Veenendaals dagblad Buiten Prinselijk gezin naar wintersport Vallend plafond trof brandwacht Mislukte vliegtuigkaping jong Oostduits echtpaar NEDERLAND SLUIT ZIJN CONSULAAT IN RHODESIË Onlusten in lekker lui m Treffer Particuliere telefoon voor boereu in Wenum DRQSTE „Lintjesregen" dit jaar nog in oude stijl Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VOOR BEWAPENING VAN AZIË Minuteman in juni gereed Thomassen moet uitlating over foto terugnemen Fabriekshal in de as gelegd Op tv wellicht samenvatting Ajax-Jena CHAOTISCHE BOTSINGEN IN MISTBANKEN BONBONS Claridges en Savoy zonder AA-rozel Samenwerking j Koffie duurder NAVO bouwt bij Schoonhoven grondstation Geëindigd met zelfmoord Met toestellen uit 1904: Nieuwe gebloemde dozen vól met de bloem van de echte Nederlandse bonbon-kunst. MEER WIND Bur. voor redactie en administratie: Prrne Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 1 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG II MAART I970 - 44e JAARGANG no. 59 Laird vraagt om miljard extra LONDEN Claridges en The Sa voy, twee van Londen's gerenom meerde hotels, zijn de rozetten van de Automobile Association „voor een keuken, die bijzonder aan te bevelen is", kwijt geraakt. Een woordvoerder voor de AA zei: ..Onze hotelinspecteurs hebben een aantal bezoeken aan beide bedrijven gebracht en zijn tot de conclusie ge komen, dat de vroegere hoge stan daard van hun keuken niet gehand haafd is". Het jaarboek van de AA kent zes klassifikaties voor de restaurants. De rozette is de hoogste klassifica- tie. De kwaliteit van het voedsel is het enige wat telt. Een 50-tal inspecteurs bezoekt res taurants regelmatig anoniem om de prestaties van hun keukens te con troleren. Een woordvoerder voor Claridges zei dinsdagavond: „Wij zouden graag die gastronomische reuzen ontmoe ten, die meer van de keuken afwe ten dan wij, en die zo dapper in de weer zijn met het toekennen en wegnemen van rozetten. Wij gaan manmoedig door...". Een woordvoerder voor The Savoy zei: „Het menu van vanavond is voortreffelijk. De verse Schotse zalm is uitstekend, maar ik zou ei genlijk niet weten wat ik zou moe ten aanbevelen. Er staan tenminste 30 meesterwerken op het menu". Dorchester en Hilton hebben AA rozetten. Ritz, Grosvenor House en Royal Garden echter niet. WASHINGTON s Het Pentagon heeft bekendgemaakt dat de eerste Ameri kaanse Minuteman-raketten op het land in juni in stelling zullen worden gebracht. De bekendmaking werd gedaan door de staatssecretaris voor de luchtmacht, Robert C. Seamans, tijdens een besloten zitting van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten. De Minutenman-3 is een intercontinen tale raket die drie verschillende doelen tijdens de vlucht kan bestoken. De tegenhanger van de Minuteman op zee is de Poseidon. Deze zal ge bruiksklaar zijn in 1971. Fkezer dagen las ik in het maand- blad ,,Vanellus", hoe men in Friesland de kievit naar wie dit orgaan genoemd is het leven door plezierig platteland s-hulpbe- toon wat vergemakkelijkt. Hier werd de tv-deun „We benne op de wereld, om mekaar te hellepe!" in toepassing gebracht. Er gaan he laas v*el legsels en donsjongen van deze vogel door machinaal maaien en andere werkzaamhe den in het hooiland verlorenzelfs werd berekend, dat de kievit voor plm. 40''t wordt uitgemaaid en dit is dan nog het laagste cijfer van alle weidevogels. Vooral grutto en scholekster zijn de dupe. De „Bond van Friese Vogelwachten" weet ge lukkig door samenwerking met de boeren heel wat te redden, om door het plaatsen van nestbescher mers, zodat vee de eitjes niet kan vertreden. Ook markeert men ge vonden legsels met stokjes, zodat de man op de tractor hen kan ont wijken. Bij alle goedwillendheid stuit men soms onverwachts op moeilijkheden en daarop doelt de mededeling in ..Vanellus", vermel dende, dat een loonwerker 's avonds een bestuurslid verraste