KANKER PAVILJOEN nanciele notities Van Gorp neemt Pietersen over beurs overzicht Concern met f 50 min. omzet NEFO bouwt winkelcentra in Brabant NAEFF geen dividend 9 pet. lening groot succes Concentratie in autobedrijf AMBULANTE HANDEL TOONT EEN GROTE VEERKRACHT AKZO GAAT 5,6 MILJOEN INVESTEREN Uitbreiding van Iglo Hoogeveen Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Alle marketing nu in Frankrijk Premielening 1952 Rotterdam UIT DE KERKEN Hoofdfondsen begonnen weer in mineur PILOOT STORM TEKKO TAKS Waterhoogten INGRIJPEN 1969 WAS EEN HEEL MOEILIJK JAAR In Zweedse fabrieken Joint-Venture Silenka Pagina 2 ■Ékaiy DINSDAG 10 MAART 1970 1* i* t - 3 ë-~t*i <r a sT^Tsl I 118 Heel stil, zijn benen wat gespreid en met slap neerhangende armen stond Lev Leonidovich vlak naast Dyoma. Hij keek grimmig. Het had er zelfs veel van, of hij zijn rechterarm een eindje achteruit trok, alsof hij bezig was te berekenen, wat er zou gaan ge beuren als hij Dyoma een rechtse hoekstoot tegen zijn kaak verkocht. Dyoma draaide zijn hoofd om, zag hem en barstte in lachen uit. De strenge, dreigende uitdrukking op het gezicht van de chirurg maakte toen ook al heel gauw plaats voor een lach. Lev Leonidovich knipoogde te gen Dyoma, een begrijpende knipoog, als van mannen onder elkaar. „En, gaat het een beetje?" vroeg hij. „Alles in orde?" „In orde?" Dyoma had meer dan ge noeg te klagen, maar als dit een ge sprek van man tot man werd, zou er geen klacht over zijn lippen komen. „Doet het pijn?" „Hm-mmm". „Zelfde plek?" „Hm-mmm". „Dat hou je nog een hele tijd, Dyo ma. Volgend jaar zul je er nóg naar grijpen, zelfs al zit er niets meer. Als het pijn doet, moet je maar proberen te bedenken: het zit er niet meer! Dan zul je je beter voelen. Het voornaam ste is, dat je nu blijft leven. En je been dat kan naar de duivel lo pen!" Het klonk zo makkelijk, zoals Lev Leonidovich het voorstelde. Hij had gelijk: naar de duivel met dat sarren de, pijnlijke rotbeen! Hij was er beter zonder. „Goed, we komen straks nog een keertje naar je kijken!" Hij haastte zich naar de vijf minu ten-conferentie, de lucht doorklievend als een granaat. (Hij was laat, zou als laatste binnenkomen en Nizamutdin Bahramovich hield niet van laatko mers). Zijn witte jas sloot strak om hem heen. Er zat geen voorsluiting aan en van achteren waren de twee slippen zover mogelijk dichtgetrokken over zijn colbert, maar ze haalden het net niet. Wanneer hij in zijn eentje door de kliniek ging, liep hij altijd hard en rende bij twee treden tegelijk de trappen op, fors met armen en be nen zwaaiend. Die besliste, snelle be wegingen brachten de patiënten tot de overtuiging, dat hij niet maar wat rondhing en zijn tijd verlummelde. De vijfminuten-conferentie begon en duurde een half uur. Nizamutdin Bahramovich leidde de ceremonie liefst waardig en zonder ongepaste haast (verbeeldde hij zich tenminste). ■iiwffiiMHHwimwui minium Hij luisterde kennelijk graag naar zijn eigen stemgeluid. Elke keer als hij een gebaar maakte, of zich in ie mands richting keerde, hield hij er merkbaar rekening mee, wat voor in druk hij maakte. Hij meende zelf, dat hij eruit zag als een man met gezag, reputatie, opvoeding en intellect. In de aul (Dorp in het Teerke-sprekende deel van de Sovjet-Unie. Vertaler) waar hij was geboren, begonnen al le gendes over hem de ronde te doen. In de stad was hij ook alom bekend. Zo nu en dan verscheen zijn naam in de krant. Lev Leonidovich zat op een stoel, die hij een