Nederlands College te Parijs in gevaar MORGEN- MORGEN ACHTERSTRAAT Ernstige moeilijkheden op Cyprus te verwachten Over de grenzen Stoph In Osaka geen 'kaas uit't vuistje'monument Geeft niet. GROMYKO IN PRAAG Buitenlanders delen lakens uit Politiek asiel voor 2 man van Columbia Eagle Niet naar het front Brandt doet vrijdag verslag Ook Zwitserland breekt met Rhodesië Socialisten in Finland verliezen Autoverzekering in België in onrust Meer geld voor de ruimtevaart Arthur Atlamof overleden A.R.P.-Evangelische Volkspartij voor vernieuwing van de samenleving Kolonels flirten met Oost-Europa Priesteropleiding gemoderniseerd Zwitserland wil regeling voor gastarbeiders GEEN SUBSIDIE Vort Braun: HOLLE LEUZEN Gevlucht naar Cambodja Joodse families in Rusland mogen niet weg DINSDAG 17 MAART 1970 A Het gebouw van het Nederlandse College in Parijs. BERN De Zwitserse regering heeft gisteren besloten haar consulaat in Rhodesië te sluiten. De belangen van de ongeveer vierhonderd Zwitsers die in Rhodesië wonen zullen worden behar tigd voor het consulaat in Johannes burg, Zuid-Afrika. Alleen Zuid-Afrika, Portugal en Griekenland hebben nu nog consulaten in Rhodesië. ADVERTENTIE HELSINKI Bij de verkiezingen die zondag en maandag in Finland zijn ge houden, hebben de socialisten de meer derheid, die zij sedert de verkiezingen van 1966 hadden, in het parlement ver loren. De sociaal-democraten zijn met 52 (oud 55) zetels uit de verkiezingen ge komen en de centrumpartij met 29 (50). De conservatieven behaalden met 36 ze tels winst (oud 26), evenals de platte landspartij die van een op 18 zetels kwam. De volksdemocraten (communis tisch) verloren zes zetels en hebben er nu nog 36, terwijl de Zweedse volkspar tij met 12 zetels gelijk bleef. De Finse liberale partij kwam van 8 op 7 zetels en de radicalen, die in het oude parle ment zes zetels hadden, hebben zelfs niet voldoende stemmen gekregen voor een zetel. De uitslag betekent de afwijzing van de grote coalitiepartijen - de sociaal-de mocraten, de centrum-partij en de volksdemocraten. Deze partijen vorm den in feite de uit totaal vijf partijen bestaande regeringscoalitie met sedert 1968 Mauno Koivisto als premier. Met 88 zetels in het parlement (oud 103) hebben de socialisten dus hun meerderheid verloren aan de niet-socia- listen die nu totaal 112 zetels (97) heb ben. Minister van Buitenlandse Zaken Karjalainen heeft maandagavond al gezegd, dat zijn centrumpartij niet zal samenwerken met de conservatieven of de liberalen bij de vorming van een nieuwe regering. Hij is van oordeel dat de huidige coalitie het land zal blijven regeren, zij het met enige kleine wijzi gingen. BRUSSEL Een aantal verzeke ringsmaatschappijen in Antwerpen, die zich vooral bewegen op het terrein van de autoverzekering, schijnt in ernstige moeilijkheden te verkeren. Het Belgi sche ministerie van Economische Zaken heeft in een geval al bevestigd dat de ontwikkelingen bij deze maatschappij zorgwekkend zijn. Dit niet met name ge noemde bedrijf is destijds gecontroleerd geweest door de Belgische maatschappij Belfort, die failliet verklaard is. Onlangs nog werd in België de maat schappij Navis failliet verklaard, waar door enkele duizenden verzekerden hun premies en hun dekking verloren. De directeur van een bedrijf in Ant werpen heeft verklaard „dat er in Bel gië al lang iets mis is met het verzeke ringswezen, terwijl de verantwoordelij ke ministers maar blijven toekijken". Hij voorspelde een chaos, als de over heid niet snel en drastisch ingrijpt. PARIJS Het Nederlandse College te Parijs verkeert in gevaar. Het gebouw is praktisch gesproken bezet door rebellerende studenten. Het personeel wordt niet meer betaald en voor onderhoudswerkzaamheden is er geen geld meer. De Raad van beheer, bestaande uit zeven