Hoofdleidsters mogen ook basisonderwijs geven Bewoner kan zelf indeling van zn huis bepalen Voor belastingfraude eis Li jaar en f 20.000 boete EVINRUDE Vs Overgang van de kleuter- naar de „grote school99 wordt soepeler tëtiS lecpreijt ~ïoldoot lodoraijt Op 5 mei in Naarden jongeren- festival Leerling mag van school verwijderd I worden Vrouw zwaar gewond in ziekenhuis Binnen gedrongen met smoes over brommer zonder benzine PRIJSBELEID BLIJFT STRAK Ambulance ,deed' 250 meter 596ste Staatsloterij Vrouw la2 twee weken dood in haar woning jNieuwe Bouwfonds woning Bepaal nu wat u over 10 jaar bezit BON Thomassen geeft toefoto falsificatie geen KOFFIE 2 uur over KALM BLIJVEN VARIATIES IDEAAL Amsterdam houdt 200 bedden vrij voor „Damslapers VERGOEDING maakl2°/o en meer winst van uw geld ALGEMENE BELEGGINGS ORGANISATIE SCHOOLHOOFD 15 kansen méér om door ondiep water te komen metde972 pk t~ aglua DINSDAG 17 MAART 1970 Rovers tuigden echtp aar af 55 Mevrouw Horst-Seijkens moest zwaar gewond naar een ziekenhuis worden vervoerd. Rechts haar mandie de met een revolver gewapende rover te lijf ging. BUDEL Twee gewapende nvervalleas hebben gistermiddag het echtpaar Horst-Seijkens uit Budel overvallen. De vrouw moest zwaar gewond naar een ziekenhuis. Haar man kwam er met een buil op het hoofd en een paar bloe dende schrammen vanaf. De mannen waren langs de achterkant het huis binnengekomen. Ze vroegen Coop Horst (34) om benzine. Hun brommer stond leeg, vertelden ze. Toen Coop Horst wat benzine uit zijn eigen brommer wilde halen drukte een van de overvallers hem een revolver onder de neus en zei: „Je geld of je leven DEN HAAO Na de recente aanpas sing en versoepeling van het prijsbeleid aan de gewijzigde omstandigheden, zal medio dit jaar het te voeren prijsbeleid opnieuw worden bezien. Minister Nelis- sen (economische zaken) heeft dit gis termiddag meegedeeld in een vergade ring van de vaste commissie voor eco nomische zaken uit de Tweede Kamer. De minister noemde een strak prijs beleid noodzakelijk, mede gezien de ontwikkelingen in het buitenland. In onze economie zijn nog duidelijke span ningen aanwezig, welke spanningen werden verscherpt door de Duitse reva luatie. Uit die ontwikkelingen volgen geen indicaties voor een soepeler prijs beleid op dit ogenblik. De minister deelde mee, dat het beleid gericht is op het opnieuw hanteren van de rentabili- teit-norm in het prijsbeleid, zoals deze gold in 1964. De rendementsnorm was toen gesteld op 7 procent op het eigen kapitaal. De recente verhoging van de koffie prijs blijkt niet vooraf ter kennis te zijn gebracht van 't departement van economische zaken. Mr. Nelissen zei stellig de indruk te hebben, dat deze verhoging niet voldoet aan de prijsge- dragsregels. Over deze verhoging is gis teren overleg gevoerd. GOUDA De gemeentelijke ambu- lansedienst van Gouda is in opspraak gekomen na een ongeluk met een pa trouilleauto van de Goudse politie. Bij dit ongeluk werden twee agenten ge wond. Gebleken is dat het een half uur duurde voordat de ambulance arriveer de. Het raadslid Van Dijk heeft het ge meentebestuur gevraagd waarom dit zo lang moest duren, temeer daar het on geluk gebeurde op 250 meter afstand van het Van Itersonziekenhuis, waar de ambulance gestationeerd is. „Toen ik hem bij de arm wilde grij pen ging de revolver plotseling af. Hij schoot toen een paar keer in het wilde weg", vertelde een onthutste Coop gis teren. Daarna 'ontstond een worstelpartij waarbij Coop Horst met een kinder stoeltje van een fiets op