EXPO '70 IN OFFICIEEL OPEN WOENSDAG WOENSDAG ACHTERSTRAAT „Samenwerking van alle progressieven voor volgende Kamerverkiezingen' PRINS LEGDE KRANSEN Fokker stort Mail bij ruzie in clubhuis neergestoken Biesheuvel'* afwijzing 1)66 voorbarig 't Schaep feestvarken neer in Brazilië: 37 doden Zuid-Slavië rouwt na mijnramp met 49 doden Luchtkartering uit Delft naar Enschede Busramp eist in Mexico 60 doden Demonstranten hij VS-consulaat uiteengeslagen Aanvullende honoraria voor schrijvers Scheepsramp bij Iran A.R.P.-Evangelische Volkspartij voor vernieuwing van de samenleving Brandt tegen te veel illusies HIJ DEBAT MET VOORZIT!EI VAN KVP OOK PUNTEN VAN OVEREENSTEMMING Dp Jong prees j beleid eigen kabinet V.V.D. faalde, meent Binding Rechts c.h.u..jongeren Relletjes met studenten demonstratie opgesloten J AMSTERDAM In het l.C.C. MASSALE CONTROLE Van bijna 3500 automobilisten was niet één onder invloed Winst Gaullisten en communisten MAANDAG 16 MAART 1970 Vondeling verwacht 'n „groot PAK" KAALTE Premier De Jong heeft zaterdag op een verkiezings- t 4 bijeenkomst van de KVP in Kaalte de beschuldiging van de hand gewc- zen als zou het door hem geleide ka- i binet het in de afgelopen jaren niet best hebben gedaan. Er is, zei hij, geen enkele aanlei- ding voor de christelijke partijen 4 verontschuldigend te doen over het beleid van het kabinet-De Jong. Dit 4 beleid was slechts mogelijk „omdat we konden steunen op dc kracht van 4 de christelijke partijen". De premier 4 deed een dringende oproep tot nau- i wer samengaan van de confessione- len. ..Willen wij een land hebben 4 waard om in te leven, dan zijn krachtige christelijke partijen nood- J 4 zakelijk". t 4 Premier De Jong stak verder de loftrompet over het beleid van zijn t i regering, die volgens hem meer dan elke andere heeft gedaan aan de 4 krotopruiming, het geldgebrek van de grote gemeenten en aan de hulp- 4 verlening aan de mens in nood in andere landen. 4 De premier versprak zich overi- 4 gens weer. In zijn lof op het kabi- netsbeleid zei hij, dat. als het huidi- 4 ge wegenbouwprogramma zal zijn voltooid, er achthonderd miljoen ki- 4 lometer autobaan in ons land zal zijn. Hij bedoelde achthonderd kilo- 4 meter. HILVERSUM „De Democraten '66, die na drie jaar eindelijk een eigen ge zicht beginnen te krijgen, blijken niets anders dan een moderne socialistische partij te zijn. Wij zullen een duidelijk 'nee' tegen D'66 moeten laten horen". Dit zei zaterdag de fractievoorzitter van Binding Rechts in de Tweede Ka mer, de heer E. J. Harmsen op het tweede algemene partijcongres van Binding Rechts in Hilversum. Hij wees er vooral op dat van de belastingverla ging en de maatregelen tegen de geld ontwaarding, twee punten, waarop de VVD bij de laatste Kamerverkiezingen winst behaalde, na de portefeuille overdracht op het ministerie van Fi nanciën van Vondeling naar Witteveen in het geheel niets terecht is gekomen. GRONINGEN Bij een hevige vechtpartij is zaterdagavond in Gronin gen de 37-jarige T. Meutes met een mes gestoken. De man ligt niet levensge vaarlijk gewond in het ziekenhuis. Door nog onbekende oorzaak kreeg hij zaterdagavond moeilijkheden met een groep Ambonezen in een clubhuis. Andere bezoekers kwamen hem te hulp en dreven de ongeveer twintig Ambo nezen met stoelen, tafels en barkruk ken het gebouw uit. De politie arres teerde twaalf Ambonezen. Eén van hen, de vijftienjarige J. L. uit Hoog kerk. zit nog in de cel. Hij bekende de heer Meutes te hebben neergestoken. DEN HAAG De regering heeft be sloten het in Delft gevestigde interna tionale instituut voor luchtkartering en aardwetenschappen (ITC) over te plaat sen naar Enschede. De behuizing in Delft voldoet niet meer. Het aantal studenten en de weten schappelijke staf zullen de komende jaren sterk groeien. De minister hoopt dat de stafleden ongeveer tien procent die in een en quête te kennen hebben gegeven niet naar Twente te willen, alsnog besluiten zullente gaan MEXICO Gisteravond zijn bij een viervoudige botsing op de weg van Pa- chuca naar Mexico 60 van de 120 passa giers van twee autobussen levend ver brand. