Sovjet-joden tegen anti-Israëlactie Aanklachten in verhand met massamoord Wrak Oostindiëvaardcr in Brits drijfzand bevat veel waardevols Filmactrice op pad voor rechten van Indianen Mislukte Open brief in Moskou aanslagen in Miinelien Sneeuwfestival in Japan Spionage Eg> pte Italië voor in EUROPESE KUNSTMAAN GELANCEERD In roeiboot over oceaan 'Ze adverteren nou datje een groot stuk kaas moet kopen. Mag ik daar hartelijk om lachen?' LICHTEN EEN ZEER DURE ZAAK Zoon \on Hassel stort neer niet Starfighter Duits gesprek niet meer v oor Pasen NEDERLANDER IN D.D.R. VEROORDEELD Weer Arabieren ge a rresteerd in Duitsland TIES VERDACHTEN IN ZAAK MY LAI ORIGINEEL Amerikaan beschuldigd f MöNCHEN De politie van Mün- chen zoekt naar de nian, die zondag avond in de garage onder een flatge bouw twee geopende benzineblikken met elk 20 liter benzins Lseft achterge laten. Volgens de politie is het vrijwel zeker dat de man brand heeft willen stichten in het gebouw, waarin meer dan 100 gezinnen wonen. Onder hen zijn vijf Joodse huurders de politie sluit niet uit dat er verhand bestaat met de aanslag op het Joodse bejaardente huis. waarbij drie weken geleden zeven mensen om het leven kwamen. Er zijn echter nog geen duidelijke aanwijzin gen in de richting van een samenhang tussen beide aanslagen. In de garage onder de flat zijn benzi neblikken van het Duitse leger uit de tweede wereldoorlog aangetroffen, in het bejaardentehuis werd na de brand een benzineblik met het merk ..Aral" gevonden. Volgens de politie zag de huisbewaar der van de flat zondagavond laat een spoor van dieselolie op de uitrit van de garage, en tegelijkertijd zag hij een man wegrennen. In het gebouw van de rechtbank van München zijn dinsdag twee brandbom men ontdekt. De brandstof in de in pakpapier gewikkelde pakjes stond in verbinding met een uurwerk en met batterijen. Toen de huisbewaarder van het gebouw de pakjes in Nissen ontdek te, stond het uurwerk stil. De politie heeft nog geen vermoedens omtrent de identiteit van de dader. In München hebben onbekenden al eerder aanslagen met Molotof-cocktails gepleegd op functionarissen van de justitie. MOSKOL Üat niel alle Joden in de Sovjet-Unie de mening van een aantal vooraanstaande Joden delen, die anti-lsraël, pro-Arabisch en gelukkig in hun eigen land zijn. blijkt uit een open brief die in Moskou gepubliceerd Is. In het schrijven, dat door 39 personen is ondertekend en gericht is aan de direc teur voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken. I^onid Zamjatin, wordt gesteld, dat sommige Joden ..elk ogenblik bereid rijn. om alles achter te laten en naar de staat Israël te gaan. desnoods te voet". liet was Zamjatin die vorige week een persconferentie van een aantal voor aanstaande Joden had georganiseerd, waarop de/en Israël van agressie be schuldigden en het pro-Arabisch beleid van het Kremlin steunden. „Wij geloven dat u zelf wel ongeluk kig zult zijn met de eenzijdigheid van de persconferentie. Temeer zo. omdat u goed weet alleen al uit de pers dat sinds 1968. toen de Russische bestuurs organen opnieuw verklaringen in ont vangst begonnen te nemen van Joden die naar Israël wilden gaan. meer dan 80.000 van deze verklaringen tot en met november 1969 werden ingediend." De brief was niet ondertekend door personen met nationale bekendheid. Als beroepen gaven zij op arts, ingenieur, wetenschapsman, architect, balletmees- ter, leraar, technicus, arbeider en pen- sioentrekkende. De ondertekenaars ver zochten Zamjatin ook voor hen een persconferentie te organiseren, opdat zij hun mening over de anti-Israëlische WASHINGTON Het Amerikaanse leger heeft een aanklacht ingediend te gen twee officieren, onder wie kapitein Ernest Medina, en tegen drie dienst plichtigen. in verband met de massa moord in My Lai in maart 1968 op Zuid Vietnamese burgers. Medina wordt beschuldigd van moord op twee mensen: het verminken en ver moorden van een verdachte en de moord op een tweede persoon, tijdens een ondervraging op 16 