„Bezet gebied is deel van Israel" rrico Jezuïeten in oppositie Scheepsbotsing in de mist IJZEREN STOOMSCHIP WORDT GELICHT POMPIDOU BLIJFT MOKKEN Velen in V.S. vrezen strijd als Vietnamnu in Laos Valse bommeldingen doen vliegtuigen terugkeren Vastgelopen EESlEJ Over de grenzen 't Schaep met de vijt pooten krijgt Televizier-ring Ha fijn-een borrel van floryn! MINISTER WEIZMAN: Turbinetrein in Frankrijk Jongste Britse kiezer Ook Duitsland breekt met Rliodesië Pompidou bij „Nederlandse" Haarscheurtjes in Bréguet Mensen keren in Pozzuoli terug Comité tol redden vogelreservaat Frieoeten GEVECHTEN AANVAL Koning Boudewijn naar Kongo r Jeugdbende in Polen Een beleid, dat vertrouwen wekt A.R.P.-Evangelische Volkspartij ACHTERSTRAAT LUST 6 TEL A\TV De Israëlische minister van Vervoer. Ezër Weizman, die hoofd geweest is van de Israëlische luchtmacht, heeft gezegd, de in de oorlog van 1967 door Israël veroverde Arabische gebieden, niet als bezet gebied, maar als deel van Israël te beschouwen. Minister Weizman voegde er evenwel aan toe, alleen zijn eigen mening uit te qvreken en niet die van de Israëlische coalitieregering in haar geheel. PARIJS Een turbinetrein met een topsnelheid van 180 kilometer per uur zal op 16 maart in gebruik wor den genomen op de lijn Parijs-Caen. Met één stop (te Evreux) zal deze trein de 230 km tussen Parijs en Caen •fleggen in 1.49 uur d.w.z. met een gemiddelde van 131 kilometer per uur. Dit is voor de eerste maal dat een der gelijk type trein in Europa in exploi tatie wordt genomen. In juni wordt deze dienst uitgebreid tot de bad plaatsen Deauville en Cabourg. In september zal ook op de verbinding Parijs-Cherbourg deze trein worden gebruikt. Over het traject doet hij dan drie uur en twee minuten met een gemiddelde van 122 km en een tijdwinst van 47 minuten. Voor deze treinen zal geen toeslag op de prijs worden geheven. OSLO Een Noors actiecomité, dat zich „help de trekvogels" noemt, is be gonnen met een collecte om twee mil joen dollar bijeen te brengen. Het doel van het comité is, het behouden van de Spaanse Delta Las Marisma de Hinojos in de riviermonding van de Guadalqui vir als overwinteringsoord voor eenden, ganzen en andere trekvogels. Banken en industriële concerns heb ben als eersten gegeven. De andere do naties begonnen binnen te stromen, zo dra de actie bekend was gemaakt don derdagavond in een televisieuitzending. Men is van plan de delta te kopen en daardoor te voorkomen dat deze wordt gecultiveerd met alle gevolgen voor de vogels van dien. Een dergelijke actie om Las Marisma de Hinojos te kopen is reeds in Neder land gaande. De aankoop van de delta zal worden georganiseerd door het International Wildlife Fund. ADVERTENTIE FWCO. KAAS MET EEN GROTE K LONDEN De Engelse typiste Trudy Sellick heeft gisteren gestemd vijf uur en vijftien minuten nadat ze achttien jaar was geworden. Daarmee werd ze de jongste Britse staatsbur ger die ooit heeft gestemd. Trudy bracht haar stem uit bij een tus sentijdse verkiezing voor de Lager huiszetel van Bridgewater in Zuid- west-Engeland. Het was de eerste verkiezing waar Britten van achttien jaar af aan konden meedoen. Tot nu toe was in Engeland de stemgerech tigde leeftijd 21 jaar. Omdat Trudy Sellick de eerste wilde zijn, stond ze erg vroeg op. Eerst was er ontbijt met champagne voor deze dochter van een héreboer. Toen deed ze haar nieuwe, witte laarzen aan, een cadeau van haar vriend. Ten behoeve van het legertje fotogra ven en televisiemensen ging Trudy het stemlokaal enkele keren in en weer uit. „Deze verjaardag vergeet ik nooit", zei ze lachend. Hoe