AMSTERDAMMERS IN HALVE FINALE Ajax versloeg Carl Zeiss Jena met 5-1 en imponeerde toch niet r Merckx op kop W ereldkampioen Bert Boom dit seizoen ook weer op de weg Extra premie voor A jacieden Ruud Geels op plaats van Rome ijn VOETBALPROGNOSE 1 n Suarau v Engelse league Van Dooveweerd naar Europees kampioenschap Overwinning Anderlecht Overleg tussen BWB en KNWU Bonvin verkeert in levensgevaar Ada Bakker uitgeschakeld Parijs-Nice BENAUWD ZELFVERTROUWEN Wouters van den Oudenweyer snelste SPORT IN 'T KORT DAGELIJKSE TRAINING Tussenstand toto DONDERDAG 12 MAART 1970 -- :::x:ï "p**" Doelman Blockwitz had geen ver weer tegen het afstandsschot van Vasovic. ROTTERDAM Ruud Geels zal Vanavond in de bekerwedstrijd tegen GVAV de rechtsachterplaats in Feijen- oord bezetten. Hij vervangt Piet Romeijn die vorige week in de Europa-Cupwedstrijd tegen Vorwörts het veld werd uitgezonden. Trainer Happel die zaterdag Geels reeds als rechterverdediger in het B- team liet opereren, neemt deze proef omdat hij in de thuiswedstrijd tegen Vorwarts niet de beschikking heeft over Romeijn. Intussen tobt Wery nog met een klei ne dijbeenblessure. Mocht hij niet ge heel fit zijn, dan zal Geels op de rech tervleugel gaan opereren en neemt Veldhoen de rechtsachterplaats in. Voor de eerste divisie van de Engelse League werden woensdagavond de vol gende wedstrijden gespeeld: Manches ter City-Crystal Palace 01; South amptonLiverpool 01Tottenham Hotspur-Everton 01. In de schotse eerste divisie verloren de Glasgow Rangers verrassend van de Raith Rovers 12. De uitslagen van de wedstrijden in de Westduitse Bundesliga waren: Wer- der-Bremen-VFB Stuttgart 11, Rot- Weiss Essen-Bayern München 11, Eindtracht Braunschweig-FC Köln 12, MSV Duisburg-Hertha BSC 13, Brus- sia Mönchen-GladbachSchalke '04 2-0. J DEN HAAG Vpor het eerst in de geschiedenis van de drafsport zal een Europees- en wereldkampioenschap voor pikeurs worden georganiseerd. Aan de strijd om de Europese titel, die zon dag 29 maart op de Duitse baan Rec klinghausen wordt gehouden, zullen elf beroepsrijders uit negen landen deelne men. Dit zijn de pikeurs, die in 1969 in eigen land het grootste aantal overwin ningen behaalden. Nederland wordt vertegenwoordigd door Jan van Dooye- weerd, die het moet opnemen tegen o.m. de Duitse kampioen Eddy Freundt, de vermaarde Franse rijder Minou Gou- geon, de Belg Florens Desoete en de Zweed Uno Swed. In totaal bestrijden zij in Recklinghausen zes draverijen, waarin de deelnemers steeds andere paarden worden toevertrouwd. De rij der, die het grootste aantal punten be haald, mag zich Europees kampioen noemen. De Europese titelstrijd dient als kwa lificatie voor het toernooi om de we reldtitel, dat van 10 tot 19 april door de organisatie „The Harness Tracks of America" in de Verenigde Staten wordt georganiseerd. De drie best geplaatste Europese rijders nemen aan dit wereld kampioenschap deel, dat wordt gehou den op zeven banen in zeven verschil lende staten. Behalve de drie Europea nen komen pikeurs uit Amerika, Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland in het wereldkampioenschap uit, dat eveneens door puntentelling wordt beslist. 