Jus dorange 1391.29 Tomatensap Op reis draag ik mijn koffer zegt Willem- Alenander Minister Schut houdt vast aan richtlijnen verdeling woonruimte Ondanks gladstrijkend communiqué waarin beschuldigingen van de hand worden gewezen CRM-functionaris: ..Er moet wel iets gebeuren, lijkt me" Klokgelui bij begrafenissen 'alleen gratis Onderminister Van Son zou geen midden- standsbeleid voeren co* us 99 VOORZIENINGEN VOOR OVERLEVENDEN VAN AUSCHWITZ IN STUDIE Prinselijk gezin in het hun zo vertrouwde Lech Koningin met de overige familie naar Frankrijk Waar het geld heen ging Dorp voert een actie om man uit, inrichting te bevrijden Vrouw dodelijk aangereden door vluchtende inbrekers Zarah Leander naar ons land De Telefoontje was smoesje om geldkistje te bemachtigen Hoofdstad gaat stadsvervuiling bestrijden ONDERZOEK OMROEPRAAD WAARSCHUWING SCHULD BIJ N.O.S. Werkgroep gaat van nm „vieren woningnood FELLE KRITIEK OP JONGSTE NOTA VERZET MOTIE DONDERDAG 12 MAART 1970 HIRO LIJKT NOG JANBOEL BUSSUM De Hiro (Humanitaire en Idealistische Radio Omroep) heeft gis teren een communiqué verspreid, waarin alle beschuldigingen over vermeende misstanden bij deze mini-omroep categorisch van de hand worden gewezen. De Wassenaarse voorzitter van de Hiro, de heer Carolus Verhulst, stelt daai in „dat alle uitgaven door en ten behoeve van de Hiro in de boeken verant woord en aan het bestuur bekend waren en door het bestuur waren goedge keurd." De heer Verhulst bevestigt wat a) door de regeringscommissaris voor de omroep, mr. J. A. H. J. van der Dussen, publiekelijk was gemaakt „dat de van de regeringscommissaris ontvangen bij dragen uit de luister- en kijkgelden volgens de voorschriften zijn besteed aan de programma's". Het enige, dat de Hiro-voorzitter wil toegeven, is „dat de wijze waarop de administratie door de Hiro werd ge voerd onvoldoende mogelijkheden bood voor dagelijkse onmiddellijke controle en toezicht; in deze lacune is recen telijk voorzien". Een paar maanden geleden is publie kelijk gemaakt, dat de organisatie van de Hiro op z'n zachtst gezegd een jan boel was en dat er aan de organisaties, die via de Hiro zendtijd verkregen, veel meer geld werd gevraagd dan nodig was. Zo zou een surplus van ruim hon derdduizend gulden zijn ontstaan; een bedrag dat al dan niet via de admini stratie van de Hiro ten goede zou zijn gekomen aan programmamaker Frits van Praag en adviseur Geert Elftericht. Regeringscommissaris Van der Dus sen meende op basis van die publika- ties een accountants-onderzoek te moe ten gelasten, om te weten wat bij de Hiro met de omroepgelden (vorig jaar 56.160 gulden) was gebeurd. Die gelden blijken, volgens dit onderzoek inder daad aan de Hiro-programma's te zijn besteed. Dit is echter in de publikaties over de Hiro nooit in twijfel getrokken. Het ging erom dat aan verschillende verenigingen bedragen werden ge vraagd, die de werkelijke kosten van hun programma's vaak vele malen overtroffen. Het communiqué van de Hiro gebaseerd op ons eigen accoun tants-onderzoek zegt voorzitter Ver hulst zegt daar niets over. Trouwens volgens de door de Hiro aangezochte accountant, de heer G. Vos in Den Haag, is zijn onderzoek nog niet afge lopen. Sterker: „Het zal, dacht ik, nog wel een kleine maand in beslag ne men". Het accountantsonderzoek van de re geringscommissaris toont meer aan dan «lleen, dat er met de omroepgelden niet is geknoeid. De heer Van der Dussen heeft daarom het rapport doorgezonden naar mr. M. P. Bajetto, hoofd radio, te levisie, pers van het ministerie van CRM. Deze zegt: „Ik ben van de inhoud