Over de grenzen Basiia in Erfurt voor interduits begrip Cambodja rustig maar gespannen i&ars en ;eieeraen nog eknecht meer Massaproces in Athene BRAAT! Ingewikkeld Bolletje Gejuich voor Brandt KEUKENS? Voortzetting contact in Kassei op 21 mei Russen in 1972 klaar met A-raketten v.s. Egvpte's politiek wil luchtruim beveiligen India grijpt in in Bengalen Onlusten op Celebes SFEER WAS UITSTEKEND m, Jy In Tsjet - ue EIS NEGEREN GEVA VRLIJK GEHEIM Vaticaanse gift voor de oecumenische VRIJDAG 20 MAART 1970 NUT GESPREK VAN H EN BRANDT PHNOM PENH De nationale vergadering van Cambodja heeft donderdag, een dag na het afzetten van prins Norodom Sihanoek. de noodtoestand afgekon digd en alle grondwettelijke vrijheden voor een half jaar opgeschort. Dit maakte de nieuwe machthebber van het koninkrijk Chang Heng via radio-Phnom Penh bekend. Gelijktijdig beschuldigde hij prins Sihanoek ervan „ernstige fouten" te hebben gemaakt. Inmiddels is zoals bekend het afgezette staatshoofd in de Chi nese hoofdstad Peking aangekomen, waar hij onder meer door premier Tsjoe En-lai hartelijk werd begroet. De toestand in de Cambodjaanse hoofdstad is mo menteel rustig. De nieuwe machthebbers schijnen de toestand volledig te beheersen. Alle voorname plaatsen en gebouwen wor den streng bewaakt door soldaten in pantserwagens. De verbindingen met het buitenland zijn weer gedeeltelijk hersteld, het luchtverkeer is nog niet normaal. In een boodschap aan het volk, die door radio-Phnom Penh werd uitgezon den, heeft het nieuwe staatshoofd Tsjang Hang prins Norodom, Sihanoek het verwijt gemaakt, dat hij zich altijd slechts bezig heeft gehouden met de ERFÜRT i j het eerste interduiise topgesprek 25 jaar na de tweede wereldoorlog is donderdag in de Oostduitse bloemenstad Erfurt de fundering gelegd voor een ontspanningsdialoog tussen de twee Duitslanden. Onder de gespannen aandacht v genoten, maar niet minder'van üe iiin respectieve tand hele wereld, nam ERFUR7 als Branc Een Vopo, en Stoph (hie laat v< betreden. Het publiek juicht Brar. Q aJCli dmv* <v .:j%* de historische ontmoeting tussen de premier van Oost- Duitsland, Willy Stoph en Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland een aanvang op het station van Er furt, waar de staatslieden elkaar de hand reikten, een ont moeting, die op 21 mei in de Westduitse stad Kassei haar voortzetting zal vinden. „Nuttig"' noemde premier Stoph het gesprek, dat hij met Brandt had ge voerd. In een vraaggesprek met de Oostduitse televisie zei hij, dat de we derzijdse tegenstellingen duidelijk aan het licht waren getreden, maar dat voor hem, noch voor Brandt een te grote hin dernis zijn geweest. Als 't alleen aan de DDR zou liggen, achtte Stoph het mo gelijk na dit gesprek de onderhandelin gen voort te zetten. Het belangrijkste resultaat van zijn gesprek met Stoph vond bondskanselier Brandt, het akkoord over een tweede ontmoeting, 21 mei in Kassei. Verder hadden beide partijen nu de mogelijk heid gekregen eikaars standpunten be- ter te leren kennen, hoewel men niet menigte hotel Erfurtcr Hof nader tot elkaar was gekomen, zei de Bondskanselier, die donderdagavond in Bebra door de televisie werd geïnter- viewd. Het gesprek had, aldus Brandt, wer kelijk onder vier ogen plaats. „Wij had den zelfs geen tolk nodig". Hierbij waren de moeilijkste punten nogmaals diepgaand besproken. Alles was erg moeilijk. Ik wil dan ook nog geen illusies koes teren, verzuchtte de Bondskanselier, die het gesprek toch wel zeer nuttig had gevonden het Oostduitse leger, brengt het eerbewijs »aar) tussen c PRAAG Het coc