De meeste gemeenten zijn te laat met hun begrotingen ACCENT Groot vliegveld bij Tilburg helemaal op zijn Beernink belooft aandacht voor jongere kiezers EVINRUDE Nu ook zonder filter Vondeling en Van der Stee toch in debat „/s Roosendaal opeens zo braaf geworden ?9 9 OVERTREDING GEMEENTEWET Ex-werknemers van Davo krijgen nog geld „Omroep 2000" moet door vergissing verkregen geld terugbetalen Burgemeester Beeht verrast en trots om de eer zijn groeiende stad waardig gekeurd: Teruglopend aantal verbalen wekt argwaan bij justitie: „Bescherming voetgangers" tegen parkeren op trottoirs IN EERSTE KAMER: Vrijwel zeker tunnel onder Kanaal door Zuid-Beveland Eigen satelliet van NAVO 25 american cigarettes 1.40 EPE HET KAN WÈL Ds. Toornvliet had niet mogen worden ontslagen weekblad 65ct. overal verkrijgbaar NIET ARMETIERIG STIMULANS PROTESTEN „GENOEG AAN" IJSSELDAM Missionarissen uit Nigeria gezet Speciaal voor de zeiler: 4 pk Minitwin U weet, Ed Laurens maakt ze. DONDERDAG 12 MAART 1970 (Van een onzer redacteuren) T\e Gemeentewet spreekt duidelijke taal burgemeester en wethouders moe- ten de gemeentelijke begroting vóór 1 september van het voorafgaande jaar aan de raad presenteren en de raad wordt geacht de begroting vóór 1 no vember daarop vólgend te kunnen vaststellen, zodat de stukken op 1 november op de provinciale griffie kunnen liggen. Dit houdt dus in, dat B. en W. de wét overtreden als de ontwerp-begroting né 1 september bij de raad wordt ingediend en de gemeenteraad hetzelfde doet als hij do begroting nd 1 november vaststelt. Het zou prachtig zijn als dit algemeen zou lukken; alle gemeenten zouden zo op 1 januari met een vastgestelde en door Gedeputeerde Staten goedgekeur de begroting kunnen beginnen. Helaas is de praktijk anders. In hun beleidsno ta bij de provinciale begroting-1970 schrijven Gedeputeerde Staten van Gelderland dat zij er bij de Gelderse gemeentebesturen op aan hebben moe ten dringen hun begrotingen tijdig vast te stellen en in te zenden. Zij zonden die brief aan de gemeen tebesturen op 24 januari 1968, maar sindsdien kon nog niet veel verbetering bespeurd worden; „in verband hiermee hebben wij de gemeentebesturen, die de begroting voor 1969 nè 31 januari van 'dat jaar hebben ingezonden onder verwijzing naar bedoelde brief ge vraagd mede te delen door welke oor- za(a)k(en) vaststelling en inzending van bedoelde begroting is vertraagd. Daar bij is tevens de toezegging verzocht zo danige maatregelen te treffen, dat in volgende jaren, te beginnen met 1970, de vaststelling en inzending van de be groting tijdig geschiedt", In dit licht is het des te opmerkelij ker, dat het gemeentebestuur van Epe zijn begroting voor 1970 nóg altijd moet vaststellen; volgende week worden pas de algemene beschouwingen gehouden. Deze late behandeling is niet aan de raad te wijten, maar wordt veroorzaakt door de véél te late indiening. In de schriftelijke voorbehandeling hebben raadsleden naar de oorzaak hiervan gevraagd. In hun antwoord hierop schrijven B. en W., dat het niet gemakkelijk was de begroting sluitend te krijgen. Eerst heeft het college ge tracht de begroting in evenwicht te brengen, zonder belastingverhoging. „Toen de Troonrede deed verwachten dat een maatregel zou worden getrof fen tot wijziging van de financiële ver houding rijk-gemeenten, die mee? in komsten voor de gemeenten in het vooruitzicht stelde, hebben wij hierop gewacht. De verwachting bleek echter ongegrond". Daarna is het gereedkomen van de begroting nog door vertraging bij de drukker te lang uitgebleven. Het is naar onze mening een zéér zwak verweer; men stelle zich eens voor dat alle Nederlandse gemeenten met een moeilijke begrotingspositie zó geredeneerd zouden hebben; het zou een onverantwoorde situatie gewor den zijn, niet