het hoofd werd geslagen. Intussen had de ander zijn vrouw gedwongen haar knipbeurs af te geven. Daarin zat ongeveer twee honderd gulden. Toen de vrouw haar man wilde hel pen werd zij met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen. Voordat de politie kwam waren de overvallers verdwenen. Coop Horst is nog helemaal overstuur als hij vertelt hoe de mannen zijn vrouw en hem overvielen. „Ze bleven maar aandringen op ben zine voor hun brommer die volgens hen leeg voor de deur stond. Al was het maar een halve liter. Ik zei toen dat er misschien wel een halve liter in mijn eigen bromfiets zat. Toen ik de dop van mijn bromfiets afhaalde kreeg ik die revolver onder de neus gedrukt. „Ik zei dat ik ook geen geld had. De man vermaande me kalm te blijven. Toen ik hem bij de arm wilde grijpen ging plotseling de revolver af. Hij schoot toen een keer of zes in het wilde weg. Toen hij niet meer schoot kreeg ik de kans om zijn hand te grijpen. Ik heb er toen mijn tanden ingezet en ben gaan bijten. Ik dacht maar één ding: ik moet zien dat hij de revolver kwijt raakt". „Hierna ben ik tenminste een kwar tier met de man aan het worstelen ge weest. Op een gegeven moment kreeg hij een kinderstoeltje van de fiets te pakken en sloeg me ermee op het hoofd. Ik rolde op de grond en kreeg tegelijk een trap op mijn hoofd. Toen ik toch nog overeind kwam, ik lag toen over mijn bromfiets gebogen, begon hij naar me te trappen". Op hetzelfde moment kwam mijn vrouw schreeuwend naar buiten lopen. De andere man was in huis tegen mijn vrouw bezig geweest. Hij had haar ge dwongen om een knipbeurs af te geven. Hierna had hij mijn vrouw beetgepakt, toen ze mij wilde helpen. Zij zag kans zich los te rukken en liep naar buiten. Daar stond een zeis, waarmee ze man te lijf wilde gaan. Hij was haar echter te vlug af, want hij nam een ijzeren staaf en sloeg haar hiermee op het hoofd". „Ik begon toen om hulp te schreeu wen. De man wierp de ijzeren staaf nog naar me toe, maar hij raakte me niet. Hierna verdwenen ze op de brom fiets waarmee ze gekomen waren". Mevrouw Jo Horst-Seijkens (27) heeft toen nog kans gezien om tussen de vechtpartijen door de telefoon te grijpen en de politie op te bellen. Toen die echter arriveerde waren de daders verdwenen. ADVERTENTIE 17 MAART 1970 EERSTE KLASSE 10.- 50.- 50.- 100.- 100.- 200.- 400.- 1000— zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen - zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van f Prijzen van f Prijzen van Prijzen van f Prijzen van f Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De extraprijs van f 50.000.— is gevallen In de serie „a" op het nummer En de troostprijs van 1000.op het nummer von elk van de andere series *1 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. f 2.000.is gevallen op het nummer f 2.000.is gevallen op het nummer f 2.000.— is gevallen op het nummer f 2.000.is gevallen op het nummer f 2.000.is gevallen op het nummer f 5.000.is gevallen op het nummer f 25.000.— is gevallen op het nummer 5 65* 41 705* 695* 231 757 3406 026800 022853 023943 081540 084506 091847 010858 055625* 055625* ROTTERDAM De Rotterdamse al leenwonende mevrouw J. W. van Vliet (62) is gisteren door de recherche leven loos in haar woning gevonden. Door de buren gewaaarschuwd die een on draaglijke lucht roken heeft de re cherche de deur van haar huis, Oranje- boomstraat 195, geforceerd. De vrouw moet ongeveer twee weken dood op bed hebben gelegen. Mevrouw Van Vliet was al lange tijd ziek. Ze woonde op de tweede verdie