maart. De vol gende dag zou hij eveneens tijdens een ondervraging iemand met een dodelijk wapen hebben aangevallen. Medina heeft onlangs op een persconferentie in het Pentagon verklaard dat hij onschul dig is. Hij was bevelhebber van de C- compagnie van het eerste bataljon van het 20e regiment infanterie van de American Division, die het bloedbad in My Lai heeft aangericht. De andere officier, legen wie een aanklacht is ingediend, is kapitein Lu- gene Kotouc. een officier van de mili taire inlicbtingofulif Npi, div erU;<, •an de C-compa.gnie was verbonden. De overige drie beschuldigden zijn sergeant KenneOf»»nr,,HWtg#ji3. 'teVg'Jahf Esequiel Torres en soldaat Max D Hu - son. Hodges en Hutson worden beschul digd van aanranding en poging tol moord. Hutson wordt daarnaast nog aangeklaagd wegens moord Tegen Tor res is eveneens aan aanklacht wegen: moord en poging tot n.oord ingediend. In totaa' is tegen tien mensen een be schuldiging ingediend in verband m--t de massamoord in My Lai waar vol gens sommige berichten hónderden Zuidvietnamese burgers zijn vermoord. Tijdens het vooronderzoek zal worden vastgesteld of de vijf mannen, tegen wie nu een aanklacht is ingediend, voor de krijgsraad zullen verschijnen. De eerste beklaagde in de kwestie My Lai, luitenant William Callev, wacht op een beslissing van de rechtbank, die na het horen van de bezwaren van de verdedi ging moet beslissen of er een proces te gen hem zal worden gevoerd. campagne ite in de Scriet-Unie konden luchten. De briefschrijvers .schatten dat. als elke intentieverklaring voor emigratie maar Israël afkomstig was van een ge zin van drie personen, zeker 240.000 Russische Joden het land willen verla ten. maar daarvoor geeii toestemming krijgen. De ondertekenaars erkennen dat de op de persconferentie geuite meningen representatief kunnen zijn voor een aanzienlijk deel van de Russische Jo den. „Wij behoren daar echter niet toe en geloven dat onze mening karakteristiek is voor vele andere Joden, hoewel wij erkennen dat velen van hen door be sluitloosheid niet tot het openlijk uiten van hun mening komen." ..De emotionele ontvlambaarheid van de anti-Israëlische propaganda is thans zeer groot en wij achten het nodig erop te wijzen, dat de mythevorming over het bestaan van een in essentie reactio naire. imperialistische staat Israël, niet meer dan een methode van politieke propaganda is." „Ongetwijfeld heeft elke Jood recht op elke graad van assimilatie (in de Sowjet-Unie). Wij willen echter onze nationale oorsprong en onze geestelijke band met ons volk niet opgeven." In de brief van Zamjatin, wordt de staat ervan beticht, zijn eigen wetten te schenden door emigratie naar Israël te verbieden. Het slot van de brief luidt: „Het ROME Het Romeinse blad „II Tempo" maakt melding van de ontdek king van een „uitgebreid Egyptisch •pionagenet op de scheepswerven te Monfalcone". Volgens het blad is een Italiaanse functionaris gearresteerd en is de Egyptische militaire attaché uit de Ita liaanse hoofdstad direct na de ontdek king vertrokken. „Het onderzoek verkeert nog in het beginstadium en het wordt niet uitge sloten geacht dat meer arrestaties zul len worden verricht. De inlichtingen dienst van Defensie heeft het parket nog geen rapport uitgebracht". •De gearresteerde had, volgens „II Tempo", het beheer over de archieven van de maatschappij „Italcantieri", ei genaresse van de scheepswerven bij Triest en te Genua. La Spezia en Cas- tellamare di Stabia, waar ook oorlogs schepen worden gebouwd. „De Italiaanse werven bouwen ook schepen voor het buitenland en het is niet uitgesloten dat de bouw van sche pen voor Israël wordt bestudeerd. Dit land heeft al schepen in Italië ge kocht". ADVERTENTIE flü Ondanks een tekort aan sneeuw in Japan is het jaarlijkse sneeuwfestival in Sapporo toch doorgegaan en werden er weer 300 kunstwerken vervaar digd in sneeuw en ijs. Op de fotoeen beeld dat zowel door afmetingen als ge laatsuitdrukking niets teders heeft. Joodse volk heeft veel