Kwasi-bankbiljetten van 2000 leiden tot oplichting Staking bij Arnhemse kunstakademie KOM MLÏ OPHALEN Vijf jaar eis voor doodslag in woonwagenkamp Nederland steunt wederopbouw van Willemstad allebei natuur lijk! Bolletje Hoogspann ingsdraad ernstige bedreiging vogels Naardermeer Waarom méér betalen? Praktica nova I f360, Leerlingen en docenten eensgezind Passiespelen Tegelen jaar uitgesteld Oud-minister Mulderije overleden Bende pleegde in Utrecht 55 inbraken 'Sommige mensen kiezen Martini omdat het beter staati Demeeste mensen kiezenMartini omdatdiebeter smdakt... ."GRATIS: Geen vervolging voorzitter van gezondheidsraad Rechter beveelt vrijlating van patiënt uit Mesclagasiel NS-abonnement geeft reductie bij streekvervoer ROGGEBROOD TARINI-ROG Bezwaren tegen plan Teleurgestelde inbreker stichtte brand Klacht ingediend tegen politie „mishandeling" Geen subsidie voor Salvation' Eis inzake luchtverversing werd niet tijdig inge 1 MARTINI PRETVOGEL NO. 2 J® Hilversum staat achter dader STEN GUN ANALFABEET Affaire Korsten Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! moeZJegcoamf NIEUWE WEGEN LENING DESKUNDIGE DONDtküAÖ 19 MAAK I 19/0 A MSTERDAM In verschillende plaatsen in het land o.a. in Amsterdam zijn de laatste dagen bankbiljettenvan tweeduizend gulden verspreid. Ze zijn gedrukt in de Ameri kaanse staat Californië. Er moeten er zo'n 2,5 mil joen van in omloop zijn gebracht. De Amsterdamse centrale recherche vermoedt dat het om een ludieke actie van „Omroep 2000" en van de politieke groepering Amsterdam Ka bouters tad gaat. I)e „bankbiljetten" lijken erg op de beslaande biljetten van duizend gulden. Ze zijn in Amster dam zelfs van de daken geworpen. Er is, volgens de recherche, geen sprake van vervalsing omdat de waardevan de biljetten niet gelijk is aan die van een bestaand betaalmiddel. Er zijn intussen al twee Amsterdamse jongelui gearresteerd wegens oplichting. Ze wilden in het Westduitse Kleef met zo'n biljet van tweeduizend gulden betalen. De Amsterdamse recherche ver wacht de komende dagen nog meer arrestaties voor dit vergrijp. ARNHEM. De leerlingen en do centen van de Arnhemse Akadeinie voor Beeldende Kunsten zijn vanmor gen in staking gegaan. Ze krijgen tij dens Ihiii verblijf in het glazen Riet veld-paleis een lezing over ademha lingstechniek, verluchtigd met enkele films. De akademie heeft van minister Ve- ringa geen antwoord gehad op de eis vóór vandaag toe te zeggen dat het ge bouw eindelijk een luchtverversings installatie krijgt. Elk jaar weer als de zon terugkomt hebben de leerlingen allerlei klachten zoals flauwvallen en ademhalingsmoeilijkheden. Een brief van staatssecretaris Gros heide, die schreef voor een koelinstal latie te zullen zorgen, hebben de leer lingen naast zich neer gelegd. „We heb ben ook verse lucht nodig". In het gebouw zullen de kunstacade mieleerlingen plastic koepels opblazen met opschriften als noodaggregaat en zuurstofwisselaar. Op de gevel staat al sinds enkele dagen het opschrift: kunstmatige ademhaling. ADVERTENTIE MARTINI ROSSI rosso - bianco - extra dry ADVERTENTIE AMSTERDAM In een aantal Hilversumse cai'cs stonden collectebussen met het opschrift „Voor Foeke". De advocaat, mr. K. W. Zieleman, wiens honorarium op die manier werd ingezameld, noemde dat gisteren voor de Amsterdamse recht bank kenmerkend «voor de waardering die zijn cliënt Foeke J. (44) geniet. Het Hilversumse woonwagenkamp, waar Foeke al meer dan tien jaar zijn handel in oude metalen drijft, betreurt dat juist hij de cel indraaide voor de dood van de 42-jarige („Rooie"( Piet Baum. Ook uit het requisitoir bleek dat daarover meer wordt getreurd dan over de dood van Piet zelf. „De politie verzette zich met hand en tand tegen zijn komst naar