Veenendaals - dagblad Commissie-Vos beveelt in rapport aan: Zelf de dokter betalen; ziekenhuisverpleging op kosten van A.W.B.Z. Bij Heide Mij 50 man ontslagen Buiten PRINS BERNHARD WIL B0R0R0ED0ER REDDEN Kabinet wijkt niet, welke uitslag de stembus ook geeft Haags magistraat na interview op non-actief doorregen varkensrollade Hawaï Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kans op een vergelijk in Laos stijgt Helihaven bij ziekenhuis Muizenplaag in Australië Vannacht min negen VOOR ZES TON SIERADEN BUITGEMAAKT Frankrijk Dwarsgebakken lekker! In IS oord- en Oost-Nederland Voetbal ging vóór patiënt Weer lawines in Meer beivolking DEN HAAG Na drie jaar intensieve arbeid heeft de onder voorzitterschap van Staatsraad ir. H. Vos staande staatscommissie voor de herziening van de sociale verzekeringswetgeving haar con clusies aan minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezond heid) overhandigd. Het meer dan honderd pagina's tellende rap port komt tot enkele ingrijpende voorstellen, waaruit de minister zijn conclusies ten aanzien van de wetgeving kan trekken: afschaffing van het verplichte ziekenfonds; geneeskundige hulp van huisartsen en specialisten zal men zelf moeten betalen; daarvoor kan men echter een vrijwillige verzekering afsluiten bij een fonds (assuradeur); de verpleging in ziekenhuis, sanatorium e.a. komt integraal voor rekening van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.B.Z.). VRIJWILLIG beschermd I VELDKAMP GENÈVE PREMIER DE JONG: „RUGGEGRAAT" GEKUISTE VERSIE Heathrow weer open saaaaas lekker eten tips een goed stuk vlees hoort erbij 0wr. voor radactie ea admintotratret Prins Bemhardlaan 28, Veenend aal, Teief. 06385-10550 (adm.), 10757 en 10065 (red.). Giro 1321600. Loese nummers 0,25; Abonnement i L06 pj*„ <40 pJtL. f 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 10 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 58 VERPLICHT ZIEKENFONDS MOET GAAN VERDWIJNEN ARNHEM De Koninklijke Nederlandsche Heide Maatschappij zal 50 werk nemers ontslaan, hoofdzakelijk lager leidinggevend personeel in het noorden en oosten van het land. Zij werken in de uitvoerende sector. In volledige overeen stemming met de betrokken werknemersorganisaties, is een afvloeiingsregeling tot stand gekomen en de ondernemingsraad is uitvoerig geïnformeerd, aldus deelt de directie mee. De staatscommissie werd enkele ja ren geleden ingesteld, omdat de kosten van de sociale verzekering, naar het oordeel van regering en parlement, al te snel opgelopen waten en deze wet geving ook veel te ingewikkeld gewor den was om voor de betrokkenen nog hanteerbaar te zijn. Voorzitter ir. H. Vos is bij uitstek deskundig op dit gebied; hij is niet al leen verscheidene jaren Kamerlid ge weest o.a. voorzitter van de PvdA- fractie in de Eerste Kamer), maar ook directeur van een grote verzekerings maatschappij; hij staat bekend als een uitstekend statisticus. De staatscommis- »ie telt ook tal van andere deskundigen, o.m. experts van werkgevers- en werk nemersorganisaties. Voor de bovengenoemde vrijwillige verzekering voor de kosten van arts, apotheek e.a. zou een maximale toela tingsgrens tot stand moeten komen; voor deze verzekering zou een nominale premie betaald moeten worden, niet meer een op grond van het inkomen. Andere voorstellen van de staats commissie zijn o.m.: de werkgever betaalt de hele premie voor de Ziektewet, de Werkloosheidwet en de Wet Arbeidsongeschiktheidsver-, zekering; een verdeling van de premie tussen werkgevers en werknemers is economisch niet meer ter zake, aldus de commissie; de kinderbijslag voor het eerste kind wordt afgeschaft; deze maatregel zou Tn Engeland heeft men het terug- lopen der eekhoornbevolking wel toegeschreven aan het optreden van de grote, agressieve ,,grey squir rel", te onzaliger ure