wel geschrokken. Het lijkt mij wel, dat er iets moet gebeuren". Ook de omroepraad het adviesli chaam voor de zendtijdverdeling houdt zich nog met de Hiro bezig. De heren Verhulst, Van Praag en Elffe- rich zijn kort geleden nog door deze raad gehoord. Op 20 maart moet de raad een principebesluit nemen of hij de minister zal adviseren de Hiro al dan niet op te nemen in de nieuwe zendtijd-verdeling, die uiterlijk 1 okto ber moet ingaan. Dr. J. T. van Stegeren, secretaris van de omroepraad, zegt daarover: „Wij hebben de publikaties gevolgd, maar ik neem aan, dat de minister van de om roepraad een principiële benadering van de zendtijd vraagt. Ik verwacht niet, dat wij ons moeten baseren op eventue le tekortkomingen in het beheer". Wel heeft de Hiro een waarschuwing gekregen van de regeringscommissaris om administratief orde op zaken te stellen. Voorzitter Verhulst: „Wij zijn geadvi seerd die te verbeteren. Wij hebben ook de vraag voorgelegd gekregen of wij in een groter verband zouden willen op gaan, met de NOS bijvoorbeeld, we we ten echter de voorwaarden nog niet". De wijze, waarop in de afgelopen weken bij de Hiro is geprobeerd orde op zaken te stellen vooral ten behoe ve van het eigen accountantsrapport heeft enkele aanvechtbare kanten. Veel organisaties, die via de Hiro zendtijd hebben gekregen, kregen een brief waarin werd gevraagd te bevestigen, dat ze bepaalde bedragen voor die uit zendingen hadden betaald. De Europese Beweging in Den Haag (tienduizend gulden betaald voor twee uitzendingen, die tweeduizend gulden hebben gekost) werd gevraagd te on derschrijven, dat zij slechts vijfduizend gulden had betaald. De Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen kreeg de heer Van Praag persoonlijk op bezoek. De bond had nog niets betaald, maar «tond in het krijt voor vijfduizend gul- BOLSWARD Bij begrafenissen in Bolsward zullen de klokken voortaan gratis luiden. Het raadslid S. N. Galama (KVP) had ontdekt dat er discriminerend werd ge luid. Rijke erflaters betaalden zestig gulden voor drie klokken, de minder rijken 45 gulden voor twee klokken. De arme mannen kozen voor 24 gulden de mannenklok en de vrouwen voor 21 gulden de vrouwenklok. Ook konden voor vijftien gulden twee kinderklokjes worden geluid? Deze traditie leverde, omdat er wei nig gebruik van werd gemaakt, maar vijfhonderd gulden per jaar op. Besloten werd nu altijd een klok te luiden en dat helemaal gratis te doen. Inkomsten: uit de luister- en kijkgelden 56.160 contributies buitenge wone leden en donaties ongeveer 9.000 bijdragen van organi saties in de prod.kosten ongev.-90.000 totaal ongeveer 155.160 schuld aan NOS 70.000 totaal 22$.160 Uitgaven: aan derden voor pro- gramma-prod. ongev. f 70.000 kantoorkosten (secreta resse, administrateur) 60.000 de heren Van Praag en Elfferich97.000 totaal 1 225.000 den (werkelijke onkosten vijfhonderd gulden). De heer Van Praag en secreta ris Vos van de bond werden het ten slotte eens op 2.500 gulden. Bij de NOS heeft de Hiro ondanks de hoge financiële inbreng van de di verse organisaties een schuld van ongeveer 70.000 gulden. Normaal rekent de NOS elke maand 99 HAARLEM De Haarlemse Werk groep Huisvestingsnood gaat op 5 mei, ter herdenking van het „zilveren jubi leum van de woningnood", alle leeg staande huizen in Haarlem laten bezet ten door woningzoekenden. Deze bezet ting zal niet symbolisch zijn. De wo ningzoekenden zijn niet van plan de huizen te verlaten. TJALLEBERD De bewoners van het Friese dorp Tjalleberd willen een nieuwe poging doen hun plaatsgenoot Sipke Faber, een 