Over de grenzen „Dieren voor centraal gaan laboratoria fokken" PATHET-LAO-SOLDATEN OEFENEN Tegen amtenaar 2]A jaar en ontzetting uit de kiesrechten geëist Super-dieveggen horen een jaar celstraf eisen helpt tegen verkoudheid Nog ver Bijeenkomsten van „links" in Frankrijk verboden WAPEN" TER Secretaris PvdA waarschijnlijk Haags wethouder VOORKOMING DIEFSTAL HONDEN EN KATTEN VOOR VIVISECTIE: roeven straks onder zeer strenge I controle Advocaat: „Laai Iwee a.s. moeders hun baby niet in gevangenis krijgen" Vragen en interpellaties over onbenulligheden de beste hekken komen uit Best1 B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. FOKKEN OPLEIDING TACHTIG SOORTEN STEEKPEJSM^GEN, OPLICHTESGABORTUS Minder nieuwe genees middelen HAAGS DRIETAL STAL OOR MINSTENS TON AAN GOEDEREN I ÏT WARENHl IZEN „UIT VERVELING" CLEMENTIE ZATERDAG 14 MAART 1970 Y oorzitter NKV-bond laakt de oppositie 99 UTRECHT „De wetsontwerpen niet betrekking tot de positie van de werknemer in de onderneming liggen nu al geruime tijd bij de Kamer. Die schijnt echter weinig haast te maken met de behandeling. We hebben de in druk dat de Tweede Kamer de laat ste tijd niet meer aan serieuze wetge vende arbeid toekomt, maar haar tijd zit te verdoen met vragen en interpel laties over van alles en nog wat, van uit het landsbelang gezien ,over het al gemeen over onbenulligheden. Het is deze activiteit, vooral vanuit de oppo sitiepartijen, die de normale functione ring van de volksvertegenwoordiging frustreert, waardoor belangrijke zaken blijven liggen". Deze kritiek uitte de voorzitter van de „Katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven", de heer H. M. de Groodt, in Utrecht op de bondsraadsvergadering van zijn orga nisatie. Hij zei, dat hij er wel in kan komen dat een volksvertegenwoordiger zijn (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat de algemeen secretaris van de Par tij van de Arbeid mej. mr. A. P. Schilt huis dit najaar zal aftreden omdat de kans groot is dat zij op 1 september wethouder van Den Haag wordt. De fe deratie Den Haag heeft haar op een van de eerste plaatsen van de kandida tenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen gezet; de bedoeling is dat zij de huidige wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening G. W. Hijlke- ma, die min of meer in ongenade ge vallen is, gaat opvolgen. Mej. Schilthuis, die een aantal jaren Tweede-Kamerlid geweest is, is vorig jaar voor haar partij als redster in de nood opgetreden toen (gehonoreerd) partijsecretaris C. Baan, die tevens lid van het bestuur was, onverwachts af trad. In allerijl is toen een nieuwe con structie voor het Amsterdamse partij bureau opgezet waarbij mej. Schilthuis (onbezoldigd) tijdelijk partijsecretaris en bestuurslid werd en iemand anders werd aangetrokken voor de leiding van het partijbureau. In januari van dit jaar werd zij op het Groningse partijcon gres officieel als secretaris gekozen. Als zij inderdaad Haags wethouder van volkshuisvesting wordt (waartoe zij bijzonder capabel geacht wordt) wacht haar een zware taak; Den Haag worstelt nog met een groot wo ningtekort (ca. 15.000 woningzoeken den) en immense saneringsproblemen. PARIJS —Via een in Parijs uitgege ven communiqué heeft het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken be kendgemaakt dat „alle bijeenkomsten die door linkse bewegingen zijn georga niseerd om het moreel van het leger te breken, voortaan in het gehele land verboden zijn" Alain Geismar, een van de leiders van de mei-opstand van 1968, heeft daarop onmiddellijk het volgende aangekondigd: Juist omdat de regering het verbiedt zullen wij bijeenkomsten gaan organise ren in de straten, de fabrieken, op de kamers van buitenlandse werknemers, overal waar ze de vijand (de bourgeoisie en haar bondgenoten) het meest zullen