Veenendaals dagblad Zes jaar „lagere school" zonder zitten blijven Voorontwerp met O T?]\T basisonderwijs: Uil1 Hili Kabinet raakt meerderheid toch kwijt Philips wil de N.K.F. overnemen Buiten Nog geen Phantoms voor Israël gaat niet omlaao" rook rustigen alleen voor uw plezier! CAMBRIDGE Waar het wèl om gaat Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Kinderen en ouders politiek doorgelicht Spoedig rem op agressieve verkoop de milde sigaret met het 3-voudige filter VOLGEN NIPO-ENQtJÊTE NIET VOOR ALLE LEERLINGEN HETZELFDE PROGRAMMA HOOGOVENS WELLICHT DERDE PARTNER Oudste patiënt van Barnard geopereerd Locomotie f rijdt man arm af Modern behuisd I j DEN HAAG - De Jagere school' moet een zesjarige school voor basisonderwijs zijn, waar geen plaats behoort te zijn voor liet zittenblijven. D«j leerlingen hoeven niet allen hetzelfde programma af te werken. Ze kunnen onderwijs krijgen van groepsonder- wijzers, taakonderwijzers en vakonderwijzers. Onderwijs in eenvoudig Engels wordt verplicht, terwijl bij het onderwijs lichamelijke oefening zwemmen verplicht wordt gesteld. OVERGANGSPERIODE Theologiestudent uit Kampen op CPN-lijst WERELDRECORDHOUDSTER ATTJE WEER „HUISVROUW" Rook Cambridge Triple-Filter.Want dat filter is 3-voudig! Het wikt, weegt en selecteert. Zo rookt u alleen maar voor uw plezier, heerlijk rustig. Proef het zelf, dat echte Cambridge-aroma, puur en ongewoon zacht. TRIPLE-FILTER® 25 King Size 25 Menthol OPKOMST PROGNOSE Nu en dan buien Uur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0.25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 17 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 64 ZWEMMEN VERPLICHT DELFT Philips staat op het punt ie Neder landsche Kabelf abrieken (NKF) over te nemen. Over enkele da- Ken is een officieel communiqué om trent deze overname te verwachten. De NKF is een staal- en kabelconcern met een omzet van f 900 miljoen en 12.000 man personeel. De NKF was reeds lang uit op een fusie. Als gegadigden werden genoemd Philips, Hoogovens en de Westduitse staalgroep August Thyssen. Het kabel bedrijf, dat vermoedelijk naar Philips zal gaan, is gevestigd in Delft, Delfzijl en Wadinxveen. In Alblasserdam zit het staalbedrijf. Wat Philips met het staal bedrijf zal gaan doen is nog niet duide lijk. Mogelijk dat Hoogovens hiervoor belangstelling heeft. Indien de laatste het geval is zal een enorm sterke com binatie tot stand komen. Meer nieuws over deze fusie op de financiële pagi na. KAAPSTAD De man die het lang ste leeft met het hart in zijn lichaam overgebracht door prof. Christiaan Barnard, de 53-jarige Smith, ligt thans ln het Groote Schuur-ziekenhuis te her stellen van een maagoperatie. Zijn vrouw. Zanetha, zei dat volgens de doktoren het hart van haar man ,.100 percent in orde is" en dat haar man de operatie prachtig is doorgekomen. AMSTERDAM Op het Centraal Station in Amsterdam is gisteravond de 56-jarige NS-employé H. Vaarmeijer uit Bussum op de rails door een rangeer locomotief overreden. Met een afgereden linkerarm en een verbrijzelde rechtervoet werd hij naar het Binnengasthuis over gebracht. De spoorwegrecherche vond ter plaatse op het perron wat spuug- sel, waardoor het mogelijk wordt geacht, dat de man onwel is geworden. Tn de loop der jaren heeft de mens van alles beproefd, om de holen- en halfholenbroeders onder de vo- gels onderdak te verschaffen, want l dit was door het wegkappen van oud hout met gaten en holten lelijk s in 't gedrang geraakt. Onverschil- lig of het produkten waren van de specht, ingewaterde takbreuken, jj door wind of bliksem beschadigde i stammen bijl en zaag toonden zich onverbiddelijk en zo werd niet i slechts veel romantiek en sfeer aan het bos ontnomen en ging heel wat schilderachtigheid verloren, maar l ook kwamen tal van vogels in 't gedrang. Er werd vaak ondoor- dacht gehandeld; een der eerste zwarte spechten, die ons land om- trent het begin van Wereldoorlog I binnenvielen, hakte zijn broedholte z in een beuk op het toenmalige Na- tionale Park ,,de Hoge Veluwe". Ieder zou in zijn nopjes zijn geweest jj met een zodanige onderscheiding Niet alzo de toenmalige eigenares, die het gat met een keg door de bos- l