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan de onvoorzichtigheid van een van de buschauffeurs, die zich bij het in halen van een kleine vrachtauto plotse ling geplaatst zag tegenover de tweede autobus. Een achter deze autobus rij dende vrachtauto, geladen met flessen alcohol, botste op de drie andere voer tuigen, waardoor de alchohol over de weg stroomde en onmiddellijk vlamvat- te. Uit de autobussen ontsnappende overlevende veranderden onmiddellijk in menselijke fakkels. De vier auto's brandden geheel uit. DEN HAAG Vakantiegangers die deze zomer naar tropische landen gaan, zullen van hun reisbureaus een brochu re krijgen, waarin wordt gewaarschuwd tegen tropische ziekten, zoals malaria en geelzucht. ARNHEM De voorzitter >an de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, meent dat voor de volgende kantenerkie/jiigen een progressief akkoord mo gelijk is tussen zijn partij. D'66. PPR. een deel van de PSP en vooruitstrevende groepen uit ARP en KVP. Na afloop van een verkiezingsbijeenkomst van dc KVP. zaterdag in Arnhem, waar hij in debal ging met KVP-voorzitter mr. A. van der Stee. zei de heer Vondeling na dc Slatenverkiezingen „interessante ontwikkelingen" te verwach ten. De kans is volgens dr. Vondeling groot dal Kamerverkiezingen een ..patstelling" opleveren tussen de pro gressieve combinatie en het liberaal confessionele blok. omdat geen vat beide een meerderheid behaalt. Nieu we verkiezingen zouden dan een regc ring van een progressief akkoord in het zadel kunnen helpen, aldus dc P.v.d.A.-voorzitter. Dr. Vondeling is ervan overtuigd dat het kabinet De Jong inzet van de lan delijke verkiezingsstrijd wordt, omdat de KVP zich na drie jaar samenwer king geen breuk met de VVD kan per mitteren op gevaar af ongeloofwaardig te worden voor de kiezers. D" S\ I' durft geen tweede „nacht van Schmel- zcr" te riskeren, zei de heer Vondeling. Voor het eerst sinds het PvdA-con gres van een jaar geleden, dat de KVP als regeringspartner in de ban deed. traden de voorzitters van de beide grootste partijen tegen elkaar in het krijt. Tot ieders verbazing bleken Vondeling en Van der Stee het op ver schillende punten met elkaar eens te zijn. Ook mr. Van der Stee sprak zich uit voor verhoogde belastingdruk in de ko mende kabinetsperiode ten gunste van overheidsvoorzieningen. Hij dacht, net als de PvdA, o.a. aan een nieuwe specu latiewinstbelasting. Vondeling constateerde dat de KVP door aanvaarding van het rapport van de radicale professor Steenkamp pro grammatisch zou opschuiven. De PvdA-voorzitter geloofde echter niet dat de KVP weer aantrekkelijk wordt voor de socialisten, o.a. omdat deze par tij zich op de vlakte houdt welke belas tingen omhoog moeten. Herroeping van het PvdA-congresbesluit noemde dr. Vondeling „pure theorie". Op zijn beurt zei mr. Van der Stee dat de KVP niet bereid is een knieval voor de Partij van de Arbeid te maken. Voor de Statenverkiezingen verwachtte de KVP-voorzitter „geen grote over winning" voor zijn partij, omdat de KVP zich nog steeds aan het vernieu wen is. Zie ook elders Amsterdam Een demonstratie voor vrijlating van Bobby Scale, leider van de Black Panther-beweging in de Ver enigde Staten, is zaterdagmiddag uitge lopen op vechtpartijen tussen politie en demonstranten in Amsterdam. Tijdens een bijeenkomst in gebouw Akhnaton die in het kader van de ac tieweek van de „Vrijheidsschool"werd gehouden besloten honderd aanwezigen tot een demonstratieve tocht naar het Amerikaanse consulaat aan het Mu seumplein. Daar werden de demon stranten. opgewacht door tientallen manschappen van het parate peloton van de politie. De lange wapenstok kwam onbarm*- hartig op de ruggen van de demon stranten die niet snel genoeg de benen konden nemen. Twee mensen werden gearresteerd. CJ VSSEN D'66 prostitueert de vernieu wing in dc politiek, zei zaterdagmid dag de heer Jac. Huysen uit Delft, voorzitter van de CH.