m in l/V/.v krijgt het vanavond tegen CZ Jena moeilijk Jong Oranje had geen last met Luxemburg Ritter verraste Merckx en diens ploegmakkers Hughes te behouden ps MICHELS GEMATIGD OPTIMISTISCH II tijdelijk hele literfles Voor Kessler viel liet doek Pijnen beste Nederlander Oude kunstbal voorlopig weer in ere hersteld Koersen Hilversum Actie in Haarlem om Winst voor Ada Bakker mm. Oostduitsers mochten niet op hoofdveld gaan trainen Royal Club Tonic de pittige tonic Sparta kreeg voorivaardeli jke geldboete DWS kansloos tegen amateurs Jonger Oranje leed nederlaag Inhalen in de tSundesliga VOOR ZICH ALLE TALEMES Toch onverwachts Gebroken sport WASSENAAR „Carl Zeiss Jena mag vanavond bewijzen, dat het een elftal is waarmee op Europees niveau rekening moeten worden gehouden." Aan het woord een rustige vaak glim lachende trainer Rinus Michels van Ajax die zich met zijn spelers heeft te ruggetrokken in een hotel in de duinen van Wassenaar. „Geloof me," zo zegt hy. „het is geen slecht elftal, maar het bewijs van een topteam heb ik in Jena niet kunnen ontdekken. Het feit, dat de Oostduitsers in Jena beter waren dan wij. doet daar niet aan af. Uiteindelijk gebruikten zij middelen afgeslepen noppen waardoor zij wel beter moesten zijn." Ajax dus niet kansloos in het tweede duel voor het J aarbeurstoernooi met Carl Zeiss Jena? Michels: „Wat is kansloos? We staan met 31 achter en zullen dus offensief moeten spelen. Dat houdt vele gevaren in. Daarbij komt. dat ik nog altijd niet weet hoé CarJ Zeis Jena eigenlijk speelt. Het eerste duel was ook daar voor geen maatstaf." Het zal een zwaar karwei worden. Ook Michels is daarvan overtuigd. Maar toch liggen er mogelijkheden. Zo kan Aax vandaag in het Amsterdamse Olympisch Stadion rekenen op een sup- portersschare van ruim vijftigduizend toeschouwers, terwijl wel duidelijk is komen vast te staan, dat Carl Zeiss Jena niet gerust is op de uitslag van de return. Het bewijs daarvoor kwam uit de mond van een Oostduitse journalist, die Michels vroeg hoe de stemming in Am sterdam wel was. Michels: „Wel goed dacht ik. De sup porters kunnen Ajax naar een toppres tatie schreeuwen." Ajax zal ongetwijfeld een sterke wedstrijd moeten spelen, wil het de Oostduitsers voor de volgende ronde kunnen uitschakelen. De overwinningen die Carl Zeiss Jena tot nu toe in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker behaalde, spreken voor zich. In de eerste ronde versloeg het Izmir uit Turkije thuis met 10. Uit werd met 00 gelijkgespeeld. In de tweede ronde verpletterde Carl Zeiss de lij staanvoerder van de Italiaanse compe titie. Cagliari, met 20 en 10. In de achtste finales moest Ujpest Boedapest vervolgens buigen: 1—0 en 3—0. Ajax slaagde er als eerste in de ver dediging van Carl Zeiss Jena te passe ren, hetgeen betekent, dat de Amster dammers aan een overwinning van 20 voldoende hebben om de volgende ron de te bereiken. Of het inderdaad zover zal komen? Cruyff, veelbesproken voetbalidool van Ajax, zal dan al zijn talenten moe ten aanwenden om zich de bonkige ver dediger Werner, van het lijf te houden In Jena zag Cruyff geen kans de als een klit schaduwende, bikkelhard in grijpende Werner van zich af te schud den. Hetzelfde geldt voor Keizer, die nauwelijks bewegingsvrijheid van