11 Afremmen bouw van bejaarden tehuizen gaat toch door Ouders willen, dal homofiele tijdelijke onderwijzer blijft Rijkspostspaarbank rente tot 7% Initiatiefnemer dokter K. Bosnia: Alleen oppositie tegen ver Knipte bankbiljetten in roulatie Waardering k voor wer in apotheek gevraagd Boer en zijn vier zonen oefenden in Angeren terreur uit Benden roven textiel in Twente Man bracht REGERING W IL VOLKSTELLING 2 MAANDEN UITSTELLEN de beste hekken komen uit Best1 Koningin lenig uit Ganada Rel in Limburgs dorp Proefgebieden gemeentelijke herindeling B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. ANTI-ABORTUS ENQUÊTE KNOEIERS FONDSEN Brief'aan minister van Apeldoornse assistenten Boeren-raadslitT uit partij getreden GEEN GEVAAR Nederland meet meer endosulfan in Rijnwater dan Hoeehst zou lozen Prins kreeg „ere'-mng Indonesische luchtmacht WAPENS IN HUIS POLITIE MEENT WOENSDAG 18 MAART 1970 Abortuskliniek ABORTUS... een woord, beladen met de sfeer van verbod, ellende, geknoei, misdaad en chantage. Maar ook met de zorg van ver loskundigen. die medisch ongewenste zwan gerschappen moeten onderbreken. In onze tijd gaat de discussie over abortus op andere dan puur medische gronden. De plannen voor een abortus-kliniek in Rot terdam lokken vele vragen uit over het hoe, waar, wanneer, wie, hoe duur? Wij stelden ze aan een van de initiatiefnemers, de arts K. Bosma. legale, medische verantwoorde zaak DEN IIAAG Minister Nelissen (Economische Zaken) wil de komende volkstelling verschuiven van 31 decem ber 1970 naar 28 februari 1971. De ambtenaren hebben het dan minder druk dan aan het einde van het jaar. De minister moet het uitstel nog wel even met de Belgische regering opne men, omdat de volkstelling bij voorkeur in het verband van Benelux geschiedt. Minister Nelissen was gisteren bij de voortgezette behandeling over de volks telling in de Tweede Kamer niet be reid om de strafbepalingen af te schaffen die in de nieuwe wet staan vermeld voor het niet verstrekken van de gevraagde gegevens. Van oppositionele zijde was de straf baarstelling nogal op de korrel geno men. Wie weigert inlichtingen te geven kan worden gestraft met ten hoogste veertien dagen gevangenisstraf of vijfhonderd gulden boete. De pacifist Wiebenga zag liever helemaal geen straffen. De minister legde uit dat het hier om de preventieve werking van de strafbe palingen gaat. Hij voelde niets voor af schaffing omdat hij dan het risico zou lopen dal de hele telling in het water valt. Mej. Goudsmit (Dr66) wilde een motie indienen waarin de regering wordt ge vraagd ervoor te zorgen dat iedere bur ger op aanvraag gegevens die hem aan gaan tegen vergoeding van de kosten uit bevolkingsregisters, burgerlijke stand, strafregisters enz. moei kunnen krijgen. Kamervoorzitter Van Th iel verklaar de na 'n korte schorsing de motie ech ter buiten de orde. ADVERTENTIE ROTTERDAM Een speciale abortus-kliniek zou iets volkomen nieuws zijn in Nederland. Volgens de initiatiefnemers bestaat er in „Groot-Rotterdam" behoefte aan ongeveer duizend onderbrekingen van zwangerschappen per jaar. Die verwachting is gebaseerd op onlangs gehouden enquêtes onder artsen. Om alle misverstanden te voorkomen, wil de arts K. Bosma het nog éénmaal duidelijk zeggen: ..Wij willen alleen maar een mogelijkheid,scheppen voor vrouwen die volgens artsen op medische overwegingen geaborteerd moeten Worden, maar die geen vrouwenarts of ziekenhuis kunnen vinden om deze han deling te verrichten". SCHIPHOL Koningin Juliana is gisteren uit Canada op Schiphol terug gekeerd. Zij is tien dagen bij prinses Christina geweest. De prinses studeert in Montreal muziek. Zij woont daar al anderhalf jaar. Als ik hem vraag: „Hoe groot acht u de kans op toestemming van „Den Haag?", antwoordt hij, bijna verwon derd: „Waarom zouden we die niet krij gen? Het gaat