vervolgingen en lijden ondergaan, veel slecht en goed bedoelde assimilatiecampagnes, en is er desondanks in geslaagd, zijn originali teit te bewaren. „Wij geloven dat nu ook Joden op de anti-Isrëlcampagne zullen antwoorden, niet door het afzweren, maar juist door versterking van hun trots op hun volk. en door te verklaren: volgend jaar in Jeruzalem." BONN De zoon van de Westduitse Bondsdagvoorzitter, Kai Uwe von Has- sel. is verongelukt, toen zijn Starfigh ter F-194g in Noord-Duitsland neer stortte. Dit heeft het Westduitse minis terie van Defensie bekend gemaakt. De neergestorte Starfighter is de I17ste in de reeks verongelukte toestel len van dit type. Dc verongelukte piloot is de 29-jarige Joachim von Hassel. Zijn vader, die van 1962 tot 1965 minister van Defensie van de Westduitse Bondsrepubliek was, kreeg in die periode hevige kritiek te verduren in verband met de veelvuldige ongelukken meL Starfighters. Joachim von Hassel is de enige zoon van Kai Uwe von Hassel. Hij had een rouw en twee kinderen. Von Hassel vond het een veilig toe stel. en zei indertijd er geen bezwaar te gen te hebben dat zijn zoon Starfigh- icrpiloot was. Joachim von Hassel is de 57-ste piloot die in West-Duitsland bij Starfighterongelukken is omgeko- BONN De Westduitse regering re kent kennelijk niet meer op een ge sprek tussen kanselier Brandt en de Oostduitse premier Stoph voor Pasen. Regeringswoordvoerder Ahlers ver klaarde dinsdag, dat het aanhouden van die termijn gezien het stokkende voor overleg moeilijk zal zijn. Helemaal uit sluiten wilde hij de mogelijkheid echter nog niet. De DDR wil als bekend niet, dat Brandt voor of na het topgesprek West-Berlijn aandoet. De Bondskanse lier heeft nu Oost-Duitsland voorge steld een andere plaats van Samen komst dan Oost-Berlijn te kiezen. De DDR kon elke gewenste plaats noemen, „of wij die accepteren is een andere zaak", zei Ahlers. Volgens hem was Brandts reisroute het enige twistpunt bij het overleg. Er waren nog wel meer kwesties die theoretisch aanleiding tot meningsverschil konden geven, maar Ahlers geloofde dat als op dit ene punt overeenstemming was bereikt de rest betrekkelijk snel kon worden afgewikkeld. Op de vraag, of Bonn het mogelijk achtte dat de Sovjet-Unie meewerkte aan de Oostduitse houding, antwoordde Ahlers, dat Moskou, War schau en Oost-Berlijn in nauw overleg samenwerken. Waarnemers in de Bondsrepubliek achten het onwaarschijnlijk, dat de Oostduitse leiders akkoord zullen gaan met een ontmoeting tussen Brandt en Stoph buiten Oost-Berlijn. ADVERTENTIE HASTINGS (Engeland) liet Ne derlandse koopvaardijschip Amster dam, dat In 1748 voor de zuidoost Engelse kust schipbreuk leed, heeft dinsdag voor het eerst na ruim twee eeuwen bezoek gehad. Ongeveer 20 archeologen en studenten dromden te culten op het houten dek van het 45 m. lange schip, dat in 1748 in drijfzand wegzonk, liet schip was op weg naar Oost-Indië op zijn eer ste reis en was geladen met zilver en duizenden flessen Franse wijn toen het schipbreuk leed. Alle opvaren den werden gered en het meeste zil ver aan boord werd geborgen. Het schip zonk geleidelijk in het drijf zand weg en werd vergeten. Een ge rucht, dat er pest aan boord zou heersen, schrikte plunderaars af. Enkele maanden geleden werd een lichaam gevormd onder de naam ..comité voor nautische archeologie", dat plannen beraamde om het wrak van de „Amsterdam" te onderzoe ken. Men moest wachten tot dinsdag, wanneer het eb de laagste stand van het jaar zou hebben bereikt. Met mechanische graafwerktuigen is dinsdag het zand van het hoofd- dek van de Amsterdam verwijderd en ook elektrische pompen zijn ge bruikt. De onderzoekers konden slechts twee uur op de Amsterdam blijven en moesten er weer af toen de vloed kwam opzetten. Vandaag bullen zij nogmaals twee uur op de Amsterdam vertoeven. Daarna zal door de hogere getijde- stand verder onderzoek voorlopig niet meer mogelijk zijn. Met behulp van sonar is men te weten gekomen, dat metalen uitrus ting, mogelijk