Stremper kreeg. Ajax zal ook een afdoend antwoordt moeten vinden op de door Peter Ducke en Stein ontwikkelde stuwkracht op het middenveld. Daarnaast zal de verdedi ging van Ajax, in Jena een wankele li nie. de uiterst geraffineerd spelende Roland Ducke en de wervelende Schlutter aan banden moeten leggen. De opstellingen: Ajax: Bals; Suurbier, Vasovic. Huls hof en Krol: Rijnders en Muhren; Swart. Cruyff. Van Dijk en Keizer. Carl Zeiss Jena: Blochwitz; Irmscher. Rock, Werner en Kraus; Strempel, Per Ducke en Stein; Schüttler, Scheitler en Ronald Ducke. Peter Duncke: offensief speler EINDHOVEN Voor Kessler viel gisteravond definitief het doek. Voor de laatste maal als bondscoach in dienst van de Koninglijke Nederlandse Voet balbond begeleidde hij Jong Oranje. Alleen het resultaat, een zege van 30 tegen de Luxemburgse formatie, zal Kessler hebben bekoord. Want daarmee is wel alles gezegd. Geconcentreerd bouwde het jonge Nederlandse team in de beginfase aan een imposant offensief. Ondanks het moeilijk bespeelbare en besneeuwde veld legde de formatie van bondscoach Kessler voldoende tempo in haar aan vallen. Van der Kuylen, Klijnjan en de of fensieve middenvelder Boskamp testten de Luxemburgse doelman René Hoff mann direct al met vlammende kogels. Eenmaal zelfs knalde Klijnjan de bal onweerstaanbaar hard tegen de linker- paal. Luxemburg met aanvallend toch erkende krachten als Dublin, Leonard ADVERTENTIE QQr en Philip hoopte op verrassende te genstoten. Die weinige kansjes kwamen er voor de enthousiaste Luxemburgers. On danks „Ausputzer" Mansveld en aan voerder Strik. Te vaak waagden beide verdedigers zich naar voren, te vaak ook vergaten zij hun defensieve opdracht die gevoegd bij het niet altijd even ze kere optreden van doelman Schrijvers en de constante angst voor een plotse linge tegentreffer is verklaard. Jong Oranje zo bezield gestart moest het overwicht langzaam prijsge ven. Het verdronk soms in te doorzich tige, te breed opgezette combinaties en het weigerde haast in de diepte te spe len om de gretige „spitsen" Klijnjan en Van der Kuylen op snelheid te lance ren. Tweemaal moest Schrijvers zijn kun nen etaleren. Eerst sloeg hij een kopbal van Zangerlei tegen de lat en even later moest hij naar de hoek voor een af standsschot van Johnnie Leonard. Terwijl Luxemburg ogenschijnlijk aan zelfvertrouwen won, nam Jong Oranje toch nog vrij onverwachts de leiding. Kort voor rust werkte Klijnjan knap schakelend achter de voorste li nies zich langé vier tegenstanders en wipte de bal vervolgens koelbloedig in het net: 10. Zelfs had Jong Oranje nog voor rust op een grotere marge kunnen komen. Tweemaal manoeuvreerde Van der Kuy len zich in vrije positie, tweemaal faal de hij jammerlijk. Met Bonfrère voor de in de eerste 45 minuten te statisch en met te weinig durf spelende Pahlplatz trachtte Jong Oranje na de hervatting wel direct naar een veilige voorsprong door te sto ten. Meer dan in de eerste helft ope reerde Klijnjan in het centrum van de aanval vrijwel permanent naast Van Moment uit de wedstrijd tussen Jong Oranje en Luxemburg. Pahl platz en Brouwers maakten het de verdediging van de gasten moeilijk. der Kuylen, die nog altijd weinig ge lukkig met zijn schoten was. Sterker ook werden de linksachter Mellaard