ping. De enige mensen met wie ze nog wel contact had, was een ouder echt paar op de eerste verdieping. Deze mensen hadden geen argwaan gekre gen, omdat mevrouw Van Vliet wel eens voor een paar weken naar haar dochter ging. Gisterochtend kwam deze dochter echter bij het echtpaar naar haar moe der informeren. Een van de indelingsvariaties van het nieuwe type huis. HOEVELAKEN Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft een serie woningen ontwikkeld, waarvan de toekomstige bewoners de indeling kunnen bepalen. Het gaat om gewo ne huizen (verscheidene woningen on der een kap) die in grote series ge bouwd zullen worden. Het is zelfs de bedoeling, om, zo dra de wettelijke voorschriften dat niet meer tegenhouden, de bewoners ook zelf te laten uitmaken hoe hun voor- en achtergevel eruit zullen zien. Begonnen wordt met zes types wo ningen, in de prijsklasse van onge veer 60.000 gulden waarin alle spe lingen die de huidige voorschriften laten, worden uitgebuit. De toekomstige bewoners kunnen kiezen uit een aantal indelingsvaria ties, die op zichzelf niet van invloed zijn op de prijs. Op de benedenver dieping wordt die keuze hoofdzake lijk bepaald door de plaats van de keuken, de hal of het trapportaal; op de verdiepingen betreft het de inde ling en de plaats van de scheidings wanden tussen de slaapkamers. „Wjj moeten door het gedwongen klimaat in de woningbouw heenbre- ken", zo zei gisteren de heer J. A. van den Berg. een van de architec ten, bij het bekend maken van de nieuwe plannen. „Wij proberen een evolutie te stimuleren die de wo ningbouw helemaal ongedwongen moet maken." Het ideaal is volgens hem bereikt als de aannemer alleen nog maar kale casco's aflevert, die de bewo ners helemaal naar eigen inzicht mogen „invullen". „Zover is het nog lang niet", zei hij, „maar met deze nieuwe plannen is er een begin. De koper hoeft niet gelaten te accepteren wat er op pa pier staat. De economisch directeur van het Bouwfonds, de heer R. R. Karsten, voegde eraan toe dat vooral de voor schriften veranderd moeten worden. Het Bouwfonds probeert het minis terie van volkshuisvesting zover te krijgen dat de hoogte van de premie los wordt gemaakt van de stichtings- kosten van een huis. Hij vindt dat de huidige regeling kwaliteit en va riatiemogelijkheden beperkt. De eerste huizen met de flexibele indelingsmogelijkheden worden ge bouwd in Krimpen aan den IJssel al zal het nog wel anderhalf jaar du ren voordat ze er staan. MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft maandag tegen de 55-jarige tech nische hoofdambtenaar bij de PLEM (Provinciale Limburgse Elektriciteits- Maatschappij) H. de E. uit Maastricht wegens belastingfraude de maximale boete van 20.000,- geëist benevens 6 maanden gevangenisstraf waarvan 3 voorwaardelijk. De verdachte heeft vanaf 1962 be langrijke bedragen de officier schatte het totaal volgens minimale be rekeningen op minstens 160.000,- ver zwegen. Deze bedragen ontving hij van een Geleense aannemersfirma als be loning voor adviezen en tips bij het uit geven van grond en kabelwerken door de PLEM. Als adviseuer van de direcctie van de PLEM had hij hierbij een flinke vinger in de pap. Daar hij geen ambte naar is in de zin der wet kon hij vol gens de officier niet wegens corruptie worden vervolgd. Wel is hij inmiddels door de PLEM ontslagen. Tegen de 66-jarige hoofdmonteur van de PLEM J. K. uit Meersen eiste de of ficier van justitie ƒ1200,- boete wegens belastingontduiking. Vanaf 1962 had deze monteur, die belast was met het toezicht