Weidevogels tooien zich met bruiloftskleed Kemphanen en korhoenders -\ sloegen op de vlucht door verandering van milieu ïfc-'KS Fazant werd cultuurvogel VEILING SEPTER TIEL In glijvlucht Ceremonie Spiegelgevechten Stiltegebied door Adriaan P. de Kleuver Onbewoonbaar Liefdesvlam (H v korfMÖttN. "'lil Als staal VEILING KESTEREN VRUCHTENVEILING TIEL VEILING GELDERMALSEN VEILING ZALTBOMMEL MARKTEN DINSDAG 10 MAART 1970 rennende fazant haan De hemel zal weer pauwblauw worden en dan gaat een siddering door heel de natuur. Ze zijn allemaal weer op komst, de lustige zangertjes met hun hofma kerij en vibrerende levenslust. Ja, als de lente er ïs en de vogels in lange bniidsstoeten bezit van de bossen en velden nemen, dan eerst Ls er blijdschap alom. Weg dan met gedachten aan die lange, lange winter, angstwekkend hoog smeltwater dat tegen de dijktaluds omhoog kroop en bange gevoelens voedde. Als de Grebbedijk het begeven had zou in de dorpskern van Veenen- daal gemiddeld twee meter water gestaan hebben! Het liep weer eens goed af. af. Nooit heb ik intenser meebeleefd wat er gebeurt in de vogelwereld als het winterkleed overgaat naar bruid stooi. Ze hebben nu al prachtig zilver grijze vleugels. Met het vorderen van de voor-lente volgen wij de veranderingen in de na tuur dag aan dag. De eerste kieften kwamen al in februari en volop kop pelden de eenden. Dat nog veel koude nachten zouden volgen deerde ze niet. Er zal een dag komen waarop de wol ken hun dreiging verliezen. Goed, er zal dan nog een aanduideinkje overblijven van de winter tot de eerste zoele dagen het bos in teer weigroen hult. Nog zoeft een koude wind over de velden en slaat te pletter tegen de donkere dennenbos sen. Maar als ik de achtertuin die een écht vogelwildernisje geworden is in loop dan staat de hazelaar te stuiven op het minste zuchtje wind en op plekken kleurt de bodem botergeel van de win- teraconieten, de sneeuwklokjes hebben al knoppen in dichte bossen en de prachtige botanische krokussen uit Griekenland en Turkije bloeien met het weelderigste paars dat je maar beden ken kunt. De kapmeeuwen ja, die heb ik van asgrauwe vogels zien veranderen in echte bruiloftsgangers. Met recht! Mij meeuwen zullen dit jaar nog geen eigen bruifloft vieren. Hoe dat zit en hoe ik dat weet? Een verhaal apart. Wij con stateerden het al: de winter kwakkelde maar voort. Veel vertoefde ik binnens huis en dan let je op kleine gebeurte nissen. Hoe fantastisch heb ik een epi sode uit het leven van de kapmeeuwen deze winter als het ware voor de deur gehad. Aan de Zandstraat staat de ververij van de Scheepjeswolfabriek, dat grote gebouw met een enorm zadeldak, waar op 6 grote luchtkokers zorgen dat de hete stoom er dag in dag uit ontsnap pen kan. Die kokers zijn vanzelf lekke re warme plekjes. Dit nu trok een twin tigtal kapmeeuwen aan, deels eerst jaars vogels, anderdeels wèt oudere exemplaren. Overdag zitten die zich daar doorlopend te warmen. Vroeg in de morgen komen ze opdagen en als de avond valt trekken ze weg. Waar ze vandaan komen en. waar ze weer heen gaan? Ik zou het niet weten. Maar er is méér te zien! Gedurende écht koude dagen heb ik die vogels zeer verrassend zien opere ren om maar een beetje