Erfurt kan begin zijn van groter begrip tussen Oost en West Kloof groeide in kwart eeuw (lit is rivella met zfn tweei:n Wetenschapsmensen keren terug naar Europa AANKLACHT TEGEN BRITS WEEKBLAD Port ex Vlucht te paard mislukt cAnti-torn mm KEVER IN DE BOOM 'POTTERS UNIA^*^ STROMEN KEERPUNT TWEE STATEN Kleine auto's vaak gevaarlijker nil yd RIVELLA thuis, op Uw gewondheid! Griekse kolonels laten mensen v riJ Voor de man in zaken 'n goed gesneden lightweight pak. Met zorg gekozen uit onze modieuze Fortex-kollektie. Natuurlijk willen we u daarbij adviseren. Maar aanpraten en opdringen is er niet bij. En vanzelfsprekend zorgen we ervoor dat zo'n kostuum ook werkelijk perfekt zit. Overal. Dan kunt u uw zakenrelaties tenminste onverveerd tegemoet treden. We weten hoe belangrijk kleding nu eenmaal is. Volgens oude zegswijze heet dat: goed gekleed is't halve werk... POTTER S CATARRH PASTILLES WOENSDAG 18 MAART 1970 BONN Hoe staat het niet de telegraaf- en telefoonlijnen voor de interna tionale pers in de Oostduitse stad Erfurt, als daar hondskanselier Brandt en de Oostduitse premier Stoph bijeenkomen? Dat zal wel meevallen, meende de Westduitse regeringswoordvoerder Ahlers in een gesprek met journalisten. „Tenslotte'", /.ei hij met een overduidelijke kwinkslag, „bevinden wij ons daar op min of meer geciviliseerd gebied...". Dit grapje van Ahlers wekte in Oost-Duitsland zo veel verontwaardi ging, dat de Oostduitse televisie zelfs vele vertegenwoordigers van Erfurt voor de camera haalde, die allemaal in dodelijke ernst kwamen betogen dat hun mooie stad toch werkelijk geen rimboe is... Dit wonderlijke misverstand illus treert hoe diep ook geestelijk de kloof is tussen de beide delen van Duitsland. Morgen gaan Brandt en Stoph praten over die kloof, die in een kwart eeuw is gegroeid, dwars over de vertrouwde landkaart waarmee de meesten van ons nog zijn opgegroeid. In 1945 verdeelden de overwinnaars het verslagen Duitsland in vier bezet tingszones. Vier jaar later al werden de Bondsre publiek Duitsland en de Duitse Demo cratische Republiek gesticht. Op 17 juni 1953 kwam het in de „Russische zone'' t.ot relletjes tegen het dwangbewind en d« ontbering. Dit machteloze, kortston dige intermezzo werd in West-Duit.s- land verheven tot nationale gedenkdag, maar vervlakte in de loop der jaren vrijwel tot een gewone vakantiedag. Jarenlang stroomden de Oostduitse vluchtelingen bij duizenden naar het westen, tot in 1961 het Oostduitse regi me de Berlijnse Muur liet bouwen en de grenzen afsloot met prikkeldraad en mijnen. De Duitse splijting was totaal. In de eerste zestien jaren na de oor log waren vooral van Oostduitse kant nog pogingen gedaan om iets van een Duitse eenheid te behouden, pogingen overigens waarvan de oprechtheid moet worden betwijfeld. De regéring-Adenauer wees alle af gezanten uit Oost-Berlijn verontwaar digd de deur. De Bondsrepubliek im mers was gesticht als voorlopige staat, als een voorspel tot de hereniging, in democratische vrijheid, met de oostelij ke landgenoten. Een keerpunt werd het jaar 1966: Terwijl West-Duitsland steeds meer be reid werd tot praten, kapselde het land van Ulbricht zich steeds onverzoenlij ker in. De regering-Kiesinger ge vormd eind 1966, met Brandt als minis ter van Buitenlandse Zaken streefde naar een schappelijke samenwerking op alle gebieden, waarop toenadering mo gelijk was. Dat gold toen nog als een gewaagde, zeer tegemoetkomende hou ding. Oost-Duitsland daarentegen presen teerde zich meer dan ooit als rechtmati ge, souvereine staat, die aan een com promis met Bonn geen behoefte had. De DDR kreeg een eigen grondwet, een eigen staatsburgerschap en probeerde bij zijn bewoners een Oostduits natio naal gevoel aan te kweken. Volkenrech telijke erkenning werd een vanzelf sprekend uitgangspunt voor alle Oost duitse eisen. Willy Brandt, eind 1969 kanselier ge worden, ging nog