9 De Italiaan Franco Zurlo heeft zijn Europees kampioenschap in het ban- tamgewicht behouden. Tijdens het ge vecht in de Italiaanse stad Caserta moest de scheidsrechter de strijd in de vierde ronde staken wegens een blessu re van uitdager Francisco Martinez (SpO AMSTERDAM Ajax heeft vollediig wraak genomen voor de nederlaag, die het in Jena vorige week heeft geleden en voor de wijze, waarop diie nederlaag tot stand kwam. Het heeft tegelijkertijd duidelijk afgerekend met de bewering, dat de verdediging van Carl Zeiss Jena een bijna onneembare veste is. Met 51 gingen de Oostduitsers ten onder en omdat de strijd in Oost-Duitsland vorige week een 31 stand opleverde werd Ajax de eerste ploeg, die de halve finales van de Runners Up-cup bereikte. Het is een ruime overwinning geworden, die vooral een gevolg is van de door Michels goed uitgestippelde tactiek, om met hoge ballen naar het Oostduitse verdedigingscentrum paniek te zaaien. De grotere Amsterdammers waren na melijk in vrijwel elk kopduel hun tegenstanders de baas en dat bleek voldoende voor een vijftal treffers. En toch, het lijkt pessimistisch, schonk ons de wijze, waarop Ajax deze royale overwinning boekte slechts ten dele bevrediging. We geloven namelijk niet, dat de Amsterdammers in de vol gende ronde met dergelijk vrij simpel aanvalsspel en met een defensie, die zoveel fouten maakte nogmaals een (ruime) overwinning zullen behalen. Carl Zeiss Jena kreeg door de aanvals drift van Ajax niet zo gek veel kans om gevaarlijk in de aanval te gaan, maar wanneer het kwam demonstreer de de Amsterdammerse defensie naar onze smaak toch te veel onzekerheid. Ook gisteren werd weer duidelijk, dat deze linie veruit het zwakste deel van de ploeg vormt. Bovendien werd vrij wel elke Amsterdamse aanval volgens hetzelfde patroon opgezet. Een hoge bal naar het Duitse verdedigingscentrum. Vloeiende één-twee-combinaties zagen we in feite sporadisch en wanneer er al eens pogingen werden gedaan om tot snelle combinaties te komen ontbrak te vaak de nauwkeurigheid. Inderdaad, vijf treffers in een wedstrijd is een mooie oogst, maar de kansen daartoe werden door de Duitsers ook te gemak kelijk geboden. Intussen kregen de Amsterdamse supporters het in de beginfase van deze ontmoeting al snel bijzonder benauwd. Ajax startte in een hoog tempo en on dernam onmiddellijk een aantal paniek zaaiende aanvallen, waarbij Swart al in de derde minuut de lat trof. Carl Zeiss Jena wist aanvankelijk weinig anders te doen dan de bal zover mogelijk weg te trappen, desnoods buiten de lijnen. In de zestiende minuut trapte de bij zonder goede Oostduitse doelman Block witz de bal ver uit. Rijnders produ ceerde een halve mistrap en Scheitler bracht meteen de snel meegekomen Peter Ducke in schietpositie. Dat bete kende 0-1 en tegelijkertijd, dat het ih de uitwedstrijd door Ajax gescoorde doelpunt aanzienlijk in waarde was verminderd. Immers, bij een over beide wedstrijden in totaal gelijke stand tel len de in de uitwedstrijd gescoorde doelpunten dubbel. En wat dat betreft stonden de ploegen nu gelijk. Het was een gelukkige omstandig heid, dat Ajax zijn antwoord snel klaar had en nauwelijks vier minuten later de gelijkmaker scoorder, toen Blockwitz de bal na een corner voor de voeten van Vasovic stompte, die van grote af stand precies in de roos schoot. Dat doelpunt gaf Ajax het nodige zelfvertrouwen en in feite kreeg Carl Zeiss Jena daarna alleen mogelijkheden bij misstappen van Ajaxieden. Nauwe- BRUSSEL Anderlecht heeft in de eerste wedstrijd van de kwartfinales voor de Jaarbeursbeker Newcastle Uni ted met 2-0 verslagen. De Belgen zijn gedurende de gehele wedstrijd sterker geweest. Een kwartier voor rust schoot De Fanghere zijn club naar een vor- sprong. Ook in de tweede helft bleef Anderlecht fel aanvallen. Puis bracht na twintig minuten de stand op 2-0. De verdediging van de Engelsen heeft daarna steeds met de rug tegen de muur