eindje van de tafel had weggeschoven. Hij sloeg zijn ene been over zijn andere en propte zijn ge spreide knuisten tussen de witte cein tuur die strak om zijn buik was ge sjord. Zijn voorhoofd onder het pilo- tenpetje vertoonde een nijdige rimpel, maar in tegenwoordigheid van zijn baas fronste hij haast altijd en de chef-arts had er geen flauw vermoe den van, dat het voor hem was be stemd. De geneesheer-directeur beschouw de zijn baan niet als een nooit eindi gende, uitputtende taak, maar als een constante gelegenheid, zichzelf in het zonnetje te zetten, onderscheidingen in de wacht te slepen en een heel sca la van speciale privileges te verkrij gen. „Chef-arts" was zijn titel en hij geloofde stellig, dat die naam hem tot de belangrijkste dokter maakte, dat hij meer wist dan alle andere dokto ren (nou ja, misschien niet tot in de kleinste kleinigheden), dat hij volledig op de hoogte was van alle behandelin- deed Nizamutdin Bahramovich nog verbaasder dan zijzelf. „Nou, dan lé ren jullie het hem, kameraden! Waar voor zitten jullie hier anders?" Hij had een kop met wit haar; het soort haar, dat iemand op bepaalde leeftijd een zekere serene aristocratie verleent, of hij nu een genie is of een dwaas, een heilige of een schurk, een aanpakker of een luiaard. Hij had het imposante uiterlijk dat moeder natuur als beloning toekent aan hen, die nooit zijn geplaagd door hoofdpijn van te veel denken en die egale, donkere, zo uitzonderlijk goed bij grijs haar passende huidskleur. Nizamutdin Bah ramovich was bezig, zijn medische staf uit te leggen wat er mis w^ met hun werk en hoe ze hun strijd om kostbare mensenlevens konden ver scherpen. Daarbij hield hij gewoonlijk de aandacht van die mannen en vrou wen op hun rechtgerugde banken, leuningstoelen en harde houten zetels achter het pauwblauwe tafelkleed ge vangen zijn staf, deels al door hemzelf samengesteld, deels bestaan de uit mensen die hij nog niet had kunnen lozen. Lev Lenidovich kon vanwaar hij zat vooral Halmuhamedovs krullekop heel goed zienl De man zag eruit als een illustratie uit „Kapitein Cooks reizen": een wilde, rechtstreeks uit de rimboe. Zijn haar was één dikke mat, zijn gezicht bespikkeld met gitzwarte mee-eters, zijn woeste, vrolijke glim lach ontblootte een stel grote, witte tanden er ontbrak maar één ding: een ring door zijn neus. Nu kwam zijn uiterlijk er uiteraard niet op aan, net zo min als zijn keurig gecalligrafeerd diploma van de medische faculteit; hij kon alleen geen operatie uitvoeren zonder die te verprutsen. Lev Leoni dovich had hem een paar keer het mes laten hanteren, maar zwoer nu, dat hij het hem nooit in zijn leven meer in handen zou geven. Maar hem ontslaan was evengoed onmogelijk. Dat zouden ze „ondermijnen van het beleid tot opleiding van inheems per soneel" noemen. Dus zat hij nu al lan ger dan drie jaar ziekterapporten op te stellen, alleen eenvoudige, natuur lijk. Met een gewichtig gezicht deed gen, die zijn ondergeschikten toepas- hij zijn doktersrondes; hij liep de ver ten en alleen zijn leiding en correcties fouten voorkwamen. Daarom kostte het presideren van zijn vijfminu ten-conferenties zoveel tijd de an deren leken ze overigens best op prijs te stellen. Gelukkig had hij als chef-arts meer privileges dan plich ten; met de keuze van zijn adminis tratief personeel, doktoren en ver pleegsters hoefde hij dan ook niet al te precies te zijn. Hij kon iedereen aannemen, die hem telefonisch werd aanbevolen door de districtsgezond