geïmporteerd uit Amerika, doch het bleek, dat zulks in lang niet alle districten de oorzaak was, doch wèl epidemie, zoals deze bij knaagdieren (veld muis) wel vaker optreedt. Op de Britse eilanden constateert men feitelijk hetzelfde als ten onzent: ,,at various periods during the past few hundred years, red squirrels have become rare in certain dis tricts. and in others have comple tely disappeared" schrijft Oliver G. Pike in Wild Animals in Great Britain, maar hij voegt er verheugd aan toe: „gradually they reap peared". Inderdaad schijnt er nu weer een periode te zijn aangebroken met sterke afname der populatie, van daar het ingrijpen van de yetgever. Een halve eeuw of korter geleden kon een Veluwse jachtopzichter s winters tussen zijn gewone werk door de huishuur voor-een-jaar bij een schieten van eekhoorns. Hoe sterk de dieren kunnen concentre ren en zich verplaatsen naar het voorkomen van boomvruchten in de herfst, moge blijken uit een notitie van de wildmeester W. Nab die er op het huidige Nationale Park „de Hoge Veluwe" vóór de 2e wereldoorlog, in de tamme kas tanjebomen van Kemperberg eens 35 telde. Na '45 verdwenen ze al lengs en toch hebben die kastanjes ze staan'er nog steeds sinds dien vaak genoeg rijke dracht ge geven. Het is veelal moeilijk de oorzaak van zulke schommelingen op te sporen, maar nu er niet meer op de eekhoorns jacht mag worden gemaakt, zal dit verbod aan het vermeerderen dezer onmisbare fi guren van het bos ten goede komen. Weinig of veel 10-3-'70 hrtiMMUiitiiMimtiiiiiiitmitn A. B. WIGMAN I gecompenseerd moeten worden in het loon; de premies en uitkeringspercentages Ziektewet en Werkloosheidswet (die nu per bedrijfstak verschillend zijn) zou den gelijkgemaakt moeten worden; de argumentatie voor een gevarieerde hef fing heeft, aldus de commissie, haar betekenis verloren; daarom: een uni forme premie voor het hele bedrijfsle ven. een meerderheid van de commissie stelt voor 't maximum-inkomen waar over premie volksverzekering (AOW, AWW, AWBZ en AKW) moet worden betaalt, tien procent te verhogen; dat maximum bedraagt op dit ogenblik 17.450; de totale premie kan daardoor omlaag. Voor ongehuwden boven de veertig zou de premie voor de volksverzekerin gen met 20 procent verminderd moeten worden omdat deze mensen geen gezin meeverzekeren. De minister en zijn ambtenaren gaan zich nu op de inhoud van dit rapport beraden; de praktijk leert, dat het nog wel enige tijd kost voor een en ander in een aantal wetsontwerpen neergelegd zal zijn. Ook oud-minister dr. G. M. J. Veld kamp werkt met een staatscommissie aan een vereenvoudiging van de sociale verzekeringswetgeving, de commissie- Vos heeft vooral de kwantitatieve as pecten behandeld, de commissie-Veld kamp bespreekt de inhoud van de so ciale verzekeringswetgeving als zoda nig: de samenstelling van een sociaal wetboek. In het parlement is al jarenlang aan gedrongen op een ingrijpende vereen voudiging van de wetgeving. VIENTIANE Dc Laotiaanse pre mier, prins Soevanna Phoema, heeft voorzichtig positief gereageerd op een oproep van zijn halfbroer, prins Soe- vannavong, om serieus van gedachten te wisselen met de communistische Pa- thet Lao over de toestand in Laos. Eerder had de Pathet Lao aan Soe vanna Phoema een plan voorgelegd waarin wordt gepleit voor algehele Amerikaanse terugtrekking uit Laos, vrije algemene verkiezingen voor een Nationale Vergadering en een regering, en de instelling van een coalitiekabinet tot die verkiezingen. Dit voorstel is ook door de Amerika nen gunstig ontvangen, omdat de ge bruikelijke propaganda dit keer geheel ontbreekt. Ook Noord-Vietnam heeft zich achter het voorstel van de Pathet Lao gesteld. Er lukt weinig kans te bestaan dat het voorstel van Soevanna Phoema een nieuwe Geneefse Conferentie inzake Laos door Rusland wordt aanvaard. Engeland, samen met Rusland voorzit ter van die Conferentie, heeft het ver zoek in Moskou overgebracht, maar het Kremlin heeft nog steeds niet gere ageerd. Inmiddels heeft Thailand de Ver enigde Staten meer wapens en ander militair materieel gevraagd om zijn grens met Laos beter tc kunnen be schermen tegen de Pathet Lao en de Noord-Vietnamezen. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft instructies uit Washington ontvangen, vanaf vandaag de verliezen van de luchtmacht in Laos aan mensen en materieel door te geven aan de pers. Dit heeft een woordvoerder in Saigon meegedeeld. Het is de eerste maal dat het Amerikaanse opperbevel, zij het in direct, toegeeft dat de luchtacties in Laos vanuit de Zuidvietnamese hoofd stad worden geleid. iiiniitimiitwttiMitMivfmttivMmtmtitimtHimMiiitmtmi» 11 ItltlllVtVf VIVVVVVVHNVItVVtttltVttllllllVIIVtVtVIVIfVf VIVMIVtMMtMIItlltllllttHIIIIVVIVVf HVVIIIIMIH "Orins Bernhard zal de mogelijkheden onderzoeken voor herstel van de be- *- roemde tempel Boroboedoer bij Djokjakarta op Midden-Java. Hij heeft het beschermheerschap op zich genomen van een „Comité tot herstel van de Bo- roboedoer." De Prins wil proberen hiervoor in Nederland geld in te zamelen. Dit schrijft de Indonesische ambassadeur in Nederland, generaal-majoor Tas- i win a Natadiningrat, is een brochure die is uitgegeven ter gelegenheid van het ko- mende bezoek van prins Bernhard aan Indonesië. De heer Taswin a Natadiningrat kondigt in zijn brochure ook een bezoek van pre- sident Suharto aan Nederland aan. Hij noemt geen datum voor zo'n bezoek. Een dergelijk bezoek zal zeker door koningin Juliana worden beantwoord, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst daaraan toegevoegd. ItimHItlltMItHtllllHiHIMHNtltMMMNMMIIlMllNIIIIIMIHtHltlMlllltlHtHIIIIIHIIIItHMUlMIMIMIIMMMIIHIMIMIIIIIHIItUHItHlltfiraiHtimilNIIUMHMimilllHIIMItllHimHHtftltttlllMIIIIMIIIlIHMIHtttMHtllHIHHHHMIIIHIIMIIIIMHIIIIUtlllUIIMIIttltlltlttllttlllllHIIIHtHtltltllflIIIIHIHMHP •minimum ROTTERDAM Het kabinet-De Jong wordt in geen geval ontbonden. Ook niet als de regeringspartijen bij de Statenverkiezingen van volgende week woens dag behoorlijk verlies zouden lijden. Het kabinet gaat pas weg als het in conflict komt met het parlement, zei pre mier De Jong gisteravond op een verkiezingsavond van ARP, CHU en KVP in Rotterdam. Deze uitspraak gaat duidelijk in te gen de opvatting van de VVD-leider mr. Gcertsma, die vervroegde verkie zingen voor de Tweede Kamer heeft bepleit als de regeringspartijen bij de Statenverkiezingen zware klappen krij gen. De VVD-er heeft het afgelopen weekeinde bijval gekregen van de AR- voorzitter dr. Veerman. Dc fractielei ders van de KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer hebben zich eerder ech ter tegen vervroegde verkiezingen ge kant. De premier meende dat grote ver schuivingen wel zullen doorwerken in de verhouding tussen regering en Ka mer. Premier De Jong was niet ge schrokken van de jongste cijfers van het Nipo, die o.a. de KVP op een verlies van zes zetels zetten. „Ik moet eerst de verkiezingen zien. In het algemeen is mijn indruk, dat kiezers gezonder oor delen dan men vermoedt", zei de minis ter-president. Premier De Jong hield een krachtig pleidooi voor het bestaan van christelij ke partijen die hij de „ruggegraat in de samenleving" noemde. Hij riep ARP. CHU en KVP op om samen „één grote krachtige groep" te vormen. Hij ontkende dat het kabinet onder het juk van de VVD doorgaat. Hij prees de collegiale medewerking tussen de ministers onderling. De premier sprak zelfs van een tweede en derde kabi net-De Jong, al was dit laatste duidelijk in de eerste plaats grappig bedoeld. Op het terrein achter het Acade misch Ziekenhuis te Leiden is 'n helikopterlandingsplaats ten behoe ve van zieken en gewondenvervoer en de organisatie