alleen omdat de wet nu wel héél duidelijk overtreden wordt, maar ook omdat een van de belangrijkste doeleinden van opstel ling en behandeling van de begro ting de bepaling van het gemeen telijke beleid in het komende jaar aanzienlijk aan betekenis inboet als die behandeling vér in het begro- DEVENTER De werknemers van de failliet verklaarde Davo-haardenfa- brieken in Coevorden en Deventer krij gen in het vierde kwartaal van dit jaar hun loon over de wettelijke opzegter mijn en de vakantierechten over die periode. Het gaat om een totaalbedrag van zes ton. Daarvan moeten de voorschotten van het Gemeentelijk Administratie kantoor, de premies voor aow, aww en awbz en de loonbelasting worden afge- trokkén. Er waren 480 schuldeisers met vorde ringen van tientallen guldens tot een paar ton voor een totaal van f 14 mil joen, Alleen de 450 werknemers krijgen hun vordering. Zij moeten zich daar voor melden bij de Metaalbedrijfsbond in Hengelo. tingsjaar zélf plaats heeft. Uit de gegevens van Gedeputeerde Staten blijkt, dat op 1 november 1968 nog slechts drie begrotingen - 1969 op de griffie waren gearriveerd; het merendeel kwam in de maanden no vember, december en januari binnen, vooral in december. Natuurlijk kunnen er uitzonderlijke omstandigheden op de gemeentesecretarieën zijn (ziekte, veel mutaties) die de vertraging in de hand werken, maar het moeten inderdaad uitzonderingen zijn. Dat het allemaal op tijd k&n bewijst (o.a.) de gemeente Haarlem telkenjare: B. en W. van die stad dienen de begro ting in augustus in en de raad behan delt een en ander zo tijdig mogelijk. Dit kan omdat op het stadhuis van Haarlem een strakke dienstregeling be staat voor de opstelling van de begro ting; ieder jaar in februari gaat de pro cedure van start. „Zonder geforceerd haastwerk krijgen we onze begroting op tijs klaar: eind juni komt er altijd een beslissing van Den Haag ten aanzien van de uitkeringen van het rijk: we wachten niet op de circulaire maar bel- DEN HAAG De twintigduizend gulden die de stuurgroep „Omroep 2000" heeft geschonken aan de Maag denhuisbezetters, moet worden terugge stort op rekening van de Amro-bank. Door een vergissing van de Amro- bank werd een bedrag van 35.000 gul den (bestemd voor 'n andere instelling) op de rekening van de Omroep 2000 bij geschreven. Omroep 2000 had het be drag zonder meer opgenomen en ter be schikking gesteld van de Maagdenhuis bezetters en van de „Oranje Vrijstaat". Omroep 2000 heeft meegedeeld alles te zullen doen om de zaak in orde te bren gen. Een deel van het bedrag is al op rekening van de Amro-bank terugge stort. Via een openbare verkoop van haar directie-auto en enkele kunstvoor werpen, wil zij de rest van het geld bij een brengen. DEN HAAG Ds. G. Toornvliet, die in dienst van de Gereformeerde Ker ken van Noord-Holland en voor het ra dio-evangelisatiewerk voor de zender Bloemendaal was en die in 1968 door de particuliere synode van Noord-Holland werd ontslagen, heeft van de generale synode bericht gehad, dat zij op het standpunt staat, dat zijn ontslag op kerkordeltfke gronden ongedaan behoort te worden gemaakt. De synode meent, dat de zekerheids maatregelen, die op grond van de be trokken artikelen van de kerkorde in acht hadden moeten worden genomen, niet zijn toegepast. De uitspraak van de synode betekent, dat de kwestie van ds. Toornvliet nu aan de orde zal moeten komen op de twee particuliere synodes van Noord- Holland, die er voor de splitsing van het ressort onlangs zijn ontstaan. Deze beide particuliere synodes zullen bin nenkort bijeenkomen. Het hangt uiter aard van hun beslissing af of zij het ontslag van ds. Toornvliet ongedaan zullen maken. Er is van artikel 11 en 12 van de kerkorde een verschillende in terpretatie mogelijk. ADVERTENTIE daniela naad