Onzeker spelend Feijenoord via 2-0 overwinning in halve finale Coen Moulijn „killer" voor de Oostduitsers WIE VAN DE DRIE? Happel en Belger vol lof voor elkanders formaties MOEIZAME REVANCHE OP FC VORWaRTS iisilii Bekerkampioenen Runners Üp-Cup sport ROTTERDAM Feijenoord heeft zich geplaatst voor de halve finale van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen. Het Oostduitse FC Vorwarts leed in de Rotterdamse kuip een 20 nederlaag, na thuis met 10 te hebben gewonnen. Feijenoord is een ronde verder, maar vraag niet hoe. De strijd van gisteravond heeft gevreten aan de zenuwen van het legioen, want dit Feijenoord speelde ver onder de maat. Het het ontstellende gaten vallen in de defensie, speelde op het middenveld uitermate slordig en ongecon troleerd en miste aanvallend zóveel kansen, dat de strijd tot het laatst uiterst spannend, maar bepaald niet fraai bleef. Twintig minuten waren er nog te spelen, toen de Rotter damse formatie alle gelegenheid kreeg om de zege veilig te stellen. Moulijn werd in het Duitse strafschopgebied gehaakt, tijdens een snelle rush, en Kindvall mocht er een strafschop voor nemen. Hij deed dat zó slordig, dat de voortreffelijke Oostduitse doelman. Zulkofski, de bal kon stoppen. En dat was bepaald niet de enige mogelijkheid, die de falende Zweed in deze strijd teniet deed gaan. Het bleef daardoor 20 en de angst, dat de Oostduitsers als nog een tegengoal zouden scoren, waardoor zij de volgen de ronde zouden hebben bereikt, omdat dat doelpunt dan dubbel zou hebben geteld, bleef vreten aan de zenuwen. Want de uitvallen van Vorwarts waren zeker niet van ge vaar ontbloot. Hóe gevaarlijk ze wel waren bleek kort na het missen van die beruchte strafschop. Bij een vrije trap op rechts werd de bal scherp voor het doel van Treytel ge plaatst en via de paal ging de kopbal van Strübing naast. WWWK'WX'M*» ROTTERDAM Wie van de drie winnaars van de andere kwartfinales in het toernooi der landskampioenen zal de volgende tegenstander van Feijen oord zijn? Het lot zal daarover morgen beslissen. De drie mogelijkheden zijn: Celtic Glasgow, Leeds United en Legia War schau. Celtic Glasgow verloor gister avond in Florence met 1-0 van Fioren- tina, maar won thuis met 3-0; Leeds United had gisteravond tegen Standard Luik een strafschop nodig voor een 1-0 overwinning en won de eerste ontmoe ting met dezelfde cijfers en Legia Warschau versloeg gisteravond het Turkse Galatassaray met 2-0, nadat het in de uitwedstrijd met 1-1 had gelijk gespeeld. De kwartfinales van de strijd om Eu ropa Cup II, het toernooi der beker- „Hier die bal", lijkt Coen Moulijn te roepen tegen de Duitse doelman TUXköfski, die het ronde ding kennelijk niet aan zijn snelle tegenstander kwijt wil. kampioenen, leverden gisteren de vol gende resultaten op: Schalke '04 - Di- namo Zagreb 1-0 (eerste wedstrijd voor Schalke '04); Gornik Zabrze - Levski Spartak 2-1 (eerste wedstrijd 3-2 voor Levski Spartak); Manchester City - Academica Coimbra. Na verlenging 1-0. Eerste wedstrijd 0-0. Goeztepe Izmir - AS Roma 0-0. Eerste wedstrijd 2-0 voor Roma. Geplaats voor de halve finales der halve: Schalke '04, Manchester City, AS Roma en Gornik Zabrze (Polen), Ook voor Ajax geldt het „Wie van de drie?" De Amsterdammers hadden zich al voor de halve finale geplaatst. Giste ren werden gespeeld: Arsenal - Dyna mo Bacau 7-1 (Arsenal won de eerste wedstrijd met 0-2); Newcastle United - Anderlecht 3-1 (Anderlecht won de eer ste wedstrijd met 2-0); Internazionale Milan - Hertha BSC 2-0 (Hertha BSC won de eerste