ze heeft gestemd, wilde ze niet vertellen. De Israëlische minister, die lid is van de rechtse Gahal-partij, die behoud van de bezette gebieden voorstaat, gaf ook te kennen, voorstander te zijn van ver huizing van vele van de 30.000 Arabi sche vluchtelingen in de bezette strook van Gaza naar andere gebieden. In antwoord op vragen zei minister Weizman: „Wat u bezette gebieden noemt, noem ik Israël". Op de vraag of hij dacht dat zijn uitspraken de Arabieren in de bezette gebieden ertoe zouden dwingen tot de dood te blijven strijden, antwoordde de generaal: „De Palestijnse Arabieren zijn op het ogen blik in de war door de huidige situatie. Iedere Arabier die zichzelf respecteert zou zeggen: die Weizman, dat is een eerlijke vent". Een correspondent vroeg Weizman over de berichten dat Israël van plan zou zijn 300.000 Palestijnse vluchtelin gen van de strook van Gaza naar de westelijke oever van de Jordaan over te brengen. Weizman antwoordde dat er nog „geen beslissing" is genomen over de toekomst van de Arabieren in de strook van Gaza. „Maar", voegde hij er aan toe alweer de nadruk erop leg gend dat dit zijn persoonlijke mening is „gelooft u niet dat het een goed idee zou zijn, en menselijker, de vluchtelin gen uit een overbevolkt en armoedig gebied te halen?" Bij gevechten in de door Israël bezet te heuvels van Golan tussen Syrische en Israëlische patrouilles zijn donder dag vier pantservoertuigen van Israël vernietigd. In een in Damascus uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat de Is raëliërs ongeveer 25 en de Syriërs twee man hebben verloren. Een Israëlische woordvoerder maakte bekend, dat een Syrische militair was gedood en zes Israëliërs gewond. Het gevecht brak uit toen een Syrische pa trouille de bestandslijn overschreed. In Tel Aviv is verder bekendgemaakt dat Israëlisch luchtdoelgeschut donder dag 'n Egyptische jachtbommenwerper van het type „Soekhoy-7" heeft neer gehaald. De piloot is om het leven ge komen. Het toestel maakte deel uit van een groep Egyptische vliegtuigen die Is raëlische stellingen in de zuidelijke sec tor van het Suez-Kanaal aanviel. Een militaire woordvoerder in Cairo gaf later het verlies van een vliegtuig toe. Hij zei voorts dat commando-een heden donderdag het Suez-Kanaal in de noordelijke sector zijn overgestoken. Zij hadden een Israëlische pantserwagen vernietigd en de inzittenden gedood. Israëlische straalvliegtuigen hebben donderdag Egyptische militaire doelen in de zuidelijke sector van het Suez- Kanaal bestookt, heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Hij zei, dat alle vliegtuigen behouden zijn teruggekeerd, nadat zij 25 km op Egyptisch gebied waren binnengedron gen. Een Israëlische müitaire rechtbank heeft in Nabloes vijf leden van een Arabische guerrilagroep elkt tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. In het vonnis werd meegedeeld dat men deze „bloeddorstige terroristen" niet de eer wilde geven van levenslang. De verdachten hadden zelf de maximum straf gevraagd. VATICAANSTAD Na de Ameri kaanse Jezuïeten hebben die van Mi laan zich solidair verklaard met hun drie medebroeders van de Gregoriaanse Universiteit in Vaticaanstad, die open lijk de politiek van het Vaticaan met betrekking tot de echtscheiding in Italië hebben gekritiseerd. In het Milanese blad „Aggiornamenti Sociali" (sociale vernieuwing) zeggen deze Jezuïeten, dat er op het terrein van de echtscheiding en in wijder ver band op de verhouding tussen kerk en staat, verschillende opvattingen in de rk-kerk bestaan. Men kan b.v. niet ontkennen, aldus de Jezuïeten, dat de verhouding