Veenendaals dagblad Buiten Chaos bij' „feest" van Bijenkorf Administratie door gevangene misleid Gat geknipt in hek om Arnhems leeuwenpark Friendship nog jaren in trek r Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prof. Buikhuizen pleit voor kostwinners met vonnis wegens rijden onder invloed Onfortuinlijke Spartaan Droog weekeind „Een typisch vrijetijds- delict" Politie had het weer zwaar te verduren In Londen geen „erwtensoep- mistmeer Artibus-leraren willen bestuur laten vervangen VOOR EERSTE KIÏSD MEER BIJSLAG General Electric naar W.-Brabant NOG ONRUST OP ATHENEUM TE UTRECHT Verkeerde man vrijgelaten Directeur: Iemand saboteert ons Suriname heeft over vier jaar eigen leger Waar blijven de Phantoms?" vraagt Israël Golf van valse bommeldingen in Amerika J AMSTERDAM - Prof. dr. W. Ru ik huizen, hoogleraar in de criminologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, utelt voor een „blauw rijbewijs" in te voeren bij veroor delingen wegens het rijden onder invloed van alcohol: een rijbewijs, dat de betrokkene wel toestaat op werkdagen overdag te rijden, maar niet gedurende de avonduren en de weekeinden. Kievitsei STEVIGE DRINKERS ZE RIJDEN TÓCH AMSTERDAMSE MENIGTE RICHTTE GROTE VERNIELINGEN 4AN AFGELAST VOOR f 400 MILJOEN VERKOPEN VERWACHT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10955 (red Giro 1321600 Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., f 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 14 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 62 „VOOR OVERDAG 'N BLAUW RIJBEWIJS" Dc verkeersveiligheid zal door een dergelijke maatregel, volgens de hoog leraar, nauwelijks in gevaar komen. Rijden onder invloed is namelijk een typisch vrijetijdsdelict. Het heeft over wegend in de weekeinden en gedurende bepaalde avonden plaats, aldus de hoogleraar. Hij sprak vanmorgen op de tweede dag van het congres ..Alcohol en wegverkeer", dat dc Nederlandse \creniging voor strafrecht en crimino logie Dirck Volckertsz Coornhert in Amsterdam houdt. Veel rijders onder invloed zitten met problemen. Niet meer mogen rijden zou LONDEN De gevreesde Londense „erwtensoepmist" behoort tot het ver leden. Naar uit een vrijdag gepubliceerd wetenschappelijk onderzoek van het Londense stadsbestuur bljjkt, hebben de ruim een eeuw geleden ingevoerde be palingen over het gebruik van „rook- loze" huisbrandstof, waarvan de na leving streng wordt gecontroleerd, de luchtvervuiling boven de Theemsstad drastisch verminderd. In december scheen de zon in Londen ditmaal aanzienlijk langer dan in het gebied er omheen. Zelfs het aantal van de in Londen waargenomen vogelsoor ten is toegenomen. Het voornaamste probleem van de autoriteiten is thans niet meer de rook, maar de luchtverontreiniging door zwaveldioxydehoudende afgewerkte gas sen. 5 5 /~kp ^et internationale natuurbe- J j schermingsvlak is reeds enige S 5 jaren geleden onomstotelijk komen J Z vast te staan, dat door het rapen J J van de eieren van de kieft de popu- j latie niet terug loopt. Het heeft geen j 5 invloed op de voortplanting, zulks g goeddeels', omdat de belangstelling 5 van de plattelandsbevolking voor- S al van Friesland zo groot en echt is. Zij wordt door de wetgever zelfs j bevoorrecht door de raaptijd in deze j provincie, waar de vogels later pie- j voor een aantal van hen een extra pro bleem op kunnen leveren. Het betekent namelijk, dat zjj hun beroep niet meer kunnen uitoefenen. Dat het hier niet om een kleine groep gaat, bleek uit een on derzoek, waaruit men kan afleiden, dat ongeveer 1 op de 7 personen, die ver oordeeld worden wegens rijden onder invloed, hierdoor zjjn betrekking kwijt raakt. „Het is duidelijk, dat dit een eventuele re-socialisatie van de betrokkene onguns