warm te blij ven. Er is aan de achterzijde van dat gegantische gebouw een grote ventila tor waardoor veel stoom ontsnapt. Deze werd door de overwegend oostelijke wind naar westelijke richtingen gebla zen. Dit ontdekten die kapmeeuwen ook. Ze gingen dan laag vliegen en kwamen in glijvlucht in die stoom terecht, zeilden rustig door die verwarmde luchtlaag om snel om te keren en weer die warmte op te zoeken. Ik vind dat maar slim van zo'n vogel. Daar kwam overdag geen einde aan dan alleen als ze even weg waren om voedsel te bedelen. Op een zeer koude dag zag ik er zelfs drie midden op de drukke voorrangs- weg bekvechten om een door school jeugd weggeworpen boterham. Ze gin gen ieder met een deel van de buit naar hun arme platvormpjes. Dat alles was hoogst interessant en zie je uiteraard maar zelden gebeuren. Zo herinner ik mij dat de kantoor mensen van de Kon. VSW toen de af deling loonadministratie nog in de Zandstraat zetelde iedere morgen brood voor de meeuwen op straat gooiden. Fromt op tijd kwam een troepje daar op af. Maar dat meeuwen geen flauw benul van vakantie hebben bewees het feit dat ze nog vele dagen iedere dag op tijd kwamen opdagen toen het kan toor gesloten was. Men ziet toch maar dat je in een druk dorpscentrum fan tastische dingen met vogels kunt bele ven. In de vogelwereld komt gewennen aan bepaalde handelingen in de plaats van bewust denken. Mij gevleugelde vrienden komen op zaterdag en zondag van een koude kermis thuis. Nu ik toch zo midden in de vogels zit besloot ik op meer dingen te letten. Ze kwamen al in november opdagen en in december waren de koppen beslist he lemaal wit. De eerstejaars vogels hadden nog veel bruin in hun pakje. Dat heb ben die in mindere mate nu nóg. Al lengs veranderde er veel. De borsten begonnen helder wit te glanzen en ie dere dag kleurden de koppen zwarter en werden de nsavels helderder oranje. Nu zijn ze al precies als de kapmeeu wen in de broedtijd op de Leersumse plassen. Een wonder gebeurde er zó maar op nog geen honderd meter van mijn huis Toch meen ik dat dit allemaal nog niet geslachtesrijpe vogels zijn. De eer stejaars uiteraard al niet. Zodra dieren aan hun „roeping" toe zijn, de drift tot instandhouding van de soort, dan maakt de natuur ze vooraf gereed. Geheel volgens de wegen der geleidelijkheid. Zelfs vogels kennen hun puberteitspe riode. In de natuur is hey begrip „rijp" méér gebonden aan de leeftijd. Breekt deze «aan dan wordt de ceremonie van het hofmaken een serieus gebeuren. De zin van dit alles is niet iets zelfs- zuchtigs maar, zoals gezegd, drang tot daden die het voortbestaan van de soort waarborgen. Onze jonge gasten in de Zandstraat worden wél in de kolonie van het Leersumse Veld op genomen. maar hun plaatsje zal gewis de „vrijgezellenflat" (dak van het botenhuis) zijn tot de natuur ze roept tot het voortplantingsproces. Op excursies worden wel eens grap jes gemaakt als in een weide jong vee (vrouwelijk vee wel te verstaan) elkaar bespringt, 'k Heb wel gezegd: „En da ér, dames en heren, zijn nu lesbische koeien". Een doodgewoon verschijnsel zodat het helemaal niet opgaat als men 't voor de aardigheid zo stelt. Koeien vrij en niet en absoluut niet „paren" zij op