„Souvenir" wel wat gevaarlijk, vond rechter EVINRUDE HET NIEUWE SCHIPHOL™ter °OB M"ceA"~n'nz>- in IJzendoorn Koeien-conflict „In Achterberg hoop ik mijn pensioen te halen" Panelcraf t-Kesteren aan uitbreiding toe P.v.d.A.- kandidaten in Rhenen Praktisch verkeersexamen voor ruim 650 scholieren Kaartsysteem kegelbond met auto gestolen Snelheids controle: 25 bekeuringen TELEGRAFIEK-EXPOSITIE NE OOK IN WAGENINGEN Beroepen Aantal donors in Rhenen toegenomen M. J. VAN WELIJ (48) 25 JAAR BIJ POLITIE Belt u dan «van a.u.b. VALLEI? 4 stembureaus in Scherpenzeel Ingense veer vaart weer MARKTEN Nooit zag u 115 pk inzo'n kleine motor 10550 11070 UFTTJW^F PA JVFI FIV CkP KLOOSTER POLITIEDIENST PERSONEEL Schimmendie dagelijks over de beeldbuis dansen HEREN SCHIETUITSLAGEN WOENSDAG II MAART 1970 SCHERPENZEEL Tijdens de ke gelwedstrijden van de West-Gelderse Kegelbond in hotel De Zwaan kwam om 10 uur de voorzitter van deze bond, de heer Wijnand uit Wageningen, tot de ontdekking dat zijn auto was gestolen. Hij had hém afgesloten. Door verbre king van het slot heeft men kans ge zien in de auto te komen. In de wagen bevond zich een heel kaartsysteem van de West-Gelderse Kelbond. De gesto len auto is een grijze Volkswagen met kentegen GE 17-88. VEEMARKT DOETINC1IEM Aanvoer slachtvee 452; gebruiksvee 905; vette kalveren 17; vaarskalveren 3226; schapen 47; lammeren 15; geiten 6; paarden 19; veulens 2; biggen 291; totaal 4980. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 1225-1615; mest- en weidevee, per stuk 890-1265; drachtige vaarzen, per stuk 1190-1585; guste vaar zen, per stuk 900-1240; pinken, per stuk 600-920; graskalveren, per stuk 460-645; vaarskalveren, per stuk 140-270; stier kalveren, per stuk 50-80; schapen, per stuk 115-130; lammeren, per stuk 70-110; biggen, per stuk 97-105; vette kalveren le kwal. per kg lev. gew. 3,80-4,10; 2e kwal. per kg lev. gew. 3,20-3,70; 3e kwal. per kg lev. gew. 2,60-2,90; slachtvee le kwal. per kg gesl. gew. 4,60-4,85; 2e kwal. per kg gesl. gew. 4,10-4,50; 3e kwal. per kg gesl. gew. 3,60-3,90; worst- <oeien per kg gesl. gew. 3,30-3,80; slacht- paarden per kg gesl. gew. 3,10-3,50; veu lens per kg gesl. gew. 3,20-3,65. Handel: slachtvee redelijk; weidevee kalm; biggen willig; vaars- en stierkal veren redelijk; vette kalveren kalm; schapen en lammeren kalm; paarden kalm. TIEL Nu is dan ook de Tielse kan tonrechter tussenbeide gekomen in een ruzie van twee IJzendoornse veehou ders, Willem van de B. en Arie Jan van O. uit de Willempolder. „Gooi *t met el kaar nu eens op een akkoordje", advi seerde mr. D. S. Baron van Slingelandt aan Willem van de B., die gedagvaard was omdat hij de boondoener zou zijn. Zijn koeien hadden in de wei gelopen van buurman Van O. doordat een hei ning kapot was en dat had buurman niet genomen, vooral niet toen een melkbus door één van de dieren omver getrapt was. Hij eiste schadevergoeding en ging naar de politie. „Is", vroeg officier mr. J. A. Kopp, „van deze zaak nu de achtergrond niet een hardnekkig vete?" De IJzendoornse veehouder gaf dat niet direct toe; echter wel indirect. Ze hadden altijd al moeilijkheden gehad en grepen elke gelegenheid aan om el kaar dwars te zitten. Mr. Kopp wilde Willem van de B. wel schuldig verklaren, maar zonder toe passing van straf. Daarmee ging de kantonrechter akkoord en voegde er het al aangehaalde advies bij: „Help die ru- SCHERPENZEEL Door de rijkspo litie te Scherpenzeel is weer controle gehouden op de maximum snelheid. Dat er in de dorpskern steeds veel te hard gereden wordt tonen de cijfers aan. Ondanks het feit dat de automobilisten elkaar trachten te waarschuwen, werd er tegen 25 overtreders