Veenendaals dagblad .Voor bedrijven, maar ook voor personeel Buiten Bij Tilburg ruimte voor onze tweede grote luchth Prins Bernard in Indonesië welkom Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Amsterdamdie schone stad GINA L OL OBRIGIDA BOOS OP BARNARD Onderminister maakt met milieuhygiëne ernst Een overval aangeven? Och, al die trammelant JAPANSE CONSUL IN SAO PAULO ONTVOERD Voor 65-plus in mei weer gratis reizen OOK MORO SLAAGT NIET Glasschade door hevige knallen RAPPORT VAN N.E.I.: Staking dreigt in San Francisco Kidnapping in Brazilië Ernstig incident bij Beiroet Gunstige sfeer in Djakarta Liefdesbrieven gepubliceerd Vliegtuigkapers actief Extra-subsidie bij fusies van fruitveilingen MEER 7.0IS DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga wil fabrieks- personeel, dat door nalatigheid ernstige luchtvervuiling veroorzaakt, persoonlijk laten vervolgen. Geldboetes van 25.000 gulden zijn mogelijk als de gezondheid van anderen door deze vervuiling wordt be dreigd. AUTOKEURINGEN Ongewenste gast i HELE BENELUX *9* m BomHardiaan 36, Vaanandaal, 00308-10650 (adm), 10757 an (red.). Giro 1321600. Loaae nummara 0,25; Abonnement 1 1,00 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.*. VALLEI Voortzetting van»het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. llitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 12 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 60 FORSE GELDBOETES VOOR VERVUILING VAN LUCHT j O ftrote industrieën, die niet de nodige voorzieningen treffen ter bestrijding van de luchtverontreiniging, kunnen nog aanzienlijk' hogere geldboetes krij gen T>r. Kruisinga maakt dit bekend in antwoord op Kamervragen over zijn in het najaar van 1968 ingediende wet op de luchtverontreiniging. In deae wet wordt een systeem van betastingen geïntroduceerd, die door het verkeer en de industrie zullen worden betaald om de bestrijding van de lucht vervuiling mogelijk te maken. Op ben- aine, olie en bepaalde steenkoolsoorten aai eveneena een belasting worden ge heven. Dr. Kruisinga is, blijkens zijn ant woord, bereid de mogelijkheden te ver ruimen om bij schade door luchtvervui ling een vergoeding uit een rijksfonds te geven. In sommige gevallen hoeft het slachtoffer van luchtvervuiling zich niet meer tot de veroorzaker van deze schade te richten. Het fonds keert de schade uit en neemt de vordering op d* vervuiler over. Om paal en perk aan de vervuiling te stellen wil dr. Kruisinga ook: speciale autokeuringen om lood, koolmonoxyde en rook zoveel mogelijk 1» beperken en voorschriften voor de hoogte en plaats van schoorstenen in steden. Staatssecretaris Kruisinga zegt zich fel te zullen verzetten als om een be paald bedrijf naar Nederland te lokken de hand met de milieuhygiënische eisen wordt gelicht. MEPPEL Naar eerst thans bekend is geworden is een (mislukte) roofover val gepleegd op twee bejaarden boeren te Meppel, de halfbroers Bertus Lensen (70) en Meeuwis Bolding (74). De beide broers, die samen in een boerderij aan het Oosteinde wonen, kwamen in het nachtelijk duister oog- in-oog te staan met twee indringers. Zij waren spoedig over de eerste schrik heen en er ontstond een hevig gevecht, waarbij de indringers een koevoet en een van de broers een ijzeren staaf hanteerden. De indringers gingen al spoedig op de vlucht. Hoewel beide broers bij het gevecht een flinke hoofdwond hadden opgelo pen, raadpleegden zij geen dokter en lichtten zij ook de politie niet in over de overval. De rijkspolitie van Ruiner- wold kreeg pas een week later lucht van wat er gebeurd was. Zij begon met nasporingen. Inmiddels