uur Gesprek Brandt-Stoph niet in Berlijn Met valse papieren in de Bondsrepubliek Universiteit in Kopenhagen bezet Verzet blijft in Tibet aetief Nanterre gaat weer open iiwentum brengt behaaglijke warmte waar u wenst! INVENTUM Weinig bloemen voor Masaryk SCHANDAAL IN BELGIË Verkeer in Parijs laten vastlopen UITGEWEZEN KAOENDA IJS MIDDEN-OOSTEN: GARANTIE DINSDAG 10 MAART 1970 ■•MiniuniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiililiiMiiiilliiiiiliillliiitlllliiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiillliiMlliiiiiiiniiiinu A Een vrouwelijk commando, mevr. Asma Abali (24) krijgt hier instruc tie over de bediening van een licht automatisch vuurwapen in een kamp van de commando's in de omgeving van Amman. BRUSSEL Op 11 maart zal in Brussel het geheel nieuw opgebouwde warenhuis l'Innovation, dat indertijd volkomen door brand verwoest werd, heropend worden. Bij die ramp kwa men destijds 300 mensen in de vlammen om. Maandag heeft het bedrijf de pers de vele voorzieningen getoond die ge troffen zijn om een herhaling van zo'n ramp te voorkomen. Er zijn speciale toegangswegen voor de brandweer gemaakt, het gebouw be vat afzuiginstallaties voor rook en een automatische blusinstallaties treedt in werking zodra ergens in het gebouw de temperatuur bóven het normale stijgt. De directie is ervan overtuigd dat dit nieuwe gebouw op de drukste momen ten binnen 2,5 minuten volledig ont ruimd kan worden. ADVERTENTIE PARIJS Vertegenwoordigers van de kleine middenstand uit heel Frankrijk hebben het avondspitsuur in Parijs laten vastlopen. De middenstanders, die gebelgd waren over de weigering van premier Jac ques Chaban-Delmas om hun verte genwoordigers te ontvangen, gaven de chauffeurs van hun bussen op dracht om op de ringwegen van Pa rijs niet harder dan 5 kilometer per uur te rijden. De politie trachtte de bussen in een rij te laten rijden. De middenstanders hadden daarvoor een massabijeenkomst in het stadion van Pare des Princes gehouden om hun nood te klagen over de hoge be lastingen en het moeilijke economi sche klimaat. Er waren ongeveer 20.000 betogers. BONN In West-Duitsland Is op nieuw een Oostduitse spion gearres teerd. In Frankfort werd gisteren de 41-jarige Hasso Schlesinger gegrepen, die kortgeleden met valse papieren de Bondsrepubliek was binnengekomen. Schlesinger had tot voor kort een be langrijke post op het ministerie van Cultuur in Oost-Berlijn. Hij had nu op dracht. om in West-Duitsland een spio- nagegroep op te bouwen. Dit geval staat naar alle waarschijn lijkheid los van de geruchtmakende spionage-affaire rond de ministersse cretaresse Irene Schultz. Het verraad van deze secretaresse heeft in Bonn de vraag doen rijzen, hoe de geheimhouding op de ministeries kan worden verbeterd. Mevrouw Schultz had niet alleen toe gang tot wetenschappelijke documenten en kabinetsprotocollen, maar ook tot de rapporten van de overzichten die de Westduitse geheime dienst regelmatig geeft aan de regering. Oost-Berlijn heeft al pogingen ge daan om mevrouw Schultz en de twee met haar samenwerkende spionnen te ruilen tegen politieke gevangenen. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken vindt dat men spionnen niet al te vlot moet uitwisselen, omdat dan spionage al te gemakkelijk wordt ge maakt. KOPENHAGEN In Kopenhagen hebben studenten de belangrijkste bureau's en de aula van de universi teit bezet. Zij hebben een „revolutionair tribu naal" opgericht ter berechting" van minister van Onderwijs Helge Larsen, die door hen van verraad wordt be schuldigd. De actie begon vreedzaam in de vorm van een protestoptocht tegen voor stellen tot hervorming van het hoger onderwijs, die bij lange na niet tege moetkomen aan de eisen van de stu denten tot meer zeggenschap. Na afloop van de betoging trokken enige honderden studenten de univer siteitsgebouwen in en verklaarden deze voo bezet. In de aula werd een revolutionair tribunaal" opgericht. Op een punt moesten de studenten spoedig toegeven. Na de telefooncen trale te hebben bezet, moesten zij de hulp van de telefonist inroepen, om dat zij niet in staat waren vanuit de centrale naar buiten te bellen. De studenten eisen een vertegenwoordi ging van 50 procent om in alle be sluitvormende lichamen kracht bij te zetten. Het Deense parlement behan delt op het ogenblik een wetsontwerp waarin de studenten slechts een der de deel van de zetels in de belang rijkste organen wordt toegekend. NIEUW DELHI De Dalai-Lama, de verbannen wereldlijke en geestelijke leider van de Tibetanen, heeft gezegd dat het in Tibet niet goed gaat voor de Chinese communisten die zijn land be zetten. In een verklaring, welke hier uitge geven werd op de dag dat elf jaar gele den de Tibetanen in opstand tegen de Chinezen kwamen hetgeen tot zijn ver banning leidde, zei hij, dat de jonge Ti betanen niet bezweken zijn voor de Chinese indoctrinatie en dat het „wan hopige verzet nog steeds voortduurt." In 1969, zo deelde de Dalai Lama mee, hadden Tibetaanse vrijheidsstrijders een aantal overvallen gedaan op Chine se militaire kampen en munitiedepots. „Er waren veel incidenten waarbij veel Chinese officieren door de Tibetanen werden gedood en gevangen genomen tijdens bijeenkomsten welke door de Chinezen werden georganiseerd. De Chinezen moeten echter vooral pijnlijk geschokt zijn te bemerken dat het ver zet toeneemt van de jonge Tibetanen, van wie er veel door de Chinezen in Ti bet en China zelf zijn opgevoed en geïndoctrineerd." De Dalai Lama, die nu in Darmsala in het noorden van India zijn residentie heeft deed een beroep op zijn volk met grotere vastberadenheid te streven naar de vrijheid van Tibet. PARIJS De literair-filosofische faculteiten van de Parijse universiteit in Nanterre gaat dinsdag weer open, na enige dagen gesloten te zijn geweest als gevolg van botsingen tussen linkse en rechtse studenten en ook tussen studen ten in het algemeen en de politie. Na afloop van een gesprek tussen de minister van Onderwijs, Olivier Hui- chard, en de faculteitshoofden van Nanterre werd bekendgemaakt, dat de colleges aan de juridische faculteit pas donderdag zullen worden hervat. ADVERTENTIE 76,50 I En hoe u wenst.Ventilatorkachel? Accumulerende kachel? I Heteluchtkachel? Er is niemand in Nederland die er zóveel ervaring in heeft als Inventum. u kunt er op rekenen! NEW YORK Minister Luns heeft maandag te New York in commentaar op de sluiting van het Amerikaanse consulaat in Rhodesië gezegd, dat Ne derland waarschijnlijk ook een derge lijke stap zal moeten nemen. Minister Luns liet na zijn gesprek met Oe Thant duidelijk blijken, dat Neder land er niet op uit is de rol van be middelaar te spelen. De Verenigde Staten zullen op 17 maart a.s. hun consulaat te Salisbury in Rhodesië sluiten, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De maatregel is een gevolg van de tenuitvoerlegging van de nieuwe Rhodesische constitu tie, waarbij met ingang van 2 maart Rhodesië een republiek is geworden, onafhankelijk van Engeland. In de verklaring van minister Rogers wordt gezegd, dat Amerika Engeland blijft beschouwen als de wettige soeverein