en rechter-vleugelverdediger Schneider. De laatste was het die veelvuldig opkomend de zwakke Brouwers, waar nodig, steunde en de aanval meer kracht en inhoud gaf. Dat een tweede doelpunt voor de Luxemburgers onvermijdelijk was, bleek overduidelijk. Tien minuten wa ren er gespeeld toen Klijnjan een com binatie met Brouwers en Van der Kuy len beheerst verzilverde: 20. De toch al niet bijster inspirerende tegenstand van Luxemburg was gebro ken. Het technisch overwicht van de Nederlandse equipe werd nóg groter. Van der Kuylen en Klijnjan vonden moeiteloos gaten in de vijandelijke af weer, die overigens over bitter weinig tegenwapenen beschikte. Het doorlopend afnemende Luxem burgse verzet verlamde ook Jong Oran je. Concentratie en wil verdwenen met als gevolg, dat een tegentreffer steeds meer tot de mogelijkheden leek te gaan behoren. Maar toen de Belgische arbiter Delcourt vasthouden en grof trappen van Mansveld tegen Leonard over het hoofd zag en de enig juiste beslissing een strafschop niet nam, was de Luxemburgse moed definitief verdwe nen. Van der Kuylen kreeg de beloning voor zijn zwoegen en mocht het derde doelpunt scoren. Volkomen gedesillusio neerd sleepte Luxemburg zich naar het einde, het Nederlandse team met zich meeslepend. WOENSDAG II MAART 1970 AMSTERDAM Ajax-voorzitter Jaap van Praag liet zich niet vermur wen. Hij bleef afwijzend staan tegen over het dringende verzoek van de lei ding van de FC Carl Zeiss Jena, om dinsdagavond bij kunstlicht op het hoofdveld van het Olympische stadion te mogen trainen. „Dat mochten wij in Jena ook niet", liet- Van Praag weten toen de Oostduitsers buiten het gehoor waren. Officieel heette het, dat men geen risico wilde lopen met het veld, dat er ogenschijnlijk prachtig bij lag. Stadion-directeur Otto Roffel zei ech ter. dat het weer van de laatste dagen bepaald niet bevorderlijk is geweest voor de toestand van de grasmat. Met 's nachts vorst en overdag sterke dooi is er een zwakke toplaag ontstaan, die we moeten sparen". Naar zijn mening kan er vanavond wel gespeeld worden. „Ik ben echter blij, dat de wedstrijd zo laat begint, omdat die toplaag dan weer wat harder is geworden", aldus Roffel. De Oost duitsers, die een korte wandeling in de piste mochten maken, werden verwezen naar een van de bijvelden, waar zij on der leiding van trainer Georg Buschner de spieren los werkten. Het ziet er naar uit. dat Carl Zess Jena in dezelfde op stelling in het veld zal komen als in de eerste wedstrijd. Club-secretaris Herbert Kessler, die niet zo heel erg tevreden is mej. de on derbrenging in het Belforthotel („Het is niet te vergelijken met het hotel, waar wij Ajax hadden gehuisvest") liet zich tenminste in die richting uit: .Jedereen is gezond en waarom zouden wij dan van opstelling veranderen. Overigens wordt de ploeg pas vlak voor de wedstrijd de finitief". Over het proces in kort ge ding over de naam Carl Zeiss zei hij, dat wanneer de uitslag anders zou zijn geweest, zijn vereniging niet in Am sterdam gespeeld zou hebben. De waar schijnlijke opstellingen van de beide ploegen voor vanavond zijn: AJAX: Bals; Suurbier, Vasovic, Huls- hoff, en KrolSwart, Rijnders en Mühren; Van Dijk, Cruyff en Keizer. CARI. ZEISS JENA: Blochwitz; Stein, Rpck, Werner en Krausz; Strem