is in Rotterdam een man aangehouden, die vermoedelijk bij de overval betrokken is geweest. Het is waarschijnlijk dat er deze week nog enkele arrestaties zullen volgen. Voor Bertus Lensen en Meeuwes Bol ding, die al enige malen bezoek hebben gehad van rechercheurs uit Rotterdam hoeft het allemaal niet. „Wat heb je aan al die trammelant?", zeggen zij... Met man en macht proberen brandweerlieden nog enkele bo ten uit de laaiende vlammen te ha len, die gisteren 't Piashuis in Loos- drecht volledig in de as legden. Behalve het restaurant, gingen ook een botenloods met zestig zeil boten, zeiljachten en kruisers, een werkplaats en een naburige woning in vlammen op. De schade werd ge raamd op 750.000 gulden. De brand ontstond bij laswerk op de zolder van het restaurant. ADVERTENTIE J In tegenstelling tot de eekhoorn kunnen wij de Muskus- of Bi- j samrat missen als kiespijn, want door de ongebreidelde graverij, oeverondermijning en tunnel- aanleg vormt dit dier in ons lage land een groot gevaar voor dijken, dammen, wegen en spoorlijnen. In het aardige boekje „Rodentia" schrijft (1961) dr. A. van Wijngaar- den bemoedigend, dat het tot nu toe gelukt is Nederland ieder jaar t weer leeg te vangen. Thans echter j dreigt er gevaar aan de Duitse grens en moet de be strijding scom- 't missie van de Rijkswaterstaat in het geweer komen. Ook kan men bij het aantreffen van zo'n ongewenste t immigrant de burgemeester of de i Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen waarschuwen. De grote j kanjer (30 a 40 cm zonder de platte staart van 20-28 cm en wegende J 1 d 1.50 kg) valt genoeg op door J het gedrongen, spoelvormige li- 5 chaam doch waar deze ratten 5 eigenlijk woelmuizen van groot formaat tot dusver alleen in het j zuiden des lands ontsnapt aan J een zorgeloze fokkerij nabij Meche- len voorkwamen, bleven ze in 5 Gelderland vrijwel onbekend. Nu is echter Leiden in last, want bij Ub- g bergen werd zo'n boosdoener ge- t constateerd, en onmiddellijk werd 2 een van de elf muskusrattenvan- 2 gers in onze provincie gestationeerd 5 speciaal ter bewaking van de grens langs de Achterhoek. Tot 1905 was de bisamrat (een germanisme) in 5 I Europa onbekend. Zijn eigenlijke vaderland is N.-Amerika, waar hij 2 muskrat heet, vandaar de Neder- landse naam. Bij Praag werden j door een ondernemende, doch on- i verstandige prins enkele stuks in l genoemd jaar uitgezet; ze waren f afkomstig van Alaska. Tien jaren later schatte men het aantal reeds t op 2 miljoen, die zich langs rivie- 5 ren en andere wateren voortdurend uitbreidden. Al een kwart eeuw ge- Z 5 leden zag men in ons land geluk- 2 j kig het kwaad van zo'n penetratie 2 in en onverzwakt bleef men op zijn quivive, leerde de leefwijze kennen 5 en voerde een zeer efficiënte be- 5 strijding in. 2 12 maart '70 A. B. Wigman. 2 LEEUWARDEN Knallen van onge kende hevigheid hebben in Leeuwarden en omgeving grote consternatie veroor zaakt. Zij werden veroorzaakt door Ameri kaanse Phantom-straaljagers, die giste ren tussen vijf en zeven uur de ge luidsbarrière doorbraken boven en in de buurt van Leeuwarden. Er sneuvel den verscheidene ruiten. Op de vliegbasis kwamen klachten binnen uit Leeuwarden, Giekerk, Oen- kerk, Beetgumermolen en Jelsum. De Amerikanen waren opgestegen op de basis Soesterberg, Vanaf maandag a.s. zal Amster- dam beschikken over vier stads- J j reinigingscontroleurs, die zullen g J waken tegen de verontreiniging op 5 2 sommige plaatsen in de stad. Om 5 het publiek te overtuigen van het g g belang van de controle, heeft men 2 onder het motto ,,Mottatnou" een 2 publiciteitscampagne