-jongCrenorga- nisatie. Hij sprak voor een provincia- leverkiezingsbijeenkomst in Assen, lij wees er op dat D '66 voortgekomen is uit protest tegen de onduidelijkheid in de politiek. Thans in de praktijk houdt D'66 zich verre van duidelijk heid. Uit de recente televisieuitzen- dirtg is gebleken, dat D'66 voor noch na cle verkiezingen haar keuze van samenwerking wil bepalen. Deson danks wees de heer Huysen samen werking van de confessionele partij en met D'66 niet van de hand. Even min de samenwerking met PvdA en VVD. Hij noemde het daarom zeer voorbarig dat mr. Biesheuvel in het openbaar die samenwerking met D'66 nu reeds had afgewezen. De heer Huysen wees mogelijke Kamer ontbinding na de Statenverkiezingen, die- grote verschuivingen te zien zou den geven, van de hand. Een recon structie van het kabinet zou mogelijk kunnen zijn. Een zakenkabinet als al ternatief, als geen regeringsmeerder heid kan worden gevonden, zou nood lottig zijn. Een dergelijk kabinet vier jaar te laten ..freewheelen" zon der dat het politieke beslissingen kan nemen, zou slechts in een noodsitua tie kunnen. Verwacht mag worden dat het kabi net-De Jong nog deze zomer zal ko men met een pakket van maatregelen ter bestrijding van de verontrustende situatie in oostelijk Groningen. Staatssecretaris van Binnenlandse Za ken mr. C. van Veen heeft zaterdag middag op een CHU-verkiezingsbij- eenkomst in de stad Groningen, waar hij dit meedeelde, een krachtig plei dooi gehouden voor het zittende kabi net. V DJAKARJ A Prins Bern hard heeft in Djakarta een bezoek gebracht aan Indonesische en Nederlandse erebegraafplaatsen. Hier legt hij een krans op de groeve van generaal Achmad Yani, de topgeneraal die in 1965 gedood werd. De prins heeft ook een krans gelegd bij het graf van generaal Spoor. OSAKA Keizer Hirohito heeft zaterdag de EXPO '70 officieel ge opend. Deze enorme wereldtentoon stelling is een grote etalage van de tec" Mschc vooruitgang van de mens en an Japan's opkomst als een van de grootste economieën van dc wereld. De kei/er sprak de weinige welkomst woorden, waarmede dc wereldten toonstelling werd geopend. Deze EKPO is de eerste sinds die van Mon treal in 1967 en de allereerste die ooit iit .Azië is gehouden. Duizenden Japanse en buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders onder lei ding van premier Eisakoe Sato en le den van het corps diplomatique te To kio, warén voor de plechtigheid teza men gekomen op het grote feestplein. Tot de gasten behoorden ook 32 fami lieleden van de 17 arbeiders, die tij dens de bouwwerkzaamheden voor de EXPO om het leven zijn gekomen. Sato, die vergezeld was van de meesten zijner kabinetsleden en van vrijwel alle rijksdagleden, noemde de Expo in een korte toespraak van bui tengewoon grote betekenis, omdat zij wordt gehouden op de drempel van de jaren zeventig, waarin de mensheid een keerpunt met grote gevolgen zal bereiken. Enkele uren reeds nadat de Expo in Osaka voor het publiek was openge steld, is het bij de hoofdingang van het Expo-terrein tot een forse botsing gekomen tussen een honderdtal de monstranten en de politie. De demon stranten, van wie het merendeel link se studenten, hadden in het centrum van Osaka een protestbijeenkomst ge houden en wilden deze op het Expo- terrein voortzetten. Toen de politie hen de topgang weigerde, ontstond er een stevige vechtpartij waarbij ver scheidene personen gewond raakten. Minstens 70 demonstranten werden gearresteerd. De demonstranten beschuldigen de Japanse regering ervan, de Expo te gebruiken om de aandacht af te leiden van het Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag dat in juni weer auto matisch zal. worden vernieuwd. Tachtig mensen hebben meer dan twee uur opgesloten