gestaan. Zij slaagde er echter in de Belgische stormlopen te keren. De Engelse voetbalclub Arsenal won in de Roemeense plaats Bacau de eerste wedstrijd in de kwartfinales tegen Di- namo Bacau met 2-0. De doelpunten werden in de tweede helft gemaakt door Sammels en Radford, Er waren 20.000 toeschouwers. lijks drie minuten later mocht Ajax na een harde kopbal van Rijnders, prach tig door Blockwitz gestopt, opnieuw een corner nemen. Met veel effect sprong de bal via Oostduitse en Nederlandse voeten naar Swart, die er krachtig het hoofd onder zette en de score naar 2-1 deed springen. De Oostduitirc verd'edi- ging kraakte daarna in al haar voeten, want Ajax ondernam aanval na aanval. Strempel boog een kogel van Keizer om tot corner, de vuist van Blockwitz voor kwam tweemaal op rij een doelpunt en Swart richtte in het zijnet. Toen, in de allerlaatste seconden van de eerste helft, kopte Cruyff de bal handig door naar Keizer, die de Duitse doelman ver geefs liet duiken en een 3-1 stand liet noteren, waarmee de balans volledig in evenwicht was. Dat was in de tweede helft voor de Amsterdammers een goede uitgangspo sitie en het leek er aanvankelijk op, dat Carl Zeiss Jena zou spelen op een „on beslist", om op die manier een verlen ging te forceren en zijn, misschien, be tere conditie dan uit te buiten. Maar Ajax zette zijn offensief van de eerste helft voort. Het aarzelde aanvankelijk even, maar toen er geen gevaarlijke Duitse uitvallen werden ondernomen speelde het opnieuw zeer duidelijk op winst. Maar opnieuw ook volgens het aanvalspatroon van de eerste helft. Dat leverde zowaar na acht minuten toch succes op. Blockwitz moest opnieuw ten koste van een corner redding brengen. Cruyff richtte daaruit de bal tegen de paal, waarna het ronde ding in het be zit kwam van de ver teruggekomen Ro nald Ducke. Op dat moment buitte Cruyff zijn snelheid uit. Als een du veltje uit een doosje ontfutselde hij de Duitser de bal en meteen volgde een voorzet. Keizer dook onder de bal door, waardoor Swart een open kans kreeg, die hij juichend benutte. Het was voor de Duitsers aanleiding om meer li chaamskracht en meer professionele trucks in de strijd te werpen, hoewel ook de Ajaxieden zich niet onbetuigd lieten. De Engelse scheidsrechter Bur- tenshaw, die de strijd van vlakbij volg de en overal was, liet wel wat veel toe en dat was vooral voor Carl Zeiss Jena gelukkig, want menig arbiter zou zon der pardon een strafschop hebben ge geven voor de wijze waarop Piet Keizer op zeker moment werd gemangeld. Nu duurde het langer, alvorens Ajax de definief de beslissing kon forceren. In de zesentwintigste minuut imiteerde Vasovic de Duitse doelman, door de bal met een lange trap over de Duitse ver dediging te zenden. Blockwitz kwam nog wel zijn doel uit, maar Cruyff was een fractie van een seconde eerder en prikte de bal in het verlaten doel. Van af dat moment was de aardigheid eraf. Ajax speelde op balbezit en Carl Zeiss Met een schitterend schot joeg Kei zer de bal voor de derde maal ach ter Blockwitz. Jena kreeg weinig gelegenheid meer om nog werkelijk gevaarlijk te worden.Pe- ter Ducke, die al eerder was opgevallen door enkele bijzonder onplezierige tac kles, trapte Bals na hetgeen het publiek een hatelijk: „Jena, hah, hah, hah" ont lokte en Cruyff kreeg even later van Strempel een zo stevige por, dat hij het veld moest verlaten en plaats moest maken voor Suurendonk. Aan de stand veranderde dit alles weinig en arbiter Burtenshaw kon tenslotte toch met 22 spelers het veld verlaten. DORTMUND Harry Wouters van