WEGLOPEN: EEN TIJDSVERSCHIJNSEL DE HOGE PRIJS VOOR EEN SCHONE WERELD Enrico Macias gearriveerd Mary Hopkin vanavond bij Tom Jones Tom Poes en de Mob- beweging Cees de Lange m TROS-quiz mensen op VARA-tv „Twee van de drie komen later toch nog goed terecht" Het tijdperk van „afvaleconomie" moet worden afgesloten In '69 mochten 2.659 meisjes van veertien al werken programmaos VANAVOND Onderzoek T i j ds ver sch i j nsel Offers Kruistocht Wegverkeer Duurder Tijdsduur Vrijer MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE TELEVISIE RADIO DINSDAG 10 MAART 1970 Regina Nooyen niet ouders: na vijf maanden weer thuis. Regina Nooyen (14) uit Rotterdam is vijf maanden lang op de vlucht ge weest. Weggelopen van huis, ouders, vriendinnen en school. Maar ieder jaar zijn er duizenden Regina's tussen de dertien en de achttien jaar in ons land, die van huis weglopen „om zich in het avontuur van het ruige leven te stor ten". En als de politie hen weer heeft op gespoord komt de kater: angst voor straf, de kinderbescherming of de ge zinsvoogdij bemoeien zich ermee, de kinderen moeten hun verhaal vertel len en iedereen stelt vragen. Vragen over het hoe en waarom. En een vraag waarop zij zelf (nog) geen antwoord kunnen geven is: komen deze kinderen later goed terech? „Meestal wel", zegt mejuffrouw mr. E. Stoop, secretaresse van de Raad voor de Kinderbescherming in Rotterdam. „Veel van die kinderen worden later gelukkige huisvaders of -moeders. Maar er zijn er ook en dat hangt he lemaal af van het karakter van het kind die later met mislukte huwelij ken komen te zitten of in het ergste geval in de prostitutie terecht ko men. De verhouding is ongeveer dat één op de drie weglopertjes later minder goed terecht komt". „Het is waarachtig niet zo", vindt zij, „dat ouders van wie een kind ooit is weggelopen moeten gaan denken dat ook voor hun kind de ellende niet is te overzien. Maar aan de andere kant mo gen zij dat weglopen ook niet onder schatten." Wanneer een weggelopen jongen of meisje is teruggevonden gaat de Raad voor de Kinderbescherming onderzoe ken waarom het kind wegliep. Was dat in verband met.slepende moeilijkheden thuis of op school? Wanneer zo'n kind een paar dagen is weggebleven uit angst voor straf, voor een slecht rap port bijvoorbeeld, dan is er nauwelijks sprake van een ernstige crisis. Maar zodra kinderbescherming merkt dat de moeilijkheden tussen ouders en kinderen zo diep zitten, dat de ouders het niet alleen af kunnen, dan wordt aan de kinderrechter gevraagd een uit spraak te doen, zodat het kind tijdelijk in een observatie-tehuis kan worden geplaatst. Niet altijd zijn de ouders het daarmee eens. Niemand hangt immers zijn vuile was buiten. Maar volgens mr. Stoop zijn er erg veel van dit soort asvallen. De adjunct-directrice van zo'n obser vatietehuis voor meisjes in de buurt van Haarlem zegt: „Als wij een foto van een wegloopstertje in de krant zien staan met een opsporingsbericht er bij, dat zeggen wij hier vaak tegen elkaar: „Dat is een toekomstig klantje voor ons". Het publiek reageert vaak feller op een weggelopen meisje dan op een weg gelopen jongen. Van huis weglopen be tekent in de meeste gevallen minder gewenste seksuele contacten. En dat kan voor meisjes grotere gevolgen heb ben dan voor jongens. Mr. Stoop: „Een weggelopen jongen die zonder geld komt te zitten pleegt eerder diefstal dan een meisje. Een meisje laat zich dan veelal onderhouden door een man, die daarvoor een tegen prestatie verlangt in de vorm van sek sueel contact". Dit klopt vrij aardig met de ervaring van de adjunct-directrice van het eer der genoemde observatiehuis voor meisjes. Zij noemt het weglopen een tijdsverschijnsel. „Het slapen op de Dam, het gebrui ken van verdovende middelen, het met elkaar naar bed gaan en het rondhan gen in bars is voor veeel jeugdigen erg interessant. Bovendien zijn er niet veel In het Engelse dagblad The Times stond onlangs een advertentie waarin inge nieurs en andere technici werden gevraagd door een Brits-Amerikaanse on derneming