pel en Schlutter; Irmscher, Peter Duc ke, Roland Ducke en Scheitler. AUTUN De tweede etappe van de wegwedstrijd Parijs-Nice heeft weer een overwinning opgeleverd voor een specialist in het tijdritten. De Deen Ole Ritter, houder van het werelduurrecord, ontsnapte vijftien kilometer voor de finish uit het peleton en nam een voor sprong van 22 seconden, waarvan er op de streep nog vier over waren. Het was een levendige rit, die over een iets gewijzigder traject voerde, dan oorspronkelijk was vastgesteld. Ver schillende wegen waren onberijdbaar door de in Frankrijk heersende winter se omstandigheden. Diverse ontsnappin gen deden zich voor, maar het peloton, dat gecontroleerd werd door Eddy Merckx en zijn ploeggenoten, liet het niet te ver komen. Een tamelijk serieu ze poging kwam op naam van Jos van der Vleuten en de Fransman Roger Pingeon. Ook zij konden echter geen beslissende voorsprong nemen. De demarrage van Ritter kwam zelfs voor Merckx onverwacht. Er werd een felle jacht ingezet, maar de Deen, die niet als favoriet voor de eindzege geldt, was niet meer te achterhalen. De uitslag van de 2e etappe, die ging over een afstand van 216 km is: 1. Rit ter (Denemarken) 5 u. 41 min. 25 sec.. op vier sec.: 2. Leman (Belg); 3. Rey- broek (Belg), 4. Basso (It.), 5. Mortensen (Den.), 6. Chemello (It.), 7. Merckx (Belg). 8. Beghetto (It), 9. Dancelli (It), 10. Guimard (Fr.), allen dezelfde tijd als Leman. De klasseringen van de Ne derlanders zijn: 12. Pijnen, zelfde tijd als Leman. De klassering van de avenge Neder landers is: 16. Dolman. 17. Vianen. 18. Jan Janssen, allen zelfde tijd als Le man. Op 23 sec.: 70. Zoetemelk, 72. Bu- kacki, 75. Ottenbros, 76. Duyndam; op 10.28: 91. Dubois; op 11.53: 99. Steevens; op 15.35: 101. Holst; op 17.35: 102. Har- ne Jansen; op 34.02: 1J0. Frijters. Het algemeen klassement: 1. Ritter 9.44.10; op 4 sec. 2. Chemello; op 9 sec 3. Reybroeck; 4. Leman; 5. Guimard (Fra) op 14 sec.; 6. Dancelli (It) z.t.; 7 Pijnen (Ned) z.t.; 8. Mortensen (Den) UTRECHT De strafcommissie van de KNVB heeft dinsdagavond in hotel „Terminus" de eredivisievereniging Sparta veroordeeld tot een voorwaarde lijke geldboete van tweeduizend gulden met een proeftijd van één jaar. Dit naar aanleiding van de ongeregeldhe den bij de competitiewedstrijd Sparta- Holland Sport op 8 februari jl. AMSTERDAM Het bestuur van de KNBB (Koninklijke Nederlandse Biljart Bond) heeft besloten voor de rest van het seizoen de oude, Belgische kunstbal van 218 gram en met een diameter van 61,5 mm, in ere te herstellen. Men heeft dit gedaan naar aanleiding van het spe lersprotest na het nationale kampioen schap kader 47/2 in Valkenburg en de gebeurtenissen bij het Europees kam pioenschap bandstoten in Apeldoorn, waar na de le partijen de nieuwe 225 gram zware, Belgische kunsthallen door ballen van Duitse makelij werden ver vangen. Met de lichtere kunstbal, die in no vember van het vorige jaar door de ereklassers een goede bal werd ge noemd, zullen nog de volgende nationa le kampioenschappen in de ereklasse worden gespeeld: driebanden (12 t/m 15 maart in Tilburg); kader 7 1/2 (16 t/m 19 april in Hoensbroek); neo-kader 47/2 (21 t/m 24 mei in Waalwijk) en libre (4 t/m 7 juni in Veldhoven). Overigens was het dagelijks bestuur