proces-verbaal opgemaakt wegens te hard rijden. ADVERTENTIE zie eens de wereld uit. Er zijn al genoeg problemen". TIEL „Ik heb met dat stuk rubber nooit een mens geslagen. Maar ik als kelner, die 's nachts altijd langs de weg zit, heb zo'n ding nodig, want u weet niet half hoeveel gajes er overal rondloopt." Gespierde taal van een vierkante en nog vrij jonge kelner, A. M. v.d. L. uit Zaltbommel. Vorig jaar augustus had de politie een „wapenstok" in zijn auto gevonden en de kelner werd „opgeschreven". Kantonrechter mr. D. S. Baron van Slingelandt liet hem gistermiddag ver tellen: „De politie zegt dat het een wapenstok is, maar dat is kwats. Ik heb het volste recht om een stuk rub ber in een auto mee te nemen Zeg dat het voor mij de betekenis van een souvenir heeft..." Officier van justitie mr. J. A. Kopp merkte terloops op, dat hij niet graag met een dergelijk souvenir een klap op z'fi hoofd zou krijgen. De kelner weer: „Hebt u weieens een apk op uw bliksem gehad van zes of zeven mannen. Dat komt voor en dan ben je blij als je zo'n „souvenirtje" bij je hebt." In het voordeel van verdachte pleitte overigens de verklaring van de par ketwachter, die zei dat de „wapen stok" van de kelner eigenlijk geen echte was. Daarvan overtuigde het kantongerecht zichzelf toen het wa pen gehaald was. „Kijkt u maar", zei de parketwachter, ,,'t is slap spul." De officier kon het onschuldige idee van een „souvenir" echter niet zo ge makkelijk kwijtraken. „Zo'n flinke kerel als u bent heeft toch eigenlijk helemaal geen wapen nodig." ,,'t Is geen wapen, 't is een souvenir. Die wapenstok van de parketwachter is keihard. Dat weet ik. Ik heb hem al verscheidene keren gevoeld Conform de eis vonniste de kanton rechter f 25,boete en onttrekking aan het verkeer van het „souvenir" voor Vaenondaal 's Zatard. v. 16.10-17.30 Voor Rhanan 3328 Nwa Vaanandaaliawag 159 Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur UJLJ JL CJ rr FjMJj jT\± T ËJ 1 V Jl t/l craftpanelen zijn voorzien: het hoofd kantoor van AGAM in Utrecht (o.a. ACHTERBERG Op 21 maart viert de heer M. J. van Welij (49). rayon-commandant in Achterberg van de groep Rhenen van de Rijkspolitie, zijn zilveren ambtsju bileum. De jubilaris, thans wacht meester der eerste klasse, begon zijn loopbaan op 21 maart 1945 bij de Koninklijke Marechaussee met als standplaats Ossendrecht. Se dert 1957 woont hij al weer in Rhenen, waarvan de laatste drie tot vier jaar in de buurtschap Achterberg. In zijn gezellige woning naast de openbare school in het hartje van Achterberg vertelde de jubilaris in 1920 in Heteren te zijn geboren. Hij was werkzaam tot aan 1944 als chauffeur. Al lang ging zijn hart uit naar een functie bij de politie en het was dan ook geenszins vreemd, dat hij zich liet keuren. Die keuring leverde helemaal geen probleem op. Maar de problemen kwamen er wel achteraan. Toen namelijk alles in kannen en krui ken was hoorde hij dat hij zijn op leiding zou krijgen in Schalkhaar. „Kijk, en dat was nou net niet de bedoeling. Dat was me een beetje te Duits. Ik ging er gewoon niet heen en enkele dagen later kwam er al iemand bij m'n vader infor meren waar ik toch bleef. Het was onderduiken geblazen. Dat was niet zo eenvoudig, want in die onderduiktijd moesten we nog evacueren ook. Het kwam alle maal op z'n pootjes terecht. Zon der kleerscheuren bereikten we Eindhoven. Dat was een geluk bij een ongeluk, want daardoor waren we eerder bevrijd dan de rest van Nederland". Toen voor Van Welij de oorlog over was twijfelde hij geen mo ment meer. Op 21 maart van het bevrijdingsjaar stapte hij in Os sendrecht bij de marechaussee rond. Ook dat duurde niet zo lang, want