den Oudenweyer en Hermen Schi;idde hebben woensdagnpddag h^t eerste on derdeel van het internationale indoor- concours hippique in Dortmund gewon nen. Door het grote aantal combinaties dat had ingeschreven, er kwamen 80 ruiters en amazones aan de start, had men de deelnemrs in groepen gesplitst. Schridde won in de eerste afdeling in 39,6 sec., Wouters van den Ouden weyer was in de tweede groep met Ra- meau bijna een volle seconde sneller op het parkoers van 400 meter met tien hindernissen, 13 seconden tot een maxi male hoogte van 1,30 meter. Uitslagen, afdeling 1 1. Schridde (W.Dld.) met Wartburg 0 fouten 39,6 sec.; 2 Emanuele Castellini (Ita.) met King's Coin 0. 40; 3 Harvey Smith (GBR) met Ten To Twelve 0. 40,1; 4 Kuwertz (WDL) met Ferrara 0. 40,2; 5 Jarasinski (WDL) met Imperial 0. 40,4; Afdeling 2 1 Wouters van den Oudenweyer met Rameau 0. 38,7: 2 Averkamp (WDL) met Flicka en Emanuele Castellini met Morning Melody 0. 39,1; 4 Giebmans (W-DL) met Angeluna en Mehlkopf met D Fidelus 0. 39,2 DEN HAAG Naar aanleiding van de moeilijkheden, die onlangs zijn gere zen ten aanzien van het starten van Nederlandse wielrenners in België, heb ben vertegenwoordigers van de Belgi sche Wielrijders Bond en de Kon. Ned. Wielren Unie dinsdag in Brussel over leg gepleegd. In de bijeenkomst is op prettige wijze gesproken over de pro blemen, die voortkwamen uit de ver schillen in de reglementen van beide bonden. Ten aanzien van de startgele genheid heeft men een voor beide par tijen zeer aanvaardbare oplossing ge vonden. De vertegenwoordigers kwa men overeen meermalen per jaar over leg te plegen om het contact tussen de BWB en KNWU te intensiveren. In het algemeen klassement van de Algerijnse ronde is Piet van Straalen de hoogst geplaatse Nederlander. Hij is vijfde op vier minuten en 53 seconden van de leider Axel Peschel uit Oost- Duitsland. Peter Legierse is zesde op 7.03 en Fedor den Hertog elfde op 9.17. CHAMONIX De Zwitserse skiër Jean-Frangois Bonvin, die op 1 maart bij ski-wedstrijden in Chamonix ten val kwam en zijn ruggegraat brak, ver keert na een aanvankelijke verbetering van zijn gezondheid nu in levensgevaar. Woensdagmorgen moest Bonvin in al lerijl per helikopter naar de neurologi sche kliniek van Lausanne worden overgebracht omdat zijn toestand zien derogen verslechterde. CARACAS De Nederlandse tennis speelster Ada Bakker is woensdag in de achtste finales dames-enkelspel van het toernooi om de Altamira Cup in Caracas uitgeschakeld door de Ameri kaanse Katleen Harter. De setstanden waren 2-6, 5-7. Ook in het dames-dub bel kwam Ada Bakker niet verder. Met de Frangaise Spinoza moest de Neder landse haar meerdere erkennen in de Brits/Australische combinatie Nell Tru- man/Katy Harris: 1-6, 1-6. SAINT ETIENNE De Belgische wielrenner Eddv Merckx heeft de der de etappe van de wegwedstrijd Parijs Nice, een rit over 208 kilometer van Autun naar Saint Etienne, gewonnen. De Italiaan Milioli werd tweede op 52 seconden. Drie seconden na Milioli kwam het grote peloton binnen. De Belg Reybroeck ging als derde over de streep. Gerard Vianen eindigde als zes de. In het algemeen klassement heeft Merckx de leiding van de Deen Ritter overgenomen. Uitslag derde etappe: 1. Merckx 208 km. in 5.14.29, 2. Milioli (It) op 52 sec., 3. Rcybojek (Belg.) ,op 5 sec., 4. Roesiers (Belg.), 5. Leman (Belg.), 6. Vianen (Ned.), 7. Karstens (Ned.), 8. Guimard (Fr.), 9. Dolman (Ned.), 10. Riotte (Fr.), 17. H. Jansen (Ned.), 54. Dubois, 55. Pij nen, 62. Krekels, 63. Steevens, 73. Van Katwijk, 77. v.d. Vleuten, 