vooraanstaande Nederlanders en vijf Fransen, zit met het vraagstuk: moet Nederland nog langer zijn naam aan dit studentenhuis blijven verbinden? Sedert 1969 wordt de autoriteit van de directeur betwist door een stel re volterende Spaanse en Braziliaanse stu denten-echtparen, die er wonen en die het bestaande residenten-comité opzij hebben geschoven en nu proberen de lakens uit te delen. De vorige week nog hebben zij de film cabine opengebroken om de hand te kunnen leggen op de filmapparatuur, die de Nederlandse ambassade in bruikleen had afgestaan aan het Nederlandse Col lege. Hun rechtvaardiging: „Alles wat zich in dit huis bevindt, is uitsluitend eigen dom van de studenten". Dit vertelde gisterochtend Willem Merkes, die lector is in het Nederlands aan de Parij se universiteit en sedert 1952 directeur van het Nederlands Col lege, opgericht en in stand gehouden door de Stichting Juliana. Hij blijft taai doorvechten om ook deze crisis, na zoveel andere, te boven te komen. „Het is nog niet zover als in 1952, toen ik van een Tunesiër een jaap met een mes kreeg", zegt hij lachend. Geen gemakkelijke taak, want het college een zoenoffer aan Frankrijk om de slechte Frans-Nederlandse rela ties na de eerste wereldoorlog, als ge volg van de Nederlandse .neutrale hou ding,'uit te wissen is van het begin af veel te groots 165 bedden en te luxueus opgezet. Niet alleen kon het in 1929 begonnen gebouw pas in 1938 wor den afgebouwd, maar bovendien kon het niet zonder subsidie van de Neder landse regering geëxploiteerd worden. In tegenstelling tot de Duitse, Portu gese, Belgische huizen, krijgt het colle ge geen subsidie. Het moet zich bedrui pen met de inkomsten uit de verhuurde kamers. De Nederlandse regering stelt zich op WASHINGTON Dr. Wernher von Braun, de directeur van het planbureau van de Nasa, heeft gezegd, dat voor de jaren '70 gewerkt wordt aan een „stout moedig ruimtevaartprogram" dat echter veel geld zal kosten. Hij betoogde dat de V.S. op de lange duur niét met de Sovjet-Unie kunnen gelijk blijven met een jaarbegroting van 3.3 miljard dollar voor de ruimte vaart. Hij gaf te verstaan dat hiervoor op zijn minst 6 miljard dollar per jaar nodig zal zijn. Hij meende dat de Russen bij de ont wikkeling van een ruimteplatform een voorsprong op de VS hebben. Overigens vond hij dat het steeds moeilijker wordt om de Amerikaanse en Sovjet- ruimtevaartprestaties met elkaar te vergelijken. „Wij hebben een man op de maan gebracht en zij niet maar zij hebben een onbemande landing op Ve nus tot stand gebracht en wij niet." het standpunt, dat dit studententehuis het eigendom is van de Parijse univer siteit, op grond van êen clausule in de stichtingsakte. Het functioneren van het huis wordt ernstig bemoeilijkt door de weigering van de studenten om een huurverho ging te accepteren. De studenten zijn wel bereid om over een huurverhoging te praten, als zij worden ingeschakeld in het beheer van het huis. De Spaanse en Braziliaanse studenten echtparen, geholpen door een Frans man, een Grieks, een Tunesisch en een Portugees meisje slaagden erin zich meester te maken van een „voorlopige medebeheercommissie", zoals zij reeds een plaats in het residentencomité en de vertegenwoordiging van het Neder landse college in de algemene vergade ring van de Cité Universitaire bezaten. Met Nederlandse studenten wensen zij niets te maken te hebben. Er zijn er trouwens maar zes. En die zes werken hard, evenals veruit de meeste van de hier wonende studenten, zoals Indone siërs, Duitsers, Japanners, en Russen. Toen het medebeheer in de praktijk gebracht moest worden bleek het slechts een leuze geweest te zijn en deze leuze was even hol, als de talrijke andere, ontsproten aan de studentenre volutie van mei 1968. Maar van dat ogenblik af brandt de