storen. ADVERTENTIE naam wel eens in de krant wil hebben en zich als parlementariër bij gebrek aan beter dan maar als vragensteller waar wil maken. Of, zo vroeg de heer De Groot zich af, is het de bedoeling van de oppositiepartijen, nu te verhin deren dat deze belangrijke wetsontwer pen worden aanvaard, zodat tijdens de verkiezingen kan worden gezegd dat deze regering daar niets aan heeft ge daan., „Dit zou betekenen dat essentiële werknemersbelangen ondergeschikt worden gemaakt aan partijpolitieke be langen en dan juist door degenen die pretenderen aan de kant van de werk nemer te staan." Over de druk die van verschillende kanten op het NKV wordt uitgeoefend, voorkeur voor een bepaalde politieke partij uit te- spreken, zei de heer De Groodt, dat „politieke figuren" die wel de mond vol hebben van democratise ring niet de democratische houding kunnen opbrengen om een beslissing die het NKV heeft genomen, te respec teren. De heer De Grood| staat achter het standpunt van het NKV, dat één van de wezenlijke elementen van de vakbeweging onafhankelijkheid ten op zichte van de overheid, werkgevers en de politieke partijen moet zijn. De vakbeweging moet kritisch staan ten aanzien van hetgeen er in de poli tiek gebeurt maar de ervaring heeft geleerd dat partijpolitiek in de vakbe weging haar schade toebrengt. Juist nu iedereen overtuigd is van de noodzaak van een grotere eenheid, aldus de heer De Groodt, kunnen we ons als vakbe weging niet de luxe permitteren dat er om partijpolitieke redenen een scheu ring binnen het NKV ontstaat. Politici die opzettelijk uitspraken doen zoals de heer Jurgens van de PPR („Een guerrilla is in de vakbeweging op zijn plaats") willen volgens hem een scheuring in en dus de ondergang van het NKV. NIJMEGEN „Een hond is geen pakje maïzena dat je in standaardkwaliteit in de winkel koopt", zegt dr. ML J. Dobbelaar. „Van de honden die wij kopen blijkt achteraf zo'n vijftien procent ongeschikt te zijn voor ons werk". Dr. Dobbelaar is directeur van het centraal dierenlaboratorium van de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen dat onlangs het elfde jaar van zijn bestaan in ging. Onder leiding van dr. Dobbelaar zorgt de staf van dat dierenlabora torium voor levering van proefdieren voor wetenschappelijk onderzoek aan de geneeskundige faculteit en en kele andere faculteit én van de Ka tholieke Universiteit. Voor dat on derzoek is het van hel grootste be lang dat de proefdieren zo gezond mogelijk zijn. „Samen met de dierenlaboratoria van andere universiteiten", zegt dr. Dobbelaar, „bespreken wi.j met de overheid thans de mogelijkheid van het centraal fokken van honden en katten voor alle dierenlaboratoria in ons land". Dat is dunkt ons een initiatief dat alle dierenvrienden in ons land zal verheugen. Immers: worden die plan nen uitgevoerd dan zal de markt voor lieden die leven van diefstal van hon den en katten veel kleiner worden, of zelfs verdwijnen. Die markt kan verdwijnen nu er wordt gewerkt aan een wet waarin het gebruik van proefdieren in labo ratoria aan voorschriften zal zijn ge bonden. De Nederlandse industrie ge bruikt in laboratoria veel meer proef dieren dan de universiteiten. Het stre ven is gericht op beperking van de aantallen proeven met dieren tot de strikt noodzakelijke. In ons land wor den thans in laboratoria van universi teiten, geneesmiddelenfabrieken en de kosmetische industrie ongeveer twee en een half miljoen grote en kleine proefdieren per jaar gebruikt. „Tien jaar geleden", zegt dr. Dobbe laar, „overheerste nog de opvatting dat de dierenverzorging in laboratoria zoals het onze geen bijzondere oplei ding vereiste. Een dierenverzorger was iemand die op klompen in een blauwe kiel rondscharrelde hokken en kooien en van hygiëne en ziektebestrijding even weinig wist als iemand die voor zijn genoegen