met de boodschap, dat hij een bepaald per ceel gras dezelfde nacht moest maaien. Er werd toen na overleg besloten, de bij de kievits- e.a. nes ten staande onbruikbaar geworden merkstokken te vervangen door stokken van 2Vt m. en deze te om wikkelen met repen zilverpapier. De jeugdvogelwachters hielpen geestdriftig mee. Kort daarop kwam de trekker met priemende lichtbundels het beveiligde veld op rijden. De bestuurder zei: ,,Sa red ik my wol" en begon zijn werk; geen nest ging overstuur. Zulke loonwerkers zijn waardige verte genwoordigers van het beste, wat er leeft op het platteland. Ik neem er mijn hoedje voor af! WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft het Huis van Afgeva ardig- den volgens de berichten om 1 miljard dollar gevraagd om de militaire steun te vergroten om de landen van Azië voor te bereiden op het nemen van verdere verantwoor delijkheid. „De militaire steun moet worden vergroot om de Nixon- doctrine te kunnen voortzetten" aldus Laird. ..De Vietnamisering was de eerste stap van dit programma en wij boeken vooruitgang, maar het betekent wel meer militaire hulp" Op de vraag hoe hij het Huis van Afgevaardigden om een miljard dol lar kan vragen, terwijl het Huis slechts een bedrag van 350 miljoen dollar heeft goedgekeurd, antwoordde Laird. dat hij een verzoek om verdere goed keuring zal indienen. Wij hebben niet om die beperking ge vraagd". aldus de minister ..dat heeft het Huis zelf bedacht". Laird heeft de berichten dat hij om een miljard dollar heeft gevraagd niet ontkend. Laird heeft twee weken geleden voor de Senaat verklaard, dat het program ma voor militaire steun de sleutel is van Nixon's politiek in Azië en elders. Die politiek bestaat hoofdzakelijk uit de Amerikaanse terugtrekking van het slagveld, terwijl de Verenigde Staten daarna het land toch van technologi sche en materiële hulp voorzien. De vredespolitiek, door samenwer king en kracht, die kenmerkend is voor onze defensie-planning, moet worden ondersteund door een verbeterd pro gramma van militaire hulp", aldus Laird. ..Deze militaire hulp is het belang rijkste onderdeel van onze politiek als wij onze verplichtingen willen nako men, onze bondgenoten willen steunen en toch het risico van het inzetten van Amerikaanse troepen willen verminde ren". ROTTERDAM Mr. Schwanebeck. advocaat van de Zaandamse fotograaf Rolf Kruger, heeft burgemeester Tho massen schriftelijk gesommeerd uiter lijk 16 maart in hel openhaar mee te delen, dat hij zijn uitlating over een foto van de heer Kruger betreurt. Tijdens een vergadering van de wijk raad Hoek van Holland werd in op dracht van het actiecomité ..schone Randstad Zuid", een door Rolf Kruger gemaakte foto getoond van door de Hoogovens in IJmuiden veroorzaakte luchtverontreiniging. De burgemeester van Rotterdam noemde de foto toen een falsificatie en trucage. Mr. Schwanebeck zal namens zijn cliënt burgemeester Thomassen in kort geding dagvaarden als deze niet aan het verzoek voldoet. AMSTERDAM Vandaag U de kof fie duurder geworden. De prijzen van gebrande koffie zijn afhankelijk van de soort, met tien tot veertien cent per pak van 250 gram om hoog gegaan. De poederkoffie is in het algemeen vier cent per vijftig gram duurder. De hogere prijzen op de wereldmarkt maakten de verhoging noodzake lijk. J Opgewekt wuivend, vertrokken i prinses Beatrix en prins Claus t j met hun kinderen gisteren per ko- ninklijke trein voor hun jaarlijkse S wintersportvakantie van enlzele we- j ken. De prinsen Willem-Alexander J J en Friso verschenen mede achter t J het raam.: broertje Constantijn J bleef in zijn reiswieg. j De reis ving aan op het station J 2 Baarn, vanwaar per trein werd ge- i reisd tot aan Langen in Oostenrijk, J t waar het. gezin vanochtend arri- J veerde. Vandaar ging de reis ver- J der per auto naar Lech. i SCHOONHOVEN De NAVO is van plan een grondstation te bouwen in Schoonhoven. Dit station zal verbinding onderhouden met twee Amerikaanse militaire communicatie kii.»