een heel stuk verder dan Kiesinger. Hij ging uit van het be staan van „twee staten in Duitsland" en verschoof het traditionele denkbeeld van de „hereniging" naar een verre on gewisse toekomst. Nu is de vraag: Hoeveel verder wil Brandt nog gaan? Datgene, waarover de bondskanselier zelf nóg zwijgt, heeft zijn partijstrateeg, fractieleider Wehner, al uitgesproken: Volkenrechte lijke erkenning van Oost-Duitsland is niet meer uitgesloten. Het grootste ta boe van de Westduitse politiek is daar mee op de helling gezet. Als Brandt en Stoph donderdag aan de conferentietafel zitten, zullen de Oostduitsers die volkenrechtelijke er kenning eisen als uitgangspunt voor verbetering van de betrekkingen. De j Westduitsers daarentegen zullen aller- I eerst menselijke verbeteringen verlan- jgen: meer bewegingsvrijheid over de 1 grens, meer samenwerking, garanties en tegemoetkomingen inzake Berlijn. Een snelle ruil van het één tegen het ander is nauwelijks mogelijk. Erken ning stuit in Bonn op een hele reeks hindernissen: de reacties in binnen- en buitenland, de Westduitse grondwet, vérgaande juridische consequenties. Oost-Duitsland daarentegen kan zich niet veroorloven zijn grensversperrin- gen zomaar te slopen, en het voelt niets voor concessies inzake de gehate encla ve West-Berlijn. Brandts politiek is, naar zich laat aanzien, uiteindelijk gericht op aan vaarding van de status quo. waarbij de gedachte aan een Duitse eenheid wordt verschoven naar een vreedzaam Europa van een verre toekomst. Deze koers, die loopt via erkenning van Oost-Duitsland, kan Brandt eigenlijk alleen sturen, als hij van zijn gesprekken met de Oost duitsers niet met lege handen naar huis komt. Anderzijds zal Oost-Berlijn, dat ook onder druk staat van zijn bondge noten de kans op erkenning niet zonder meer willen laten glippen. Daarin ligt de smalle speelruimte voor een eerste toenadering. WASHINGTON De bestuurders van goedkope kleine auto's komen bij auto-ongelukken vaker om het leven, en worden vaker ernstig gewond dan de bestuurders van grote duurdere auto's, aldus is verklaard tijdens een hoorzit ting van de Senaat over verkeersonge lukken. Men heeft een onderzoek gedaan naar 270.697 auto's die in 1966 en 1968 in Noord-Carolina bij verkeersongeluk ken waren betrokken. Uit het onderzoek blijkt dat inzitten den van Volkswagenbussen vaker dan die van andere auto's om het leven ko men of ernstig worden gewond. In twaalf andere automerken is het percentage sterfgevallen hoger dan het gemiddelde. Dertien auto's waren aanbevolen als zijnde „veiliger" dan andere. Het zijn op één na alle modellen van General Motors. ADVERTENTIE Rivella: puur-natuurlijke frisdrank, helder-goudgeel, verkwikkend, lèkkerl Zonder kleurstoffen of conserveermiddelen, zo zuiver als kristal. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. ATHENE Het Griekse departement voor de Opehbare Orde heeft aange kondigd, dat er 55 politieke gevangenen zullen worden losgelaten die haast drie jaar gevangen hebben gezeten en wel sinds april 1967, toen het leger in Grie kenland de macht overnam. Het totale aantal politieke gevange nen bedraagt op het ogenblik naar schatting 1651. Deze mensen, aldus het internationale rode kruis, zitten gevan gen in gevangenissen en militaire kam pen verspreid over het hele land. UELZEN Een blond Oostduits- meisje van ongeveer 18 jaar heeft, gezeten op een bruin paard, ver geefs getracht naar West-Duitsland te vluchten. Westduitse grenswachten zagen het meisje met wapperende haren op haar paard naar de Westduitste grens galopperen. Zij werd echter achtervolgd door een jeep en een ander voertuig, die haar op ongeveer vijftig meter van de door Oost- Duitsland met mijnenvelden en prikkeldraadversperringen „bevei ligde" grens wisten in te halen. Acht mannen sleurden het meisje vah haar paard, trokken haar in het voertuig en reden terug, Oost-Duits