konij- nèn houdt." Die tijd is Voorbij. De dierenverzor ger van thans is een vakman met een vierjarige opleiding. Wanneer hij zijn diploma in zijn zak heeft mag hij zich biotechnicus noemen. Hij doet zijn werk meestal in een smetteloos wi: pak en draagt bij het verzorgen van sommige dieren handschoenen van wit nylon. De biotechnicus is jberi'-c *en i alle ontsmettingstechnieken die in een dierenlaboratorium een vereiste zijn. Hij heeft volledig begrip voor de zeer strenge eisen die worden gesteld aan het weren van ziekteverwekkers. „In dé komende wet tot regeling van het nemen van dierproeven", zegt dr. Dobbelaar, „zal, ook de taak van de biotechnicus worden omschreven. En de opleiding van de biotechnicus zal in de mammoetwet woeden opgeno men. In het Nijmeegse dierenlaborato rium houdt men thans ongeveer tach tig diersoorten in zo goed mogelijke conditie. Ratten, muizen en andere kleine knaagdieren zoals cavia's zijn ver in de meerderheid, met bijna ne gentig procent van het totaal. Die zijn ziektekiemvrij. In het. laboratorium en in de daar bij behorende dierenboerderij zijn verder honden, katten, schapen, gei ten, varkens, paarden en apen onder gebracht. Tot het die •énpnH: n v.:i ook vogels, vissen, weekdieren, schaaldieren en insekten. „Wij zijn ook begonnen met. het fokken van apen", zegt dr. Dobbelaar, „omdat de apenfokkerij van TNO in Rijswijk nog nie in staa v -X centra in ons land van voldoende apen te voorzien. Wij hebben nu twintig in het wild gevangen apinnen die zwan ger zijn. Apen zijn na ongeveer vier jaar geslachtsrijp. Het zal dus nog even duren eer wij hier kunnen gaan werken met in gevangenschap gebo ren apen." De adjunct-directeur van het Nij meegse dierenlaboratorium, dr. W. J. I. fvan der Gulden, toont zich ver- DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) gaat streng optreden tegen" ongebreidelde vivisectie op weerloze dieren. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat dierproeven alleen nog onder strenge controle en met spe ciale toestemming van de overheid toelaat. De staatssecretaris heeft vastge steld dat alleen ziekenhuizen, univer siteiten. de geneesmiddelenindustrie en enkele goed bekend staande researchinstituten deze toestemming krijgen. De kosmetische industrie wordt verboden nog verdere dier proeven te nemen. Het wetsontwerp beval een groot aantal maatregelen om proefdieren zoveel mogelijk te beschermen. Dier proeven worden alleen nog toege staan als zij duidelijk zijn gericht op het belang van de gezondheid van mens en/of dier. Andere maatregelen: de dieren moeten bij voorkeur worden verzorgd meerde verzorgers. door gediplo- dierenartsen moeten controle houden over het welzijn van de proefdieren. 0 er komen strenge voorschriften voor verzorging, verpleging en \oeding van de dieren. Volgens het wetsontwerp mogen proefdieren alleen nog maar worden betrokken van speciale fokkerijen. Dierenhandelaren komen alleen in aanmerking als zij een vergunning hebben. Op die manier wil de staats secretaris het stelen van dieren die dan later worden verkocht voor vivi sectie proberen te bestrijden. heugd over het toenemende begrip in de antivivisectiebeweging voor de waarde van proeven met dieren voor wetenschap en samenleving. „Die menSen reageren nu meer verstande lijk'dan vroeger", zegt hij, „toen zeer velen onder hen zuiver uit gevoels overwegingen het nemen van proeven met dieren volstrekt afwezen. Ons la boratorium heeft steeds opengestaan voor bestrijders van de vivisectie die over ons werk voorgelicht wilden worden. Tijdens bezoeken aan ons la boratorium hebben zij een indruk ge kregen van de wijze waarop wij onze dieren verzorgen." i hekwerk! ^Industri«w«g 71-75^ U«l. 04998-2710J best SAMNEUA (Laos) Een groep communistische Pathet-Lao sol daten. uitgerust met Chinese Ak- automatische wapens