wedstrijd met 1-0). Voor de halve finale plaatsten zich derhalve naast Ajax: Arsenal, Ander lecht en Internazionale Milan. Het was werkelijk onbegrijpeDjk, hoeveel domme fouten er in de Rotter damse defensie werden gemaakt. Linksverdediger Van Duivenbode ver leende keer op keer de snelle Nachti- gall, die geregeld van positie wisselde met Begerad, vrije doortocht en gedu rende de eerste helft was Geels als rechterverdediger nergens. Het was een enorme gok van trainer Ernst Happel om deze Geels, die geruime tijd „bui tenspel" had gestaan en bovendien van origine geen verdediger is, als rechts- verdediger te laten spelen. Gezegd moet worden, dat hij zich in de tweede helft aanzienlijk beter weerde, hoewel hij ook toen nog veel fouten maakte. Vermoedelijk tengevolge van de on zekerheid van zowel Van Duivenbode als Geels werden er ook in het verdedi gingscentrum door Israël en Laseroms nogal wat fouten gemaakt, hoewel ze toch een redelijk goede wedstrijd speel den. Bovendien ontbrak op het midden veld te vaak de aansluiting, waardoor Vorwarts gedurende lange perioden dat middenveld kon beheersen. Want ook Hasil en Jansen bereikten niet de vorm, die wij van hen gewend zijn. Omdat in de aanval Van Hanegem en vooral Kindvall ook al niet hun beste vorm demonstreerden, bleven er slechts twee spelers over, die werkelijk topklasse lieten zien. Dat waren Wery en vooral Coen Moulijn. De frêle Rotterdamse linksbuiten is naar onze mening de oorzaak geweest van de uiteindelijke overwinning van Feijenoord. Zijn rushes stichtten keer op keer verwarring in de hechte Oost duitse defensie, die te vaak alle ruimte kreeg. Het was ook Moulijn, die het eerste doelpunt op schitterende wijze voorbereidde en later Kindvall enkele mooie kansen alsmede eenstrafschop offreerde. Het leek aanvankelijk een groot feest te worden in de Feijenoord-kuip, want het publiek roerde zich als nooit tevo ren en al ver voor de wedstrijd weer klonken uit volle borst het nieuwe Feij- enoord-lied en het „Hand in hand, ka meraden". Vuurpijlen gingen de lucht in en vuurwerk werd overal tot ont ploffing gebracht. Wie echter gedacht had, dat FC Vorwërts daardoor geïnti mideerd het veld zou opkomen, had zich deerlijk vergist. De Oostduitse ploeg, die een aan zienlijk betere indruk maakte dan vori ge week landgenoot Carl Zeiss Jena te gen Ajax, startte koelbloedig en onder nam al in de eerste minuut via de snel le Nachtigall een uitval, waarbij de on zekerheid en het gebrek aan snelheid van Van Duivenbode onbarmhartig aan het licht traden. Het Legioen hield zijn hart vast en het kon het blijven vast houden bij enkele mistrappen van Geels, waardoor Begerad en Nöldner tot gevaarlijke één-twee-combinaties kon den komen. Feijenoord stelde er wel uitvallen te genover, maar voorlopig waren die zo doorzichtig, dat de Oostduitsers de bui- tenspelval zonder enig risico konden hanteren. Pas na ruim tien minuten ontstond er enige deining. Laseroms on dernam een rush, die hij besloot met een laaiend schot. Als één man kwamen de supporters van Feijenoord overeind en een enorm gejuich klonk op. Maar de bal was niet in het doel, maar in het zijnet terecht gekomen. Terwijl Feijenoord trachtte met door zichtig en vaak te trage acties openin gen te maken in de Oostduitse verdedi ging, zaaide FC Vorwarts keer op keer paniek in de Rotterdamse defensie met onverwachte, maar goed uitgevoerde tegenstoten, waarin vooral de sterke, steeds mee opkomende rechtsverdediger Frassdorf een groot aandeel had. Toch kreeg Feijenpord redelijke kan