die inscheuren op de naad van het broekje len gewoon even op, dat kan toch óók?", zei ons enige tijd geleden een ambtenaar van Haarlem; de dienstrege ling kregen we ter inzage en zij ver dient respect. Niet alleen de grote steden hebben de mogelijkheid zich aan de wet te hou den, maar ook de kleine gemeenten. De begroting 1970 van de Zuidhollandse gemeente Benthuizen (2.300 inwoners) bestuurlijk overigens geen parel werd in de raadsvergadering van 18 au gustus 1969 behandeld. Het zal goed zijn als veel meer gemeen ten zich aan ook dit onderdeel van de gemeentewet gaan houden. Het provinciaal bestuur dient hierop streng toe te zien! ADVERTENTIE Wat denkt Schmelzer? Dit is een dubbel verkiezingsjaar. Krijgt de KVP klappen? Accent 'tackelde' drs. Schmelzer voor een groot interview. Deze week! Eerherstel voor topspion? Dr. Otto John schreef een boek om zich te rehabiliteren. Schrijft hij de waarheid? Accent start met een onthullende serie over deze beruchte man. Deze week! Sport met Bob Spaak Onze vaste sportrubriek staat onder redaktie van Bob Spaak. Een garantie voor kwaliteit. Deze week! Verder: nieuws van de HISWA! TILBURG Verbazing en verrassing bij Tilburgse gezagsdragers de stad is waardig bevonden in de jaren tachtig wellicht een nationaal vliegveld onder haar rook te krijgen. Want Tilburg is met meer de plattelandsgemeente van weleer, waar kerktorens en noodlij dende textielfabrieken toonaangevend waren. Tilburg-anno-1970 is met zijn 152.000 bewoners en het ontelbare aantal indu strieën (in verschillende variëteiten) na Groningen de achtste stad van Neder land geworden. Maar het is ook een in tens Brabantse stad, waar vliegveld of geen vliegveld volgens tientallen binnenkort Breugheliaanse bier- en wijnfeesten worden gevierd, terwijl ze daar het carnaval waarachtig nog maar net achter de kiezen hebben. Bovendien heeft burgemeester mr. C. J. G. Becht (60) als enige Nederlandse burgemeester een origineel paleis als raadhuis. Hij is zo trots als een pauw, nu Tilburg is genoemd als mogelijke vestigingsplaats voor een nationaal vliegveld. „En ik verzeker u", zegt hij bezwerend met zijn hand in de hoogte, „wij, ik bedoel natuurlijk Tilburg, heeft zichzelf niet aangeboden". Burgemeester Becht een fervent KVP-er hoort bij het zich razendsnel ontwikkelende Tilburg. Een burgemees ter die verschillende keren is gevraagd (en even zoveel maal heeft geweigerd) om minister van Volkshuisvesting te worden, is natuurlijk ook als levend be wijs te rekenen, voor de conclusie, dat Tilburg geen armetierig stadje meer is. Over het vliegveld-rapport van het Nederlands Economisch Instituut zegt hij: „Natuurlijk hebben wij de vliegvel den van Gilze-Rijen en van Eindhoven in de onmiddellijke omgeving en onze Tilburgse industrieën hebben daar na tuurlijk veel gemak van. Maar een na tionaal, of liever internationaal vlieg veld, waarvoor Tilburg geschikt is be vonden, is héél wat anders. Zo'n vlieg veld zou Tilburg nog aantrekkelijker maken voor het vestigen van indus trieën. „Vergeet niet", zegt burgemeester Becht, „dat Tilburg midden in de drie hoek ligt, die wordt gevormd door de steden Breda, Eindhoven en 's-Herto- genbosch. Dit gebied is na de Randstad het dichtst bevolkte deel van Neder land". „Toch ligt het gemiddelde inkomen van de Tilburgers ongeveer vijf pro cent onder het gemiddelde inkomen in de andere Brabantse steden. U hoort mij niet zeggen, dat Tilburg géén wel varende stad is. Maar het kan beter". „West-Brabant krijgt in Moerdijk een Shell-vestiging. Oost-Brabant krijgt een grote DAF-fabriek. Automatisch zal midden-Brabant zich dus ook gaan ontwikkelen. Een nationaal vliegveld bij Tilburg zou dat proces stimuleren". Een druk vliegveld in een dichtbe volkt gebied vraagt natuurlijk om pro testen van de