die is gespecialiseerd in bestrijding van de luchtverontreiniging. Bo ven de advertentie stond met grote letters: Een loopbaan in de bestrijding van de luchtverontreiniging, dé industrie van de zeventiger jaren. Een dag eerder had de president van de Verenigde Staten, Richard Nixon, in een boodschap aan het Amerikaanse Congres, aangedrongen op een „volledige mobili satie" van alle Amerikanen voor de bestrijding van vervuiling van lucht, water, het landschap en de steden. En weer een dag eerder was in Straatsburg onder auspiciën van de Raad van Europa een natuurbeschermingsconferentie begonnen waarvan de bestrijding van lucht- en waterverontreiniging een van de voornaam ste thema's was. Alleen al voor sanering van de stede lijke rioleringen in de Verenigde Staten zal volgens president Nixon in totaal tien miljard dollar (36 miljard gulden) moeten worden uitgegeven in vijf ja ren. Omdat stedelijke overheden zeker niet de belangrijkste vervuilers zijn zullen de kosten van bestrijding van alle verontreinigingen van lucht, water, het landschap en de steden in de Ver enigde Staten een groot veelvoud van die tien miljard dollar in vijf jaren worden. Tellen wij daarbij nog de kosten daarvan op in industrielanden in Euro pa en elders in de wereld, dan krijgen wij zonder twijfel een duizelingwek kende miljardensom, die tot nu toe nie mand heeft durven of kunnen schat ten. Veel meer nog dan stedelijke, re gionale en nationale overheden zullen de energieproducenten en het verkeer voor die zeer hoge kosten moeten op draaien. Volgens pessimistisch gestemde eco nomen zal dit streven naar verhoging van het menselijk welzijn in de indus trielanden door onvermijdelijke prijs verhogingen en andere rechtstreekse of indirecte gevolgen leiden tot een ver mindering van de algemene welvaart. Anderen, die met wat meer optimisme iets verder in de toekomst willen zien, geloven dat na een aanvankelijke te ruggang het economische leven zich zal herstellen en dat dan een tijdperk met meer welvaart en welzijn dan het te genwoordige zal aanbreken. Hoe dan ook, de prijs die wij zullen moeten gaan betalen voor meer welzijn in een welvarende wereld dreigt hoog te worden. Met andere woorden: wij zullen voor meer welzijn een deel van onze tegenwoordige welvaart moeten gaan opofferen. En omdat het er naar uitziet dat in het algemene streven naar meer welzijn overheden straf regelend zullen optreden, kan niemand weigeren die prijs te betalen. Enkele voorbeelden: President Nixon heef\ in zijn boodschap aan het Congres verklaard dat auto's die de lucht weinig of niet verontreinigen aanvankelijk tweemaal zo duur zullen zijn als de tegenwoordi ge luchtverontreinigende auto's. In Engeland is berekend dat een ver mindering van het zwavelgehalte van stookolie een investering van 45 miljoen pond (387 miljoen gulden) zou vergen, waardoor de stookolie ongeveer 1,2 cent per liter duurder zou moeten worden. Vermindering van het zwavelge halte van benzine zou de autobenzine 1,3 cent per liter duurder maken. „Erg duur" zou volgens een deskundige van een van de in ons land werkende Ame rikaanse oliemaatschappijen lood-vrije benzine worden. Een elektrische centrale met een ver mogen van 4000 megawatt (vier miljoen kilowatt) zou volgens Engelse schattin gen vijf miljoen pond (43 miljoen gul den) extra kosten indien daaraan de hoogste eisen van bestrijding van lucht verontreiniging werden gesteld. Een drastische anti-verontreini gingswetgeving zal een einde maken aan het tijdperk van de mentaliteit van oud weggooien en nieuw kopen en van het produktiesysteem dat die weggooi- mentaliteit heeft gekweekt. De econo mische gevolgen daarvan, zowal voor de industrie als voor de consument zijn nog niet te overzien. Een van die gevol gen kan volgens sommige economen een afremming van de economische groei in de industrielanden zijn. Het gevaar bestaat dat grootscheepse acties tegen verontreinigingen uit de hand zullen lopen indien enerzijds de emoties het van het gezonde verstand gaan winnen en anderzijds