zit hier bijeen tij dens een oefening. De foto werd be machtigd door de correspondent van een Japanse krant in Hanoi. AMSTERDAM De officier van Justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. L. van den Berge, heeft gis termiddag tegen de gewezen huisves tingsambtenaar H. F. O. uit Amster dam twee jaar en zes maanden gevan genisstraf geëist wegens het aanne men van steekpenningen in ruil voor zijn bemiddeling bij de toewijzing van woningen. Bovendien vorderde de of ficier de verdachte voor de dtiur van vijf jaar het recht te ontnemen tot het bekleden van ambten en hem te ontzetten uit het actief en passief kiesrecht. Behalve voor omkoping stond verdachte ook terecht wegens oplichting van een verzekeringsmaat schappij en het opzettelijk laten ple gen van abortus. O., die chef was op de afdeling sta tistiek van de Amsterdamse dienst volkshuisvesting, zou in augustus vo rig jaar van drie woningzoekenden in totaal 2100 gulden hebben aangeno men als betaling voor zijn diensten. Blijkens de dagvaarding werkte hij hierbij samen met zijn 27-jarige on dergeschikte L. E., die ook terecht staat, evenals de 30-jarige automon teur E. G. en de 34-jarige boekhouder J. B. Dezen zouden door O. zijn bewo gen zijn auto te stelen en in brand te steken. O. deed vervolgens aangifte van diefstal en kreeg later van zijn verzekeringsmaatschappij een uitke-r ring van 3400 gulden. In zijn requisitoir zei mr. Van den Berge dat verdachte misbruik had ge maakt van de macht die hem door zijn ambt was geschonken. „Hij is zeer duidelijk corrupt gebleken", al dus de officier. Naar zijn mening toonden de oplichting van de verzeke ringsmaatschappij en de gepleegde abortus wel aan dat de ambtenaar alle onkreukbaarheid overboord had ge gooid en ook niet schroomde anderen bij zijn activiteiten te betrekken. Zel den zien we een dei-gelijke waarde- ommekeer bij een Nederlandse amb-, tenaar, aldus mr. Van den Berge, die constateerde dat verdachte van alle markten thuis was. O. kwam uit het psychiatrisch rap port naar voren als een zeer intelli gente man die echter twee gezichten toont. Aan de ene kant was hij maat schappelijk aangepast, aan de andere kant onrijp en sterk egocentrisch. Uitspraak 27 maart. DEN HAAG De laatste jaren neemt de stroom van volkomen nieuwe geneesmiddelen gestadig af. Het voor lichtingscentrum van de farmaceuti sche industrie, dat dit verschijnsel sig naleert, verklaart dit als een weerspie geling van de tempovermindering bij de research van de farmaceutische indus trie, een tempovermindering die ver klaard wordt door het geleidelijk betre den van terreinen waarop nog veel fundamenteel onderzoek aan de toege paste research moet vooralgaan. Ook de voortdurend grotere behoed zaamheid bij het beproeven en registre ren van nieuwe geneesmiddelen, alvo- xens zij aan de artsen ter beschikking mogen worden gesteld voor het behan delen van hun patiënten leidt tot een daling van het aantal geïntroduceerde nieuwe geneesmiddelen. In de jaren rond 1956 bedroeg in de Verenigde Staten het totale aantal geïn troduceerde geneesmiddelen geregeld ongeveer 400. in de jaren rond 1966 was dat aantal al tot 100 per jaar teruggelo pen en in 1969 waren het er in de Ver enigde Staten nog slechts 71 (met,nieu we doseringsvornlen mee 83). UTRECHT De officier van jus titie bij de rechtbank in Utrecht, mr. A. G. Bosch, heeft gisteren gevange nisstraffen geëist tegen drie Haagse vrouwen die in het afgelopen jaar in georganiseerd verband voor naar schatting tussen de honderd- en drie honderdduizend gulden goederen heb ben gestolen uit warenhuizen in tal van gemeenten. De eis tegen de oudste verdachte, de 39-jarige C. J. van U.-L„ moeder van tien kinderen en in verwachting van haar elfde, en tegen de 27-jarige E. C. M. van B.