om een volkomen legale, medisch-verantwoorde, fatsoenlijke zaak". ,,Ik geef toe dat het een moeilijk chapiter is. Je komt altijd weer in het ethische en religieuze vlak terecht. Als de toestemming wel komt, krijg je ge huil. Blijft zij uit, dan wordt er door eenandere groep gejammerd. We zullen in ieder geval om een spoedig moge lijke beslissing vragen". Stimezo denkt een groot bestaand he renhuis te kopen, met de mogelijkheid tot het opnemen van zeven „patiënten". De staf zal bestaan uit een gynaecoloog en of een paar voor enkele dagen per week, een anaesthesist narcotiseur en hulppersoneel, waaronder vier ver pleegsters. De kosten voor gebouw en inrichting zijn geschat op 500.000 gul den. Waarschijnlijk wil een instantie zich garant stellen voor dat bedrag. Zullen ook andere vrouwenartsen van de kliniek gebruik maken? „Dat verwachten wij wel maar we weten niet hoeveel het er zullen zijn. Er zijn er niet alleen te weinig, maar bovendien zijn de gynaecologen eigenlijk anti-abortus opgevoed. Wij mikken op degenen die nu in opleiding zijn en eventueel op buitenlandse krachten". Wie zal de beslissing nemen of een vrouw al dan niet wordt „gehol pen?" „Niet wij. maar de huisarts en een psychiater. Het laatste woord is aan de gynaecoloog die de ingreep zal uitvoe ren". Zal de beoordeling van een ver zoek om abortus anders zijn dan tot nu toe. milder bijvoorbeeld? „Daarover is niets te zeggen. In de meeste gevallen zal het iedere keer weer een andere combinatie van beoor delaars zijn." In december is onder 450 huisartsen en zenuwartsen in „Groot-Rotterdam" een enquête gehouden. Meer dan de helft van de artsen heeft de formulie ren ingevuld teruggestuurd. In 91 praktijken hebben zich het vo rige jaar 197 gevallen voorgedaan, waarin een kliniek als die van de Sti mezo een oplossing had kunnen bieden die de artsen elders niet konden vinden. Een steekproef onder Nederlandse huisartsen leerde, dat 43 procent zich uitsprak voor het wettig maken van abortus; 91 procent achtte abortus op medische indicatie geoorloofd en 29 procent op sociale indicatie. Slechts twee procent vond dat moest worden ingegaan op een verzoek louter van de „patiënt". Meer dan eenderde der gevallen van ongewenste zwangerschap kwam vol gens de deelnemende artsen in aanmer king voor zwangerschapsonderbreking. Bijna 63 procent van de dokters was ontevreden over de mogelijkheden tot hulpverlening. Onbekend is volgens de heer Bosma. hoeveel Nederlandse vrouwen zich in het buitenland laten aborteren of in ei gen land naar knoeiers gaan. Hoe liggen de tarieven in Enge land en eventueel bij de Stimezo? „In Engeland variëren zij sterk. Ik heb gehoord van duizend, maar ook wel van 1700 gulden, alleen voor de beham deling, wel te verstaan". „Voor de Stimezo is een tarief van ongeveer vierhonderd gulden geschat. Om het populair te zeggen: Van iedere vierhonderd gulden gaan er vijftig op zij, opdat anderen voor minder of gratis kunnen worden geholpen. Wij kennen geen winstdoel". Hoe zal de ingreep worden ver richt? „Die beslissing is aan de gynaecoloog. Hij kan een van de gebruikelijke me thoden volgen. Ik weet niet of hij ge bruik zal maken van een nieuwe me thode, waarbij de vrucht als gevolg van een injectie met mannelijke hormonen op een natuurlijke manier wordt ver wijderd. Daarbij bestaat geen kans op infectie". Als de Stimezo toestemming voor de kliniek krijgt, zal het bestuur met de zie kenfondsen gaan praten over de vraag of de kosten voor een gelegaliseerde abortus door de fondsen zullen worden vergoed. Tenslotte: Via verscheidene oproepen zal de stichting adhesie vragen aan al len die vinden dat de mogelijkheden voor verantwoorde zwangerschapson derbreking nu onvoldoende zijn. (Adres van het secretariaat Arkestein 22. Rot terdam). De arts K. Bosma in Rotterdam is een der oprichters en