ankers, kettingen en geschut zich in het nog onder het drijfzand gelegen deel van de Am sterdam bevindt. Het doel van het onderzoek is. Ie weten te komen of een bergingsope ratie de moeite waard is. Men heeft al een aantal voorwer pen ontdekt van waarde, zoals fles sen met jenever, stenen pijpen, 60 flessen wijn en eigendommen van de opvarenden. Een deel van de ia- ding van het schip bestond uit 12.000 flessen wijn. Een van de onderzoe kers zei dat men blij moest zijn dat de plunderaars destijds niet het hele schip hebben leeggehaald. De heer George Naish, die aan het Britse zeevaarkundige museum is verbonden, zegt dat hij hoopte dat de Nederlandse regering samen met de Britse het wrak gaat bergen. Dit*: zal duur zijn en veel tijd kosten. Zo 'ou men een dam om het schip heen kunnen bouwen, dat kost een half miljoen pond. Daarna zou men dan aan het uit graven te kunnen beginnen, iets wat twee jaar zou kunnen duren. De heer Naish zou het liefst zien dat Nederland een claim indient en dat de Britse en de Nederlandse re gering een gemeenschappelijke com missie instellen die moet beslissen wat er met de Amsterdam zal ge beuren. De heer Naish zou ook graag zien dat Nederlandse deskundigen op het gebied van de bouw van dammen zitting nemen in de commissie van onderzoek. Hij hoopt natuurlijk ook op een flinke financiële bijdrage van Nederland. KOI ROl Van de Franse ruimle- vaartbasis Kouroti in Guyana is dins dag om 13.21 uur de Diamant-B -raket gelanceerd, die de Westduitse Dial- kunstmaan in een baan om de aarde moet brengen. De lancering is tevens voorbereiding voor het lanceren van een Europese kunstmaan in 1972. WASHINGTON Een 21-jarige Amerikaan wordt in Oost-Duitsland vastgehouden op beschuldiging van spionage. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Het is Mare Huessy. Direct na de lancering verliep alles goed. De lancering was eerst een uur uitgesteld om een snelle motorboot de kans te geven een punt op 600 km. af stand in de Atlantische Oceaan te be reiken, waar zij de eerste trap van de raket uit het water moet vissen. Daarna betrok de lucht, zodat weer op een opklaring gewacht moest wor den. Dc Diamant-raket wilde men nJ. niet uit het oog verliezen om te kunnen zien of er soms stukken van af zouden vallen. Aanvankelijk had men de kunstmaan zondag al willen lanceren, maar toen werd een fout in het elektronische ge- leidesysteem in de tweede trap ontdekt. Bij deze eerste lancering in Zuid- Amerika waren bijna 700 ingenieurs technici, geleerden en arbeiders aanwe zig. Op een tribune bij het controlecen trum volgden talrijke officiële perso nen de lancering, onder wie de Franse staatssecretaris voor wetenschappelijk onderzoek, Bernard Laffay, en verte genwoordigers van de Europese ruimte vaartorganisaties Esro en Eldo. BERLIJN De Nederlander Frans Feddema uit Kevelaar is vorige week in Oost-Duitsland veroordeeld tot een jaar en drie maanden. In West-Berlijn is vernomen dat hij is veroordeeld voor „hulp bij een ontvluchting uit de repu bliek" in september vorig jaar. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. LONDEN Een Britse ondernemer van 51 jaar. Sidney Genders, is gezond en wel in Antigua, een klein araibisch eiland, aangekomen, na de Atlantische Oceaan te zijn overgeroeid. Dit meldt het blad „Evening News". Dit is de eerste keer. dat iemand de Atlantische Oceaan is overgestoken in een roeiboot in de richting Europa- Amerika. In 1966 roeiden twee Britse officie ren en vervolgens in 1969 John Fairfax de Atlantische Oceaan over, in de rich ting Amerika-Europa. Sidney Genders, oud-koopvaardijof- ficier, is in september 1969 uit Enge land vertrokken. Drie maanden later arriveerde hii op de Canarisehe Eilan den. Hij waagde de „grote sprong" met Kerstmis en 74 dagen later is hij in An tigua aangekomen. Hij volstond met te zeggen, dat hij slaap had en ging slapen. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten KARLSRUHE De Westduitse poli tie heeft nog twee Arabieren gearres teerd in samenhang met de aanslagen op lijnvliegtuigen. zo deelde het open baar ministerie in Karlsruhe mee. De twee mannen, vorige week aangehou den, worden verdacht van samenzwe ring. Men acht het mogelijk dat zij be trokken zijn geweest bij de bomaanslag van vorige maand op een Oostenrijks vliegtuig. In verband met die aanslag zitten al twee Arabieren. Jaswer Gasem en Issa Abdallah Aboe-Toboel. in voorarrest. Op diezelfde dag, 21 februari, stortte een Zwitsers lijntoestel met bestem ming Israël na een explosie neer. waar bij alle 47 inzittenden de dood vonden. De namen van de laatste arrestanten zijn niet bekendgemaakt. Wel is gezegd dat het in ieder geval niet gaat om de twee Jordanieis die sinds de aanslag op het Oostenrijkse toestel worden ge zocht, en die vermoedelijk naar het Midden-Oosten ontkomen zijn. ADVERTENTIE SEATTLE Dc filmactrice Jane Fonda, die met een groep Indianen door de Verenigde Staten trekt om te de monstreren tegen dc oorlog cn morele steun te verschaffen aan soldaten die ook tegen de oorlog zijn, heeft zich hit ter beklaagd over dc behandeling die zij het afgelopen weekend in Fort Le wis heeft ondergaan. Op een persconferentie zei Jane Fon da: „Bob Hope zou ongetwijfeld heel anders ontvangen zijn door de plaatse lijke vertegenwoordigers van het mili tair-industriële complex. Maar ja, ik kwam ook niet om de oorlog op te he melen, of de jongens aan te sporen dapper door te vechten". Jane Fonda (32) is drie uur in arrest geweest in Fort Lewis nadat zij zondag met enkele honderden Indianen had ge probeerd het lort Lawton te bezetten, om daar een Indiaans cultureel centrum en universiteit in te richten. In totaal zijn zondag ir, Fort Lawton en Fort Le wis ongeveer 85 personen gearresteerd. „Do GI's (Amerikaanse soldaten) zeg gen dat zij wel een „GI bill of rights" (fundamentele rechten) nodig hebben, maar de Indianen zeggen dat zij ook hun bill of rights verlangen", aldus Fonda. „Maar wij hebben onze bill of rights. Waarom wordt die niet ten uit voer gelegd?", vroeg de actrice. De persconferentie werd opgeluisterd door Indiaanse oorlogsdansen. „Iedereen die komt om te spreken uit bezorgdheid om de soldaten - over hun verzet tegen de oorlog en hun strijd voor democratische rechten wordt eruit gegooid", aldus Jane Fonda. „In dit ADVERTENTIE land kun je als minderheid alleen wat bereiken als je de aandacht weet te trekken door herrie te schoppen". Zij zei dat de demonstraties door zul len gaan. De groep wil naar bases van leger, marine en luchtmacht in heel Amerika gaan om te pleiten voor de anti-oorlogsgezinde soldaten. Jane Fonda zei dat zij naar Fort Le wis terug wilde keren, ook al zou haar dat een boete van 500 dollar kosten. Zij overweegt ook een aanklacht in te die nen tegen de commandant van het fort die haar heeft laten arresteren en in dc cel liet zetten. LONDEN Het befaamde broodma gere fotomodel Twiggy (20) gaat zich uit de mode terugtrekken. Twiggy, wier tengere verschijning een paar jaar gele den een rage n de modewereld veroor zaakte. heeft plannen voor een film carrière. „Ik verveel me een beetje, daarom wil ik eens iets anderes probe ren", zei Twiggy, die aan het hoofd staat van vier eigen kledingbedrijven. „Ik wil geen grote, sexy rol. Het moet iets leuks zijn". Natuurlijk mag u dat. U hebt vast geen kaas-uit-het-vuistje- eters in uw gezin. Maar wij horen juist dat 't zo vaak voorkomt dat iemand ernaast grijpt. 'Wat doe je in de keuken, Jan? Je neemt toch geen kaas. hè. want die is voor de kinderen morgen'. Da's toch niet nodig bij een goed. gezond, goedkoop iets als kaas. Daarom adverteren we in de damesbladen met: 'Neem een gróót stuk kaas in gedachten als u boodschappen doet'. Want je neemt gauw te weinig, als je vergeet waar je 't allemaal voor nodig hebt. Bij de borrel, op de boterham, in 't sausje, uit het vuistje 't Is geen pot en 't is geen spuit. Er komt mayonaise uit. 't Is geen fles en 't is geen bus. L"t Is de nieuwe RerrUa flusJ

De Vallei | 1970 | | pagina 5