onnatuurlijke wijze. Zéker heeft het iets te maken met het tot rijpheid ko men van het dier. Een uiting die de in leiding vormt tot het latent aanwezige verlangen naar het moederschap. Mijn jonge meeuwen laten, ondanks het na derende voorjaar, niets blijken van seksuele gevoelens. Hun tijd is nog niet gekomen. Laat ik u een aantal vogels voorstel len waarbij de mannetjes door moeder natuur op bijzonder fraaie wijze uitge dost zijn als de broedtijd aanstaande is. Wij, mensen, denken dat juist het schepsel vrouw het predikaat „schoon heid" in pacht heeft. Nu zal ik wel de laatste zijn te ontkennen dat een vrouw in de mensenwereld niet met groter charmes bedeeld is dan de man. Dit moeten wij gewis op rekening van de culturele ontwikkeling van het geslacht homo plaatsen. In de natuur (en ook bij de natuur volken) is het mannetje veelal krachti ger en robuster van bouw, gevolg van de verdedigende taak. Men zou dus, ge heel in de lijn van onze mensenwereld, kunnen stellen dat het vrouwelijke ele ment in iedere samenleving fijner van bouw is. Dit gaat alleen niet op bij de bijen, mieren en termieten en nog een paar insekten. Twee uitzonderlijke gevallen zijn de kemphanen en korhoenders. De tijd dat kemphanen in troepjes van 20 tot wel Kemphaantjewonderlijk uitgedost met zijn witte kraag. Er zijn ook gevallen met donkere kragen. 50 in onze Eemvallei voorkwamen is helaas voorbij. Mooie ja super-mooie vogels. Zag u al eens de hanen bezig met spiegelgevechten op een toernooi- veldje? Mogelijk onder Scherpenzeel en Woudenberg/Leusden nog op een paar plaatsen op de liniedijk, maar ten zui den van de brug over de grift van de Noordelijke Meentsteeg is de baltsplaats bij de Uilenpas al een paar jaar verla ten. De milieuveranderingen in de vallei zijn na 1950 van dien aard dat er prak tisch geen leefgelegenheid voor deze geliefde weidevogel meer is. Zo ging het ook in de Blauwe Hel en de Alle- manskamp. Het milieu is daar voor 100 pet. aanwezig, maar deze natuurreser vaten van ca. 14 ha zijn geheel in het cultuurpatroon van de huidige vallei opgenomen. Dat schrikt deze vrije vo gels af. Kemphanen zijn de mooist denkbare vogels die de vlakke velden stofferen. Zodra de lente aanbreekt tooit moeder natuur de mannetjes met prachtige pa relgrijze, vosbruine of zwartbruine halskragen. De hennetjes blijven echte weidevogels met perfecte schutkleuren. Ze hebben geen gezinsleven. De manne tjes spelen hun verdedigingsdriften uit op een plekje dat maar een vierkante meter groot behoeft te zijn. Net man nen rond het biljart terwijl moeder de vrouw thuis zit met een een hok vol koters. Zo'n kemphennetje laat dat hele gedoe van de hanen over zich komen als gaat het ze niet aan. Maar als de tijd „rijp" is Volgt de bevruchting door de tot de top opgevoerde voortplantingsdrang die het mannetje zo elegant op het toer- nooiveldje demonstreerde. Nou, en dan legt het hennetje telkens een ei tot er vier zijn en houdt het bruiloftsfeest op. Moeder doet de rest zelf af. Dus echte druktemakers die kemphanen met hun feestelijke tooi. Maar dan ook echte bo hémiens die er maar lustig op los leven. Ik vind dat allemaal maar vreemd. Ergens op de achtergrond moet de oorzaak verborgefri