Welvaart verandert het consumptiepatroon Ontwikkeling detailhandel voedings- en genotmiddelen Moederbedrijf l>etaalt lonen TOENAME BESTEDING DUURZAME GOEDEREN beurs overzicht ANGST VOOR VREDESTEIN DENKBAAR LENING VAN F 3,6 MILJOEN AAN CHILI Philips hield mixer-meeting Belangstelling voor Heineken PILOOT STORM TEKKO TAKS i\\V. Osby failliet Voor aankoop bontvee TOENEMING DALING Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Europees fusie-kandidaat Pagina 2 ZATERDAG 14 MAART 1970 122 Ze zat helemaal in elkaar gedo ken, haar schouders opgetrokken als of ze het koud had. „Ludmila Afana- syevna moet dezer dagen onder zocht worden. Ze schijnt al een poosje maagpijn te hebben gehad, maar ze heeft er met niemand over gesproken. Een mooie oncologe, zij!" „En je hebt natuurlijk je bewijsma teriaal al bij elkaar en je weet zeker dat het kanker is, hè?" Lev Leonido- vichs wonderlijke, van slaap tot slaap lopende werkbrauwen werden een boog. Zelfs bij het gewoonste gesprek, wanneer er niets te lachen viel bad zijn gezicht een spottende trek. Maar je kon nooit zeggen, met wie hij spot te. „Nog niet helemaal," gaf Dontsova toe. „En, wat voor bewijzen heb je? Noem eens een voorbeeld?" Ze noem de er een paar. „Dat is niet voldoen de," was Lev Leonidovichs uitspraak. „Laat Verochka hier de diagnose stel len, dan praten we verder. Ik krijg bin nenkort een eigen kliniek en dan neem ik Verochka mee als diagnosti cs. Laat je haar gaan?" „Vera laat ik nooit van m'n leven gaan. Zoek jij maar iemand anders." „Ik neem niemand anders, ik wil al leen Verochka. Waarom zou ik je ope reren als jij Verochka niet laat gaan?" Zo schertsend en om zich heen kij kend deed hij de laatste trekken aan zijn sigaret, maar zijn gedachten wa ren volmaakt ernstig. Zijn oude leraar Koryakov zei altijd: „Als je jong bent, mis je de ervaring als je oud bent, mis je de kracht". Maar momenteel was Gangart, net als hij, op de beste leef tijd, wanneer de aar van de ervaring al is gerijpt, maar de stengel van energie nog stevig staat. Voorzijn ogen had ze zich van een meisjesachti ge inwonende arts ontwikkeld tot een scherpzinnig diagnoste; hij had in haar niet minder vertrouwen dan ln Dontsova zelf. Met iemand, die zó een diagnose kon stellen naast zich kende een chirurg, hoe sceptisch ook, geen zorgen. Het beroerde was echter, dat bij een vrouw het hoogtepunt van haar leven nog korter duurde dan bij een man. „Heb jij je brood bij je?" vroeg hij aan Vera. „Je eet het toch niet op, je neemt het natuurlijk weer mee naar huis. Geef mij het maar." Onder veel grapjes en gelach kwa men er een paar boterhammen met kaas tevoorschijn. Hij begon ze op te eten en bood ze de anderen aan. „Neem er ook een!... O ja, ik ben gis teren naar die rechtszitting geweest. Jullie hadden ook moeten gaan, je had er wat kunnen leren, 't Was in een school, Zo'n vierhonderd aanwezigen, ze wisten, dat het een interessante zaak zou worden. Ik zal jullie eerst vertellen, wat er was gebeurd. Ze hadden een kind geopereerd, dat aan darmkronkels leed. Het kind heeft daarna nog een paar dagen geleefd, was zelfs uit bed, mocht spelletjes doen, dat is komen vast te staan. Toen raakten zijn darmen weer gedeeltelijk in de knoop en hij stierf. Die stakker van een chirurg moest acht maanden vooronderzoek over zich heen laten gaan - de hemel mag weten hoe hij al die tijd heeft kunnen opereren. In. de rechtszaal waren een afgevaardigde