Veenendaals n dagblad GEHEIMZINNIGE ZAAK MET COLUMBIA-EAGLE Buiten Oud-minister op Cyprus vermoord SCHADE MINSTENS DRIE MILJOEN Koningin Elizabeth was zeeziek Ateliers •Lovable' in Zutphen afgebrand Vier jongelui dood na slip niet auto tegen boom AUTO TE WATER: 4 DODEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Schip naar Cambodja Mannen in boten EINDELIJK ZACHTER i Dolle Minn's met blote buiken naar vera 'ing H. Jansen van Galen (Lubbert van Gortel) plotseling overleden Cambodja en N.-Vietnam gaan confereren Japanse consul weer vrij gy neacologen Ex-Nederlander onder-minister Newfoundland Tijdelijk regen Kievits-curiosa WASHINGTON - Het Pentagon (Amerikaanse Ministerie van Oorlog) heeft zondag bekendgemaakt dat een deel van de bemanning van het ruim 7.600 ton metende Ame rikaanse vrachtschip Columbia Eagle", dat met een lading bommen en andere munitie op weg is naar Thai land, muiterij schijnt te hebben gepleegd en het schip in zijn macht heeft. Vriend Ojoekwoe terug" GRIEK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 16 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 63 A Een are hief opname van hel vrachtschip Columbia Eagle, varende in charter voor het ministerie van Defensie en op weg met bommen naar Thailand. Er zou M door de burgerbemanning gemuit worden. MUITERIJ GEVREESD OP V.S.-VRACHTSCHIP r—"' Dader zou Grieks officier zijn APELDOORN In zijn woning te Iloog-Soeren is gisteravond omstreeks kwart voor twaalf overleden de heer H. Jansen van Galen, hoofd van de open bare lagere school te Hoog-Soeren en in het gehele land onder zijn artiesten naam bekend als „Lubbert van Gortel". De heer Jansen van Galen is 46 jaar ge worden. Een hartverlamming maakte volkomen onverwacht eeneinde aan zijn leven. Het Pentagon, dat nog maar over fragmentarische gegevens beschikt, liet we ten dat de „Columbia Eagle", die gecharterd is door de dienst voor militair vervoer overzee, zich op het ogenblik in de territoriale wateren van Cambodja bevindt Een kotter van de Amerikaanse kustwacht en vliegtuigen van de Ame rikaanse Marine die buiten de territoriale wateren en het luchtruim van Cam bodja blijven, houden het schip in het oog. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft diplomatieke stappen bij de Cambodjaanse regering genomen. VSJanneer dit kalenderblaadje in de krant komt, zal het eerste kie- vitsei er misschien al in zijn ver- schenen óf staat het op de nomina- tie. We hebben daar allemaal be- langstelling voor al is 't vaak in het voorbijgaan want weinig vo- z gels zijn zozeer met het leven van z de buitenwacht verbonden en geluk- kig blijven ze zich zeer goed hand- haven ondanks het eierrapen. Do- minee Nozeman (1770) die een be- roemd ornithologisch werk schreef, zegt, dat ,,zy jaerlyks in hunne 5 voortteling een aenmerkelyken af- brek schynen te lyden door de be- j rooving van honderdduyzend hun- j ner Eyeren" maar, zo vervolgt hij j met voldoening, altoos blyft er i door wyze en gunstige schikkinge jj i der Voorzienigheid een verbaezende z Veelheid van dit gevogelte Overig". Onze Rotterdamse predikant ver- z nam graag de vrolijke roep van de kieften, want deze ,,vervroolykt de eenzaamheid der stille Landdouwen ongelyk méér dan het gekwak der Kikvorschen, die men anders de l Boeren Nagtegael noemtEch- z ter vermeldt hij in zijn grote folian- ten niet, dat de oude Friezen in de z oorlog met de Saksers de provincia- le naam „Ijeap" als een z.g. schib- boleth gebruikten. Om landgenoot te onderscheiden van vreemdeling z moest de verdachte kunnen nazeg- z gen: ,,Fjouwer lottre cleare Ijeap- ayen op yen genneherme yn yen z nest" d.w.z.: vier helder-verse kie- z vitseieren op de hoek van een weide in een nest. Allerlei