industriële groeperingen die grof aan dergelijke acties hopen te verdienen sterke druk zullen gaan uitoefenen. Op het gevaar van het uit de hand lo pen heeft onlangs de redacteur weten schappen van de Financial Times, Da vid Fishlock, al gewezen. Hij bracht in herinnering dat in de huidige kruistocht tegen de verontreinigingen bij voorkeur acties ondernomen worden tegen scha delijk geachte stoffen die het gemak kelijkst zijn te verbieden. Fishlock noemde twee voorbeelden. Het ene is de actie tegen DDT. Wordt het gebruik van DDT geheel verboden dan zullen, ook volgens de Wereldgezondheidsorga nisatie, de gevolgen voor gebieden maar malaria voorkomt rampzalig zijn. Het tweede voorbeeld is de actie tegen cy- clamaten, de thans voor iedereen behal ve suikerzieken uit de circulatie geno men zoetjes. Zich beroepend op het be roemde wetenschappelijke tijdschrift Nature merkte Fishlock op dat de poli tici met het verbod van cyclamaten een goedkoop succesje hebben behaald zon der zich aan de wetenschappelijke uit spraken over cyclamaten te storen. In zijn boodschap tot het Amerikaan se Congres heeft president Nixon ie dereen de raad gegeven van de cam pagne tegen vervuiling geen jacht op boosdoeners te maken. De groeiende vervuiling, zei hij, is niet het werk van boosdoeners of het resultaat van boze opzet, maar het gevolg van het feit dat de samenleving heeft verzuimd de volle consequenties te trekken uit het totaal van haar handelingen. lr\ tegenstelling tot de algemeen gel dende opvattingen bij het publiek is niet de industrie de belangrijkste ver vuiler. Vervuilingen van bodem en wa ter op gigantische schaal zijn het gevolg van ongebreideld gebruik van bespui- tipgsmiddelen en kunstmeststoffen in de landbouw. De verontreiniging van de lucht komt voor de helft op rekening van het wegverkeer en dus van alle autorijders samen. In tal van landen behoren grote steden tot de ergste ver vuilers van rivieren doordat zij het rioolwater niet zuiveren, voordat het op die rivieren wordt geloosd. Wat dat laatste betreft gaf president Nixon een schril voorbeeld van het te kort schietén van de over vervuiling klagende gemeenschap zelf. In zijn boodschap aan het Congres bracht hij in herinnering dat in veel steden het uitschrijven van leningen tot financie ring van rioolwaterzuiveringen op een fiasco was uitgelopen. In 1969, zei Nixon, mislukten 509 van die stedelijke leningen. Waren zij gelukt dan zouden stedèlijke instanties voor rioolwaterzui vering met een totale waarde van 2,9 miljard dollar in gebruik zijn gesteld. Voor drinkbaar leidingwater zullen wij samen duurdere rioleringen en wa terleidingbedrijven nodig hebben en elk afzonderlijk uiterst spaarzaam moeten zijn met waterverontreinigende chemi sche wondermiddelen, vooral in de keu ken. En samen zullen wij het tijdperk van de „afvaleconomie" moeten afslui ten indien wij werkelijk een einde wensen te maken aan de vervuiling van steden en landschappen. De prijs voor meer welzijn zal in alle opzichten hoger zijn dan wij thans ver moeden. meisjes die tijdens hun vlucht maagd blijven". Bovendien is het haar ervaring, dat veel meisjes die van huis wegliepen, vroeg trouwen. Sommigen omdat ze niet buiten een man kunnen. Maar bij na altijd omdat zij door een huwelijk definitief willen vluchten uit hun da gelijkse milieu, waarin zij zich niet thuis voelen. In de observatietehuizen worden veel weglopertjes en wegloopstertjes opge vangen door een staf deskundigen, zoals een psychiater, een psycholoog, een dokter en enkele groepsleidsters. De kinderen krijgen in deze tehuizen onder meer gelegenheid na hun wederwaar digheden wat op verhaal te komen. „In gesprekken en door onderlinge contacten proberen wij hen begrip bij te brengen voor de situatie waarin zij verzeild zijn geraakt", zegt de adjunct- directrice. „Wij proberen hen ook een nieuwe start te geven. In veel gevallen lukt dat vrij aardig. Vooral de meisjes moeten leren, dat hun leven niet hoeft te mislukken na hun weglopen. Wij proberen hen wat zelfverzekerder