van de plaatselijke gezondheidsdienst, de eerste chirurg van de stad en ie mand van de medische faculteit, die als officier van justitie fungeerde. (2) Kun je het je voorstellen? Die vent zaagde eindeloos door over de misda dig slordige instelling van de bewuste chirurg. De ouders werden als getui gen opgeroepen - fijne getuigen moet ik zeggen! Ze beweerden iets over een deken die niet goed had gelegen, alle maal klinkklare nonsens natuurlijk! En het publiek, medeburgers van de beschuldigde, zat maar te staren bij zichzelf te denken: Wat een schoften, die doktoren! Er zaten nota bene een paar artsen tussen! Zelf besef je best, hoe onzinnig het allemaal is; je bent je bewust van de draaikolk die je dreigt mee te sleuren en wordt er uit eindelijk tóch door gegrepen; vandaag jij, morgen ik. Maar nog hou je je mond. Als ik niet net uit Moskou te ruggeweest was, had ik waarschijnlijk ook gezwegen. Maar na twee verfris sende maanden daarginds lijken de waarden anders, zowel die in Moskou als de onze hier. Gietijzeren slagbo men blijken uit vermolmd hout te be staan. Ik liet me dus gaan. Ik stond op en zei mijn zegje." (2) Bij een „kameraadschapshof" zou dit geen officiële officier van justitie zijn geweest, maar een door de „medische openbare mening" speciaal voor deze zaak aangewezen persoon. (Noot van de vertaler.) „Mag je daar dan wat zeggen?" „Nou ja, 't is een soort debat. Ik zei tegen ze: „Jullie moesten je schamen, wat een circusvertoning", ik zei ze on gezouten hoe ik er over dacht. Ze pro beerden me stil te krijgen, dreigden me het woord te zullen ontnemen Hoe kunnen jullie weten, of je een gerechtelijke dwaling gemakkelijker begaat dan een medische?" zei ik. „Dit geval zou wetenschappelijk moeten worden onderzocht, zeker niet gerech telijk. Jullie hadden een stel artsen bij elkaar moeten brengen, artsen en niemand anders, en ze een bevoegde wetenschappelijke analyse laten ma ken. Elke dinsdag en vrijdag laden wij, chirurgen, een enorm risico op ons, lopen we over een mijnenveld. Ons werk berust volledig op vertrou wen. Een moeder moest ons liever haar kind toevertrouwen, dan in de rechtszaal tegen ons getuigen!" Lev Leonidovich raakte weer hele maal opgewonden, hij voelde iets tril len in zijn keel. Zijn half opgegeten boterham was vergeten. Hij schudde een nieuwe sigaret uit het haast lege, verkreukelde pakje en stak hem op. „En die chirurg was nog wel een Rus. Als hij Duitser was geweest, of laten we zeggen een J-jood" hij sprak de „j" zacht en langgerekt uit en tuitte daarbij zijn lippen „had den ze allemaal gebruld: „Hang 'm op! Wat let jullie?" Toen ik klaar was, klapten ze, maar ik had toch zeker niet kunnen zwijgen? Als ze een strop om je nek leggen, moet je 'm eraf rukken, wachten heeft geen zin." Terwijl hij zijn verhaal deed, had Vera voortdurend met haar hoofd heen en weer zitten wiegen. Ze was ontsteld. Haar ogen drukten begrip uit, intelligentie,' spanning, verslagen heid; daarom kwam Lev Leonidovich met dergelijke dingen zo graag bij haar. Ludmila Adanasyevna had met een verwonderde blik toegeluisterd. Nu schudde ze haar grote hoofd met het asgrauwe, kortgeknipte haar. „Ik ben het niet met je eens," zei ze, „Hoe kun je ons doktoren, anders be handelen? Ik herinner me een chirurg, die een dot watten in de maag van een patiënt liet zitten - ze hadden die prop gewoon vergeten! Ergens anders gaven ze iemand een injectie met een fysiologische