Veenendaals dagblad V.S.-basis Sam Thong gevallen Buiten Kaper schiet piloot bij landing dood IiOiidense ambtenares ontvoerd en afgetuigd AKZO-groep wil vleesfabrieken overdoen aan Unilever NOG GEEN LENTE lekker lui §w Treffer 3zL Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stichting wil abortus kliniek in Rotterdam Beernink sprak 21 2 uur met Van Rappard GEBOUW UNIVERSITEIT BEZET PRESSIE VAN STUDENTEN IN GRONINGEN E.E.G.-overleg mislukt Kruisinga wil lawaai van bedrijven beperken TANKWAGEN GEKANTELD POLITIELEGER ROOKTE SCHIETENDE VEEHOUDER Z'N HUIS UIT Maartse buien Havenstaking in Engeland HuninkZwanenberg en Noack straks samen met Unox VIENTIANE (Laos) - Noorclvietnamese troepen hebben vanmorgen de grote met Amerikaanse steun opgezette be voorradingsbasis te Sam Thong in het zuidwesten van de Vlakte der Kruiken bezet en het ziekenhuis en en dorp bij bet vliegveld in brand gestoken. Modern behuisd II "j Toestel desondanks behouden Wildwest in Beluws dorp Angcren Bur. voor redact*© en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m„ 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 18 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 65 Noord-Vietnam zet in Laos opmars voort Welingelichte woordvoerders hebben verklaard, dat 16 Amerikanen en meer dan 2.000 personen van de Meo-stam alsmede een aantal Laotiaanse boeren voor de definitieve Noord Vietnamese aanval werden geëvacueerd. Bij de mensen, die naar veiliger oorden werden gebracht, bevonden zich ook de 200 patiënten uit het ziekenhuis te Sani Thong. Een andere woordvoerder zei, dat de bezetting van Sam Thong het begin van een grote opmars in zuidelijke richting zou kunnen betekenen. Verder zijn er onbevestigde berichten over enige communistische activiteit te Long Cheng, het hoofdkwartier van ge neraal Vang Pao, die de opperbevelheb ber is van de 7000 Meo-guerrilla's, die het gebied verdedigen. Long Cheng ligt 15 km ten zuiden van Sam Thong. Uit de eerste berichten blijkt, dat de Noordvietnamezen weinig verzet ont moetten toen zij de Sam Thong vallei binnenrukten. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er bij de actie zijn gevallen. Volgens een bericht zouden 2000 manschappen van de 316de Noordviet- DEN HAAG Minister Beernink heeft gisteren een onderhoud van bijna 2*4 uur (veel langer dan was voorzien) met burgemeester mr. L. R. J. Ridder van Rappard van Gorinchem gehad. De minister zal nu zijn beslissing nemen en, naar verwacht wordt, deze via de Tweede Kamer bekend maken. De wijze van besturen van de heer Van Rappard wa» voor cif raadsleden van Gorinchem aanleiding om op 13 ok tober van het vorige jaar ontslag te ne men. Het gesprek gisteren had plaats nadat de commissaris van de koningin in Zuid-Holland de minister een rap port over de Gorinchemse moeilijkheden had uitgebracht. DEN HAAG Esso heeft de hon derdduizend flessen die voor propaan- gas in omloop zijn terug moeten nemen. Na invoering in november Van het nieuwe snelkoppelingssysteem bleken de speciale koppelstukjes niet te vol doen. Esso wijt de breuken van de kop pelstukjes aan de hardhandige manier waarop de flessen worden aangepakt. lVcsturnen, spreeuwepotten en 'n j s versleten klomp waren wel de E eerste vogelbeschermende midde- E len, die de mens aan het huis of in de tuin aanwendde; daarna ver- scheen Von Berlepsch op groter l schaal in Duitsland met uitgeboor- 5 de stukken boomstam. Dit. was on- geveer bij de eeuwwisseling en de resultaten van zijn proeven drongen s ook tot de Nederlandse bossen en stadsparken door. Een der promo- j tors was wijlen de wiskundeleraar E G. Wolda te Wageningen, voor wie de plaatselijke klompenmaker gro- j te en kleine modellen vervaardigde i E welke op Oranje Nassaus Oord" E werden aangebracht. We hebben als S E leerlingen van zijn klas