opgezet. De g g foto toont reinigingscontroleur J. H. g Voogel bij een affiche. STEENWIJK De negenjarige Jan van Beek uit Wetering-Oost is woens dagavond in een zandkuil omgekomen. De jongen was met zijn zesjarig zusje in de kuil voor de ouderlijke woning aan het spelen, toen plotseling de zij wand instortte, waar hij met zijn hoofd onder terechtkwam. Het meisje vertelde dit thuis, maar toen men er naar toe ging, was het al te laat. TILBURG Het gebied ten zuidwes ten van Tilburg biedt goede mogelijk heden voor de vestiging van een tweede nationale luchthaven wanneer de capa citeit van Schiphol omstreeks 1987 ten volle is benut. Dit staat in een rapport van het Ne derlands Economisch Instituut (NEI) in Rotterdam. Het Tweede Kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen (KVP) heeft er de minister van Verkeer en Waterstaat vragen over gesteld. Hij verzoekt hem het rapport zo spoedig mogelijk naar de Tweede Kamer te zenden. Het NEI heeft de studie verricht op verzoek van de Commissie-Vliegvelden van de Kamers van koophandel in Noord-Brabant. De commissie dacht aan een luchthaven voor de hele Bene lux in de delta van Rijn. Maas en Schelde, inclusief het Rotterdamse ge bied. Drs. W. G. A. Smits deelde als secre taris van de commissie mee, dat het NEI alleen materiaal heeft aangedra gen voor een definitief rapport, dat de commissie binnen twee maanden zal afronden. „De conclusie dat het vlieg veld bij Tilburg zou moeten komen, is misschien niet onjuist, maar zij is wel voorbarig, omdat de commissie nog an dere mogelijkheden wil bezien". SAN FRANCISCO De Amerikaan se stad San Francisco wordt bedreigd door de grootste staking in haar ge schiedenis, die o.a. de haven, het vlieg veld, scholen, ziekenhuizen en het openbaar vervoer zal treffen. Leiders van de bonden van gemeentepersoneel hebben hun leden opgeroepen, vrijdag met de staking te beginnen als het ge meentebestuur hun looneisen dan nog niet heeft ingewilligd. SAO PAULO Gewapende mannen hebben woensdagavond de Japanse consul in de Braziliaanse stad Sao Pau lo ontvoerd. Twee of drie auto's reden zijn wagen in de buurt van zijn woning kiem. Er sprongen vijf mannen met machinepistolen uit, die de consul, Ro- boea Okoesji, dwongen met hen mee te gaan. Een woordvoerder van het consu laat zei dat nimmer bedreigingen waren geuit tegen Okoesji, die zeven maanden geleden in Sao Paulo arriveerde. Vorig jaar september hielden ont voerders in Rio De Janeiro de Ameri kaanse ambassadeur Burke Elbrick 77 uur vast, tot de autoriteiten hun ulti matum accepteerden en vijftien politie ke gevangenen vrijlieten. Het afgelo pen weekeinde ontvoerden leden van een ondergrondse beweging in Guate mala de Amerikaanse attaché Sean Holly. Ze lieten hem pas los nadat de regering drie van hun collega's in vrij heid had gesteld. De politieke politie is onmiddellijk bij deze zaak ingezet, en alle details zijn strikt geheim. De Braziliaanse nieuwsmedia hebben de opdracht gekregen voorlopig geen informatie over de ontvoering te geven. Functionarissen van het consulaat hebben verklaard geen dreigbrieven of andere aanwijzingen te hebben ontvan gen over de ontvoering. Verwacht wordt dat binnen enkele uren een van de gestolen auto's die de ontvoerders gebruikten zal worden ge vonden, of dat een boodschap met een eis om losgeld zal worden ontvangen. In Guatemala is woensdagavond een voormalig hoofd van de geheime poli tie. José Bernabe Linares, vermoord. Hij werd in zijn auto doodgeschoten. Verzetsgroepen hebben hem verant woordelijk gesteld voor talrijke moor den gedurende de veertien jaar dat hij de geheime