zoutoplossing in plaats van novocaïne. In nog een ander geval lieten ze een been afsterven onder een gipsverband. Of vergisten zich met doseren, gaven tien keer de juiste hoeveelheid. Soms dient een van ons bloed van een verkeerde £roep toe, of veroorzaakt brandwonden. Hoe kun nen ze dan anders met ons afreke nen? Ze moesten ons aan onze haren erbij slepen, als kinderen!" „Ludmila Afanasyevna, je bent nog eens m'n dood!" zei Lev Leonidovich en hij bracht een van zijn geweldige handen naar zijn hoofd, alsof hij het wilde beschermen. „Hoe kun jij, uit gerekend jij, nu zó praten? Dit geval omvat meer dan enkel de medische wetenschap. Het is een strijdprobleem, dat het karakter van onze hele maat schappij aangaat." „Hier is het antwoord, hier is het antwoord!" zei Gangart in een poging, de vrede te herstellen. Ze greep hun armen, zodat ze er niet langer mee tegen elkaar konden zwaaien. „Na tuurlijk hebben de doktoren meer verantwoordelijkheid te dragen, maar niettemin moesten ze het aantal pa tiënten per dokter met de helft of een derde verlagen. Neem de polikli niekpatiënten: negen per uur! Dat is toch ontzettend! Geef ons de kans, in alle rust en vrede met elke patiënt te praten en ook om in alle rust en vrede te denken. En wat de operaties be treft: één per dag per chirurg, geen drie!" (wordt vervolgd) 4374. „Je belt wreed!" snikte Rona. „Je weet, dat ik nooit een ander zal kunnen liefhebben dan jou. Blijf bij me, ga niet naar Faldars duivelse eiland. Laat ons te zamen zijn, zolang het kan! We moeten een andere oplossing vinden, maar laat mij niet alleen, Grepan!" De Indrukwekkende krijgsman keek haar somber aan en schudde langzaam het hoofd. „Heus, het is de eni ge kans, die ik heb, om Faldar te overrompelen", zei hij. „Ik moet het doen". Hij omhelsde zijn geliefde voor de laatste maal en liep zonder veel enthousiasme op stijve benen weg tussen de bomen. Rona snelde hem na en trachtte vergeefs hem tegen te houden. Grepans helblauwe ogen waren op de horizon gericht, waar het silhouet van het sinistere eiland boven de zee spiegel uitstak. Hij scheen Rona's smeekbeden niet meer te horen. Kort daarop bevond hij zich in het ro bot magazijn en liet zijn eigen contingent geruisloos naar buiten rollen, zonder dat iemand van het perso neel er iets van merkte!... 40. Het bericht van het in nood verkerende kottertje ging natuurlijk als een lopend vuurtje rond het oor logsschip. En niettegenstaande de hevige storm en de krachtige golfslag stonden verscheidene officieren en manschappen toch aan dek van het slingerende en stampende schip om met hun kijkers de zee af te tu ren. Maar waar zij ook keken en hoe zij ook zochten, het kottertje ontdekten zij niet. Ook niet toen de wind hoos hen een paar honderd meter verder voorbijging «n zij de aangeduide plaats bereikt hadden. De mar conist zat met de handen in het haar en seinde op goed geluk: „Aangegeven plaats bereikt niets ge vonden of gezien. Waar bent u? Geef nogmaals positie op!" Terry die vanaf zijn luchtschip de torpe dojager vlak onder zich zag die zware rookwolken uit blies, schreeuwde: „Daar zijn ze!" „Los!" riep Tekko te rug en seinde naar beneden: „Kijkt u maar naar bo ven!" Terry gaf een ruk aan het roer en daar suisde het bootje in een grote kring de windhoos uit. LEEUWARDEN De rechtbank te Leeuwarden heeft de N.V. Osby-Neder- land uit Drachten in staat van faillisse ment verklaard. Dit bedrijf