Hilversum", vertelde mr. Zieleman. „Hij liet in ver schillende kampen een spoor van slachtoffers na. In Amersfoort is er een nog steeds invalide". Piet was volgens de politie een mees ter is het „zuigen", het op een geniepige manier tot het uiterste tergen. Pas als zijn slachtoffer het kookpunt bereikte, trok hij zich snel terug. Zo was het ook gegaan op de middag van 20 oktober. Piet kwam met het bij hem gebruikelijke alcoholpercentage te rug van de automarkt, kreten slakend als „Ik ruim de hele rotzooi op, daar heb ik wel drie jaar voor over'Tegen Foeke riep hij: „Als jouw zoons op de markt komen schiet ik de darmen uit hun lichaam". Hij vond dat Foekes zoons, die in auto's handelden, te weinig zaken deden met zijn eigen zoon, een autosloper. Daarover was al eerder een schietpartij ontstaan. Daar was Foeke niet bij geweest, maar nu was hij het die ondanks zijn bedaarde en vreed zame karakter over de rode streep raakte. Terwijl Piet zich ijlings in zijn eigen woonwagen terugtrok, rende Foe ke hem schietend met een pistool ach terna. Toen hij hem met hei pisiooi niet troi, greep nrj de siengun cue nij ai sinus ue ue vi ij ding uuai. Fiti viuciitte naar ae slaapkamer acuter in zijn wa gen, maar -toene maaKie een omtreK- A.enüe Dewegrng en cioorzeeiue ue araapKamer m» negentien tvogeia. Acht raakten er Piet, die kort daarop stierf. „Hij werd neergeschoten ais een haas in zijn leger", uescnreei ue onicier van Justitie, mr. J. J. Abspoel, het. „iviaar zeus ais nel een haas was ge weest, was het nog een ongeooriootde manier van jagen n»e oiucier was er van overtuigd dat Foeke, een man met een vrijwel onbevlekt verleden, in nor male omstandigheden nooit tot doodslag zou zijn gekomen. Daarom had hij ge zocht of er sprake kon zijn geweest van noodweer. Tevergeefs, want er had voor roeke geen ogenblik echt gevaar gedreigd. Mr. Abspoel voelde zich verplicht te gen Foeke analfabeet maar volgens de psychiater normaal intelligent en niet gestoord een vrij zware straf te eisen: vijf jaar met aftrek. „Al valt het te betreuren dat een man als hij jaren in de gevangenis moet doorbrengen, een lichtere straf zou als onrechtvaaardig kunnen worden opgevat en represailles uitlokken. De straf mag niet de indruk wekken dat er aan het doden van ie mand in een woonwagenkamp niet zwaar wordt getild". Mr. Zieleman noemde de afschrik kende werking die er volgens de offi cier van de straf moest uitgaan, een „verkalkt" begrip. Hoe het milieu over Foekes daad denkt, bleek volgens de advocaat wel uit de brieven die in het huis van bewaring arriveren. „Je blijft onze vriend", „Foeke, dat verdien jij niet", las mr. Zieleman eruit voor. En: „Mogen God en de heren rechters je bijstaan". „Als het volksgeweten er zo over denkt", pleitte hij met overtuigings kracht, ..mag dat dan geen advies voor de rechtbank zijn?" DEN HAAG De Haagse officier van Justitie, mr. Van 't Veer, zal geen vervolging instellen tegen de voorzitter van de gezondheidsraad dr. Haex. Dr. Haex had de vorig jaar augustus over leden public relations adviseur Ben Korsten onder behandeling. Tegen dr. Haex was een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld, omdat hij een onjuiste medische verklaring had on dertekend. De omstandigheden waaron der het feit zich heeft afgespeeld ma ken het niet aannemelijk dat dr. Haex schuld treft, aldus de officier van jus titie. In verband met het gerechtelijk on derzoek werd dr. Haex op zijn eigen verzoek buitengewoon verlof als voor zitter van de gezondheidsraad verleend. De plaatsvervangend directeur-generaal van de volksgezondheid, de heer W. B. Gerritsen heeft deze functie sindsdien waargenomen. Binnenkort zal staatsse cretaris Kruisinga beslissen of dr. Haex weer in zijn oude functie