zijn. Men zal op merken dat het bij de vogels en veel dieren zo is dat dit in flagrante te genstelling met de mens is. Ik zal de laatste zijn die gaat beweren dat de vrouw niet charmenter, ja schoner van bouw is dan de man in onze mensenwereld. Liever moesten wij het zo stellen dat zij door haar func tie als voortbrengster van het mense lijk geslacht fyner van bouw is en dan is er geen feitelijk verschil met vrouwtjes van vogels en dieren die eveneens wat fijner van bouw zijn. Er zijn maar weinig uitzonderingen daarop. Uiteraard doel ik in deze ge vallen op 'normale voorkomens. Een nog frappanter voorbeeld op dit gebied is het korhoen. De hanen groter dan de hennen en evenredig ook echte charmante heren der schepping. In de Eemvallei ligt een prachtig stiltegebied je aan de rand van onze enig overge bleven Stichtse heidegebieden, het Tre- ker meertje bij Woudenberg. Dat was het enige plekje waar ik het fantasti sche baltsspel van de korhoenders nog meegemaakt heb in de laatste decennia. Dank zij een oplettende kennis. In mijn jeugd heb ik de korhoenders nog volop zien baltsen op vochtige hei- deplekken in de buurtschap Ginkel, op de eertijds wijde vlakten rond het Egelmeer, ja ook op de heidevelden achter de Dwarsweg als ik met de scheper van de hofstede de Hucht in Overberg achter de schapen mee dwaalde waar nu de Ossenberg en het Passantenkamp liggen. Dat is allemaal al zo lang geleden. Al zo'n 40-45 jaar. Wat een fijne wildernissen lagen daar overal! De orchideeën stonden langs de wegbermen zó dicht dat ze er paars van waren. Wat een zalige tijd was dat voor mij. Je had bij iedere hofstede nog schaapskooien, soms wel twee, heel dat Ginkelse gebied door. Duizenden schapen liepen daar nog langs 's heren wegen. Zo kon het gebeuren dat je 's mor gens voor dag en dauw al mee op stap ging. De hond hield de kudde wel in het oog en dan maar scherp luisteren tot je ergens het geklok en gesis van kor hoenders opving. De hennen zijn even bruin als de in het yoorjaar nog dorre heide. Het lukte nooit best een legsel te vinden. Ik kan u verzekeren dat korhoen-hanen prachtige vogels zijn. Helaas zou ik niet weten waar ze nog te zien zijn in de omgeving van Rhenen, Eist en Amerongen. Zeldzaam nog wel in de omgeving van het Ginkelduin. En dan tot voor kort nog bij de Treek, al ver- steken stijf opzij uit. Nu eens gaat de kop met de scharlakenrode kammen omhoog, dan weer bukt hij en steekt de kop naar de grond. Onderwijl produceert hij sierlijke danspassen en sissende geluiden. Zo dribbelt en kokkelt de vogel maar door. Wij hadden het geluk er drie bij elkaar te zien. Na een poosje kwam er een hen bij die met wijsgerige blik zich neerzet te. Jammer genoeg kwam het niet tot copulatie. Dat heb ik meegemaakt tegen de avond in de buurt van de Ginkelse Kemphanen in een karakteristieke houding. telde een jachtschut mij dat ook dóèr „de spoeling dun wordt." Het milieu is totaal aan het bederven. De kleine restantjes heide rond Vee- nendaal zijn niet meer aantrekkelijk. Wij vermoorden Gods eigen land maar aan de lopende band. En van lood zwaar tot vederlicht schijnt geen mens dat zo te voelen. Van de preekstoelen moest een waterval van protestwoorden losbarsten