hij werd al spoedig gedeta cheerd naar Heerlen, waar hij werd ondergebracht in een kloos ter. Van Heerlen werd het Den Haag, waar hij werd belast met bewaking van complexen krijgs gevangenen, het vorderen van au to's enz. Na een jaar in Den Haag te hebben gewerkt kwam Rotter dam aan de beurt. Daar zou hij hoe kan het eigenlijk anders de havenobjecten gaan beschermen. Dat deed hij ook nog even in Am sterdam en toen kwam er een hele ommekeer in zijn leven. In 1947 kreeg Van Welij het verzoek of hij als politieman chauffeur wilde worden van de minister van justitie. Men wist dat hij goed met een auto overweg kon, ook al om dat het zijn vroegere vak was. Van Welij bedacht zich ge^n moment en dat was de oorzaak dat hij tien jaar lang twee ministers van justi tie door Europa en door Nederland heeft gereden, de excellenties Van Maarseveen en De Wijer en de staatssecretaris van justitie zijne excellentie Tenkink. „Dat waren fijne mensen,'^ glim lacht Van Welij. „Heel eenvoudig en altijd geïnteresseerd. Als we waar dan ook waren om te over nachten, de minister kwam per soonlijk controleren of mijn ka mer goed was en of het eten voor z'n chauffeur in orde was. Als hij wist dat er niks aan mankeerde, dan ging hij pas voor zichzelf op weg. Het war^n wat je noemt hele maal geen „capsonesmannetjes". zoals er zoveel op de aardbol rond lopen, met veel lagere functies!" Dat, wachtmeester Van Welij van de chauffeursbaan weer in actie ve politiedienst overging was een gevolg van zijn huwelijk. „Kijk, je bent altijd op pad, maar heel weinig thuis en daarom ver zocht ik van de chauffeursbaan te mogen worden ontheven om meer bij mijn vrouw te kunnen zijn. Eerst wilden ze me een baan aan- KESTEREN Panelcraft N.V. in Kesteren een jaar geleden gestart met de produktie van gevelpanelen op kunsthars bas is moet uitbreiden. Na een voorzichtige aanloopperiode beschikt het bedrijf thans over een goed gevulde orderportefeuille. Ook gedurende het eerste produktiejaar zijn een aantal be langrijke projecten uitgevoerd. Zo werd o.a. het hoofdkantoor van AGAM (importeur van Mercedes Benz) te Utrecht voorzien van Panelcraft-(kunst)ge- vels. De belangrijkste opdracht tot nu toe is momenteel in uitvoering op de nieuwe luchthaven Schiphol, waar het hoofdkwartier van de luchtvaartmaat schappij Transavia met gevels uit Kesteren wordt bekleed. De krachtige ontwikkeling, die Pa nelcraft N.V. gedurende het eerste jaar van haar bestaan heeft doorge maakt, maakt een uitbreiding van fa briek en personeelsbestand noodzake lijk. Op het bestaande bedrijf wordt daarom binnenkort een verdieping ge bouwd, die in eerste instantie zal moe- ten worden voorzien in de behoefte aan meer kantoorruimte. Ook het aan tal personeelsleden dient voor het ein de van dit jaar te zijn verdubbeld. Op het ogenblik werken bij Panelcraft on geveer 12 personen. Uit het jaarverslag van het jonge be drijf in Kesteren blijkt dat zijn pro- dukt niet alleen nationaal, maar ook in ternationaal is aangeslagen. Kunstge vels werden geleverd voor gebouwen in België" en Duitsland, terwijl voor het komende jaar een uitbreiding van de Europese markt tpt de reële mogelijk heden behoort. Het produkt van Panel- craft n.v. wordt onder andere toegepast op kantoorgebouwen, scholen zieken huizen, bejaarden centra en andere openbare gebouwen. Een van de grootste problemen, waar voor directeur R. P. van den Berg zich op dit moment ziet geplaatst, is de uit breiding van het personeelsbestand. Het aantrekken van werknemers is in ver band met de sterl overspannen arbeids markt zcei moeilijk. Daarbij komt nog. dat aan het personeel, dat bij Panel craft n.v. te werk wordt gesteld, specia