op de uitvoering van kabelwer ken van dezelfde Geleense aannemers firma, een wekelijkse vergoeding ge kregen van 25,- tot 30,-. Daarvoor moest hij een oogje dichtknijpen, zodat kabels niet 1 meter zoals was voorge schreven onder het maaiveld kwamen te liggen doch slechts 90 centimeter en de afstand tussen de kabels kleiner werd dan was voorgeschreven. De rechtbank zal in deze zaak op 26 maart uitspraak doen. 99 AMSTERDAM De Amsterdamse wethouder voor jeugdzaken Verheij gaat een aantal voorzieningen treffen voor onbemiddelde jongelui die deze zo mer weer bij honderden uit alle delen van de wereld worden verwacht. Zoals bekend is het niet langer toegestaan op het nationale monument op de Dam te overnachten. In het jeugdhotel Laurier worden van juli af tweehonderd slaapplaatsen vrij gehouden. OSAKA Zondag, de eerste dag dat de wereldtentoonstelling in Osaka open was, hebben ruim 20.000 mensen het Nederlands paviljoen bezocht, dit on danks het feit dat de Nederlandse pre sentatie door technische aanloopmoei lijkheden nog niet compleet is. (vervolg van pagina 1) DEN HAAG Het voorontwerp basisonderwijs komt aan de bezwaren tegen het onderwijs-aan-jaarklassen tegemoet door de vrijheid .te laten tot het vormen van groepen leerlingen, naar verschillende beginselen en verschillende duur. De groepsonderwijzer. vergelijkbaar met de huidige klasse-onderwijzer, zorgt voor de begeleiding van elke leerling van zijn groep bij het geheel van onderwijs dat deze volgt. Hij geeft de leerlingen van zijn groep les. maar anderen kunnen dat ook doen. DEN HAAG In het voorontwerp basis-onderwijs is een bepaling opgeno men. dat het» bevoegd gezag met toe stemming van de inspecteur een leer ling, wiens aanwezigheid de orde ern stig verstoort, van school kan verwijde ren. Een leerling kan ook van school verwijderd worden, indien hij tot een school voor buitengewoon onderwijs kan worden toegelaten of indien hij door gebrek aan medewerking van de ouders niet aan het onderzoek voor toe lating tot de school voor buitengewoon onderwijs kan worden onderworpen. De ouders hebben dan recht van beroep op een centrale toelatingscommissie. Het voorontwerp bepaalt dat de schooladviesdiensten wettelijk geregeld moeten worden. Zij moeten zich zowel de pedagogisch-didactische begeleiding van het onderwijs als de pedagogisch- didactische, psychologische en maat schappelijke zorg voor individuele leer lingen ten doel stellen. Cen uit één artikel bestaand hoofd stuk in het voorontwerp maakt experi menten mogelijk. Daarbij kan blijkens de toelichting op het voorontwerp ge dacht worden aan oplossing van het probleem van de aansluiting van het basisonderwijs en het voortgezet onder wijs. Nu in het voorontwerp bij het onder wijs in de lichamelijke opvoeding het zwemmen verplicht wordt gesteld, is ook een wettelijke grondslag gegeven voor een vergoedingsregeling voor de uitgaven die de gemeente doet ter ver krijging van accommodatie voor het zwemonderwijs. In het voorontwerp en de toelichting zijn geen kwantificeringen opgenomen van de eventuele kosten van het onder wijs. Staatssecretaris Grosheide zegt in een „ten geleide" dat „verwacht mag worden dat een volledige realisering van een wet op het basisonderwijs in de geest van dit voorontwerp zal kunnen leiden tot een belangrijke kostenverho ging. Wanneer mede aan de hand van ontvangen reacties een definitief ont werp van wet kan worden opgesteld, zal op basis van kwantificeringen in het kader van de algemene prioriteiten afweging worden bezien in hoeverre de hieruit voortvloeiende onderwijsver nieuwingen kunnen worden doorge voerd. Dit zal zowel voor het rijk als voor de gemeenten moeten gelden", al dus mr. Grosheide. ADVERTENTIE Wist u dat wanneer u ieder jaer b.v. f1.000,- spaart u na 5 jaar f7.361.