bestuurslid van de Stimezo, stichting voor me disch verantwoorde zwangerschaps onderbreking. Medeoprichters en be stuursleden zijn zenuwarts C. Th. van Schaik als voorzitter, en de huisarts B. J. Looij. Secretaresse is mevrouw H. J. Sterk, penningmees ter de heer J. C. Montagne. Zij allen verbonden of verbonden geweest aan de Dr. J. Rutgersstichting in Rotterdam. Meer dan dertig jaar is de heer Bosma huisarts in Rotterdam ge weest. Even lang was hij verbonden aan het Dr. Rutgershuis. Nu is hij medisch-dierecteur van de stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden Humanitas. Zijn overtuiging dat de kliniek ve len uit een noodsituatie zou kunnen" helpen, heeft hem tot een enthou siast voorvechter gemaakt. Toch blijft hij daarbij de rustig pratende arts. Zijn woordkeus geeft hij een bijna zachtmoedige inslag meje. o o APELDOORN" Vierenzestig apothe kersassistenten, werkzaam in Apel doornse apotheken, hebben een schrij ven gericht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarin zij aandacht vragen voor hun positie. „Bij een zeer groot deel van de in Apeldoorn werkzame apothekersassistenten heerst een grote ontevredenheid over de sala riëring". zo wordt in de brief geschre ven. Naar de mening van de briefschrij vers zijn de periodieke salarisverhogin gen in andere beroepen (zoals medisch annaliste en verpleegster) gunstiger ge regeld. Het gevolg hiervan is volgens de assistenten dat velen zich niet meer aangetrokken voelen tot het beroep van apothekersassistente als men elders met minder verantwoordelijkheid meer kan verdienen. Een tekort, zoals reeds in het westen aanwezig is, is ook in Apeldoorn en an dere plaatsen voor de hand liggend op deze manier. Dat tekort aan apothekers assistenten geeft aanleiding tot span ningen in een apotheek en tot. haast werk, waarbij een grote kans aanwezig is om fouten te maken. Bovendien kan een assistente minder aandacht beste den aan de begeleiding van de leerlin gen, van wie de praktijkopleiding in een apotheek geschiedt, aldus de brief. Op al deze gronden vragen de Apel doornse apothekersassistenten de minis ter aandacht voor de waardering van de fynctie van apothekersassistente. Een afschrift van de brief is ook ver stuurd naar de minister van Binnen landse Zaken, de Kamerfractie van d^ VVD, de Sociaal Economische Raad, de Koninklijke Maatschappij ter Bevorde ring van de Pharmacie en de drie apo thekers-assistentenbonden. DEN HAAG - De regering blijft van mening dat de bouw van bejaardente huizen wat afgeremd moet worden nu de komende vijf jaar jaarlijks twaalf duizend bejaardenwoningen zullen worden gebouwd. Een gisteren in de Tweede Kamer ingediende motie van liet PvdA-Kamerlid Egas om de afremming althans voor dit jaar ongedaan te maken, werd alleen door de oppositie gesteund. Van de regeringspartijen was mej. i Van Leeuwen (AR) het meest kritisch; zij meende dat sommige provincies nog I steeds verontrustende achterstand heb- J ben bij de bouw van bejaardentehuizen. Drs. Tilanus (CH) bepleitte een geleide lijke ombuiging van het beleid. Minister Schut (Volkshuisvesting) en staatssecretaris Van der Poel (CR en M) meenden dat afremming verantwoord is nu de bouw van bejaardentehuizen de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan is. In de periode 1946-1969 nam het aantal bedden met 64.000 toe; voor de jareh 1970 en met 1972 wordt een toename van 35.000 verwacht. Minister Schut zei dat dit kabinet zijn sporen op het terrein van de bejaardenhuisvesting heeft verdiend. De heer Egas, die een interpellatie had aangevraagd, betoogde dat de af remmingsmaatregel was genomen zon der voldoende gegevens. Hij meende dat vooral in het westen zowel aan te huizen als aan woningen voor bejaar den dringend behoefte is. Over de mo tie van de oppositie wordt morgen ge stemd. AMSTERDAM Eén dag voor de Statenverkiezingen is het Amsterdamse raadslid voor de Boerenpartij C. C. Verbruggen uit zijn partij getreden. Hi - heeft bedankt als raadslid. Hij heeft daartoe besloten „wegen.