vestigde zich hier vier jaar geleden als dochter onderneming van een Osbybedrjjf te Zweden. In dit bedrijf werden voornamelijk centrale-verwarmingsketels en aanver wante artikelen vervaardigd. Het be drijf telt 40 werknemers. Wellicht is de mogelijkheid aanwezig dat het moeder bedrijf in Zweden het bedrijf kan voortzetten onder een andere naam. Met de vakbonden, waarbij de meeste arbeiders zijn aangesloten, is reeds ge sproken over een regeling, waarbij al het personeel wordt overgenomen door het nieuw te vestigen bedrijf. Het moe derbedrijf in Zweden heeft laten we ten, dat zij de uitbetaling van lonen en salarissen voor haar rekening zal ne men. DEN HAAG Nederland zal in het kader van de samenwerklngsregeling met de Inter-Amerikaanse Ontwikke lingsbank te Washington een publieke ontwikkelingslening aan Chili verstrek ken. Het bedrag is bestemd voor de fi nanciering van de aankoop van zwart bont fokvee in Nederland. De import van Nederlands stamboek vee vormt een essentieel onderdeel van een omvangrijk, uit zes projecten be staand programma van de Chileense re gering voor de ontwikkeling van de veeteelt in het zuiden van het land. Daarmee wordt beoogd de melkproduk- tie in Chili te vergroten en de kwaliteit van het veebestand te verbeteren. Het nationale ontwikkelingsorgaan Corfo Corporacion de Fomento de la Produc- cion is met de uitvoering van dit programma belast.N De Nederlandse lening wordt onder garantie van de staat verstrekt door de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden (NIO) te Den Haag. De modaliteiten zijn: een looptijd van 15 jaar, een aflossingsvrije periode V an drie jaar en een rente van 6% pet. per jaar. DEN HAAG Met de groeiende welvaart in ons land treden er grote verande ringen op in het consumptiepatroon, aldus een rapport van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Dit kwam reeds tot uiting in het recente verleden toen bjj een groei van het volume van de particuliere consumptie in de jaren zestig van gemiddeld 5*/» per jaar het aandeel van voedings- en genotmid delen in de particuliere consumptie terugliep van 37% in 1960 naar rond 31% in 1968 en in 1970 vermoedelijk beneden de 30'/a gedaald zal zijn. Voor 1980 wordt een aandeel van ruim 25 pet. verwacht, aannemende dat de in het verleden gesignaleerde ten dens zich ook in de toekomst zal blijven voordoen, ook al laat het zich aanzien dat zij wat minder sterk zal zijn dan in de voorbije jaren het geval was. Tegen over deze daling van het aandeel van voedings- en genotmiddelen staat een vrij sterke toeneming van het aandeel van de duurzame goederen, waaraan de sterk toegenomen vraag naar televisie toestellen, koelkasten en personenauto's niet vreemd is. Voor 1980 wordt een aandeel van de duurzame goederen ver wacht van 38 pet. tegenover 32 pet. in 1968, gerekend in prijzen van 1958. Het volume van de totale bestedingen aan voedings- en genotmiddelen zal in de komende jaren met 2,7 pet. per jaar kunnen toenemen. Voor de periode 1968-1980 betekent dit een groei van in totaal 39 pet. Gemeten in constante prijzen (prijs niveau 1958) is er in de periode 1950- 1965 sprake van een lichte toeneming van het aandeel van kruidenierswaren en van een bijzonder sterke toeneming van het aandeel van dranken in het ge hele „levensmiddelenpakket". Een ster ke teruggang vertoont het aandeel van brood en dat van zuivelprodukten. De levensmiddelendetailhandel zal