tegen de vernietiging van de heerlijke schepping. Maar zolang de mens zich aanmatigt kroon der schep ping te zijn zal het werk van de Heer van de schepping wel op de debet zijde blijven staan. Ik vraag mij af of de mensheid over de onvergankelijke woorden dat de Heer zag dat het werk goed was bewust heen leest. JrjP Wvy/&/ KJfJJï schaapskooi bij Ede toen daar een ex cursie was. Het andere Ginkel dus! Ja, op de Veluwe maakt U nog een goede kans. Met de auto is dat toch óók dicht bij. Een vogel die het niet zo nauw neemt me thet leefmilieu is de fazant. Die is bijna een cultuurvolger te noemen. Dat kost ze nogal eens het leven. Op drukke wegen spat er wel eens een tegen de voorzijde van een auto uiteen. Voor de rest wordt voor de laag weg op de ha- tu^irlijk gerechte wijze van kruisen. Met dat al ziet men in onze omgeving nog veel fazanten. Ze broeden zelfs in De Hel en de Blauwe Hel. Dat zijn nu de meest stille oorden die bestaan. Er mag daar nooit een schot vallen. Nog vandaag kreeg ik de opmerking te horen: wat heeft men nu aan zulke reservaten als men er geen stap mag zetten... Antwoord: mag een plant of dier soms ook nog een plekje onder de vrije hemel Overhouden waar het leven voor ze een lust is, waar Gods adem de natuur beroert zonder vernietigd te worden door „de kroon der schepping", het rappe wezen dat zich maar aanmatigt dat te doen dat uiteindelijk de aarde onbewoonbaar zal maken. Een weg die al duidelijk naar de afgrond voert in plaats van te stijgen naar de toppen waar in aanbidding dag aan d ag in Gods eigen land, dankbaar van het schone om ons heen genoten wordt. Zie eens hoe op de omwalling van de Hel een fazantehaan de wacht houdt. Hij zal daar als een furie het broederf verdedigen. Prachtige vogel met groenglanzende hals en kop met rode wangen, goudbruine frak met zwarte en witte tekening en een fraai ge streepte staart die hem iets slanks geeft. Ook het kleinere hennetje dat een fe- nominale camouflagetekening heeft die maakt dat tussen dor gras, blad of hei de de vogel niet opvalt. Onder Rens- woude en Overberg een héél gewone verschijning nu de akkers gaan groeien. Flinke koppels komen dan met hun koppen boven het malse groen uit. Wat is er dan toch nog veel moois te beleven in eigen omgeving. Om de korhoenders hun liefdesdans te kunnen zien uitvoeren moet je wel vroeg uit de veren. Als de paartijd aan breekt begint het lieve leven al tegen de morgenschemering. Maar dén beleef je ook wat geweldigs! Een „uitgesla pen" kennis stond met de auto eens vroeg voor mijn deur te claxonneren. Hij had de dag er voor bij toeval kor hoenders ontdekt en moest ze nu ook „bezig" zien. Eigenlijk was dat niet zo eenvoudig. Eerst een hobbelige bosweg in en dan een eind lopen. We gingen om vier uur van huis en zaten tegen vijven weggedoken aan de rand van de heide. Een paar jonge ree bokken wandelden voorbij, maar we moesten ons doodstil houden. Vluchtend wild veroorzaakt een alarmtoestand in het revier. Een havik kwam aancirke- len en zette zich neer op de dikke tak van een oude den. Ook de moeite waard, maar we waren voor het veer- wild gekomen. Ineens hoorde ik ze! Al zou het een kwart eeuw geleden geweest zijn dat ik ze voor het laatst