oorlogsfakkel tussen de directie en de bezettende studenten. Die willen alleen maar praten, als zij bij voorbaat gelijk krijgen. PARIJS De toneelschrijver Arthur Adamof is zondagavond op 61-jarige leeftijd na een langdurige ziekte in zijn huis in Parijs overleden. Hij werd ge-, boren in de Russische stad Kislovotsk in de Kaukasus. Hij woonde achtereen volgens in Genève en in Duitsland, waarna hij zich in 1942 in Parijs vestig de. Adamof schreef onder meer „La grande et la petite manoeuvre", „1' In vasion", „Of limit" en „Tous contre tous". In zijn gehele werk stelt Adamof de vervreemding van de mens in de ka pitalistische maatschappij aan de kaak. ADVERTENTIE LUST WASHINGTON Volgens het blad US and World Report, zijn hoge offi cieren op de NAVO-kwartieren in Eu ropa van oordeel, dat men in het Mid- dellandse-Zeegcbied moeilijkheden kan verwachten. „De spanning begint zich onder meer op te stapelen op Cyprus," aldus het blad. „De Griekse en de Turkse Cyprioten staan nog niet klaar om elkaar naar de keel te vliegen, zoals dat al meer is ge beurd, maar de wapenstilstand die daar heerst is nog maar een uiterst kwets baar iets. „Het gevaar komt vooral voort uit het fascistische Nationale Front, dat wordt gevormd door zwaarbewapende terroristen die eisen dat Cyprus en Griekenland een worden. Men heeft het volgende „plan-van-actie" van dat front: Eerste stap is het bombarderen van Britse bases en politiebureaus. Tweede: het doden van aartsbisschop Makarios, de president van het eiland. Derde, de enclaves aanvallen die door de Turkse Cyprioten bewoond worden. „En dat is nog niet alles. De Turkse verdenking ten aanzien van Grieken land neemt toe. De kolonels in Athene WASHINGTON Namens het Cambod jaanse ministerie van Buitenlandse Za ken is verklaard, dat twee muiters van de Colombia Eagle in Cambodja om po litiek asiel hebben gevraagd, en gekre gen. Wat er met de overige 13 man met inbegrip van de gezagvoerder en mst de lading van het schip gaat gebeuren is nog niet bekend. De twee mannen die asiel verzochten, zouden dit hebben kenbaar gemaakt r-ww-ww-v*-* BOSTON Onder applaus van een <i menigte dienstplichtigen heeft het t J parlement van de Amerikaanse staat 4 Massachusetts met 136 tegen 89 stem- y men een wetsontwerp aanvaard, 4 waarbij het elke inwoner van die 4 staat verboden is, in het leger te die- j nen in een gevechtszone, zonder dat door het Amerikaanse congres een formele oorlogsverklaring is aan-1 4 vaard. t j De wet verplicht de officier van 4 justitie van Massachusetts tot verde- 4 diging van militairen, die, zonder oorlogsverklaring, toch naar ge- 4 vechtszones worden overgeplaatst aan de Cambodjaanse officieren toen deze aan boord kwamen. -Kort daarop mochten zijn, onder geleide, het schip verlaten. Dat Cambodja een marine vaartuig naar de Columbia Eagle had gestuurd was geschied op verzoek der Amerikaanse regering. De twee zeelieden die politiek asiel hebben gevraagd in Cambodja, zullen door Washington niet als muiters worden beschouwd. Volgens de laatste berichten zou de Columbia Eagle thans voor anker zijn gegaan op de rede van een klein eiland voor Sihanoekville. Het Pentagon te Washington heeft meegedeeld dat men niet weer of de muiters sympathisanten van de anti-oorlogsbeweging zijn. „Wij weten niet of de burger-gezagvoerder van de Columbia Eagle bevel voert over zijn schip", zo voegde Pentagon-woord- voerder Jerry Friedheim hieraan toe. Het andere met munitie geladen Amerikaanse schip Rappahannock dat 24 bemanningsleden van de Columbia Eagle aan boord had genomen, is aan gekomen in de haven Staathip in Thai land. De bemanning mocht geen inlich tingen geven. De mannen van de Co lumbia Eagle evenmin. Cambodja heeft later bekendgemaakt dat de Cambodjaanse marine beslag heeft gelegd op een