sen, maar die werden óf te slecht afge wikkeld, óf ze vonden de fantastisch reagerende Oostduitse doelman Zul kofski op zijn weg. Een prachtige kop bal van Van Hanegem werd in een flit sende reactie tot corner omgebogen en hetzelfde lot onderging een daverend schot van dezelfde speler, terwijl ook een dreun van Wery op de vuisten van de doelman afstuitte. En steeds maar weer bood razendsnelle Coentje zijn medespelers kansen. En steeds maar weer ook werden die verprutst door slordigheid en gebrek aan zelfvertrou wen. Geels richtte in vrije positie te laat en te hoog, Van Hanegem reageer de niet toen de Duitse doelman de bal moest loslaten en er was evenmin reac tie, toen Zulkofski driemaal moest grij pen bij een kogel van Hasil. Het Legioen was merkwaardig stil tijdens de rust. De opgewektheid en de overtuiging waren verdwenen, want dit Feijenoord leek niet bij machte van de talrijke kansen te profiteren. Maar het Legioen bleek zich toch een beetje te hebben vergist, want nauwe lijks was de tweede helft begonnen, of het was raak. Geels speelde vanaf de rechter vleugel de bal hoog voor de Oostduitse doelmond, waar tenslotte Moulijn er zich meester van kon ma ken. Coentje had een vrij veld voor zich en doelman Zulkofski rekende heel duidelijk op een schot. Dat schot kwam niet. Wel een trekbal op maat naar Kindvall, die op dat moment een van zijn heel weinig goede dingen deed. Hij schoof de bal namelijk onbereikbaar voor doelman Zulkofski in het doel van Vorwarts. Hij kon ook niet anders... De duizenden op de stampvolle tribu nes gingen er eens recht voor zitten. „Nu er één schaap over de dam was, zouden er wel meer volgen", dacht men kennelijk. Maar zo eenvoudig was het niet, want het aanvalsspel van Feijen oord bleef slordig en te weinig verras send en de defensie bleef lelijke en ge vaarlijke fouten maken. Tweemaal op rij kreeg Kindvall via Moulijn een mooie kans, tweemaal ook aarzeldé hij te lang. Even later plaatste Moulijn uit een vrije trap, die hij mocht nemen, omdat Frëssendorf hem onderuit had gehaald, de bal haarzuiver op het hoofd van Laseroms, maar dit maal ging de bal via de vuisten van de Oostduitse doelman en de lat corner. En steeds maar weer trachtte FC Vorwarts ruimte te scheppen door met lange trappen drie aanvalsspitsen aan het werk te zetten. En steeds maar weer ook ontstonden daardoor voor het Rotterdamse doel gevaarlijke situaties, zoals toen Laseroms de bal verkeerd plaatste en Piepenburg en Nachtigall ineens door konden gaan. Geels kon op het nippertje redding brengen... Einde lijk, in de drieëntwintigste minuut om precies te zijn, kon het Legioen wat op- geluchter ademhalen. Na een overtre ding van Strübing bereikte de bal Van Hanegem, die hem met veel effect doorspeelde naar Wery. Op de gloeiende kogel, die de Rotterdamse rechtsbuiten toen afvuurde moest zelfs Zulkofski het antwoord schuldig blijven. Maar het bereiken van de halve fina le was daarmee nog lang niet zeker. Eén Oostduitse treffer zou voldoende zijn om de Rotterdamse illusies volko men aan diggelen te gooien. Nöldner maakte bij FC Vorwarts plaats voor Preuszer, kennelijk met de bedoeling de Oostduitse aanval nog wat meer stoot kracht te geven. Maar de eerste kans was toch weer voor Feijenoord. Moulijn sprintte met enorme snelheid, met de bal aan de voet, het gat in, dat Frassdorf en Mül- ler hadden laten vallen en in uiterste nood haalde Withulz de Feijenoorder onderuit. De Tsjechische scheidsrechter Krnavek, die bepaald niet anti-Feijen- oord was, nam de enig juiste beslissing: strafschop. Hoe Kindvall die kans, om zijn ploeg op rozen te zetten, voorbij liet gaan, vermeldden we reeds. Evenals de gevaarlijke tegenactie, die FC Vor warts direct daarna ondernam en die haar einde vond in een kopbal van Strübing tegen de paal. Onmiddellijk daarna kreeg Kindvall opnieuw een daverende kans om de stand naar 3-0 te schieten. Maar alleen voor doelman Zulkofski gekomen, faalde de Zweed jammerlijk. In plaats van een laag schot te lossen omspeelde hij Zulkofski en daarbij speelde hij de bal zover voor zich uit, dat de trefhoek tot praktisch nul graden was geredu ceerd. En nog had de arme Kindvall de be ker niet tot de laatste druppel leeg ge dronken, want enkele minuten voor het einde werd hem, opnieuw door Moulijn, een kans geboden, die hij weer gran dioos verprutste. „Nog een minuut", gebaarde daarna scheidsrechter Krnavek naar zijn grensrechters, maar dat gebaar werd door het publiek opgevat als het eind signaal, want het fluitje was in het enorme tumult niet te horen. Hossende jeugd leek een bevrijdingsfeest te vie ren op het speelveld en in al die herrie liet de heer Krnavek rustig doorspelen. Die laatste minuut wist Feijenoord nog wel door te komen. Maar de Rotterdamse ploeg zal in de halve finale toch aanzienlijk beter voor de dag moeten komen, wil ze enige kans maken op het bereiken van de fi nale. Voor Ernst Happel een moeilijke taak om het zelfvertrouwen volledig bij zijn jongens terug te brengen. Want vooral dat gebrek aan zelfvertrouwen was o.i. de oorzaak van het zeer matige spel van de Rotterdammers. Met de handen omhoog begroette Kindvall het door hemzelf gescoorde eer ste doelpunt van Feijenoord, terwijl Van Hanegem hem in aanbidding lijkt aan te kijken. De Duitser Withulz is er minder blij om (bovenste foto). En zo kwam het doelpunt tot stand (foto hieronder). Doelman Zulkofski is kansloos geslagen. ROTTERDAM „Natuurlijk hebben wij verdiend gewonnen. Het had voor de rust al tenminste 2-0 moeten staan. We hebben de halve finales bereikt en dat was het voornaamste", stelde Feij- enoords trainer Ernst Happel tevreden vast. „Als Ove Kindvall normaal in vorm is maakt hij minstens vijf doel punten. Na het gelijke spel tegen ADO en de nederlaag tegen GVAV was het voor ons toch moeilijk. Toch kan ik het Ove Kindvall niet kwalijk nemen. Hij draaide nu eenmaal niet zoals normaal, en wat die strafschop betreft, dat kan gebeuren. Ik had geen enkele reden een ander die penalty te laten nemen. Kindvall heeft ze tot nu toe vrijwel al lemaal benut. Natuurlijk, wanneer hij gezegd had: „Ik doe het liever niet", dan had een ander die bal moeten ne men". Ove Kindvall zelf: „Toen ik dat eer ste doelpunt maakte dacht ik: „Nu gaat het weer". Ik speelde de laatste wed strijden niet sterk, maar dat gebeurt al tijd in deze tijd van het jaar. Natuur lijk ben ik beneden de maat gebleven. Na die strafschop ging 't helemaal niet meer. Zo'n kans als ik na die doorbraak kreeg had ik niet mogen missen. Nor maal maak ik zo'n bal met m'n ogen dicht". Ernst Happel roemde de kwaliteit van Vorwarts. „Wanneer een ploeg we kenlang niet kan voetballen en dan hier toch nog zo'n prestatie levert, is het na tuurlijk een goede formatie. Ik wist echter, dat ze ons tempo niet zou kun nen volgen. Dat bleek ook na de rust. Dat doelpunt direct na de hervatting was natuurlijk geweldig voor ons. De ploeg ging beter draaien en Vorwarts kreeg een tik. Toch ben ik ervan over tuigd, dat wanneer Vorwarts de voor gaande weken had kunnen spelen, wij het bijzonder zwaar hadden