overleveringen staan met de vogel in verband, ja zelfs met de ondergang der wereld heeft hij te maken. Een goede-vrij- dag-ei, dat in een jaar tijds niet be- i derft, neemt de koorts weg en meer z algemeen verbreid is het volksge- z loof, dat er aan de eieren tover- kracht wordt toegeschreven. Hen- z drik Willem Heuvel, die ze met Jan-oom op het Elsvoord ging zoe- ken, verhaalt in zijn boek Oud Ach- terhoeks Boerenleven dat zijn be- z dreven veldgids zegt ,,Doar zit zeu- ven krachten in. Dan kö'j' wal over z een bosmiete springen". Toén leef- de dus die folklore nog op het plat- z teland. Een ander Amerikaans schip heeft 24 bemanningsleden van de „Colum bia Eagle" die zich in twee reddings sloepen bevonden, aan boord geno men. Naar verluidt, aldus het Pentagon, hadden deze bemanningsleden, die in internationale wateren werden opge pikt. meegedeeld dat op het schip moeilijkheden met de bommen aan boord waren geweest. Zij geloofden echter dat het schip, met nog 15 man aan boord, was doorgevaren. Volgens hen was dit in de richting van de bestemmingshaven Sattahip in Thailand geweest, maar het Pen tagon had vernomen dat de „Columbia Eagle" van koers was veranderd, en voor een klein eilandje, ten westen van Sihanoekville, in Cambodjaanse wate ren voer. In de eerste berichten wordt de schijn gewekt dat het schip in interna tionale wateren door personen aan boord van koers is veranderd. Dit zijn mogelijk muitende leden van de civiele bemanning, aldus het ministerie van Defensie. Assistent-onderminister van Defensie Daniel Henkin heeft echter laten we ten, dat de eerste berichten over het wedervaren van, de „Columbia Eagle" onvolledig zijn, en dat hij nu nog niet kan instaan voor de juistheid ervan. Het ministerie van Defensie weet niet precies, wanneer het incident met de „Columbia Eagle" zich heeft voorge daan. De 24 bemanningsleden in de red dingboten werden zóterdag opgepikt. „De Columbia Eagle zou een beman ning van 39 koppen gevoerd hebben. .Het is niet bekend of al deze 39 man •16 maart '70 A. B. WIGMAN TOKIO Cambodja heeft ingestemd met het Noordvietnamese voorstel, om maandag besprekingen te beginnen over de problemen tussen beide landen. Dit Is officieel meegedeeld door het Noordvietnamese persbureau VNA De Cambodjaanse minister van Bui tenlandse Zaken, prins Norodom Phoe- rissara, zou dit aan de Noordvietnamese zaakgelastigde hebben meegedeeld. SAO PAULO De Japanse consul- generaal Noboe Okoetsji is zondag avond door zijn vervoerders vrijgelaten en veilig en wel naar zijn ambtswoning teruggekeerd. Okoetsji werd woensdagavond ont voerd, toen hij onderweg naar huis was. Hij is meer dan vier dagen vastgehou den. Vjjf politieke gevangenen, wier vrijlating werd geëist als losprijs, zijn zondagmorgen in de stad Mexico aan gekomen. Okoetsji was gekleed in een donker pak. Zijn boord stond open en hij droeg geen das. Hij werd door een taxi opgepikt in de Paraisowijk van Sao Paulo en door deze tot de hoek van de Rua Piaui ge reden, waar zich de ambtswoning van de consul bevindt. Okoetsji liep een stuk en werd toen herkend door nieuwsgierigen. Hij liep onmiddellijk het terrein van het consu laat op en zware ijzeren hekken wer den achter hem gesloten. van Amerikaanse nationaliteit waren", aldus het Pentagon. De „Rappahannock" heeft radiogra fisch gemeld dat zij er niet in geslaagd is, over de radio contact met de „Co lumbia Eagle" te krijgen. Niemand heeft eventuele noodsignalen van het schip opgevangen. Een verkennings vliegtuig van do Amerikaanse marine heeft het schip zondagmorgen vroeg in de Golf van Siam gesignaleerd, terwijl de Ameri kaanse kustwachtkotter „Mellon" de „Columbia Eagle" voor anker in Cam bodjaanse territoriale wateren heeft zien liggen. De „Columbia Eagle" had te Long Beach, Californië, bommen en munitie met bestemming Sattahip, Thailand, ge laden. Volgens het dagblad New York Times hebben woordvoerders verklaard dat „mannen met geweren" de macht op de Colombia Eagle hebben gegrepen. Deze regeringswoordvoeders die ano niem wilden blijven zouden hebben ge zegd, dat de muiters in contact stpnden met de vredesbeweging in de VS. en dat de muiterij een poging is de regering van president Nixon in verlegenheid te brengen. Volgens de Times mxekten de woordvoerders melding van „toene mend bewijs" dat de muiters 24 beman ningsleden met een list over bommen ertoe hadden gebracht het schip in red dingsboten te verlaten, de overige be manningsleden zouden door de muiters zijn gedwongen naar Cambodja te varen. LAGOS Dr. Francis Akanoe Ibiam, een voormalige politiek adviseur van de vroegere Biafraanse leider Ojoekwoe, is zaterdag per vliegtuig in Lagos te ruggekeerd uit Europa. l'TRECHT Een groep van tien „Dolle Mina's"^ is zaterdag morgen in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht een weten schappelijke vergadering van de gynaecologenvereniging binnen gedrongen. De njeeste „Mina's" waren gekleed in lage heupbroe ken en korte truitjes. Op het stuk „bloot" daartussen was met verf de kreet „Baas in eigen buik" ge schilderd. Ter toelichting deelden de Mina's aan de ongeveer 50 art sen pamfletten uit waarin hun standpunt otfer de abortus (af schaffing van de daarop betrek king hebbende wetsartikelen, het recht op abortus voor de vrouw en „abortus is. een noodoplossing, geen voorbehoedmiddel") was uit eengezet. De groep werd met applaus en gelach ontvangen, maar één arts (dr. A. J. M. Duyzing uit Rotter dam) protesteerde en verliet ver stoord de zaal. Voorzitter R. F. van Wering hoorde de wensen van de Mina's aan en bracht ze over aan de vergadering. Binnen vijf minuten waren de Mina's weer verdwenen. Een poging tot. dis cussie van één van de Mina's werd door de anderen in de kiem gesmoord. „We zijn niet gekomen om de vergadering te verstoren." zei de aanvoerster en troonde haar volgelingen mee naar buiten. NICOSIA De regering van Cyprus heeft thans bekendgemaakt, dat de oud-mi nister van Binnenlandse Zaken, Polvcarpos Georghadjis, is doodgeschoten. De naam van Georghadjis is verleden week door regeringswoordvoerders in ver band gebracht met de mislukte moordaanslag op president Makarios. In een offi cieel communiqué Is bekendgemaakt, dat het lijk van de 40-jarige Georghadjis zondagavond is aangetroffen In zijn auto op een landweg, circa 6,5 km van de hoofdstad. Hij had zes kogels in de borst gekregen. De moordenaar van de oud minister werd in het communiqué niet genoemd. In Nicosia werd door de politie druk ker patrouilleerd terwijl het nieuws over de dood van Georghadjis zich als een lopend vuurtje verspreidde. Georghadjis had ontkend betrokken te zijn geweest bij een poging om Ma karios op 8 maart met machinegeweren te doden. Hij zei, dat radio-Cyprus zijn naam in verband met het incident had gebracht, omdat „sommige aangehouden personen zeer goede vrienden van mij zijn". Georghadjis, eens de rechterhand van Makarios, heeft het sinds november 1968, toen hij na acht jaar minister van Binnenlandse Zaken te zijn geweest werd gedwongen af te treden, aan de stok met de president. Georghadjis werd gedwongen af te treden na het verwijt van Griekse autoriteiten, dat hij medeplichtig was geweest aan een samenzwering om de Griekse kolonels premier Papadopolus te vermoorden. De oud-minister werd drie dagen ge leden uit een vliegtuig gehaald, dat zich reeds op de startbaan bevond voor een vlucht naar Beiroet. In een officieel De rèsten van de ateliers van Lova ble Nederland". De directie