schip dat onder Amerikaanse vlag vaart. Aangenomen wordt dat het de Columbia Eagle is dat door muiters naar de Cambodjaanse wateren is gebracht. Zoals gemenld was de 7.606 ton metende Columbia Eagle met munitie op weg naar Thailand. ADVERTENTIE De Wereldtentoonstelling in Japan zal het zonder ons moeten doen. We hadden een monument willen oprichten: een reep „kaas uit 't vuistje" van tien meter hoog. Als symbool van de Ne derlandse eetdeugden: kloek en krachtig, eerlijk en zonder tiere lantijnen. Maar 't zou erg kost baar geweest zijn en we gooien ons geld niet over de balk. Geeft niet! Elke Japanner die in ons land komt krijgt vanzelf zo'n monument in miniatuur te zien. Want „kaas uit 't vuistje" is bij ons altijd en overal... POLYCARPOS GEORGHADJIS weggeelokt PRAAG De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, is in Praag aangekomen, voor een officieel bezoek van een week. Hij is er bespre kingen begonnen over de herziening van het verdrag met Moskou van vriendschap, samenwerking en weder zijdse bijstand. Het nieuwe verdrag, waarvan nog geen bijzonderheden bekend zijn ge maakt, zal vrijdag worden getekend en officieel van kracht worden op 9 mei, de dag waarop de 25ste verjaardag van de gedeeltelijke bevrijding van Tsjecho Slowakije door de Sovjet-Unie wordt herdacht. Heden en woensdag bezoekt Gromyko, die door zijn vrouw vergezeld is, Slowakije. Donderdag keert hij naar Praag terug. Donderdag 19 maart is de dag van de besprekingentussen Brandt en Stoph, in Erfurt. De besprekingen van Gro myko met West-Duitsland zullen het komende weekeinde te Moskou worden voortgezet. Het oorspronkelijke vriendschapsver drag tussen Tsjecho Slowakije en de Sovjet-Unie werd in 1943 in Moskou gesloten. Onderhandelaar van de Tsje- cho-Slowakije was wijlen Eduard Benesj geweest. Benesj was de laatste vrije president van Tsjecho Slowakije. Hij stierf kort na de communistische staatsgreep in 1948. Het verdrag werd vernieuwd in 1963 voor een tijd van 20 jaar. De herziening waaraan thans wordt gewerkt was, zo zegt men te Praag, noodzakelijk met het oog op de „toege nomen samenwerking" tussen de twee landen. Hieronder verstaan de Russen ook de bezetting van het land door Sov jet-troepen. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft nieuwe richtlijnen bekendge maakt voor de opleiding van r k pries ters. Aanpassing van de traditionele op leidingsmethoden aan de eisen van deze tijd is het doel van de richtlijnen die bij de pers werden geïntroduceerd door de Franse kardinaal Gabriel Garonne. Hij verklaarde dat het betrokken docu ment is gebaseerd op de denkbeelden die op het jongste Vaticaanse Concilie naar voren zijn gekomen en opgesteld is in samenwerking met 'de bisschoppen. In de richtlijnen wordt aangedrongen op onderwijs in de filosofie, psycholo gie, sociologie, moderne talen en het gebruik van de moderne communicatie media. Voorts wordt geëist dat de leer lingen van de r k seminaries eerst de normale opleiding tot universiteitsni veau -voltooien, alvorens te beginnen met de studie die rechtstreeks gericht is op het priesterschap. De hele opleiding, aldus het document, moet afgestemd worden op de bijzondere culturele om standigheden in de diverse landen. In geen geval mag echter worden afgewe ken van de orthodoxe leer van de kerk. Over het celibaat wordt opgemerkt dat de keuze hiervoor volkomen vrij moet zijn en gedaan moet worden in het vol le besef van de grote betekenis van de gelofte die ermee gepaard gaat. Daar om, aldus het document, eist deze keuze een geestelijke rijpheid die in overeen stemming is met de zwaarte van de ge lofte. Aan toekomstige priesters zal voor taan ook seksuele voorlichting worden gegeven om hen beter voor te bereiden op een celibatair leven. flirten op het ogenblik met