kan optreden. In de zaak Korsten is wel een vervol ging ingesteld tegen een Haagse arts die ervan verdacht wordt Korsteh met val se recepten aan morfine te hebben ge holpen. VENLO De Tegclse Passiespelen, die om de vijf jaren in het openlucht theater De Doolhof worden g«-l»ouden en waarvan de opvoering voor dit jaar was gepland, zijn voor een jaar uitgesteld. De opvoering zal nu in 1971 plaats vin den. Dit heeft de voorzitter van de Stichting Passiespelen Tegelen, de heer J. Teeuwen, meegedeeld op de jaarlijk se algemene vergadering. Het stichtingsbestuur heeft enkele alternatieve plannen tot verandering van de passiespelen ontvangen, o.a. van Godfried Bomans, waardoor men het niet meer verantwoord acht met passie spel in zijn oude vorm nogmaals op te voeren. Dit houdt in dat de tekst van Pater Schreurs, die van 1940 dateert, wordt vervangen door een nieuwe tekst, gebaseerd op de binnengekomen sugges ties. Reeds wordt gewerkt aan het zien van de bruikbare teksten uit de bijbel in de nieuwe opzet van de komende passiespelen. Voor de opvoering van de spelen in dit jaar had de raad reeds een subsidie van 25.000.beschikbaar ge steld. DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. J. Slotemaker, heeft de vrijlating bevolen van de heer A. de Z„ die in het Mesdagasiel in Gro ningen wordt verpleegd. Mr. Slotema ker achtte de vrijheidsbeneming van de patiënt, die in Groningen wordt ver pleegd ingevolge een terbeschikking stelling van de regering, een onrecht matige daad. Hij zei dit in een kort ge ding dat mr. J. Bakker-Weesing na mens de heer De Z. tegen de staat had aangespannen. De heer De Z. was zowel door de Groninger als de Haagse rechtbank ter beschikking van de regering gesteld. De Haagse terbeschikkingstelling liep in ja nuari af. De Groninger rechtbank stel de zich anders dan tot nog toe het ministerie van Justitie op het stand punt dat na afloop hiervan pas de Gro ningen t.b.r. ging lopen. Gevolg hiervan was, dat de heer De Z. in het Mesdag asiel bleef opgesloten. Mr. Slotemaker meende echter dat de twee tbr's samen hadden gelopen. AMSTERDAM In zijn woning te Amsterdam is op 74-jarige leeftijd overleden mr. dr. H. Mulderije, oud-mi nister van justitie en advocaat-procu reur in de hoofdstad. De heer Mulderije werd op 4 januari 1896 in Zutphen geboren, waar hij het stedelijke gymnasium bezocht. In 1920 promoveerde hij in de rechtsweten schappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht en vestigde zich in het zelfde jaar als advocaat en procureur in Am sterdam. Van 1920 tot 1935 was hij se cretaris van de Nederlandse vereniging van aardewerkfabrikanten. Van 1930 tot 1946 trad hij op als seretaris van de Amsterdamse Industrievereniging. Mr. Mulderije trad van 1951 tot 1952 op als minister van justitie in het twee de kabinet Drees. Sinds .1929 was hij lid van de CHU. In deze partij heeft hij vele functies bekleed, onder andere lid van het hoofdbestuur, voorzitter van de kamerkring Amsterdam. Sinds juni 1962 maakte mr. Mulderije voor de CHU deel uit van de provinciale staten van Noord-Holland. Dit jaar had hij zich niet herkiesbaar gesteld. De heer Mulderije was voorzitter van het Ikor (Interkerkelijk Overleg in Ra dio-aangelegenheden) penningmeester van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. In de jaren rond de twee de wereldoorlog was hij actief bij de reorganisatie en wederopbouw van de Nederlands-hervormde Kerk. Hij was lid van verschillende kerkelijke commis sies, onder andere van de commissie voor kerkelijk overleg en lid van het hoofdbestuur van het „hervormd ver bond van kerkherstel" en van de syno dale reorganisatiecommissie 1938. DEN HAAG Overleg tussen de Ne derlandse Spoorwegen en de Koninklij ke Nederlandse