bevolking. Burgemeester Becht is reëel genoeg om zich dat te realiseren. Hij zegt: „Wij moeten voor 1975 zor gen er zo'n tienduizend arbeidsplaatsen bij te krijgen. Dus proberen wij zoveel mogelijk schone industrieën te werven, die hun werknemers goed betalen". „Maar wij zijn op het ogenblik ook druk bezig onze agglomeratie te ont wikkelen tot woongebied. In de directe omgeving hebben wij ruim elfduizend hectaren bos, hei en vennen. Daar is het ideaal wonen. Tilburg is nu al meer werk- dan woonstad". „Het zou mij dus helemaal niet ver bazen, wanneer uit ons woongebied protesten zouden komen tegen dat vliegveld. Maar er is nog niets te pro testeren, want er is nog geen enkele plaats aangewezen voor dat vliegveld. Bovendien: Het zou pas in de jaren tachtig kunnen worden aangelegd. Dat duurt nog zo lang". In het rapport van het NEI wordt ge zegd dat Tilburg niet de énige moge lijkheid is voor de aanleg van een na tionaal vliegveld in Brabant. Maar bur gemeester Becht wijst onmiddellijk op de streekverzorgende functie van Til burg. „De medische faculteit hebben wij al op een haar na gemist", zegt hij. „Maar een nationaal vliegveld zou hier na tuurlijk helemaal op zijn plaats zijn". DEN HAAG Dr. Vondeling (voor zitter PvdA) en mr. Van der Stee (voor zitter KVP) zullen zaterdag in Musis Sacrum in Arnhem debatteren over de buitenlandse politiek. Dat zal gebeuren in een bijeenkomst van het gewest Gelderland van de KVP. De Gelderlandse KVP'ers stelden er prijs op ook aan niet-partijgenoten het woord te geven. Dr. Vondeling verklaarde zich bereid zelf naar Arnhem te komen. Zoals be kend, weigerde onlangs mr. Van der Stee op een uitnodiging van dr. Vonde ling in te gaan omdat hij geen reële ge- spreksbasis zag. De KVP-voorzitter is nu over zijn bezwaren heengestapt. Het Nederlandse paviljoen op de „Expo. '70" zal als een der weinige door kroonprins Akihito en de Japanse kroonprinses worden bezocht, en wel op 19 maart. Premier Sato heeft het voor nemen het paviljoen zaterdag 14 maart te bezoeken. ROOSENDAAL Mr. R. H. Grasso, officier van justitie te Breda heeft de nieuwe commissaris van politie te Roosendaal Ter Hark, (die anderhalve maand in functie is) gevraagd zich te bezinnen op het verbaliseringsbeleid. Het was de Bredase officier van Jus titie opgevallen, dat de statikstiek van gemaakte processen-verbaal van Ros- sendaal de laatste1 twee jaar een sterke daling laat zien. In 1969 is het aantal door de' Roosendaalse politie opgemaak te processen met tien procent terugge lopen ten opzichte van 1968. De daling is vijftien procent in vergelijking met het jaar daarvoor. Deze opmerkingen zijn bij de bevolking van Roosendaal nogal hard aangekomen. „Ik heb helemaal geen behoefte aan grotere aantallen processen-verbaal" zei de officier van justitie desgevraagd. „Mijn parket krijgt er jaarlijks zo'n 80.000 te behandelen. Daar hebben we heus wel genoeg aan. De sterke daling in Roosendaal is echter opvallend bij 'n snel toenemende bevolking. Het is best mogelijk, dat ze in Roosendaal zoveel braver zijn geworden. Ik wil echter wel de reden weten waarom er zoveel ver balen minder zijn. In steden als Tilburg en Breda blijven de aantallen gelijk. Commissaris Ter Hark vond, dat de kwestie niet overtrokken moet worden. „Het is een kwestie van overleg. Als de officier van Justitie meent, dat er fou ten worden gemaakt bij de opsporing, heeft hij het recht en de plicht daar op te wijzen. De officier heeft mij ge vraagd het verschijnsel te onderzoe ken." DEN HAAG Het parkeren op trot toirs brengt de veiligheid van de voet gangers in gevaar en is bovendien in strijd met de wet. In een brief aan de minister van Jus titie vraagt de Nederlandse vereniging bescherming voetgangers daarom ook om beëindiging van deze ongewenste