Afgevaardigden uit zes Europese lan den hebben deelgenomen aan de Philips Mixer Marketing Meeting in Hooge- veen. Thema van de meeting was „Mixer Sales on New Wings in 1970". De deelnemers waren van mening dat dit jaar een begin zal worden gemaakt met de grote doorbraak in mixer-ver kopen. Deze doorbraak zal Philips de grootste fabrikant van mixers in Euro pa maken. Op dit moment heeft Philips de beschikking over een assortiment mixers dat uniek is en volledig afge stemd op de wensen van het koperspu- bliek. met een relatief dalende vraag naar voedings- en genotmiddelen terdege re kening moeten houden. Om een omzet stijging te bereiken die, gegeven de mo gelijke kostenstijgingen, hun inkomen in de pas doet lopen met de groei van de welvaart, zullen de ondernemers in dit deel van het bedrijfsleven een felle concurrentie moeten leveren om een zo groot mogelijk deel van de consumen tengulden tot zich te trekken. Daarbij komt dat de zich in een tijd van groeiende welvaart voordoende loonsverhogingen een voortdurende druk op de exploitatieresultaten uitoe fenen omdat de produktiviteitsstijging in het levensmiddelenbedrijf onvol doende is om de loonsverhogingen op te vangen. Hierdoor verkeert het levens middelenbedrijf ln de noodzaak te ko men tot concentratie en schaalvergro ting. Dit komt onder meer tot uiting in een daling van het aantal verkooppunten, toenemende filiaalvorming, het ont staan van grote en zeer grote levens- middelenbedrijven, aanpassing van het assortiment zowel in de breedte als in de diepte, introductie van kostenbesparen de distributietechnieken, zoals zelfbe diening en verbruikersmarkten. Gegevens van het Centraal Registra tiekantoor Detailhandel-Ambacht to nen aan, dat het aantal verkoopplaatsen voor voedings- en genotmiddelen in de periode 1950-1969 is teruggelopen van 107.000 tot 81.000. Tot 1980 verwacht het rapport een verdere teruggang met ca. 25 pet. tot rond 60.000 en een daling van het aantal in deze sector werkzame per sonen tot ca. 220.000 personen of, ver geleken met 1963, een daling met 8 pet. Het aandeel van het midden- en kleinbedrijf in de voedings- en genot middelenmarkt liep terug van 87 pet. in 1950 naar 78 pet. in 1968. Verwacht wordt dat het tot 1980 een verdere teruggang zal vertonen naar ongeveer 70 pet. Dit impliceert dat bij een geraamde toeneming van het om zetvolume van de gehele sector met 39 pet. in de periode 1968-1980 het omzet volume van de midden- en kleinbedrij ven in deze sector met 24 pet. zal kun nen toenemen. (Slotkocrscn van gisteren) Fonds Vorig* it oer» 1st* oot. A.K.Z.O. Alg. Bank Ned. Amrobank Amsterdam Rubber Deli Mij eert. Dordtsche Petrol. Heineken's Bier H.A.L. Hoogovens nr.c.v.a. H.V.A.-mijen ver. K.L.M. Kon. Petroleum Nat. Ned. cert. Philips gem. bez. Robeco Rolinco Scheepvaart Unie Unilever c.v.a. Ned. 7 j. '69 8 Ned. 25 j. '69 8 Ned. 7 j- '70 8 Ned. 25 j. '70 8 Ned. '69 74 Ned. '66-1 7 Ned. '69 7 Ned. '68-1 6ft Ned. '68-2 6ft Ned. '68-3 6ft Ned. '68-4 6ft Ned. '66 6ft Ned. '67 6i Ned. '67 6 Ned. '65-1 5ft Ned. '64-1 5ft Ned. '64 5 93.6 243.5 52.5 50.2 50.3 846.5 195.5 85 112.9 62.5 130.5 134.5 103.6 65.1 238.6 190 70.7 104.5 101 99.9 100.5 99.8 94.7 89.2 88.2 84.7 84.7 84.6 84.7 86.1 83.3 81.7 83.5 81.4 77.65 93.3 243.5 52.5 50.3 51.3 846.5 189.5 85 112.2 60.5 129.5 134 102.5 64.6 239.6 190.5 69 103.7 101.1 99.9 100.6 99.6 94.7 89.1 88.2 84.7 84.7 84.7 84.7 86.1 83.3 81.7 83.5 81.4 77.6 Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. staffell. Ned. Ned. Ned. 8 '58 4ft '64 4ft '59 4i '63-1 4ft '61 4 '53 33 '47 3ft '51 3ft '53 1-2 3ft 50 1-2 3ft 158. Smidje Verholen liet toen even zien, dat hij zijn natuurkundelessen altijd goed geleerd had. „Als we een leeg glas omgekeerd in een bak water du wen, dan dringt er bijna geen water door in dat glas", legde hij uit. „Daaruit volgt, dat er binnen in dat glas door de opgesloten lucht 'n druk wordt uit geoefend op het water. Deze druk noemt men in de wetenschap de spanning van de dampkringslucht „Goed zo, goed zo!" prees Neef Teunis. „Dat valt me van je mee, hoor. Ze zijn daarboven blijkbaar toch niet zo stom als ik eerst dacht. Welnu, mijn waarde vriend Verholen: op dit principe berust de aanwezigheid van de lucht in de zogenaamde Dode- mansgrotten". „Wat zegt u me nou?" riep de smid verwonderd uit. „Zijn er hier grotten, die een hoe veelheid afgesloten lucht bevatten? Kun je daar ge woon leven en lopen en ademen en zo?" „Dat heb je goed begrepen," vervolgde Neef Teunis. „We zul len er daarom geen gras over laten groeien. Je mag die grotten nu zelf gaan bekijken. Marelac Usvir, mijn dienaar, zal jullie erheen brengen. Daar vindt je dan ook de schatten van Simon Duynkerck - „Ik laat me niet opsluiten in de Dodemansgrotten!" riep Kareltje Knetter angstig uit. „Veel te grieze lig!» „Als de grote mensen praten moet jij je kleine koppie d'r buiten houden," berispte Neef Teunis en met een simpel handgebaar legde hij de kleine Kareltje het zwijgen op. En intussen had ook de malle dienaar Marelac Uscir zich bij het ge zelschap gevoegd. Hij deelde enige lampjes uit en nam het tweetal mee, een trapje af en een einde loos lange, donkere gang door. Tenslotte waren in de verte alleen nog maar de schijnsels van de drie lampen te zien... Maar aan alles komt een eind en zo ook aan de gang die aan het einde afgesloten werd door een trap. Die gingen ze op en het was de brave Marelac Usvir die als eerste half boven wa- tef kwam... Ned. '54 1-2 3ft Ned. grootb. '46 3 Ned. dollarl. '47 3 BNG won.bl. '57 6 ld. 30-jar. '58/'59 4ft BNG '67-1-2 63 BNG '68-1-2 63 BNG '67-1-2-3 6ft BNG *65-1 6 BNG '58-1-2-3 43 Bk. mid. kred. '66 7 Nat. Inv.b. '65 53 Fr. Gron. h.b. dw. 6 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 7ft®/* Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr. Ned. Gasunie '69 71 Ned. Gasunie '66 7ft Ned. Gasunie '66 6ft Philips dir. '51 4 Pegem 1-2 1957 6 Pegem 1958 5 ft Rott. Rijn Pijpl. 5i% K.L.M. 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Sp.w. '57 1-2 43 A.K.Z.O. 43 Bergh. Papier 4i Gelder Zonen v. 43 Grasso 5f% K.L.M. 53 Meteoor beton 5!°/» Ned. Middenst. B. 6i Rolinco f 1000 6ft Stokvis 43% Thom/Dr.-Verbl. 4ft% Ned. cred.b. aand. b. Ned. Midd.bank a. Slavenburg's a. Albert Heijn Arnh. scheepsb. eert. Befo „b" Bergh/Jurg. 250-1000 Blijd.st f 1000 nr eva. Bols Lucas Brakke Grond. Bredero Bredero n.r.cert. Bredero ver. bedr. Bührm.