gekregen". Over het nerveuze begin van de Rot terdammers: „Dat is een zuiver psycho logische kwestie. Die onrust moeten wij wegwerken. Donderdag krijgt het hele elftal rust. Vrijdag gaan we een strandwandeling maken in Hoek van Holland en dan zondag naar Maastricht voor de wedstrijd tegen MVV. Het ex periment met Ruud Geels op de rechts-achterplaats was Happel niet te gengevallen. Ruud begon net als de an deren nerveus. Voor hem was het ech ter nog erger, omdat hij op een vreem de plaats stond. In de twee wedstrijden tegen GVAV en in het B-elftal kon hij daaraan niet wennen. Tegen AC Milan speelde Feijenoord rustiger dan nu. Voor de wedstrijd tegen de Italianen hadden wij de psychologische proble men van nu niet. Als we rustiger had den gespeeld en ook wat geluk hadden gehad, was het bij de rust bekeken ge weest. En dan wordt het uiteindelijk 4-0 of 5-0". Ruud Geels: „Ik begon met een paar schoonheidsfoutjes, maar het ging snel beter. Na de rust kon ik mee naarvoren. Dat was afgesproken en toen voelde ik me meer op mijn gemak. Juist omdat die backplaats vreemd voor mij is kon den we weinig risico nemen. Wim Jan sen vulde mij op het moment, dat ik mee naarvoren trok aan. Overigens was die Piepenburg wel erg gevaarlijk. Na die gemiste penalty kwamen we na tuurlijk meer onder druk, maar dat is, dacht ik, wel te verklaren". Coen Moulijn, die het eerste doelpunt inleidde, vond dat Feijenoord verdiend gewonnen had. „Natuurlijk hebben we te veel kansen gemist. Bij de rust had het 2-0 móeten zijn". Over zijn directe tegenstander Frassdorf, met doelman Zulkofski de beste Oostduitser: „Die jongen speelt niet harder dan andere verdedigers". Frassdorf over Moulijn: „Hij is zeer moeilijk te bespelen. Wat is die man snel en onberekenbaar. Overigens stond hij wel buitenspel bij die voorzet naar rechts, waaruit Kindvall scoorde. Hij speelt op het publiek en dan wordt het voor een back natuurlijk nog moeilij ker". Trainer Fritz Belger vond, dat Feij enoord verdiend gewonnen had. „Ik wens Feijenoord natuurlijk is het een sterke ploeg r veel succes. Wan neer het de Cup wiht kunnen wij ten minste zeggen, dat we met slechts 2-0 verloren hebben. Moulijn stond anders wel buitenspel bij die pass van Kind vall. Dat tweede doelpunt was een ju weel. Die bal was onhoudbaar voor Zulkofski, die verder een voortreffe lijke wedstrijd speelde. Ik geloof, dat wij van het publiek geen last hebben gehad. We wisten wat ons hier te wach ten stond en daar hebben we ons op voorbereid. De kopbal van Strübing, tien minuten voor tijd, had de- wedstrijd toch een totaal ander beeld kunnen ge ven. Gaat die bal erin, dan halen wij de volgende ronde, want in de slotfase had Feijenoord nooit meer een doelpunt kunnen maken. Daar ben ik heilig van overtuigd. Onze instelling is namelijk anders dan die van Jena. Dat heeft, ge loof ik, iedereen wel kunnen zien. Daarom speelde Vorwarts ook met drie spitsen in plaats van twee, zoals ieder een verwachtte. Die 1-0 van Berlijn was te weinig, dat wisten wij en daar om moesten we ook aanvallen. Het doelpunt na rust kwam te snel. Wij hebben Feijenoord voor de rust goed in bedwang kunnen houden, maar ha dat doelpunt lukte dat natuurlijk minder. De ploeg werd opgezweept door het pu bliek. Op eigen terrein heb je dat voor deel nu eenmaal". Scheidsrechter Josef Krnavec vond het geen moeilijke wedstrijd. „Er werd fair gespeeld. Feijenoord voetbalde goed, maar toch niet zo als tegen AC Milan. Het miste te veel kansen. Nor maal had het 4-0 moeten zijn".

De Vallei | 1970 | | pagina 17