le eisen worden gesteld. Het werk moet concentieus worden uitgevoerd en ligt lang niet iedereen. Desalniettemin heeft de heer Van den Berg goede hoop, dat hjj in z\jn persneelswerving zal slagen. RHENEN De afdeling Rhenen van de Partij van de Arbeid heeft de kan didatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen gereed. Deze ziet er als volgt uit: 1. Mr. J. Deen; 2. J. P. Glasbergen; 3. C. Hensen; 4. mej. A. Dirkse; 5, G. van Gesink; 6. D. Th. de Vries; 7. F. Hielke- ma; 8. P. de Jong; 9. J. Bor; 10. M. Landman; 11. mevrouw A. J. Hovestad; 12. K. de Jong: 13. C. H. Otting; 14. me vrouw P. C. Zachte; 15. H. Bosch; 16. H. Wilbrink: 17. L. G. Sannes; 18. H. L. Veenstra; 19. H. Braaf; 20. W. Baars. De voorzitter van de afdeling, de heer Veenstra, deelde nog aanvullend mede, dat de ledenvergadering toestem ming heeft verleend de onderhandelin gen met D'66 en PPR voort te zetten met als doel een stembusakkoord te be reiken. Daarbij werd wel het voorbe houd gemaakt, dat overeenstemming wordt bereikt over de volgorde van de kandidatenlijst en een gemeenschappe lijk actieprogram voor de gemeentepo litiek. SCHERPENZEEL Als gevolg van de uitbreiding van Scherpenzeel zullen er voor de statenverkiezing dit jaar een viertal stembureaus zijn geopend. Stembureau 1 is de openbare Holevoet- school, stembureau 2 is de bijzondere school aan de Glashorst, stembureau 3 is de openbare school in de Dorpstraat en stembureau 4 is de openbare kleu terschool in plan Zuid. SCHERPENZEEL Door de Ned. Herv. Kerk in Scherpenzeel is het 11e beroep uitgebracht op ds. G. Westland uit Wierden (Overijssel). De beroepen predikant is 46 jaar oud, gehuwd en heeft 4 kinderen. Zijn vori ge standplaats is Driessum geweest. Wanneer er -gelegenheid is tot ken nis maken met de gemeente en hij dus een bezoek aan Scherpenzeel komt brengen word nog nader bekendge maakt. (Van een onzer redacteuren) WAGENINGEN Na „Idee IvoeneiT krijgt Wageningen en omgeving met ingang van 16 maart de kans om de elektrografische communicatiemakers van de Nederlandse Omroep Stichting (NOS) via hun titelkaarten en -rollen, trai lers en leaders van nabij te leren kennen. VADA NV is erin geslaagd de telegra- fiek-expositie naar Wageningen te ha len en van 16 tot 26 maart (alleen op werkdagen) kan men terecht in de kantine van het bedrijf. Dan kan een hernieuwde kennismaking volgen met grafiek, met die snelle visuele con sumptie die je geen tijd gunt om er over na te denken. Het zijn van die (duidelijke) schim men die dagelijks over de beeldbuis dansen; zonder nuances, want daarvoor zijn de enkele seconden ontoereikend. Maar bij VADA hangen ze tien dagen bewegingloos aan de muur; de bekende koeiekop van Agrarisch Nieuws, van HADIMASSA, van de Scheepsjongens van Bontekoe. Veertig panelen met zorgvuldig geconstrueerde grafieken van de twintig grafische ontwerpers van de NOS, die zo'n zes exemplaren per dag maken voor toekomstige televisiepro gramma's. Kijk, en VADA is er wel een beetje trots op dat men die panelen daar aan de muur mag zien prijken en ze hebben daar wel een beetje redenen voor. Er waren meer bedrijven die graag de ex positie binnen de poorten hadden ge haald. VADA is voor grafici een begrip en daarom kan dit Wageningse bedrijf een beetje met de primeur gaan strijken. „Misschien", zegt de heer Buisco, „is het wel de aanloop voor een permanen te expositie en dan zou ik het meer lan delijk willen zien. Onze eigen mensen hebben ook weieens een soort expositie ingericht en dat was bijzonder leuk". Hans Molenaar één van de twintig NOS-communicatiemakers gaat maandagavond om zeven uur de ten toonstelling openen; een staalkaart van het