de commu nistische wereld. De Sovjet-Unie is er in haar handelsverdrag met Griekenland afgekomen met de beste voorwaarden die mogelijk zijn. Griekenland staat gereed om vriend jes te worden met Albanië. Een der Tur ken beginnen zich af te vragen: keert Griekenland zich tot Oost-Europa, en keert het zich af van de NAVO?" Polycarpos Georghadjis, de 39-jarige Cyprische oud-minister van Binnen landse Zaken, is met voorbedachte rade gedood, zo blijkt uit berichten uit Nico sia. De ex-minister die vijftien maanden geleden uit hel: kabinet van president Makarico trad, zou zich met een politie man in zijn auto naar een afgelegen plaats op zes km ten oosten van Nicosia hebben begeven, nadat hem beloofd was dat hij belangrijke gegevens zou krijgen over de mislukte moordaanslag op president Makarios. Zoals bekend was de naam Georghadjis herhaaldelijk genoemd in verband met deze aanslag. Hij mocht in verband hiermee Cyprus niet verlaten. Zaterdag was hij uit een vliegtuig gehaald, dat naar Libanon zou vertrekken. Op de afgesproken plaats verliet de politieman de auto overeenkomstig de regeling, die de oud-minister had ge troffen met de twee mannen die hem de beloofde inlichtingen, zouden geven. Een van deze twee mannen schoot met een pistool op Georghadjis, terwijl de andere met een machinepistool in de auto vuurde. De politieman zou daarop terug zijn gerend naar de auto en de twee man nen onder vuur hebben genomen. Het tweetal had teruggeschoten en kans ge zien te vluchten, aldus de lezing die in Nicosia de ronde doet. Vele Cyprioten zijn bang dat de dood van Georghadjis een oorlog zal ontkete nen tussen de aanhangers van de ver moorde minister en zijn moordenaars. Het eiland wemelt van de niet-beves- tigde berichten en geruchten. De situa tie zou kunnen ontaarden in een poli tiek conflict waarbij leden van de Griekse militaire junta betrokken zou den kunnen zijn, als de geruchten ten minste waar zijn. De Cyprische regering heeft tot nu toe geweigerd iets toe te voegen aan het korte communiqué dat zondagnacht werd uitgegeven, waarin slechts werd bekendgemaakt dat de oud-minister dood werd aangetroffen in zijn auto vlak buiten Nicosia.Verder werd mee gedeeld „dat de misdaad door de poli tie wordt onderzocht," BERN De Zwitserse.regering heeft nieuwe maatregelen bekendgemaakt en beperking van het aantal buitenlandse arbeiders in het land. Zij zullen op 20 maart van kracht worden. Van die dag af mogen de naar schatting tussen de 75.000 en 80.000 buitenlanders die het land jaarlijks verlaten, niet automatisch door hun werkgever worden vervangen. Jaarlijks mogen maximaal 40.000 bui tenlandse arbeiders Zwitserland bin nenkomen, en moeten dan minimaai drie jaar in hetzelfde kanton blijven werken. Anderzijds worden de limieten voor aantrekking van buitenlandse arbeiders door bepaalde bedrijven opgeheven. Volgens regeringszegslieden zijn de maatregelen niet zozeer bedoeld ter in krimping van het aantal buitenlandse werkkrachten, maar ter stabilisatie van hun aantal. Zij wezen, erop, dat enige duizenden buitenlanders al meer dan 10 jaar in Zwitserland werken en perma nent recht 'op verblijf in het land heb ben. Zij worden niet gerekend tot de mobile arbeidsmacht van ongeveer 650.000 buitenlanders. Scherpe vermindering van het aantal buitenlandse arbeiders wordt voorts ge vaarlijk geacht voor een gezonde ont wikkeling van de economie. Vorig jaar werd in Zwitserland het aantal buiten landse arbieders met twee procent inge^ krompen. De Westduitse Bondskanselier, Brandt, zal vrijdag voor het Westduitse parlement een verklaring afleggen over het gesprek dat hij daags tevoren met de Oostduitse premier, Stoph, in Erfurt zal hebben gehad. Dit heeft regerings woordvoerder Conrad Ahlers bekendge maakt. Stoph', de tegenspeler van