heidsdienst, door het plaatselijk Par tijbestuur of de medische faculteit, waar hij binnenkort zijn dissertatie hoopte in te dienen; verder disgeno ten, die hij in een moment van bonho mie tijdens een diner een baantje be loofd had, of mensen uit zijn eigen oude coterie. En kwamen zijn afde lingshoofden klagen over de een of andere nieuweling, die van niets wist en volkomen ongeschikt was, dan bandkamer in en uit en vervulde de nachtdienst (waarbij hij zat te slapen). De laatste tijd wist hij zelfs vijftig procent extra op zijn honorarium bin nen te slepen, hoewel hij gewoon aan het eind van de normale werkdag het ziekenhuis verliet. Er zaten ook twee dames met een diploma chirurgie in de dokterskamer. De ene was Pantyokhina, een bijzon der mollig vrouwspersoon van rond de veertig, dat altijd erg zorgelijk deed. Ze had het dan ook moeilijk met haar zes opgroeiende kinderen van twee echtgenoten; er was nooit genoeg geld voor hen, of tijd om zich met hen te bemoeien. De zorgen waren haar voortdurend aan te zien, ook tijdens haar zogenaamde werkuren, dat wil zeggen, de uren die ze in de kliniek moest doorbrengen om haar honora rium niet te verspelen. (wordt vervolgd) 43.70. Piloot Storm onderging zijn bijna gedwongen „tijdslaap" zonder de minste tegenzin, omdat hij nog altijd de oude stelregel huldigde: „Ondervind "üle din gen en behoud het goede". Hij was zich rouwens nauwelijks meer bewust of hij sliep, dan wel waakte. Rona scheen hem naar willekeur te verplaatsen in al lerlei situaties, toestanden en zelfs individuen, alles om hem een duidelijk idee van haar herkomst en idea len te geven. Dat deze „jonge"-dame niet schroomde om hem voor het bereiken van die idealen te gebrui ken, zou spoedig blijken. Zij gebaarde met haar hand en Arend stond in de geest naast haar. Neerziend op zijn eigen uitgestrekte gestalte, zag hij hoe deze groter, breder en sterker werd, hoe zijn gelaatstrekken bijna onmerkbaar veranderden. Kortom, het was een abso lute vreemdeling, die zich oprichtte van het bed en uitriep: „Rona, kom mee met mij. Zonder jou is het leven ondraaglijk op Mazam, een eindeloze kwelling!" 36. Met geslpten ogen en de handen om de helmstok geklemd, bleven de makkers pal staan op hun post. Het scheepje was echter stuurloos geworden en onze beide zeeschuimers voelden hoe zij door het kolkende water snel in de rondte gedraaid werden. Maar dat was nog niets. Plotseling ging er een schok door het vaartuigje en leek het alsof zij nog vlugger rondtol den. Tekko opende voorzichtig de ogen en slaakte met een daarop een gil van angst. En geen wonder, want hij zag hoe zij, met de waterhoos mede, de lucht in draaiden en al vijftig meter boven de woedende zee waren. „Zo, nu heb je eindelijk je avontuur!" grauwde Tekko tegen Terry, die kreunde en steunde en zag hoe snel zij zich verplaatsten. „Dat wou je immers zo graag!" „Man, houd op!" kermde deze benauwd. „Direct smakken we nog naar beneden en dan is het gedaan met ons!" Een nieuwe geweldige stoot rukte Terry los van de helmstok en wierp hem pardoes de kajuit in waar hij, met een harde klap, met zijn hoofd op de slinger van de motor terecht kwam. LOCHEM Een groep, voornamelijk Zwitserse en Duitse beleggers heeft ruim de helft van het aandelenkapitaal Gebroeders Naeff verworven. Twee van hen worden commissaris. Een bod op de overige aandelen ligt niet in de bedoeling. Vorig jaar is een geringe winst ge boekt. Mede door uitbreiding van het bedrijf wordt voorgesteld