gehoord had dan zou ik mij daér niet in vergist hebben. Ze scharrelden zowaar onze kant op. Vol gens mijn tochtgenoot net als gisteren terwijl hij de filmcamera „in de aan slag" bracht. Op nog geen vijftig meter afstand was een zanderige plek en ja, daar was het of hun een halt werd ge boden en daar had je het dan! Eerst wat slepen met de vleugels over de grond en toen raakten ze al opge wondener. Altijd heb ik bewondering gehad voor balletdanseressen die balan ceren op hun tenen en dan nog acteren en pirouetteren en wat meer tot deze moeilijke kunstvorm behoort. Mij be koort in veel gevallen dan de muziek het meest. De korhoenhanen met hun merk waardige zelf voortgebracht muziek zie ik die op 't laatst woeste bruilofstdan- sen ook graag uitvoeren. En dan dat bruiloftskleed. Koning van de heidevo- gels zou ik hem willen noemen. Toen de son op nek, borst en staart scheen werden de vogels als staal zo blauw om even later „tegen de draad in" weer diep zwart te worden. De staart is dierlijk llervormig gebogen en als die opgezet wordt zie je de witte spiegel er als een waaier bovenuit ste ken. Ook d« vleugeltoppen zyn wit en Korhoen, op zoek naar voedsel. nen gejaagd. Een groot deel van de fa- zanteëieren wordt als het ware „gemol ken", dus telkens uit de nesten gehaald en dan onder kippen uitgebroed. Omwille van de jacht worden de volwassen vogels, na door de jachtop zieners te zijn opgefokt, het vrije re vier ingestuurd. Van echt wilde fazan ten kan men zo moeilijk meer spreken want ook de in het wild broedende vo gels worden bewaakt en met voorzor gen omringd die om de ernst waarmede dit gebeurt haast aandoenlijk aandoet. Het gaat daarbij vanzelf om een overschot van hanen die afgejaagd kunnen worden. Bovendien werden an dere, buitenlandse rassen tussen onze echt wilde soort losgelaten om gezonde re vogels te fokken, een dus vrij na- Goudreinette (gele): I 65-75: 30-31 II 65-75: 25-30 I 75-85: 44-45 II 75-85: 35-40 I 85-95: 46-51 II 85-95: 40-45. Rode Goudreinette: I 65-75: 32-34 I 75-85: 47-49 I 85-95: 49-54. Cox's Or. Pippin: I 60-65: 33-41 I 65-70: 54-65 I 70-75: 70-85 I 75-85: 80-100. Laxton's Superb: I 65-70: 22-23 I 70- 75: 28-35 I 75-80: 35-39 I 80-85: 40-42. Jonathan: I 60-70: 27-29 I 60-65: 20 I 70-80: 40-42 I 65-70: 33 I 70-75: 46 I 75-80: 43. Golden Delicious: II 65-75: 30-33 II 75-85: 38-44. Lombarts Calville: II 60-70: 18-22 II 70-80: 23-27 II 80-90: 23-25. Conference: I 55-60: 55 I 55-65: 66 I 60-70: 72 I 65-75: 78 I 70-80: 78 II 55-65: 54-56 II 60-70: 60 II 65-75: 65 II 70-80: 72. Doordraai blank: f 12,- per 100 kg. Doordraai Jonathan: f 10,- per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg., tenzij anders is vermeld. Veilbericht van veiling Septer te Tiel van maandag 9 maart 1970. Appelen kl. 75/op, 70/75, 65/70, 60 65, 55/60, 1, 2; x Cox Orange 1 8389, 76 80, 5463, x Cox Orange 2 81—88, 74—78, 52—61, 35—40, 18—28. x Golden Del. 1 45—55, 43—50, 30— 42, x Golden Del. 2 37—51, 36-41, 20—39, 19—27,—,—,—; x Goud reinette 1 43—55, 36—40, 29—37, x Goudreinette 2 3650, 3337, 2530, x Jonathan 2 23—27, 16—24, 14—18, Lax ton's Superb 1 3850, .3437, x Laxton's Superb 2 3641, 28 35, 21—26, 14—17, x Lom barts Calv. 2 27—37, 26—36, 19—34. Jasappel 40 46, 2532; Dijkmanszoet 88—91. 