Over de grenzen Buiten Razzia's in Praag IKKCmiDI Brug met trem m de diepte Jus dorange Tomatensap us 99 FANFANT MAAKT EEN GOEDE KANS Afgezet Meer Russen in Egypte BENDER Tom Mix Gin Astronaut bereidt zich voor VN roept op tot breken met Smith Columbia Eagle een begin Maximum snelheid in Frankrijk (110) Poststaking in New \ork i'O1 w n 1£9 1.29 Massaal ontslag van hoogleraren in Tsj.-Slowakije VLIEGERS BOOS OVER KAPEN Rechtsen zetten Sihanoek als staatshoofd af TIJDELIJK 1.25 de jam voor mannen ZWAARDEMAKER BOODSCHAP MOSKOU-PEKING BINNENSLANDS Modern behuisd III V ader schapsactie tegen Picasso KAMERBREED STEREO DOIMUCKLANJ tV.^.AfvT lY/U MILITAIREN BAAS CAMBODJA PHNOM PENH Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Sihanoek, is gisteren tijdens zijn verblijf in Moskou door een rechtse militaire staatsgreep afgezet. De macht in Cambodja is nu in handen van premier en minister van Defensie, generaal Lon Nol, en de eerste vice-premier, generaal Matak. Tot er verkiezingen zijn gehouden zal de voorzitter van de Nationale Vergade ring, Tsjang Heng als staatshoofd fungeren. NEW YORK In een nieuwsuitzen ding van de American Broadcasting Company (ABC) is gezegd, dat in de laatste weken een belangrijke hoeveel heid Russische luchtdoelraketten in Egypte is aangekomen, samen met de manschappen om deze wapens te bedie nen. Het bericht was afkomstig van de correspondent van de ABC in Rome, Barrie Dunsmore, die het doorgegeven had, per telefoon, toen hij in Beiroet was. Israëlische eenheden hebben een ar tilleriebombardement op stellingen van Arabische querrilla's in Libanon uitge voerd nadat van daaruit een Israëlische grenspost onder vuur was genomen. Aan de Israëlische stelling te Nebi Joesja, werd geen schade toegebracht, aldus een militaire woordvoerder. Bij een Egyptische mortieraanval aan het Suez-Kanaal is maandagavond een Is raëlische soldaat omgekomen. De legerleiding in Tel Aviv meldde, dat Israëlische vliegtuigen vandaag Egyptische stellingen en bunkers in de centrale en zuidelijke zones van het Suez-Kanaal hebben aangevallen. De aanval duurde een uur. Alle vliegtuigen zijn veilig teruggekeerd. ADVERTENTIE NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel De reden van de staatsgreep is ver moedelijk de crisis die in het land is ontstaan nadat men zich bewust werd van de aanwezigheid van tienduizenden Noordvietnamezen en Viet-Cong-strij- ders die het strikt neutrale Cambodja als schuilplaats gebruikten na hun ge vechten in Zuid-Vietnam. Gisteren kwamen er uit Phnom Penh al berichten dat er geen enkele vooruit gang werd geboekt in het overleg dat Cambodja, Noord-Vietnam en de Viet- Cong op verzoek van de laatste twee hielden over de aanwezigheid van de communisten in Cambodja. In een speciale boodschap over de radio, verklaarde Heng dat Cambodja zijn politiek van neutraliteit en onaf hankelijkheid zal blijven volgen en dat het al zijn verplichtingen zal nakomen. De nieuwe Cambodjaanse regering heeft snelle actie aangekondigd tegen de in het land aanwezige communisti sche Vietnamezen die de wetten over treden. Vandaar dat er op het moment een massale uittocht van Vietnamezen naar Zuid-Vietnam plaatsvindt. Eerder op de dag werden gisteren plotseling alle vliegvelden in Cambodja voor internationaal verkeer gesloten, terwijl de telefoon- en telegraafver bindingen met het buitenland afgebro ken werden. Prins Sihanoek is in Moskou om de Russen te vragen druk uit te oefenen op Noord-Vietnam zijn troepen uit Cambodja weg te halen. Hij is na de staatsgreep naar Peking vertrokken. Vanaf dinsdag waren er al berichten dat Cambodjaanse troepen de hulp van Amerikaanse en Zuidvietnamese mili tairen hadden ingeroepen om Noord- vietnamese troepen van Cambodjaans grondgebied te verjagen. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft verklaard dat het nu zeer een voudig zal zijn de in 1963 wegens grens geschillen afgebroken betrekkingen tussen beide landen te herstellen. De Amerikaanse regering beschouwt hetgeen thans in Cambodja is gebeurd, de afzetting door de regering van de staatschef, prins Norodom Sihanoek, als een strikt-binnenlandse aangelegen heid. De betrekkingen tussen de V.S. en Cambodja zijn er niet door veranderd. Maar senator Mike Mansfield vindt dat de toestand in Cambodja hem grote zorgen baart. „Ik geloof niet", zei hij vandaag, „dat we het hele verhaal zo maar moeten aannemen. Prins Siha noek is de enige man in heel Azië die ik niet in de steek zou willen laten". De Britse regering is vandaag drin gende besprekingen begonnen met de V.S. en andere landen over de staats greep in Cambodja. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen com mentaar geven, omdat deze ontwikke ling een „interne Cambodjaanse zaak" is. lY/fet het nieuwste materiaal voor nestkastjes werd, blijkens een verslag in ,,De Ned. Jager", met jj zeer gunstig resultaat geëxperi- E menteerd door de actieve Natuurbe- l schermingsvereniging ,,IJhorst- Staphorst en Omstreken" en ik zet er meteen maar bij, dat deze z.g. P.V.C.-modellen (uit harde polyvi- nyl-chloride) bij tenminste 10 stuks z a 2,50 kunnen worden besteld bij z H. Luten, Heerenweg 1, IJhorst, z post De Wijk en telefonisch: 05224 I no. 204. Vergeleken bij het tot dus- ver in zwang zijnde ,,Waveka"- I houtbetondessin, is de prijs laag, z vooral bij bestelling van grotere z posten, zoals voor natuur- en vogel- z wachters, bosbezittersgemeente- z lijke plantsoenendiensten e.d. In de lente van 1968 werden er als eersten jj enige honderden aangebracht in l Ommen (Junne) en IJhorst, waar- van al dadelijk een gunstig resul- z taat kon worden geboekt. In 1969 z was men tot een nauwkeurige con- z trole in staat. Groot bleek het aan- E tal broedgevallen van de bonte vlie- E genvanger, nl. 114 van 241 bewoon- de plastic kastjes; slechts 24 waren l niet betrokken. Bijzonder verheugen j mij de 4 matkopmezen van het rap- z port en de 14 ringmussen, doch de z éne gekraagde roodstaart valt te- gen. Men nam de proeven met mo- t dellen, die een verschillende vlieg- opening hadden, b.v. 28, 30 en 37 mm; voorts waren er experimen- ten met kleuren, doch hierbij kon geen voorkeur worden geconsta- 'teerd. Zelfs in een heldergeel huis E trok een vliegenvangerspaartje! E Een in december gehouden onder- E zoek bracht aan het licht, dat de E P.V.C.-ers als slaapplaats werden benut. De erg kleine selectieve nestkastjes (15 x 12 cm en een en- tree van 28 mm) bleken te weinig z in trek en de heer J. de Wilde z maakt ze niet meer aan. Wél wil E men proberen, spechten aan te E trekken door zeer grote kasten en E ik ben bijzonder benieuwd naar het jj resultaat; fins gelukte het nooit een r paartje voor zo'n ruime behuizing z te animeren. E 19 maart '70 A. B. WIGMAN NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een re solutie aangenomen, waarin de lid-sta- ten worden opgeroepen alle betrekkin gen met het blanke minderheidsbewind in Rhodesië te verbreken en ook het vervoer van en naar Rhodesië volledig te staken. De resolutie,' afkomstig van Finland, was een compromis-voorstel van de gisteren door Engeland en enkele Af- ro-Aziatische landen ingediende voor stellen waarover zeer veel rumoer ont stond en die leidden tot het unieke feit dat Amerika voor het eerst in de ge schiedenis gebruik maakte van zijn recht van veto. De resolutie werd aan genomen met 14 stemmen voor en