het dividend te passeren. Over 1968 werd 16 pet. be taald. AMSTERDAM Op de ƒ7 miljoen grote 30-jarige obligatielening van 9 procent van de Mariastichting in Haar lem is voor een zo groot bedrag inge schreven, dat een zeer belangrijke re ductie moet worden toegepast. Dit is de eerste ziekenhuislening met eén rente van 9 procent die tegen pari is uitgege ven. Konstanz 320 2; Rheinfelden 244 4; Straatsburg 280 6; Plittersdorf 436 1; Maxau 486 4; Plochingen 156 onv.; Mannheim 360 28; Stein- bach 188 7; Mainz 367 20; Bingen 274 14; Kaub 310 —18; Trier 394 —18; Koblenz 341 —10; Keulen 355 —20; Ruhrort 558 -24; Lobith 1210 27; Nijmegen 1009 20; Arnhem 975 —22; Eefde/IJssel 600—20; Deven ter 486 —20; Monsin 5446 —12; Borg haren 4105 +22; Belfeld 1329 —12; Grave beneden de sluis 592 8. ROTTERDAM Het Rotterdamse automobielbedrijf H. W. van Gorp Zonen wil z(jn collega Pietersen Co's Automobielbedrijf overnemen. Door de samen voeging van de twee bedrijven ontstaat een autoconcern met een omzet van 50 miljoen (waarvan 15 miljoen b(j Pietersen) met ruim 600 man personeel. Van Gorp heeft in Pietersen al een belang van 70 procent. Op de resterende bij het publiek uitstaande aandelen, zal een bod worden uitgebracht van 130 procent. De laatste beurskoers was 93 procent. Van Gorp is indertijd in het bezit geko men van het belang in Pietersen door overneming van het aandeel van de Zwolsman Groep. Van Gorp is een familievennoot schap. Het hoofdbedrijf zit in Rotter dam. Er zijn zeven filialen. Van Gorp vertegenwoordigt, evenals Pietersen. General Motors (Vauxhall en Bedford) en importeert Henschel en Vespa scoo ters en bromfietsen. „De reden waarom wij Pietersen vol ledig in ons bezit willen hebben is dat het bedrijf niet zo goed meer liep. Ie der jaar was even moeilijk. Een divi dend over 1969 is dan ook dubieus", al dus de heer J. van Gorp, een der direc teuren. „Doordat buitenstaanders be langen hadden in Pietersen was het moeilijk om snelle besluiten te nemen. Wij hopen dat wij straks actiever kun nen ingrijpen, zonder dat wij toestem ming van derden nodig hebben. De heer Van Gorp deelde mee dat uit ARNHEM Door het prijsbeleid van de overheid en de bijzonder scherpe concurrentie, aangewakkerd door de discountbedrijven en de supermarkten, met als sluitstuk de BTW, is 1969 bijzonder moeilijk geweest voor de kleinhandel in het algemeen. Dit zei de heer J. Willemsen, voorzitter van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel op de gisteren ln Arnhem gehouden algemene ver gadering van deze organisatie. Tegenover de vrees die de ambulante handel zou koesteren voor de concentratie van de grootwinkelbedrijven stelde hij dat die vrees er aan de andere kant ook is. De ambulante handel, die in Nederland ca. 25.000 zelfstandige handelaren telt, is al meer dan 2000 jaar oud. Dit wil evenwel niet zeggen dat wij het gevaar van de concurrentiestrijd onderschatten, aldus de heer Willemsen. De aanwas van de zogenaamde verbruikersmarkt bereikte in het afgelopen jaar een recordhoogte. Waren er in 1967 slechts acht cash and carry-bedrijven in Nederland, in 1968 kwamen er 34 bij en in 1969 zijn er opnieuw ongeveer 100 cash and carry-bedr(jven uit de grond gestampt. De ambulante han del werd ook het afgelopen jaar weer geconfronteerd met vele marktgeld- verhogingen. Nog steeds denken verschillende gemeenten in Nederland dat men de ambulante handel nog wel iets meer kan belasten dan reeds het geval is. Ik wil echter nu eindelijk