politie leidde. UTRECHT Houders van 66+- kaarten (treinabonnementen, die perso nen van 65 jaar en ouder liet recht ge ven op reizen voor half geld) kunnen in de maand mei, op vertoon van hun kaart weer enkele dagen gratis met de trein mee. Ze krijgen de keus uit twaalf data, waarvan ze er twee kun nen kiezen. Het voordeel van dit systeem boven dat wat in januari is gevolgd, toen de 65-plussers drie achtereenvolgende dinsdagen gratis konden reizen, is dat men niet aan een paar dagen gebonden is en dat de drukte in de treinen ook wat meer wordt gespreid. In januari was de toeloop wel erg groot. BEIROET Bij een botsing tussen Libanese veiligheidstroepen en vluchte lingen uit Zuid-Libanon, zijn in de buurt van Beiroet twee doden en twin tig gewonden gevallen. Dit heeft de Li banese minister van Binnenlandse Za ken, Joemblatt, bekendgemaakt. Circa duizend vluchtelingen uit dor pen langs de grens met Israël hadden in Mkaless. zeven km. van Beireot, hutten gebouwd op verboden terrein. Toen de politie arriveerde om ze af te breken, brak een oproer uit dat leidde tot een vuurgevecht. De twee doden waren vluchtelingen. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft gezegd, dat de Indonesi sche bevolking en de regering bijzon- ROME Een boze Gina Lollobri- gida heeft in Rome aangekondigd dat zij een proces voor schadever goeding wegens aantasting van haar privéleven en haar goede naam zal beginnen, tegen de Zuidafrikaanse hartchirurg Christian Barnard, diens voormalige vrouw en alle kranten die een liefdesbrief hebben gepubli ceerd, die zij twee jaar geleden aan Barnard had geschreven. Gina kwam er rond voor uit dat zij twee jaar geleden verliefd was geworden op de pionier van de hart transplantaties, maar pas toen deze zijn liefde tot haar bekend had en de wens te kennen had gegeven,*met haar te trouwen. „Ik bemerkte echter alras dat hij een ongebreidelde zucht naar publi citeit had, die hij voor elke prijs na streefde. Toen veranderden mijn ge voelens voor hem". Zij gelooft nu dat Barnards huwe lijksaanzoek niets anders was ge weest dan „een voorstel tot een ver bintenis tussen een bekende actrice en een beroemde chirurg". De liefdesbrief van „La Lollo" werd vorige week gepubliceerd door het Westduitse tijdschrift „Quick" dat beweerde deze van Barnards eerste vrouw gekregen te hebben. Bijna alle Italiaanse bladen hebben de brief dinsdag overgenomen. •De zin van de brief is veranderd", /.o meent Gina, „ten eerste schreef ik de brief in een taal die ik niet geheel beheers Engels. Daarna werd de brief vertaald in het Duits en vervolgens weer in het Italiaans". der blij zijn met de komst van prins Bernhard, die vandaag in Djakarta is aangekomen. Men beschouwt het als een speciaal bezoek, omdat er altijd toch nog emotionele banden bestaan tussen het Indonesische volk en het Huis van Oranje. Ook in het parlement ziet men dat zo. Er is bij dit bezoek niet meer sprake van het beëindigen van een periode van wederzijdse wrok en „bad feel ings". maar het is duidelijk, dat dit bezoek tevens het begin van een nieuw tijdperk inluidt van wederzijd se waardering en samenwerking, al dus Malik. De minister bevestigde met zijn uit spraak wat in de kranten is geschre ven. Echte commentaren zijn nog niet verschenen, maar alle kranten in Dja karta en daarbuiten hebben op ruime schaal biografische gegevens ver spreid of speciale „features" over het leven van de Prins met veel foto's af gedrukt. In geen enkele krant is een onvriendelijk woord gezegd. In het parlement is naar aanleiding van de komst van de prins door een lid opgemerkt: „Hoe welkom