he regi me in Tsjecho-Slowakye heeft nieuwe slagen toegebracht aan de vrijheid in kunsten en wetenschappen door maat- - regelen tegen de 'onafhandcüjkheid van de Tjechoslowaakse Academie van We-. tenschappen en de verenigingen van letterkundigen, schilders en acteurs in Bohemen en llorax Het federale parlement heeft wijzi gingen in de reglementen van de acade mie van wetenschappen goedgekeurgd, „waardoor de regering de consolidering in de academie op korte termijn kar. verwezenlijken", aldus berichtte CTK. De wijzigingen hebben ten doel de wetenschap te beschermen tegen ..an ti-communistische krachten". Wellicht Is dit de voorbode van het ontzeggen van gelden voor wetenschappelijk onder zoek aan geleerden die weigeren resolu ties goed te keuren waarin de Sovjet- Unie en de invasie van 1968 worden ge prezen. Deze geleerden lopen gevaar uit de academie te worden gestoten. Verleden jaar herfst heeft de rege ring de gematigde professor Frantisek Sorm afgezet uit zijn functie van pre sident van de Academie, maar vele vooraanstaande leden weigeren nog steeds de nieuwe koers van de partij openlijk te steunen. De Tsjechische minister van Onder wijs Miloslaf Bruzek heeft verleden week zijn recente dreigementen herhaald tegen de kunstenaarsbonden die weige ren de nieuwe koers van het regime te volgen en niet openlijk willen verkla ren dat de Sovjet-bezetting een welko me zaak is. Verleden week heeft Bruzek gezegd dat per 1 april de verenigingen van schilders, acteurs, letterkundigen en ar chitecten geen staatssubsidies meer zul len ontvangen. Donderdag sprak de mi nister op een bijeenkomst in Praag als of het stopzetten van de subsidie reeds een fejt was. Misschien heeft de minis ter een en ander willen regelen voor zijn, aanstaande, vertrek naar Mongolië en de-Expo'70 in Osaka. De gelden, aldus Bruzek, zullen voort aan worden gebruikt in overeenstem ming met de „socialistische cultuurbe leid". Hij drong aan op strijd tegen alle oppositionele standpunten in de wereld van kunst en cultuur en verklaarde dal „de staat weer het heften handen dien de te krijgen op het gebied van de cul tuur". Het geld dat voor de kunste naarsverenigingen is uitgetrokken zal nu alleen worden toegekend aan vereni gingen en landen die hebben bewezen dat hun instelling en activiteiten over eenkomen met het cultuurbeleid van partij en- staat. Bruzek kondigde aan, dat de lucratie ve uitgeversacitviteiten van de vereni- ADVERTENTIE OLIFANT MET FRANS BLOED. Reeds vele Jaren wordt door t!e bekende firma J. J. Melchers Wz. een Olifant gekweekt met Frans bloed. Deze firma gebruikt voor haar hollandse Vieux eert Cognac, die uit Frankrijk, nèt Cognac-land, komt. Olifant Vieux is dan ook voor de liefhebbers dé Hollandse Vieux. ging van letterkundigen in handen van de staat zullen komen opdat het ge bruik van de fondsen zal worden gere geld door schrijvers die de belangen van de socialistische literatuur verdedi- - 35 mensen zuilen zich 27 maart voor de krijgsraad moeten ver antwoorden, wegens pogingen om het kolonclsbewind omver te werpen, zo heeft de procureur-generaal meege deeld. Zij'en 20 mensen, die nog door de politie gezocht worden, worden in de akte van beschuldiging leden van de ondergrondse organisatie „democrati sche verdediging" genoemd. Een van de mensen die de politie nog zoekt is de Amerikaanse regisseur Jules Dassin van de film „Nooit op zondag". Volgens de akte van beschuldiging ontving de groep springstoffen uit het buitenland en drukte en verspreidde zij leuzen tegen het kolonelsbewind. Tot de bekendste verdachten