tig kan beïnvloeden", zei prof. Buikhui zen. Men mag niet aannemen, dat ook dit de bedoeling van de rechter is ge weest. De hoogleraar deed daarom zijn voorstel voor het blauwe rijbewijs. Veel buitenstaanders menen, dat bij rijders onder invloed sprake is van een groepje normale drinkers, dat door pech of wat dan ook tegen de lamp gelopen is. Statistieken laten zien, dat personen, die verdacht worden van het rijden onder in vloed gemiddeld een bloedalcoholgehalte hadden van tussen de 1.75 en 1.85 ff/OO. Bij een groep van ongeveer 600 veroor deelde rijders trof prof. Buikhuizen een gemiddelde aan van 1,85 Of/.OO. Wie met gedetineerden uit „Banken- bosch" ruim 90 pet. zit daar wegens het rijden onder invloed gesproken heeft, weet dat deze mensen inderdaad buitensporig veel drinken", zei prof. Buikhuizon. De meesten van h«n zeggen bijvoorbeeld, dat zij zonder moeite tien glaasjes kunnen drinken. Uit een onderzoek van het criminolo gisch instituut te Groningen naar de ef fectiviteit van de strafmaat blijkt duide lijk dat de straf geen effect heeft, zei de hoogleraar. Of men nu een voorwaarde lijke gevangenisstraf geeft, of men nu wel of niet het rijbewijs intrekt. Het per centage veroordeelden, dat later recidi veert schommelt rond de 37. Alleen de boete steekt hier iets gunstiger af, zij het weinig. Dit laatste zegt echter wei nig, omdft deze groep als regel de lich tere gevallen betreft. Uit het. onderzoek in het buitenland blijkt, dat mensen, die wegens het rjjden onder invloed hun rijbewijs z(jn kwijtge raakt, tóch rijden, zo vervolgde de hoog leraar. Gesprekken met „Bankenbossers" tonen aan dat hetzelfde geldt voor Ne derland. Van de ontzegging van de rijbevoegd heid zal pas weer een speciaal preventief effect uitgaan wanneer de veroordeelden in de betrokken periode inderdaad niet meer kunnen rijden. Deze situatie bereikt men pas wanneer er intensiever gecon troleerd wordt. Speciale kentekenplaten voor auto's van recidiverende rijders-on der-invloed zouden, volgens spreker, deze controles effectiever kunnen maken. Prof. Buikhuizen merkte nog op, dat het na een jaar ontzegging weer aan het verkeer laten deelnemen van automobi listen ook niet zonder gevaar is. Dit punt verdient, naar zijn mening, meer aan dacht dan het thans heeft. Men zou hier bijvoorbeeld kunnen denken aan het op nieuw laten afleggen van een rijexamen. de Landbouw Hogeschool te Wage- J 5 ningen en een onzer allerbeste we- tenschappelijke kenners van de wei- t vogels, wijst in dit verbar&l op het i bijzondere herstellingsvermogen J van de kievit bij het wegnemen der Er werd door de hoogleraar be- j rekend, dat een legsel, dat door J de vinder telkens met een aardap- 5 Z peltje of ander fop-ei wordt aan- Z gevuld (men noemt dit melken") 5 ten slotte niet meer dan zes eieren Z 5 zou tellen. Zeven dagen later start Z 5 de wijfjeskievit met een geheel j Z nieuw broedsel. Het is voor de bui- j Z tenman een bijzonder prettige lec- Z Z tuur te lezen over de gedragingen Z i van deze vogelsoort, die prof. dr. Z Klomp in 1950 begonte bestuderen. Z Per jaar sterft 40% van de volwas- l sen dieren, doch de bevolking blijft Z j constant en de kans, dat men een Z j 20-jarige kieft zou ontmoeten, is 1 Z op 50.000! Vooral in Friesland be- Z moeit men zich sterk met onze ,,na- Z tionale" vogel en iedereen laat hem Z na 18 april met rust, terwijl hij in z Z de nestelperiode buiten het eier- Z zoeken alle bescherming geniet, Z die men denken kan, zodat de be- Z volking op peil blijft. Z 14 maart 1970 A. B. Wigman 5 t UTRECHT Vrijdagavond hebben 26 van de 28 docenten van de Academie voor Beeldende Kunsten in Utrecht „Ar- tihus", die in vergadering bjjeen waren, een telegram gestuurd aan het bestuur van de