- bezit, na 10 jaar f20.186,- en na 15 jaar f 43.816,-1 De Algemene Belegging# Organisatie - een onaf hankelijk beleggingsad viesbureau - heeft ook voor u. door de vele mogelijk heden. de juiste belegging - het wapen tegen de voortdurende geldont waarding. Denk niet dat beleggen alleen voor kapi taalkrachtigen is, ook uw spaargeld zal bij ons groeien Herengracht A'dam, tel. 246131-246159 NAC voor 'vrijblijvende inlich- tmgert. Naam: Straat Telefoon Plaats Zend deze .bon in gesloten envelop zonder postzegel aan A.B.O., Antwoordnummer 2855, Amsterdam-1001 Volgens het voorontwerp zouden voor de eerste twee jaar van het basis onderwijs ook hoofdleidsters uit het kleuteronderwijs groepsonderwijzeres- sen kunnen zijn. Om de aansluiting tussen kleuter- en basisonderwijs te verbeteren en een geleidelijke overgang tussen deze soorten onderwijs te krij gen zal het basisonderwijs gedurende ten hoogste een jaar na de aanvang geschikte bijzondere voorzieningen moeten bieden en bijzondere werkwij zen moeten toepassen. Hoofdleidsters van het kleuter onderwijs kunnen tot deze geleidelijke overgang bijdragen. Ze kunnen, na een aanvullende opleiding, bevoegd worden verklaard voor de eerste twee jaren van het basisonderwijs. Het vooront werp opent tevens de mogelijkheid voor een onderwijsgemeenschap van kleuter en basisonderwijs, die een soepele over gang van kleuteronderwijs naar basis onderwijs'mogelijk kan maken. Het voorontwerp onderscheidt groepsonderwijzers, taakonderwijzers en vakonderwijzers. Taakonderwijzers kunnen, na goedkeuring van de minis ter, worden aangesteld om leerlingen bij te werken, die meer dan normale zorg nodig hebben, maar die niet in aanmerking komen voor buitengewoon onderwijs. De taakonderwijzers kunnen tegelijkertijd aan meer dan een school verbonden zijn. Zij moeten volledig be voegd zijn als onderwijzer, en voor de „remedial teaching" welke ze geven, een erkend bewijs van bekwaamheid bezitten. In de toelichting op het voor ontwerp wordt de verwachting uitge sproken dat door de aanstelling van taakonderwijzers in veel gevallen ver wijzing van leerlingen naar het buiten gewoon onderwijs voorkomen kan wor den. Vakonderwijzers behoeven niet de onderwijzersacte te bezitten. Er kunnen vakonderwijzers zijn voor lichamelijke oefening, onderwijs in de expressiemo gelijkheden en voor Fries. Zoals gezegd zal Engels, behoudens in de overgangs periode niet door vakonderwijzers worden gegeven. Om de leidinggevende functie van het schoolhoofd tot haar recht te laten komen wordt bepaald dat het hoofd, afhankelijk van de grootte van de school, geheel of gedeeltelijk kan wor den vrijgesteld van het geven van on derwijs. Het schoolhoofd zal moeten zorgen voor de uitvoering van het leerplan, voor het regelmatig bijwonen van de lessen in zijn school, voor de begelei ding van de onderwijzers en hij zal bij eenkomsten moeten beleggen van het onderwijzend personeel. Als voorwaar de voor de benoembaarheid van een schoolhoofd is in het voorontwerp be paald, dat hij niet alleen een akte van bekwaamheid als volledig bevoegd on derwijzer bezit, maar ook een verkla ring van geschikt- en bekwaamheid, af te geven door een ministeriële commis sie. Het leerplan moet door het hoofd van de school na overleg met het