-; een principieel verschil met het hoofd bestuur van de partij" VENLO Het Noordlimburgse plaatsje Grubbénvorst bij Venlo is tot over zijn oren verzeild geraakt in een volwassen dorpsrel. Inzet is de positie van de 28-ja- rige onderwijzer Lambert Jacobs, onderwijzer aan de plaatselijke lagere school. Lambert Jacobs is homofiel en dat was voor het schoolbestuur aanleiding om zijn proeftijd van een jaar piet te verlengen, en hem geen vaste aanstelling te geven. ADVERTENTIE Een actiecomité belegde daarom een voorlichtingsavond voor de ouders ove' homofilie. Na een toespraakvan de ze nuwarts dr. J. Grubben verbonden aar: de psychiatrische inrichting St. Servaa: in Venraay, bleken de ouders aanzien lijk progressiever dan het schoolb< stuur. Dr. Grubben stelde onder meer dat een homofiel voor een jongensklas geen grotere gevaren voor de kinderen in houdt dan een mannelijke leraar op een meisjesschool. Toen de voorzitter van het actiecomi té Thei Breukers, de trainer in ruste van VVV., de vergadering vroeg wie er voor het blijven van de homofiele on derwijzer was stond 't grootste gedeel te van de vergadering op en verklaarde zich solidair. De voorzitter van het schoolbestuur, drs. W. Kurris, snelde daarop naar vo ren, en verklaarde dat het schoolbe stuur bij zijn besluit bleef omdat het beschikte over „confidentiële gege vens", die weliswaar niet konden wor den bekend gemaakt, maar voor hel be stuur zwaar genoeg wogen om Lambert Jacobs geen vaste aanstelling te geven. DEN HAAG De Duitse chemische fabriek Hoeehst en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven zijn het niet met elkaar eens over de hoeveelheid endosulfan die bij de fa briek van Hoeehst in de Main en daarna in de Rijn terecht komt. Per etmaal komt volgens de metingen van Hoeehst bij de fabriek vier tot tien kilo endosulfan in het rivierwater te recht. Dat komt bij Rotterdam neer op één tien miljoenste van één gram per liter rivierwater. De Nederlandse experts komen op veertig kilo per etmaal. Deskundigen van beide landen zijn het erover eens dat het verschil niet ligt in van elkaar afwijkende meetmethoden. Daarom gaan beide partijen onderzoeken waar het verschil vandaan komt. „Mensen zouden duizenden kubieke meters Rijnwater moeten drinken om enig nadeel te ondervinden van daarin terecht gekomen endosulfan". zei dr. Karl Heinz Trobisch van Hoeehst giste ren in het Kurhaus in Scheveningen. Waarop Lambert Jacobs^ iedereen dii ets op zijn privéleven had aan te mer ken. verlof gaf om dal. in het openbaa te doen. Het actiecomité organiseert nu een bijeenkomst van het schoolbestuur met een te vormen oudercomité. Het hoofd bestuur heeft al laten weten bij he' gewraakte besluit te blijven. Lambert Jacobs heeft inmiddels te kennen gegeven in Grubbénvorst te willen blijven werken. „Ik wil met op geheven hoofd door de straat kunnen blijven lopen", zegt hij. DJAKARTA - Tijdens een be zoek San''het hoofdkwartier van de Indonesische luchtmacht is prins Bernard onderscheiden met de „ere"-wing van de luchtmacht. j Het. insigne werd de prins opge- speld door de chef-staf van de In donesische luchtmacht, Generaal Su- woto Sukenda'r. Na het officiële bezoek aan Dja karta wacht de" prins nu een reis van een Week door Java. Gisteren be zocht hij o.a. de botanische tuinen van Bogor. Later op de dag is hij uitbundig verwelkomd in Bandoeng. O GRONINGEN De discussies over de plannen tot gemeentelijke herinde- ing en de vorming van gewesten in ons 'and beginnen in het noorden op gang e komen. Minister Beernink van binnenlandse :aken en staatssecretaris Van Veen hebben Groningen, Friesland, Drenthe •n Overijssel uitgezocht