heel wat E E met de onhandige zware blokken E gesjouwd, om ze over de mulle bos- E E paden en aan de stammen te krij- E E gen. Ook waren ze voor controle en E E schoonmaak moeilijk te openen. We S E begonnen vrij gauw met getimmer- E E de noodwoninkjes, die de bosarbei- l ders bij winterweer fabriekten en herstelden in de schuur. Vele bos be heerders werkten op soortgelijke wijs, maar er begon pas Schwung" in te komen, toen een Duitse onder- E neming de z.g. houtbeton-nestkas- E ten in omloop bracht, die béstand E waren tegen beschadiging door j spechten. Ze werden in ons land E met succes geïmporteerd door E WavekaDriebergen, doch bleken S E te duur voor velen. Niettemin j E hangen ze op grote schaal in onze E E bossen, waar ze even vlot aanvaard E E worden als de huizen van minister f E Schut. Zeer weerbestendig als ze zijn, is er in feite geen omkijken E E naar. Het nieuwste snufje zien we in E E het plastic kastje, ontworpen dóór E E J. de Wilde uit Ommen, dat ver- E vaardigd werd uit harde polyvinyl- E chloride, het z.g. PVC-model, dat niet door spechten kan worden be- E werkt (zodoende weert het spreeu- wen), niet krimpt of rot en vrijwel z niet onderhevig is aan condens. E Hiervan had onze oude vriend Von E Berlepsch veel last. Ook vergemak- l kelijkt het gladde materiaal het l schoonmaken. Hoe ze in de praktijk E voldoen, volgt ook nog even. E 18 maart '70 A. B. WIGMAN namese divisie zich 8 km ten oosten van Sam Thong bevinden. Het is niet duide lijk of deze troepen betrokken waren bij de bezetting van 't dorp en de be- voorradingsbasis. Geallieerde bommenwerpers zijn vandaag boven Sam Thong verschenen. Zij hebben de Noord Vietnamese strijd krachten bestookt, die de grote basis al daar bezet hadden. Welingelichte woordvoerders ve r- klaarden, dat de bommenwerpers, die oftewel Laotiaanse T-28s waren of straaltoestellen van de Amerikaanse luchtmacht in Thailand, door de och tendnevel vlogen voor de aanval op de 2000 Noordvietnamese soldaten, die Sam Thong in handen hebben. Volgens verpreide eerste berichten zijn tenminste drie manschappen van het geregelde Laotiaanse leger gewond. Uit dit kleine aantal gewonden blijkt reeds, dat de regeringstroepen weinig weerstand hebben geboden. Volgens welingelichte bronnen waren er op de'basis ongeveer 12 Amerikanen, technici, medisch personeel en functio narissen van de vluchtelingendienst. Cambodja, Noord-Vietnam en de Viet-Cong zijn besprekingen begonnen over het terugtrekken van communisti sche troepen uit Cambodja. Dit is dins dag door goedingelichte kringen in Phnom Penh meegedeeld. De regering van Cambodja had al aangekondigd dat deze besprekingen maandag zouden be ginnen. Er is niets bekend over vorde ringen bij dit gesprek, Cambodjaanse troepen hebben giste ren getracht een bataljon van de Viet- Cong terug te drijven uit Cambodja ar Zuid-Vietnam. Men riep de hulp in van Zuidviëtnamese artilleristen. Gedurende de hele operatie zou een Cambodjaanse officier radiocontact hebben gehad met het Zuidvietnamese districtshoofd van het gebied An Pho'e. Hij gaf aanijzingen aan de artilleristen in het district. Aan beide kanten van de grens waar de Viet-Cong zich bevond werd geschoten. Amerikaanse functionarissen in de provincie Chau Doe, waar het gevecht plaats had, verklaarden dat dit de eer ste keer is dat de Cambodjanen en Zuidvietnamezen zo openlijk samen werken. Frankrijk heeft aangeboden een vliegtuig naar Hanoi te sturen waarmee de boodschapper van de Pathet Lao naar Viettiane kan vliegen voor een ontmoeting met eerste minister prins Soevanna Phoema. Dit is in diplomatie ke kringen in Vientane vernomen, Het aanbod zou gisteren reeds zijn gedaan door autoriteiten van de Franse ambas sade in de Laotiaanse hoofdstad. E IIINIMNII A Lew Lloyd uit Liverpool houdt een toespraak