een onthouding (Spanje). Na de recente opheffing van de con sulaten van diverse Westerse landen hebben nu alleen nog Zuid-Afrika, Portugal en Griekenland een vertegen woordiger in het land van Ian Smith. In de resolutie wordt tevens opgeroepen om Rodesië als lid van alle regionale en internationale organisaties te royeren. Radio Phuam Penh heeft in de vroege ochtend het communiqué van woens dagavond herhaald, waarin de regering bekend maakte dat prins Norodom Si hanoek afgezet was als staatshoofd. Het grote Japanse blad de Asahi meldt vandaag, dat in de hoofdstad van Phnom Penh de grootste gebouwendoor tanks werden bewaakt. Alle verbindin gen tussen de stad met de buitenwee- reld zouden zijn verbroken. Troepen bewaken in de stad de nationale bank, het radiostation en het gebouw van de regeringsvoorlichtingsdienst. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken maakt bekend van haar ambassade te Phnom Penh te hebben vernomen, dat het in de zwaar-bewaak- te stad gisteren over het algemeen rus tig was. GRASSE In Grasse aan de Franse Rivièèra is een proces tegen de 89- jarige Pablo Picasso begonnen. Zgn 22-jarige zoon Claude, geboren uit een onwettige verhouding van de schilder met Frangoise Gilot, eist dat Picasso's vaderschap officieel wordt erkend. Hfj wil dit om te zyner tyd recht te kunnen doen gelden op de erfenis van de bejaarde kunstenaar. .Ten tijde van de geboorte van Claude was Picasso officieel nog getrouwd met de Russische danseres Olga Koh- lova, met wie hij in 1917 huwde en die hem een zoon, genaamd Paul, schonk, die nu 49 jaar is. Van Fran- goise Gilot heeft Picasso ook een dochter, Paloma. Voorts heeft hij nog een dochter, Maria-Conception, die geboren werd uit de onwettige verhou ding die hij met Marie-Thérèse Wal ter heeft gehad. Claude en Paloma, van wie Picasso mo reel het vaderschap destijds heeft er kend, mogen zich op grond van een gerechtelijke uitspraak Ruiz-Picasso noemen. Sinds Frangoise Gilot haar succesrijke boek „Leven met Picasso" heeft gepubliceerd, wil Picasso niets meer van haar en haar twee kinderen weten. De Franse wet maakt erkenning van uit overspel geboren kinderen onmoge lijk. Van overspel kan echter, volgens de wet, niet worden gesproken als de gehuwde partij van tafel en bed ge scheiden is. De uitspraak wordt na Pasen verwacht. WASHINGTON De gezagvoerders van het gekaapte vrachtschip Columbia Eagle heeft, naar is bekendgemaakt, gezegd dat uit een opmerking van een van de twee muiters (of kapers) kan worden afgeleid, dat deze gevallen zich zullen herhalen. De twee muiters heb ben in Cambodja politiek asiel ge vraagd en dat gekregen. Een deel van de bemanning van het Amerikaanse vrachtschip, dat onder meer met vliegtuigbommen is geladen, werd indertijd op zee opgepikt, waar men in reddingsboten ronddreef. De overige 13 zeelui bevinden zich nog in, of bij het schip dat op de rede van Sihanockville, in de baai van Siam, ligt. Fred Haise, een van de astronauten voor de maanvlucht met de Apollo-13 boort tot drie meter diep in een denkbeeldige maanbodem. Bovendien kan met behulp van de apparatuur op verschillende diepten de temperatuur wor den gemeten. De geleerden willen de komende maanoperatie ondermeer benutten om meer gegevens te verkrijgen over de binnenstructuur van de maan PRAAG In Bohemen en Moravië zijn van 12 tot 14 maart op grote schaal razzia's gehouden. Woensdag werd of ficieel bekendgemaakt, dat daarbij 2.834 mensen voor ondervraging zijn aangehouden. Een soortgelijke actie had in januari plaats, kort voor de datum waarop het een jaar geleden was dat de student Jan Palach zich door zelfverbranding het le ven benam. Toen werden 1.740 personen