behoren de professoren D. Karagiorgas en G. Mangakis, luitenant-generaal George Io< lides, die de leider genoemd wordt van de organisatie welke van jan. '68 tot aug. '69 actief geweest zou zijn. Mevrouw Mangakis bevindt zich ook in de gevangenis, omdat zij het bewind beschuldigd heeft haar man mishan deld te hebben. Prof. Karagiorgas heei'L zijn rechterhand verloren en blij vend letsel aan een oog opgelopen toen op 16 juli in zijn woning in Athene een tijdbom ontplofte. De politie heeft meegedeeld er nog 13 tijdbommen ge vonden te hebben. VSHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft op een persconferentie meege deeld, dat de Sovjet-Unie al dit jaar zal beginnen met het installeren van raket ten met meervoudige atoomkoppen. Nk ar verwachting zuilen deze in 1972 operationeel zijn. De Russen hebben de bouw van de vierde van een serie van acht rakctlancecrplaatsen rond Moskou bijna voltooid, zei hij. De VS hebben vorige week bekendge maakt, in juni van dit jaar te zullen be- ginnen met het installeren van raketten met meervoudigè atoomkoppen. Laird zei voorts dat de VS de Noord- tarrusse bevoorradingsweg door i uilen blijven bombarderen, om de Amerikanen in Zuid-Vietnam te be- hermen. Een communistische staats- greep in dat land zou niet veel invloed hebben op do Amerikaanse maatregelen a de Ho-Tsji-Minh-route door Laos, zei hij. De historische dag in Erfurt was vol gens verwachting begonnen met de na drukkelijke eis van de Oostduitse rege ringsleider, dat Bonn de DDR volken rechtelijk zou erkennen. Brandt ver langde op zijn beurt verbeteringen in de bewegingsvrijheid voor de bewoners van de beide delen. Hij noemde in dit verband uitbreiding van de mogelijkhe den op het gebied van bezoek, een ver sterkte culturele en sportuitwisseling, onbelemmerd telefoon- en telexver- keer, alsmede verlichtingen voor het verkeer te water en over land. Ondanks de tegengestelde opvattin gen in de beginselverklaringen vond de ontmoeting volgens de Westduitse rege ringswoordvoerder Conrad Ahlers in een „positieve en ontspannen sfeer" plaats. Een verrassend hartelijke ontvangst voor Brandt en zijn delegatie, toen deze van 't station opweg waren naar het aan de overzijde gelegen conferentieoord in 't hotel „Erfurter Hof". Zelfs dreigde het strenge protocol van de tot in de punt jes georganiseerde gebeurtenis doorbro ken te worden. Ondanks de sterke afzetting bij het station drongen ongeveer driedui zend mensen op het stationsplein door. Toen de delegaties in het hotel waren riepen de mensen in spreekkoren om Willy Brandt, die zich toen even voor een raam van het gebouw liet zien. De Oostduitse televisiecamera's ne geerden deze demonstratie. De com mentator sprak van „provocateurs". Meer aandacht hadden de camera's voor andere demonstranten, die luid keels erkenning van de DDR eisten. HERLESHAUSEN: Het bordje „Halt! Zonengrenze" is niet van toepassing op de speciale trein, die met bonds kanselier Willy Brandt in een van de rijtuigen Oost-Duitsland binnen rijdt. WEIMAR, OOST-DUITSLAND: De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren een krans gelegd bij het gedenkteken in het vroegere concen tratiekamp Buchenwald. Op de foto de boridskanselier tijdens de kranslegging. Rechts naast hem de Oostduitse minister van buitenlandse zaken Otto Winzer. De onderhandelingen in „Erfurther Hof" duurden ongeveer zes uur. Daar van waren twee uur gewijd aan een „tête-a-tête" van Stoph en Brandt. In de namiddag legde Bondskanselier Brandt een krans bij het gedenkteken in het voormalige concentratiekamp Buchenwald, dat 