prins Bern hard ook is, het Nederlandse be drijfsleven moet nu niet denken, dat het weer een bevoorrechte positie zal krijgen". Het geïllustreerde weekblad Varia drukte zijn welkomstwoord in he+ Nederlands af. Malik bevestigde dat president Suharto de uitnodiging om naar Nederland te komen definitief heeft aanvaard en dat het zijn bedoeling is dit jaar nog de reis te maken. ROME De Italiaanse christen-de mocraat Aldo Moro heeft president Giuseppe Saragat meegedeeld, dat hij niet in staat is een nieuwe Italiaanse regering samen te stellen. Moro heeft Saragat zijn opdracht teruggegeven, na dat hij een week lang gepoogd had deze opdracht uit te voeren. Moro, minister van Buitenlandse Za ken van het op 7 februari afgetreden homogene christendemocratische kabi net, is derhalve evenals premier Maria no Rumor, die op 12 februari belast werd met de opdracht om een kabinet samen te stellen, niet geslaagd. Rumor gaf zijn opdracht na ruim twee weken terug. President Saragat heeft thans de christen-democraat Amintore Fanfani, voorzitter van de Italiaanse senaat, de naar het Quirinaal, de ambtswoning van de Italiaanse president, ontboden Waarnemers veronderstellen, dat Fanfani ofwel een uiterste poging zal doen om een nieuwe regering te vor men of dat overwogen zal worden ver kiezingen te houden, d.w.z. met drie jaar vervroegd. MIAMI Een gewapende man heeft woensdag de gezagvoerder van een Boeing-727 van de Amerikaanse maat schappij „United Airlines" bevolen naar Cuba te vliegen. Het toestel had 99 pas sagiers en zeven bemanningsleden aan boord en was op weg van Cleveland naar Tampa. Het moest een tussenlan ding maken in Atlanta om te tanken. Het is het tweede vliegtuig van een Amerikaanse maatschappij, dat dit jaar boven Amerikaans grondgebied is ge kaapt. Op 16 februari werd een toestel van „Eastern Airlines" met 97 passa giers gedwongen koers naar Cuba te zetten toen het een lijnvlucht maakte van Newark naar Miami. Na een oponthoud van zeven uur is een door vier gewapende mannen ge kaapte Solumbiaanse Boeing-727 van nacht uit Barranquilla doorgevlogen naar Cuba. Het toestel was in Barran quilla gestrand wegens een defect aan de vleugelkleppen, waarvoor elders een onderdeel moest worden aangevoerd. De 71 passagiers en zeven bemannings leden werden al die tijd door de kapers onder schot gehouden. c DEN HAAG Ministo Lardinois (Landbouw en Visserij) is bereid een extra-subsidie te geven, onder bepaalde voorwaarden, bij de fusie;, van veilin gen. Hij heeft dit woensdagmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld bij een in terpellatie van de AR-afgevaardigde drs. R. Zijlstra. Naar de mening van dit kamerlid, is een escalatie opgetreden in de crisis in de fruitteelt, waardoor de twijfel over de toereikendheid van de tot nu toe genomen maatregelen extra werd versterkt. De heer Zijlstra concludeerde, dat in een versneld tempo de fruitteelt ten onder dreigt te gaan en hij noemde de maatregelen tegen de achtergrond van de verscherpte situatie onvoldoende. Uit het antwoord van minister Lardi nois bleek, dat reeds vrijdag a.s. overleg zal worden gepleegd over een eventuele verlaging van de pachtnormen voor de fruitteelt. Het overleg over de regeling voor een overbruggingskrediet zal worden be spoedigd. Weersverwachting van hei KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: Geleidelijk opklaringen en op de mees te plaatsen droog. Matige oostelijke wind. In de nacht overwegend lichte vorst, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 07.00 u., onder 18.40 u. Maan op: 08.49 u., onder 01.37 u.

De Vallei | 1970 | | pagina 1