vereniging van trans port-ondernemingen hebben er toe ge leid, dat deze zomer enkele abonne mentskaarten van de NS recht zullen geven op reductie bij de openbare streekvervoerbedrijven. De regeling zal voorlopig alleen betrekking hebben op het 8-daagse „kris-kras-abonnement" en de tienertoerkaart van NS. Houders van een dergelijk abonne ment kunnen bij de streekvervoeron- dernemingen een retour of enkele reis kopen tegen half geld. Deze regeling zal bij wijze van zomer-aanbieding gel den voor de maanden juni, juli en au gustus. De thans getroffen regeling is een gevolg van het constante overleg tussen KNVTO en de Nederlandse Spoorwegen om door meer samenwer king tussen openbaar vervoer over de weg en de spoorwegen te komen tot voor de reizigers gunstige regelingen. DEN' HAAG Nederland zal de regering van de Nederlandse Antillen bjjstaan bij de wederopbouw van Willemstad (Curaeao) dat bij de onlusten van 30 mei vorig jaar zwaar werd getroffen. De wederopbouw van de vernielde winkels en andere panden gaat ongeveer 35 miljoen gulden kosten. Er moet voor dertien miljoen aan nieuwe wegen worden aangelegd. Daarnaast is voor twintig miljoen schade aangericht aan voorraden en andere inventaris. ADVERTENTIE UTRECHT. De Utrechtse politie heeft tien mannen aangehouden die be trokken zijn geweest bij 55 inbraken. De mannen zijn tussen de achttien en dertig jaar oud. Er was ook een vijf tienjarige jongen bij. Zij drongen in Utrecht en omstreken kantoorgebouwen, fabrieken en wonin gen binnen, waarbij voor zo'n vijftig duizend gulden werd meegenomen. Uit een Utrechts herenmode-magazijn werd voor 4500 gulden aan goederen meege nomen. De bende had een kelder als ontmoe tingspunt, waar bovendien hasjiesj en marihuana werd gerookt. Het geld werd meestal onder elkaar verdeeld. ADVERTENTIE vacuum verpakt nieuwe stijl NA ARDEN De vogelstand van het Naardermeer. bekend als enige broed plaats in W'est-Europa van lepelaars en aalscholvers wordt met uitroeiing be dreigd. Het provinciaal elektriciteitsbe drijf van Noord-Holland wil een 380 K\-hoogspanningsleiding leggen tussen de nieuwe centrales van Diemen en Le lystad. Dc leiding met bij de brug naar Zui delijk Flevoland bijna zeventig meter hoge masten zal precies in de aanvlieg route van lepelaars en aalscholvers komen te liggen. Een derde beroemde kolonievogel van het Naardermeer, die ook alleen in Nederland voorkomt, de purperreiger, wordt nu al met de on dergang bedreigd door een hoogspan ningsleiding die ten zuiden van het meer is aangelegd. Uit onderzoekingen is gebleken dat de purperreigers op weg naar hun voedsel- gebieden in het Hollandse plassenge- bied doodvliegen tegen de draden. Bc- ZEIST De Zeister politie heeft gis teren de 21-jarige los-arbeider W. A. K. aangehouden wegens inbraak en brand stichting. De man had in een dronken bui inge broken in enkele huizen in Zeist. Om dat hij niet veel van zijn gading vond stak hij, om zich te wreken, de bezochte huizen maar brand. Bovendien richtte hij nog vele vernielingen aan. K. werd gearresteerd nadat hij tegen een brandweerman had gezegd: „Ik heb net ingebroken, maar ik vond niets, toen heb ik de boel maar in de fik ge zet. Hiernaast ben ik ook geweest en daar brandt het ook lekker". zwaren tegen de nieuwe leidingen zijn tijdens een openbaar gehoor in Muiden ingediend door o.a. de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten waar van de directeur mr. H. P. Gorter het adres toelichtte. Bezwaarschriften waren ook afkom stig van de Bond voor Heemkunde, de vogelbescherming en de vereniging De Hollandse Molen. Er werd vooral op aangedrongen in versneld tempo een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van ondergrondse kabels. Eventuele hieraan verbonden