aangehouden. Waarnemers geloven, dat de razzia's ten doel hadden eventuele anti-Russi sche betogingen de kop in te drukken, die men voor mogelijk hield in verband met de ijshockey-wedstrijd, die woens dag tussen ploegen van Tsjecho-Slowa- kije en de Sovjet-Unie in Stockholm is gespeeld. (De Russen wonnen niet). Het Tsjechoslowaakse persbureau meldde, dat van de aangehoudenen 234 zijn ingesloten en dat strafbare feiten van 652 personen aan de justitie zijn gerapporteerd. De politie had bij haar razzia 784 misdrijven aan het licht ge bracht. Daarvan hadden eenennegentig betrekking op geweld en 421 op dief stal. Vorig jaar maart leidden twee over winningen van de Tsjecho-Slowaakse nationale ijshockeyploeg op de Russen tot grote antirussische demonstraties op het St. Wenceslausplein in Praag. Het bureau van de Russische luchtvaart maatschappij werd daarbij vernield. PARIJS De dagen van de super snelle Fransen lijken te zijn geteld. De minister-president, Chaban-Del- mas, heeft aangekondigd dat er op Franse wegen met een totale lengte van 14.000 kilometer, een maximumsnelheid zal gelden van 110 kilometer per uur. Vermoedelijk zal dit al ingaan met Pasen. Men had hier en daar in het land met beperkte maximum-snelheden geëxpe rimenteerd en was daarbij tot de slot som gekomen dat het aantal dodelijke ongelukken er scherp door was gedaald. Uit een opiniepeiling is dezer dagen gebleken dat 83 percent van de ge- vraagden gunstig tegenover het invoe ren van de snelheidsbeperking stond. Niet leuk voor Citroën, die pas een auto heeft uitgebracht met een Masera- ti-motor die de wagen een topsnelheid geeft van meer dan 200 kilometer per uur... NEW YORK Woensdag is het post verkeer in New York stil komen te lig gen door een staking van de post beambten. De federale rechter heeft inmiddels de stakers bevolen het werk te hervatten, maar het is niet waar schijnlijk dat zij aan zijn bevel gevolg zullen geven. Op Kennedy Airport stapelt zich de binnen- en buitenlandse post op. De federale rechtbank in Washington heeft vandaag bevolen dat aan de sta king een eind komen moet, en de voor zitter van de bond der stakende postbe- stellers heeft doen weten, dat hij dit besluit onmiddellijk aan zijn leden zal voorleggen. De voorzitter van de 48.000 leden tel lende bond, Gus Johnson, wilde dit doen via de nieuwsmedia, en heeft deze dan ook verzocht om medewerking. Volgens de statuten van de bond mag men een speciale vergadering uitschrij ven die drie dagen van te voren moet worden uitgeroepen. Men wil dit gaan doen, maar als de leden tegen die tijd nog niet terug op het werk zijn, aldus Johnson, dan zullen zij hiertoe het be vel ontvangen. „Mocht men dan nog weigeren dan ben ik bereid hiervoor de gevangenis in te gaan", aldus Johnson. ADVERTENTIE puur uitgeperst fruit - nu voor een proefprijs ADVERTENTIE Geluid, precies afgestemd op uit gerekend üw kamer.daar moet u Bendervoor hebben. Of u nu een komplete Hi-Fi of bijvoorbeeld een grammofoon met versterker zoekt..-. Bender vindt het perfekte voor üw kamer. Al moeten ze er verschillende grote merken voor kombineren. Al moeten ze er speciaal voor naar uw huis om het daar te proberen maar ja, Bender heet ook niet voor niets deskundig in klank Arnhem. Steenstraat 54 - tel. 25406 Amsterdam - Breda - Lelden - Rotterdam k Geniet van alle B3 fruitsappen - puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, .abrikozen, peren en perziken. ROME De christen-democraten en de democratisch socialisten hebben zich woensdagavond bereid getoond het hun door de Italiaanse kabinetinformateur Amintore Fanfani voorgelegde program ma voor een nieuwe coalitie-regering te onderschreven. De PSI, de Italiaanse