25 km van Erfurt ligt. Tegen half elf bracht de Oostduitse premier zijn Westduitse gasten naar de speciale trein, die klaar stond om hen naar de bondsrepubliek terug te bren gen. Brandt zal zijn regering en het parle ment over de bijeenkomst inlichten. In eën commentaar op het gesprek van Brandt met Stoph zei donderdagavond de voorzitter van de CSU als woordvoe der van de oppositie, dat de Bondskan selier in Erfurt een „gevaarlijke be reidheid" tot het maken van afspraken heeft getoond, die binnen kortere of langere tijd tot de volkenrechtelijke er kenning van de DDR zal leiden. Tijdens dat bezoek heeft Stoph in het geheim overleg gepleegd met zijn par tijleider en staatshoofd Ulbricht. Ver volgens hebben Stoph en Brandt, na Brandts terugkeer uit Buchenwald, twee uur lang met elkaar gesproken zonder de aanwezigheid van getuigen. Daarop kwamen de twee voltallige de legaties andermaal bijeen om over een slotcommuniqué te praten. Het volgende gesprek zal op 21 mei worden gevoerd in Kassei op Westduits grondgebied. Het is gebleken dat beide partijen ernstig streven naar resultaten. De ko mende besprekingen zullen zeer veel tijd vergen, maar er bestaat goede hoop dat het op den duur komt tot een vreedzaam en normaal naast elkaar le ven van de twee Duitse staten. Kanselier Willy Brandt en zijn gezel schap zijn om 0.31 uur vannacht uit Erfurt in de Bondsrepubliek terugge keerd. De Kanselier noemde de overeen komst met premier Stoph opnieuw in Kassei bijeen te komen „het belangrijk ste politieke resultaat van de ontmoe ting". Hij verklaarde dat het verder belang rijk was dat „beide zijden, naar ik hoop, de argumenten van de andere partij beter hebben leren begrijpen". Een menigte van enkele honderden begroette de trein waarmee Brandt reis de, in Bebra en men hoorde weer Willy Brandt, Willy Brandt" roepen, zoals donderdagochtend in Erfurt. Brandt leek uitgerust en ontspannen. Hij zei dat zijn gesprek onder vier ogen met Stoph dat twee uur duurde „bijzonder interessant" was geweest, maar gaf geen bijzonderheden prijs. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KA YERSDIJK 97 APELDOORN TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft 25.000 dollar geschonken ter fi nanciering van bijeenkomsten tussen katholieke en niet-katholieke bijbel- geleerden over een oecumenische bij bel. Het was de eerste maal dat de katholieke kerk geld voor het project beschikbaar stelde, ofschoon katho lieke geleerden reeds sinds 1966 met de verenigde (protestantse) bijbelge nootschappen daarbij samenwerken. De bijbelgenootschappen werken aan de vertaling van de schrift in 610 talen. De katholieken werken mee aan 100 van de projecten in de taalgebieden waar er tussen de kerken overeen stemming is bereikt. De gift is op de eerste plaats bedoeld voor het centrale gemeenschappelijk project: de uitwerking van een her ziene tekst van het oude testament in het Hebreeuws en het Griekse nieuwe testament uit de best gestelde ge schriften welke gevonden zijn in honderden oude versies van de schrift. Het geld is bedoeld ter financiering van twee vergaderingen per jaar waar de geleerden gedurende drie weken bijeenkomen om ideeën uit te wissejen en een gemeenschappelijk standpunt te bepalen ten aanzien van variaties welke in oude geschriften worden gevonden. Het geld is ook be doeld ter financiering van de uitwis seling van microfilms tussen de deel nemers aan het project. belangen van zijn gezin. De prins zou toestemming hebben gegeven voor de bouw van een speelcasino in de hoofd stad om het volk te ruïneren. Tsjang