over Rhodesië. Op 27 februari had woordvoerder Ziegler van het Witte Huis verklaard, dat de VS hun consulaat in Salisbury zouden handhaven zonder het bewind van premier Ian Smith te erkennen. Vier uur later trok hij deze verklaring echter in, met de mededeling, dat de re gering nog geen beslissing had geno men. Het Amerikaanse consulaat in Salis bury behartigt de belangen van naar schatting 1.200 Amerikaanse burgers. De Rhodesische regering wilde nog geen commentaar geven op de beslis sing van Washington. Volgens waarne mers kan dit besluit er toe leiden, dat ook andere landen met een consulaat in Salisbury zich terugtrekken. Het gaat om Nederland, Frankrijk, West-Duits land, Zuid-Afrika, Portugal, Zwitser land, Oostenrijk, Griekenland en Italië. Noorwegen heeft zijn consulaire verte genwoordiger vorige week donderdag al teruggetrokken. Denemarken volgde dit voorbeeld een dag later. Pater Michel Traber, hoofdredacteur van het katholiek dagblad „Moto" heeft maandag Rhodesië verlaten nadat een uitwijzingsbevel tegen hem was uitgevaardigd. Hij was in november jl. tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld wegens het publiceren van een tekengrapje in zijn krant. De openbare aanklager stelde dat het grapje tegen de staat gericht was. Afgelopen vrijdag vernietigde een ho gere rechterlijke instantie het vonnis. Maar van regeringszijde werd meege deeld dat hierdoor geen wijziging is ge komen in de status van de in Zwitser land geboren pater Traber van onge wenste immigrant. De uitgewezen priester uitte op het vliegveld, voor zijn vertrek naar Mala wi, scherpe kritiek op het bewind van Ian Smith. Hij noemde de voorwaarden onder welke zijn tijdelijke verblijfs vergunning werd verlengd, „vernede rend". Bisschop Domal Lamont, voorzitter van de Rhodesische katholieke bis schoppen-conferentie die ook op het vliegveld aanwezig was, stelde zich na drukkelijk achter pater Traber. „De mensen zullen hem ongetwijfeld voor communist uitmaken", zei hij, „maar ik wil dat men weet dat hij zijn land ver laat Met het volledige vertrouwen van zijn bisschop en de kerk". President Kenneth Kaoenda van Zam bia heeft aangedrongen op sluiting van alle consulaten in Salisbury, de hoofd stad van Rhodesië. „Wij doen een be roep op de VS, West-Duitsland, Oosten rijk, Nederland en alle andere landen die consulaten hebben in Salisbury, deze te sluiten, als zij werkelijk tegen de maatregelen van het bewind van Smith zijn". De racistische zuidelijke senator Ja mes Eastland heeft verklaard dat de sluiting van het Amerikaanse consulaat in Rhodesië „een enorme fout" is. „Het is lachwekkend, gewoon dom", aldus de democraat uit Mississippi. Hij vervolgde: „het zou een grote strategische fout van de Verenigde Sta ten zijn, de betrekkingen met dit land te verbreken, daar Rhodesië meer chroomerts produceert dan welk land ter wereld ook met uitzondering van de Sovjetunie. Als een wereldcrisis ont staat, dan hebben wij Rhodesië nodig om de voorraden chroomerts te waar borgen, daar deze onontbeerlijkzijn voor de defensie". BRUSSEL Het nationaal orkest van België, dat zondagmiddag in het Kon. Conservatorium te Brussel een concert zou geven, heeft daar geweigerd te spelen, omdat de temperatuur te laag was. Een van de verwarmingsketels was uitgevallen en daardoor was de tempera- j tuur zo gedaald, dat naar de mening van de orkestleden de blaasinstrumenten niet gestemd konden worden. De raad van beheer van het orkest stelt een on- derzoek in. Niet alleen de kou schijnt overigens de reden van de weigering