als provinciale werheden de gemeentebesturen uitge nodigd de gedachten over de plannen te 'aten gaan. Het is de bedoeling van minister Beernink zo spoedig mogelijk tot een indicatieve schets van de mogelijke ge westen in het noorden te komen, waar na nog dit jaar een herziene Wet ge meenschappelijke regelingen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Hendrik B. en zijn vier zoons oefen den een ware terreur uit in Angoren. Dat eindigde in eerste instantie in een rechtszaak. Wegens huisvredebreuk werd de bejaarde veehouder veroor deeld tot tweehonderd güTden boete en tien dagen voorwaardelijk. De vader en zijn zoons hadden het vooral gemunt op de wethouder en kassier van de plaatselijke Boeren leenbank. de heer H. Vermeulen (41). De veehouder meende ten onrechte dat hij door de bank bedrogen was en nam het de kassier kwalijk dat er fis caal beslag was gelegd op zijn tegoed. Samen met zijn zoons paste hij stelsel matig terreur toe op de heer Vermeulen en zijn gezin. Midden in de nacht denderden ze met zware vrachtwagens rond het huis van dhr. Vermeulen. Veelvuldig werd gepro- beerd de kassier klem te rijden e;i ::on- dags na de kerk werden zijn vrouw en kinderen bijna vermorzeld onder de wielen van de veehouder. „Op de dag dat mijn dochtertje be graven was, werd is 's avonds opgebeld door een van de zoons van Hendrik B.". vertelt de heer Vermeulen. „Ziezo", zei hij. „een is er kapot, jij volgt wel". Volgens de burgemeester jhr. >n E N. van Nispen tot Pannerden voelde het hele dorp zich bedreigd door de iamilu B. De stelselmatige terreur en de we tenschap dat er wapens in huis warér is er de reden van geweest dat de ar restatie toch doorgezet werd. Voorda' de politie tot de aanval overging is nog getracht de man te overreden. Een poli tieman ging alleen en ongewapend de boerderij binnen en sprak lange tijd met de veehouder. Tevergeefs. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openings:: Jen DEN EK AMI' De vele inbraken In modemagazijnen, «elke de afgelopen maanden in Twente zijn gepleegd cn waarbij grote partijen kleding zijn ge stolen, zijn volgens de politie toe te schrijven aan het optreden van gespe cialiseerde benden. Dinsdagnacht is bij een inbraak ir het modemagazijn Westerhof in Dene kamp voor een bedrag van ongeveer f 20.000.' aan herenkostuums, ochtend jassen en regenja- s. n gestolen. De diefstal werd door het dienstmeisje ontdekt. De familie Westerhof /elf was vanmorgen zeer vroeg vertrokken om een beurs te bezoeken. HOOGEVEEN Tegen de 32-jarige j koopman J. van A. uit Hoogeveen is door de officier van justitie in Assen een gerechtelijk vooronderzoek inge steld. De man wordt verdacht van het verspreiden van verknipte bankbiljet ten van 100.- in Drenthe en in het westen van het land. Van A., die nog I niet heeft bekend, is ingesloten in het huis van bewaring te Assen. De zaak kwam aan hei rollen toen I een automobilist, die onder invloed reed en werd aangehouden, aan de politie een dergelijk bankbiljet toonde. Hij zei dit van Van A. te hebben ontvangen. In Hoogeveen, Beilen en Balkbrug (O.) konden negen gevallen van verknipte in de roulatie gebrachte bankbiljetten worden achterhaald. Uit ieder bankbil jet werd een strook geknipt, waarna de overblijvende delen weer aan elkaar werden geplakt. Een aantal van deze stroken leverde een extra briefje van f 100.— op. Enkele maanden geleden werden in j Rotterdam elf verknipte bankbiljetten I gesignaleerd, terwijl ook in Noord-Bra bant dergelijke bankbiljetten in omloop j zijn gebracht. Volgens de politie zijn de laatste tijd in ons land 30 van deze bil jetten in de handel gekomen. Mevrouw Van a. werd al enkele maanden gele- i den in Rotterdam, toen ze daar in een i warenhuis een dergelijk biljet wilde I uitgeven, door de politie ondervraagd.

De Vallei | 1970 | | pagina 5