van de KNBB teleurgesteld, dat naar aanlei ding van het Valkenburgse protest al leen Hans Sundquest het de moeite waard achtte in te gaan op eep uitnodi ging van het bestuur om de ballen-af- faire te komen bespreken. Intussen is bekend geworden, dat ook het Europese kampioenschap anker-ka- der 47/1, dat van 19 t/m 22 maart in Duisburg wordt gehouden, met de oude in plaats van de nieuwe kunstbal ge speeld zal worden. Maar wat de toe komst betreft staat het nog lang niet vast, welke bal uiteindelijk uitverkoren zal worden. De Duitse bal nl„ die in Apeldoorn op de tafel kwam en toen een enthousiaste beoordeling van de spelers kreeg, heeft bij het onderzoek door TNO-Delft niet geheel aan de ei sen kunnen voldoen, maar is nog niet van het toneel verdwenen. Bondsvoor zitter Van Engelen heeft inmiddels naar aanleiding van een Zwitsers pro test tegen de gang van zaken in Apel doorn de zware Belgische kunstbal weer naar het TNO gestuurd, om nog maals een oordeel over dit materiaal te krijgen. ZEIST Het Nederlands amateur elftal heeft dinsdag op het KNVB- sportcentrum te Zeist een oefenwed strijd tegen de eredivisieclub DWS met 4-0 gewonnen. René van de Kerkhoff (3) en Henk Kiel zorgden voor de doel punten. De wedstrijd paste in het kader van de voorbereiding op de ontmoeting met Wales voor het toernooi om de Eu ropa Cup voor amateurlandentems op 21 maart in Oosterhout. z.t.; 9. Beghetto (It) z.t.; 10. Pingeon (Fra) z.t.; 12. Janssen (Ned) z.t.; 22. Kre- kels (Ned) z.t.; 23. Van der Vleuten J (Ned) z.t.; 26. Van Katwijk (Ned) z.t.; 29. I Karstens (Ned) z.t.; 52. Ottenbros (Ned) op 32 sec.; 55. Zoetemelk (Ned) z.t.; 58. Vianen (Ned) op 1.00; 61. Duyndam (Ned) op 1.38; 67. Rentmeester (Ned) op H 2.46; 72 Bukacki (Ned) op 4.47; 81 Dol- man (Ned) op 10.37; 91. Steevens (Ned) op 14.34; 100. Dubois (Ned) op 17.20; 101. Holst (Ned) op 17.44; 102. Jansen (Ned) z.t.; ,109. Frijters (Ned) op 38.27. DEN BOSCH Coach ad interim Armand Bissen liep dinsdagavond in •Den Boscii handenwrijvend van het veld. Niet de om het vriespunt schom melende temperatuur was daarvan de oorzaak, maar de zege (0-1) van de Luxemburgse jeugdvoetballers (16/17 jaar) op Nederland stemde de plaats vervanger van Ernest Melchior, die in Eindhoven bij de nationale ploeg zat, zeer tevreden. „We waren niet bepaald optimistisch naar Den Bosch gekomen", zei Bissen na afloop gulzig een verfris sing naar binnen gietend. „We hebben in het begin op zekerheid gespeeld. Toen we met 0-1 voor kwamen, zijn we gaan consolideren". De Luxemburgers konden overigens de meeste aanspraak maken op de winst. Met grote inzet, veelal geleid door „routinier" Fiedler, schiepen de gasten zich enige aantrekkelijke moge lijkheden, die aanvankelijk niet in doelpunten resulteerden. Doelman De Vries (Alcides) had er goed het oog in, maar moest zwichten bij ëen kopstoot van Küpper, drie minuten voor het ein de van de eerste helft. Na de hervatting trachtten de pupil len van Ron Groenewoud met solisti sche acties veranderingen in de score te brengen. Tot echt gevaarlijke momen ten kwam het voor het Luxemburgse doel echter zelden. De combinaties, waarin Roord en Van Staveren een groot aandeel hadden, werden zover doorgevoerd, dat de Luxemburgse de fensie steeds redding kon