eens zeggen dat de algemene onkostenstijgtngen, waarmee w\j ook dit jaar wederom werden geconfronteerd, het plafqpd voor ons hebben bereikt, aldus de heer Willemsen. Nu de balans kan worden opgemaakt blijkt, dat ook de BTW de veerkracht van de ambulante handel in zijn geheel niet heeft kunnen aantasten. Door zijn enorme wilskracht en met nog meer inzet dan voor heen, heeft de ambulante handelaar gegronde hoop de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien, zo meende hij. de verwerving van Pietersen geen ont slagen zullen voortvloeien. „Eerder kunnen wij nog mensen gebruiken, doordat wij in staat zullen zijn om meer werk aan te trekken en beter te draaien. Ook zullen geen bedrijven worden samengevoegd". Pietersen omvat naast het hoofdbe drijf een dochteronderneming in Schie dam en voorts Autocenter en de Hol- landsche Automobiel Maatschappij met een afdeling Frigidaire. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling dat de autocombinatie een open NV wordt. Wel kan in de toekomst een houdstermaatschappij worden gevormd met werkmaatschappijen. ARNHEM Lilla Edets Papperbruks AB in Zweden, behorend tot de AK ZO-groep, zal een bedrag van 5,6 mil joen (8 miljoen Zweedse kronen) in vesteren in een tweetal nieuwbouwpro jecten op het terrein van de papierfa briek te Lilla Edet aan de Gota-rivier, ten noorden van Gotenburg. Een bedrag van 2,8 miljoen wordt besteed aan een nieuw te bouwen cen trale werkplaats, waar tevens reserve onderdelen zullen worden opgeslagen ten behoeve van de bij de fabricage betrokken zes papiermachines en de daarbij behorende apparaturen. Nog eens ƒ2,8 miljoen zal worden besteed aan een nieuw gebouw waar de convertering (fabricage van eindpro- dukten) zal worden geconcentreerd, te- vëns zullen hier halffabrikanten wor den opgeslagen Lilla Edets Pappersbruks AB op gericht in 1881 is in 1969 tot AKZO toegetreden. Het Zweedse bedrijf levert papier en „disposables" voor de Zweed se en Deense markt. Export heeft o.m. naar Engeland plaats. In Nederland staat te Tilburg een moderne Edet-fa- briek. HOOGEVEEN Binnenkort wordt op het terrein van het tot Iglo (Unile ver) behorende produktiebedrijf Lucas Aardenburg in Hoogveen de eerste paal geslagen voor een nieuwe ontwikke lingsafdeling voor diepvriesprodukten. Door de uitbreiding wordt begin 1971 werk voor ruim vijftig mensen gescha pen. De nieuwbouw vergt een investering I,"8- miljoen; «f - (Slotkoersen van gisteren) j Fonda Vong« kner* lute not I A.K.Z.O. 94.9 92.2 Alg. Bank Ned.* 244 236.5 Amrobank 52.6 52.4 Amsterdam Rubber 50.9 51.5 M Deli Mij cert. 51.1 50.4 Dordtsche Petrol. 859 855 Heineken's Bier 193.5 193.6 H.A.L. 88 84.5 Hoogovens nr.c.v.a. 110 109 m H.V.A.-mijen ver. 57 59.5 K.L.M. 134.5 131.5 3 Kon. Petroleum 136.7 135.2 i Nat. Ned. cert. 102.4 103.1 >;j Philips gem. bez. 64.9 64.2 Robeco 241.3 239.6 Rolinco 191.5 190.7 Scheepvaart Unie 68.5 69.9 Unilever c.v.a. 106.7 105.2 Ned. 7 j. '69 8 101.5 101.4 •Wi Ned. 25 j. '69 8 100.4 100.3 Ned. 7 j. *70 8 100.6 100.4 S Ned. 25 j. '70 8 99.7 99.9' Ned. *69 74 95.4 95.3 Ned. '66-1 7 89.9 89.4 Ned. *69 7 89.1 88.8 Ned. '68-1 64 85.2 84.9 Ned. '68-2 64 85.2 84.9 Ned. '68-3 64 85.2 84.9 Ned. '68-4 64 85.2 84.9 Ned. *66 6* 86.4 '86.3 Ned. '67 61 83.6 83.3 Ned. '67 6 81.8 81.8 Ned. '65-1 5Ü 83.7 83.5 Ned. '64-1 54 81.8 81.6 1 Ned. '64 5 78.6 78.6 154 „Lieve kind, ga jij eens onmiddellijk naar het oppervlak van de zee", beval vorst Teunis. „Haal daar een paar frisse bollen