--/ma-jen. Les 5 en Les 6. die onlangs in banen om de aarde zijn gebracht. In elk land dat bij de Navo is aange sloten wordt een dergelijk station ge vestigd. De technische voorzieningen zijn voor wat Nederland betreft in handen van de Rijksverdedigingsorga- nisatie-TNO. 11-3-70 A. B. WIGMAN NtHIRtMIUMIflttniNtiMMIIttMIitttlttlMMtllMHntllll OOST-BERLIJN Een jong echt paar heeft zich dinsdagochtend van het leven beroofd na een mislukte poging een Oostduits Iijnvliegtuig van Inter- flug te kapen op een vlucht van Oost- Belijn naar Leipzig. Functionarissen van het Oostberlijnsc vliegveld deelden mee. dat de man en vrouw beiden ongeveer 20 jaar oud kort na het vertrek van de Anto- nof-24 de cockpit probeerden binnen te dringen. Ze trokken revolvers, maar de deur bleek afgesloten en kon niet ge forceerd worden. Toen de piloot gewaar werd wat er gebeurde, had hij het toestel terugge vlogen naar Oost-Berlijn. Bij landing schoten de kapers zich zelf dood. Waar ze het vliegtuig heen wilden brengen weet men niet, doch waarschijnlijk naar het vrije westen. Het Oostduitse persbureau ADN meldde, dat de poging van de twee „ge wapende bandieten" was mislukt „dank zij het feit dat de bemanning de veiligheidsvoorschriften naleefdeEr werd niet bij gezegd hoeveel inzitten den het toestel had. Een Antonof-24 vliegt normaal met vijf bemanningsle den en kan 48 passagiers vervoeren Het nieuws was ongewoon vroeg door. de Oostduitse censuur. Vijf maanden geleden dwongen twee Oostduitsers een Pools verkeersvlieg tuig met 72 inzettenden op een vlucht van Warchau naar Oost-Berlijn tot landen in het westelijk stadsdeel. Daar werden zij door een Frans ge rechtshof tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor zover bekend is het voor het eerst, dat personen na een mislukte po ging tot vliegtuigkaping in een vliegtuig zelfmoord hebben gepleegd. Bij het damesmodemagazijn Krau- se en Vogelsang in de Kalverstraat in Amsterdam heeft vanmorgen vroeg een felle brand gewoed, waarvoor de brandweer het alarm „grote brand" moest geven. Het vuur woedde in het winkel pand naast het hoofdgebouw. De brandweer, die met groot materieel aanwezig was. sloot de vlammen van drie zijden in, maar kon niet voor komen. dat het gehele perceel uit brandde. Het hoofdgebouw kreeg veel water- en rookschade. Er ontstonden nog enkele benauw de ogenblikken, toen de brandwacht A. Douwes bedolven werd onder het neerstortende plafond van de eerste etage Na ongeveer vijf minuten slaagden zijn collega's erin hem te bevrijden en naar buiten te brengen. Hij werd gewond naar een zieken huis overgebracht. De vlammen deden inmiddels hun vernietigende werk en sloegen op een gegeven moment uit het dak. Omstreeks zeven uur had men het vuur onder controle en was het ge vaar dat de brand zou overslaan naar het hoofdgebouw bezworen. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast. SALISBURY Het Nederlandse consulaat-generaal in Salisbury, de hoofdstad van de nieuwe „republiek" Rhodesië. zal worden gesloten. Dit heeft het Britse persbureau Reuter ge meld. Volgens Reuter zou de consul-gene raal. nir. H. J. Tadema-Weilandt, uit Nederland hiertoe opdraeht hebben ge kregen. Hij zou later nog nadere in structies ontvangen. Noorwegen, Denemarken, de Verenig de Staten en Italië hebben hun consula ten in Salisbury reeds gesloten. West-Duitsland en Frankrijk zullen volgens welingelichte kringen in Bonn en Parijs het voorbeeld volgen en hun consulaal in Rhodesië sluiten. In Salisbury acht men de Amerikaan se stap de ergste politieke tegenslag voor het bewind van Ian Smith sinfis dit /ich ni f965 losmaakte van Enge land. De Nederlandse regering heeft haar standpunt ten opzichte van de uitroe ping van de republiek in Rhodesië ge wijzigd onder invloed