tijdens een mas- j sabijeenkomst van Londense ha- E venarbeiders, van wie er 12.000 E voor 24 uur in staking waren ge- gaan. Zij volgden hiermede de op- l roep van hun vakbond, die de rege- ring wil pressen tot een meer radi- E cale aanpak bij de nationalisitie van de havens. Ook in Southampton en E Liverpool werd gestaakt. ROTTERDAM Nog deze maand zal de „Stichting voor medisch verant woorde zwangerschapsonderbreking" (de Stimezo) aan de geneeskundig hoofd inspecteur van de ovlksgezondheid toestemming vragen voor het openen van een speciale kliniek in Rotterdam Volgens de, het vorig jaar opgerichte, Stimezo krijgen artsen vrijwel dagelijks verzoeken om onderbreking van zwan gerschappen op grond van medische overwegingen te ondersteunen. Zij kun nen voor hun patiënten geen gynaecolo gische hulp vinden. Een groot aantal vrouwen, aldus de Stimezo, blijft aldus verstoken van noodzakelijke medische hulp. Een deel van deze vrouwen gaat dan heil zoeken bij mensen die de zwangerschap op niet medisch verantwoorde manier kunnen onderbreken. Anderen laten zich tegen exorbitant hoge prijzen in het buiten land behandelen. Zi ook elders in dit blad BOSTON Een 27-jarige jongeman heeft vanmorgen vroeg, juist voor de landing in Boston op de luchthaven Logan de tweede piloot James Hart ley van een Douglas DC-3 met aan boord 68 passagiers, doodgeschoten en de eerste piloot, Robert Wilburr, ern stig verwond. Hevig bloedend uit beide armen slaagde de piloot cr desondanks toch in het toestel veilig aan de grond te zetten. Hij werd onmiddellijk naar een zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand Ls ernstig. ie Tijdens de bezetting van de fa culteit te Groningen trachtte prof. Delfgauw (rechts achter) on officieel te bemiddelen. GRONINGEN Gisteravond hebben de studenten Nederlands van de Rijks universiteit te Groningen het gebouw van de Alpha-faculteit bezet. Zij vinden namelijk het antwoord dat zij hebben ontvangen van da faculteit der letteren en het dagelijks overleg van de universiteit op hun verzoek om een experimenteerjaar op basis van het door hen gestelde voorlopige reglement voor zelfbestuur dermate negatief, dat zij praten zonder meer met deze instan ties niet voldoende vinden. Toch zijn zij ingegaan op het verzoek van het dage lijks overleg om onder diens leiding vandaag een gesprek te hebben met de faculteit. Het bezwaar van de faculteit en het dagelijks overleg richt zich vooral tegen het ultimatieve karakter van de wensen van d« neerlandici, Zij hadden in hun donderdag geformuleerde verlangens gesteld voor 17 maart om 12.00 uur ant woord te willen hebben. De bezetting draagt een open karak ter, zodat de andere secties, die tevens in het Alpha-gebouw gehuisvest zijn, de gelegenheid krijgen binnen te komen en zich uit te spreken over deze bezet ting. Mocht van deze zijde geen adhesie worden ontvangen met betrekking tot bezetting van het hele gebouw, dan zal worden overgegaan tot een bezetting van de afdeling Nederlands alleen. De bezetting wordt gesteund door studen ten van andere faculteiten. De 27-jarige schutter John Divivo gehe ten, schoot zich vervolgens zelf in de borst. Hij is met ernstige verwondin gen eveneens naar een ziekenhuis overgebracht. Niemand van de passa giers of de overige bemanningsleden raakte gewond. De Douglas DC-9, eigendom van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines was op weg van newark naar Boston. Volgens een woordvoerder van de maatschappij, stapte de jongeman juist voor de lan ding naar een stewardess en zei dat hij geen geld had om de vlucht te be talen. De stewardess zou hem daarop naar de eerste piloot, de 35-jarige Ro bert Wilbur, hebben gebracht, aan wie hij zou hebben gevraagd: „Breng me naar het Oosten". Toen de piloot vertelde dat hij dan wel eerst brandstof zou moeten