academie, i.e. de voorzitter, de staatssecretaris van Onderwijs en We tenschappen, de wethouder van Onder wijs in Utrecht en de heer Houtman, rijksinspecteur van het kunstonderwijs in Utrecht. In het telegram zeggen de docenten van mening te zijn dat het belang van het onderwijs eist, dat het huidige be stuur zich laat vervangen door per sonen, die kunnen voldoen aan de ge stelde opdracht, te weten democratise ring van de academiestructuur, om zo doende de mogelijkheid te scheppen tot vernieuwing van het onderwijs. De motieven die tot deze uitspraak hebben geleid, zullen zo spoedig mo gelijk per brief worden voorgelegd, al dus het telegram. DEN HAAG De kinderbijslag voor het eerste kind wordt met byna vtff gul den per kwartaal verhoogd. Het maximum-dagloon voor de wet arbeidsongeschiktheidsverzekering, ziek tewet en werkloosheidswet wordt ver hoogd van f 89.30 tot f 92,60. Dit heeft de ministerraad gisteren besloten. AMSTERDAM Het grote feest, dat De Bijenkorf in Amsterdam vrijdag avond zou geven ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, is in een chaos ontaard. De hoofdstedelijke politiemacht werd gemobiliseerd om orde te schep pen in de warboel en de vernielingen tegen te gaan. Door publikaties in de kranten $n groots opgemaakte advertenties waren duizenden mensen gekomen op de oproep van de Bijenkorf-directie om aan het feest in het warenhuis deel te nemen, dat tot middernacht zou duren. Van feestvieren is echter bitter weinig terecht gekomen. De toeloop was zo groot, dat gister avond kort na zeven uur de deuren van het warenhuis moesten worden gesloten, terwijl duizenden mensen zich buiten stonden te verdringen. Toen begonnen de vernielingen: enkele grote ruiten van het warenhuis sneuvelden. Het balda kijn boven de hoofdingang ging in vlam men op, evenals een stelletje fietsen. Ook van enkele andere gebouwen ble ven ruiten niet gespaard. Stenen, planken, fietsbellen en alles wat de jongelui in handen kregen wer den gebruikt als projectielen om de po litie te bekogelen, die de mensenmassa's trachtte te verdrijven om het verkeer, dat volledig was vastgelopen, doorgang te veplenen. De 7 a 8000 mensen, die zich in „De Bijenkorf" bevonden, hebben nauwelijks aan de feestelijkheden, die de directie had georganiseerd, deelge nomen. Een woordvoerder meldde, dat onge veer 60 procent van het programma was afgewerkt, maar het ging niet allemaal van harte. Toen een popgroep de mu ziek inzette voor een dans, bleven de jongeren op de grond zitten. Om kwart over tien besloot de directie het feest af te gelasten en verlieten de mensen via een achteruitgang het ge bouw. Rond middernacht werd het wat stiller rondom de Dam, maar de politie BERGEN OP ZOOM Bergen op Zoom heeft de strijd met Delfzijl om een vestiging van het Amerikaanse concern General Electric gewonnen. De Nederlandse dochteronderneming General Electric Plastics zal de komen de vijf jaar in een kunststoffenfabriek in Bergen op Zoom 144 miljoen gulden investeren. Het bedrijf geeft werk aan vijf- a zeshonderd mensen. van de ministerraad van de D.D.R., J 1 Willi Stoph. UTRECHT Ruim tweehonderd leer lingen van het gemeentelijk Atheneum in Utrecht zijn gistermorgen uit de les sen weggelopen. In optocht trokken zij door de stad. Een groep van honderd- vijftig ging naar het jongerencentrum „Kasieno", een groepje ging naar huis, de overigen gingen via een omweg weer terug naar de lessen. Dit gebeurde omdat twee leerlingen in verband met de bezetting van het Atheneum eergisteren voor acht dagen zijn geschorst. De rector van het Atheneum leek een straf voor de Kasienogangers niet juist, omdat hij van mening is, dat ze worden meegesleept door een aantal „aanvoer ders". De ongeregeldheden begonnen eergis teren nadat