van het besluit van andere regeringen om hun consula ten te sluiten. Aanvankelijk was het Nederlandse standpunt dal de uitroe ping van de republiek op zichzelf geen aanleiding was om het consulaat te sluiten. Nu heeft het sluiten van de consula- ZOETERVVOUDE Dinsdagmiddag heeft een felle uitslaande brand een fabriekshal van de firma Oosthoek volledig in de as gelegd. Vrijdag zou de vernieuwde hal in gebruik worden ge nomen. Er hing o.a. een takel, die nog niet was gebruikt en als verloren moet worden beschouwd. De vermoedelijke oorzaak zijn las- vonken. De schade wordt geraamd op plusminus 200.000 gulden, exclusief de bedrijfsschade. Door het snelle optre den van de Leidse brandweer kon wor den verhinderd, dat ook enkele beton molens verbrandden. Dinsdagavond heeft een felle brand gewoed in de boerderij van landbouwer W. Smit in het Drentse dorp Eext. Van de inboedel kon niets worden gered. De twaalf koeien, die op stal stonden kon den, met veel moeite in veiligheid wor den gebracht. Een grote partij hooi en stro ging verloren. De schade wordt ge schat op 75.000 gulden. Een naast de boederij staande schuur kon behouden blijven. De brand is ont staan door het in brand geraken van een benzinemotor van de melkmachine, waarmee de landbouwer bezig was. AMSTERDAM Er bestaat een kleine mogelijkheid dat er alsnog tele visiebeelden worden uitgezonden van de voetbalwedstrijd Ajax—Carl Zeiss Jena, die vanavond in Amsterdam wordt gespeeld. Vast staal, dat er geen rechtstreeks verslag zal worden uitgezonden. De kans bestaal echter, dat er een samen vatting wordt gegeven. Vanavond zal via het scherm bekend worden gemaakt, hoe laat die samen vatting eventueel wordt uitgezonden. De radio zal het laatste half uur van de wedstrijd rechtstreeks uitzenden. De reportage begint om half tien op Hil versum II ten het karakter gekregen van een de monstratie van afkeuring van het be sluit van de Rhodesische regering. Zwitserland heeft besloten zijn con sulaat te handhaven omdat het Rhode sië erkent „als een geografische een heid". Het Nederlandse consulaat behartigt de belangen van ongeveer vijftienhon derd Nederlanders in Rhodesië. PRAAG r Tsjechoslo waakse dagbla den melden, dat vorige week inwoner» van de Slowaakse stad Zazriva in op stand zijn gekomen, na de aanhouding van een katholiek priester, de eerwaar de heer Senaj, De burgers zouden zich tegen de poli tie hebben gekeerd en een agent ernstig hebben verwond. De priester werd beschuldigd van „verscheidene illegale activiteiten en weigering van het opvolgen van in structies van hogere kerkorganen." De burgers verzetten zich toen het commu nistische bewind met geweld poogde in te grijpen. DEVENTER De 24-jarige A. J. Verwolde uit Wesepe is dinsdagmorgen op de provinciale weg Raalte-Deventer bij een inhaalmanoeuvre in dichte mist tegen een vrachtwagen met aanhanger gebotst. De wagen van V. werd zwaar beschadigd op de rechter weghelft te- ruggeslingerd, waarop twee personen wagens op het wrak inreden. V. werd naar het St. Josefziekenhuis in Dever- ter gebracht, waar hij later overleed. Vier vrachtwagens kwamen door plotseling remmen dwars over de weg te staan en botsten tegen elkaar. Er ontstond een grote ravage, waardoor het verkeer moest worden omgeleid. Wonder boven wonder bleven verdere persoonlijke ongelukken uit. In totaal 35 auto's zijn gisteren in de mist betrokken geweest bij zeven kop- staart-botsingen op rijksweg 55 bij Al verna. Drie mensen werden gewond. Er stond een vijftien kilometer lange file van Grave tot Nijmegen. De materiële schade was zeer groot. Een vrachtwagencombinatie moest als total loss worden beschouwd terwijl ook spiksplinternieuwe personenauto's zware schade opliepen. ADVERTENTIE lakens en slopen APELDOORN Vanuit hel verleden loopt in letterlijke zin van het woord een draad naar de toekomstde handelaar in afgewerkte frituurvetten. Willem