-H., luidde een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclassering. De officier eiste tegen de jongste verdachte die een geringer aandeel heeft gehad in de diefstallen, de 24-jarige M. M. T.-D een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek Van voorarrest, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclas sering. Een verzoek van. de raadslieden, de voorlopige hechtenis te schorsen met het oog op de zwangerschap van twee van de verdachten die zich beklaagden over de medische hulp in het huis van bewaring, wees de rechtbank af. In de dagvaarding was een selectie gemaakt uit de diefstallen van één week. de ëerste week van februari waarin de vrouwen voor bijna 7000 gul den buit maakten. De twee oudsten gin gen samen al begin vorig jaar op pad, de jongste werd pas later lid van het team naar haar zeggen omdat ze zich thuis verveelde en het was haar ge brek aan routine dat de dames in Utrecht tegen de lamp deed lopen. De verdachten zijn alle drie al eerder veroordeeld wegens diefstallen, voor mevrouw Van U.-L. lopen zelfs nog drie proeftijden, terwijl een verzoek om gratie in verband met haar laatste ver oordeling in oktober 1969 nog in behan deling is. De drie echtgenoten „lopen in de Ziektewet". De 24-jarige verdachte, die vier kinde ren heeft, is de enige die de diefstallen niet om het geld pleegde maar „uit ver veling". De twee anderen voerden aan dat ze niet konden rondkomen met de sociale uitkeringen. „Ik hield 80 gulden in de week over om eten voor twaalf mensen te kopen", zei mevrouw Van U. De president, mr. J. W. van Eek, beaamde dat de diefstallen „een gewel dige bijverdienste" opleverden, maar voegde daaraan toe dat stelen toch niet de oplossing is voor financiële moei lijkheden, waarop de drie dames in stemmend knikten. De officier schatte dat de dagop brengst van de strooptochten vaak royaal boven de 1000 gulden lag. De man van één van de drie verkocht de buit en de handel liep goed. De dames hadden een vierdaagse werkweek, zo zei mr. Bosch, en ze verdienden er elk per week een belastingvrij inkomen van minstens 200 gulden mee. De persoonlijke gezins problemen vormen volgens hém geen excuus voor diefstal, zeker niet op een dergelijk grote schaal. De drie raadslieden bepleitten cle mentie. Ze uitten kritiek op de slech te controle in de warenhuizen, die het winkeldievegges al heel gemakkelijk maakt, „veel gemakkelijker dan het krijgen van een uitkering van sociale zaken". De verdediger van mevrouw Van U. stelde, dat zijn cliënte in een sfeer van armoede leefde en er niet tegen op kon, met lege handen in „de Galeries Mo- dernes" van de Nederlandse welvaarts staat te staan. Een baby krijgen in een huis van bewaring noemde hij het erg ste wat een vrouw kan overkomen. Hij sprak daarom de hoop uit, dat de recht bank genade voor recht zal laten geldén en een dusdanige straf zal opleggen, dat de twee aanstaande moeders weer ruimschoots voor de bevalling thuis kunnen zijn. Als dat niet het geval is, geven de vrouwen er de voorkeur aan hun straf na de geboorte van de kinde ren uit te zitten. De rechtbank zal donderdagmiddag 26 maart uitspraak doen. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten Fke ontmoeting tussen Bondskanselier Willy Brandt en de Oostduitse premier Willi Stoph in Erfurt op 19 maart luidt het begin van een nieuw tijdperk voor Duitsland in. Wat er ook tijdens die ontmoeting gebeurt, er zal daarna iets onherroepelijk veran derd zijn. Er zijn ook tekenen dat de invloed van Moskou op de Oostduitsers beslissend is geweest voor het plaats hebben van deze ontmoeting, nadat de voorberei dende onderhandelingen waren vast gelopen op het punt van de ontmoe tingsplaats. Voor hel verdeelde Duitse volk betekent het bezoek van Brandt aan Oost-Duitsland. dat er nu einde lijk kans is op het overwinnen van de moeilijkheden die door de verdeeld heid