zuurstof uit de zilte lucht. En kom dan weer gauw naar beneden, want die twee snoeshanen hier kunnen elk ogenblik zon der verse lucht komen te zitten". Kunnen ze dan geen zuurstof uit het water halen?" vroeg Aquama- rijntje. „Alle haaien wat een stommerds. Dat zijn zeker mensen van de bovenwaterwereld, niet?" „Zo is het", zei de koning. „En nu zullen wij die twee eens laten zien hoe wij indertijd Simon Duyn- kerkek hebben ontvangen". „Simon Duynkerck..., o..., ik kan hem maar niet vergeten", zuchtte Aqua- marijntje en langzaam zwom ze weg. „Gompie", zei Kareltje. „Kent dat jonge ding Simon Duyn kerck óók al?" „Van zeemeerminnen snappen jul lie ook al niets", zei Neef Teunis. „Alle kreeften- nog-es-an-toe! Ze zijn daar boven op de droge we reld nog stommer dan ik dacht. Weten jullie nou echt niet, dat zeemeerminnen zijn zoals ze zijn? Ze zijn altijd geweest en zullen ook altijd zijn, maar ze veranderen niet. Daarom zijn ze ook nooit jarig, want ze worden niet ouder. Dat is de reden waarom zij Simon Duynkerck kent. En ze is hem héél veel dank verschuldigd, dat kan ik je verzekeren". „Hoezo?" vroeg de smid nieuwsgierig. „Aquama- rijntje was in handen van een ruwe zeebonk geval len", verklaarde Neef Teunis. „Nou, en als zulke mooie meisjes tegen een kaper aanlopen, berg je dan. Leer mij de zeelui kennen. Ik kijk als god van de zee al sinds mensenheugenis onder tegen ze aan. Ik ken ze van hun verroeste scheepskielen tot hun ongewassen voetjes toe". „Maar hoe was zij dan in handen van die zeeman gevallen?" vroeg de smid nogmaals. „Ze is erg nieuwsgierig, weet je", zei de vorst. „En eens op een dag deed ze wat ik ook vaak doe. Ze ging naar de schepen kijken. Da's na melijk altijd een aardige afwisseling in ons natte bestaan. Ze kwam toen bij de schuit van Simon Duynkerck boven water en daar zat de ruwe boots man, Mottige Harpert, juist te vissen. Die kerel sloeg haar meteen aan de haak. Het arme kind heeft er nou nog een litteken van tussen haar schubbetje»..." Ned. '58 44 81.6 81.2 Ned. '64 44 94.8 94.5 Ned. '59 4i 80 79.9 Ned. '63-1 4i 73.3 Ned. '61 4 76.8 76.5 Ned. '53 3i 71.8 71.4 Ned. staff ell. '47 34 68 67.8 Ned. '51 34 91 91 Ned. '53 1-2 34 79.3 78.8 •Ned. '50 1-2 34 64.8 64.4 Ned. '54 1-2 34 66.6 66.1 Ned. grootb. '46 3 78*/« 78% Ned. doilarl. '47 3 91.1 91 BNG won.bl. '57 6 89 88.7 id. 30-jar. '58/'59 44 76.8 80.5 BNG '67-1-2 68 86.9 86.8 BNG '68-1-2 63 85.1 86.6 BNG '67-1-2-3 64 82.8 84.9 BNG '65-1 6 84.6 84.5 BNG *58-1-2-3 43 72 79.1 Bk. mid. kred. '66 7 96.6 96 Nat. Inv.b. '65 53 88.1 87.5 Fr. Gron. h.b. dw 6 83 82.8 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 74°/o 93 93.5 Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr. 169 169 Ned. Gasunie '69 74 93.9 93.5 Ned. Gasunie '66 74 94 93.8 Ned. Gasunie '66 64 88 88 Philips dir. '51 4 80 79 V* Pegem 1-2 1957 6 86 86.1 Pegem 1958 54 82.7 82.7 Rott. Rijn Pijpl. 54°/o 91.5 91.5 K.L.M. 1968 7 87.7 87.5 K.L.M. 15-jarig 5 92.1 92 Ned. Sp.w. '5T1-2 43 84.5 84 A.K.Z.O. 43 80.5 79.5 Bergh. Papier 44 96.5 97 Gelder Zonen v. 48 87.4 86.7 Grasso 5i% 87.5 K.L.M. 58 82.5 Meteoor beton 53°/# 103.5 104 Ned. Middenst. B. 64 103% Rolinco f 1000 64 81 Stokvis 48% 81.5 82.5 Thom/Dr.-Verbl. 44% 141 Ned. cred.b. aand. b. 193 193.5 Ned. Midd.bank a. no 110 Slavenburg's a. 219 218 Albert Heijn 175 180 Arnh. scheepsb. cert. 95 95 Befo ,,b" 138 140 Bergh/Jurg. 250-1000 176 176 Blijd.st. f 1000 nr cva. 49 48 Bols Lucas 221 222.5 Brakke Grond. 