van het orkest geweest te zijn. Al enige tijd bestaat er bij het orkest ongenoegen over de jj hoogte van de premie voor het concerteren op zondag. Dit probleem wordt momenteel besproken o.a. met de beide ministers van Cultuur. IMf IICIIIMIVMIVtlMMVf Mtltt NEW YORK De Zweedse diplo maat Gunnar Jarring gaat zijn vredes missie in het Midden-Oosten hervatten. Oe Thant, secretaris-generaal van de VN, heeft hem dit gisteren opgedragen, nadat bleek dat de standpunten van de Verenigde Staten en Rusland over het Midden-Oosten elkaar dicht genaderd waren. Jarring, de Zweedse ambassadeur in Moskou, was dit weekeinde al naar New York ontboden. Het is nog niet be kend wanneer hij naar het Midden- Oosten vertrekt. Hij zal waarschijnlijk eerst besprekingen voeren met de ver tegenwoordiger van de Grote Vier bij de VN die het overleg voor hun landen voeren. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schumann, zei gisteren op een persconferentie in Parijs dat er een streven is naar ontdooiing, zo niet naar toenadering, van de standpunten van de Verenigde Staten en Rusland bij het overleg van de Grote Vier. Frankrijk, aldus Schumann, wil nu een lijst laten opmaken van alle punten van overeenkomst om Jarring in staat te stellen zijn missie met meer kans op succes te laten uitvoeren. De moeilijkheden liggen echter in een eventuele garantie van de Grote Vier voor een blijvende vrede in het Mid den-Oosten en in het probleem van een UTRECHT In Engeland wordt hard gewerkt aan een toekomst-trein, die binnen niet al te lange tijd in pro- du ktie kan worden genomen. Deze trein die een topsnelheid van meer dan 240 km per uur zal hebben, zal de afstand Londen-Newcastle in twee uur en 40 minuten afleggen. Op dit moment heeft men daarvoor bijna vier uur no dig. De toekomst-trein wordt in Derby ge bouwd. In de omgeving van Nottingham wordt een baanvak aangelegd, waar hij zal gaan proefrijden. Het prototype wordt met gasturbines uitgerust, maar op geëlektrificeerde baanvakken kun nen ook elektromotoren worden ge bruikt. De trein zal door het toepassen van lichte metalen de helft minder we gen dan vergelijkbare treinen. Hij krijgt een dubbel remsysteem met zo wel hydrodynamische- als schijfrem men. De toekomst-trein wordt voorts uit gerust met een air-conditioning-sys- teem, dubbele ruiten en verstelbare stoelen. Door het gebruik van een nieuw systeem van wagenophanging, zullen bochten met een 50 procent ho gere snelheid genomen kunnen worden dan op dit moment het geval is. Het hele project wordt behalve door de Britse Spoorwegen ook door het minis terie van Verkeer gefinancierd. PRAAG Zaterdag is in Tsjecho- Slowakije op zeer sobere wijze de 120- stc geboortedag herdacht van Tomas Masaryk, de stichter van de republiek Tsjecho-Slowakjje, voordat dit land communistisch werd. Het orgaan van de Tsjecho-Slowaak- se communistische partij, Rude Pravo, besteedde in het geheel geen aandacht aan de 7e maart. Een aantal niet-partij- bladen gaf een kort commentaar. Een aantal Tsjechen trotseerden het slechte weer en gingen door de sneeuw naar Lany, buiten Praag, om daar bloemen bij het graf van Masaryk te leggen. Een van de eersten die daar aankwam was de Amerikaanse ambas sadeur in Praag, Malcolm Toon, met een bloemenkrans namens het Ameri kaanse volk. Tsjechen wuifden naar hem toen zij de Amerikaanse vlag op zijn wagen zagen. Er waren maar weinig mensen verge leken met maart 1968 en 1969 toen de liberaal Alexander Dubeck de Tsje- choslowaakse communistische partij leidde. Maar toen waren zowel het weer