veelsoortige en van veel soorten werk door mensen, die weten dat ze als telegrafiekontwerper een soort één avond vlieg creëren. Daarom ook is voor deze mensen bijzonder prettig dat er nu een wat langdurige confrontatie met hun werk tot stand kan komen. bieden bij de verkeersgroep, maar dan kwam ik wéér achter het au tostuur en daar had ik voorlopig genoeg van. Ik kreeg tenslotte m'n zin en ik werd naar Rhenen gedirigeerd. Dat was in 1957. We woonden ne gen maanden in de vroegere pas torie, waar momenteel het garage bedrijf van de firma Van der Kolk is gevestigd. We hebben ook nog gewoond bij het nieuwe poli tiebureau. Ik kende Rhenen niet. maar had wel eens gehoord, dat het een mooi stadje was. In 1966 werd ik overgeplaatst naar Ach terberg, dat al even mooi is en waar ik het zó best naar m'n zin had, dat ik er m'n pensioen hoop te halen. De bevolking is leuk, ik heb nooit moeilijkheden met de mensen". De heer Van Wijel en zijn echtge note hopen het jubileum thuis te vieren. Dan zal ook hun enige, nu RHENEN Voor de bloedplasma- avond in „Irene" hebben zich gister avond 235 Rhenenaren aangemeld. Vo rige keer waren het er 193, hetgeen voor de organisatoren een goede stimu lans is om op de ingeslagen weg voort te gaan. Bovendien gaven 90 employés van het DELM bloed, zodat van een steeds groeiende belangstelling sprake is. INGEN Het Ingense veer zal van middag om vijf uur weer in de vaart gebracht worden, nadat het hoge wa ter vele weken de overtocht gestag neerd had. achttienjarige zoon, er waar schijnlijk bij zijn. Die is een half jaar geleden van de politie-oplei- dingsschool gekomen en zit in het zelfde ambt als z'n vader. Z'n ou ders zijn er bijzonder blij mee dat Kees in de voetsporen vah z'n va der is gestapt. Hij heeft Drieber gen als standplaats. Tot besluit vertelt de jubilaris nog wel één anekdote uit zijn loop baan. „Op een goeie dag komt er een boertje uit de Betuwe bij me aan de bel met een onthutst ge? zicht. Ik vraag de man wat is er toch aan de hand, je kijkt zo be nauwd, waarop hij me vroeg of het geoorloofd was met de klom pen aan op z'n bromfiets te rijden. Feitelijk wist ik eerst niet hoe ik het had, maar toen ik hem ging uithoren, bleek dat het mannetje door een automobilist was klem gereden, die hem had toegeroepen: man, je bent in overtreding, want je mag niet op een brommer zitten met klompen aan je voeten!" VEENENDAAL Ruim 650 leerlin gen uit de vijfde en zesde klassen van alle Veenendaalse lagere scholen heb ben gistermorgen het praktische ge deelte van het verkeersexamen afge legd. Het examen stond onder auspiciën van de afdeling Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer dat wat betreft het verkeersonderricht aan de jeugd wordt belichaamd door brigadier C. A. Visser van het korps gemeentepo litie. Het ligt in de bedoeling om medio april het praktische gedeelte van het verkeersexamen af te nemen. Op de foto: leerlingen van de openbare Rijk van Gaasbeekschool bezig met 't invul len van de vragenlijst die in een uur moest worden afgewerkt. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse Schietvereniging waren deze week zeer goed op schot. Op de binnenbaan werden de volgen de resultaten geschoten: A. Valkenburg 95; T. v. Rustenhoven 92; J. Koot 92; A. C. van Dusschoten 91; A. ter Burg 90; E. v.d. Werk 89; P. Engelenburg 88; A. J. Bookelmann 88; A. v. Eist 87; J. Koud- ijs 86; W. v. Leuveren 86; G. Geskes 84; H. D. van Droffelaar 84; J. van Eist 84; W. Klumpenaar 83; J. ten Broek 82; H. v. Ginkel 82; R. v.d. Burgt 78; H. Methorst jr. 77; J. Visser 73; H. Bredero 70; J. la Bastide 69; J. Davelaar 69; E. J. Reemst 83.

De Vallei | 1970 | | pagina 11