21.5 21.5 Bredero Bredero n.r.cert. 197 196 Bredero ver. bedr. 490 491 Bührm.-Tetterode f. 78 79.1 Bijenk. beh. n.r. c.v.a. 520 535 Bijenk. beh. 6% pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. 705 700 Calvé pr. wo. r. cert. 115.5 116 Drents-Ov. houth. 123.5 125.2 D.R.U. 397.5 397.5 Elsevier L 768 770 Erdal Mij wasverw. 872 880 Etna-Daald. Hold. f. 53.5 55.5 Europe ('1) Hotel 269 Fokker 72.5 74.9 Gazelle 122.5 122 Gelder (van) 151 150.5 Gelder (van) pref. Gist-Broc. 119 119 Grasso 170 173.5 Hellingman 215 212.5 Holec 117.5 118 Kluwer f. 290 288 Kon. Ned. Papier 167 170 Kon. Ned. Text. cert. 36 35.5 Krasnapolsky f. 46 47 K.V.T. 138 140 Leidse Wol 145.2 146 Lips en Gispen cert. 131 131 Meteoor 227 230 Naarden Chem. 900 918 Naeff gebr. 277 285 Nedap. 146 146.5 Ned. Kabel 325 335 Nelle, wed. van 345 342.5 Nijma n.r. c.v.a. 17.1 16.6 Nijverdal-ten Cate 80.2 80.8 Overz. gas bez. v.a. f. 92 92 Pakhoed 78 80.5 Palthe 58 59.5 Parkhotel 340 340 Pont hout 175 175 Reesink en co a. 132 132.5 Schev. expi. mij. f.a. 19.4 19.8 Schokbeton aand. b. 167 170 Scholten cart./pap. a. 166 167 Schuppen sajetf. a. 128.7 130 Sim. de Wit aand. b. 226 229 Technische Unie a. 320 318 Thom./Dr.-Verbl. f.a. 142.7 142.6 Tw. kabelfabriek a. 325 Ubblnk-Davo a. 66.5 66.5 Unil. 1000 cert Tcpr a. 88.5 Ver. Machinef. a. 72.2 72.5 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 241 243 Ver. Ned. Uitg. f. 17.7 17.7 Ver. Touw c.v.a. 120.1 120.1 Vredestein c.v.a. 169.5 172 Vulcaansoord 53 52.5 Wegener n.r.c. 117 115 Wessanen 73.5 76 Billiton 2e rubr. a. 142.5 143.5 Geld. tramw. mij. a. 58.5 H.B.B. bel. dep. f. 832 835 Interbondi lpb f. 615 615 Vastg.bel.f. part. f. 494 495 I.K.A. bel. mij. f. 185 186 Unitas f 50 a. 99.6 99 Can. pac. railw. cert. 69 69 Int. nickel cert. 47.5 47 Shell oil Can. cert. 28.05 28 Ani.tel/tel cert. 53.65 53.3 Anaconda cert. 29.6 29.1 Bethlehem steel cert. 28.45 28.55 Chesap. a. Ohio cert. 52.5 Cities ser. cert. 40.35 40.2 Dupont d. N. cert. 106.5 106.75 Gen. electric cert. 76 77.5 Gen. motors cert. 72.7 72.6 Kennecott cop. cert. 49.7 49 PhiL petroleum cert. 23.8 23.3 Radio corp. Am. cert. 34% 33% Republic steel cert. 36.8 36% Shell oil cert. 43.5 42.5 Standard br 10 a cert. 54 53V* Un. St. steel (10) cert. 39% 38.9 Wool worth cert. 35.3 35.5 AMSTERDAM De beleggingsmaat schappij Nefo is al begonnen met be leggingen in onroerend goed en obliga ties. Uit de aandelenportefeuille zijn daartoe posten verkocht van Bammens, Furness, Van Ommeren, Geveke- Groenpol en Rijn Schelde. In de ko mende maanden wórdt voor nog eens 1,8 miljoen aandelen verkocht. In Oosterhout en Mierlo worden door Nefo winkelcentra gebouwd en in Et- ten-Leur 98 middenstandswoningen. Deze projecten vergen 1,4 miljoen. Bij de belegging in obligaties wordt ook ge dacht aan in aandelen omwisselbare obligaties. HOOGEZAND Per 1 maart 1970 heeft SILENKA de 50/50 joint ven ture in Europa van AKU (AKZO) en PPG Industries, gevestigd te Hoogezand alle marketing werkzaamheden in Frankrijk op het gebied van Silenka versterkingsprodukten overgenomen van Comaip in Parijs, die tot dusver de alleenvertegenwoordiger van Silenka in Frankrijk is geweest. De nieuwe ver kooporganisatie van SILENKA gaat draaien onder de naam Silenka-France. De heer Jean Rovère (40), voormalig verkoopmanager van de afdeling bouwvakprodukten van Kaiser-Alumi- nium-France, is tot commercial mana ger van het nieuwe verkoopbureau be noemd. Hij zal geassisteerd worden door de heren Frangois Cluet