te maken." De tijd die de kinderen in een obser vatietehuis moeten doorbrengen va rieert van drie tot zes maanden. In die tijd wordt er een psychologisch, een psychiatrisch en een observatierapport over hen gemaakt dat naar de kinder rechter of de Raad voor de Kinderbe scherming wordt gestuurd. Na deze maanden hangt het af van de geestelij ke situatie van het kind en van de toe stand thuis of het weer definitief naar huis mag. Andere mogelijkheden zijn: plaatsen in een pleeggezin, in een ander inter naat of in een tehuis voor werkende jongens of meisjes. Blijft de vraag, waarom de meeste kinderen weglopen. De adjuct-directrice van het eerder genoemde tehuis zegt: Omdat veel ouders al of niet te goeder trouw te kort schieten." Wij leven in een tijd dat de jeugd vrijer mag leven, doordat veel normen anders zijn komen te liggen. De ouders kunnen zich daaraan niet of nauwelijks aanpassen, zij worden onzeeker in hun opvoeding en er groeien thuis spannin gen. Er zijn inderdaad kinderen die daarvoor letterlijk op de vlucht slaan". Veel meisjes die weglopen zijn vaak erg gespannen typen, die geestelijk enigszins labiel zijn, en meestal sensueel zijn aangelegd. Het zijn vaak meisjes", zegt zij „die vaak erg moeilijk contac ten leggen. Wanneer zij dan bovendien nog moeilijkheden hebben thuis of op school, en een jongen ontmoeten bij wie ze zich veilig voelen, dan is er een idea le situatie om weg te lopen." DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in 1969 aan 2.659 veertienjarige meisjes ontheffing verleend van het arbeidsverbod. Dit heeft minister Rool- vink meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Kleisterlee (KVP). De redenen zijn velerlei. Vaak ont breekt bij het meisje en de ouders be langstelling voor onderwijs. Vooral in de traditionele industriegebieden in het Zuiden en Oosten van het land is in veel gezinnen de ambitie nog gering de dochters, nadat aan de leerplicht is vol daan, langer op school te houden. „Heeft het meisje de school verlaten, dan zijn er vaak geen andere mogelijk heden om de periode tot het vijftiende jaar te overbruggen op een wijze die verantwoord is. Daarbij komt dat de veertienjarige dochter thuis menigmaal problemen geeft, waartegen de ouders niet zijn opgewassen", aldus de minis ter. In de Tom Jones-show, die de AVRO-tv vanavond via Nederland 2 op het scherm brengt, kunnen we weer eens kijken naar Mary fïopkin, 't beroemde zangeresje dat, evenals Tom Jones, uit Wales afkomstig is. Mary veroverde Europa zo'n an derhalf jaar geleden met „Those were the days." Ongeveer een jaar geleden deed zij hetzelfde met „Goodbye", een nummer van de Beatles John Lennon en Paul McCartney. Onlangs was zij ook al in de Tom Jones-show te zien. Toen zong zij „The Puppy Song", die in Engeland onlangs veel succes had, maar hier nauwelijks te horen was. Momenteel prijkt Mary Hopkin wel weer op de Nederlandse top-dertig met „Temma Harbour". Op 21 maart zal zij Engeland in Amsterdam ver tegenwoordigen tijdens de finale van het Eurovisie-Songfestival. In de Tom Jones-show van vanavond zingt zij „Voyage of the moon". 6844: Slof en Sok Stabiel hoorden hoe het starsap kletterend op hun pijen te recht kwam en ze deinsden verslagen achteruit. Vooral toen heer Ollie, die plotseling begreep aan welk gevaar hij ontsnapt was, toornig overeind sprong. „S-schamen jullie je niet?" riep hij met bevende stem. „Dit had heel ernstige ge volgen kunnen hebben! Ik werk me hier krom om jullie volk voor een vreselijk lot te behoeden en jullie komen me stiekem besluipen om mij met walgelijk vocht te begieten! Alleen door mijn tegenwoordig heid van geest...**. „Hm", zei Tom Poes. „Roep toch niet zo!