-Tetterode f. Bijenk. beh. n.r. c.v.a. Bijenk. beh. 6% pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. Calvé pr. wo. r. eert. Drents-Ov. houth. D.R.U. Elsevier f. Erdal Mij wasverw. Etna-Daald. Hold. f. Europe ('1) Hotel 80.9 94.3 79.7 72.0 76.5 70.4 67.5 90.4 78.7 64.2 65.6 78.2 91 88.6 76.65 86.4 85.9 84.6 84.1 78.9 96.6 88 83 93.3 93.5 94 87.7 78.5 86.1 82.6 91.2 87 92.3 84 80 97 86.2 87.5 83.5 110 104.5 81.1 84 142.3 191 111 216 180 95.5 140 179 48 219 22 189 186 50.7 80 535 698 124.5 389 767 895 53.4 271 81 94.4 79.7 72.9 76.5 70.3 67.5 90.3 78.7 64.2 64.2 78.15 91 88.6 76.6 86.4 85.8 84.5 84.1 79 96.7 87.8 832 116V4 93.4 95.5 169 93.9 94 87.7 78 86.1 82.6 91.1 87.5 92.8 83.6 79.8 86.7 88 82.2 111.5 103 82 84.5 142.5 191.5 110.8 216.5 177 95.5 140 182 49.5 219.8 22 186 504 82 519.5 76.3 695 124.5 388.5 770.5 894 53.5 275 Fokker 76.5 75.3 Gazelle 115 115 Gelder (van) 151 153.5 Gelder (van) pref. Gist-Broc. 119 117.2 Grasso 174 172 Hellingman 217 217 Holec 117.5 118 Kluwer f. 285 283 Kon. Ned. Papier 169 168.5 Kon. Ned. Text. cert. 35 35 Krasnapolsky f. 45.5 46 K.V.T. 137 137 Leidse Wol 154 155 Lips en Gispen cert. 134.5 134.5 Meteoor 240 240 Naarden Chem. 914 910 Naeff gebr. 230 220 Nedap. 148 152 Ned. Kabel 336 345 Nelle, wed. van 346 347 Nijma n.r. c.v.a. 17.4 16.3 Nijverdal-ten Cate 80.5 80 Overz. gas bez. v.a. f. 90 90 Pakhoed 81.5 81 Palthe 71 65 Parkhotel 34R 340 Pont hout 175 137.5 Reesink en co a. 136 133 Schev. expl. mij. f.a. 18.2 18.6 Schokbeton aand. b. 168 165 Scholten cart./pap. a. 168 167 Schuppen sajetf. a. 134 Sim. de Wit aand. b. 223 221 Technische Unie a. 321 325 Thom./Dr.-Verbl. f.a. 143.9 144.1 Tw. kabelfabriek a. 339 Ubbink-Davo a. 65 66.5 Unil. 1000 cert 7cpr a. 88.3 88.3 Ver. Machinef. a. 75.5 76 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 239.8 239 Ver. Ned. Uitg. f. 17.6 17.6 Ver. Touw c.v.a. 121 130 Vredestein c.v.a. 165 164 Vulcaansoord 52 52 Wegener n.r.c. 114.2 113.5 Wessanen 76 76 Billiton 2e rubr. a. 139.5 139.5 Geld. tramw. mij. a. 57 H.B.B. bel. dep. f. 835 838 Interbondi lpb f. 615 615 Vastg.bel.f. part. f. 493 494 I.K.A. bel. mij. f. 190 189.5 Unitas f 50 a. 97.5 97.8 Can. pac. railw. cert. 66.55 Int. nickel cert. 48.4.> 48.85 Shell oil Can. cert. 26.9 26.65 Am.tel/tel cert. 53.5 54.1 Anaconda cert. 28.55 28.1 Bethlehem steel cert. 28.45 Chesap. a. Ohio cert. - Cities ser. cert. 40% 41.2 Dupont d. N. cert. 104.5 104 Gen. electric cert. 76% 70 Gen. motors cert. 72.2 71.5 Kennecott cop. cert. 49.9 38 Phil, petroleum cert. 23.25 23.5 Radio corp. Am. cert. 32.7 32% Republic steel cert. 35.9 35.6 Shell oil cert. 43% 42.6 Standard br 10 a cert. 52.5 52.5 Un. St. steel (10) cert. 38.1 Woolworth cert. 34.9 34 De opzienbarende fusie tussen de twee Europese rubberreuzen Dunlop en Pirelli heeft als eerste reactie de koers van ons rubber aandeel Vredestein Rubber even flink aangetast. Daarna trad een even scherp herstel in met toene mende omzetten. Deze laatste reac tie achten wij meer in overeen stemming met de feitelijke situa tie. Het aanbod en de koersdaling als eerste reactie is wel begrijpelijk. Op de Europese rubber- (en vooral banden-) markt heeft Vredestein Rubber het. in de jaren zestig be paald niet gemakkelijk gehad. Reeds toen werd duidelijk dat het concern voor een stevige positie op de Europese markt nog altijd te klein van omvang was ondanks de toegepaste fusies. Nu door de fusie van de twee reuzen het bedrijf in Europees verband relatief kleiner is geworden, is het begrijpelijk dat angstig wordende aandeelhouders hun stukken overhaast kwamen aanbieden. Of zij het gelijk aan hun zijde zullen vinden met deze stap is vers twee. Men mag nog altijd wel zo veel vertrouwen hebben in de lei ding van Vredestein Rubber om te veronderstellen dat het bedrijf ze ker niet bij de pakken zal blijven neerzitten. Dit klemt te meer om dat. het