wachter liet dichtslaan, met het ge- volg, dat het spechtenpaar onver- wijld probeerde zich in een naburi- ge stam te vestigen! Hoe het ver- r der gegaan is en wie de strijd ge- wonnen heeft weet ik niet, doch de boom was mij niet onbekend en dat de immigranten zich geenszins lie- ten afschrikken blijkt uit het feit, dat ze er nadien bij dozijnen ge- jj broed hebben en door geluid, vlucht en handelwijs veel relief aan het bos schonken. Deze fraaie, zeer bij- jj zondere figuren nemen nooit door de mens opgehangen noodwoningen aan (de bonte specht bij uitzonde- ring) doch zorgen zelf voor huisves- ting meestal elke lente een nieuw home, zodat vele kleine vogels, als- ook de holenduif, de edelmarter, de eekhoorn en de bosmuis van hun activiteit profiteren. Toch was dit l nog lang niet genoeg en ging men al tientallen jaren her over tot het aanbrengen van nestkasten, die steeds volmaakter en moderner werden. 17 maart '70 A. B. WIGMAN Aldus enkele punten uit een vanmiddag verschenen voorontwerp van wet op het basisonderwijs, dat (blijkens een .ten geleide' van staatssecretaris mr. H. Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen) met de reacties die erop zullen komen, ais uitgangspunt zal dienen voor een definitief ontwerp van wet op het basisonderwijs. Deze wet zal de Lager-onderwijswet 1920 moeten vervangen, die door de veranderingen op onderwijsgebied in de laatste 10 k 15 jaar niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. Zo is het lager onderwijs geen eind onderwijs meer, maar basisonderwijs. Het moet de leerlingen „vormen vanuit hun individuele mogelijkheden en daar bij mede de grondslag leggen voor ver dere ontplooiing in het aansluitend voortgezet onderwijs". In een toelich ting op het voorontwerp wordt gesteld dat het kind centraal moet staan en niet het onderwijssysteem. „Voor het zittenblijven onvermijdelijk ken merk van het klassikaal systeem en lei dend tot ondoelmatige herhaling van soms grote delen van het jaarprogramma behoort in de school voor het basison derwijs geen plaats meer te zijn. De leerlingen kunnen alleen langer dan zes jaar op de basisschool blijven, indien het leerplan voor hen aangepaste voor zieningen bevat", aldus de toelichting. Het basisonderwijs zal moeten omvat ten: Gebruik en kennis van de Nederlandse en eventueel de Friese taal, eenvoudig Engels, schrjjven en rekenen. Een inleiding in kennisgebieden, waar bij in ieder geval, al dan niet in on derlinge samenhang, aandacht wordt besteed aan: geschiedenis (inbegrepen eenvoudige staatsinrichting), aard rijkskunde, biologie (inbegrepen een voudige gezondheidsleer) en natuur kunde. De ontwikkeling der expressiemogelijk heden (tenminste handvaardigheid, muziek en tekenen). Lichamelijke oefening, waarbij zwem men verplicht wordt gesteld. De bevordering van een juist gedrag in het verkeer. Er wordt met opzet niet van vakken gesproken in het voorontwerp, zodat de leerstof ook in onderlinge samenhang kan worden gegeven. Voordat Engels op de scholen ver plicht kan worden gesteld, zal een rui me overgangsperiode nodig zijn. Er wordt thans een experiment met Engels bij het basisonderwijs uitgevoerd, dat begint bij de vijfde klas. In de toelichting wordt gesteld dat de aardrijkskundige ligging van Neder land, de beperkte omvang van ons taal gebied en de geleidelijke integratie van West-Europa het wenselijk maken dat elke Nederlander met tenminste één vreemde taal enigermate vertrouwd raakt. Engels is gekozen o.m. omdat het als wereldtaal een grote gebruikswaar de heeft en omdat het ook in de brug klas van het voortgezet onderwijs wordt gegeven. Het onderwijzend personeel zal op de pedagogische academies of via applica tiecursussen voor het geven van Engels moeten worden opgeleid. Engels zal op de basisschool gegeven worden door de groepsonderwijzer. PRAAG Tsjechoslowaakse ouders alsmede hun zonen en dochters zullen aan een nauwkeurig politiek onderzoek worden ontworpen om te beslissen wie in het komende najaar zullen worden toegelaten tot het middelbare en vakon derwijs. Het politieke onderzoek van de ou ders zal geschieden krachtens nieuwe richtlijnen van het Tsjechische ministe rie van Onderwijs in het