en Jac ques Chailley. Silenka-France zal Si lenka versterkingsprodukten-roving, matten, gesneden glasvezel en gemalen glasvezel voor de glasvezel-versterkte kunststoffenindustrie - in geheel Frankrijk verkopen. Silenka heeft thans eigen vestigingen in Nederland. Frankrijk en Engeland. ROTTERDAM Gisteren heeft we derom een trekking plaatsgevonden van de 2Vz pet. premielening Rotterdam 1952-2. In totaal werden 500 obligaties uitgeloot, f 50.000 viel op nummer 146207. F 10.000 viel op de nummers 123959 en 188928. F 1000 viel op de nummers 119551, 124415, 125788. 126322, 137432, 160941, 164667, 173786. 187653 en 195528. F 500 viel op de nummers 128377, 136876. 141339, 171590 en 184381. Tenslotte loot ten 482 niet hierboven genoemde qum- mers uit met f 150 elk. Nèd. Herv. Kerk: Aangenomen: naar Haaften: J. de Vreugd, kandidaat te Katwijk aan Zee, die bedankte voor Oud Alblas, Goede reede, Wilnis en voor Nieuw Beijer- land; naar Overdinkel: J. G. F. An kersmit te Koudum; naar Voorhout: J. Hoogenkamp te Amsterdam; naar Deil-Enspijk: F. Houwert, kandidaat te Amersfoort; naar Linschoten: C. J. van der Plas, kandidaat te Katwijk aan Zee; de benoeming tot voorgan ger te Oude Pekela: E. Woltinga, voor ganger bij de Hervormde Evangelisa tie Vereniging te Hardegarijp. AMSTERDAM De hoofdfondsen zijn de nieuwe beursweek in mineur begonnen. Aangevoerd door AKZO en Kon. Olie was de stemming heden bij opening gedrukt, waarbij AKZO 1.70 prijs gaf op 92.80 en Kon. Olie 1.30 op 135.60. Unilever daalde een gulden tol 105.70 en Philips 0.10 tot 64.80. Hoog ovens begon 0.30 beter op 110.50. De af faire had niet veel te betekenen. Wal! Street heeft vrijdag geen stimulans voor Beursplein 5 gevormd en er be stond hier dan ook weinig animo om in de markt te stappen. Algemene Bank Nederland stond sterk onder druk onder invloed van de aangekondigde claimemissie. Mogelijk dat het hogere dividendvoorstel nog voor enig tegenwicht kan zorgen. Maai vandaag daalde ABN bij opening 7 tot 237. Heineken was na de forse op gang van vorige week goed prijshou dend op 194 of nog 0.50 boven vrijdag Deli Mij. was 1.10 lager op 50.10. Bij de cultures lag HVA gevraagd op een 3 punten hogere koers van 60. Amster dam Rubber was 1 punt in reactie op 50. In de scheepvaarthoek werd met gro te belangstelling gewacht op de ope ningskoers van Van Ommeren. Zater dag is meegedeeld, dat de niet-royeer- bare certificaten van aandelen Van Ommeren zullen worden geïntroduceerd op de beurzen van Brussel en Antwer pen. Tevens werd de verwachting uit- gesprokert, dat het dividend over 1969 zal worden gebaseerd op de dividend politiek in voorgaande jaren en waar schijnlijk onveranderd zal uitvallen Ter beurze had men op meer gerekend zodat thans tot verkoop werd overge gaan. De eerste koers was vier punten lager op 224.5. Scheepvaart Unie begon 80 cent hoger op 69.80 en Kon. Boot on veranderd op 88.50, waarna 90 werd ge daan. Holl. Amerika Lijn daarentegen gaf twee punten prijs. KLM ging 2.50 terug en Nat. Nederlanden was een paar dubbeltjes beter. De staatsfond- senmarkt was verdeeld, met voor de la ger rentende leningen flinke verliezen AMSTERDAM, 9/3 (ANP) Londen 8.74%—8.74*/4New York 3.63H—3.63Ü; Montreal 3.39A—3.39A; Parijs 65.60— 65.65; Brussel 7.32-7.32*/2Frankfort 98.82 —98.87; Stockholm 69.93—69.98; Zürich 84.32—84.37; Milaan 57.90%—87.95% Kopenhagen 48.49'/248.54*4; Oslo 50.91 Vi—50.96*4Wenen 14.06—14.07 Lissabon 12.79 12.80%.

De Vallei | 1970 | | pagina 2