afgelopen boekjaar voor het concern bepaald slecht is ge weest en de winst aanzienlijk bij die van het zo gunstige jaar 1968 zal zijn achtergebleven Ook deze ontwikkeling noopt tot het afwe gen van belangrijke besluiten met het oog op de te verwachten ont wikkeling van de jaren zeventig. Opgaan in groter verband lijkt voor Vredestein Rubber dan ook eigenlijk wel de enige oplossing wil men op de zich vormende Europese markt nog een vuist kunnen ma ken. Of daar kans op bestaat valt voor de buitenstaander-aandeel houder niet te beoordelen. Nog minder m.b.t. de te kiezen vorm van samenwerking. Aangenomen mag worden dat de Amerikanen als reactie op de komende Europe se rubberfusie de uitdaging niet onbeantwoord zullen laten. Vrede stein Rubber heeft al jaren nauwe banden met de Amerikaanse Good rich, die ongeveer 20 pet. van Vredesteins dochter Ned. Ameri- kaansche Autobandenfabriek Vre destein in handen heeft. De even onverwachte omslag naar de haussekant voor aandelen Vredestein Rubber als de aanvan kelijke reactie is derhalve ook zeer begrijpelijk. Niet voor niets zijn aandeelhouders Thomassen en Drijver kortgeleden verblijd met een zeer royaal aanbod van Ameri kaanse zijde. Dat hierdoor ook rond Vredestein Rubber speculaties ontstaan is dus niet zo vreemd. AMSTERDAM Was het gisteren Hoogovens die de meeste aandacht in de beurszaal trok en de markt verliet op 113 hetgeen een koerswinst van 2 betekende (gevolg van de agio-bonus aankondiging), vandaag ontstond eer drukke hoek in Heineken. De gisteren gehouden jaarvergadering heeft het vertrouwen in het concern kennelijk nog versterkt. Naar het bestuur mee deelde is de ontwikkeling in de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar niet onbevredigend. Gevolg was vandaag dat het dividend voor een belangrijk deel kon worden ingehaald met een openingskoers van 190 ex het contante dividend van 3.50 per aandeel van 25 nominaal en ex de agio-bonus van 5 pet. Na do opening volgde enige reactie tot 188 maar Heineken bleef de gehele beurs de aandact trekken. Overigens was het een zeer kalme markt en dat wekte geen verwondering want er was geen aanleiding tot grote zaken. Wall Street viel gisteren niet mee, de zaken waren beperkt en het Dow Jones-cijfer liep een kleinigheid te rug. Bij Hoogovens was dc pret over de gisteren bekendgemaakte agio-bonus uit. Dit fonds moest genoegen nemen met een openingskoers van 112 en dat was 1 lager dan donderdag. Ook do affaire in Hoogovens was een stuk minder. Wat de overige internationals betref 1 was AKZO prijshoudend. De activiteit van deze groep duurt voort en vandaa.. werd gemeld dat Ketjen (van de AKZO chemische divisie) een samenwerk in aangaat met een Japanse onderneming. Kon. Olie stelde teleur, opende op 134 en dat was een stuk lager dan donder dag. Trouwens in New York kon Royal Dutch zich niet handhaven. Philips was» licht aangeboden op 64.80 maar erger was het bij Unilever die bij opening 1.40 moest afstaan. Na 103.20 volg de een herstel tot f 103,80. Van de overige afdelingen viel wei nig te zeggen. De stemming was ver deeld en heel rustig. Deli lag vaster in de markt op 51 maar HVA was zwak op 60.1. Amsterdam Rubber prijshoudend zonder meer. KLM vrijwel onveran derd, scheepvaart verdeeld en iets vas ter voor Van Ommeren. Robeco werd hoger gewaardeerd wegens het goad<' jaarverslag. De staatsfondsenmark t was kalm en prijshoudend.

De Vallei | 1970 | | pagina 2