59-jarige hoefsmid, te bevrijden uit de psychiatrische inrich ting waarin hij is ondergebracht. Een actiecomité probeert Sipke met juridische hulp voor vrijdag de ver jaardag van de hoefsmid weer thuis te krijgen. Lukt dat niet, dan wil het bevrij dingscomité zijn actie zondag voortzet ten op het veld van de voetbalvereni ging Heerenveen. Vijftig mannen wil len dan met spandoeken hun eisen ken baar maken. Langs de autoweg Heeren- veen-Zwolle zijn al borden geplaatst. Sipke Faber werd al eens uit de psy chiatrische inrichting „bevrijd" door de burgemeester van Heerenveen. De bur gemeester gaf naderhand toe onjuist te hebben gehandeld. EINDHOVEN Twee woonwagenbe woners uit Roermond en Deurne en een inwoner van Venlo, die voor de po litie op de vlucht waren geslagen, zijn gisternacht omstreeks half drie op een kruispunt in Eindhoven met een auto ingereden op een personenauto, be stuurd door de 43-jarige mevrouw W. van den Broek-Peijnenburg uit deze plaats. Deze werd bij de botsing uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. Kort voor half drie zag de beman ning van een surveillancewagen van de Eindhovense politie bij een opslagplaats van oud ijzer van de firma Benjamin de Jong aan de Hastelweg een man, die bij nadering in een auto sprong en daarmee met hoge snelheid wegvlucht te. Alle stoplichten negerend, naderde de auto met een snelheid van meer dan honderd kilometer het kruispunt Bou- tenslaan-Aalsterweg, waar de botsing ontstond. Uit de achtervolgde auto kozen drie mannen het hazenpad. Twee konden di rect worden aangehouden, de derde werd later aangetroffen op het terrein van een nabij het kruispunt gelegen ga rage. Bij nader onderzoek trof de politie op de opslagplaats van oud ijzer, waar van de toegangspoort was opengebro ken, een heftruck aan, waarop kisten met aluminiumafval stonden. Buiten het -terrein stond een vrachtauto, die vermoedelijk gestolen was. af met de omroepen, omdat de NOS voor de omroepen vrijwel alle betalin gen doet. Die 70.000 gulden is ongeveer het bedrag, dat vorig jaar naar free-lan cers voor de programma-produkties is gegaan. Bijgaand staatje geeft een beeld van de verlies- en winstrekening' van de Hiro over 1969. Daaruit blijkt duidelijk, dat de heren Van Praag en Elfferich van deze idealistische omroep (een om roep mag geen winst maken) 97.000 gul den hebben gekregen. Ondanks het gladstrijkende commu- Koningslaan 17 in Bussum: de Hiro in steen, glas en meubilair. niqué van de Hiro is er bij deze mini- omroep nog niets opgelost. De Hiro zelf is het gezien het communiqué van voorzitter Verhuist niet van plan. Regeringscommissaris Van der Dussen vindt het zijn afdeling niet. De omroep raad geeft alleen principiële adviezen. Slechts het hoofd radio, tv, pers en CRM, mr. M. P. Bajetto, kan formeel .misschien nog niets ondernemen. DEN HAAG De ondernemers ver bonden en de raad voor het midden- en kleinbedrijf verwijten staatssecreta ris drs. Van Son (Economische Zaken) dat hij geen middenstandsbeleid voert. Volgens deze organisaties geeft de nieuwe nota van de staatssecretaris over het midden- en kleinbedrijf alleen maar een opsomming van bestaande problemen. De Ondernemersfederatie en het Ko ninklijk Verbond van Ondernemers hebben er gisteren in een gehoor over de nota door de Kamercommissie voor de middenstand voor gepleit dat de re gering meer geld beschikbaar stelt voor onderzoek en voorlichting. Middenstandsproblemen gaan het hele kabinet aan, zo werd gesteld. Het bedrijfschap Horeca verzette zich tegen toeristenbelasting. Volgens secretaris drs. Merk, zit