die er tussen staat en kerk bestaat in de VS even aanvaard baar is als die tussen de Italiaanse staat en het Vaticaan, in het concordaat. „In de VS ontzegt de grondwet aan de staat en zijn organen de bevoegdheid op het stuk van de godsdienstvrijheid langs wettelijke weg in te grijpen. Intussen heeft kardinaal Poma, voor zitter van de Italiaanse bisschoppencon ferentie, de ACLI de christelijke bond van Italiaanse arbeiders die bijna 800.000 leden telt, gewaarschuwd voor een „afglijden naar links", dat „de christelijke waarden zou bedrei gen". Tijdens dichte mistgisteren, is het Duitse lichtschip „Elbe" aangeva ren door een Argentijns vrachtschip en zwaar beschadigd. Het lichtschip is meteen naar de veilige haven ge sleept; hier ligt het tussen de sleepbo ten. De ravage aan boord is duidelijk zichtbaar. BONN De Westduitse regering heeft bekendgemaakt dat haar consu laat in Rhodesië zal worden gesloten. Men gaat thans na hoe de belangen van de ongeveer 1800 Duitsers, die in Rhodesië wonen, kunnen worden be hartigd. Een derde van deze Duitsers bestaat uit Joden die tijdens de Hitler-periode konden ontvluchten, en die thans door de Bondsrepubliek financieel worden gesteund. De gemeenteraad van Salisbury heeft donderdag de eerste stap gezet op de weg naar rassenscheiding op het gebied van de openbare diensten. Het hoofd van deze diensten kreeg opdracht zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over de mogelijkheid tot inrichting van afzonderlijke zwembaden en toiletten voor blank en zwart. Deze inrichtingen zijn nu open'voor alle rassen. In de grondwet van de nieuwe repu bliek is al rassenscheiding vastgelegd voor de kieslijsten. Voorts is bepaald, dat de blanke minderheid nooit zal worden overheerst door de zwarte meerderheid. LONDEN Een bergingsvloot is onderweg naar de Britse Falklandei- landen in hel zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan, om de „Great Britain", 's werelds eerste ijzeren door stoomkracht voortgedreven schip, te bergen en op te halen. In Bristol zal de Great Britain worden opgekalefaterd in dezelfde werf waar het in 1843 werd ge bouwd. De „Great Britain" die 1400 ton meet, werd op een van de kusten van de Falkland-eilanden neergezet in 1937, en aan zijn lot overgelaten. •De berging zal geschieden door de Risdon Beazly Salavage Company uit Southampton, met gebruik ma king van Duitse techniek, een groot Duits pontonschip, de „Mulus" en een aantal Duitse duikers. De „Great Britain" zal aan boord van de 2667-ton metende „Mulus" worden gehesen en als alees goed gaat, in juni' in Engeland zijn. Het repareren en opkalefateren van het oude schip zal naar schatting twee jaar duren. En dan wordt het ergens permenent tentoongesteld. ^*A^AiV>A^/VWVVVVWVVVWVWVVVA'VVVWVVVVV> O BRUSSEL Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zullen van 17 juni tot 1 juli een bezoek brengen aan Konge-Kinsjasa. De reis van het Belgische vorstelijke paar naar deze voormalige Belgische kolonie, die in 1960 na bloedige inciden ten zelfstandig werd, kan als een hoog tepunt in de verzoening van België met Kongo beschouwd worden. Koning Boudewijn geeft gevolg aan een uitnodiging van president Joseph Desiré Moboetoe, die eind vorig jaar Brussel heeft bezocht. President Pompidou van Frankrijk heeft vandaag de grote landbouwten toonstelling in Parijs bezocht. Tijdens zijn rondgang belandde hij ooly bij de Nederlandse inzending compleet met kaas en meisjes in namaak-,Ne derlandse" klederdracht. ADVERTENTIE PARIJS President Georges Pompi dou heeft voor het eerst sinds de terug keer in Frankrijk van