85. Ottenbros, 86. Holst, 97 Bukacti, 107. Frijters. sp ort DIEREN Bert Boom gaat het weer proberen. Vorig jaar bij zijn debuut in het wereldkampioenschap van de ama teurstayers veroverde hij de titel als 31-jarige. Toen zou hij tevreden zijn geweest met iedere finaleplaats. In het nieuwe seizoen voelt hij zich als titel houder verplicht in augustus 1970 bij het kampioenschap te Leicester in En geland een rol te spelen. Boom zal Jaarom in het begin van het seizoen itarten in talrijke wegwedstrijden. Bert Boom: „Op mijn leeftijd, ik word in mei 32, moet je verschrikkelijk veel trainen om te kunnen blijven mee doen en ik vind wegwedstrijden, zowel de klassiekers als de etappekoersen een ideale voorbereiding. Bij de stayerij is conditie alles". Bert Boom wil in het komende sei zoen voor alles de nog steeds niet ver dwenen gedachte, dat hij in Brno we reldkampioen is geworden door de pech van Cees Stam, uit de wereld helpen. „Nadat ik kampioen ben geworden heb AMSTERDAM De feestvreugde in de kleedkamer van Ajax werd vergroot door de mededeling van penningmees ter Henk Timman, dat de spelers voor hun overwinning een extra premie van 500 gulden zouden krijgen. Voorzitter Jaap van Praag liep glunderend rond en deelde schouderklopjes uit. „Nor maal zeg ik nooit iets na afloop van een wedstrijd, maar nu doe ik het wel. Het was geweldig, het was enorm". Jo- han Cruijff, die nog pijn in zijn hoofd en kaak had na de onzachte schouder- duw van Strempel, was best tevreden: „We liepen lekker en ik kon me nu ten minste losmaken van die Werner". Aanvoerder Bals was de rust zelve. „Ik ben buitengewoon tevreden met het succes. Maar wat wil je, de tegenstan der komt met een 1-3 achterstand in de tweede helft het veld op en dat depri meert. Toch vind ik het nog steeds moeilijke tegenstanders. Maar dat wij ze hier zouden kloppen stond voor mij vast. Het zijn wel technische voetbal lers, maar ook die kun je verslaan. Dat hebben we vanavond bewezen". Wim Suurbier, die in Jena tijdens 't noppen incident in de tweede helft had moe ten uitvallen vond, dat de Oostduitsers ditmaal als ploeg waren tegengevallen. „Maar ze troffen het ook niet, dat wij juist vanavond onze wedstrijd van het jaar speelden". In de Oostduitse kleedkamer kwam secretaris Herbert Keszler terug op zijn woorden, dat een groot stadion zijn ploeg niet uit zijn evenwicht kon bren gen. Want hij verklaarde de nederlaag van zijn elftal als volgt: „We hebben te angstvallig gespeeld en daarbij komt, dat onze achterhoede heeft gefaald. Al hebben we dan drie internationals in onze ploeg, de spelers waren door de ontvangst van het publiek psychisch aangeslagen. Er ontbrak vanavond bij ons een regisseur, maar je speelt nu eenmaal zo goed als je tegenstander toelaat. Vandaag was het Ajax, dat die kans kreeg en greep". De zeer goed leidende scheidsrechter Burkinshaw had het geen moeilijke wedstrijd gevonden. „Het was een ra zend snelle wedstrijd met beslist geen ruw spel, op een enkel incidenteel geval na." De Brit had gehoord van het nop pen-incident van Jena en had voor het begin van de ontmoeting de schoenen gecontroleerd. „Uiteraard was nu alles in orde", zo zei hij. De heer Burkin shaw vond Ajax een prima ploeg, die de Oostduitsers overspeeld had. „Maar de Amsterdammers hadden wel het voor deel van eigen publiek. En wat voor een publiek!", aldus de druk bezette veer tigjarige arbiter, die morgen alweer in eign land moet aantreden voor een be langrijke wedstrijd in de Engelse com petitie. Trainer Rinus Michels, die de afgelo pen dagen