meerkos ten zouden mogelijk dertig miljoen gul den kunnen bedragen. Vice president en minister van finan ciën S. G. M. Rozendal (41) en minister zonder portefeuille F. J. Tromp (44) van de Antillen zijn bijzonder tevreden over het resultaat van de onderhande lingen die zij de afgelopen weken In Den Haag over de wederopbouw van Willemstad hebben gevoerd. Nederland neemt voor de aanleg van nieuwe wegen in de getroffen wijken van Willemstad negen miljoen gulden voor zijn rekening. De Antilliaanse re gering krijgt daarbij vier mlijoen als lening, op nog nader overeen te komen voorwaarden. De inventarisschade van twintig mil joen zullen de getroffenen zelf moeten opbrengen. Het zakenleven op Curaeao heeft in tussen een financieringsmaatschappij gering krijgt daarbij vier miljoen als kosten van wederopbouw zal beleggen. Lening De Nederlandse regering wil voor de overige nodige dertig miljoen de Euro pese Investeringsbank en de Participa tiemaatschappij voor de Nederlandse Antillen interesseren. In beide onderne mingen is Nederland deelgenoot. Op korte termijn zal met de weder opbouw van Willemstad worden begon nen. De opbouw is een onderdeel van een groter sociaal opbouwplan voor de Antillen. Ook daaraan zal de Neder landse regering meewerken. Mr. Broersma van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning zal de Antilliaanse regering advi seren bij de wederopbouw van Willem stad. Prof. dr. J. Zijlstra president-direc teur van de Nederlandse Bank, zal een deskundige afstaan voor de opzet van een Centraal Planbureau op de Antil len. Vertegenwoordigers van het kabi net van vice-premier Bakker (voor de West), de ministeries van sociale zaken en financiën en de vakbonden zullen bestuderen welke sociale wetten in de Antillen kunnen worden afgekondigd. De heren Rozendal en Tromp keren morgen naar Willemstad terug. AMSTERDAM De 24-jarige me juffrouw M. J. Mooij en de 25-jarige A. M. J. Meur.s hebben bij de Amster damse officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, een klacht ingediend tegen de gemeentepolitie. Ze zeggen door de politie te zijn mis handeld tijdens een demonstratie voor het Amerikaanse consulaat op 14 maart. De heer Meurs zou, volgens zijn klacht, door een tiental agenten zijn geschopt en geslagen. Na zijn arrestatie zou een agent hebben gezegd: „Ze moesten jul lie met de rug tegen de muur zetten en de mitrailleur erover, gewoon neerknal len. Die tijd van Hitler was nog niet zo slecht". Mejuffrouw Mooij klaagt, dat zij door vier agenten van achteren is be sprongen. ..De agenten sloegen mij met hun knupüels op hoofd, gezicht, nek, schouders en benen", schrijft zij in de klacht. AMSTERDAM In antwoord op een subsidie-aanvraag van John de Crane N..V Internationale Concertdirectie Ernst Kraus voor het uitbrengen van een Nederlandse versie van de Ameri kaanse rockmusical „Salvation" heeft het impresariaat van de Minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk, dr. Klompé. de mededeling ont vangen „dat het niet mogelijk is u een subsidie te verlenen in de kosten ver bonden aan hel uitbrengen van de mu sical". Gezien de hoge investeringen, het ex perimentele karakter van deze musical en de zeer actuele thematiek meenden de initiatiefnemers aanspraak te kun nen maken op een garantie van de overheid. Een gesubsidieerd gezelschap in Nederland is volgens hen immers nooit in staat een dergelijke voorstel ling uit te brengen. ADVERTENTIE Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verder! éénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sluitersignaal,quick returnspiegel, verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 sek. -f B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum

De Vallei | 1970 | | pagina 13