kader van de campagne om de jeugd tot loyale com munisten om te vormen. De jongens en meisjes, die dit jaar voortgezet onderwijs willen volgen, zul len worden getest op hun concrete ken nis, belangen en talenten. De uitslagen van de toelatingsexamens en de cijfers van het lager onderwijs zullen niet als voldoende worden beschouwd. „Verder zal het milieu van de kandi daat in aanmerking worden genomen in het bijzonder de invloed en het algeme ne standpunt van de ouders ten aanzien van de bedoelingen van de staatspoli- tiek", schrijft „Mlady Svet" (Jeugdwe- reld). DEN HAAG Over enkele weken is er een wetsontwerp tegen zogenaamde agressieve verkoopmethoden te ver wachten. Zo heeft staatssecretaris drs. Van Son gisteren in de Tweede-Kamer commissie voor Economische Zaken aangekondigd. Op een vraag van mevrouw Brauti- gam hoe het nu staat met het voor schrift om samenstelling, hoeveelheid en prijs van een artikel op de verpak king té vermelden, antwoordde drs. Van Son dat de Sociaal-Economische Raad daar nog steeds op studeert. KAMPEN Een vierdejaars student in de theologie aan de theologische ho geschool van de gereformeerde kerken in Nederland te Kampen, die de toepas selijke naam van C. P. Bakker (24) draagt, heeft zich op de kandidatenlijst van de Communistische Partij Neder land voor de Provinciale Staten van Overijssel laten plaatsen. Bovendien zal hij bij de komende gemeenteraadsver kiezingen als lijsttrekker van de CPN in Kampen fungeren. De heer C. Veenendaal, hoofd van het bureau van de theologische hoge school in Kampen, weigerde elk com mentaar op deze kwestie. Wel deelde hij mee dat de vivitasraad het be stuurscollege dat fungeert volgens cu ratoren en synode woensdag hierover zal vergaderen. Ook het moderamen van het college van curatoren zal de zaak binnenkort bespreken. SCHIPHOL Na weken vol spanning en hoogtepunten is gisteren Atjc Keulen-Deelstra teruggekeerd naar Irn- sum. en dat het weerzien van echtgenoot, kinderen en vele Friese vrienden was opnieuw een evenement. Atjes familie was natuurlijk naar Schiphol gereisd om de we reldkampioene-wereldrecordhoudster af te halen. Het was een glorieuze terugkeer voor de hele damesschaatsploeg, die op Schiphol overvloedig in de bloemen werd gezet. i WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft nog steeds geen defini tief besluit genomen omtrent de leve ring van de door Israël gevraagde 125 straaljagers type Phantom. In ingelichte kringen in Washington zei men maandagavond, dat de presi dent eind van deze week zal meedelen dat hij zijn antwoord op het Israëlische verzoek, dat hij begin maart ai had zul len geven, tot later datum uitstelt. Eer der op de dag had het Witte Huis be kendgemaakt, dat de regering deze week zal zeggen of zij de toestellen zou leveren. s Op het ogenblik worden de vijftig Phantom-jachtbommenwerpers aan Is raël geleverd, die nog door president Johnson waren toegezegd, en deze zul len de Israëlische heerschappij in de lucht, die er naar de mening van de Amerikaanse regering in het Midden- Oosten is,'nog verhogen. Naar voorts verluidt, zou president Nixon besloten hebben om op korte ter mijn enkele van de gevraagde toestel len af te leveren, om zo te tonen, dat hij niet negatief tegenover het Israëli sche verzoek staat. Een beslissing over het grootste aantal zou hij echter willen uitstellen. Dit zou dan meteen een blijk van afkeuring moeten zijn van de Is raëlische luchtaanvallen diep in Egypte tot aan de poorten van Cairo. Volgens een andere lezing zouden Washington en Moskou het eens zijn over een beperking van de wapenver kopen aan de landen in het Midden- Oosten. Deze steiling, verspreid door een Japans persbureau, is zowel door het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, als door het Witte Huis verworpen. De berichten dat president Nixon reeds heeft besloten het verzoek om meer gevechtsvliegtuigen af te wijzen, werden door regeringsfunctionarissen ontkend. LEEUWARDEN De minister van Landbouw, ir. P. J. Lardinois heeft gis teren in Leeuwarden in een gesprek met vertegenwoordigers van de land bouworganisaties gezegd dat in 1970 geen lagere melkprijzen worden ver wacht dan in 1968 en in 1969 