brengen. Besmeurd maar dolgelukkig ging de Deen Ole Ritter met losse handen over de finishlijn in Autin. HILVERSUM De uitslagen van de op de Hilversumse renbaan gehouden draverijen waren: Nootdorpprijs: 1. Impala (J. Wage naar jr.) 1.29.8; 2. Hidda Dear; 3. Inte rest; W. 2.50, pl 1.30 1.80 1,20 kop 17,50 cov. 9.60 trio 240,10. Mereveldprijs: 1. Hea Alkestis VE (M. van Leeuwen) 1.28,6; 2. Fury Hollandia; 3. Gaai S. W 2,40 pl 1.30 1.40 kop 4.10 cov 4.40. Wolvegaprijs: 1. Hortence (F. J. Ee- renberg) 1.27,9; 2. Helene H.; 3. Floor D. W 3,40 pl 1,60 2,80 8,20 kop 4.70 cov 7,80 trio 760,10. Amatrice-Winterkampioenschap (fi nale): L. Dores (mevr. M. H. B. Im- ming-Koppejan) 1.26,1; 2. Edelvak S; 3. Grace Rodney. W 38,40 kop 40,50 cov 9,40. Emmeloordprijs: 1. Esta Beroona (J. Wagenaar jr) 1.25.3; 2. Quick Smoke; 3. Bosvink S. W 1,50 pl 1,50 2.70 kop 6.50 cov 4,40 trio 54,10. Groningerprijs: 1. Gea Volann (M. L. v.d. Togt) 1.25,9; 2. Eros Kinley; 3. Guy Hanover II. W 6 pl 2,30, 3. kop 16.50, cov 4,40. Duindigtprijs: 1. George van Rhea (M. van Leeuwen), kilometertijd 1.23,8: 2. Evelyne Hollandia; 3. Eronica W.; winn. 5,70, pl. 1.50, 1.30 en 1.40, kopp. 14.80. cov. 3.30, trio 79.60. Alkmaar Vooruitprijs: 1. Guy Volann (A. F. Mollema), kilometertijd 1.27,4; 2. Frio Duffy; 3. Giisalda; winn. 1.90, pl. 1.20 en 1.60, kopp. 6, cov. 5.40. Totale omzet 187.688. HAARLEM Een groep Haarlem supporters heeft een bliksemactie ont ketend om trainer Hughes, die aan het einde van dit voetbalseizoen naar Go Ahead vertrekt, voor Haarlem te be houden. Het ziet ernaar uit, dat de actie een succes wordt. Van alle kanten zijn al toezeggingen voor financiële steun binnengekomen. Het aangekondigde vertrek van Hughes heeft niets te maken met on enigheid tussen hem en het bestuur. Hughes wilde blijven mits een aantal wensen van hem met betrekking tot het volgende seizoen, zoals uitbreiding van de trainingsmogelijkheden en uitbrei ding van de accommodatie in vervulling zou gaan. Hij wilde met Haarlem de top bereiken en wenst niet te berusten in een midd^nmootplaats bij voorbaat. Omdat zijn wensen op het financiële LJUBLJANA Tim Wood, de 21-ja rige tweevoudige wereldkampioen kunstrijden, wordt professional. De Amerikaan heeft een contract getekend bij een ijsrevue. CARACAS In het internationale Altamira-tennistoernooi 1970 heeft de Nederlandse Ada Bakker dinsdag met 7-5, 6-3 gewonnen van de Britse Sally Haldsworth. vlak lagen en Haarlem niet over de middelen beschikt deze te realiseren, diende Hughes zijn ontslag in. Barry Hughes zei gisteravond, dat hij zich door de gemaakte afspraken met Go Ahead aan de Deventer club voelt gebonden. „Ik heb mijn woord aan Go Ahead gegeven en nu mogen ze van Barry Hughes zeggen, dat hij een lasti ge trainer is, zij kunnen niet van mij zeggen, dat ik oneerlijk ben. Nu ze bij Haarlem een actie zijn be gonnen kan ik Go Ahead toch niet in de maling nemen. Afspraak is afspraak". DORTMUND/MÜNCHEN Borussia •Dortmund heeft dinsdagavond op eigen terrein een competitiewedstrijd voor de Bundesliga tegen Hannover '96 met 2-1 gewonnen. Bij de rust stonden de be zoekers nog voor. In München bleef de wedstrijd Mün- chen 1860 Alemannia Aachen zonder doelpunten. Er waren 25.000 toeschou wers.

De Vallei | 1970 | | pagina 7