gezeten in kleine gondelachtige kabelwagentjeè op ruim 30 meter boven het Expo-terrein. Reddingsploegen moesten er aan te pas komen om de inzittenden uit hun be narde positie te bevrijden. Er was een storing opgetreden in het kabelsys teem. waarvan de oorzaak nog niet bekend is. Dit gebeurde ongeveer een uur nadat de openingsplechtigheid ten einde was. Het Nederlandse paviljoen op de Expo behoorde tot de vijf bui tenlandse inzendingen die op de offi- cieële opening Japans bezoek ontvin gen. Dpor vertraging bij de bezoeken aan de eerste vier paviljoens had pre mier "Sato alleen nog tijd om de Ne derlandse commissaris-generaal, oud premier J. Cals en diens echtgenote, de hand te drukken. BELEM (Brazilië) Zondag tegen zonsondergang waren 12 lijken gebor gen uit het wrak van een Braziliaans vliegtuig, dat kort voor de landing op het vliegveld van Belem in een baai was gestort. Een functionaris van het reddings- coördinatiecentrum van de Braziliaan se luchtmacht verklaarde tegenover Associated Press, dat er hoogstwaar schijnlijk geen overlevenden nieer /.ou den worden gevonden. De tweemotorige Fokker F-27 Turbo prop stortte neer bij het aanvliegen van het vliegveld van Belem. Het stormde en regende. Aan boord bevonden zich 35 pasagiers en een vijfkoppige beman ning. De drie overlevenden maken het re delijk wel. Zij liggen in plaatselijke zie kenhuizen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Er waren vermoedelijk geen buiten landers aan boord van het vliegtuig, dat eigendom was van Paraense transportes Aereos, een kleine, te Belem gevestigd» luchtvaartmaatschappij. RIJSWIJK Het fonds voor de let teren wil een 120-tal aanvullende hono raria. variërend van 500.- tot 2000.-, ter beschikking stellen aan schrijvers van wie in 1969 werk is gepubliceerd in boekvorm. Voor aanvullend honorarium kunnen in aanmerking komen oor spronkelijke in het Nederlands of in het Fries geschreven gedichtenbundels, romans, novellen. litteraire essays, kin- der- en jeugdboeken, en in beginsel ook in 1969 opgevoerde respectievelijk uit gezonden toneelstukken en radio- en televisiespelen. Het Fonds voor de Letteren, gevestigd in Rijswijk (Z.H.), dient voor een beoor deling van de verzoeken om de aanvul lende honoraria te beschikken over vier exemplaren van het werk, waarvoor het verzoek wordt ingediencj. Met een contract van de auteur met een uitge ver of een radio- of televisiestichting moet kunnen worden aangetoond, dat voor het werk een redelijk honorarium is verleend. Het Fonds voor de Letteren is van plan om ook voor vijftien verta lingen een aanvullend honorarium te verstrekken. TEHERAN (Iran) Een Iraanse pel grim heeft bij terugkeer in Teheran gezegd, dat afgelopen woensdag een motorboot met pelgrims in de P r/.isclv Golf bij zware zee is omgeslagen, en dat 105 passagiers zijn verdronken. De getuige, de 51-jarige Mohamed Heli, verklaarde dat'hij met 13 anden landgenoten besloten had de boot van Saoedi-Arabië naar Iran te nemen, na dat zij na een pelgrimstocht naar Mek ka er niet in waren geslaagd, een vlieg tuig naar huis te vinden. Met 180 passagiers had hij zich inge scheept op een motorboot, die van Qa tar naar Doebai voer. De ramp zou zich even buiten Doebai hebben voltrokken. BKEZA Zuid-Slavië heeft zon dag een dag van nationale rouw gekend in verband met de 49 slachtoffers van de mijnramp in Breza. Lichte radio- en televisieprogramma's werden niet uit gezonden en bioscoopvoorstellingen en sportevenementen gingen niet door. De 49 mijnwerkers van wie het merendeel tussen de 20 en 30 jaar oud was, bevon den zich in een mijngang op een diepte van 350 meter, toen als gevolg van een explosie van methaangas de gang in stortte. Slechts 34 mijnwerkers brach ten er het leven van af. Zeventien mannen moesten worden opgenomen in het ziekenhuis. Enkelen van hen zijn zeer ernstig gewond. Toen de ontploffing zich voordeed in de mijn bij Breza, 25 km ten nrd.westen van Serajewo, bevonden zich 83 mijn werkers onder de oppervlakte, 'n Groot aantal inwoners van 't 3000 inwoners tel lende stadje Breza was zondag aanwe zig op een plechtigheid ter herdenking had zaterdag de uitreiking plaats van de Televizierring. Onderschei- 4 den werd ditmaal de ploeg van „het Schaep met de vijf poten"die met kennelijke trots het zojuist ver- worven kleinood aan de fotograaf liet zien. V.l.n.r. Piet Römer, Joes Odufré. 