het uitkomen van de school krant „Bulletje" was verboden. DEN HAAG Door zich uit te geven voor de 23-jarige Haagse timmerman schilder Th. J. A. J., is het de 33-jarige Haagse huis schilder Th. J. gistermorgen gelukt als vrij man het huis van bewaring In Seheveningen te verlaten. Hij zat daar in voorarrest wegens dief stal en valsheid in geschrifte. De tim merman, die gisteren zou vrijkomen na een week straf voor diefstal, is alsnog later op de dag vrijgelaten. De schilder is nog spoorloos. De schilder meldde zich vroeg in de morgen toen een oproep voor de tim merman kwam. Hij zette bij de ad- ministratie netjes een valse hand tekening en mocht de gevangenispoort aan de Haagse Van Alkemadelaan door. Korte tijd later riep de timmerman een bewaker om te vragen hoe lang hij nog op zijn vrijlating moest wachten. Toen pas ontdekte de administratie, dat men de verkeerde man had laten gaan. De ontvluchting is in de hand gewerkt door onbekendheid van het gevange nispersoneel met de gezichten van de gedetineerden. Beide mannen waren sinds kort van het huis van bewaring in de Casuariestraat naar Slchevenin- gen overgebracht. Voordat later in de morgen A. J. werd vrijgelaten, is hij door de Haagse re cherche uitgebreid verhoord. De po litie sloot de mogelijkheid niet uit dat schilder en timmerman samen de ont vluchting hebben opgezet. Omdat kwade opzet niet is gebleken, mocht A. J. toch naar huis. Een vliegtuig van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij (SAS) met 91 passagiers, dat op weg was naar Lon den. is vrijdag naar Kopenhagen terug gekeerd na een telefoontje, dat er een bom aan boord van het toestel was. Het vliegtuig werd op het Kopenhaagse vliegveld Kastrup doorzocht, maar er werd geen bom gevonden. Na een op onthoud van drie uur, kon het nogmaals naar Londen vertrekken. ARNHEM Burgers' dierenparkdirecteur Anton van Hooff zegt. dat zijn park wordt gesaboteerd. Hij kwam tot die conclusie, nadat gisteren een gat van een halve meter in het vierkant in de omheining van het leeuwen park was geknipt. Een van de leeuwen, die heel toepas selijk Springer heet, was door het gat buiten het leeu wenpark terecht gekomen. Het lage hek. dat als extra beveiliging dient, hield 't dier nog tegen. Volgens voor bijgangers, was de leeuw evenwel al bezig er tegen op te springen. Van dc vele dingen, die volgens de heer Van Hoff aar deze sabotage vooraf zyn gegaan, springt de dood van dc zeehond Bolletje wel het meest in het oog. Laatst bleek ook 't gaas van de fazanterie vernield te zyn. Kort daar na werd tijdig ontdekt, dat de schuif tussen de verblij ven van de zwarte panters en de sneeuwluipaarden open getrokken was. De heer Van Hooff heeft geen idee wie het op hem ge munt heeft, al wordt in de omgeving van het dierenpark al van een georganiseerde actie gesproken. Om te voorkomen, dat er 's nacht ongelukken gebeuren, zullen de leeuwen voortaan gedurende de nacht in hun hokken worden opgesloten. bleef nog steeds bezig concentraties van mensen te verspreiden. Ernstige persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. £r werden zes mensen, onder wie twee politiefunc tionarissen, licht gewond. Twee persfo tografen konden rondvliegende stenen niet meer ontwijken, doch zij werden niet of nauwelijks gewond. Er werden vier arrestaties verricht. J DEN HAAG Suriname gaat de mi litaire dienstplicht invoeren. De rege- ring-Sednev heeft al een ontwerp- landsverordening gereed. Verwacht wordt, dat het ontwerp in augustus door de Surinaamse Staten zal worden aanvaard. Als alles volgens plan verloopt, zou de Nederlandse troepen macht binnen vier of vyf jaar door een Surinaamse kunnen zyn vervangen. De diensttijd omvat vier maanden op leiding op Zanderij en een parate pe