** klaagde Slof. „Als u eens wist hoe dat lawaai mij door het hoofd snijdt!" „Maak dat je weg komt!" bulderde heer Bommel. „De toorn van een heer is vreselijk! Scheer je weg voordat er iets ergs gebeurt!" De beide stabs keerden zich om en begonnen vreesachtig terug te sjokken. „Dat geweld!" neuzelde Slof Stabiel. „Ik kan daar volstrekt niet tegen; vooral niet zo tegen volle maan! We moeten ver sterking halen, waarde Sok! En steun me een beetje, want ik heb starsap binnen gekregen. Dank je, dat is beter". Zijn hijgende stem verstierf langzaam in de verte, en'heer Ollie keek het ver dwijnende groepje voldaan na. „Daar zullen we verder geen last van hebben", sprak hij. „Nu moeten we even iets verzinnen om de dijk af te graven...". Tom Poes wilde iets zeggen, maar hij werd gestoord door Rep, die al springend naderbij kwam. „Afgraven gaat niet", riep het ventje. Op Schiphol arriveerde giste ren Enrico Macias, die met zijn orkest zal medewerken aan een te levisie-produktie, welke vanavond in Orpheus In Apeldoorn zal wor den opgenomen. Bij zijn aankomst op de lucht haven kreeg Enrico het bekende kruikje aangeboden, dat hij even later als „vloeibaar paspoort" de marechaussee toonde. Cees de Lange zal in de zomer maanden quizmaster zijn in een nieuw radiospel dat de Tros gaat uitzenden. Bij dit spel moeten de luisteraars vragen inzenden. Als de ondervraag de het antwoord op een vraag weet, krijgt hij de prijs. Weet hij het ant woord niet dan gaat de prijs naar degene die de vraag maakte. De eerste uitzending van dit nieu we spel heeft plaats op vrijdag 5 juni. NEDERLAND I 18.45 NOS: Kleur: De Fabeltjes krant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 KRO: Kleur: Geen zee te hoog (The Queen and I), serie. 19.30 Verslag op dinsdag. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 KRO: Japan, informatief pro gramma. 20.40 Grand Musical Show: heden daags Japans televisie-amuse ment. 21.35 's Nachts in de bus: Japanse film. 22.50: Journaal. 22.55-23.25 TELEAC: Ruimtelijke or dening - les 3 (herh.). NEDERLAND II 18.45 NOS: Kleur: De Fabeltjeskrant. 18.55 NOS Journaal. 19.04 NOS: Scala: informatief pro gramma. 19.30 AVRO: Peyton Place, feuille ton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 AVRO: The Survivors (De Overlevenden), film (Kleur). 21.10 Kleur: This is Tom Jones, mu zikale show. 22.00 AVRO's Televizier. 22.50-22.55 NOS: Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Informatief programma. 18.30 Ac tualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 (K) Der Mann von Gestern, Tv-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Die Reiter von Padola, Tv-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 Actualiteiten en Nieuws. 19.25 (K) Die Karawane, Tv-serie) 20.00 Journaal en weerbe richt. 20.15 Eine grosse Familie, Tv- film (1). 21.25 (K) Amusementspro gramma. 22.30 Journaal, commentaar en weerbericht. 22.50 (K) Filmrepor tage. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Zang en muziek uit de Harz. 19.10 (K) Immer wenn er Pillen nahm, Tv-serie. 19.45 Nieuws, actua liteiten en weerbericht. 20.15 Sport- spiegel. Aansluitend nieuws. 21.00 (K) Ihr Auftritt, Al Mundy! Tv- film. 21.50 (K) Filmreportage. 22.20 Nieuws en weerbericht. 22.30 Die verdammten dieser Erder, Italiaanse speelfilm. VARA-regisseur Rinus Spoor is van plan een serie televisieprogram ma's te maken over mensen, die „iets" speciaals doen. In enkele dagbladadvertenties heeft hij mensen opgeroepen, die menen dat er allang een grammo foonplaat van hen had moeten zijn, mensen, die in maart of april een bijzonder jubileum vieren en lage- re-school-kinderen, die nu al geld verdienen. De televisieserie gaat „Huis aan huis" heten. „Het wordt beslist geen programma zoals „Voor de vuist weg" van Willem Duys", aldus Rinus Spoor. Verder kan hij er nog niets van zeggen. De onderwerpen van de se rie hangen af van de mensen die zich aanmelden. Het is de bedoeling dat het eerste programma op 23 maart wordt uitgezonden. Lettie Kosterman, die het program ma „Opmaat" presenteerde, wordt genoemd als presentatriese. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Amusementspro gramma. 11.15 Die Umschau. 12.00 Documentaire film. 12.50 Internatio naal persoverzicht. 13.00-13.30 Jour naal. 16.35 Nieuws. 16.40 Wedstrijd- programma voor kinderen. 17.10 (K) Fortifeif, Tv-film. 17.55-18.00 Nieuws. DUITSLAND II 17.30 Nieuws en weerber. 