Eurotransplant in gebruik genomen. Tijdens een de monstratie werd getoond hoe een denkbeeldig verkeersslachtoffer bij de plaats des onheils aan boord van een helikopter kan worden geno men. TlllllllltVVIVtllf llttltlMHfVttlMlltlt fill 1,111,HU tl tllltfftllltlHlt Hl ||- MELBOURNE Miljoenen vraat zuchtige muizen trekken al wekenlang een alles vernielend spoor door Austra- lië's rijkste graangebied en niets wijst erop da4 hun spoedig een halt kan wor den toegeroepen. Een boer in West-Vic toria maakte er in een week tijd 67000 af en gaf toen de strijd tegeq het mui- zenleger maar op, omdat de vernielin gen op zijn land onverminderd doorgin gen. De muizen hebben al hele oogsten vernield, weiden kaalgevreten, opslag plaatsen voor dierenvoedsel leegge haald, meubilair vernield en zelfs men sen aangevallen. Zo werd in Ouyen, ten noordwesten van Melbourne, de 24-jari- ge Anne Smythe in bed aangevallen. Met érnstige beten in beide voeten heeft zij zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Omdat zij aan beide be nen verlamd is merkte zij pas 's och tends dat zij was aangevallen. Landbouwdeskundigen achten het mogelijk dat de plaag zich bij het na deren van de winter in Australië tot Melbourne zal uitbreiden. Er is reeds verzocht om gebruik te mogen maken van een gif waarvoor geen antistof be kend is. IS ASLEEP V AS ZAAK-MR. R. DEN HAAG De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, is tijdelijk op non-actief gegaan. Hij heeft, in overleg met procureur-generaal mr. P. i. Besier. zijn werk bij het Haagse hof voorlopig neergelegd. Mr. Bcsicr wil in opdracht van minis ter Polak (Justitie) een nader onderzoek instellen naar de gang van zaken b(j het interview, dat advocaat-generaal mr. baron Van Voorst tot Voorst on langs gaf aan het dagblad De Tele graaf. Baron Van Voorst tot Voorst gaf daarin zijn mening over de gerechtelij ke behandeling van de zaak tegen de Haarlemse rechter R. Hij deed krachti ge uitspraken aan het adres van mr. R. en aan dat van de strafkamer van de Haagse rechtbank onder presidium van prof. mr. W. F. C. van Hattum. Dit dagblad heeft het interview in zijn oorspronkelijke vorm teruggeno men, nadat het in een deel van de editie van 28 februari was gepubliceerd. Later werd een „gekuiste" versie van het interview gepubliceerd, waarin op verzoek van de advocaat-generaal en kele door hem gebezigde krachtige uit latingen waren verzwakt. Zo was in de nieuwe versie niet meer sprake van mr. R. als „een uiterst slimme duivel". Ook het oordeel van de advocaat-ge neraal over het milde vonnis van de Haagse rechtbank (duizend gulden boe te), zoals weergegeven in de eerste tekst, Was in de latere versie aangepast. Oorspronkelijk was het aldus weerge geven: „Een slecht vonnis, zoals er méér vonnissen zijn. De strafkamer van Van Hattum maakt wel meer onge lukjes". Procureur-generaal mr. Besier had gisteravond geen commentaar op het bekend geworden non-actief van baron Van Voorst tot Voorst. De laatste was de hele dag onbereikbaar. DUSSELDORP Tijdens het week einde zijn uit het diocesaan-museum van Paderborn (Noordrijnland-Westfa- len) kunstvoorwerpen ter waarde van 55.000 mark gestolen. De vangst van hun leven hebben de dieven echter niet kunnen doen, want de vroeg-Romaanse madonna uit de elfde eeuw, die miljoe nen waard is, wordt momenteel in Münster gerestaureerd. GENUA Doordat zij niets wil- I den missen van het radioverslag van een voetbalwedstrijd, hebben twee artsen vchi een ziekenhuis in I Genua de dood van een patiënt veroorzaakt. Brandweerlieden hadden een 61- l jarige, door een hartaanval getrof- fen, man de polikliniek van het zie- kenhuis binnengebracht, waar ze I echter niemand aantroffen. I Na lang zoeken vonden ze twee artsen voorover gebogen bij een l l radiotoestel. Pas na enkele minu- i ten