als het politiek klimaat dan ook beter. Israëlische terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden, aldus Schumann. Libanon heeft gisteren negatief ge reageerd op de bereidwilligheid van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Eban, om vrede te sluiten op basis van de bestaande grenzen. Liba non weigerde omdat het „volledig soli dair is met de andere Arabische landen inzake het Palestijnse vraagstuk". BONN Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft pre mier Willi Stoph van Oost-Duitsland voorgesteld eventueel een andere plaats d'an Oost-Berlijn uit te zoeken voor hun gesprek. Het voorstel was vervat in een brief die de leider van de Westduitse delegatie bij het voorbereidend overleg voor dit gesprek, Ulrich Sahm, maan dag aan de leider van de Oostduitse af vaardiging, Gerhard Schüssler, heeft overhandigd. Brandt stelt in zijn brief voor, de discussiebasis voor de organi satie van de ontmoeting tussen beide staatslieden aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Hij zegt voorts dat de meningsverschillen tussen beide partij en het topoverleg in gevaar dreigt te brengen. Vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland hebben maandag in Oost-Berlijn drie uur gesproken in het kader van het overleg dat moet leiden tot een ontmoeting van Willy Brandt en premier Willi Stoph van Oost-Duits- land. De delegaties zijn overeengeko men donderdag opnieuw te vergaderen. Het niet ernaar uit dat de voorbereiden de besprekingen een nieuwe en langge rekte fase zijn ingegaan. Ulrich Sahm, de Westduitse delega tieleider, verklaarde bij terugkeer naar West-Berlijn tegenover verslaggevers: „De besprekingen zijn niet afgesloten. Wij zijn overeengekomen donderdag voor de middag weer bijeen te komen". Sahm zal uit West-Berlijn direct terug vliegen naar Bonn. Kanselier Brandt schijnt tijdens het weekeinde het karakter van de bespre kingen met Oost-Duitsland, de Sovjet- Unie en Polen goed te hebben aangege ven toen hij zei dat deze besprekingen „met groot geduld" zouden worden ge voerd. In West-Berlijn werd maandag ge speculeerd dat West-Duitsland nieuwe voorstellen met betrekking tot de ont moeting tussen Brandt en Stoph had gedaan of voornemens was te doen. Uit betrouwbare bron werd vernomen dat twee mogelijkheden werden over wogen Brandt en Stoph zouden elkaar ontmoeten in een „neutrale" stad in Oost-Duitsland, bijvoorbeeld Dresden of Leipzig, of in het buitenland, Stock holm of Helsinki. Stoph zou eerst naar Bonn komen. Brandt heeft, toen hij Stophs uitno diging voor een bezoek aan Oost-Ber lijn aanvaardde, de Oostduitse premier uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Bonn. Nu de communisten Brandts be zoek aan Oost-Berlijn niet willen ge koppeld zien aan een bezoek aan West-Berlijn, zou de komst van Stoph naar Bonn een uitweg uit de impasse betekenen. Men acht het niet waarschijnlijk dat de Oost-Duitsers zullen instemmen met de keuze van een andere stad dan Oost-Berlijn voor de ontmoeting tussen beide regeringsleiders. Volgens Berlijn- se waarnemers zouden de Oostduitsers vrezen dat de 'corns' van Brandt naar bijvoorbeeld Leipzig een groot deel van de bevolking op de been zou brengen. In Oost-Berlijn kan de situatie wat dit be reft beter in de hand worden gehou den. De kans dat duizenden Oostduitsers zouden uitlopen om Brandt toe te jui chen, heeft destijd, in 1966, een uitwis seling van sprekers tussen de sociaal democraten de Oostduitse communisten verijdeld. Brandt, toen nog burgemees ter van Berlijn, wilde naar Karl