Heng, die tevens voorzitter is van de nationale vergadering, heeft het Cam bodjaanse volk opgeroepen rustig te blijven, opdat het gevaar waarin het land momenteel verkeert niet nog gro ter wordt. Waarnemers in Zuid-Oost-Azië zijn de mening toegedaan dat prins Norodom Sihanoek vastbesloten is na zijn bezoek aan Peking naar Phnom Penh terug te keren. Zij wijzen er daarbij op dat Si hanoek in Peking als een waar staats hoofd is ontvangen. Diplomaten uit 41 landen zouden bij de aankomst aanwe zig zijn geweest. Volgens het Chinese persbureau Hsinhua voerde premier Tsjoe En-lai een gesprek met „het staatshoofd" Sihanoek, dat in een zeer hartelijke sfeer verliep. Inmiddels, is vanuit Amerika een eer ste reactie gekomen op de staatsgreep in Cambodja. Woordvoerder Carl Bartsch van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei dat de Verenig de Staten de Cambodjaanse regering zullen blijven erkennen, ondanks de val van Norodom Sihanoek. Op de vraag wat Washington zou doen als Norodom Sihanoek een rege ring in ballingschap zou vormen, wei gerde Bartsch commentaar te geven. Wel liet hij een schrijven zien van de nieuwe autoriteiten in Phnom Penh aan het State Department, waarin wordt gezegd dat de Cambodjaanse regering alle bestaande contacten met vreemde mogendheden zal blijven onderhouden. Het schrijven zegt ook dat Cambodja het beleid van Sihanoek inzake neutra liteit en territoriale integriteit zal voortzetten en dat de nationale verga dering het besluit tot het afzetten van Sihanoek met 92 tegen nul stemmen heeft aangenomen. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft nog gezegd, dat de nieuwe ont wikkelingen in Zuid-Oost-Azië geen wijziging zullen brengen in de terug trekking volgens plan van 50.000 Ame rikaanse militairen uit Vietnam voor 15 april. Hij voegde er aan toe, dat de voortzetting van het program van Viet- namisering afhangt van de situatie op een bepaald moment. CAIRO Egypte's militaire strategie is op dit moment gericht op de bescher ming van en de veiligheid in het lucht ruim, verklaarde vice-president Anwar Sadat donderdagavond op een politieke bijeenkomst. De luchtverdediging, aldus Sadat, vormt momenteel de kern van inspan ningen van de strijdkrachten in de „confrontatie" met Israël. Het persbureau van het Midden-Oos ten, dat gedeelten uit de rede van Sadat bekendmaakte, heeft niet gezegd welke maatregelen de Egyptenaren hebben getroffen in verband met hun lucht verdediging. Sadat citeerde in zijn rede president Nasser, die op de Arabische topconfe rentie in Rabat heeft gezegd, dal de Verenigde Staten de crisis in het Mid den-Oosten via superioriteit in de lucht willen beëindigen, voor de Amerikaanse luchtmachtbasis Wheeles in Libië is ont ruimd. Het semi-officiële dagblad Al Ahram heeft met vette koppen over de hele voorpagina de berichten gepubliceerd, dat de Sovjet-Unie Egypte een nieuw raketsysteem heeft geleverd voor de verdediging tegen laagvliegende vlieg tuigen. Het blad zelf bevestigt noch ontkent de berichten. NIEUW DELHI De Indische rege ring heeft donderdagavond het bestuur over West-Bengalen overgenomen na dat de marxistische communisten, die gedurende twee dagen gewelddaden hebben uitgelokt, niet in staat waren gebleken, een regering te vormen. Pre sident V V. Giri heeft een decreet on dertekend waarbij de assemblee van West-Bengalen naar huis wordt ge stuurd en gouverneur S. S. Dhawan met het bestuur van de staat wordt belast. De gouverneur van de staat had pre sident Giri gevraagd in te grijpen, na dat de door communisten geleide rege ring onder