56—63; Ingrid Marie 2 3436, 2225, Reinzoet 68—72, 41—49; Winston 1 56—58, Winston 2 40-42, 28-31, 20-23, Kroet per 100 kg zuur f 6,60, rood f 6,20, zoet f 7,00. Fabrieksfruit per 100 kg blank f 11,20, rood f 10,40, stip en stek per 100 kg f 7,50. Peren kl. 1 2 65/70, 60/65, 55/60: Bre derode 105—129, 64—75, Beur- re a. Lucas 4356, 2634, IJsbouten 100—102, St. Remy 5868, Conference' 2 78—81, 70—75, 55—63; Peren- kroet per 100 kg f 7,00. Groenten: Prei 57—80, 21—48; Witlof 90—94, 37—70; Spruiten 74—104, 49—66 Wortelen 2123, 1320; Koolraap 9- 14; Sjalotte 87—99, 64—93. N.V. Vruchtenveiling „Tiel en Omstre ken". Veilbericht van maandag 9 maart 1970. APPELEN: Cox's Orange Pippin: I 70/75 66-88 65/70 54-64 60/65 40-47. Golden Delicious: I 70/75 38-44. Golden Delicious: III 70/75 35-39 65 70 28-33 I 21-35 II 15-25. Goudreinette: I T5/85 1-58 65'75 29-35 70/75 31-39 Goudreinette: I 75/85 41-58 65/75 29-39 26-29 I 21-36 II 15-27. Jonathan: I 70/75 33-40 65 70 27-31 Jonathan: II 70/75 24-28 65/70 21-24 60/65 17-21 I 11-19. Laxton's Superb: I 70/75 37-42 65 70 25-30. Laxton's Superb: II 70/75 24-29 «5 70 20-24 I 15-29. Lombarts Calville: I 75/80 34-41 70 75 36-41 65/70 25-29 I 15-30. Industrieappelen per 100 kg blank f 11.20 tot f 11.30, rood f 9.40, stip f 6.10 Alles in cts. per kg. tenzij anders ver meld. i Cóöp. Veilingvereniging „Geldermalrten en Omstreken" G.A. Noteringen va« maandag 9 maart 1970 APPELEN Goudreinet EI 65/75 33-39 75/85 43-55 85/95 46-57, EII 65/75 31-36 75/85 37-4" 85/95 40-46. Rode Goudreinet EI 65/75 37 75 85 42-64 85/95 48-67, 70/80 57-54 80 90 55-59 L. Calville EI 60/70 20-23 70/80 31 80/90 32-40, EII 60/70 18 70/80 25-35 80/90 32-37. Cox's Orange -Pippin EI 55/60 15-18 60/65 29-38 65/70 57-63 70/75 70-80 75/8 75-90 80/85 80-87 EII 55/60 15 60 Hl 27-32 65/70 54-58 70/75 64. Jonathan EI 60/65 19-24 65/70 25-3- 70/75 24-45 75/80 37-48 80/85 40-42 EII 60/65 15 65/70 17-24 70/75 18-31. G. Delicious EI 60/65 18-25 65/70 33-34 70/75 31 -.43 75/80 38-53 80/85 47 Eil 60/65 18-22 65/70 26-30 70/75 31-40 73 32-47 80/85 36-45. Ingrid Marie EI 60/70 28 70/80 80/90 51 EII 60/70 20-23 70/80 33-38 80/50 41-43. Winston EE 70/75 70 75/80 80-81 80 85 72. Laxton's Superb EI 60/65 18-19 65/7 23-29 70/75 36-42 75/80 41-49 80/85 40-4* PEREN Conference EI 55/60 59-61 60/70 74-71 70/80 79-80, 55/65 62-66 65/75 76. Doyenne du Cornice EI 65/75 100 75/85 97. Winterjan EI 50/60 98 55/65 103 Ysbout EI 50/55 81 55/65 89 60/70 8? Coöp. Veilingsvereniging Zaltbommrl en Omstreken. 9 maart 19T0. EXPORT FRUIT: Cox Or. P.: I 75/80 77-81 I 70/75 72-84 I 65/70 58-63 I 60/65 37-40 II 70/75 68-71 II 65/70 55-57 II 60/65 33-37 per kg. Golden Delicious: II 75/80 38-49 If 70/75 36-39 II 65/70 29-32 II 60/65 13-17 per kg. Goudreinette: I 75/85 41-46 1 «5 79 29-37 per kg. PEREN EXPORT: Conference: I 65/75 75-78 I M/«5 63-66 per kg. St. Remy: I 75/85 94 I 65/75 87 per kg Op de Coöp. Veluwse Eierveiling Bar- neveld was de aanvoer 491.280 stuk», stemming rustig. Prijzen in f per 100 st. Eieren van 53/54 gram i0,4710,57: 56/57 gram 11,0811,48; 60/61 gram 11,88— 12,31; 64/65 gram 12,58—12,87.

De Vallei | 1970 | | pagina 7