on derwijzend personeel worden ontwor pen. Het wordt vastgesteld door het be voegd gezag (de minister voor een rijksschool, B. en W. voor een gemeen telijke school en het schoolbestuur voor een bijzondere school). Het leerplan moet de concrete doeleinden van het onderwijs aanwijzen en een overzicht van de organisatie geven. De ouders van de leerlingen moeten van de in houd van het leerplan op de hoogte worden gesteld. ROTTERDAM In een brief aan de fotograaf Dolf Kruger uit Zaandam geeft Rotterdams burgemeester Tho massen toe dat hij op een bijeenkomst van 24 februari in Hoek van Holland een foto van Kruger met daarop don kere rookwolken boven de hoogovens te IJmuiden geen „falsificatie" had mo gen noemen. „Dit is een trucfoto, dit is een falsi ficatie", riep burgemeester Thomassen die avond in Hoek van Holland emotio neel uit tijdens een discussie-avond over de plannen van Hoogovens-Hoesch voor de vestiging van een staalfabriek op de Maasvlakte. Tegenstanders van deze plannen hadden de foto van Kru ger, sterk vergroot, getoond om daar mee aan te geven dat in het IJmondge- bied luchtvervuiling optreedt door het Hoogovenbedrijf en dat Hoek van Hol land dit ook te wachten staat. De burgemeester blijft van mening dat de foto door gebruik van techni sche hulpmiddelen te contrastrijk was afgedrukt. „Onder dezelfde weersom standigheden en omstreeks dezelfde tijd heb ik onlangs langdurig gekeken naar Hoogovens-IJmuiden. Dit beves tigde mij wat ik in de vergadering zei" het menselijk oog kan het zo (foto van Kruger) nooit hebben gezien". DEN HAAG Sinds de bekendma king van de vrijstellingsregeling voor dienstplichtigen ten behoeve van de woningbouw, op 17 februari j.l., zijn bij het ministerie van defensie ongeveer 600 aanvragen ontvangen. ADVERTENTIE Bij elke Bofdoot deodorant no een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal grotis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent von uw keuze per omgaon- de thuis. BOL-DOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. NAARDEN Op Bevrijdingsdag (V mei) wordt in Naarden een grote op jongeren gerichte manifestatie ge houden. Minstens tienduizend jonge ren uit het hele land worden ver wacht bij dit gebeuren „Veertien uur puur", dat zich voor een belangrijk gedeelte in ruimten in de oude ves tingwallen zal afspelen. De organisatie is in handen van een speciaal opgerichte stichting „Krea- tie". De praktische uitwerking berust bij de Naardense Nardinc-sociëteit en het Hilversumse jongerencentrum Utopia. „Veertien uur puur" vertoont enige ge lijkenis met het vorig najaar gehou den „Free Village" in Eerbeek, maar is veel uitgebreider. Behalve een keur, van binnen- en buitenlandse topgroe pen (waarvoor dezer dagen de con tracten zullen worden getekend) be vat het programma ook kleinkunst, cabaret, folksong, poëzie, exposities, kunstmarkt, creatieve kermis, perma nent discussiecentrum, klassieke mu- ziekrecitals, volksdansdemonstraties, luchtzakspringen, en een sprekers- hoek waar tal van organisaties voor lichting geven. De grote publieke belangstelling zal zich concentreren op het zogenaamd» openluchttheater (een grote grasvlak te binnen de vestingwallen), waar vroeger een bastion in de verdedi gingswerken lag, waar onder/neer de popgroepen zullen optreden. Enig# duizenden bezoekers kunnen ook te recht in de zogenaamde Gromers, een vroegere kazerne met veel grote en kleine ruimten, die onlangs tot een jongerencentrum werd verbouwd. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 7