zijn Amerikaanse reis weer gesproken over de tegen hem gerichte betogingen. Hij betichtte de autoriteiten in Chica go ervan, „niet alleen de betogers te hebben toegestaan te betogen maar, ik zou haast zeggen, ze ertoe geleid heb ben om mijn vrouw en mij beledigingen in het gezicht te kunnen werpen". „Wat mij in Chicago irriteerde, wat ik niet kon verdragen, was de mede plichtigheid van de autoriteiten", zo zei hij voor dé televisie. Van dat punt af, was het niet langer Georges Pompidou die erin gemengd was, maar Frankrijk. Om die reden reageerde ik uit naam van, en om de „eervan Frankrijk". Hij verklaarde grote waardering te hebben gehad voor het gebaar van pre sident Nixon, om na de demonstratie- incidenten een diner met hem in New York bij te wonen. De vriendschap tussen beide landen was „duidelijk verstevigd" en hoewel het beleid van beide landen zeer ver schilt, zijn „in de grond van de zaak onze objectieven op lange termijn in het algemeen zeer nauw aan elkaar verwant". BONN Het Westduitse ministerie van Defensie heeft bevestigd, dat de gehele vloot van Bréguet „Atlantic" vliegtuigen voor de onderzeebootbe- strijding waarde 480 miljoen mark (131 miljoen dollar) aan de grond wordt gehouden in verband met de ont dekking van haarscheurtjes. De scheurtjes zijn door middel van röntgenstraling ontdekt in de romp, de draagbalken en het landingsgestel, waardoor de vliegveiligheid in gevaar kan komen. Staatssecretaris Wilhelm Berkhan zei in antwoord op vragen uit de Bondsdag, dat de Atlantic-vloot pas in 1972 weer volledig operationeel zal zijn. De Bréguet „Atlantic" is gezamenlijk gebouwd en ontwikkeld door West- Duitsland, Frankrijk (waar het toestel werd ontworpen), België en Nederland. Al deze landen hebben Atlantic toestel len gekocht. Volgens Berkhan, bedragen de repa ratiekosten 500.000 mark (136.000 dollar) per toestel. Op het ogenblik zijn maar vier Westduitse Atlantics operationeel. Door de haarscheurtjes zijn geen onge lukken ontstaan, zo verzekerde hij. Een woordvoerder voor het ministerie van Defensie verklaarde later, dat de zilte zeelucht kennelijk had bijgedragen tot ontstaan van de scheurtjes. POZZUOLI Niet egen? taande er gisteren twee lichte aardschokken wer den gevoeld gaat de bewolking van het grotendeels geëvacueerde Pozzuoli in kleine groepjes naar haar stad bij Na pels. De schokken van gisteren waren zo licht dat geen mens maar wel een instrument ze kon waarnemen. In Pozzuoli is thans een groot aantal winkels weer open. Veel gevluchten ke ren niet alleen terug omdat zij weer „thuis" willen zijn, maar ook omdat het moeilijk was „in den vreemde" werk en woongelegenheid te vinden. LONDEN Luchtmaarschalk Lord Dowding, de man die de succesvolle strategie voor de „Slag om Engeland" in 1940 ontwierp, is donderdag in de Westminster Abbey in Londen begra ven. De as van de 87-jarige Dowding is bijgezet bij het grote gebrandschilderde raam in kerk, waarop de Slag om Enge land staat afgebeeld, en onder een gat in de muur, dat er tijdens de tweede wereldoorlog door een Duitse bom inge slagen is. Bijna 3000 mensen waren bij de rouwdienst aanwezig. WASHINGTON De oorlog in Laos is donderdag tot een van de belangrijk ste onderwerpen van discussie gewor den in de Amerikaanse Senaat. De kri tiek op de politiek van Nixon ten aan zien van Laos is gebaseerd op twee BONN Vier Boeing-straalpassa- giersvliegtuigen drie van de Luft hansa en een van de PAN American moesten in verband met bom-meldin- gen donderdag het vertrek uitstellen of naar de luchthaven terugkeren. Twee toestellen van de Lufthansa van de. dienst