Marx Stadt (Chemnitz) komen om daar een rede te houden maar van communisti sche zijde werd het plan voor de uit wisseling afgewimpeld. ••••MIIMMMM* It •HMMMMMMMMIMttlMM MMIMIMttllllMIIMIIIMIMtlMltlttttllMltlM LONDEN Nog geen 24 uur na- dat een „onafhankelijke republiek" I was uitgeroepen op het Honden-ei- i land, een schiereiland in de Theems, I werd de regering van „president" Ted Johns maandag al bedreigd door een contra-revolutie. Gisteren riep deze in het 10.000 zielen tellende stadsdeel, de republiek uit, omdat Engeland en vooral Londen de stads- wijk zouden verwaarlozen. Vooral de vrouwelijke inwoners willen het eiland weer onder Britse heerschappij brengen. Mevrouw Edith Squires legde uit: „Zij hebben geen enkel mandaat om dit te doen en wij erkennen Ted Johns niet meer als president. Het is waar dat wij niet goed zijn behandeld door 1 het Londense gemeentebestuur, MAMMMMMII PRESIDENT JOHNS maar nu maken wij ons belachelijk' Om de revolte in de kiem te smo ren, heeft het regerende drieman schap de ondernemendste eiland-be woonster, mevrouw Ray Paget, op pad gestuurd om de verontrusten te bepraten. Maar mevrouw Paget, die is getrouwd met een van de twee premiers, naast president Johns, heeft niet kunnen verhinderen dat de opposante een petitie heeft opge steld, waarin terugg&ve aan Enge land wordt gevraagd. President Johns houdt, ondanks de golf van ontevredenheid, die hij, naar hij zelf zegt, al verwachtte en die volgens hem slechts een minder heid vertegenwoordigt, zijn blik op de toekomst gericht. Vertrouwende op zijn ervaringen als lid van de gemeenteraad van To wer Hamlets, waaronder het Honden eiland ressorteerde, bereidt hij dringende hervormingen voor, zoals verbetering van het onderwijsstelsel en het vervoer en een verlaging van de huren. Later zullen paspoorten voor de bewoners worden gedrukt. Daar de staat ook een eigen be taalmiddel moet hebben, denkt Johns erover het pond sterling te vervangen door de bonnen, die men in bepaalde pakjes sigaretten aan treft. Het zijn cadeaubonnen, die recht geven op een draagbare tran sistorradio, als men er enige duizen den van heeft verzameld. Hierdoor zal zijn bewind in ie der geval de rokers op zijn hand krijgen. /~\p Cyprus vraagt men zich op het ogenblik af of de aanslag van zondag op president Makarios ooit zou zijn uitgevoerd, als het gevecht en het geharrewar tussen de Griekse Cyprioten en de Turken op het el- land, die tegen het eind van 1967 ein digden, hadden voortgeduurd. Want in die dagen van strijd waren de Griekse Cyprioten verenigd. Toen het rustig werd kwamen hun onderlinge verschillen pas aan het licht. In november 1967 raakten veel Griekse Cyprioten ontstemd toen het bewind' der kolonels in Athene besliste, zulks ten aanzien van een te verwachten Turks ultimatum, dat er 10.000 man Griekse troepen van het vasteland het eiland moesten gaan verlaten. Vanaf dat ogenblik ging Makarios het begrip „Enosis", het samengaan van Cyprus met Griekenland, niet meer hanteren. Maar er bleven op het eiland een dui zend Griekse officieren achter, die dienst deden in het Grieks-Cyprioti sche leger, dat uit vrijwilligers be staat en die officieren trokken zich niet veel aan van het besluit van Ma karios dat deze zich voortaan geheel zou gaan wijden aan de stichting van de werkelijke onafhankelijke staat Cyprus. Dit leidde toen vooral tot veel wrijvin gen tussen een man die het vertrou wen van Makarios had, zijn minister van Binnenlandse Zaken en Defensie, Georgadjis en drie Griekse officie ren. Het kwam zelfs zover