socialistische partij, zal pas heden haar standpunt aan Fanfani bekend maken. Het vijf punten omvattende pro gramma van Fanfani werd door de christen-democraten en de democra tisch socialisten een „degelijke basis" genoemd voor de vorming van een nieuwe regering. Op partijsecretaris Francesco de Martino zou door de linkervleugel van de PSI grote druk worden uitgeoef- fend, opdat de PSI het programma van Fanfani zal afwijzen. Nietemin ver wacht men dat ook de PSI zal meegaan. Met betrekking tot de twee grote De spoorbrug over de Kakaskia\lege kolentrein, bestaande uit 100 uia- rivier in Roots in de staat Illinois gons, overheen denderde. Twee loco- in de V.S. is bezweken, terwijl er een1 motieven en verscheidene wagens ver dwenen onder water. Drie spoorweg mannen liepen verwondingen op. PRAAG Zevenentwintig hooglera ren van de faculteit der wijsbegeerte aan de Karei-universiteit in Praag zijn onlangs ontslagen. Onder hen bevindt zich de bekende filosoof Karei Kosik, die op 31 mei van het vorige jaar uit het centrale partijcomité werd gestoten. Andere ontslagen hoogleraren zijn o.a. Vaclaf Cerny, specialist in de Romaan se talen in litteratuur en de historici Durman, Dolezel en Macek. Deze laatste, die directeur is geweest van het ge schiedkundig instituut van de academie van wetenschappen, heeft actief deel genomen aan de voorbereiding van het „zwartboek", dat het instituut na de in val van de troepen van het Warschau pact in Tsjecho-Slowakije het licht deed zien. De politie is nog steeds ijverig bezig alle exemplaren van het „zwartboek" op te sporen. Zij beschikt daarbij over een lijst van personen aan wie het boek was toegezonden. struikelblokken bij de vorming van een nieuwe regering: de echtscheidings kwestie en de kwestie van de betrek kingen met de communisten, zou Fan fani het volgende hebben voorgesteld: Met het Vaticaan moeten bespre kingen worden geopend over het wets ontwerp waarbij de echtscheiding wordt gelegaliseerd, de resultaten van deze besprekingen moeten aan het par lement worden voorgelegd. Wat betreft de betrekkingen met de communisten stelt Fanfani voor dat waar mogelijk op regionaal, provinciaal en gemeentelijk niveau centrum-links het bestuur in handen moet nemen, waar dat niet mogelijk is zou samen werking met alle andere partijen ook met de communisten tot stand kun nen komen. ADVERTENTIE Eindelijk is er... de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om,,lang"te drinken T)e gisteren afgezette prins Norodom Sihanoek heeft als een soort „verlicht despoot" gedurende bijna twintig jaar zijn land geregeerd. Ach tereenvolgens als koning, premier en staatshoofd. Jarenlang heeft de 47-jarige Sihanoek met wisselend succes een politiek van „positieve neutraliteit" gevoerd. Hij liet steeds zowel het Oosten als het Westen raden wat hij wilde. Hij wat een intensieve en vurige nationalist, die met zijn raadselachtige glimlach zijn kleine, zeven miljoen zielen tel lend land, afzijdig wist te houden van de oorlog in Vietnam en Laos. Voor zijn eigen volk combineerde hij het aureool van een voormalige ko ning met het aanzien van een actieve staatsman en een uit het volk voort- mend bekwaam en wispelturig poli ticus. In het buitenland wist men vaak geen raad met zijn onberekenbaarheid. Cihanoek heeft zowel Thailand a la Zuid-Vietnam van agressie be schuldigd. Hij heeft beide landen „Amerikaanse lakeien" genoemd. Cambodja ontving vroeger van Ameri ka economische en militaire hulp, maar maakte hier in 1963 een einde aan. De VS werden door Sihanoek beschuldigd van „inmenging in do binnenlandse aangelegenheden" van Cambodja. In 1965 verbrak hij de di plomatieke betrekkingen met de Ver