Frankfort-Hamburg kon den niet op tijd vertrekken, omdat er anonieme telefoontjes waren binnenge komen dat aan boord een bomaanslag op een Israëliër zou worden gepleegd. Ondanks een grondig onderzoek werd er echter niets gevonden. Volgens de politie van Hamburg wa- ADVERTENTIE ren deze telefoontjes afkomstig van een dronken man. De politie in Frank fort deelde mede dat de passagierslijs ten geen Israëliër vermeldden. Bij het derde Lufthansa-toestel kwam 'n verschrikte Jordaniër kort na het vertrek uit Bonn de stewardess ver tellen, dat zich een bom aan boord be vond. De piloot, die op weg was naar Frankfort keerde onmiddellijk naar de luchthaven van Bonn terug. Ook in dit vliegtuig werd niets gevonden. De man die het alarm sloeg is thans geïdentificeerd: Het was een 27-jarige Jordaniër die in de buurt van Bonn in een staalfabriek werkt. Zijn naarn luidde Sjaddad Salech. Een uur naaat de machine landde' werd de politie te Bonn opgebeld en kreeg de volgende mededeling te horen. „Een bom, vanmiddag om 12 uur," en geen woord meer. De Boeing wordt thans haarfijn on derzocht, de bagage incluis. Uit de Jor daniër heeft men nog niet veel zinnigs kunnen halen. De man, die erg bang en zenuwachtig deed, had slechts gezegd dat hij alarm had geslagen omdat hij „zo bang was". Rome Vandaag .heeft de politie op het vliegveld van Rome vijf toestellen on derzocht omdat men telefonisch te ho ren had gekregen dat zich in die machi nes bommen bevonden. Er werd niets gevonden. Het betrof hier 2 Italiaanse, een Spaans, een Zuid en een Noordamerikaanse verkeerstoe- stel. Op 1 maart werd er een bom aange troffen in een machine van de Ethio pian Airlines. Een man van de veilig heidsdienst aan boord verrichtte toen de heldendaad door mét het ding het vliegtuig uit te springen, en de bom weg te werpen die onmiddellijk hierop ontplofte, zonder enige schade aan te richten. De Boeing-747 van de PAN American moest na een telefoontje op de start baan in Bonn blijven wachten. Na on derzoek van het vliegtuig, waarin zich 61 passagiers bevonden, kwam geen bom tevoorschijn. WARSCHAU Een Pools meisje van 16 jaar en 17 jongemannen zijn te War schau, aldus meldt 't blad Kurier Pols ki, voor de rechter verschenen, wegens verkrachting. Het meisje lokte vrouwen en meisjes een afgelegen stal binnen, die dan door de jongens werd gegrepen en verkracht. Niemand van de slachtoffers had de durf de politie in te lichten. Toen dit eindelijk, na haast vier maanden, door een slachtoffer wel werd gedaan greep de politie onmiddellijk in. Kort daarna kon men tot arrestatie overgaan. gronden: angst dat de situatie zal uit groeien tot een tweede Vietnam en al gemene ontevredenheid over de Ameri kaanse politiek in Zuid-oost-Azië. De kritiek op Nixon is hoofdzakelijk van de democraten afkomstig, hoewel ook enkele republikeinen het oneens zijn met de rcgeringspolitiek, vooral zij die zich ook niet kunnen verenigen met de Vietnam-politiek van Nixon. Sommige senatoren hebben in privé- gesprekken verklaard, dat zij zich niet zo ongerust zouden maken als alles dat door de regering over Laos wordt ver teld, geloofd kon worden. Hun ervaring inzake Vietnam echter toen zij de rege- ring-Johnson geloofden, heeft hen voorzichtig gemaakt. (Tonkin-incident). Woensdag diende senator J. W. Ful- bright een resolutie in waarin wordt voorgesteld dat de regering toestem ming van het Huis van Afgevaardigden moet vragen om troepen in Laos in te zetten. Men twijfelt sinds de afgelopen week temeer over de Amerikaanse in menging in Laos, daar de president oor spronkelijk verklaarde dat nooit een Amerikaan