overweegt om ook de gespaarde ruimten af te breken en eén geheel nieuwe fabriek op te bouwen. ZUTPHEN Waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting is in de nacht van zaterdag op zondag brand uitgebroken in de atelier-ruimten van de fabriek van damesondergoed Lovable Nederland aan de Industrieweg te Zutphen. Het pand aan de zuidzijde van deze weg brandde geheel uit. Het aan de noordzijde van de Industrieweg gelegen fabriekspand, waarin de kantoren van Lovable geves tigd zijn. bleef gespaard. De schade aan het gebouw en de inventaris daarvan wordt geschat op circa \l/2 miljoen gulden. Met inbegrip van de bedrijfsschade is de schade in totaal minstens 3 miljoen gulden. Omstreeks kwart voor drie werd de brandweer van Zutphen gealarmeerd, die direct met groot materieel uitrukte. Ook de brandweer van Warns veld is assistentie komen verlenen. Ondanks de krachtige bestrijding van de brand, die voedsel vond in de zeer brandbare in ventaris, konden de gecombineerde brandweerkorpsen onder leiding van commandant G. J. Fokken niet verhin deren, dat de fabriek geheel uitbrand de. Slechts de geblakerde buitenmuren bleven overeind staan. Als gevolg van een gunstige windrichting werden de opstallen in de directe omgeving van de brandhaard niet bedreigd. Omstreeks vijf uur 's morgens kon het sein „brand meester" worden gege ven. Ondanks het nachtelijk uur kwa men burgemeester J. J. Roeters van Lennep en commissaris van politie J. Veltkamp de blussingswerkzaamheden in ogenschouw nemen. Doordat de brand zich in de nachte lijke uren afspeelde bleef het bij ma teriële schade, al is deze dan ook zeer groot en bleven persoonlijke ongeluk ken achterwege. 's Middags kwamen velen kijken naar de puinhoop, waarin een dag tevo ren nog zo'n drie- a vierhonderd vrou wen en meisjes werk hadden gevon den... A Koningin Elizabeth II en prins Philip landen hier per rubberboot op de plaats waar Thomas Cook twee eeuwen geleden ook landde. De konink lijke gasten woonden de herdenking bij. WELLINGTON Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren op het ko ninklijke jacht Britannia een vliegende storm moeten doorstaan. Met prins Philip was zij op weg van het noordelijke naar het zuidelijke ei land van Nieuw-Zeeland. Van een be geleidend fregat sloegen drie opvaren de overboord. Een van hen verdronk. Twee bemanningsleden van de Britan nia werdén gewond. Toen het jacht vier uur te laat in Picton arriveerde, waren de dekken be zaaid met gebroken aardewerk. Een in specteur van politie liet weten dat de koningin zeeziek was geweest, een me dedeling die door een woordvoerder van de koningin onmiddellijk werd te gengesproken. „Maar zij vond de tocht beslist niet leuk". BEEMSTER Vannacht omstreeks halfdrie is op de Middenweg in Beem- ster een personenauto geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Van de vier inzittenden, allen afkomstig uit Lisse. werden er drie op slag gedood. Het zijn de twintigjarige C. de Vos, de 21-jarige J. P. Kerkvliet en de 20-jarige F. N. J. van den Berg. Dc vierde, de 21-jarige C. Wjjers, overleed vanmorgen om halfzes in het Stadsziekenhuis van Purmerend. Toen de wagen aan de kant werd ge trokken. bleek één van de. achterbanden leeg te staan, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er sprake is geweest van een klapband. ST. JOHN'S (NEW Foundland) De 42 jaar oude ex-Zandvoorter Dirk Peper is benoemd tot onder-minister van Financiën van New Foundland. Bovendien wordt hij beheerder van 's lands schatkist. De minister van Financiën Eric Jones heeft verklaard, dat Peper de opvol ger is van Denis Groom. Peper, die in 1957 naar Canada emi- greede, is sinds 1968 aan het ministe rie van Financiën verbonden. LONDEN Britse