innemen, vuurde de jongeman vier schoten af. Van de zijde van het ziekenhuis werd naderhand verklaard, dat de 27-jaar oude dader John Divivo schotwonden had in beide armen en in de streek tussen maag en borstholte. De eerste piloot verkeert in levensgevaar. LONDEN Een ambtenares van de Londense rechtbank, die maandag op geheimzinnige wijze uit haar werkka mer verdween is gisteravond laat 300 km verder gedeeltelijk ontkleed en met afgeknipt haar weer tevoorschijn geko men. Zij deelde de politie mee dat zij ont voerd en afgeranseld was. Haar ont voerders hebben 24 uur met haar rond gereden alvorens haar op een landweg uit een vrachtauto te gooien. De politie begon een grote speurtocht naar de 31-jaar oude Nieuwzeelandse Margaret O'Shea, toen haar werkkamer in haar Londense huis leeg bleek. In de kamer heerste een grote wanorde stoelen waren omvergeworpen, de boe ken lagen her en der en de vloer was bezaaid met documenten. Op sommige van die documenten zaten bloedvlek ken. Gevreesd werd dat zij vermoord was. De dader zou dan een verdachte moeten zijn, aan wie zij als reclasse- ringsambtenares was toegevoegd. Zij zei dat drie mannen haar werkka mer waren binnengestormd en dat er een worsteling was ontstaan. Zij kreeg enkele schaaf- en snijwonden alvorens ze in een gesloten truck werd gelegd en in noordelijke richting wegreed. Een woordvoerder zei dat al haar onderkle ding door de mannen werd afgenomen evenals haar trui, haar rok, haar man tel en haar schoenen. DEVENTER Onderhandelingen over verkoop van de vleeswarenfabrieken van het AKZO-concern aan Unilever zijn in een vergevorderd stadium. Dit is gisteren meegedeeld aan het personeel van de fabrieken van Anton Hu nink in Deventer. De vleesgrocp van liet AKZO-concern, die men aan Unilever wil verkopen, omvat behalve de Anton Hunink-fabrieken Zwanenburg te Oss, Noack te Amersfoort en de Uithoornse Bacon Centrale te Uithoorn. Zwanenburg en Unox werken al samen op het gebied van speurwerk en aan koop van varkens. Als dc besprekingen tot een goed ein de worden gebracht, ontstaat een van Nederlands grootste vlees- en vleescon- servenbedrijven. Voor Unilever zou de verkrijging van Zwanenberg een krachtige uitbreiding betekenen op het gebied van vlees en vleesconserven, waarin het concern toch al buitengewoon sterk is, nationaal en internationaal. De omzet in de groep „andere levensmiddelen", waartoe ook Unox behoort, overschrijdt de vijf mil jard gulden. BRUSSEL Vanochtend na zes uur z(jn de Landbouwministers van dc EEG uiteengegaan zonder enig positief resultaat behaald te hebben. Nadat in de loop van dinsdagavond gebleken was dat men het niet eens kon worden over een gemeenschappelijk wpkreglement voor de EEG, is verder de gehele nacht gesproken over de landbouwprijzen. Ook op dat punt heeft men elkaar niet kun nen vinden. Vrijdagmorgen, als ook de ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel vergaderen, komen de Land bouwministers opnieuw bijeen. Het overleg over de prijzen is stukge lopen op gebrek aan medewerking van de Duitsers om de tarweprijzen te ver lagen, de bezwaren van de Italianen te gen het verkleinen van de suikerpro- duktie door het verminderen van de quota zoals de Nederlandse minister Lardinois had voorgesteld, en de Belgi sche tegenkanting tegen bepaalde prijs maatregelen op het gebied van de zui vel. DEN HAAG Staatssecretaris Krui singa (volksgezondheid) overweegt maatregelen om lawaai afkomstig van bedrijven te verminderen. Hij gelooft dat een intensiever toe zicht op de naleving van de gemeente lijke bouwvoorschriften helpt overlast door lawaai tegen te gaan. Hij schrijft dit in een brief aan alle gemeentebesturen, waarin hij aandringt op een meer efficiënte bestrijding van geluishinder. De staatssecretaris wil van de Ge zondheidsraad adviezen over: het verband tussen psychische en/of lichamelijke stoornissen en de mate van lawaai. Het aangeven van methoden waar mee lawaai kan worden gemeten. het geven van richtlijnen voor de toelaatbaarheid van lawaai in woon- en leefmilieu. In de brief wordt gewezen op moge lijkheden lawaai in de nacht tegen te gaan. Hij vraagt om bijzondere aan dacht voor controle op bewerkte uitla ten van bromfietsen en auto's. UTRECHT Een Duitse achtwielige tankwagen met aanhanger is gister avond om kwart voor tien op de rijks weg Utrecht-Arnhem, nabij de Gale- copperbrug (vlakbij Utrecht) gekanteld. De tankwagen was geladen met 19 ton styrene-monomeer, een chemische vloeistof met zowel brand- als ontplof fingsgevaar. Beide rijbanen van de rijksweg raakten bijna twee uur ge blokkeerd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De automobilisten uit Den Bosch en Den Haag in de richting Arnhem moes ten via rijksweg Utrecht-Amsterdam en Rijksweg 12 worden omgeleid. Met twee takelwagens werd de tank wagen tenslotte weer op de weg gehe sen. De brandweer hield een oogje in het zeil, maar behoefte niet in actie te komen. ARNHEM Een veertig man sterke politiemacht heeft gisteren met traangas de 72-jarige veehouder B. Bosgoed uit Angeren zijn huis uit moeten roken na een belegering van ruim anderhalf uur. Twee agenten zijn door de oude man geraakt met schoten hagel. Een van hen, de rijks- politie-adjudant L. Wiltschut. werd gewond in een Arnhems ziekenhuis opgenomen. Maandag al had een forse politieploeg zich vervoegd bij de boerderij, omdat Bosgoed de hem opgelegde boetes nog steeds niet had betaald. De sterke arm moest overhaast de benen nemen omdat zij werd vergast op een regen van kogels. Hoofdofficier van justi tie mr. A. W. Holsteijn van Arnhem besloot toen zijn mannen er niet ver der aan te wagen, tot opnieuw ernsti ge klachten van de door het gezin Bosgoed geterroriseerde bevolking binnenkwamen. Majoor Th. van Dol- deren van de rijkspolitie district Nij megen begaf zich gistermorgen onge wapend naar de opstandige boer (lan delijk befaamd door zijn ingezonden stukken in De Vrije Boer) toe om hem te overreden zich over te geven. Bijna een uur praten bleek vergeefs. Bij de daaropvolgende actie werd de gehelmde politiemacht vergast op een regen van kogels. Zelfs toen verschil lende agenten voorafgegaan door een serie traangasbommen de beneden verdieping van het huis binnen wisten te dringen, bleef de oude man schie ten, vanuit de bovenverdieping de trap af. Toen de politie ook traangas naar boven gooide, gaf de recalcitran te veehouder de strijd op. Zijn zoons waren op het moment van de belege ring niet aanwezig. De bejaarde boer is inmiddels opgeslo ten op verdenking van poging tot doodslag. In het huis werden een jachtgeweer en een flobertbuks met veel munitie in beslag genomen. (Zie verder pagina 5, laatste kolom). (Van onze weerkundige medewerker) Het wil nog niet zo erg met de temperatuur. In een westelijke tot noordwestelijke luchtstroming zal het kwik vandaag, morgen en waar schijnlijk ook overmorgen niet ho ger komen dan 5 tot 8 graden Cel sius. Het is opvallend hoe lang de temperatuur nu al beneden de 10 graden Celsius gebleven is: in De Bilt sinds 23 november, dat is 115 dagen achtereen. Daarentegen had- we in 1961 op dit moment al 27 da gen warmer dan 10 graden achter de rug. Een zeer diepe depressie (965 millibar) bij West-N oorwegen handhaaft het weertype met afwis selend buien en opklaringen. Weersverwachting van het KNMI lot donderdagavond Wisselende bewolking met vooral later buien, waarvan sommige met hagel. Ma tige tot krachtige, tijdelijk harde wind uit richtingen tussen west en noord. La gere temperaturen. Morgen: Zon op: 06.46 Maan op: 14.56 onder: 18.51 onder: 05.50 ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 1