land weer in. ADVERTENTIE daniela dealtijdpas" panty L75 alléén bij uw textlelwlnkelier Met naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. LONDEN Het verdwijnen van het intellect uit Groot-Brittannië naar hoofdzakelijk de Verenigde Sta ten (de bg. Brain Drain) lfjkt op te houden. De Britse minister van Technologie, Anthony Wedgewood Benn, heeft de nationale raad voor economische ont wikkeling laten weten, dat de Britse wetenschapsmensen die naar de VS waren geëmigreerd nu beginnen terug te stromen. „Op het ogenblik willen zoveel mensen terugkomen, dat wij ze niet allemaal in een keer kunnen verwerken", al dus Fred Catherwood. de directeur- generaal van het nationale bureau van economische ontwikkeling. Vol gens Catherwood willen duizenden Britten, vooral technici, terugkomen uit de Verenigde Staten. „Een heleboel mensen willen niet meer in Amerika wonen. De oorlog in Viet nam is voor sommigen ook belang rijk. Volgens Wedgwood Benn is echter de belangrijkste reden, het feit dat Nasa en Boeing een personeelsverminde ring hebben doorgevoerd. Ook andere maatschappijen zoals Lockheed Air craft hebben geen plaatsen meer, vaak wegens financiële moeilijkhe den. Twee Britse agentschappen, die zich speciaal gericht hebben op het terug lokken van de wetenschapsmensen, melden ongeveer 1.000 ingeschreve- ven. Een Ierse psycholoog verklaarde vorig jaar dat door het wegtrekken van het intellect „de kundigheid van de be volking na verloop van tijd zou kun nen slinken tot 't niveau van de Eski mo's en de Indianen. De Britse be schaving zou dan uitsterven". Toen de uittocht zijn hoogtepunt had bereikt omstreeks 1960. vertrokken meer dan 6.000 technici per jaar naar het buitenland. Goed gekleed is 't halve werk. Lightweight kostuums van 115.- tot 225.» 'DitlMfMV Hoofdstraat/ V e< ncndaal W Vrijdag» tot 9 m awMMh/"a «wndifi «at 1 r W»*P" 4 I MOND ALE: een heuse De droom van iedere 4 jongen, een heuse auto als boom- 4 huis om in te spelen. Deze droom J werd werkelijkheid voor de 11-jari- 4 ge Tony Campbell, nadat z'n vader 4 met een grote kraan dit wagentje 4 in een boom achter z'n huis plaats- 4 te. De kever kreeg de naam ,,The J love Bug", naar een film van Walt 4 Disney over een klein wagentje met 4 menselijke eigenschappen. LONDEN De politic van Londen heeft van een zondagsblad de hoofdre dacteur en een verslaggever van schen ding van de Britse wet op staatsgehei men beschuldigd. De dagvaardiging is gestuurd naar het conservatieve weekblad „Sunday Telegraph", dat op 11 januari, een dag voor de val van Biafra, een geheim rapport over de Nigeriaanse burgeroor log publiceerde. Verdachten in deze zaak zijn de Sun day Telegraph, de 63-jarige hoofdre dacteur Brian Roberts en de 27-jarige verslaggever Jonathan Aitken. Zij zou den details van een rapport hebben ge publiceerd van kolonel Robert E. Scott, defensie-adviseur bij het hoge com missariaat in Lagos. Als gevolg daarvan werd Scott uitgewezen en Nigeria wan trouwend en boos op Engeland. Voor deze overtreding is de maxi mumstraf twee jaar gevangenisstraf. Als de zaak echter voor de kantonrech ter komt, met goedvinden van de offi cier van justitie, dan is het maximum een geldboete van 50 pond (470 gulden) of drie maanden of beide. De dagvaarding zou zijn uitgevaar digd door Sir Elwyn Jones, de directeur van de openbare rechtsvervolging. Britse regeringen zijn altijd voorzich tig geweest wat dit soort zaken betreft, om te voorkomen dat men hen zou be schuldigen van politieke vervolging. Dit is pas de vijfde keer dat men tot dergelijke maatregelen overgaat sinds 1926. De wet op het staatsgeheimen da teert van 1911. Roberts wilde slechts bevestigen dat de dagvaarding door hem en door zijn blad is ontvangen. ADVERTENTIE iT«^nToTstP,fnK«clpijn uitwerking frapp&nA en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en drogisten

De Vallei | 1970 | | pagina 9