vakbondsleiders hebben voor morgen een havenstaking afgekondigd, die de havens in heel En geland zou kunnen verlammen. Het verrassende besluit van twee bonden, die meer dan 22.000 havenarbeiders vertegenwoordigen, dient ter onderstre ping van eisen vóór volledige nationali satie van de havens. communiqué werd bekendgemaakt, dat hem verboden was het eiland te verla ten in afwachting van het politieonder zoek naar de moordaanslag op Maka rios. Georghadjis verklaarde toen Cyprus om veiligheidsredenen te hebben willen verlaten. Een dag te voren was hij ver oordeeld tot een boete van 160 pond wegens illegaal bezit van twee revol vers en 15 patronen. Aartsbisschop Makarios heeft een spoedzitting van de ministerraad bij eengeroepen die tot vanochtend vroeg heeft geduurd. De Griekse ambassadeur in Cyprus, Menelaos Alexandrakis, en de Griekse opperbevelhebber van het Cypriotische leger, generaal Elias Gera- kinis. waren op een gegeven ogenblik ook aanwezig. Het is waarschijnlijk dat hun aanwe zigheid verband houdt met geruchten, dat Georghadjis is neergeschoten door een Griekse legerofficier. Dit is door zowel de regering als de Griekse ambassade ontkend hoewel het gerucht is gebaseerd op ooggetuigever- slagen van de moord op de oud-minis ter. Deze getuige zou zich naast Geor- gadjis in de auto hebben gevonden. Hij is Kyracos Patakos. De verboden Grieks-Cypriotische or ganisatie „Nationaal Front" die van een aantal moorden wordt verdacht, had Georghadjis een verrader aan het ideaal van de „Enosis" (de vereniging van Cyprus met Griekenland) genoemd. Moeder kind nof! kon jongste redden SCHOORL Twee vrouwen en twe® kinderen zijn gistermiddag omgekomen, toen hun auto bij Schoorl in het Noord hollands Kanaal reed. Een baby kon door een passerende automobilist wor den gered. De gehuurde auto werd bestuurd door mevrouw M. Cameron uit Montreal (Canada). Zij kwam om het leven, evenals haar moeder, de 56-jarige me vrouw M. de Jong uit Assendelft, die ook in de auto zat. De politie vermoedt dat de bestuur ster tijdens het rijden werd afgeleid door haar kinderen, die achterin zaten. Twee van de drie kinderen, de 4-jarige Shirley-Anna en de 2-jarige Janita-Su- zanne, verdronken. Toen de auto half was gezonken kon mevrouw Cameron haar anderhalfjarig zoontje door een portierruit nog naar buiten duwen. Een passerende automo bilist zwom naar de zinkende wagen en kon dit kind in veiligheid brengen. Mevrouw Cameron was met haar dri® kinderen bij haar ouders in Assendelft. 1 (Van onze weerkundige medewerker) Na een hele reeks dagen met nachtvorst, is er nu eindelijk wat zachter weer in de maak. Een warmtefront van de Noordzee luidde gisteren de verandering in met wat regen, mist en een tem peratuurstijging tot 6 graden. Een zeer actieve depressie, die van Zuid Groenland naar IJsland trekt, zal de komende dagen nog wat zachte re lucht, naar Scandinavië en het Noordzeegebied doen stromen. Dit S gebeurt met een in kracht toene- mende westelijke tot zuidwestelijke 5 5 wind. Gelderland mag dinsdag en 5 5 woensdag rekenen op een tempera- 5 tuurstijging tot 8 a 10 graden, waar- 5 5 bij het weer echter wat onbestendi- 5 5 ger zal worden. De verandering heeft zich kunnen voltrekken na het 5 5 in betekenis afnemen van het Rus- 5 sische maximum en het opkomen 5 van een nieuw maximum ten zuid- 5 westen van Ierland, dat vanmorgen 5 5 een luchtdruk van 1045 millibar in 5 zijn centrum bezat. 5 Weersverwachting van het KNMI va maandagavond tot dinsdagavond: In het algemeen veel bewolking ei tijdelijk regen. Tot krachtig of hard tor nemende wind uit west tot zuidwe- Hogere temperaturen dan vandaag. Morgen: Zon op: 06.51: onder: 18.47. Maan op: 12,28; onder: 05.10.

De Vallei | 1970 | | pagina 1