Hop (28), heeft een antieke telefooncentrale opgekocht, waarmee hij honderd buurtgenoten in Wenum een particuliere telefoonaansluiting zal bezorgen. De centrale 500,—) en de eerste toestellen kocht hij van de Apeldoornse drukker en reclameman René Willems, die onlangs in het nieuws kwam doordat hij 20.000 afgedankte telefoons uit Denemarken importeerde voor verzamelaars. Zelf importeert hij nu soortgelijke telefoons uit Finland, waar ook een overschot is in verband met de vervanging door moderne toestellen De apparaten dateren van 1904. „Ze moeten hier jaren op een aan sluiting van de PTT wachten en voor heel wat buurtgenoten zijn dan de kos ten ook nog bezwaarlijk", aldus de kersverse telefoon-ondernemer, die de centrale voorlopig bij zich thuis zal houden aan de Broeklanderweg, waar bij zijn vrouw als telefoniste optreedt. Hij verwacht dan ook. dat hij de eerste honderd aansluitingen gemakkelijk zal kunnen plaatsen. De kosten bedragen f 98,per toestel, dat de koper dan in eigendom krijgt. De aansluitkosten kunnen laag blij ven: de heer Hop rekent erop, dat de gegadigden hem daarbij een handje zullen helpen in hun vrije tijd. Hij is al op zoek naar draden en kabels, waar van nog niet bekend is of ze onder de grond geleged zullen worden of aan palen bevestigd, wat het dan nog kost, wordt samen betaald via hoofdelijke omslag. Gesprekskosten zullen voorlopig niet in rekening worden gebracht. Later, als mevrouw Hop wordt opgevolgd door een full-time telefoniste, zal er wel een tariefje moeten komen. Vandaag zal de eerste abonné, een buurman van de heer Hop, worden aangesloten. MEER CIRCUITS? Vanzelfsprekend zal het niet moge lijk zijn gesprekken huiten dit circuit te voeren, niaar dat ziet de heer Hop nau welijks als een bezwaar: „De veearts bijvoorbeeld zal vast wel graag een toe stel van mijn cireuit erbij nemen, dat spaart hem en zijn boeren heel wat moeite". Ook denkt hij aan nieuwe circuits in andere delen van de gemeente en daar buiten, die dan onderlinge verbindingen kunnen krijgen Zal de PTT dit alle maal accepteren of staat de heer Hop een proces te wachten zoals ook de par ticuliere postbestellers dat hebben ge- ADVERTENTIE keuze uit drie cadeau-verpakkingen 5,86 kregen? Hij gelooft, dat het meevalt: „Wij voorzien toch alleen maar in een behoefte op plaatsen waar de PTT niets kan doen. En wie weet, waar we later met de PTT nog over kunnen pra ten". DE NHAAG Jan met de pet en Plet met de hoed komen, evenals men sen, die in het geheel niets op het hoofd dragen, in aanmerking voor een lintje. Dat zegt premier Dc Jong op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid dr. ir. A. Vondeling (PvdA). De premier zegt verder, dat bezit noch aard van het hoofddeksel een cri terium zijn voor een onderscheiding. Omdat echter de herziening van het de- coratiebeleid meer tijd vergt dan aan vankelijk was gedacht, zullen de onder scheidingen dit jaar op de gebruikelijke wijze worden toegekend. Voor een benoeming in de ridderlijke graden van de orde van de Nederlandse Leeuw en de orde van Oranje-Nassau gelden bijzondere persoonlijke verdien sten als een primaire voorwaarde, legt minister-president De Jong in zijn ant woord uit. Voor hel bepalen van de graad van onderscheiding geldt als maatstaf de aard van de verrichte werkzaamheden en de daaraan verbonden verantwoor delijkheid. Voor het afschaffen van de rangen van de huisorde van Oranje is geen ministeriële goedkeuring vereist, luidt zijn antwoord verder. Weersverwachting van het K.N.M.I., van woensdagavond tot donderdag avond Half tot zwaar bewolkt, met voorna melijk in het westen en zuidwesten van het land tijdelijk regen of sneeuw. Ma tige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag iets lagere tempe raturen dan vandaag. Morgen: zon op 07.02, onder: 18.38; maan op: 08.22, onder: 00.15.

De Vallei | 1970 | | pagina 1