17.35 Voor oudere kijkers, aansl.' Liefda- digheidsgroep. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. (7.30-7.35 Van de voor pagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualitei ten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon- muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de hulsvrouw). 9.00 Stereo: Klassieke orkestmuziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de huis vrouw. 11.40 Stereo: Pianorecital: moderne en klassieke muziek. 12.00 Stereo: Radio Blazers Esemble: klas sieke muziek. 12.25 Promenade Or kest en Marinierskapel: walsen en Marsen. 12.54 Voor het platteland. 13.00 nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht orgelspel. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Stereo: Operette muziek (gr.) 15.15 In de toonzaal mo derne muziek voor en door de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Neder landse chansons. 16.20 De Groupe des Six, muzikale lezing. 16.50 Ste reo: Amsterdams Strijkkwartet en leden van het Nederlands Blazers Ensemble, met solisten (opn.) 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. Politieke Partij 18.20 Uitzending van D'66. VARA: 18.30 Stereo: Klink Klaar zonder non sens. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Tango Rumba orkest en zangsolisten. 20.10 Licht instrumentaal trio. 20.30 Ste reo: VARA-dansorkest met solisten. 20.55 Uitkomst van vraag en ant woord, gesprek. 21.15 Streo: Uit ei gen huis: studio-opnamen. 21.45 Nou, en...!: satirisch programma. 22.10 Country en Western muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne muziek (gr.) 23.20 Radio Jazz Maga zine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Actualiteiten.) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Luister uit... én thuis: verzoekplatenprogramma voor onze militairen. (8.30-8.32) Nieuws; 9.00- 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw.) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 10.15 Voor de huisvrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Piek uur: wedstrijdprogramma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelin gen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. Land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...) NCRV: 14.15 Moderne orkestwerken (gr.). 15.00 In 't zilver een programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Twien-Popradio voor t(w)ieners: licht platenprogramma voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoor lichting: O en W «De stormloop op de universiteit. Vraagstuk van Henk van Stripriaan met drs. A. Boender- maker en mr. C. H. van Norden van de afdeling algemene zaken weten schappelijk onderwijs en weten schappelijk onderwijs van het minis terie van onderwijs en weten schappen. 18.00 Country en Western rubriek. 18.30 Nieuws. 18.41 Actuali teiten. NOS: 19.00 Openbaar Kunst bezit. 19.10 Doopdienst vanuit het Johan Maasbach Evangelisatiecen trum. CVK: 19.30 Bidstond voor ge was en arbeid van de Gereformeer de Kerk (vrijgem.) NOS: 20.30 Ste reo: Radio Kamerorkest en soliste: moderne muziek. 21.30 Reportage van het laatste gedeelte van de wedstrijd Ajax-C.Z. Jena. 22.05 Geen onder daan maar burger; uitzending over de staatkundige vorming van de Ne derlander. 22.20 Programma voor blinden en slechtzienden. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementsoverzicht. 22.45 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, '.ing, zing!: Lichte vocale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten, voorzien van kritischs commentaar. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek lezen. (12.00 Nieuws.) AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.06 Zet 'm op: vrolijk platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.08 Ar beidsvitaminen: Populair verzoek platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Gimmick, platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Toppoppology: toppertips en countryhits.

De Vallei | 1970 | | pagina 5