enigde Staten. Vorig jaar heeft hij zo weer aangeknoopt. Hij beschuldigde Noord-Vietnam van steun aan de communistische guerril la's die in zijn land opereerden. De cember vorig jaar verklaarde hij, dat NORODOM SIHANOEK koorddanser het misschien nodig zou zijn de be trekkingen met Noord-Vietnam en do Viet-Cong te verbreken. In de afgelopen zes jaar heeft hij zes maal een officieel bezoek aan Peking gebracht. Volgens Westelijke waarne mers in Pnom Penh, zou hij met Chi na tot overeenstemming willen ko men, omdat volgens hem dit land uit eindelijk geheel Zuid-Oost-Azië on der controle zou krijgen. Over het socialisme, dat Boeddhistisch en niet-Marxistisch is, dat hij in zijn land heeft willen verwezenlijken, heeft hij eens gezegd, dat dit „op den duur de beste verdediging tegen het communisme is". prins Norodom Sihanoek is in 1922 geboren als rechtstreekse af stammeling der „god-koningen" van het oude Khmer-rjjk. Hjj studeerde aan het „Lycée Chasseloup-Laubat" in Saigon. In 1941, tijdens de Japanse bezetting, volgde hij zijn overleden grootvader, koning Sisowath, op de troon van Cambodja op. Na de oorlog keerden de Fransen in In- do-China, waarvan Cambodja een on derdeel was, terug. Sihanoek ging naar Parijs, om aan een cavallerie- en tankschool te studeren. Terug in zijn land vormde hij in 1947 een raad van ministers en een wetgevende ver gadering. Bij de parlementsverkiezingen won de democratische partij 50 en de liberale partij 19 zetels. In 1952 werd de de mocratische partij uit de regering ge zet, waarna zij een tegenstandster van de koning bleef. Na de Geneefse conferentie van 1954 werden Cambodja, Laos en Vietnam onafhankelijke staten. Begin 1955 deed Sihanoek afstand van de troon ten gunste van zijn vader, prins Soe- ramarit. prins Norodom Sihanoek, die zich door een referendum verzekerd wist van de steun van de bevolking, richtte na zijn troonsafstand een el- gen politieke partij op, de socialisti sche volksbeweging. Hij werd pre mier van een nieuwe regering. In april 1960 overleed zijn vader, ko ning Norodom Soeramarit. Sihanoek werd staatshoofd zonder de titel van koning aan te nemen. Zijn moeder, koningin Kossamak Nearirat, be noemde hg tot „bewaarster" van de lege troon. In 1955 huwde prins Sihanoek met de mooie prinses Monique, die van Duit se afkomst is. Sihanoek houdt van het spelen en com poneren van westerse jazzmuziek. Hij liet echter zijn eigen kinderen les ne men in de moeilijke oude Khmer- dansen. In zijn paleis trad hij vaak in toneel stukken op. Hij vervaardigde ook speelfilms, waarvoor hij zelf het script en de muziek schreef. In zijn vrije tijd deed hij ook nog aan journalistiek werk. Buitenlandse be zoekers toonde hij niet alleen nieuwe fabrieken, waarvan er veel met Chi nese steun zijn gebouwd, maar ook de oude tempels van Angkor, eens de tempelstad van het oude Khmer- rijk. Zijn afzetting gisteren kan wel eens het einde van een neutraal Cambodja en intrede in de Vietnamese oorlog betekenen. Zuid-Oost-Azië is, hoewel Nixon het misschien anders wilde, meer d"an ooit een heksenketel. LONDEN. Verkeersvliegers uit 51 landen hebben gewaarschuwd, dat zij rich het recht voorbehouden het luchtverkeer te boycotten naar elk land, dat nalaat passende maatregelen te nemen tegen sabotage op vliegtuigen en vliegtuigkaping. Deze waarschuwing stond in een verklaring die woensdag werd uitgegeven aan het slot van de jaarlijkse conferentie van de internationale federatie van ver keersvliegers (IFALPA), die gedurende een week in Londen is gehouden. Ook tegen vliegvelden waar volgens de IFALPA onvoldoende veiligheidsmaat regelen zijn getroffen is een boycot mogelijk.

De Vallei | 1970 | | pagina 11