in Laos tijdens gevechten was omgekomen. Hierna maakte hij be kend dat tot nu toe bijna 50 Amerika nen in Laos zijn gesneuveld. T)e Italiaanse oud-premier Aldo Moro Italië's bekwaamste, on derhandelaar is er niet in geslaagd de politieke crisis te bezweren, die op 7 februari is ontstaan na de ineen storting van de regeringscoalitie „links van het centrum". Eerder al was een formatie-opdracht van oud-premier Rumor mislukt. Nu gaat de oud-minister van buiten landse zaken, Fanfani, het nog een keer proberen. IXet falen van Rumor en Moro is een gevolg van de grote kloof, die tussen de vroegere coalitiepartners christen-democraten, socialisten, so ciaal-democraten en republikeinen is ontstaan. Er zijn drie punten, die gezamenlijk het struikelblok vormen, die een oplos sing van de crisis in de weg staat. Er is in de eerste plaats de nasleep van de „lange, hete herfst", de maanden van sociale onrust in het industriële noorden van Italië, die een geweldda dig hoogtepunt kreeg in de bomaan slagen in Milaan en Rome, waarbij zestien mensen omkwamen. De verdeelde regering, door de gebeur tenissen plots tot een hechte eenheid aaneengesmeed, vaardigde wetten uit, die volgens velen een fascistisch ka rakter hadden. Nu de kruitdamp enigszins is opgetrokken willen de so cialisten een algehele amnestie voor allen, die bij de herfsttroebelen be trokken waren. De andere oud-coali tiegenoten wijzen dit af. AMINTORE FANFANI laatste kans TAe verhouding tot de communisten 1» een ander punt dat de partijen sterk uiteen heeft gedreven. Is de communistische partij eventueel als regeringspartner aanvaardbaar?, zo luidt de strijdvraag. Voorstanders van opneming van com munisten in de regering argumente ren dat het niet aangaat een party, die bij de jongste verkiezingen ruim dertig procent van de stemmen haakle, sim pel te negeren. T"le grootste tegenstellingen zijn ech- ter ontstaan op het punt van de nieuwe echtscheidingswet, die al door het parlement is aangenomen, maar nog door de Senaat moet worden goedgekeurd. Het Vaticaan heeft openlijk zijn ..onaanvaardbaar" over de niéuwe wet uitgesproken, tot grote verlegen heid van de christendemocraten en tot grote ergernis van de andere par tijen, die er een duidelijke inmenging van het Vaticaan in de binnenlandse aangelegenheden van Italië inzagen. Volgens het Vaticaan is de nieuwe wet in strijd met het concordaat, dat paus Pius XI in 1929 sloot met de fascistische dictator Benito Mussolini. T^e tegenstellingen tussen de vroegere regeringspartners zijn zo groot, dat herstel van de oude coalitie hoogst onwaarschijnlijk lijkt. Het al ternatief is ontbinding van het parle ment en nieuwe algemene verkiezin gen, drie jaar eerder dan de bedoeling is. Dat laatste is een schrikbeeld voor christen-democraten en socialisten, die grote verliezen vrezen ten koste van ultra-linkse en ultra-rechtse groeperingen. De grote partijen is er veel aan gelegen een oplossing van de crisis te vinden zonder nieuwe algemene verkiezin gen. Er deden zelfs cl geruchten de ronde over een mogelijke coalitie tus sen de christen-democraten en de communisten, ingegeven door hel feit, dat de communistische partij zich over de controversiële kwestie van de echtscheidingswet opvallend zwijgzaam heeft gehouden. Maar voor het tot een dergelijk mon sterverbond komt. zal er nog heel wat water door de Tiber moeten vloeien. Een ding is wel duidelijk: als Amintore Fanfani niet slaagt in het samenstel len van een nieuwe regering, dan zul len nieuwe verkiezingen onvermijde lijk zijn. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 11