verwaardigden deze zich naar de zieke te gaan kijken. Toen was het echter al te laat. De patiënt icas overleden. ft••••iii.iiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT AMSTERDAM Een groot deel van de collectie juwelen, alsmede andere kostbaarheden zijn uit de juwelierszaak van Siebel aan de Kalverstraat in Am sterdam gestolen. Volgens een voorlopi ge schatting zou er voor ongeveer 500.000 a 600.000 gulden zijn buitge maakt. Het is de 28ste inbraak na de oor log bij deze firma en volgens verzeke ringsdeskundigen de grootste buit, die ooit in Nederland in een juwclierszaak is gemaakt. De inbreker is, volgens de recherche, binnengekomen via de zolder van een aangrenzend pand, dat wordt ver bouwd. De alarminstallatie, die de win kel moet beveiligen is niet in werking getreden. De accu was leeg. In de broodjeszaak van Dobben aan de Reguliersdwarsstraat werd het kluisje op het kantoor opengebrand en een bedrag van 17.000 gulden buitge maakt. De inbreker moet zich daar met een valse sleutel toegang hebben ver schaft. Dit* was al lang tc voorzien," zo verklaarde hedenochtend een woord voerder van de Kon. Ned. Heide Mij; „Het gaat hier niet alleen om de struc turele wijziging in de uitvoering van cultuurtechnische werken en de om schakeling naar mechanische uitvoe ring, maar ook kunnen we spreken van een weggevallen markt. Indertijd kregen we veel mensen via Sociale Zaken in het kader van de aan vullende werkvoorziening. In het over heidsbeleid van nu past het echter veel minder, dat aanvullende mankracht wordt gebruikt terwijl voor datzelfde werk machines beschikbaar zijn. We hebben geruime tijd gezocht naar een oplossing om ontslagen te voorkomen, maar dat is slechts gedeeltelijk gelukt Van de ontslagen vallen er veertien bij de hoofdinspectie Oost, waaronder o.m. de Veluwe en een deel van Over ijssel vallen. Het merendeel van de be trokken werknemers woont in de drie noordelijke provincies. GRENOBLE In de Franse alpen heeft zich opnieuw een lawine voorge daan in de buur van Autrans, ongeveer 40 km ten zuid-westen van Grenoble. Volgens de eerste berichten zijn vier mensen bedolven. Gevreesd wordt ech ter, dat er meer bedolvenen zijn. De la wine veegde over een skihelling. Een persoon is uit de sneeuw bevrijd. Hij heeft een been gebroken. Een van de vier bedolven personen kwam om, de overigen werden gewond. ADVERTENTIE LONDEN De brandweerlieden op de internationale vlieghaven Heathrow in Londen hebben besloten aan het werk te gaan. Hiermee is een einde ge komen aan een staking van zes dagen. (Van onze weerkundige medewerker) Hoe verder in 't voorjaar, hoe la ger blijkbaar de temperaturen De -9 graden C. vannacht in Apel- doorn-Zuid waargenomen, geeft toch wel duidelijk aan hoe hard de winter nog toeslaat. Deelen rappor teerde -8, Rotterdam en Eindhoven -7, Twente -6 graden. In Zürich vroor het 11 en in Praag 12 graden. Vanmiddag doet de zon het kwik in Gelderland oplopen tot drie a vier graden boven nul. De komende nacht zal het op nieuw vriezen, maar in de nacht van woensdag op donderdag wor den minder lage minima verwacht i.v.m. een uitdiepende depressie van IJsland, die dan meer bewol king geeft en bovendien kans op enige neerslag. Weersverwachting van het K.N.M.I. van dinsdagavond tot woensdagavond: Vannacht helder weer met weinig wind en lichte tot matige vorst. Morgen over dag toenemende bewolking en later kans op enige sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen, zon op: 07.05; onder: 18.37. Maan op: 08.03. ADVERTENTIE Op de rug of de zijkant van de gebraden rollade worden enige plakken ananas vastgeprikt, die even in de boter zijn verwarmd Schotel opmaken met spruitjes of tutti-trutti en patates frites. Jus in 't kommetje! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconservan

De Vallei | 1970 | | pagina 1