Ajoy Moecherjee maandag was afgetreden. Alleen in de hoofd plaats Calcutta vielen dinsdag tijdens een algemene staking al tenminste 32 doden, terwijl er 300 werden gewond. |~)c tol nu toe geweldloze staats greep. waarbij de sluwe prins Sihanoek de macht aan generaal Lon Nol heeft verloren, zal niet alleen de Zuid Vietnamese regering met blijd schap hebben vervuld, maar ook die van Laos en Thailand. Beide laatste landen, die strijd voeren tegen de sterk toenemende communistische in filtratie, zien in de macht van het le ger in Cambodja natuurlijk een ge ruststelling wat betreft een verder gebruik door de communisten van Cambodja als springplank en zij zul len. dan ook alles doen om de nieuwe Cambodjaanse machthebbers te steu nen. \1aar vooral Zuid-Vietnam bejubelt natuurlijk de staatsgreep. Nu immers bestaat de mogelijkheid dat er eindelijk eens opgetreden kan worden tegen de tienduizenden Noordvietnamezen en Vietcong-strij- ders die tot nu toe Cambodja konden gebruiken als schuilplaats voor en na gevechten in Zuid-Vietnam, Siha- noeks strikte maar enigzins tenden tieuze neutraliteit stond hier borg voor. Vooral gezien het feit dat reeds ge vechten zijn gerapporteerd tussen Cambodjaanse troepen en Noordviet namezen, waarbij de Cambodjanen de hulp van Amerikanen en Zuidvlet- namezen ingeroepen zouden hebben, bestaat de kans dat de nieuwe Cam bodjaanse machthebbers de Amerika nen en Zuidvietnamezen eerdaags toe zouden kunnen staan hun tegenstan ders tot op Cambodjaans gebied ach terna te zitten. zich in de op het HPoch zullen de Amerikanen niet zo kunnen verheugen afzetting van Sihanoek als eerste gezicht lijkt. Een door de machtsgreep van generaal Lon Nol veroorzaakte guerilla van de ook in Cambodja zeer zeker aanwezi- LON NOL sterke man? ge militant-linkse krachten zou de door Sihanoek zo kundig bewaarde stabiliteit in het land ernstig ip ge vaar brengen. Temeer daar Noord- Vietnam niet zou aarzelen om de op standelingen, evenals dat in Laos ge beurt. alle benodigde steun te geven. Natuurlijk met het doel Zuid-Viet nam nog meer in te sluiten. kndanks het feit dat generaal Lon Nol met nadruk maar zonder overtuiging heeft laten verklaren dat Cambodja's neutraliteit gehand haafd blijft, is het moeilijk aan te nemen dat Sihanoek het er bij zal la ten zitten. Zijn grootse ontvangst in Peking gisteren na de staatsgreep wijst erop dat hij nog wel degelijk machtige vrirnden heeft. Jn een zeer waarschijnlijke poging de macht te heroveren zal hij onge twijfeld gesteund worden door Mos kou en Peking en het minste dat hij dan als dank is verschuldigd, is een sterke toename van de communisti sche invloed in Combodja. Hetgeen het er voor de Verenigde,Staten niet eenvoudiger op maakt om door te gaan met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet nam. T~)c 56-jarige luitenant-generaal Lon Nol, sinds de staatsgreep van eergisteren Cambodja's sterke man, was lange tijd een van de voornaam ste adviseurs van de afgezette Siha noek. Sinds augustus vorig jaar wat hjj premier en minister van Defensie. D.JAKARTA In Menado. {Ie hoofd stad van noordelijk Sulawesi (Celebes) hebben duizenden woedende moslims zes uur lang winkels en woningen van Chinezen verbrand en geplunderd, al dus het persbureau Antara. De Chinezen werden ervan beschul digd, de profeet Mohammed beledigd te hebben. Over slachtoffers is niets be kend. De moslims staken een Chinese tem pel in brand en vielen ook een christe lijke kerk en een gebouw van een ka tholieke jeugdvereniging aan. ADVERTENTIE nmtjepzoevm/

De Vallei | 1970 | | pagina 11