Bondskanselier Willy Brandt bij het komende topgesprek in Erfurt, la de „rustige man" van de Duitse De mocratische Republiek. Hoewel hij aan het einde van de tweede wereld oorlog onbekend of bijna onbekend was, vormt hij vandaag een haast niet weg te denken onderdeel van de hoogste macht in zijn land. Algemeen wordt aangenomen dat hij samen met Erich Honnecker (de „briljante twee de" in de Oostduitse communistische partij) de opvolger van Walter TJl- bricht zal worden. De 56-jarige Willi Stoph, afkomstig uit een eenvoudig arbeidersgezin en vroeger zelf metselaar, is niet een glorieus „overlevende" van de door nazi's zo fel bestreden Kommunisti- sche Partei Deutschland uit de con centratiekampen. Op 17-jarige leeftijd reeds was hij lid van de partij en hij heeft Duitsland nooit verlaten, ook niet tijdens de 12 jaren van het Hitler-regime. Zoals vele miljoenen Duitsers droeg hU de nazi-wapenrok en hij heeft zelfs voor zijn aandeel in de strijd aan het oostfront het ijzren kruis (2e klas) verworven. Hij bracht het tot korpo raal. In zijn officiële levensbeschrijving door de partij uitgegeven staat ver meld, dat hij tijdens de periode van het derde rijk „in het verzet" heeft gezeten. In het Westen gelooft men, dat hij een geheim agent en verbindingsman voor Moskou is geweest. Men beweert zelfs dat officieren van het Rode Leger dé korporaal Willi Stoph uit een rein hebben gehaald, die volge propt met gevangenen naar Siberië vertrok. ~Tluidelijk is in ieder geval wel dat de Russen hem in zijn/hun levens beschrijving kenschetsen als een „man" uit de arbeidsklasse". Onder de verbaasde ogen van militante partijleden heeft deze als model beambte te boek staande jongeman met grote toewijding een voor een de trappen besegen die naar de hoogste macht leiden. Velé crises, het stalinisme, de opkomst en de val van Kroetsjef. hij heeft het allemaal overleefd. Men gelooft dat de reden hiervan ligt in de per soonlijke manier waarop hij commu nist was en nog is. Hij zou zich altijd meer bezig hebben gehouden met de oorzaken van de intriges en zuiverin gen die zich in de partij hebben voor gedaan. dan met de mensen die daar van het slachtoffer werden. WILLI STOPH net als Napoleon, korporaal '"Toen Willi Stoph in 1948 in het cen- trale comité de verantwoordelij ke man werd voor de economische problemen, gelastte hij een grote re organisatie van he leger. Daarna werd hij in 1952 minister van Binnenlandse Zaken en twee jaar later bekleedde hij die functie bij Defensie. Toen in 1964 Otto Grotewohl overleed, volgde hij die op als eerste minister. Willi Stoph heeft een groot gevoel voor organisatie en is een zeer arbeidzaam man. Herhaaldelijk verrast hij ge- spreksparners door zijn diep inzicht, zelfs in de ingewikkeldste weten schappelijke problemen. Hij werkt hard, is niet briljant, maar ijverig en sluw. De Oostduitse premier geniet een zeer goede reputatie in Moskou. Men zou er vooral waardering hebben voor zijn doelmatig en rustig handelen en voor zijn kwaliteiten als onderhande laar. Voor Willy Brandt wellicht een punt om rekening mee te houden. De Bondskanselier is ook geen briljant man maar wel zeer vasthoudend en principieel. Hij zal Stoph goed partij kunnen geven met zijn fabel achtig geheugen en gevoel voor preci sie. ADVERTENTIE O STOCKHOLM Negen joodse gezin nen uit Leningrad hebben een verzoek gericht tot de VN-commissie voor de rechten van de mens. Ze vragen de commissie bij de rege ring van de Sovjet-Unie aan te dringen op naleving van de bepalingen in de Universele Verklaring van de rechten van de mens volgens welke iedereen het recht heeft ieder land te verlaten, zijn eigen land inbegrepen. De negen gezinnen willen zich in Israël bij hun familieleden voegen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11