4 Eli Asser, Adèle Bloemendaal, Har- ry Bannink en Leen Jongewaard. BILBAO Het bisschoppelijke pa leis in de Spaanse stad Bilbao is voor ruim 600.000 gulden verkocht aan een particuliere maatschappij. De aartsbis schop van Bilbao,/mgr. Cirarda. had tot de verkoop besloten omdat hij geld no dig heeft voor zijn diocees. ADVERTENTIE UTRECHT De politiekorpsen in de provincie Utrecht hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen half twaalf en half twee een intensieve verkeerscontrole gehouden. In totaal werden 3443 voertuigen gecontro leerd. Tegen geen der bestuurders hoefde proces-verbaal wegens rijden onder invloed te worden opgemaakt, wel werd tweemaal eeh rijverbod op gelegd. Doel van ..de actie was hoofdzakelijk controle op het gebruik van alcohol houdende dranken, daarnaast werd gekeken naar technische mankemen ten en autopapieren. Van c^e aange houden bestuurders hadden ér 97 hun rijbewijs niet bij zich, bij vijftien an deren was er iets niet mee in orde. Ruim 70 bestuurders hadden hun kentekenbewijs vergeten, bij tien stond het kentekenbewijs niet op hun naam. In verband met technische ge breken deelde de politie 145 verbalen uit, waarvan 78 omdat de verlichting niet deugde, 41 voor slechte banden en 10 voor een niet goed of niet functio nerende handrem. Bij zeventien bestuurders Verd een ai- cohollucht waargenomen, maar ze bleken wel in staat om auto te rijden. ADVERTENTIE LUST 6 van de omgekomen mannen. Mijnwer kers met helmen drofegen de doodkisten uit de kantoren van de mijnonderne ming naar een speciaal platform, om de laatste eer te bewijzen aan hun colle ga's. Een boodschap van medeleven van president Tito en het land werd overge bracht door de voorzitter van de natio nale vergadering van Bosnië-Herzego- wina, die in herinnering bracht dat de mijnramp de derde is die het land in de afgelopen maandag heeft getroffen na de twee aardbevingen in Banja Luka in oktober en december jl„ waarbij hon derden personen om het leven kwamen. Na de plechtigheid werden de dood kisten overgebracht naar de woningen van de mijnwerkers voor de teraarde bestelling heden. PARIJS Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Gaulisten bij de verkiezingen van zondag en de zondag daarvoor 33 zetels hebben gewonnen en hun aan hangers 17. De communisten hebben 19 zetels ge wonnen en de linkse verenigde socialisr tische partij 2. Gematigd links heeft zetels Verloren, o.a.' de radicalen 31. De socialisten ver loren 12 van hun 279 zetels. Het ging om de helft van de zetels in de plaatselijke raden die toezicht hou den op financiën, huisvesting, gezond heid en onderwijs in alle 95 departe menten behalve Parijs en vier departe menten overzee. Het was zondag de tweede en laatste verkiezingsronde. Genoemde cijfers betreffen beide ronden samen. HAMBURG Dc Duitse Bondskan selier Willy Brandt heeft zondag ge waarschuwd tegen „te grote verwach tingen" van zijn topconferentie donder dag met de Oostduitse premier Willi Stoph. Brandt herinnerde er aan dat er al 25 jaar twee Duitslanden bestaan en zei dat het „zeker niet mogelijk zal zijn bij de eerste besprekingen al vooruitgang te boeken. Daarom moet 'ik waar schuwen tegen te grote verwachtingen voor deze bijeenkomst", aldus Brandt tegenover het blad „Welt am Sonntag". „Na 25 jaar kan men geen snelle ver andering in de toestand verwachten. Maar het moet mogelijk zijn een begin te maken", aldus de kanselier.

De Vallei | 1970 | | pagina 5