aldoor had laten weten, dat hij het geloof in zijn formatie niet had verloren, bekende zich naar te zijn ge schrokken toen het Oostduitse doelpunt viel. „Het heeft mij daarna verwon derd, hoe onze jongens terugkwamen. Wat een enorme inzet, twee doelpunten binnen vier minuten, dat is iets waar je wel aan denkt, maar niet echt op hoopt. Het is enorm wat een geweldig mooi vetbal de ploeg heeft gespeeld en er was geen enkele mazzel-goal bij. Bo vendien hadden wij ergens nog wel een penalty verdiend. Maar goed..." Michels was overigens verwonderd over de tegenstander. „Stein, de uitblin ker van Jena, is mij nu bijzonder te gengevallen. Juist voor hem ben ik erg bang geweest. Peter Ducke en die Schlutter blijven voor mij de gevaar lijkste spelers van dit Carl Zeiss Jena", zei de zeer tevreden Amsterdammer. ik vaak gehoord dat het een kwestie van geluk is geweest, maar ik geloof dat men te veel kijkt naar de resultaten die op de baan in het Olympisch Sta dion zijn behaald. Die baan ligt de een nu eenmaal beter dan de ander. Mijn succes bij het wereldkampioenschap heeft mijn moraal een geweldige stoot omhoog gegeven en ik ben echt van plan er in het komende jaar alles aan te doen". De wereldkampioen uit Enter traint dagelijks en met volle inzet. Bovendien heeft hij sinds twee weken weer werk, nadat hij bijna twee maanden werk loos was geweest, doordat het bedrijf waar hij zijn brood verdiende, sloot. Boom heeft een baan gekregen op de race-afdeling van de gazelle rijwielfa- briek. Hij werkt halve dagen, staat 's morgens om zes uur op, werkt tot een uur, traint 's middags en ligt iedere avond om negen uur in bed. Noblesse Oblige. Boom, die aan zijn 17e seizoen als echte amateur hij heeft altijd naast zijn liefhebberij een werkkring gehad begint, is daarvan overtuigd. Wanneer het weer het maar enigszins toelaat is hij van plan de 50 km heen en nog eens die afstand terug tussen zijn woonplaats Enter en Dieren waar hij werkt, per fiets af te leggen. „Ik wil er alles aan doen om mee te kunnen blijven doen. In de eerste plaats na tuurlijk als stayer, maar ook als weg renner. Ik heb in mijn loopbaan twee klassiekers gewonnen en honderd eerste prijzen behaald. Daar zou misschien nog iets bij kunnen komen, maar als ik merk dat het bergafwaarts gaat, dan stop ik onmiddellijk". Voor het komende seizoen is Boom, als verreweg de oudste renner, Popke Oosterhof, de andere „Veteraan" is ne gen jaar jonger dan hij, opgenomen in de amateurploeg van Locomotief/Vre- destein. De ploeg bestaat behalve uit dit tweetal verder uit: Marcel Pennings, Dick Groen, Melle van der Meulen, Mathieu Pustjens, Gezinus Hoven, Jan Vlastuin, Peter Pennekamp, Henk Kruims, Gerrie Kneteman, Henk van Dongen en Peter Nieuwenhuis. Ploegleider is Henny Schouten. DEN HAAG Woensdagmorgen was de tussenstand van de meldingen voor sporttoto 31 van het afgelopen week einde: eerste prijs: 13 meldingen; twee de prijs: 300; derde prijs: 3.500; extra prijs: 800. EREDIVISIE 9 GVAV Telstar1 9 SVV DWS2 9 ADO NAC1 Go Ahead DOS3 9 Sparta FC Twente1 9 NEC PSV3 Ajax Holland Sport1 9 AZ '67 Haarlem3 EERSTE DIVISIE 9 Elinkwijk Volendam3 RCH De Volewijckers1 9 Helmond Sport Vitesse1 9 DFC HVC1 Heracles Veendam1 Willem II FSC3 Blauw-Wit Den Bosch1 9 Graafschap Fortuna VI1 Excelsior Cambuur1 TWEEDE DIVISIE 9 Velox ZFC1 EDO Gooiland2 Limburgia NOAD1 9 Heerenveen PEC1 RBC AGOW1 Baronie FC VW3 9 Wageningen Roda JC3 SC Drente Hermes DVS2 De wedstrijden met 9 ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.t.

De Vallei | 1970 | | pagina 17