Nederland met het prij zenniveau in de horeca aan het plafond. De Kamerleden drs. Lems (PvdA) en mr. Scholten (CHU) meenden echter, dat in andere landen bewezen is, dat een dergelijke belasting gemakke lijk kan worden ingevoerd. Het bedrijfschap Horeca pleitte ver der nog voor toelating van gereglemen teerde roulette in ons land: de op brengst zou gedeeltelijk ten goede moe ten komen aan het toerisme. Asterdam Zarah Leander (63) komt in oktober van dit jaar naar ons land. Zij zal een toernee van een maand door Nederland maken en onder meer optre den in Rotterdam, Amsterdam, Den Bosch en Nijmegen. Haar man Arne Hülphers zal haar aan de piano begeleiden. Haar optreden zal worden onderbroken door conféren ces van Cees de Lange. Geboren in Zweden, was zij tot 1944 de grote filmster in Duitsland maar nam, ondanks aandringen van Goeb- bels, nooit de Duitse nationaliteit aan. Tegen het einde van de oorlog keerde zij naar Zweden terug, waar zij wegens vermeende nazi-sympathieën moeilijk heden kreeg. Een onderzoek wees uit dat zij zich politiek niet misdragen had. ADVERTENTIE rpuur uitgeperst fruit- nu voor een proefprijs ,A. k Geniet van alle B3 fruitsappen - puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, .abrikozen, peren en perziken. DEN HAAG Staatssecretaris mr. Van de Poel (CRM) heeft gisteren in de Tweede Kamer toegezegd op korte termijn te zullen nagaan welke voorzie ningen er zijn te treffen ter tegemoet koming van de Auschwitz-slachtoffers. Een andere regeling dan voor de oor logsslachtoffers in het algemeen geldt, is echter zo ingewikkeld, dat deze niet binnen enkele maanden gereed kan zijn. Bovendien ontbreekt het apparaat om zo'n regeling uit te voeren. Minister Klompé kon onmogelijk een principiële uitspraak doen. Het vraagstuk van de Auschwitz- slachtoffers ligt pas enige weken on ta fel en er zitten heel veel vragen aan. Die zullen worden bekeken. Zij herhaal de de belofte van de staatssecretaris, welke eventueel een wijziging van de Bijstandswet zal inhouden. De kwestie was aan de orde in de Tweede Kamercommissie vflor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, die van de socialist Voogd een motie kreeg voorgelegd met de eis van een afzonder lijke regeling voor de joodse kamp slachtoffers en wel voor 1 juni. De a.r.-afgevaardigde mejuffrouw Van Leeuwen vond het onredelijk om dit van de staatssecretaris te vergen, nadat het Joods maatschappelijk werk vijftien maanden nodig had gehad om de bezwaren tegen de bestaande rege ling op te stellen. Haar fractiegenoot Kieft vroeg zich af, waarom vorige ka binetten deze zaak hebben laten liggen, daarmee kennelijk doelend op de socia- fce koninklijke familie gaat dit jaar niet gezamen lijk wintersportvakantie houden. Hotel Post in het Oostenrijkse Lech. waar de koninklijke familie al jarenlang komt. krijgt dit jaar alleen prinses Beatrix, prins Claus en hun zoons Willem-Alexander, Friso en Constantijn als gasten. Ze zijn er gisteren aangekomen. Prinses Beatrix en prins Claus blijven ten minste twee weken, de kinde ren vermoedelijk een maand. Ze reisden per trein naar Langen en vandaar per auto naar Lech. Vóór het hotel werden ze met bloemen be groet door de eigenaar van het hotel en zijn vrouw. De koningin gaat voor haar wintersportvakantie eind deze maand naar Frankrijk. Naar welke plaats is nog niet bekend. Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en hun twee zoons Maurits en Bernhard gaan met de ko ningin mee. Ook prinses Irene, prins Carel Hugo en hun zoontje Carlos voegen zich dan bij hen. Prins Bernhard kan niet van de partij zijn. Hij is dan nog op reis door Het Verre Oosten (Indonesië en het Nederlandse paviljoen op de Expo in Osaka). Prins Willem-Alexander wilde gisteren zijn eigen koffertje dragen. Dat ging hem eenmaal in Oostenrijk best af. Op het station van Baarn, waar de reis naar Lech begonnen was, was hij erover ge struikeld. list Egas, die onder het kabinet-Cals staatssecretaris van CRM was. Mr. Van de Poel onthulde nog dat hij pas maandag kennis had gekregen van de bezwaren van de maatschappelijke werkers. Er is nu overleg met de Stich ting '40-'45. Een jaar of vijf geleden zijn, volgens mr. Van de Poel, de verla te gevolgen van de kamptijd pas U voorschijn gekomen. ARNHEM Vier jeugdige Surlna- mers hebben gisternacht op handige wijze een pompbediende aan het Arn hemse Velperplein van tweeduizend gulden beroofd. Een van de handlan gers van de dief is inmiddels in het Spijkerkwartier gegrepen. Op een bijzonder druk moment stapte een van de Surinamers het kantoortje van pompbediende Anton Hebing (6i) binnen met de vraag of hij even mocht telefoneren. Op het moment dat Hebing weer terug wilde nadat hij een klant had geholpen, werd hij door de overige drie overvallers, die in een oud autootje zaten, aan de praat gehouden. Toen hij terugkwam ontdekte hij dat een geld- kistje'met twéeduizend gulden was ver dwenen, met de telefonerende Surina mer. De gealarmeerde politie wist na een snelle klopjacht de oude auto in de Spijkerbuurt terug te vinden. De 31-ja rige ohauffeur H. A. kon in de kraag worden gegrepen. De overigen zijn nog AMSTERDAM Volgende week gaat in Amsterdam de bezem in top om een actie tegen stadsvervuiling aan te kondigen. Alle trams zullen een bezem in de vlaggenstandaard voeren om het publiek op de actie te attenderen. Vijf reinigingscontroleurs gaan per wijk inspecteren of het huisvuil wel netjes wordt buitengezet. Na een waar schuwing kunnen deze controleurs pro ces-verbaal opmaken wegens verontrei niging. De maximale boete bedraagt driehonderd gulden, maar waarschijn lijk zal een bekeuring enkele tientjes gaan kosten. Hiernaast wordt onder het motto „mottatnou" een publiciteitscampagne gevoerd door de gemeente om de bur gers te mobiliseren tegen de toenemen de stadsvervuiling. Hierbij wordt sa mengewerkt met de wijkcentra. Als het optreden van de controleurs effect sorteert, zal bekend worden of hun aantal moet worden uitgebreid. Per dag wordt in Amsterdam duizend ton huisvuil opgehaald. DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting), heeft .gisteren In de Tweede Kamer niet toegeven aan de aandrang van de linkse oppositie om zijn richtlijnen voor een soepeler woon ruimteverdeling (van december) onge daan te maken. Een desbetreffende motie van de pacifist Gortzak, die mi nister Schut over de richtlijnen inter pelleerde, kreeg alleen de steun van de PvdA, PSP en de Groep-Aarden. Minister Schut wees het verwijt, dat de maartegelen asociaal zouden zijn. krachtig van de hand. „Het is een door endoor sociaal gerichte zaak," zei de minister. De heer Scht meende, dat nie mand zo goed voor de belangen van de woningzoekenden opkomt als de wo ningzoekenden zelf, al vond hij wel. dat de meesten wat passief zijn. Inmiddels hebben tot eind vorige week al dertig gemeenten algehele op heffing gevraagd van de nieuwe rich) lijnen; 46 gemeenten willen gedeeltelij ontheffing. Het grootste struikelblok is het vervallen van de economische ge bondenheid aan de gemeente, waar men wil gaan wonen. Tot nu toe hebben 61 gemeenten uit stel gevraagd.

De Vallei | 1970 | | pagina 13