riode. Het gaat voorlopig om twee lich tingen per jaar, in januari en juli. Per keer zullen twee peletons (dat is hon derd man) onder de wapenen worden geroepen. Op den duur zou het Surinaamse leger, dat slechts uit infanteristen zal bestaan, uitgroeien tot een strijdmacht van dui zend man. Nu al is Surinaams kader van twee honderd man aanwezig, waaronder drie officieren. Per jaar zuilen tweeduizend Surinamers worden opgeroepen. DUSSELDORP De directie van Fokker rekent erop, dat zij dit jaar on geveer 30 vliegtuigen van het type F-27 Friendship en ca. 25 F-28 Fellowships zal verkopen. Met deze 55 passagiers vliegtuigen zal een bedrag van ruim 400 miljoen gulden zijn gemoeid. Het directielid de heer F. J. L. Diepen deelde dit mee tijdens een ontvangst ln Dusseldorf van de raad van bestuur van de vorig jaar gefusioneerde bedrijven van Fokker en de Verenigte Flugteoli- nisehe Werke (VFW) in Breinen. Dr. W. Knieper noemde namens deze raad de heer Diepen „de succesrijkste vliegtuigverkoper ter wereld in de af gelopen acht jaar". Tot dusverre heeft Fokker dit jaar al zeventien Friendships en één Fellow ship verkocht. Het is vooral opvallend dat de Am sterdamse vliegtuigfabriek in de ko mende negen tien maanden een groot aantal orders hoopt te ontvangen op haar straalpassagiersvliegtuig F 28. Van dit type werd in 1965 het eerste exem plaar besteld en sindsdien volgden nog dertig bestellingen. Van de Friendship zijn nu 530 stuks verkocht. Fokker verwacht spoedig meer opdrachten bekend te kunnen ma ken. De directie verwacht, dat zij nog wel zes tot zeven jaar dit toestel zal kunnen verkopen. De F 27 is het meest verkochte pas sagiersvliegtuig ter wereld na de twee de wereldoorlog. 44 TEL AVIV De Israëlische ambas sadeur in Washington, generaal Rabln, is gisteravond plotseling in Tel Avlv aangekomen. Eerder op de dag was hij door zljr regering naar huis ontboden voor drin gepde gesprekken met premier Meir, dje zeer waarschijnlijk verband houden niet het feit dat president Nixon nog steeds geen besluit heeft genomen wat betreft de levering van meer vliegtuigen aan fsraël. O NEW YORK In New York zjjn meer dan 400 anonieme waarschuwin gen voor dreigende bomexplosies gere gistreerd sinds donderdagochtend bom men zjjn ontploft in de kantoren van drie grote maatschappijen. Politieman nen snelden van gebouw naar gebouw, zonder helse machines te vinden. Niet alleen New York, maar ook an dere steden hadden van deze golf van valse meldingen te lijden. In Washing ton werd het kantoor van de minister van buitenlandse zaken, Rogers, door zocht nadat twee jongelui hadden geroe pen, dat er daar binnen tien minuten een bom zou exploderen. Er werd niets ge vonden. Voorts werd onrust gezaaid in het ministerie van justitie en bij verschei dene instellingen in San Francisco. Lof Angeles. Louisville in Kentucky en in enkele plaatsen in de staat New York De valse meldingen zouden het werk zijn van een linkse organisatie, de „Re volutionaire groep nr. 9". In Arnhem werd een pechvogel gefotografeerd: de ongelukkige Spartaan Henk .Charley" Bosveld, die vanwege een gebroken knie schijf vier weken met zijn been in het gips moet zitten. Zijn vrouw en vierjarig dochtertje Nancy houden hem hier gezelschap. (Van onze weerkundige medewerker) De luchtdrukverdeling wijst op een droog weekeinde. Het hogedrukge- bied van Rusland over Scandinavië I tot de oceaan is in staat depressies I bij Mallorca en IJsland op afstand te houden. Naarmate het maximum dichterbij komt neemt de kans op opklaringen ioe en kan de tempe- ratuur een beetje winst boeken en maxima van 7 tot 9 graden C. be- i reiken in Gelderland. De nachten blijven nog vrij koud met tempera- j tureii om. het vriespunt.

De Vallei | 1970 | | pagina 1