het geval was. Van de andere kant was de heer Lar dinois er wel van overtuigd, dat het voor de boeren moeilijk is bij de steeds stijgende kosten met een gefixeerd in komen te leven, althans voor degenen die hun bedrijf niet kunnen uitbreiden. „Ons hele beleid is er, bepaald niet op gericht de produktie van meer melk erg aan te moedigen. Wij gaan het niet te gen, maar een zekere aarzeling is er wel en dat komt tot uitdrukking in het feit dat de prijzen een aantal jaren ge lijk gebleven zijn". ADVERTENTIE DEN HAAG Volgens de laatste steekproef van het Nipo, gisteravond gepubliceerd door de tv-rubriek Ach ter het Niéuws (VARA) staat er geen meerderheid meer achter het kabinet- De Jong. Indien er nu voor de Tweede Kamer zou worden gestemd dan zou de be staande regeringsmeerderheid van KVP, AR, CH en WD met 83 afge vaardigden veranderen in een minder heid van slechts 74. (De Kamer heeft 150 zetels). De KVP geeft aan de hand van de cijfers sinds mei 1967 de ongunstigste tendens te zien. De achtereenvolgende opiniepeilingen tonen voor de PvdA een langzame stij ging, wat volgens de jongste steekproe ven resulteert in een zetel winst. Dit betekent dat de socialisten veruit de grootste partij zouden worden. Het Nipo heeft ook nagegaan hoe de opkomst van de kiezers morgen zal zijn, nu de plicht om in het stembureau te verschijnen is afgeschaft. Verwacht wordt dat 83 a 84 procent van de kiezers zullen stemmen (bij de vorige Kamerverkiezingen negentig procent). De trouw van de a.r. kiezers is het grootst: van hen zal naar wordt ver wacht 93 procent opkomen. Hierop vol gen D'66 (85), PvdA (83), CHU (83), VVD (82) en dan van de vijf grote partijen als de laatste de KVP met 76 procent. Bij de aanhang van Boerenpartij en CPN is de aanhang het laagst, resp. zes tig en 63 procent. De CPN was een van de partijen die in de Tweede Kamer te gen afschaffing van de opkomstplicht stemde. Als er nu voor de Tweede Kamer zou worden gestemd, dan zou de zetelverde ling volgens het Nipo er zo uit kernen te zien: (onder 1967 de huidige samen stelling onder 1970 de peiling van an derhalve week geleden en gisteren) Partijen KVP ARP CHU D'66 PSP CPN SGP Boeren GVP PPR Binding Rechts 1967 1970 39 33—31 37 37—38 17 18—17 15 13—13 12 12—13 7 18—16 4 3—4 5 5—6 3 3—8 7 2—2 1 1—1 3 4—5 3 1—1 3) Registered Trade Mark In alle toonaarden is het al gezongen: morgen ter stembus gaan is niet meer een plicht, maar een democratisch recht. Dat klopt maar laat dan wèl duidelijk zijn wélk recht men niorgcn gaat uitoefenen. Na alle Nipo-onder- zoekingen en na het (bijzonder slech te) televisiedebat dat de NCRV gister avond op het scherm bracht. lijkt het eigenlijke doei van de verkiezingen van morgen de mist in te gaan. Bij de verkiezingen van morgen staan de Provinciale Staten centraal. Daar bij gaat het: -— Niet om de vraag of de BfW nu wel of niet op de juiste wjjze is ingevoerd en of er ja dan nee een vermogensaanwasdeling moet ko men: Wel om de vraag of de provincie een dusdanig beleid voert, dat de werkgelegenheid in de verschillen de regio's verzekerd is, of er een juiste spreiding van recreaticmo- gelijkheid is, enz.; Niet om de vraag of een minister al dan niet via een artikel uit de loonwet de vakbeweging kan be tuttelen; Wel om de vraag of Provinciale en Gedeputeerde Staten niet de ge meenten tezeer betuttelen maar in plaats daarvan hen met raad en daad bijstaan. Niet om de vraag of een minister genoeg huizen bouwt en een andere minister genoeg rijkswegen aanlegt; Wel om de vraag of de per provin cie en gemeenten toegewezen wo ningen ook inderdaad worden ge realiseerd en of de wegen waar we het meest gebruik van maken: het provinciale en gemeentelijke wegennet, in orde zijn. Landelijk politiek is belangrijk maar daar hoort nu niet het zwaartepunt Ir liggen. De provinciale en regionale zaken wegen warempel toch zwaar genoeg om morgen de gang naar de stembus te rechtvaardigen! W eersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt te 11.15 uur. Veel bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets lagere middagtemperaturen. Morgen: Zon op: 06.49; onder: 18.49. Maan op: 13.42; onder: 05.33. <5

De Vallei | 1970 | | pagina 1