dat Athe ne Georgadjis in de herfst van 1968 beschuldigde deel uit te maken van een komplot om de Griekse dictator kolonel Papad'opoelos, van het leven MAKARIOS trekken thuis IIMIIMIIIIIIIIIIIII IIIMtlIHHIlIHmillHIIHillttlllIHlIHHIHHIIIIiaillll itaaiaaaaaaaaaaaaaaaaaataaaiaaaiaatiaataitaiaiiaiiitiHaaaaittiasaaaaaaaaaaaaaaaatiaasaaaataaaaaaaaaaaaaaaaaiaaaaaaaaataaaaaaaaaaiiiHiiaiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaatfl te beroven. Georgadjis sprak dit met klem tegen, maar de toestand spitste zich zo toe dat Makarios geen andere keus meer had dan hem te ontslaan. Georgadjis werd evenwel niet geheel door Makarios losgelaten en later be noemd tot de man een nieuwe partij zou gaan leiden, die pro-Makarios en anti-communist was. Die partij zou twee leiders hebben, de andere was de voorzitter van het huis van afge vaardigden, Clerides. Maar het ging mis met de plannen en in plaats van dat er onder de Griekse. Cyprioten dus een eenheidspartij zou komen, gingen ook andere politici naarstig aan het formeren en kwa men er in verloop van korte tijd vijf partijen bij. dat was in het begin van 1969. Tegelijk met de stichting der zesde par tij, ontstond er ook een ondergrondse organisatie, die zich „nationaal front" noemde. Dit front, dat zich vooral keerde tegen Georgadjis en Clerides, was kracht voor „Enosis". En bewees dit door tal van terreurdaden jegens andersdenkenden. Makarios deed evenwel niet veel tegen het nationale front, misschien kon hij het ook niet, zeer tot misnoegen van Georgadjis en Clerides. Toen Clerides in begin van dit jaar plaatsvervangend president van Cy prus werd, omdat de aartsbisschop een reis door Afrika ging maken, werd een nieuwe wet opgesteld die tot bedoeling had het nationale front te verbieden. Makarios tekende het wetsvoorstel prompt toen hij uit Afrika terugkeerde, maar heeft ver der nog niets gedaan ter uitvoering van die wet. T Tit alles blijkt, dat de langzamer- hand ontstane kloof tussen Ma karios en Georgadjis zeer breed ge worden is. De andere politieke partijen maken hier prompt gebruik van en vooral sedert de verklaring van Makarios, dat men op Cyprus in het begin van deze zo mer algemene verkiezingen gaat hou den, de eerste in tien jaar tijds. En zo is het dus thans zover gekomen dat er openlijk een aanslag is ge pleegd' op de president, de man die politiek zonder enige twijfel nog al tijd verreweg de sterkste man van het eiland is. Beschuldigingen vliegen thans over en weer. Men hoort tal van namen en motieven noemen. Maar dat is ge woon op zo'n eiland waar in de laat ste tien jaar tal van politieke moor den en daden van ernstige intimidatie zijn gepleegd, zaken waarover de po litie zich ondertussen nooit bar druk heeft gemaakt en die dan ook zelden of nooit zijn opgelost. Men ziet het, men kan de geesten van dergelijke zaken wel oproepen. Maar of de gladde vos Makarios thans niet eindelijk zijn trekken thuis krijgt? BRUSSEL De directeur van een Belgische aardappelmeelfabriek (waar schijnlijk de grootste van Europa )in Leuze bij Doornik, is aangehouden op verdenking van het plegen van verduis tering en valsheid in geschrifte. Het gaat om een som van 3,5 miljoen gulden waarvoor de directeur fictieve uitgaven zou hebben bedacht en waarvoor hij een krediet van de staat probeerde te krijgen. Het bedrijf staat voor een bank roet. De fabriek had rond 200 man in dienst. Twee jaar geleden is het met staatssteun de Belgische staat ver schafte het een renieloze lening van 14 miljoen gulden gesticht.

De Vallei | 1970 | | pagina 10