zijn ontstaan. Makkelijker verbindingen tussen de twee dien van het land; Meer contact tussen Oost en West; Het begin van de oplossing van het probleem van 25 jaar gescheiden le- 'T,ot de ontmoeting in Erfurt werd besloten na 11 dagen van onder handelingen in Oost-Berlijn door een Westdliitse afvaardiging die succes heeft geboekt, ondanks alle moeilijk heden. Haar succes is het gevolg van het over leg in Moskou waar de speciale afge vaardigde van Willy Brandt, Egon Bahr, regelmatig besprekingen voert met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Andrei Gromyko. Zij hadden woensdag een ontmoeting maar kwamen donderdag niet bij el kaar. Donderdag bereikte men in Oost-Ber lijn na zes moeilijke uren overeen stemming over het bezoek van Brandt. Het lijkt alsof de Oostduitsers tot een akkoord met Bonn moesten komen, omdat Moskou het gesprek met Bonn niet wil stopzetten. WALTER ULBRICHT op achtergrond In de hoofdsteden in het Westen en het Oosten zal de betekenis hiervan nauwkeurig worden geanalyseerd, vooral wat betreft de problemen van de Sovjet-Unie zelf: onrust en econo mische moeilijkheden in het land èn vooral de grensgeschillen met com munistisch China. Het zou naïef zijn te veronderstellen dat Moskou alle hoop heeft opgege ven de status-quo in Europa te hand haven. Ook zal men nog steeds stre ven naar erkenning van West-Berlijn als een aparte politieke eenheid, er kenning van de na-oorlogse grenzen en naar toenemende neutraliteit van West-Duitsland. Juist hierom heeft de Sovjet-Unie aan gedrongen op een Duitse topconfe rentie, zelfs al moesten de Oostduit sers een stap terug doen en van Ber lijn als ontmoetingsplaats afzien, zelfs al houden de Westduitsers vol dat Bonn een legale band heeft met West-Berlijn. Liet gevaar voor de Westduitsers schuilt in de bereidheid van Oost-Duitsland tot een compromis. Willy Brandt wil heel graag dat zijn politiek ten opzichte van het Oostblok succesvol is. Maar nadat hij Stoph heeft ontmoet, zal de werkelijke Oostduitse leider Walter Ulbricht samen met de Sov jet-Unie en de andere Oostbloklan den in de eerste plaats naar één doel streven, de erkenning door Brandt van Oost-Duitsland als een aparte en soeverein? Duitse staat en de erken ning van de Oder-Neisse grens met Polen. (Hoe vreemd dit ook moge klinken, daar W.-Duitsland nergens aan Polen grenst). Uit het commentaar van een gezagheb bende Oostduitse commentator dat snel op de bekendmaking van de Er- furt-ontmocting volgde, blijkt dat Oost-Berlijn inderdaad deze weg waarschijnlijk zal volgen. De besprekingen van Bonn met War schau over de Oder-Xeissegrens en andere Duits-Poolse aangelegenheden zijn tot april uitgesteld. Men zal dus rustig op de resultaten van de ont moeting tussen Brandt en Stoph kun nen wachten. jyiaar er is ook nog een persoonlijk aspect aan deze zaak. Willy Brandt, twee maal de verliezer, voor dat h(j kanseier werd, heeft bijna vijf jaar lang getracht een bezoek te brengen aan Oost-Duitsland. Hij weet dat dit een dramatisch, emotioneel en historisch gebeuren zal zijn. X'u. omdat er beweging komt in Mid den -Europa, na een stilstand van bij na 25 jaar. krijgt hij zijn kans en be staat er voor het hele Duitse volk hoop. Voor de Berlijners betekent het dal zij kunnen hopen de muur weer te kun nen passeren, zelfs als deze blijft be staan. Voor de mensen in Oost-Duitsland be tekent het dal zij zullen beseffen dat zelfs het keiharde regime van Ulbricht niet eeuwig kan bestaan. En voor de vele miljoenen Westduitser» die uil hel oosten afkomstig zijn, be tekent het dat zij misschien eens hun ouderlijk huis aan hun kinderen kun nen laten zien zelfs al lijkt een ver- enigd-DuitsIand zoals men in het oos ten zegt, of een herenigd-Duitsland, zoals men het in hel westen pleegt t« noemen nog heel ver weg.

De Vallei | 1970 | | pagina 5