si tuatie. De Vereniging wijst erop, dat in ver scheidene gemeenten gemeentebestuur en politie in hun op zichzelf te waarde ren streven de parkeernood te vermin deren, het parkeren op trottoirs toe staan. DEN HAAG De gedeeltelijke her ziening van de Grondwet in 1971 zal over een keur van onderwerpen gaan. Zij vormen een goede aanzet tot een al gehele grondwetsherziening. De rege ring zal ook ruime aandacht geven aan een eventuele verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) zei dat gisteren in de Eerste Ka mer bij de beantwoording van opmer kingen over zijn begroting. Op de vra gen over de verhoging van de drempel, die partijen over moeten om in de Tweede Kamer te komen, wilde hij niet verder ingaan. De minister deelde mee, dat de be noeming van de burgemeester van Goes nog deze maand kan worden verwacht. Bij Nieuw-Borssele duurt dat nog even. Die gemeente moet een pittige burge meester hebben, zei de minister. Inzake de vorming van een eventuele nieuwe gemeente IJsseldam (een com binatie van Alexanderstad en Capelle aan de IJssel), staat de minister open voor de bezwaren van de bevolking. Minister Witteveen (Financiën) zag geen kans om de gemeenten nog dit jaar een extraatje te geven. Dat laat de begroting van het gemeentefonds niet VLISSINGEN Het is vrijwel zeker dat onder het Kanaal door Zuid-Beve land een der drukste vaarroutes van West-Europa een verkeerstunnel komt die past in de nieuwe dubbel- baans rijksweg 58 door Midden-Zee land. Ir. G. de Kérk, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, deelde dit guste- ren in Vlissingen mee na de overdracht van de tweede dubbeldeksveerboot Prins Willem-Alexander voor de Wes- terschelde. Volgens hem zijn de plannen omtrent een vaste verbinding voor de Wester- schelde nu „uit de droomsfeer" geko men. Toch is nog een derde dubbel deksveerboot op de Westerschelde drin gend nodig, vond mr. J. van Aartsen als commissaris der Koningin in Zeeland. LAGOS Vandaag is opnieuw een groep r.k. missionarissen Nigerië uitge wezen. Het betreft hier 28 priesters en zes zusters, allen van Ierse of Britse nationaliteit. Deze mensen zouden eerst, wegens het „illegaal betreden van Nigerië", te rechtstaan maar de regering heeft hiervan afgezien. In totaal zijn nu 95 r.k. missionaris sen. mannen en vrouwen, het land uit gestuurd, en allemaal om dezelfde re den. toe. Minister Beernink liet weten dat de verfijningsregeling voor gemeenten met slechte bodemgesteldheid op 1 jan. 1968, in werking treedt. ADVERTENTIE BRUSSEL Als alles naar wens gaat, krijgt de Noordatlantische ver dragsorganisatie volgende week een el- gen communicatiesatelliet. De door Amerika gebouwde kunstmaan moet op 18 maart van Kaap Kennedy worden afgeschoten naar een positie op 35.200 km boven het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan. Het Navo-hoofd- kwartier in Brussel, de hoofdsteden van de deelnemende staten en de com mandocentra voor de zee- en land strijdkrachten moeten zo via twaalf grondstations een betere onderlinge verbinding krijgen, die ook voor poli tiek beraad en het treffen van spoed maatregelen ingeval van een crisis kan worden gebruikt. Tot dusver gebruikt de Navo Ameri kaanse verbindingssatellieten. Hoewel de organisatie normaal voorrang krijgt, kan het voorkomen dat zij op haar beurt moet wachten bij het doorgeven van berichten. Hèt project van een ei-* gen communicatiekunstmaan kost 50 miljoen dollar, die door veertien Navo leden beschikbaar is gesteld. Frankrijk doet niet mee. Op de Expo is Osaka (bapan) is het Nederlandse paviljoen gisteren offi cieel overgedragen aan mr. J. Cals ,d# commissaris-generaal van het pavil joen. Het kan ongeveer 36.000 bezoeker* per dag verwerken. ADVERTENTIE Doen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7